Hoe lang blijft iets een portret? NU OOK IN GOES! PZC De rechter en de holletjesslikkers Aanleg Overschelde vergroot veiligheid rond Westerschelde Eenakterfestival trekt veel deelnemers 12 PvdA wil actie tegen vervuiling drinkwater ELICHT Curagao kunst cultuur Lezing over Den Doolaards roman over inundatie Griekse componist luistert in Veere naar eigen stuk GEBR.DOMINICUSBV zaterdag 6 april 2002 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister Pronk van Milieubeheer moet actie on dernemen om de vervuiling van drinkwater met landbouwbe- strijdingsmiddelen uit Duits land en Frankrijk tegen te gaan. PvdA-Kamerlid J. Feenstra heeft dit gisteren gevraagd naar aanleiding van berichten dat het inlaten van rivierwater voor de drinkwatervoorziening de laatste tijd vaker moet worden gestopt. Zeeland gebruikt voor al Maaswater. Volgens Delta Nutsbedrijven, dé Zeeuwse drinkwaterleve rancier, gaat het niet om een nieuw probleem. „Dit speelt al jaren", aldus woordvoerster M. van Zuilen. „Wij hebben de in druk dat het wel iets toeneemt, maar het is zeker niet zo dat wij er niet meer mee uit de voeten kunnen." Het Amsterdamse drinkwater- leidingbedrijf liet deze week in een brief aan minister Netelen bos van Verkeer en Waterstaat weten dat de herhaalde vervui ling 'een serieuze bedreiging voor de drinkwatervoorziening in Noord-Holland en van Am sterdam in het bijzonder' vormt. Zo erg is het in Zeeland absoluut niet. Buffervoorraad Delta Nutsbedrijven beschikt over zo'n grote buffervoorraad drinkwater, dat een tijdelijke stop op het inlaten van rivier water gemakkelijk kan worden opgevangen. In de spaarbek kens in de Biesbosch zit voor vijf maanden water en in die van de Braakman nog eens voor vijf weken. PvdA-Kamerlid Feenstra vindt de situatie alarmerend genoeg. Hij roept minister Pronk op om de vervuiling snel aan te pak ken, via de Europese Unie of rechtstreeks met Duitsland en Frankrijk. Volgens Feenstra geeft het geen pas dat het rivierwater uit het buitenland meer restan ten van bestrijdingsmiddelen bevat, terwijl in Nederland de laatste tien jaar het ge bruik van die middelen is gehal veerd. door Jacques Cats De zittende magistratuur heeft het er maar druk mee: met de berech ting van bolletjesslikkers. Het arron dissement Middelburg deelt niet mee in de verwerking van die lawine. Het is vooral in de Randstad te doen. De Mid delburgse rechter W. ter Berg komt straks wel midden in de bolletjespro- blematiek terecht als hij opnieuw een aantal jaren op Curagao gaat werken. In de jaren negentig maakte hij al een poos deel uit van wat officieel het ge meenschappelijk Hof van Justitie van de Nederlandse Antillen en Aruba heet, maar kortweg het Hof van Justitie wordt genoemd. De uitzending van Ter Berg heeft niet rechtstreeks te maken met de te ver wachten drukte voor het gerecht van de Nederlandse Antillen. Die kan ont staan als de aandacht voor de bolletjes slikkers niet uitsluitend wordt gecon centreerd op Schiphol maar ten dele wordt verlegd naar Hato, het Curagao- se vliegveld van vertrek. Door daar sca napparatuur te installeren is het moge lijk dat smokkelaars die in hun lichaam drugs hebben verborgen, nog voor het instappen worden gevat. Ter Berg be hoort tot de Nederlandse rechters die in het kader van een rouleersysteem wor den ingevlogen om voor een aantal ja ren de zittende magistratuur van het Antilliaanse hof te versterken. Het rechtssysteem op de Antillen steekt anders in elkaar dan in Nederland. De rechter doet daar veel in zijn eentje: de behandeling van een zaak tegen een wildplasser maar ook een moordzaak die hier in Nederland door drie rechters wordt behandeld. Alleen in hoger be- roepzaken krijgt een wildplasser op de Antillen drie rechters tegenover zich. Datzelfde gebeurt ook in moordzaken. Het verschil in rechtssysteem binnen het Koninkrijk is historisch zo gegroeid en heeft mede te maken met de eilan denstructuur en met het grote gebrek aan juristen om de rechtspraak te be drijven. Voor de inzet van alleen recht sprekende rechters is wel wat te zeggen, Rechter W. Ter Berg: „Op de Antillen hebben ze geen kamp Zeist." foto Lex de Meester meent Ter Berg. Het biedt efficiëncy- voordelen. „Je kunt zo meer zaken af doen dan wanneer je met z'n drieën bent. Aan de andere kant heeft een meervoudige kamer meer mogelijkhe den in zich om een zaak vanuit verschil lende visies te bekijken en daardoor tot een nog meer afgewogen eindoordeel te komen. Een alleen sprekende rechters mist die toets van de collega's." Kijkend naar verschillen in de recht spraak tussen Nederland en de Antillen signaleert Ter Berg het bestaan van meer respect voor de rechter in het Ne derlandse Caribische gebied. „Dat zit er meer ingebakken dan hier. Dat is ook historisch verklaarbaar. Veel meer dan in Nederland is de rechter op de Antil- leh de persoon die richting geeft aan de maatschappij. Er zijn rechtsgebieden waar geen wetgeving voor bestaat maar waar de rechter toch een oplossing voor moet bieden. Het respect voor de rech ter is daardoor groter." Bij wat zich aan strafzaken aandient speelt geweld in de Caribische regio een wat grotere rol. Ter Berg: „Men is daar iets opvliegender." De welig tierende drugssmokkel brengt ook zaken voort. Waar gesmokkeld wordt ontstaan concurrenten en gaan mensen elkaar bedreigen. En de chol- lers, de verslaafden, gaan veelvuldig uit stelen. Een inbreker op de Antillen komt lelijker weg dan in Nederland. Hier levert een woninginbraak in een standaardgeval een paar maanden ge vang op. Op Curagao wordt zo'n wo ninginbraak dubbel zo zwaar gestraft. Het ondergaan van die straf valt op de Antillen zwaarder dan in Nederland waar het goed toeven is in de bajes als de situatie wordt vergeleken met het gevang op Boven en Benedenwindse eilanden. Ter Berg heeft het zelf al meegemaakt dat via rechterlijke uit spraken verbeteringen van het gevan genisregiem moesten worden afge dwongen. „De voorzieningen zijn belabberd", weet de Middelburgse rechter van bezoeken aan strafinrich tingen op Curagao. „En in een cel voor zes personen zitten niet altijd maar zes personen." Toch kan Nederland nog wel wat van de rechtspraak in de overzeese gebiedsde- lenleren, meent Ter Berg. Al was het al leen maar vanwege de sterke aandacht voor de persoon die voor de rechter ver schijnt. „In Nederland zijn wij binnen de rechterlijke macht heel druk met het formuleren van beleidslijnen die zijn gericht op gelijke berechtiging. Iemand in Groningen moet in een zelfde soort zaak niet zwaarder of minder zwaar worden bestraft dan iemand in Middel burg. Op de Antillen vindt die onderlin ge afstemming van de beleidslijnen net zo goed plaats maar dat gaat daar snel omdat de rechters vlak bij elkaar zitten en elkaar kennen. Daardoor kunnen ze hun volle aandacht blijven geven aan het individu." Nog even terug naar het probleem van de bolletjesslikkers en de opvang nog voordat de vliegreis naar Nederland kan beginnen. Ter Berg heeft er een hard hoofd in of het justitiële apparaat op de Antillen die grote toestroom wel zal aankunnen. „In Nederland wordt kamp Zeist ingericht. Maar daar heb- benze geen kamp Zeist. Waar moet je ze laten? En als iemand dan toch wordt opgesloten op een plaats die eigenlijk niet toelaatbaar is, is het mijn taak als rechter om in te grijpen als die opslui ting strijdig is met Europese Verdrag van de rechten van de mens. Dat is dan onrechtmatig zodat ik niet anders kan doen dan zo iemand vrijlaten." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De bescher ming tegen overstromingen in het oostelijk deel van de Wester schelde en op de Vlaamse Schel de kan aanzienlijk worden ver groot met een verbinding door de Hals van Zuid-Beveland. Het gaat dan om een breed, afgeslo ten kanaal dat alleen opengaat bij extreme hoogwaters. Voor de zogenoemde Overschel de, die het best westelijk van het Schelde-Rijnkanaal kan wor den aangelegd, is wel veel ruim te nodig. Uitgaande van een waterstandverlaging op de Westerschelde met eeh halve meter en aanvaardbare stroom- snelheden, krijgt zo'n kanaal al gauw een bodembreedte van 800 meter. Dit blijkt uit een studie van het Rijksinstituut voor Kust en Zee, uitgevoerd voor Rijkswater staat Zeeland. Vergroting van de veiligheid is het belangrijk ste uitgangspunt voor aanleg van de Overschelde. Klimaat verandering en zeespiegelrij zing veroorzaken hogere water standen in het. Scheldebekken. Ook een eventuele verdere ver dieping van de rivier speelt een rol. Door de Overschelde kan bij extreem hoog tij water van de Wester- naar Oosterschelde af gevoerd worden. Dehoogwater- piek wordt daardoor afgevlakt. In het 'verkennend onderzoek' is gekeken naar de diverse mo gelijkheden. Aanleg van tun nels of buizen is niet haalbaar, vertelt B. Komman van het RIKZ. Voor een verlaging van 0,3 meter zijn 20 buizen met een doorsnee van 12 meter nodig. „Dat komt neer op 20 Wester- scheldetunnels naast elkaar", vergelijkt Komman. De bestaande verbindingen (ka naal door Zuid-Beveland, Schelde-Rijnkanaal, Bathse spuikanaal) inzetten als over loop, kan het hoogwaterpeil bij Bath en Antwerpen, tijdens een superstorm die eens in de 2 0 j aar voorkomt, met 0,25 meter verla gen. Dat veroorzaakt echter grote stroomsnelheden in deze verbindingen, waar ze niet op zijn berekend. „Dat is ook geen goed te lopen pad", stelt J. Coo- sen van Rijkswaterstaat Zee land vast. De aanleg van een open kanaal (zoals vroeger het Kreekrak) is ook onderzocht. Dat is volgens Komman en Coosen ook geen goede oplossing, omdat ook dan te grote stroomsnelheden optre den (met problemen voor de scheepvaart) en bovendien een permanente uitwisseling van water tussen Wester- en Ooster schelde ontstaat (en in elk geval een schone Schelde vereist is). Blijft over een kanaal dat aan een of twee kanten (of in het midden) afgesloten is met be weegbare waterkeringen, die alleen open gaan als het nodig is. Dat is het veiligst. „Je creëert een soort bypass", zegt Coosen, De ingang van het kanaal is tus sen het dorp Bath en het spuika naal gedacht. Het wordt met 800 meter breedte en een diepte van zes tot acht meter onder NAP een forse verbinding (het spui- kanaal is op de bodem 65 meter breed, het Schelde-Rijnkanaal 120 meter). Het kan smaller, maar dan zijn er sterkere dijken nodig, om de hogere stroom snelheden op te kunnen vangen. Stormvloedkering Omdat de polders waar het ka naal door loopt vrij hoog liggen, moet er erg veel grond worden verzet en dat is duur. Een in dat opzicht goedkopere oplossing is een traject tussen Kruiningen en Waarde, waar de polders la ger liggen. Dan is echter geen aansluiting op de bestaande in frastructurele werken over het Schelde-Rijnkanaal en spuika naal (zoals bruggen) mogelijk. Het effect op het aftoppen van hoogwater door aanleg van de Overschelde, kan worden ver sterkt door een bepaald gebruik van de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding. De studie wordt door Nederland en Vlaanderen betrokken bij de uitwerking van de Lange Ter mijnvisie voor het Scheldebek ken. Ook komt de Overscheldej aan de orde in de Integrale Visie: Deltawateren, die in de maakis, Er is alleen gekeken naar water- staatkundige aspecten. Kosten, vormgeving, effecten voorland-, bouw, milieu, en dergelijke,zijn buiten beschouwing gebleren. 1 Muziek thema kunstroute MIDDELBURG - De kunst- en cultuurroute van morgen staat in het teken van muziek. Op acht locaties in Middel burg worden vijftien mi- niconcerten gehouden. Alle concerten zijn gratis te beluisteren. Er zijn op tredens van: Frank Theuns (traverso) en Ewald Demeyere (klave cimbel), Eelco Beinema (cello) en Astrid Beinema- Schrijner (contra bas), Manon Meijs (viool) en Jet Janssen (piano) en Saskia Meijs (altviool), Grüpo Mó (zang, gitaar, mandola, mandoline, vi ool en percussie), Janos Kooien (gitaar en zang). De concerten worden ge geven in de Koorkerk, de Doopsgezinde kerk, Gale rie 'T', Antiekhandel De Pagter, Galerie 'De Ruim te', Kunst Collectie Karin Ernens, Le Baron Chassé en De Drvkkerij. Bij de VW en de deelnemers is een brochure te krijgen met een plattegrond en de aanvangstijden. MIDDELBURG - De in 1947 verschenen roman Het verjaag de water van A. den Doolaard gaat over de inundatie en droog making van Walcheren aan het eind van de Tweede Wereldoor log. Dinsdag geeft professor Kees d'Angremond, die een commen taar schreef in de vorig jaar uit gebrachte herdruk van het boek, daarover een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Voorafgaand worden de films Broken dikes en Island of faith van John Fernhout ver toond. De lezing van dAngrem- ond is een mix van literair com mentaar en waterbouwkunde. Naar zijn mening heeft Den Doolaard een markant vernieu wingsproces in de Nederlandse waterbouwkunde beschreven. In zijn lezing zal hij met behulp van illustraties stilstaan bij Den Doolaard als schrijver, de oor logssituatie, de inundatie, de herstelwerkzaamheden en de huidige kijk op dijkherstel. Aanvang: 20 uur. Connie Vlasveld exposeert in gemeentehuis Borsele door Ernst Jan Rozendaal HEINKENSZAND - De Heem- steedse kunstenares Connie Vlasveld werkt graag aan de hand van thema's. Op haar ten toonstelling Bekijks, die is inge richt in het Borselse gemeente huis in Heinkenszand, is het staartje te zien van een serie werken die ze maakte over ei landen. Het grootste deel van de expositie bestaat uit portretten. Binnenkort richt ze zich op han den. „Door met een thema te werken, kan ik me echt ergens in verdiepen." De thema's moeten dichtbij lig gen, vindt Vlasveld. „Dat zou je van het thema eiland misschien niet zeggen. Dat is, zeker in mijn aanpak, vrij abstract. Maar ik probeer met een eiland geen door water omgeven landschap uit te beelden. Bij mij is het een symbool voor de mens. Iedereen is een eilandje op zichzelf. Ik ben die serie gaan maken uit frustratie daarover. Ik vond het jammer dat je nooit echt in de huid van iemand anders kunt kruipen, echt kunt weten wat hij denkt of voelt. Nu besef ik dat dat prima is. Ieder mens is uniek en omdat je nooit hele maal tot mensen kunt doordrin gen, blijven ze intrigeren. Mijn aanvankelijke frustratie is om geslagen in verwondering en be wondering. Eigenschappen Vlasvelds interesse voor mensen en de relaties die ze onderling onderhouden, heeft in haar por tretten een veel concretere uit werking gekregen. Toch zijn de in schilderijen en grafiek weer gegeven beelden van mensen uit haar omgeving geen portretten in de gangbax-e zin van het woord. Vlasveld deformeert vaak de beeltenis van mensen om zodoende bepaalde eigen schappen te benadrukken. Zo zijn sommige portretten over woekerd door oi'en of ogen. In haar combinaties van tekenin gen en etsen is het aangezicht Connie Vlasveld: „Ik let altijd op handen van mensen. Je kunt het leven eraan aflezen." van de geportretteei'den vereen voudigd, maar maakt de inkleu- ring het beeld toch weer gelaagd en dus gevarieerd. Soms voor ziet ze de portretten van symbo len die iets onthullen over de mensen die zijn uitgebeeld. „Hoe lang blijft iets een portret? vraagt ze zich af. „Hoeveel kun je weghalen of toevoegen? Ik ben niet geïnteresseerd in al leen maar een mooi plaatje, of een natuurgetrouwe afbeel ding. Ik wil een vei'haal vertel len. De techniek is daarbij een hulpmiddel. Ik maak graag ge bruik van ets- en linoleumpla- ten. Zo'n druktechniek, met de herhaling die daardoor moge lijk is, dat is toch hartstikke on persoonlijk, zou je zeggen. Ik vind het een mooi contrast als ik daarmee zoiets persoonlijks als een portret kan weergeven. En in de vermenging van verschil lende technieken zoek ik de bes te manier om te verbeelden wat ik wil duidelijk maken." De symboliek die Vlasveld met haar portretten vei-weeft, is in eerste instantie alleen voor haarzelf duidelijk. Ze laat een portret van haar ouders bijvoor beeld overwoekeren door een mattingpatroon om een link te leggen met Indonesië. Het is de vraag of dat zo wordt opgepikt door iemand die dat niet weet. „Ik denk dat een portret nog in teressanter wordt als mensen dat weten, maar noodzakelijk is dat niet", reageert Vlasveld. „Het beeld moet van zichzelf sterk genoeg zijn." Na gezichten zijn nu handen aan de beurt. „Ik let altijd op handen van mensen. Zo heeft ie dereen iets. Mijn zusje kijkt al tijd naar de sokken die mensen aanhebben. Handen vind ik boeiend. Je kunt het leven eraan foto Willem Mieras aflezen. Houdingen van handen zijn ook veelzeggend. Ik wil daar iets mee. Uiteindelijk denk ik dat mijn werk zeker zoveel duidelijk maakt over mijzelf als over anderen. Het gaat over de dingen waar x'k intensief mee bezig ben, waar x'k naar graaf, over mx'jn relaties met anderen. Dat vind ik het boeiendste aan mensen, wat ze met anderen hebben." Expositie: Connie Vlasveld: 'Bekijks', t/m 9 mei in het ge meentehuis in Heinkenszand ma tmvrivan 8.30-12.30uur, do ook van 17-20 uur. door Ernst-Jan Rozendaal VEERE - De Griekse componist Kostas Varotsis neemt dit weekeinde speciaal het vliegtuig uit Athene om in de Grote Kerk van Veere de uitvoering bij te wo nen van zijn stuk Malgré les apparances. De compositie, waarbij een videovexto- ning hoort, is vorig jaar speciaal geschx*e- ven voor het Duo Palmos. Het Duo Palmos bestaat uit de Duitse fa- door Ernstjan Rozendaal HEINKENSZAND - Het een akterfestival, dat dit jaar voor het eerst in Heinkenszand wordt gehouden, heeft meer deelnemers dan ooit. Van vrij dag 19 tot en met zondag 21 april worden in De Stenge in to taal twintig voorstellingen op gevoerd. Het festival van het Zeeuws Centrum voor Amateurtheater (ZCA) vond sinds jaar en dag plaats op Schouwen-Duive- land. Door de sluiting van Thea ter Mondragon in Zierikzee moest dit jaar naar een andere locatie worden uitgeweken. De gemeente Borsele is het ZCA te hulp geschoten door De Stenge beschikbaar te stellen. Een logi sche keuze gezien het px'ogram- ma, dat veel deelnemers van De Bevelanden telt. Vijf van de twintig groepen zijn afkomstig uit Goes, nog eens vier komen uit andere gemeenten op de Be velanden. Bovendien verzorgt op de zondagmiddag de caba retgroep Grysl xiit Goes een pau ze-optreden. Toneelvereniging Heer Hendrik uit 's-Heer Hendrikskindex'en opent vrijdagavond 19 april het programma met Zijn laatste wil van N.J. Warburton. Dan is de beurt aan een van de twee niet- Zeeuwse deelnemers: Toneel groep Frontaal uit Vierpolders met Het proces van Arlène Hut ton. Ensemble Alliance brengt een 'Theatraal Steekspel', waama leerlingen van het Buys Ballot College uit Goes een stukje MacBeth op de planken brengen, in de bewerking van Herman Finkers. Nadat Toneel - verexxiging ODI uit Vogelwaar de Rastplatz bitte sauber halten van Cees Heij del heeft opge voerd, sluit het Middelburgs Theater de eerste avond af met De erfgenaam van Boccacio. Het programma begint op vrij dagavond om 20.00 uur. Zater dag wordt zowel 's middags (vanaf 14.00 uur) als 's avonds (vanaf 20.00 uur) gespeeld. Heli middagporgraixima begint meil een try out van een bijzonden show: 'Later' door het Jeugd-I theaterhuis Goes. Met dit stuk' zal het Jeugdtheaterhuis Ne derland in juni in het Duits Lingen Nederland vertegen woordigen tijdens het World Festival of Children's Theatre,i Dan volgt een solo-kleinkunst-j act van Jacco van de Pol ui'. Goes, getiteld Doordraaien.Hel middagprogramma wordt ge-j completeerd door Toneelgroep; Oostkapelle met Zij zoeken, AM 'n Dijk uit Goes met de collage Nestgeur en de Middelburgse'; toneelgroep Pauze met Zakke van Hans Kuyper. Een lichte lunch Fifty Fifty heet de product® waarmee Toneelvei'eniginïj Jong op Drift uit Renesse zater-1 dagavond de draad weer op pakt. Dan volgt de Zeeuws-: Vlaamse toneelgroep Van dei Overkant met Een lichte lunci van Peter van Straaten, Dt Zeeuwse Komedie uit Vlissin gen met een acte uit de Vagini Monologen van Eve Ensler 0 een aantal oud-cursisten vac Theaterschool De Ambitie me improvisaties onder de tite Flarden. Zondagmiddag om 14.30 open Toneelgroep Achilles uit Kapel le het programma van de derde en laatste dag van het Eenakter festival. Gespeeld wordt Hel vermoeden van Arne Sierend Toneelgroep Intermezzo kom: met de Pagina Monologen vatj Ester Perquin, niet te vexwvarrer met het stuk dat De Zeeu1 Komedie brengt. De twei niet-Zeeuwse deelnemer is neelgroep Spiegel (t) je Dirksland die 'King Corn of z< gezegd en alles' van Lex Bol meijer speelt. Kabaretgroeij D atmaggeennaamhebbenpun- tenel uit Goes brengt 'Aengv plèkke', eigen werk. De Stichj ting Dansz uit Goes sluit hf? eenakterfestival af met Dagj droom-Droomdag. Advertentie gottiste Stefanie Liedtke en de Griekse pianiste Lorenda Ramou. De combinatie van fagot en piano is bijzonder. De weini ge stukken die ervoor zijn geschreven stammen bijna allemaal uit de twintigste eeuw. Het duo speelt ook bewerkingen van andere composities. Voor zondag hebben Liedtke en Ramou een familieprogramma samengesteld. Voor de jeugd spelen ze muziekstukken van Giorgos Koumendakis, Camille Saint-Saëns, Claude Debussy en Nikolai Rimsky Korsakov. Het verbindende the ma is dat het gaat over dieren. Aanslui tend bij de passietijd worden vervolgens twee stukken van Johann Sebastian Bach gespeeld. Het slotdeel van het con cert omvat eigentijdse muziek van Panaylotis Leftheris, Juan Maria Solare, Yiannis Kyriakides en de genoemde Va rotsis. Aanvang concert: 16.00 uur. Natuurstenenvloeren, haarden stij (schouwen, gedenkstenen. Verrijn Stuartweg 10 tel. 0118-57143G www.dominicus.nl - info@dominicus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 68