Historisch EK-brons in dubbel Outsider wint Grand National Loontjens Biljarts heeft nog hoop Frankrijk met moeite naar halve finales Gemengde gevoelens bij Peter Boon Zege Valentino Rossi in eerste Grand Prix Driebanders besluiten wisselvallige competitie 21 Heister/Keen op tijd scherp 1 Veel goud voor Alshammar Yang stopt Boll pakt Europese titel Krappen in vorm bij Springcup Toptijd van Luc Krotwaar Sluiter wint derde challenger Kuiper tekent een jaar bij Maase loopt limiet voor EK GP Indurain weer voor Vicioso Zeslandentoernooi prooi Fransen maandag 8 april 2002 fioorTim Senden ZAGREB - Een mislukt landen- toernooi gaf de aanzet voor een historische winst. Danny Hei ster en - vooral - Trinko Keen beseften na de vroege uitscha keling van Oranje op de EK ta feltennis dat er iets moest ver anderen. Ze maakten hun hoofd leeg, bespraken een nieuwe tac tiek en wonnen zowaar brons. yoor de eerste keer in de ge schiedenis van het Nederlandse mannentafeltennis werd er op een EK-dubbel eremetaal ver overd. Een unieke podium plaats met veel waarde. De bronzen medaille zal het NOCNSF er waarschijnlijk van overtuigen Keen en Heister op timaal te begeleiden naar de Olympische Spelen 2004 in Athene. Zo zullen beide sporters hun A-status terugkrijgen, is de verwachting. Blijdschap Keen en Heister verloren zater dag in de halve finale van het Duitse koppel Boll/Fejer-Kon- nerth, 2-4. Toch overheerste na afloop de blijdschap over de bronzen medaille. „We doen veel samen en daarom wilden we ook met zijn tweeën een prestatie neerzetten", zei Keen. „In het landen toernooi, waar ik matig speelde, lukte dat niet. Dan is het natuurlijk een enor me opsteker wanneer je in het dubbel derde eindigt." Heister: „Dit maakt het toernooi hele- j Beide tafeltennissers hadden i voor het dubbeltoernooi een slecht gevoel over de EK. Nadat j Oranje in de kwartfinale werd uitgeschakeld door Joegoslavië, ij verloor Heister in het enkelspel al in de tweede ronde. Ook Keen begon in Zagreb heel stroef en werd juist op tijd wakker. Hij ij van onze sportredactie PAU - De Franse tennissers heb ben met moeite de halve finales "van de Daviscup bereikt. De ti telverdediger won in Pau voor 1 eigen publiek met 3-2 van Tsje chië. Frankrijk treft in de strijd jom een plaats in de finale Ame rika, dat zich van Spanje ont- 'i deed. [Rusland haalde ten koste van jZweden de laatste vier. De Rus- ?sen spelen in de halve eindstrijd legen Argentinië, dat in Buenos ^Aires Kroatië versloeg met 3-2. -In de beslissende partij won iGaston Gaudio voor een uitzin- rug thuispubliek met 6-4 6-4 6-2 jvan Ivo Karlovic. De Kroatische •jvedette Goran Ivanisevic kwam Idoor een slepende schouder- Jblessure alleen uit in het dub- jFabrice Santoro groeide na een jzwaar bevochten strijd met jBohdan Ulihrach in het Palais «des Sports uit tot de held van ^Frankrijk, dat zich vorig jaar ;ten koste van Nederland voor de jfinale plaatste. Nadat de aan ijzijn lies geblesseerde Sebastien ferosjean in zijn tweede enkel- jpartij van Jiri Novak verloor (6- j,3 1-6 3-6 1-6), moest hij voor de *Yansen tegen Ulihrach de wed- Ijstrijd beslissen. -pe gedrongen tennisser trok de jéerste twee sets naar zich toe, Ernaar bracht zichzelf daarna in 'de problemen. Ulihrach vocht '£ich terug in de wedstrijd door ipe derde en vierde set te winnen. Maar in het beslissende bedrijf |paakte Santoro met de steun jVan het publiek de wedstrijd Joch met 6-3 af. *pp het gras in Houston, dat spe ciaal uit Engeland was overge vlogen, verraste gravelspecia- 4ist Alex Corretja Pete Sampras -MOSKOU - Therese Alsham mar won als enige vier keer J goud op het WK kortebaan. jVijf keer eigenlijk, want de 100 •toeter vrije slag won ze door een «erstart twee keer. De Zweedse ■fewemster werd bij afwezigheid Van Inge de Bruijn wereldkam pioene op de 50 en 100 meter fnje slag en twee estafettes, grootverdiener werd Alsham- jfcar niet in Moskou. Dat werd )Emma Igelström. Die verbeter de drie wereldrecords, twee in dividuele en een als lid van de Estafetteploeg. Dat leverde de i 22-jarige Zweedse 33.750 dollar op, 15.000 per record. RTR/ANP van onze sportredactie ZAGREB - Chef d'equipe Peter Boon van de Nederlandse tafel tennissers, hield aan de EK in Zagreb gemengde gevoelens over. De Middelburger was vooral teleurgesteld over de prestaties in het landentoernooi en de vroege uitschakeling van Danny Heister in het enkelspel. Anderzijds genoot hij zichtbaar van de bronzen medaille van Keen/Heister en de ontwikke ling van de spelers van Jong Oranje. „Een bevredigend slot na een dramatisch begin", zo vatte Boon de EK in één zin samen. De uitschakeling van Oranje in de eerste ronde tegen Joegoslavië zette in de eerste dagen van de Europese titelstrijd de trend. Trinko Keen brak die negatieve tendens door de achtste finales te bereiken in het enkelspel, waarna hij samen met Danny Heister voor een surprise zorgde door brons in het dubbel te ver overen. „Wij halen op grote internatio nale toernooien niet zoveel me dailles", wist Boon. „Daarom maakt die plak veel goed, maar niet alles. Je ziet wanneer het verwachtingspatroon hoog is Keen en Heister te veel druk krijgen. Daar zullen ze anders mee moeten omgaan." De bron zen medaille zorgde er wel voor dat een ijkpunt in het beleids plan dat doorloopt tot 2004 ge haald werd De ontwikkeling van de spelers van Jong Oranje noemde Boon een positief punt. Twee spelers - Sliepen en Rengenhart - over leefden de kwalificaties en Boons plaatsgenoot Kalun Yu oogste lof door in het individu eel toernooi sterk te spelen te gen de Kroaat Zoran Primorac (2-4 verlies). In het landentoer nooi versloeg hij de latere nummer twee in het enkelspel- toernooi, de Griek Kalinikos Kreanga. „Hij begint eraan te komen", meende Boon. Yu staat momen teel 198e op de wereldranglijst. „Maar hij gaat nu richting de top-150. Daarom wordt hij af gevaardigd naar de Open Itali aanse kampioenschappen. Als beloning." bereikte de achtste finales en zette zijn stijgende lijn voort in het dubbelspel. „Ik heb alle zei len bijgezet", keek hij terug. De geboren Randwijker maakte voor zichzelf een 'campagne plan'. Hij dook - zoals zo vaak in grote toernooien - in een tunnel waar slechts één zaak belang rijk was: winnen. Hij ontweek de media, had aan de dis geen oog voor ploeggenoten die gein tjes maakten en speelde de EK wedstrijd voor wedstrijd. „Ik wist van a tot z hoe ik die partijen moest aanpakken", zei Keen, die zijn tactiek niet ver der wilde uitleggen. Aan het einde van de tunnel wachtte uit eindelijk een mooie medaille. Het dubbel Keen/Heister maakt onderdeel van het topsportplan dat de 'road to Athens' uitstip pelt. Voor 2001 en 2002 stonden daarin twee doelstellingen ge formuleerd: het bereiken van een halve finale op een Pro Tour evenement en het veroveren van een medaille op de Europese kampioenschappen. Met de bronzen plak op zak zijn beide doelen bereikt. „Dan is het toch heerlijk om een medaille te heb ben?", zei Heister lachend. ANP ZAGREB - De bondscoach van de Nederlandse tafeltennis- mannen, Yang Jianhua, heeft zijn functie neergelegd. Pieke Franssen, bondscoach van Jong Oranje, neemt Yangs taken over. De NTTB had de in tentie om tot de Olympische Spelen van Athene in 2004 ver der te gaan met Yang. De Chi nees gaf echter aan dat hij zijn huidige werkzaamheden als speler, trainer én manager niet meer kon combineren met zijn functie als bondscoach. ANP in hun eerste enkelpartij. De Spanjaard won in zijn tiende partij op de groene ondergrond van de zevenvoudig Wimble- don-winnaar. „Dit is één van mijn mooiste overwinningen. Terugkomen van een 2-0 ach terstand in sets op gras tegen Sampras is wel heel bijzonder." Corretja kwam niet ongeschon den uit de strijd. Hij moest zich met een handblessure afmelden voor het dubbel en zijn tweede enkelpartij. Todd Martin en Ja mes Blake profiteerden door Juan Balcells en Corretja's ver vanger Alberto Martin in het dubbel te verslaan. Martin was in de singles niet opgewassen te gen Andy Roddick. Met 6-2 6-4 6-2 sloeg de jonge Amerikaan zijn land naar de halve finales. Met de winst van Rusland komt het einde van de loopbaan van Jevgeni Kafelnikov steeds dich terbij. De 28-jarige Rus beëin digt direct zijn carrière als hij de landen wedstrijd wint. Samen met Marat Safin besliste hij het duel met Zweden zaterdag al. Met de steun van dolenthousi aste toeschouwers op de tribune van het Luzhniki Sports Palace in Moskou vocht het duo zich te gen Jonas Bjorkman en Thomas Johansson in het dubbelspel te rug van een 2-1 achterstand in sets. De Russen wonnen met 3-6 7-6 6-7 7-5 6-3. ANP MIERLO - Dartster Karin van Leeuwen-Krappen heeft bij de Springcup in Mierlo, hét top- toenooi voor Europese conti nentale darters de kwartfinale gehaald. Daarin verloor zij van Roeli Bakker met 3-1. In het landentoernooi leverde Krappen een goede prestatie door al haar partijen gemakke lijk te winnen. Zij won viermaal met 4-1 en tweemaal met 5-0. Als team waren de Nederlandse vrouwen oppermachtig, en wonnen met ruime voorsprong op nummer twee Duitsland. Bij de mannen namen twee ex- Zeeuwen deel. Jan van de Rassel en Frans Harmsen presteerden beiden zeer goed en haalden de laatste acht. In het teamtoer- nooi veegden de Nederlanders de vloer aan met de concurren tie, en wonnen met een straat lengte voorsprong op Duits land. van onze sportredactie ZAGREB - De Duitse tafeltennisser Timo Boll heeft gisteren het Europees kampioenschap gewonnen. De 21-jarige clubge noot van Danny Heister was in de finale met 4-2 te sterk voor de Griek Kalinikos Kreanga. Eerder won Boll ook al de Europese titel in het dubbelspel, samen met Zoltan Fejer-Kon- nerth. Bij de vrouwen won de Luxemburgse tafeltennisster Ni Xia Lian. De speelster van De Treffers uit Klazienaveen was in de finale met 4-1 duidelijk te sterk voor haar Hongaarse opponente Krisztina Toth. foto Nikola Solic/Reuters Van onze sportredactie LIVERPOOL - De vechters mentaliteit van het paard Bindaree heeft jockey Jim Culloty zaterdag de overwin ning opgeleverd in de 155e Grand National, de beroemdste paardenrace ter wereld. De combinatie ging het snelst over het 7,2 kilometer lange parkoers met dertig hindernissen in Ain- tree, nabij Liverpool. Outsider Bindaree haalde in de laatste honderd vijftig meter voor de meet What's up Doc van Richard Johnson in. De gelukki ge Culloty verving zijn collega Jamie Goldstein die afgelopen week zijn been brak. De inval- jockey kreeg een winstpremie van 467.000 euro. De loodzware wedstrijd was weer een ware slijtageslag. Slechts 11 van de 40 paarden kwamen aan de fi nish. The Last Fling overleefde de wedstrijd niet. De organisa tie moest het paard na een val laten inslapen. Vooraf meldde zich een recordaantal van 144 deelnemers voor de wedstrijd, die al sinds 1839 wordt gehou den. De Grand National is een van de 'Big Five' van de Engelse sport. De andere vier topevenementen voor de Britten zijn de finale van de FA Cup (voetbal), de Grand Prix Formule 1 op Sil- verstone (autosport), de Boatra - ce tussen Oxford en Cambridge (roeien) en de mannenfinale van Wimbledon (tennis). RTR/DPA van onze sportredactie SUZUKA - Wereldkampioen Valentino Rossi heeft gisteren op het natte circuit van Suzuka de eerste Grand Prix van het sei zoen gewonnen. De 23-jarige Italiaanse motorcoureur bleef op zijn nieuwe 990 cc Honda RCV de Japanner Akira Ryo en de Spanjaard Carlos Checa In de koningsklasse, MotoGP geheten, komen nu ook vier- taktmotoren met meer dan een halve liter cilinderinhoud aan de start. Jurgen van den Goor- bergh, de enige Nederlander in de zwaarste categorie, had op zijn tweetakt Honda een goede start, reed een aantal ronden met de toptien mee maar haalde door een val in de vijfde ronde de finish niet. Van den Goorbergh, in de war- ming-up nog de snelste, ging er dan ook niet geheel onverwacht vanaf. Tot zijn opluchting ge beurde dat glijdend over de grond en niet vliegend door de lucht. „Liever zo dan met een flinke 'highsider'. Door het op spattende water was het zicht slecht. Ik ben de motor gewoon 'kwijtgeraakt'. Mijn helm zat vol modder en de uitlaat was plat. Daarom moest ik naar de pits." Rossi kwam in Japan op gelijke hoogte met zijn vermaarde landgenoot Giacomo Agostini, de enige ander die een race won op zowel een tweetakt 500-cc- ma chine als op een zware vier takt. Het was bovendien zijn vijfde achtereenvolgende zege. De Italiaan reed een bekeken wedstrijd op het door de regen lastige parcours. Met nog vijf ronden te gaan stak hij zijn ri vaal Ryo definitief voorbijANP BRUNSSUM - Met een razend snelle tien kilometer op de weg heeft Luc Krotwaar gisteren zijn ambities voor de Rotterdam Marathon kracht bijgezet. Met een tijd van 28.10 eindigde de hardloper van Prins Hendrik uit Vught als tweede in de Brunssumse Parelloop. In de eindsprint was de Kenyaan Phi lip Mosima hem twee tellen te snel af. Greg van Hestisde enige Nederlander die op de tien kilo meter ooit sneller was dan Krot- waar. De Tilburger liep zijn tijd van 27.51 bij de Coenecooploop in Waddinxveen.AlVP TUNIS - Raemon Sluiter heeft het challengertoernooi in Tu nis op zijn naam gebracht. Hij was in de finale met 6-2 7-5 te sterk voor de Kroaat Mario Radic. Het was Sluiters derde zege in de challengerserie van dit jaar. Eerder won hij in Lübeck en Hamburg. Sluiter verbaasde zichzelf met zijn eindoverwin ning. Hij speelde afgelopen week voor het eerst dit seizoen op gravel. Het kost hem normaal enige tijd om de omschakeling te maken. „In het begin van de week had ik het moeilijk. Het was slecht weer en het gravel was zwaar. Ik ben hard blijven werken en toen het zonnetje te voorschijn kwam, ging het steeds beter lopen. Maar het blijft apart dat ik hier win." Het was voor Sluiter ook zijn eerste toernooi met zijn nieuwe coach Hugo Ekker. ANP HOOGEVEEN - Geert Kuiper heeft zaterdag zijn contract met schaatsploeg TVM met een jaar verlengd. Hij gaat de sprinters binnen de ploeg trainen, hoofdcoach Gerard Kern- kers wordt verantwoordelijk voor de allrounders. Kuiper (41) en de ploegleiding hebben gekozen voor een eenjarige verlen ging, om zodoende snel de samenwerking in de nieuwe con structie te kunnen evalueren. De Friese coach blijft werken met olympisch kampioen Gerard van Velde, die eerder deze week zijn verbintenis met TVM voor twee jaar verlengde. Ook Andrea Nuyt, tot nu toe onder de hoede van Kemkers, komt onder zijn begeleiding. Voorlopig heeft TVM slechts twee sprinters onder contract, mogelijk komen er daar nog meer bij. ANP CAMAIORE - Hardloper Kamiel Maase heeft zich in het Itali aanse Camaiore gekwalificeerd voor de Europese atletiek- kampioenschappen in München (6-10 augustus). De Wageningse atleet van Leiden Atletiek liep bij de jaarlijkse Eurochallenge 10.000 meter een tij d van 2 801,3 6Maase was daarmee ruim sneller dan de richttijd van de atletiekunie (28.15). Bij de vrouwen slaagde Irma Heeren er niet in zich te kwalificeren voor de EK. In de B-race liep de Harderwijkse een persoonlijk record van 33.01,55, maar dat was ruim een halve minuut meer dan de eis van de atletiekunie. ANP ESTELLA - De Spaanse wielrenner Angel Vicioso heeft za terdag net als vorig jaar de Grand Prix Miguel Indurain ge wonnen. De renner uit de Kelme-ploeg was na 179 kilometer in een eindsprint sneller dan zijn landgenoot Marcos Serrano en de Belg Mario Aerts.De drie renners waren op de laatste klim van de koers, de Alto de Lezuan, ontsnapt uit een grote kopgroep. Aan de meet hadden ze een kleine twintig seconden voorsprong. De wielerwedstrijd, met start en finish in het Spaanse Estella, is vernoemd naar de Spanjaard Miguel In durain, die vijf keer op rij de Tour de France won. AFP PARIJS - Het Franse nationale rugbyteam is winnaar gewor den van het zeslandentoernooi. De Fransen vernederden za terdag in Parijs in de vijfde en laatste wedstrijd van de gere nommeerde zeskamp Ierland met 44-5. Doordat Frankrijk dit jaar ongeslagen is gebleven in het toernooi, veroverde het land ook het felbegeerde groot slem. Het was de zevende keer in de 119-jarige historie van het be langrijke rugbytoemooi dat Frankrijk alle wedstrijden won. Toch is deze groot slem extra bijzonder, omdat het de eerste is sinds het toernooi in 2000 is uitgebreid naar zes landen. RTR/AFP door Joop van den Oudenhoven GOES - De driebanders van Brasserie Ockenburgh/Nuts- werk sloten dit weekeinde het seizoen af zoals het begon: met wisselvallige optredens. Zater dag werd onnodig met 2-6 ver loren van Twentevisie en giste ren volgde een 6-2-overwinning op het al gedegradeerde Melody Amber. Ook al waren het partijen om des keizers baard, eer staat er altijd op het spel en een plaatsje winst op de ranglijst is ook niet te versmaden. Dit laatste ge beurde niet want daarvoor had zaterdag moeten worden ge wonnen. Voor Martin Spoor- mans duurde de competitie kennelijk twee duels te lang. Zaterdag verloor hij kansloos van Jelle Pijl (28-50 na 40 beurten) en gisteren was Jos Bongers te sterk (36-50 na 35 beurten). Ook Roland Forthomme was niet in goeden doen en verloor zaterdag na een ruime voor sprong van Christian Rudolph met 49-50. Gisteren leed hij op nieuw een nederlaag, nu tegen Jean van Erp en weer nipt: 48-50. John Tijssens zag zaterdag een lange partij tegen Ad Koorevaar verloren gaan doordat zijn vijf tigste punt op een haar na mis ging. Gisteren had Tijssens me de dankzij een serie van 10 geen moeite met Wim van Cromvoirt. Ron Schumann was de meest constante factor van de Goese formatie. Zaterdag werd Ben Velthuis in een matige partij verslagen en gisteren moest Fer- dy de Bruijn eraan geloven. Oc- kenburgh /Nutswerk sloot de competitie af op de negende plaats en bleef hiermee beneden de verwachtingen. Hulstenaar Jean-Paul de Bruijn was zaterdag op dreef voor zijn ploeg Ijspaleis uit Hoeven. Hij had tegen Anno de Kleine slechts 25 beurten nodig om te winnen: 50-25. door Joop van den Oudenhoven GOES - Na het dubbelweekein- de voor de driebanders van Loontjens Biljarts is er nog steeds hoop voor het team op be houd van een plaats in de eerste divisie. Na de 6-2-winst vrijdag op Van Bergen Service volgde zaterdag verlies (6-2) tegen Sa fety Holland Verzekeringen 2. Het gemis van kopman Patrick Kesteloot deed zich in de ont moeting met Van Bergen Servi ces nog niet zo gevoelen, maar maakte tegen Safety Holland wel degelijk uit. Omdat de ploeg uit Sint Willebrord met slechts drie man kwam opdagen kon den twee partijpunten alvast worden genoteerd voor Loon tjens. Robert van Dijck moest op tafel één aantreden tegen Roland Uitdewilligen en ontdekte dat te weinig spelen en de kopman vervangen een te zware opgave was. Met liefst 19-45 na 34 beurten werd hij geslachtofferd. Lion van der Sanden doekte Pe ter Bracke op met 45-32 in 44 beurten en Richard de Bruin vocht een fraaie partij uit met Frits Broeders. Tot de 29e beurt lag het initiatief bij de bezoeker maar middels een serie van acht nam de Bruin dat over en stond het niet meer af: 45-41 na 45 beurten. De strijd tegen Safety Holland verliep heel wat minder floris sant. Robert van Dijck rehabili teerde zich en wist Ruud Nieu- wenburg ruimschoots voor te blijven: 45-31 na 43 beurten. Voor de anderen was weinig eer weggelegd. Lion van der San- den werd afgedroogd door een superieure Tom Beemsterboer: 20-45 na 33 beurten. Richard de Bruin miste in de nabeurt één puntje voor een remise tegen John van der Stappen 44-45 na 54 beurten en Raymond Nico- dem kwam er niet aan te pas te gen Ger Windt: 29-45 (55). Zaterdag volgt nog de ontmoe ting met Artemis en een week la ter met Flexion. Saillant detail is dat deze teams nog tegen el kaar een afgelaste partij moeten spelen. Het bondsbestuur heeft in haar wijsheid besloten dit duel pas op de agenda te zetten als dat nog van belang zou zijn. Beide teams zijn nota bene met Loontjens verwikkeld in de strijd om één degradatieplaats. Competitievervalsing ligt hier op de loer. Jim Culloty gaat over de finish met Bindaree. foto John Giles/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21