Pik Cliëntenraad kraakt concentratie PZC 7 Kanonnen herinneren aan bevrijding Bewoners van Gors Speeltuin Aagtekerke weer veilig kiezen cliëntenraad Begeleiding mogelijke schoolverlaters werkt Veel eerste plaatsen op solistenconcours KNFM Advies over fusie ziekenhuizen Goes en Vlissingen wel positief 1 Muziekavond door MKK in Middelburg Vlissinger krijgt klappen Tweetal vast na spuiten graffiti Baldadige Middelburger opgepakt Fikse buit winkeldievegges Weggelopen na ongeval agenda zeeuwse almanak Friet MIDDEN maandag 8 april 2002 I Hoor Rob Paardekam I iHEINKENSZAND - Tijdens het solistenconcours van de I Zeeuwse afdeling van de Ko- ninklijke Nederlandse Federa- I tie van Muziekverenigingen I (KNFM) zijn zaterdag in De I Stenge in Heinkenszand goede I prestaties geleverd. Liefst zes tien van de twintig deelnemers behaalden de eerste plaats. Het verdelen van zestien eerste plaatsen zal een leek wellicht vreemd in de oren klinken, maar zo raar is het niet. Elke solist krijgt bij zijn beoordeling een bepaald aantal punten. Als dat er 48 of meer zijn betekent dat een eerste prijs. Wie 51 punten haalt promoveert zelfs naar een hogere klasse. Natuurlijk is er ook een schaduwzijde: bij 42 punten of minder is degradatie onafwendbaar. Dat gebeurde zaterdag gelukkig niet. Alle twintig deelnemers, afkomstig van elf muziekver enigingen, bleven ruim boven de 42 punten. Vier van hen de den dat zo goed dat ze promo veerden: de slagwerkers Andre as Snoep en Albert Gunst van OKK uit Wemeldinge, Carola Heijboer van Accelerando uit Sint-Annaland op de bugel, Emiel Meliefste van Onda uit Nieuw en Sint Joosland op de cornet en Albert van Driel van Accelerando op de bes bas. Deze laatste zal in het vervolg zelfs uitkomen in de klasse uitmun tendheid. Het allerhoogste puntenaan- tal werd gescoord door Kees de Klerk van Onda. Hij komt uit in de ere-afdeling en be haalde 54 punten op zijn es bas. Het leverde hem de wissel beker voor blazers bij de solis ten op. In dezelfde categorie won Kees de Klerk samen met Cindy de Klerk ook de wisselbeker voor ensembles. De beste slagwerker was Eddy Kaaisteker van het Goese Euphonia. Omdat hij dat al voor het derde opeenvolgende jaar is, mag hij zijn wisselbeker houden. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Cliënten raad van het Ziekenhuis Wal cheren in Vlissingen vindt voor alsnog niet dat de afdelingen kindergeneeskunde en verlos kunde moeten verhuizen naar Goes. Dat schrijft de raad in het jaarverslag 2001. Over de con centratie moet de raad nog for meel advies uitbrengen. „Onze voorlopige conclusie is dat deze concentratie zeer te be treuren valt", schrijft de Cliën tenraad. „Het plan is niet ge toetst aan een integrale visie op de voorgenomen fusie van beide ziekenhuizen in termen van lo catieprofielen. Het gaat hier om een rampscenario in een noodsi tuatie binnen de basiszorg. De raad vindt dit een onvoldoende basis voor een onomkeerbare I maatregel. De argumenten die zijn aangevoerd voor de keuze voor de locatie Goeshebben ons tot dusverre niet kunnen over tuigen." Misère Het Ziekenhuis Walcheren ken de het afgelop.en jaar heel wat misère. Eerst was er een onrust barend tekort aan hartspecia listen en de tekorten zijn nog steeds niet van de baan. De fu siebesprekingen tussen het Oos- terscheldeziekenhuis in Goes en Ziekenhuis Walcheren zijn evenmin uit weelde ontstaan. Tegen het eind van het jaar kwam daarbovenop de onhoud bare situatie in de kinderge neeskunde, somt de Cliënten- hoek' zal de Cliëntenraad nooit strijd voeren. Dat is niet realis tisch. „Een ziekenhuis dat de complete basiszorg anno 2002 wil leveren, moet een bepaalde minimum-omvang hebben. Er moet altijd vervanging zijn. Een minimum-omvang is ook no dig voor het bijblijven van de technische ontwikkeling en. Als die omvang ontbreekt, komt er onvoldoende budget beschikbaar voor de aanschaf van bijvoorbeeld moderne ap paratuur. Het Ziekenhuis Walcheren kan in de toekomst geleidelijk aan inkrimpen tot een incompleet ziekenhuis dat niet in staat is de ontwikkelingen op medisch gebied bij te houden, zegt de Cliëntenraad. Het adviesorgaan is bezorgd dat het ziekenhuis straks die kant op gaat. Maar de problemen van de kleinschalig heid kunnen naar zijn mening worden omgebogen door een verdergaande samenwerking met andere ziekenhuizen. De Raad staat momenteel posi tief tegenover het plan voor een verdergaande samenwerking met het ziekenhuis in Goes, maar dan enkel een bestuurlijk- juridische fusie. De Cliënten raad stelt als voorwaarde dat de bestaande ziekenhuislocaties moeten blijven. Wel zal er een verschuiving van functies ko men. De Cliëntenraad hecht er aan dat na de verdeling van de complexere zorg, de twee zie kenhuizen met elkaar in even wicht zijn. „Een locatie waar geen of te weinig complexe zorg wordt geboden, zal spoedig geen aantrekkelijke werksitua tie voor specialisten kunnen bieden en op termijn leiden tot ontmanteling." Voor het behoud van 'dat kleine, gezellige ziekenhuisje om de MIDDELBURG - Het Middel burgs Muziek Korps (MKK) houdt donderdag een openbare muziekavond. Belangstellenden kunnen vanaf 19 uur terecht in scholenge meenschap Nehalennia aan de Gerrit van der Veenstraat in Middelburg. Daar krijgen zij voorlichting over het leren bespelen van een instrument, het spelen in een or kest en de contributie. Het jeugdorkest van het MKK verzorgt die avond een optre den. Leden van schietvereniging De Fles maken de kanonnen op de Vlissingse boulevard klaar om te vuren. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Vierhonderddertig jaar geleden, op 6 april 1572, hebben de Vlissingers zichzelf van de Spaanse overheersing bevrijd. Dat was het begin van een bloeiende welvaart. Die ge beurtenis werd zaterdag op het Ron deel gevierd. Onder het toeziend oog van zo'n honderd voorbijgangers, vuurde schietvereniging De Fles negen kanon schoten af. „Ik heb geen flauw idee hoe u zo'n mo ment van herdenking beleeft", sprak wethouder C. de Keijzer de toeschouwers toe. „Ik kan u vertellen hoe het was, in 1572. Dit rondeel was er al, maar dijk hiernaast nog niet. De situatie was an ders dan toen de Duitsers ons land in de vorige eeuw binnenvielen. De Spanjaar den hadden ons land op een eerlijke ma nier, via een erfenis, verkregen. Wat wa ren die Vlissingers toen voor mensen? Ze deugden voor geen cent. Het was een groep gajes dat vanalles probeerde bin nen te halen. En ineens kwamen die Spanjaarden hen op de vingers kijken. Dat vonden die Vlissingers dus helemaal niks. Bovendien moest Vlissingen het Spaanse leger huisvesten en betalen. Ook daar hadden de Vlissingers geen zin in." Op 6 april waren ze het beu en werd er met kanonnen op een Spaans schip ge schoten. Het schip keerde om en de revo lutie was een feit. „Vlissingen was snel foto Ruben Oreel vrij. Hier heeft de Tachtigjarige Oorlog maar vier jaar geduurd. Maar in de om geving zoals het buitengebied en in Zeeuws-Vlaanderen waren het wel roe rige tijden", vertelt De Keijzer. „Waarom brengen we deze gebeurtenis elk jaar weer op deze manier onder de aandacht? Dat is omdat we weten wat vrijheid en vrede betekenen. Ik ben heel blij dat ik in dit land leef waar al meer dan vijftig jaar vrede is. Het is alleen jammer dat ook hier soms geweld de kop op steekt." door Marcel Modde ZDERIKZEE - De pupillen van Stichting het Gors krijgen meer zeggenschap over hun leefsitu atie. De instelling voor verstandelijk 'gehandicapten in Noord- en Midden-Zeeland wil daartoe de cliëntenraden verbreden met REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl een vertegenwoordiging van de bewoners zelf. Op Schouwen- Duiveland werden zaterdag de eerste vijf kandidaten gekozen. Het Gors kent zeven cliëntenra den, verspreid over de Bevelan- den, Walcheren en Schouwen- Duiveland. Tot dusver werd dat adviesorgaan louter ingevuld door verwanten van de verstan delijk gehandicapten. Goed vijf jaar geleden werd landelijk een wet van kracht, die bepaalt dat de mensen die gebruik maken van de zorg recht hebben op di recte inspraak. Van deze mogelijkheid wordt volgens voorzitter J. Weil van de cliëntenraad woonvormen Schouwen-Duiveland slechts nog mondjesmaat gebruik ge maakt. Dat komt, aldus Weil, doordat intensieve voorberei ding nodig is om de bewoners bewust te maken van de moge lijkheden en het belang van di recte inspraak. Coaches „Eigenlijk zijn wij hier al zeven jaar bezig met intensieve huis kamergespreken door de coa ches om de mensen te laten zien dat ze kunnen meebeslissen over de dagelijkse dingen uit hun omgeving. Je moet ze bo vendien leren dat de kandidaten voor zo'n cliëntenraad een groep vertegenwoordigen. Dus dat ze niet voor eigen parochie gaan zitten preken, zoals je in de politiek vaak ziet. Het gaat om hele praktische zaken die wij, als buitenstaanders, over het hoofd zien. Mag er bijvoorbeeld worden gerookt in de huiska mer, is het eten wel lekker ge noeg of is er betere buitenver lichting nodig, zodat je zonder struikelen bij de voordeur komt. Alles wat hen op de huid zit, noem ik het altijd maar." door Miriam van den Broek AAGTEKERKE - In speeltuin Tuinbouwlust in Aagtekerke wordt hard gewerkt. Een groep vrijwilligers is om zeven uur 's ochtends begonnen oin de speel tuin mooi en veilig te maken. Na ruim twee jaar van veel strubbe lingen en onenigheid tussen de Veerse speeltuinverenigingen en de gemeente worden de speeltuinen nieuw leven inge blazen. De speeltuin in Aagtekerke kreeg zeven jaar geleden te ma ken met nieuwe veiligheidsei sen. De toestellen werden ver beterd en leken, op een enkele na, weer jaren vooruit te kun nen. In 1999 kwam de gemeente Veere met de notitie Speelruim- tebeleid. Ze vond dat ze verant woordelijk was voor de veilig heid in de speeltuinen en besloot dat de speeltuinen opnieuw ge keurd moesten worden. Ook overwoog het gemeentebestuur permanent toezicht verplicht te maken. Patstelling Er ontstond een patsteUing. De speeltuinen waren immers alle maal kort daarvoor al gekeurd. De besturen van de speeltuin verenigingen in Aagtekerke, Meliskerke, GrijpskerkeenBig- gekerke kregen het gevoel dat de gemeente de verenigingen wilde laten doodbloeden. Na veel praten stonden de neuzen van de Aagtekerkse, Meliskerk- se en Grijpskerkse speeltuin in dezelfde richting als die van de gemeente. „Het heeft veel moei te gekost voordat wij het gevoel kregen dat de gemeente de speeltuinen wilde behouden", zegt Francke. Een nieuwe controle werd uit gevoerd en dat ging Tuinbouw lust niet in de koude kleren zit ten. „Er moest veel gebeuren. De familieschommel was oud en moest weg. En het wrange was dat een van de nieuwe toestellen niet goed bevonden werd. Ge lukkig heeft de leverancier op eigen kosten het toestel aange past." Een nieuw herinrichtingsplan werd gemaakt. „We legden dat voor aan scholen en aan kinde ren en we hielden rekening met gehandicapte bezoekers." Maar een zoveelste teleurstelling diende zich aan. „De kosten wa ren berekend op 24.000 euro. We dachten: nu zijn we klaar. Fail liet." Toch lieten de verenigingen de kop niet hangen. „We gingen op zoek naar fondsen. De gemeente zou een bijdrage leveren als we nog een andere sponsor konden vinden. Uiteindelijk vonden we het fonds Samen Buiten Spelen bereid 6400 euro te betalen. Vee- re legde bijna 12.000 euro bij en zelf konden we 5600 euro in brengen. We konden eindelijk aan de slag." Kabelbaan De speeltuin telt als straks al het werk klaar is, veertien toestel len, waarvan vier splinternieu we. „Onze grote trots is een ka- VLISSINGEN - Een 46-jarige man uit Vlissingen is zaterdag nacht tussen half drie en kwart voor drie mishandeld in de Gasthuisstraat in zijn woonplaats. De man maakte een op merking over de wijze waarop een voertuig in de Gasthuis straat stond geparkeerd. De bestuurder van het voertuig stap te hierop uit en sloeg de Vlissinger. Het slachtoffer is met verwondingen aan zijn hoofd naar het ziekenhuis gebracht. VLISSINGEN - Een 18-jarige Vlissinger en een 21-jarige Middelburger zijn zaterdag overgebracht naar het huis van bewaring Torentij d in Middelburg omdat ze op straat bier dronken en graffiti spoten. De mannen werden omstreeks vijf uur 's ochtends op de Spuikomweg in Vlissingen drinkend aangetroffen. Ze werden aangehouden en bij verdere controle vond de politie spuitbussen. De mannen hadden op diverse plaatsen in de binnenstad en op de Boulevard Bankert graffiti gespoten. De tas met spuitbussen is in beslag genomen. MIDDELBURG - Een 22-jarige Middelburger is vrijdag nacht aangehouden voor baldadigheid. Een 18-jarige Vlis singse vriend van hem werd bekeurd voor wildplassen en voor het opgeven van een vals adres. De Middelburger had ruzie gekregen in een café en was buiten gezet. Omdat hij niet terug naar binnen mocht, sloeg hij op de ramen. De politie vroeg hem meerdere keren weg te gaan. Uiteindelijk werd hij mee genomen naar het bureau en kreeg hij een bekeuring. Zijn vrienden kwamen hem later opzoeken op het politiebureau. De Vlissinger plaste bij de ingang vSn het bureau tegen de muur. Daarna gaf hij een vals adres en geboortedatum op. Hij werd daarvoor twee keer op de bon geslingerd. VLISSINGEN - Twee Vlissingse meisjes van twaalf en der tien jaar zijn vrijdagavond betrapt op winkeldiefstal. Ze had den voor honderden euro's aan kleding, make-up, sieraden en verzorgingsproducten gestolen. Alle artikelen zijn in beslag genomen en worden aan de eigenaren teruggegeven. De meisjes werden betrapt in de Lange Zelke toen een alarm van een winkel af ging. De dames renden weg, maar werden door het winkelpersoneel staande gehouden bij de Helling- baan. Het bleek dat ze toiletartikelen ter waarde van 13,95 euro hadden meegenomen. Bij nadere controle kwamen de andere gestolen artikelen aan bod. Het is nog niet bekend of de meisjes worden doorgestuurd naar het Halt Buro voor een alternatieve straf of dat ze een boete krijgen. MIDDELBURG - Een 23-jarige man uit Middelburg is zater dagnacht in Middelburg met zijn auto van de weg geraakt en over de kop geslagen. Hij raakte niet gewond. Zijn auto was totaal vernield. Het ongeluk gebeurde even na vijf uur. De man reed over de Walcherseweg vanuit de richting Middel burg. Na de kruising van de Laurens Stommesweg belandde hij door nog onbekende oorzaak in de rechterberm. Hij raakte een verkeersbord, sloeg over de kop en kwam op zijn Imker zijkant op het midden van de weg tot stilstand. De Middelbur ger was weggelopen voordat de politie ter plaatse was. Later die nacht heeft hij zich op het politiebureau gemeld. Vrijwilligers maken in enkele zaterdagen de Aagtekerkse speeltuin Tuinbouwlust weer mooi en veilig. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het proefpro ject Trajectbegeleiding waarbij jongeren die van school dreigen te gaan hulp krijgen, werkt goed. Dat zeggen de opstellers van het Walcherse jaarverslag Leerplicht en de Regionale Meld- en Coördinatiefunctie voortijdig schoolverlaten. Van de 162 begeleide jongeren hebben er 128 hun opleiding vervolgd of zijn een combinatie van leren en werken aangegaan. Een trajectbegeleider betrekt de leerling, mentoren, zorgcoör- dinatoren, maatschappelijk werkers en ouders bij de situatie van de leerling. Alle betrokke nen moeten zich inzetten om de scholier te helpen. Ze moeten bijvoorbeeld regelmatig aange ven of de leerling geschorst is en wat zijn cijfers zijn. Daarnaast wordt een traject opgesteld om de leerling uit de problemen te halen en op school te houden. Vaak wordt de leerling nog doorverwezen naar professio nele insteUingen zoals de jeugd bescherming, of jeugdhulpver lening. Tijdens het doorlopen van het hulpprogramma stuitte de or ganisatie op een paar struikel blokken. Het bleek bij de meeste beroepsopleidingen onmogelijk tussentijds in te stromen. En voor leerlingen die tussentijds de school verlaten of dreigen te verlaten, bieden de scholen te weinig mogelijkheden om van studierichting te veranderen. Loopbaanadvies De Trajectbegeleiding werd vo rig jaar als proef uitgevoerd. In middels is de hulp definitief op Walcheren ingevoerd. Als ver volg zijn de gemeenten Middel burg, Vlissingen en Veere dit jaar begonnen met het project Loopbaanadvies. Jongeren tot 23 jaar zonder diploma worden geholpen de weg te vinden op de arbeidsmarkt. De leerplichtambtenaar kreeg het afgelopen schooljaar 318 meldingen van spijbelen. Het schooljaar daarvoor waren dat er 275. De stijging wordt ver klaard door de verbeterde en bredere begeleiding. Van het aantal spijbelaars zijn er 102 doorverwezen naar trajectbe geleiders. In 126 andere geval len was er sprake van luxever- zuim of van een lichte vorm van spijbelen. In één geval is beslo ten proces-verbaal op te maken. Bij drie andere jongeren is dat overwogen. Er werd van afge zien omdat de leerlingen daarna toch weer naar school gingen. De aanvragen voor vervangen de leerplicht zijn opnieuw ge stegen. De verwachting is dat deze trend doorzet omdat steeds meer jongeren via gerichte cur sussen of bedrijfsopleidingen verder wiHen leren. Daarnaast zal ook het nieuwe project Loopbaanbegeleiding een in vloed hebben op de stijging, concluderen de opstellers van het jaarverslag. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Ta feltennis voor 55-plussers; MELISKERKE - Ons Huis, 13,30 uur: Bil jart; MIDDELBURG - Kerksteeg 5, 09.00 10.00 uur en 10.00 - 11.00 uur: Tai Chi voor 50-plussers en mensen met chroni sche aandoeningen; Oostkerkplein 22, 19 00 - 20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Café The Duke, Vlasmarkt: 20.30 uur: Pub Quiz; OOST-SOUBURG - Buurthuis De Schuur, 19.30 uur: Klaverjasavond; SEROOSKERKE -Zandput, 13.30 uur: Bil jarten; VLISSINGEN - De Oude Stad, 13.30 uur: Damesgym en 20.00 uur: Dart, biljart en klaverjassen; Wijkcentrum Schelde- buurt, 13.30 uur: Soosmiddag; ZOUTELANDE - De Tienden, 14.30 uur: Koersbal; belbaan. Heel vroeger hadden we die ook, maar die is op een gegeven moment wegge gaan. Dat was nog voor mijn tijd", vertelt Francke, terwijl verderop een groep mannen de nieuwe familieschommel in el kaar zet. Maar dan wordt de voorzitter weggeroepen. Hij moet helpen met de opbouw van de schom mel. „Dit is de derde zaterdag dat we hier aan het werk zijn", zegt hij even later. „Nog twee zaterdagen. Dan zijn we klaar en hebben we een veilige speel tuin met toestellen die nog jaren mee kunnen." De vrouw had een huis vol vi site en geen zin om te koken, dtis zocht ze een friettent om de honger van de gasten te stillen. Ze bestelde bij de uit bater van een Schouws friet kot voor tien euro friet. Geen probleem. De bestelling werd in het vet gegooid en enige tijd later kreeg de vrouw haar zak met friet. „Dat wordt dan elf eu ro." „ELF euro, ik heb voor tien euro besteld" reageert de vrouw verbaasd„Ja, dat klopt" zegt de frietbakker, „maar de aardappel is duur der geworden en daarom is het nu elf euro."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 7