Meer klanten voor Halt-bureau PZC1» I Politiek forum in het Zwin College Studenten hogeschool A beproeven snelle en i stille scheepsschroef J Kanonnen herinneren aan bevrijding Verpleeghuizen rooien het ook zonder hospikken Ontgoocheling en vreugde hand in hand op boekentaxatiedag Automobielclub onthult nieuwe rittenkalender Wijkteams van politie zorgen voor scherper toezicht Biervliet terug in sfeer van Tachtigjarige Oorlog Vergadering Lezing kruiden Haza Data-dag Expositie van miniatuurauto's FAMILIEBERICHTEN Executie verkoop 0 maandag 8 april 2002 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Studenten van de Hogeschool Zeeland gaan een speciale scheepsschroef met zogenoemde tipbladen testen. De schroef moet leiden tot een rendementsverbetering van tien tot veertien procent. Door de schroef vermindert het geluidsniveau en kan het schip zelfs iets sneller varen. Dinsdag ondertekenen de Hogeschool Zeeland, scheepvaartbedrijf Schot uit Terneuzen, Euro- schroef uit Capelle a/d IJssel, het Maritiem Innovatie Risiso- fonds, het Kenniscentrum Duurzame Short Sea Shipping en de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders een sa menwerkingsovereenkomst. Op het Maritiem Instituut De Ruyter, de zeevaartafdeling van de Hogeschool, broeden studen ten van de maritieme, economi sche en chemische opleidingen al enkele maanden op mogelijk heden om schepen milieuvrien delijker te maken zonder rende- mentsverlies. Groepjes studenten houden zich bezig met diverse deelprojecten om een duurzaam schip te reali seren. Dit houdt in: milieuvrien delijk, onderhoudsvriendelijk, energiezuinig, efficiënt bij la den en lossen, efficiënte com municatie, juiste materiaalkeu ze (belangrijk bij sloop bij het uit de vaart nemen) en werkom standigheden aan boord. Bin nen twee jaar moet het project zijn uitgegroeid tot hét kennis centrum voor Duurzame Short Sea Shipping (DSSS). Het cen trum moet de vraagbaak wor den voor reders, scheepsbou wers en andere nautische bedrijven. Volgens de Hogeschool staan re ders best open voor nieuwe pro ducten en technieken, maar deinzen ze vaak terug voor de hoge investeringen. Als iets nieuws tegenvalt, moeten de ge volgen ongedaan gemaakt wor den. Daaraan zijn vaak hoge kosten verbonden. Geld Kleine schepen zijn ideaal voor het testen van nieuwe technie ken. Probleem is echter dat de reders met zulke schepen geen geld hebben om in te spelen op h< innovaties. Een oplossing is hey Maritiem Innovatie Risisofoné k (MIR). De Koninklijke Verend u. ging van Nederlandse Rederteil de brancheverenigingen voori m maritieme toeleveranciers et! scheepswerven hebben eli| u achtduizend euro gestort inhei v fonds. Nederland Maritieni n Land is gevraagd het bedrag te verdubbelen, waardoor het Ml?, kan werken met een budget va' I fi 48.000 euro. In het project DSSS heeft een! 2 groepje studenten het deelaj peet 'voortstuwers' onderzocht I e Zij concludeerden dat een spe- ciaal soort schroef economy scher en milieuvriendelijker werkt. De test met de schroei t wordt uitgevoerd bij het schipj de Regulus van scheepvaartbe- drijf Schot uit Terneuzen. Del kosten van het project worden! betaald uit het MIR. ZUIDZANDE - Tijdens de alge mene jaarvergadering annei feestavond van de West- Zeeuws-Vlaamse Automobiel-; club in het clublokaal hotel De' Roode Leeuw in Zuidzandel werd ook de nieuwe rittenka lender bekendgemaakt. Het seizoen van de WZA begin: komende zondag 14 april met de Schorreblomrit en wordt afge sloten op 15 december met de Wildrit. Verder worden ook dn seizoen twee langdurige evene menten georganiseerd: van 5 to: en met 7 juli de Smokkelroute Autozoektocht en 13 juli tot e: met 27 oktober de Kustrit. Prijswinnaars seizoen 2002: Wed strijdklasse bestuurders: 1J. Kolr (Oostburg), 2. J. Vergouwe (Zuiri- zande), 3 N. de Kok (Krabbendijkei wedstrijdklasse navigatoren: 1 A. Vergouwe (Zuidzande), 2. D. de Kok Krabben dij ke)3JAers (Oost-1 burg); toerklasse bestuurders i M. Abbeel (Gentbrugge), 2. J. dei Feijter (Scoondijke), 3. E. de Groot (Breskens); toerklasse navigatoren 1. Y. Vonck (Gentbrugge), l R. de Feijter (Schoondijke), 3. t. de Bruijcker (IJzendi jke). door René van Stee BIERVLIET - De dertigste Geu- zenfeesten in Biervliet staan donderdag 9, vrijdag 10 en za terdag 11 mei in het teken van het leven en de bevrijding van Biervliet ten tijde van de Tach tigjarige Oorlog. Op vrijdag 3 mei begint bij wijze van voorproefje het aanplakken van de plakkaten voor het innen van Den Tiende Penning, des tijds een belasting opgelegd door de Spaanse bezetter. Daar na is er op woensdag 8 mei de ge vangenneming en berechting van de heks van Biervliet, aan wie in het Biervliet van de zes tiende eeuw tal van plagen, rampen, ziektes, overstromin gen en branden werd toege schreven. Op donderdag 9 mei barst het feestgedruis echt los, met 's och tends een reveille en een oecu- NIEUW-NAMEN - De Katho lieke Bond voor Ouderen afde ling Nieuw-Namen houdt woensdag 10 april haar jaarver gadering in het gemeenschaps centrum De Kauter. Er staat ook een bestuursverkiezing op de agenda. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. menische dienst in de Neder lands-hervormde Kerk. Daarna is het op de Markt tijd voor de zogeheten mouvementen; het naspelen van taferelen zoals die in het oude Biervliet voorkwa men. Vervolgens is het de beurt aan een historische optocht waarin de onderdrukking, de opstand en de bevrijding van Biervliet uitgebeeld worden. Deze festiviteiten vinden door de hele kern plaats. Ook de Bos- geuzen staan aan de Westpoort om de stad in te nemen. De historische optocht bestaat uit vijftien praalwagens en veertien loopgroepen. De af sluiting op donderdag vormen de heksenverbranding en een Geuzenbal in de feesttent aan de Braakmanlaan. Op zaterdag 11 mei worden de historische on derdelen van het feest nogmaals opgevoerd. De avond wordt dan evenals afgesloten met een Geu zenbal in de feesttent. Op vrijdag 10 mei is er vooral ruimte voor ontspanning en vermaak. Plaats van handeling is de Markt. Na het reveille be ginnen 's morgens de boeren- en rommelmarkt. Verder zijn er een optreden van de clown Papa Chico, een zeskamp voor wij ken- en jeugdteams, schieten op de liggende wip en touwtrekken voor wijken- en jeugdteams. Een Yorin FM Drive-In show sluit op vrijdag het feest af. Leden van schietvereniging De Fles maken de kanonnen op de Vlissingse boulevard klaar oin te vuren. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Vierhonderd dertig jaar geleden, op 6 april 1572, hebben de Vlissingers zichzelf van de Spaanse over heersing bevrijd. Dat was het begin van een bloeiende wel vaart. Die gebeurtenis werd za terdag op het Rondeel gevierd. Onder het toeziend oog van zo'n honderd voorbijgangers, vuur de schietvereniging De Fles ne gen kanonschoten af. „Ik heb geen flauw idee hoe u zo'n moment van herdenking beleeft", sprak wethouder C. de Keijzer de toeschouwei's toe. „Ik kan u vertellen hoe het was, in 1572. Dit rondeel was er al, maar dijk hiernaast nog niet. De situatie was anders dan toen de Duitsers ons land in de vorige eeuw binnenvielen. De Span jaarden hadden ons land op een eerlijke manier, via een erfenis, verkregen. Wat waren die Vlis singers toen voor mensen? Ze deugden voor geen cent. Het was een groep gajes dat vanalles probeerde binnen te halen. En ineens kwamen die Spanjaar den hen op de vingers kijken. Dat vonden die Vlissingers dus helemaal niks. Bovendien moest Vlissingen het Spaanse leger huisvesten en betalen. Ook daar hadden de Vlissingers geen zin in." Op 6 april waren ze het beu en werd er met kanonnen op een Spaans schip geschoten. Het schip keerde om en de revolutie was een feit. „Vlissingen was snel vrijHier heeft de Tachtig jarige Oorlog maar vier jaar ge duurd. Maar in de omgeving zo als het buitengebied en in Zeeuws-Vlaanderen waren het wel roerige tijden", vertelt De Keijzer. „Waarom brengen we deze gebeurtenis elk jaar weer op deze manier onder de aan dacht? Dat is omdat we weten wat vrijheid en vrede beteke nen. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het Haltbu reau in Zeeuws-Vlaanderen heeft de eerste drie maanden van dit jaar te maken met een verdubbeling van het aantal 'klanten'. Het bureau dat alter natieve straffen oplegt aan min derjarigen die een strafbaar feit begaan, zette 46 jongeren aan het werk. Na de eerste drie maanden vorig jaar waren dat er twintig. De opmerkelijke toename van het aantal Halt-verwijzingen doet zich volgens coördinator R. Dekker van het Zeeuws- Vlaamse Haltbureau ook in de rest van Zeeland voor. Ook het aandeel kinderen onder de twaalf jaar dat de politie door stuurt naar het Haltbureau is gestegen. Gebruikelijk beeld is dat er zo'n achttien kinderen van die leeftijd terecht komen, nu zijn dat er twintig. De stijging heeft niet te maken met het feit dat de jeugd zich meer misdraagt dan een jaar ge leden, zegt Dekker. „De verkla ring is dat de politie sinds enige tijd met wijkteams werkt. Die houden al die jochies wat beter in de gaten. Het zijn geen crimi nelen, hoor. Ze plegen kleine verniel inkjes die geen al te grote schades opleveren. Maar het zijn wel dingen die natuurlijk niet door de beugel kunnen. Het zal je maar gebeuren dat je bui ten komt en de buitenspiegel van je auto hangt er af." Behalve vandalisme bestaan de gepleegde overtredingen vol gens Dekker uit kleine winkel diefstallen. Zo komen er de no dige meisjes bij het Haltbureau voor diefstal van lippenstift. Dekker spreekt er zijn tevre denheid over uit dat de politie door het werken met kleinscha lige teams beter toezicht houdt op de jeugd. „Voor sommige jon gelui is dat zeer frustrerend", lacht hij. „Er kwam er eentje bij me langs en die zei: het lijkt ver dorie wel alsof ze elke dag op je letten." De toename van het werk bij het Haltbureau heeft er toe geleid dat de medewerkers daar alle zeilen bij moeten zetten om de toestroom te verwerken. „We draaien op volle toeren en moe ten keuzes maken. Dat betekent dat je soms wel eens een verga dering een maand moet verzet ten." door René van Stee OOSTBURG - Het Zwin College in Oostburg houdt op dinsdag 16 april van 13.30 tot 15.30 uur een politiek forum. De deelnemende partijen zijn PvdA, CDA, VVD, D66, D&T, GroenLinks en Leefbaar Ne derland. Diverse West-Zeeuws- Vlaamse wethouders hebben hun aanwezigheid toegezegd. De voorzitter van het forum is burgemeester Straatsma van Sluis-Aardenburg. Het forum bestaat uit drie ge deelten. In het eerste gedeelte maakt iedere spreker in tweeën halve minuut duidelijk waar zijn of haar partij voor staat, wat belangrijke zaken in de re gio zijn en wat de partij voor jongeren kan betekenen. In het tweede gedeelte komen twaalf stellingen over regionale en lan delijke onderwerpen (zoals: 'het geld voor het leger kun je beter gebruiken voor verpleegsters' of 'iedere scholier moet ver plicht worden vrijwilligerswerk te verrichten') aan bod, waar de sprekers alleen voor of tegen mogen stemmen. Van iedere stelling wordt ook de mening van de leerlingen van het Zwin College bekendgemaakt. Daar na krijgt iedere spreker een mi nuut de mogelijkheid een van de stellingen te nuanceren of terug door Henk Boot TERNEUZEN - Geneeskundige troepen als vakantiehulp in de verpleeghuizen? „Waarom ei genlijk niet?", zegt directeur J. Sanders van de Stichting Woon zorg West-Zeeuws-Vlaanderen over het idee van PvdA-Kamer- lid Arib. Wat hem betreft springen de mensen van de militaire genees kundige dienst zelfs het hele jaar bij. „Kunnen ze behoorlijk wat ervaring opdoen en mis schien blijven ze later wel in de zorg hangen." Zelf zat Sanders vroeger ook bij dit legeronder deel. „Je praat toch over gemo tiveerde mensen." Recruteren Overigens valt het tijdens de zo mer met de personeelskrapte in verpleeghuis De Stelle in Oost burg wel mee. „We recruteren vooral hulp onder jongeren van af vijftien jaar die hand- en HULST - Annie Machielsen houdt morgen voor de Vier Windrichtingen een lezing over kruiden en hun gebruik in het dagelijks leven. De bezoekers kunnen ook kennis maken met geconcentreerde siropen zoals rozenbottel en vlierbloesem. Machielsen kweekt zelf medici nale kruiden op biologische wij ze. De lezing in Den Dullaert be gint om 19.30 uur. spandiensten verrichten, zoals bedden opmaken, de was oprui men en patiënten eten geven." De echte zorgtaken zoals het wassen van de bewoners en het toedienen van medicamenten blijven voorbehouden aan ge schoold personeel. Ook algemeen directeur A. Jan- se van de Blaauwe Hoeve uit Hulst ziet wel wat in het idee om medisch personeel van Defensie in te schakelen op momenten dat de sector krap in haar eigen medewerkers zit. „Maar het lijkt me dat dit vooral in de Randstad speelt, hier minder." De Blaauwe Hoeve slaagt er tot nu toe wel in om vakantieperio des met passen en meten door te komen. „Wij schakelen oproep krachten in, doen een beroep op opleidingsscholen in België en bieden aan om contracten van eigen deeltijdwerkers tijdelijk te verlengen. Dat lukt doordat we dan ook kinderopvang kun nen leveren, waardoor het voor al voor vrouwelijke medewer kers wat aantrekkelijker wordt daarop in te gaan", aldus Janse Locatiemanager R. Ruissen van verpleeghuis Ter Schorre in Ter neuzen ziet zo snel nog geen groen geüniformeerde verple gers in zijn tehuis rondlopen. „Het gebaar is mij sympathiek, maar ik betwijfel echt of hier in Zeeuws-Vlaanderen de nood zo hoog is. Vergeet niet dat als je spreekt over zorg aan dementen, dat je dan toch ook een hele spe cifieke manier van zorg moet bieden. Dus zo eenvoudig zal het niet zijn." te komen op zijn of haar ant woord. In het derde gedeelte reageren de sprekers twee minuten op discussiestellingen als 'rijkere mensen moeten meer betalen voor gezondheidszorg dan arme mensen' en 'de opkomst van partijen als Leefbaar Neder land en de Lijst Pim Fortuyn hebben de gevestigde politieke partijen aan zichzelf te danken door niet goed naar de kiezers te luisteren'. Vervolgens krijgen leerlingen in de zaal en de overi ge sprekers gelegenheid om te reageren. Nadat de in totaal drie discus siestellingen zijn besproken, krijgen de leerlingen nog gele genheid andere vragen aan de sprekers te stellen. door René van Stee TERNEUZEN - De drukte tij dens de taxatie- en inkoopdag van oude en antieke boeken in de Grote Kerk aan de Noord straat in Terneuzen deed zater dag denken aan een aflevering van het televisieprogramma Tussen Kunst Kitsch. Ruim honderdvijftig boeken- en prenteneigenaren uit Zeeuws- Vlaanderen en Vlaanderen wa ren naar Terneuzen gekomen om hun waardevolle eigen dommen aan een nauwgezet te inspectie te laten onderwer pen. Een enkeling keerde uitermate tevreden huiswaarts: de erfenis van die oude vrijgezelle tante bleek toch meer waard te zijn dan ooit kon worden vermoed. De meeste mensen waren echter op zoek naar de historie achter hun oude bezittingen. „De waarde ervan interesseert me niks. De emotionele waarde van dit boek zegt me veel meer"ver telt een bejaarde Terneuzenaar, wijzend op zijn statenbijbel. Eén van zijn plaatsgenotes kwam zelfs haar oude bezit weer terughalen. Ze had spijt van de verkoop van haar oude almanakjes „Op weg naar huis dacht ik: 'nee, die boekjes moet ik terug hebben'zegt ze. Som mige gelukszoekers staken hun teleurstelling over het oordeel van de taxateurs niet onder stoelen of banken. ,,'Leuk voor de rommelmarkt of de bazaar.' Daar kon ik het mee doen. En ik dacht nog wel dat ik iets bijzon ders in huis had", aldus een be teuterde dame uit Zelzate. „Een veel voorkomende reactie. De kans dat er iets heel bijzon ders opduikt tijdens een in koopdag is niet zo groot", vertelt mede-organisator en an tiquair A. van der Steur uit Haarlem. Niettemin tikte hij enkele aardige boeken en pren ten op de kop. „Dr.Bremserüber lebende Würmer im lebenden Menschen, Wien 1819. Een oud tekstboek met prenten voor me dici. Waar vind je dat nog? Heel charmant", aldus de Haarlem mer. Bijbelkenner en restaurateur W. van Gent uit Ridderkerk vond het aanbod van met name sta tenbijbels indrukwekkend. „Er zijn twintig stuks te koop aan geboden en ik heb er zes ge kocht. Dit exemplaar van Jacob Hendrik Keur (uit 1756) is een plaatje. Daar hoef ik nauwelijks iets aan te doen", legt hij vol be wondering uit. De verkoper van het boekwerk zal aan het ver haal van Van Gent waarschijn lijk geen boodschap hebben gehad. Hij ontving zevenhon derdvijftig euro voor zijn sta tenbijbel. TERNEUZEN - De Haza Data gebruikersgroep komt donder dag 11 april bijeen in buurthuis 't Schelpenhoekje aan de Dok weg 38. Beginnende en ge vorderde gebruikers van dit computerprogramma voor ge nealogie (stamboomonderzoek) wisselen van 20.00 uur tot 22.00 uur gegevens uit. AXEL - In de bibliotheek is tot dinsdag 16 april een expositie ingericht van miniatuurauto- tjes. De exemplaren van diverse merken in verschillende model len zijn eigendom van J. Mulder. Er staan ook twaalf nauwkeurig op schaal nagemaakte tankwa gens van mevr. A. Mulder opge steld. Deze zijn ongeveer 25 cen timeter groot. De expositie is tijdens de openingsuren van de leeszaal te bezichtigen. Als leven lijden wordt is rusten goed Wij hadden nog zoveel te doen. Aan al onze plan nen is plotseling een einde gekomen. Veel te vroeg is, geheel onverwacht, van ons heengegaan mijn lie ve man, onze pa, schoonvader en opa PAUL ALEXANDER WOLLRABE echtgenoot van Jozina van Espen op de leeftijd van 52 jaar. Terneuzen: Jo Wollrabe-van Espen Mike Terneuzen: Rob en Thea Robin Hoek: Paul en Daniëlle Terneuzen:)ane Terneuzen. 4 april 2002. Dokweg 10, 4537 RS De afscheidsbijeenkomst wordt gehouden op don derdag 11 april om 14.00 uur in de aula op de Zui derbegraafplaats. Bellamystraat 28c te Terneuzen. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de Zuiderbegraafplaats. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Pas als er een gat valt, ervaar je het gemis Bedroefd en veel te vroeg hebben we afscheid moe ten nemen van onze lieve broer en zwager Paul P. A. WOLLRABE echtgenoot van jo van Espen En de allerliefste pa, schoonvader en opa van Robbie en Thea Robin Paul en Daniëlle Jane Mike Middelburg: Benno en Nell Rotterdam: Donald t en Stella Schoondijke: Jane en Jan Waterlandkerkje: Robbie en Nancy Schoondijke: Joop Poortvliet Verdrietig zijn wij door het overlijden van onze oom. Wij wensen tante Jo en haar kinderen veel sterkte toe. OOM PAUL wij zullen je niet vergeten. Neven, nichten en partners. Familie Wollrabe Familie Rademakers Familie Poortvliet Familie Wild Een gevoel van onmacht en verslagenheid werd ons deel toen we vernamen dat jij onze zwager en oom PAUL WOLLRABE zo plots uit onze wereld bent gerukt. Ian en Betsy van Espen-de Kok Bram en Frieda van Espen-de Windt Paul en (anny dê Nooijer-van Espen Wies en Trui Kayser-van Espen Karei en Ina de Pooter-van Espen )an en Corrie Stroo-van Espen Adrie en Leuntje van Espen-Meliste Neven en nichten Met verdriet hebben wij kennisgenomen van het overlijden van PAUL WOLLRABE SR. Wij wensen zijn vrouw Jo. kinderen en overige fa milieleden alle kracht en steun toe om dit verlies te verwerken. Hoek: Familie Korts-Dieleman Met verslagenheid hebben wij kennisgenomen van het overlijden van ons bestuurslid en vissersvriend PAUL WOLLRABE Wij wëhsen zijn vrouw en familie veel sterkte toe. Vrienden, bestuur en leden Zeehengelclub Dow 'Waarom zijn er zoveel vragen Waarom is er zoveel pijn Waarom zijn er zoveel dingen Die niet te begrijpen zijn Geschokt zijn we door het overlijden van PAUL WOLLRABE vader van onze collega Jane Wollrabe Wij wensen Jane en de naaste familie veel sterkte bij het verwerken van dit verlies. Collega's EUPSC DOW Benelux B.V. Verslagen en verdrietig hebben we kennisgenomen van het overlijden van onze enthousiaste collega PAUL WOLLRABE Hij zal in onze gedachten blijven als een man die vrolijk en gedreven in het leven stond. Laten we hopen dat !o en de kinderen dit intense verdriet van het verlies van Paul kunnen dragen. Collega's van Site Logistiek Hydrocarbons DOW Benelux B.V. Tot onze grote ontsteltenis hebben wij kennisgeno men van het overlijden van onze zeer gewaardeerde collega PAUL WOLLRABE Binnen de hele organisatie is met verslagenheid ge reageerd op dit tragische nieuws. Wij zullen Pauls enthousiasme, zijn vrolijkheid en zijn werklust mis sen, en we zijn dankbaar voor alles wat hij voor ons bedrijf heeft betekend. Onze gedachten gaan uit naar zijn vrouw Jo en de kinderen. Wij wensen hen heel veel sterkte toe met het verwerken van dit enorme verlies. Management Dow Benelux B.V. Raad van Bestuur Dow Benelux B.V. Raad van Commissarissen Dow Benelux B.V. Op dinsdag, 9 april 2002 om 11.00 uur. vindt een openbare ver koop plaats. De verkoop komt voor rekening van: J.P. van de Broecke, wonende te Breskens, Dorpsstraat 91 A. Te koop wordt aangeboden: Een personenauto merk Audi, type 80. Kenteken YD-17-KT, bouwjaar 1990, kleur grijs. De plaats van ver koop is: Dorpsstraat 91A te Breskens. Bezichtiging: op 9 april 2002 een kwartier voor de verkoop. Alleen contante betaling. Geen opgeld. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst Par ticulieren Middelburg, vestiging Terneuzen, Ro- segracht1 Voor inlichtingen tel. 0618601857 of 0115-681500 De belastingdeur waarder belast me' executieverkoop Belastingdienst Het Nationaal Reumafonds zoekt mensen bereid zi|n een paar uur met de collectebi rond te gaan in de collecteweek in maan Dat is hard nodig om anderhalf mil|oen mensen met reuma te helpen Het Nation Reumafonds is u zeer erkentelijk als u ja z< U kunt zich aanmelden bij mevrouw Geertje van den Berg. tel. 02Q-589M7I Nationaal Reumafond Giro 32d Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 34