C-W-Wie? Weduwen klagen Dutchbat aan Kamer valt Van Boxtel af PZC Jacht op grote jongens vals geld Recordbezoek voor Repin in Groningen Vluchtelingen Melkert wil ambassadeurs j EU uit Israël Uitspraak over afschaffen bijzonder onderwijs oogst veel kritiek Kamer tegen verkoop van Oost-Brabants energiebedrijf 3 Gevonden dode is Algerijn Niehaus terug in Nederland Typisten voor bureauwerk politie Rotterdam pakt overlast aan Deetman praat met asielzoekers 8 april 1952 V.oor een baan of een uitkering gaat u voortaan naar CWI. Het Centrum voor Werk en Inkomen dat dé taken van het Arbeidsbureau overneemt. Wilt u daar meer over weten? Ga dan gerust langs bij de CWI-vestiging bij u in de buurt. U kunt ons natuurlijk ook bezoeken op cwinet.nl of kijk op teletekst pagina 700 van uw regionale omroep. Dan hebt u zó alle antwoorden op C-W-Wie? Tel. 055 3663339 www.ZOAweb.org (Advertentie) VOOR WERK OF INKOMEN GA JE VOORTAAN NAAR CWI CWI werkt muw samen met de gemeentelijke sociale diensten, UWV/Gak, UWV/Guo, UWV/Cadans, UWV/Uszo en UWV/Bouwnljverheld. reizen altijd last minute (Advertentie) woensdag ook in Den Haag aan wezig zijn bij de presentatie van het Niod-onderzoek naar de val van Srebrenica. Voor de vrouwen, die al sinds 1997 jaarlijks een bezoek aan Nederland brengen, is het glas helder: „Dutchbat is mede plichtig aan de massamoord. De blauwhelmen hebben samen met de Serviërs onze mannen weggehaald, Dat hebben wij met onze eigen ogen gezien. Maar wij willen eindelijk na men en rugnummers van de mi litairen die verantwoordelijk zijn voor de genocide. Ook de Nederlandse oorlogsmisdadi gers moeten worden veroor deeld." Karremans Vol afschuw verwijzen de vier vrouwen naar de beruchte foto van overste Karremans die het glas heft met veroveraar Mla dic. „En het allerpijnlijkste is: Karremans werd bij thuiskomst in Nederland bevorderd tot ko lonel. Met deze promotie gaf de Nederlandse regering in onze beleving goedkeuring aan de massamoord. Dat is voor ons onbegrijpelijk", zegt Hasja Selimovic (52), die drie zonen, haar man en broer is kwijtge raakt. De delegatie is tot nog toe zwaar teleurgesteld in de hou ding van de Nederlandse rege ring. De vrouwen eisten eerder een parlementaire enquête, maar kregen geen gehoor. „Het wordt hoog tijd dat Nederland schuld bekent en zijn verant woordelijkheid neemt voor de hel in Srebrenica." Volgens voorzitter W. van der Linden van de CNV-bond voor militai ren (ACOM) hebben tussen de vijf en de tien Nederlandse mili tairen die de val van Srebrenica meemaakten, nadien zelfmoord gepleegd. Volgens Van der Linden lijden tussen de twintig en veertig van de 450 Dutchbat-III-leden aan het posttraumatisch stress-syn droom. Een aantal van deze mensen is in de criminaliteit be land. GPD I DEN HAAG- PvdA-leider Mel- kert vindt dat alle landen van de I Europese Unie hun ambassa- I deurs uit Israël moeten terug- I trekken. De EU moet zo afdwin- gen dat ze een rol krijgt bij het I stopzetten van het geweld Volgens Melkert is Europa 'op I zijn gezicht gegaan' toen bui- I tenlandcoördinator Solana I geen toestemming kreeg de Pa- lestijnse leider Arafat te ont- I moeten. Melkert deed zijn uitlatingen I gisteren tijdens het lijsttrek kersdebat in het tv-programma Buitenhof. De PvdA-leider he kelde de weigering van de Israe- liërs om in een vredesproces een rol voor Europa te reserveren. I VVD-lijsttrekker Dijkstal wilde I geen mening geven over Mel- kerts suggestie. „De gevolgen I daarvan kan ik niet helemaal I overzien." Volgens Dijkstal gaat I het erom dat Europa en Ameri ka samen een einde pogen te maken aan het geweld. Minister Van Aartsen van Bui- tenlandse Zaken, partijgenoot I van Dijkstal, reageerde later I echter afwijzend. Volgens Van I Aartsen zijn de ambassadeurs I juist nodig om het gesprek op I gang te houden. Buitenland woordvoerder Weisglas van de VVD noemde Melkerts voorstel 'slecht en zwaar overdreven'. „Juist als er spanning is, moeten I er contacten blijven. Anders isoleer je jezelf." Steun kreeg Melkert wel van co alitiegenoot De Graaf (D66), die I eveneens vindt dat Israël Euro pa schoffeert. GPD maandag 8 april 2002 door Koos van Wees DEN HAAG - Minister Van Boxtel van Grotestedenbeleid en Integratie moet zich deze week in de Tweede Kamer ver antwoorden voor zijn pleidooi het bijzonder onderwijs af te schaffen. Het CDA, dat bij mon de van fractieleider Balkenende Van Boxtels pleidooi 'een beetje dom' noemt, wil morgen met de D66'er in debat. Van Boxtel zei zaterdag in een interview met deze krant af te willen van scholen op gods dienstige basis, omdat deze de integratie van allochtonen be moeilijken. Wie zijn kind gods dienstig onderwijs wil geven, moet op zoek naar andere we gen. „Op de bijbelschool of de koran school geef je dan als je wilt on derwijs in de religie, zoals wij de zondagsschool kennen. Veel plezier ermee, maar het is tijd voor de ontnuchtering van het onderwijs.", aldus Van Boxtel, die overigens zei in dit geval niet als minister maar als D66-lid te spreken. Vooral de confessionele partijen CDA, ChristenUnie en SGP rea geerden het afgelopen weekein de furieus op die uitlatingen. Behalve Van Boxtel wil het CDA ook minister Hermans van On derwijs horen. De SGP vindt dat premier Kok uitleg moet geven. Ook de andere partijen zijn weinig enthousiastst, maar rea geren minder afwijzend. Van Boxtels eigen D66 ziet geen aan leiding tot opheffing van het bij zonder onderwijs, maar eist wel een modernisering daarvan. Net als PvdA en WD vindt D66 dat het bijzonder onderwijs bij draagt aan de vorming van zwarte en witte scholen om dat leerlingen van een ander ge loof vaak niet worden toegela ten. Verplichting Volgens PvdA-leider Melkert komt het gros van de allochtone leerlingen op openbare scholen terecht. Volgens CDA-leider Balkenende zitten er echter tal van allochtone leerlingen op protestantse en katholieke scholen. GroenLinks-leider Rosenmöller wil dat er een verplichting voor bijzondere scholen komt om leerlingen te accepteren 'zodra deze de uit gangspunten van de school ac cepteren'. Nu is die verplichting er nog niet. Werkgevers- en werknemersor ganisaties in het onderwijs rea geerden fel op het voorstel van Van Boxtel. „Dat bijzondere scholen de integratie van al lochtonen belemmeren, is een slag in de lucht", aldus Kees van Kortenhof, woordvoerder van de Onderwijsbond CNV. Vol gens hem zijn bijzondere scho len eerder goed voor de integra tie. 'Bureaupraat', reageert ook Grada Huis, woordvoerster van de Besturenraad, de werkge versorganisatie waarbij 2500 protestants-christelijke scho len zijn aangesloten. „In Neder land zijn slechts zo'n dertig isla mitische scholen. Verreweg de meeste allochtone ouders sturen hun kinderen naar een christe lijke of openbare school. Als ze graag zouden willen dat hun kind islamitisch onderwijs krijgt, dan waren er in Neder land veel meer islamitische scholen." GPD DEN HAAG - De verkoop van het Oost-Brabantse energiebe drijf Obragas aan het Duitse concern RWE staat op losse schroeven. Een meerderheid van de Tweede Kamer (PvdA, D66, CDA en GroenLinks) eist dat minister Jorritsma van Eco nomische Zaken haar toestem ming voor de verkoop intrekt. De Kamer wil deze week een spoeddebat over de zaak. PvdA- Kamerlid Crone verwijt Jorrits ma dat zij met haar toestem ming, vorige week donderdag verleend, ingaat tegen de uit drukkelijke wens van de Kamer om de verkoop van energiebe drijven voorlopig stop te zetten. „Jorritsma wist dat in de Kamer grote bezwaren leefden. Dit kan echt niet, dus zullen we probe ren de verkoop terug te draai en", aldus Crone zaterdag. De PvdA'er meent dat Jorritsma haar bevoegdheden heeft over schreden. De minister gaf toe stemming tot verkoop van Obragas aan RWE, luttele uren nadat de Kamer besloot de be handeling van de Elektriciteits wet op te schorten. Deze wet re gelt eigendomsverhoudingen voor energiebedrijven. GPD Sehida Abdurahmanovic, Munira Subasïc, Hasja Selimovic en Hajra Catic van de delegatie vrouwen uit Srebrenica, gisteren in Amsterdam. foto Marisa Beretta/GPD door Carine Neefjes AMSTERDAM - „Een vracht wagen vals geld is een vracht wagen oud papier", lacht Dirk Schuurman, falsificatenexpert bij de Dienst Nationale Recher che Informatie. „Natuurlijk ne- van onze redactie binnenland AMSTERDAM - „Ik heb met mijn eigen ogen gezien hoe mijn zoon werd weggehaald door een Dutchbat-militair. Hij werd overgeleverd aan de Servische extremisten. Lafaards waren het, die Nederlandse blauwhel men. Ze moesten ons beseher men, maar toen de Servische troepen Srebrenica binnenvie len, werden onze mannen afge voerd en vermoord." Munira Subasic (54) is lid van de delegatie 'Vrouwen uit Srebre nica'. Samen met drie lotgeno ten brengt ze op uitnodiging van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) een bezoek aan 'het land van Dutchbat' In Amsterdam werd gisteren het startsein gegeven voor hun al ja renlange zoektocht naar de waarheid achter de genocide in de moslimenclave Srebrenica waarbij in de zomer van 1995 duizenden mannen werden ver moord. De vrouwen zullen men we zo'n buit in beslag, maar om vervalsing tegen te gaan moeten we vooral de gelddruk- kerijen opsporen. Die grote jon gens moeten we pakken." Deze week komen onder leiding van Interpol bijna duizend ex perts achter gesloten deuren in Amsterdam bij elkaar om ken nis uit te wisselen over de be strijding van vals geld en valse reisdocumenten. De deelnemers zijn zorgvuldig gescreend om infiltratie door criminelen te voorkomen. Behalve gespeciali seerde rechercheurs bestaat het internationale gezelschap ook uit bankiers en grafisch ontwer pers. Zij kennen immers de nieuwste technieken om bankbiljetten en paspoorten zo ingewikkeld te ontwerpen dat vervalsing steeds moeilijker wordt. Een goed voorbeeld hiervan zijn de eurobiljetten. Omdat ze voor zien zijn van tien veiligheids- kenmerken is de georganiseerde misdaad er nog niet in geslaagd het biljet professioneel na te maken. Schuurman weet zeker dat in ternationale misdaadbendes hier wel mee bezigzijn. „Op zo'n conferentie bespreken we wat de valkuilen zijn. Misschien zijn er collega's die al wel behoorlijk goede vervalsingen hebben aan getroffen. Waar ligt het aan? Het watermerk, het hologram of misschien de veiligheids draad?" De nieuwste trucs worden opge slagen in een databank. Aan de manier waarop geld wordt ver valst kunnen experts zien of er een professionele gelddrukkerij achter zit. „Bij een lelijk druk werkje hoeven we ons niet zo veel zorgen te maken. Dat zijn amateurs die thuis met een kleurenprinter en een kopieer apparaat aan het prutsen zijn. Maar bij perfect nagemaakte biljetten moeten we zo'n druk kerij zien op te rollen. Vaak wordt die gerund door een cri minele organisatie. Uit een on derzoek in Engeland is gebleken dat van alle valsgeldzaken 70 procent van de daders zich ook bezighield met drugshandel." Paspoort De internationale experts zul len ook informatie uitwisselen om vervalsing van reisdocu menten tegen te gaan. De politie is bezig met de ontwikkeling van onze redactie binnenland GRONINGEN - De tentoonstel ling 'Ilja Repin. Het geheim van Rusland' in het Groninger Mu seum trok in vier maanden 250.000 bezoekers. Nooit eerder bezochten zoveel mensen in zo'n korte tijd een tentoonstelling in het Groninger Museum. Bovendien was het een van de drukst bezochte exposities van de laatste jaren in Nederland. Het museum maakte dit giste- van een databank, waarin in middels van 1800 van de in to taal 4000 identiteitsbewijzen de eigenschappen staan geregi streerd. Aan de hiervan kan de douane ter plekke controleren of een paspoort vals is. Het lijkt eenvoudig, maar de reisdocumenten worden zo vaak vernieuwd dat de data bank voortdurend moet worden aangepast. Ren Weijsters, hoofd van de afdeling 'ontwikkeling kennis en recherchetechnolo gie' bij de Dienst Nationale Re cherche Informatie: „De vol gende generatie paspoorten zal waarschijnlijk zijn uitgerust een iris- en vingerafdruk van de houder. Alleen als we vervalsing onmogelijk maken, krijgen we greep op de georganiseerde mis daad." GPD ren op de laatste dag van de ex positie over de Russische schil der bekend. Het was de eerste keer dat het werk van Ilja Repin buiten Rus land in zo'n omvang tentoon werd gesteld. De tentoonstel ling bestond uit meer dan tach tig schilderijen en tekeningen die een overzicht geven van Repins ontwikkeling als kun stenaar. De Hermitage in Sint- Petersburg leende zelfs de 'Rus sische Nachtwacht', het doek de Wolgaslepers, uit, ANP ROTTERDAM - De politie in Rotterdam heeft de identiteit vastgesteld van de dode man die woensdag in een vijver aan de Maeterlinckweg is gevonden. Het slachtoffer is een 37-ja- rige Algerijn die illegaal in Nederland verbleef, zo maakte de politie gisteren bekend. Drie vissende jongetjes vonden het lijk, dat in een tas in het water dreef. Uitgebreid onderzoek onder passanten in de om geving van de Maeterlinckweg leverde uiteindelijk de identi teit van de man op. Uit sectie bleek eerder al dat het slachtoffer door vuurwapen geweld om het leven was gekomen. ANP JOHANNESBURG - De vroegere ambassadeur van Zuid- Afrika, Carl Niehaus, keert terug in Nederland. Hij gaat wer ken voor de Nederlandse vestiging van het internationale ac countantskantoor Deloitte Touche. De oud-ambassadeur gaat naar Nederland met zijn toekom stige vrouw, Linda Thango, die als consultant werkzaam is. Het Zuid-Afrikaanse zondagsblad Rapport maakte gisteren bekend dat Niehaus gaat scheiden van zijn vrouw Jansie. Zestien jaar geleden baarde Niehaus veel opzien omdat hij toen in detentie met Jansie trouwde. Als verloofd paar raak ten beiden betrokken bij de strijd tegen de apartheid. In 1983 werden zij wegens hoogverraad tot gevangenisstraffen van respectievelijk vijftien en vier jaar veroordeeld. ANP AMSTERDAM - GroenLinks wil administratief personeel aangiftes en ander bureauwerk van de politie laten afhande len, zodat agenten meer op straat komen. GroenLinks-leider Rosenmöller kondigde in het tv-programma Buitenhof aan dat zijn partij hiervoor met een initiatiefwetsvoorstel komt. Rosenmöller wees er op dat de Duitse politie meer misdrijven oplost doordat er meer agenten op straat zijn. In Nederland zou een gemiddelde diender slechts 17 procent van de werk tijd buiten zijn. Dat zou kunnen veranderen als 'datatypistes de aangiftes verwerken', zoals Rosenmöller het formuleerde. ANP ROTTERDAM - De politie heeft in het weekeinde tijdens een actie in het centrum van Rotterdam zes personen aangehou den voor onder meer vernieling, belediging en het bezit van verdovende middelen. Zij hield de controles in samenwerking met de spoorwegpolitie en het gemeentelijk parkeerbedrijf om de overlast en het geweld op straat aan te pakken. Agenten namen in totaal 52 zakjes heroïne en 47 zakjes cocaï ne in beslag. Zeker 165 automobilisten kregen een bekeuring omdat zij hun auto verkeerd hadden geparkeerd. Zeven per sonen zijn bekeurd voor wildplassen. Vier taxichauffeurs kre gen een bekeuring voor diverse overtredingen. ANP DEN HAAG - Burgemeester Deetman van Den Haag heeft vanmiddag een gesprek met de uitgeprocedeerde asielzoekers die sinds vrijdag hun bivak hebben opgeslagen in het stad huis. Enkele tientallen asielzoekers zijn vorige week uit hun huizen in Den Haag gezet. De komende tijd zullen nog eens 33 vol wassenen en 28 kinderen uit Irak, Somalië, Soedan, Angola en Sri Lanka gedwongen worden hun woning te verlaten. De uitgeprocedeerden zi§n geen mogelijkheid terug te keren naar hun land van herkomst en eisen opvang door de gemeen te Den Haag. ANP Impasse Westduitsland wil Israël als schadeloosstelling drie mil jard mark betalen. Dit heeft de leider van de Westduitse dele gatie F. BÖhm maandag mee gedeeld- Israël heeft haar aan spraken echter vastgesteld op een bedrag van ruim vier mil jard. Deze situatie heeft geleid tot een impasse in de onder handelingen, die uiteindelijk zou kunnen leiden tot het af breken van de besprekingen. Vergader-record De raad van Goes heeft de ver gaderrecords van de raden van Middelburg en Vlissingen ver broken. De spoedeisende ver gadering, met daarin een voor stel tot het aangaan van een geldlening duurde nauwelijks één minuut. Het voorstel werd zonder discussie aangenomen. Schipbreukelingen De Vlissingse artsen H. Det- mar en H. Veening zijn door de president van de Franse repu bliek benoemd tot chevallier de l'ordre de la Santé Publi- que. Zij verzorgden op 21 fe bruari de drenkelingen die de Flying Enterprise voor de mond van de Westerschelde oppikte. De beide drenkelin gen dreven rond op de kiel van de gekapseisde Franse treiler Due de Normandië. Het schip was zonder olie gevallen en was door een zware grondzee getroffen. Eén van de schip breukelingen overleed alsnog. Uitgever: J C. Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail. redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 E-mail. abo@pzc.nl Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13.30 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18,00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1,-) per maand. 19,25 per kwartaal: 52,-- perjaar 198,-- Voor toezending per post geldt Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,- zaterdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35 93.00 Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114) 372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst' 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel v aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een b (abonnementenjadmimstratie en om u te (laten) inlormeren ov ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC, afdeling lezersservice. Postbus 18,4380 AA Vlissingen. Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3