PZC D66 werkt aan terugkeer in raad Gors kiest cliëntenraad 7 PZC Nehemia bruist van spelplezier Topdrukte bij open kasdagen Dwarsfluitiste wint solistenconcours afdeling Schouw en-Duiveland sluit samenwerking met andere partijen niet uit Vernielingen aan auto en hoot in Goes Ongevallen bij Bruinisse Autokraken in Renesse Automobilist verongelukt Tweetal vast na graffiti spuiten Fikse buit winkeldievegges Vrouw gewond CDA bijeen zeeuwse almanak Friet waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD maandag 8 april 2002 j door Marcel Modde IBRUINISSE - D66 gaat de ko- I mende vier jaar 'keihard wer- ken aan een overtuigende come back' op het politieke toneel van I Schouwen-Duiveland. Om dat I doel te bereiken, wordt getracht liet aantal leden uit te breiden en zodoende de basis te verbre den. Ook gaat de partij op zoek naar sponsors voor financiering van de verkiezingscampagne in 2006. Het dramatische verlies van 066 bij de gemeenteraadsver kiezingen op Schouwen-Duive land (beide zetels) valt het dage lijks partijbestuur volgens de leden niet aan te rekenen. De af delingsvergadering heeft het vertrouwen in het drieman schap Chiel Weezepoel, Alex Hijgenaar en Gerlof van der Schaaf bekrachtigd en hen voor een nieuwe periode Van drie j aar herkozen. Onder hun leiding wordt een plan ontworpen voor de 'wederopbouw' van D66 op Schouwen-Duiveland, met als ultieme doel terugkeer in de ge meenteraad. Volgens lijsttrekker Hijgenaar zalD66 tijdens de raadsloze pe riode 'alles behalve een slapend bestaan leiden'. ,,We gaan vast beraden door op de ingezette koers, omdat we er - eigenwijs als D66 is - nog steeds heilig van overtuigd zijn dat daar niks mis mee was." De evaluatie van het teleurstellende verkiezingsre sultaat maakt duidelijk, aldus Hijgenaar, dat de afdeling in be langrijke mate te lijden heeft gehad van de landelijke neer gangvan D66. Onvrede „In combinatie met de opkomst van de twee lokale partijen Leefbaar Schouwen-Duiveland en Alert! is die ontwikkeling fu nest geweest voor ons. Zij heb ben samen zeven zetels, een duidelijke afrekening met de zittende politiek. De kiezer heeft niet gekeken wie de afge lopen jaren tot de oppositie hoorden. Alle onvrede is ge woon op één grote hoop geveegd GOES - Vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zondag forse vernielingen aangericht aan een auto en een boot bij een woning aan de 's-Heer Elsdorp- wegin Goes. De boot werd bekrast en er werden kussens doorgesne den. De gordijnrails werd door daders van de wand ge Van de auto werden de en de bumpers be een auto die geparkeerd aan de Simone Veilhof in diezelfde nacht twee lekgestoken. en dan blijk je als kleine fractie, met een lokaal niet al te brede achterban, heel kwetsbaar. D66 heeft haar politieke werk goed gedaan, dat staat voor vriend en vijand vast. Waar het mede aan heeft ontbroken, is het contact met de bevolking. De burger komt niet naar de politiek, wij moeten daar naar toe. Daar kunnen wij dus nog het nodige aan verbeteren." Om de kwetsbaarheid terug te dringen, begint D66 een ledenwerfcampagne. Ook wordt gezocht naar externe fi nancieringsbronnen, die kun nen helpen bij de profilering van de partij. Hijgenaar sluit bovendien niet uit dat D66 voor de raadsverkiezingen in 2006 een samenwerkingsverband aangaat met een (al dan niet nieuw op te lichten) lokale par- tij. In die richting ligt volgens hem toch de toekomst van een daad krachtig gemeentebestuur. Alert! heeft daarentegen nu al bewezen hoe het beslist niet moet, vindt Hijgenaar. „De knieval die zij hebben moeten maken voor een plek in het col lege, is wel heel erg diep ge weest. Wij zullen de verrichtin gen van dat nieuwe college nauwgezet volgen. Het kan niet zo zijn dat je de kiezers lokt door ze allerlei misstanden voor te houden en dat er dan vervolgens Bezoekers maken van de kans gebruik om met eigen ogen te zien hoe gewassen in kassen worden geteeld. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Zoet geurende aardbeien, bontgekleurde snijbloemen, weelderige orchideeën, stevige komkommers en dieprode tomaten; het volle aroma kwam je tegemoet in de glazen schatkamers van Schouwen-Duiveland. De vijf glasteeltbedrijven in Zierikzee, Dreischor, Sirjansland en Oosterland die zaterdag meededen aan de landelijke manifestatie Kom in de Kas kenden een grote toeloop. „Dit is ongekend, zo druk heb ik het nog nooit meegemaakt", zegt de tevreden regiocoördinator Kees van de Velde. De tuinder uit Zierikzee gold als officieel startpunt voor de route langs de verschillende bedrijven op Schou wen-Duiveland. Niet alleen slonk de sta pel routebeschrijvingen kort na de ope ning om tien uur gestaag, vanaf dat moment was het ook in zijn eigen bedrijf een komen en gaan van mensen. Voor wie de straffe wind te gortig vond en niet op de fiets was gekomen, zat er niets anders op dan de auto enkele honderden meters verder op de polderweg te parkeren. Van de Velde heeft tot in de verre omtrek naam opgebouwd met zijn aardbeien en asperges. Zaterdag konden de klanten achter de schermen zien wat er allemaal bij komt kijken, voordat beide producten over de toonbank gaan. Wie dacht dat aardbeien ook in kassen laag bij de grond groeien, kwam bedrogen uit. De zomer- koninkjes van Van de Velde bungelen op ooghoogte in mooie bossen naar bene den. Manager De behandeling van het zoete goud luis tert nauw, legt teeltadviseur Rien van den Bighelaar uit tijdens een van de vele rondleidingen. De juiste combinatie van licht, blad en koolstofmonoxyde (CO,) geeft de aardbeien de kenmerkende zoete smaak. Hoe kleiner het aantal vruchten per plant, des te hoger het sui kergehalte. Heeft iets te maken met de energiebalans, zo valt uit de deskundige uitleg op te maken. Maar minder aard beien per plant betekent ook weer een lagere opbrengst. Met de hedendaagse hoge milieu-investeringen maakt dat de teler tegenwoordig meer manager dan tuinder, stelt Van den Bighelaar. Landelijk gezien neemt het totale aantal bedrijven af, aldus Van de Velde. De be drijven die overblijven, worden in aantal hectaren steeds groter. Veel meer ruimte voor deze agrarische tak heeft Schou wen-Duiveland niet meer. Wanneer de veertig hectare bij Sirjansland is volge bouwd (de helft is nu in gebruik), is ook hier de koek op. Wat dan rest zijn interne foor Marcel Modde - Dwarsfluitiste van der Schee is zater- lag de onbetwiste winnaar ge- van het solisten- en van de Ko Harmonie Kunst in Zierikzee. REDACTIE IMOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De jonge muzikante haalde het hoogste puntentotaal en mocht daarmee de nieuwe wisselbeker naar huis nemen. De vorige tro fee is sinds afgelopen jaar defi nitief in bezit van haar zus Es ther. Zaterdagavond kwamen twaalf ensembles en vijf solisten op het podium, onderverdeeld in vier afdelingen. De deelnemers had den het zjch volgens vereni gingssecretaris Theo Raaijen niet gemakkelijk gemaakt. De gekozen muziekstukken ken den volgens hem een hoge moei lijkheidgraad. Dirigent Hugo Verweij, die toch al zes jaar mu zikaal leiding geeft aan Kunst Eer, toonde zich 'zeer verrast' over de prestaties van zijn muzi kanten. De meesten hoort hij al leen in het orkest spelen en dan is het niet altijd mogelijk om de individuele kwaliteiten te pei len, aldus Raaijen. In de derde afdeling werd Len- neke van 't Hoff winnaar. In de tweede afdeling streken het trompet-ensembles Angelica Bil en Wim Bouwman met de eer. De hoofdprijs in de eerste afdeling ging naar Josca Bolle op klarinet. In de ere-afdeling vierde de hegemonie van de Van der Schees opnieuw hoogtij. Van de vijf ensembles en drie so listen was Rianne volgens de jury oppermachtig. Overdag was door de jeugdle den Freya Plaisier, Josca Bolle en Lydia van den Hoek een 'sa- menspeelmiddag' georgani seerd voor de leerlingmuzikan- ten van Kunst Eer. Ook daar werden aan de hand van een wedstrijdelement de vaardigheden vergeleken en toonden veertien ensembles hun kunnen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De pupillen van Stichting het Gors krijgen meer zeggenschap over hun leefsitu atie. De instelling voor verstan delijk gehandicapten in Noord en Midden-Zeeland wil daartoe de cliëntenraden verbreden met een vertegenwoordiging van de bewoners zelf. Op Schouwen- Duiveland werden zaterdag de eerste vijf kandidaten gekozen. Het Gors kent zeven cliëntenra den, verspreid over de Bevelan- den, Walcheren en Schouwen- Duiveland. Tot dusver werd dat adviesorgaan louter ingevuld door verwanten van de verstan delijk gehandicapten. Goed vijf jaar geleden werd landelijk een wet van kracht, die bepaalt dat de mensen die gebruik maken van de zorg recht hebben op di recte inspraak. Van deze moge lijkheid wordt volgens voorzit ter J. Weil van de cliëntenraad woonvormen Schouwen-Dui veland slechts nog mondjes maat gebruik gemaakt. Dat komt, aldus Weil, doordat in tensieve voorbereiding nodig is om de bewoners bewust te ma ken van de mogelij kheden en het belang van directe inspraak. Coaches „Eigenlijk zijn wij hier al zeven jaar bezig met intensieve huis kamergespreken door de coa ches om de mensen te laten zien dat ze kunnen meebeslissen over de dagelijkse dingen uit hun omgeving. Je moet ze bo vendien leren dat de kandidaten voor zo'n cliëntenraad een groep vertegenwoordigen. Dus dat ze niet voor eigen parochie gaan zitten preken, zoals je in de politiek vaak ziet. Het gaat om hele praktische zaken die wij. als buitenstaanders, over het hoofd zien. Mag er bijvoorbeeld worden gerookt in de huiska mer, is het eten wel lekker ge noeg of is er betere buitenver lichting nodig, zodat je zonder struikelen bij de voordeur komt. Alles wat hen op de huid zit, noem ik het altijd maar." Advies De cliëntenraad nieuwe stijl van de woonvormen Schouwen- Duiveland is samengesteld uit tien mensen: vijf bewoners en vijf verwanten. Beide geledin gen gaan opereren als e,en aparte commissie. Samen vormen ze één cliëntenraad, die de zor gaanbieder (het Gors) gevraagd en ongevraagd van advies zal dienen. In Zierikzee vond zaterdag de verkiezing plaats van de eerste vijf bewoners binnen dat or gaan. Dat gebeurde met een feestelijke bijeenkomst in de restauratie van kinderboerderij De Punt. Van de goed 45 bewo ners hadden zich er elf verkies baar gesteld. Net als bij andere verkiezingen moesten de bewo ners ook hier in de vertrouwelij ke omgeving van een stemhokje op dat vlak helemaal niks ver andert. Want daar ben ik zo bang voor met deze club." Hijgenaar rekent er op dat D66 over vier jaar minstens de twee zetels in de raad zal heroveren. „Die zijn we gewoon waard. LSD en Alert! zijn uit het niets op samen zeven zetels gekomen. Het kan dus wel BRUINISSE - Een 21-j arige man is vrijdagavond op de Paral lelweg bij Bruinisse gewond geraakt bij een aanrijding. Het slachtoffer liep kort voor middernacht achter een wegrijden de bus de weg op. De 25-jarige bestuurster van een auto die op dat moment uit de tegenovergestelde richting kwam aanrijden, zag de voet ganger te laat. De man liep door de klap verwondingen op aan zijn been. Eerder die avond raakte aan de andere kant op de Groeneweg bij Bruinisse een 51-jarige automobilist uit Dirksland van de weg. De man reed over de N5 9 huiswaarts en werd onwel. Daardoor verloor hij de macht over het stuur en belandde naast de berm in de sloot. Hij kwam met de schrik vrij. foto Marijke Folkertsma uitbreidingen, zoals Van de Velde zelf van plan is. Naast de appels, peren, aard beien en het aanverwante transportbe drijf (Biene-Velde) heeft de Zierikzeeë- naar onlangs een vijfde tak aan zijn onderneming toegevoegd: tulpen op wa tercultuur. De bol wordt rechtstreeks in een bak met een laagje water gezet en groeit zo binnen vier weken uit tot een bloem. Voordeel is dat zo, net als met de aardbeien, op aangename hoogte kan worden gewerkt. Ook ligt de productie opbrengst een stuk hoger dan bij de tra ditionele teelt op grond. De methode is ontwikkeld in Noord-Holland. De proef opstelling die Van de Velde in een schuur heeft opgebouwd, bevalt zo goed dat hij van plan is in de loop van dit jaar op zijn terrein aan de Oudeweg een duizend vierkante meter grote loods met glazen dak te bouwen voor uitbreiding van de bloementeelt. RENESSE - Aan de Rampweg bij Renesse zijn zaterdag ver spreid over de dag verschillende auto's opengebroken. In één geval bestond de buit uit de wagen zelf: een bordeauxrode Mercedes-Benz type 300 Sport met het Duitse kenteken WES-PB66. Uit de andere auto's werden respectievelijk een fotocamera en tassen met zwemvesten gestolen. DEN BOMMEL - Een 64-jarige man uit Oude-Tonge is vrij dagmiddag bij een eenzijdig ongeluk ter hoogte van Den Bommel om het leven gekomen. De man raakte op de oude provinciale weg tussen Achthuizen en Oude-Tonge met zijn auto van de weg en botste tegen een boom. Snel ingrijpen van de brandweer, de GGD en personeel van de traumahelikopter kon niet voorkomen dat de man ter plekke aan zijn verwon dingen overleed. Vermoed wordt dat het slachtoffer achter het stuur onwel is geworden. VLISSINGEN - Een 18-jarige Vlissinger en een 21-jarige Middelburger zijn zaterdag overgebracht naar het huis van bewaring Torentijd in Middelburg omdat ze op straat bier dronken en graffiti spoten. De mannen werden omstreeks vijf uur 's ochtends op de Spuikomweg in Vlissingen drinkend aangetroffen. Ze werden aangehouden en bij verdere controle vond de poli tie spuitbussen. De mannen hadden op diverse plaatsen in de binnenstad en op de Boulevard Bankert graffiti gespoten. De tas met spuitbussen is in beslag genomen. VLISSINGEN - Twee Vlissingse meisjes van twaalf en der tien j aar zijn vrijdagavond betrapt op winkeldiefstalZe had den voor honderden euro's aan kleding, make-up, sieraden en verzorgingsproducten gestolen. Alle artikelen zijn in beslag genomen en worden aan de eigenaren teruggegeven. De meisjes werden betrapt in de Lange Zelke toen een alarm van een winkel af ging. De dames renden weg, maar werden door het winkelpersoneel staande gehouden bij de Helling- baan. Het bleek dat ze toiletartikelen ter waarde van 13,95 euro hadden meegenomen. Bij nadere controle kwamen de andere gestolen artikelen aan bod. Het is nog niet bekend of de meisjes worden doorgestuurd naar het Halt Buro voor een alternatieve straf of dat ze een boete krijgen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Zolang de mens heid de vervulling van de meest essentiële behoeften aan onder dak, bescherming en voedsel heeft te bevechten, wil het nog wel eens lukken met onderlinge eensgezindheid. Zodra het eco nomisch voor de wind gaat, wordt het weer ieder voor zich en God voor ons allen. Die bood schap draagt de musical Nehe mia uit. Deze productie ging zaterdag in première in de Gereformeerde Kerk in Zierikzee. Dat gebeurde in nauwe samenwerking met de vrijzinnig hermvormde groepe ring. Tekstschrijver Mar van der Veer bewerkte het bijbelboek Nehemia tot musical en compo neerde er ook de liedjes voor. De regie is in handen van Lies Han- se. Dit duo tekende twee jaar ge leden ook voor Micha, een bij belse musical waarin eveneens de kwalijke kanten van de 24- uurs economie werden getoond. Was er in Micha meer ruimte voor fictie, in Nehemia wordt veel strakker de lijn van het oor- spronkelijke verhaal gevolgd. Lag twee jaar geleden de na druk vooral op de speelse vertel ling, nu gaat het meer om het overbrengen van de boodschap. Dat gebeurt met een voorstel ling die uitblinkt door hoogte punten op het gebied van zang en muziek en door de mooie kos tumering die door de fraaie be lichting extra tot zijn recht komt. Meerwaarde krijgt de voorstel ling vooral ook door het brui sende spelplezier dat de vele kinderen in deze cast uitstralen. Met zo veel overtuiging sjouwen ze met de loodzware stenen om de muur rond de stad te herbou wen, dat je als toeschouwer niet eens meer aan schuimrubber durft te denken. Ad van Poppel zet een strenge, geloofwaardige Nehemia neer, soms wel net iets te veel genie tend van zijn eigen pathos. Als profeet blijft hij voortdurend recht in de leer en wijst hij de jo den keer op keer terecht als zij hun goddelijke plicht wat te licht gaan opnemen. Het feest om het herrijzen van de stads muur wordt gedeeld met het pu bliek in de vorm van wijn en spijs. Maar met het feest ter vie ring van betere tij den steekt ook direct het gevaar van verloede ring weer de kop op. De musical belooft uiteraard niet dat het al lemaal wel goed komt, want dat heeft de geschiedenis tenslotte al talloze malen uitgewezen. Nehemia wordt nogmaals opge voerd in de Gereformeerde Kerk in Zierikzee op vrijdag 12 en za terdag 13 april, aanvang 19.15 GOES - Een zestigjarige snor fietsster uit Goes is gistermid dag gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Fruit- laan-Kloetingseweg in Goes. De vrouw reed bij rood licht de kruising op. Hierbij kwam zij in botsing met een auto die werd bestuurd door een 22-jarige be stuurster uit Middelburg die door groen licht reed. De vrouw op de snorfiets liep een ge kneusd been op. NIEUWERKERK - Het CDA Schouwen-Duiveland komt morgen in Nieuwerkerk bijeen om na te denken over de toe komst van het platteland. Gastspreker is het Tweede-Ka merlid T. Meijer, de platteland specialist van het CDA. De openbare bijeenkomst in het dorpshuis begint om half acht. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in Zierikzee werden zaterdag de eerste vijf bewoners van het Gors gekozen in de cliëntenraad. foto Marijke Folkertsma met een rood potlood een kruisje zetten achter de man of vrouw van hun keuze. Philip van Pesch ('ik vind het belangrijk dat be woners meepraten'), Betsie van Zuidland ('ik wil graag zeggen waar het op staat'), Peter de Vlieger, Tinus Straayer en Ar jan Knaape ('vergaderen vind ik helemaal het einde') werden verkozen als de eerste cliënten- vertegenwoordigers in de raad. Eén van de vragen waar ze zich binnenkort over zullen buigen, is hoe ze het liefst genoemd wil len worden: pupillen, cliënten of bewoners van het Gors? De vrouw had een huis vol vi site en geen zin om te koken, dus zocht ze een friettent om de honger van de gasten te stillen. Ze bestelde bij de uit bater van een Schouws friet kot voor tien euro friet. Geen probleem. De bestelling werd in het vet gegooid en enige tijd later kreeg de vrouw haar zak met friet. Dat wordt dan elf eu ro." „ELF euro, ik heb voor tien euro besteld" reageert de vrouw verbaasd. „Ja, dat klopt" zegt de frietbakker, „maar de aardappel is duur der geworden en daarom is het nu elf euro."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25