Nieuwe bemiddelingspoging VS TOPFORM! NU OOK IN GOES! Justitie VS krijgt alsnog namen van pedofiele priesters WEKEN Afvallen in Amerika fiscaal aftrekbaar Nederlandse leger hielp na aardbeving in Noord-Afghanistan Regering Angola en rebellen tekenen vrede GEBR. D0MINICUS BV 5 Lek houdt lancering Atlantis op Nekkramp treft Burkina Faso Glas legen zet ober in beweging Kritiek op referendum Pakistan Nieuw sociaal plan Argentinië Bush stuurt minister Powell en Zinni mag met Arafat praten Vijf doden bij treinbotsing Portugal Massagraven in Bosnië ontdekt Nieuwe Rus verliest veel van zijn speeltjes Aanhangers Hekmatyar vast voor samenzwering vrijdag 5 april 2002 CAPE CANAVERAL - De lancering van het ruimteveer At lantis is gisteren met zeker 24 uur uitgesteld. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA besloot daartoe, nadat in een waterstofleiding een lek was gevonden. Het zit niet in de shuttle zelf, maar op het lanceerplatform. De bedoeling was aanvankelijk dat de Atlantis even na mid dernacht de ruimte in zou gaan. De preciese tijd van de lance ring werd door de NASA geheim gehouden tot 24 uur voor de lancering, in verband met nieuwe veiligheidsregels die zijn afgekondigd uit angst voor een terroristische aanslag. Atlantis zal een aantal onderdelen brengen naar het interna tionale ruimtestation ISS. RTR/AFP/DPA OUAGADOUGOU - Het West-Afrikaanse land Burkina Faso worstelt met een nekkrampepidemie. Volgens het ministerie van Volksgezondheid zijn sinds januari dit jaar 672 van de 4758 bekende gevallen overleden. In bijna eenderde van het land heeft de ziekte epidemische vormen aangenomen. Volgens het ministerie is de ziekte zo verspreid omdat het land voor het eerste met de Arabische variant van het hersenvlies ontstekingsvirus te maken heeft. Lokale moslims zouden de virusinfectie twee jaar geleden hebben meegebracht van him pelgrimstocht naar Mekka in Saoedi-Arabië. Daar brak in 2000 een nekkramp-epidemie uit. Burkina Faso verstrekt gratis vaccinaties in de zwaarst getroffen streken. ANP LONDEN - Glaasje op, laat via radiogolven een nieuwe ko men. Dat wordt binnenkort de standaard in het café als het aan wetenschappers in de Verenigde Staten ligt, zo heeft het blad New Scientist gisteren gemeld. Onderzoekers van Mitsubishi Electric Research Laboratories in Cambridge, Massachusetts, hebben een glas zo met een doorzichtige coating weten te bewerken dat die constateert dat een glas niet meer is gevuld. Via een zendertje aan de on derkant van het glas wordt dit doorgegeven aan een met high tech uitgeruste ober. Hij kan dan actie ondernemen. RTR ISLAMABAD - Pakistaanse oppositiepartijen hebben giste ren het plan van president Pervez Musharraf afgewezen om via een referendum nog vijf jaar aan de macht te blijven. De twee grootste politieke partijen - de Pakistaanse Volkspartij en de Pakistaanse Moslimliga - zeggen dat het referendum in strijd is met de grondwet en de grootste religieuze partij, Ja- maat-e-Islami, heeft het hooggerechtshof al gevraagd het plan naar de prullenbak te verwijzen. Musharraf, een generaal, zette in oktober 1999 de gekozen re gering van premier Nawaz Sharif af. Het hooggerechtshof keurde de staatsgreep, die zonder bloedvergieten was verlo pen, naderhand goed. maar besliste dat uiterlijk in oktober 2002 parlementsverkiezingen gehouden moesten worden. AP BUENOS AIRES - De Argentijnse president Duhalde heeft een nieuw sociaal plan gepresenteerd om de ergste uitwassen van armoede in zijn land tegen te gaan. Vanaf 15 mei zullen werkloze gezinshoofden een uitkering ontvangen van 150 pe sos per maand, dat is circa 60 euro. Zeker een miljoen gezin nen komen in aanmerking voor de financiële steun. Het programma wordt onder meer gefinancierd door de Inter Amerikaanse Ontwikkelingsbank, die Argentinië vorig week een lening van ruim 700 miljoen euro verstrekte om het sys teem van sociale voorzieningen te versterken RTR van onze redactie buitenland I WASHINGTON - Amerikanen j met overgewicht hebben nu ook een financiële reden om te gaan lijnen. De Amerikaanse belas tingdienst heeft vanaf deze week overgewicht tot ziekte be- stempeld. De kosten om af te i vallen, zijn daarmee medisch en I dus aftrekbaar geworden. Verzekeraars, zowel particulie re als overheidsfondsen, kun nen programma's om af te vallen aanbieden. Die waren voorheen slechts mogelijk als artsen overgewicht zagen als een symptoom van een andere aan doening die bestreden moest worden. Daarmee lijkt de Amerikaanse overheid overgewicht als een se rieus nationaal probleem te zien. Het nationaal gezond heidsinstituut in de VS schat dat zo'n 97 miljoen Amerikanen veel te zwaar zijn. En volgens de landelijke belangenvereniging van mensen met overgewicht sterven jaarlijks 300.000 men sen onnodig aan de gevolgen van hun zwaarlijvigheid. Volgens de Amerikaanse rege ring lijdt een volwassene met een lengte van 1,68 meter aan overgewicht als hij 90 of meer kilo weegt. Voor iemand van bo ven de 1,80 meter geldt overge wicht vanaf 110,5 kilo. Om de kosten van het lijnen te kunnen aftrekken van de belas tingen, moet iemand wel mee doen aan een programma dat door artsen wordt begeleid. Een bezoek aan een fitnesscentrum en diëten vallen daar niet onder. Want in de optiek van de belas tingdienst moet iedereen voor zijn eten betalen, ongeacht of hij of zij probeert af te vallen. De nieuwe belastingregeling in de VS lijkt op die voor het stop pen met roken of een behande ling tegen alcoholverslaving. Ook hiervan zijn de medische kosten aftrekbaar. ANP I van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri- kaanse president Bush lijkt zich wat aan te trekken van de recen te internationale kritiek op zijn terughoudende rol rond de cri sis in het Midden-Oosten. Ame rikaanse media spraken giste ren van een 'beleidswijziging'. I Die voorziet erin dat Washing- I ton een einde aan het geweld niet langer als voorwaarde stelt I voor het zoeken naar een poli- tiek akkoord. Bush stuurt nu minister van Buitenlandse Za ken Powell het veld in om zo'n overeenkomst mogelijk te ma- ken. De Amerikaanse gezant 1 Zinni kreeg gisteravond onver- j wacht toestemming voor een onderhoud met de Palestijnse leider Arafat. Het gesprek heeft vandaag rond het middaguur plaats. Dat heeft een hoge Pa il lestijnse functionaris meege deeld aan het Franse persbu reau AFP. Eerder op de avond werd nog gezegd dat Arafat 'binnen enkele uren' met Zinni zou spreken. Bush riep Israël op zich terug te 1 trekken uit de Palestijnse ste den die het de afgelopen dagen heeft bezet. Wel vindt hij dat Is raël het recht heeft om zich te gen terrorisme te verdedigen. Hij zei ook dat de Palestijnse zelfmoordaanslagen de hoop op een eigen staat de bodem in kunnen slaan. De president dringt er bij Iran en Syrië op aan zich buiten het conflict in het Midden-Oosten te houden. De Israëlische premier Sharon j heeft zich tot dusver niets gele gen laten liggen aan oproepen tot terugtrekking. Het Israëli sche kernkabinet heeft zelfs al gezegd dat de strijdkrachten nog Verscheidene weken' in de Palestijnse gebieden zullen blij ven. Een week na het begin van het massale Israëlische offensief op de Westelijke Jordaanoever hebben de strijdkrachten van de joodse staat de Palestijnen na genoeg ingesloten, inclusief hun leider Arafat. Het Israëlische le ger heeft naar eigen zeggen bij acties op de Westelijke Jordaan oever ongeveer 1100 Palestijnen gearresteerd. Een zegsman verklaarde dat onder de gear resteerden verscheidene Pales tijnen zijn, die ervan worden verdacht betrokken te zijn ge weest bij 'bloedige aanslagen'. Een Europese delegatie, be staande uit de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Piqué en EU-buitenlandcoördinator Solana, kon de Israëlische rege ring gisteren niet tot een staakt- het-vuren bewegen. Beide Spaanse functionarissen wil den met Arafat spreken, maar dat ging simpelweg niet door. Ze besloten daarop Israël maar weer te verlaten. Geboortekerk Rond de Geboortekerk in Beth lehem werd gisteren hevig ge vochten tussen Israëlische mili tairen en Palestijnen. Explosies en schoten waren rond het ge bouw te horen, waar ongeveer tweehonderd Palestijnse schut ters zich ophouden. Het Israëli sche leger heeft een ijzeren deur in een muur opgeblazen waar achter de tuin van de Geboorte kerk ligt. Kort hierna volgden nog twee explosies. Een Pales tijn in de kerk meldde dat Israë lische troepen met machinege weren op de achterdeur van de kerk vuurden. Ongeveer veertig monniken en nonnen zouden zich nog in het complex bevin den. ANP/RTR/AFP/DPA LOUSA - Inwoners van de Portugese stad Lousa, tweehonderd ki lometer ten noorden van Lissabon, bekijken de ravage na een trein ongeval dat gisteren aan vijf mensen het leven heeft gekost. Van de zeven gewonden zijn twee er slecht aan toe, meldde het staatsspoorwegbedrijf CFP. Een passagierstrein reed frontaal op een locomotief. De oorzaak is nog onbekend. De locomotief werd gebruikt om nieuwe machinisten op te leiden. foto Antonio Simoes/EPA van onze redactie buitenland NEW YORK - Het aartsbisdom New York geeft justitie alsnog de namen van priesters die be schuldigd zijn van seksueel mis bruik van minderjarigen. Drie weken geleden zei het aartsbis dom dat het dit niet van plan was en dat het zelfs geen gege vens over deze priesters had. Gisteren, zo meldde The New York Times, maakte het bisdom bekend dat openbare aanklager Robert Morgenthau van Man hattan een overzicht heeft ge kregen van alle klachten tegen l priesters, plus de datum en de plaats waar het misdi-ijf zich zou hebben voorgedaan. Ook is de aanklager geïnformeerd over de juridische uitkomst van deze kwesties en over de huidige functie en verblijfplaats van de priesters. Informatie over oude, zelfs ver lopen zaken is volgens de aan klager van belang, onder meer om potentiële misdaders in de gaten te kunnen houden. „Als er SARAJEVO - Forensisch des kundigen hebben gisteren in het noordwesten van Bosnië twee massagraven met resten van moslims ontdekt. Uit een graf werden zeven lijken opgegraven, uit het andere al leen losse lichaamsdelen. De 1 Commissie voor Vermiste Per sonen vond de graven in de om geving van het dorp Vrbanjci, 110 kilometer ten noordwesten van Sarajevo. De resten behoor den aan moslims die in juni 1992 door Bosnische Serviërs werden omgebracht. AP pedofielen op de lijst voorko men die een kans van meer dan 50 procent van recidive hebben, dan lopen kinderen voortdu rend gevaar", aldus een andere openbare aanklager, Jeanine F. Pirro. Bovendien is het in het belang van het slachtoffer als de naam van de dader in de openbaar heid komt, zelfs al is hij al over leden, zegt David Clohessy, di recteur van de Amerikaanse vereniging Slachtoffers van seksueel misbruik door pries ters. Hij vindt de overhandiging van de namen van beschuldigde priesters een 'stap in de juiste richting'. Maar hij verdenkt kardinaal Egan, aartsbisschop van New York, ervan hiermee zijn naam te willen zuiveren. Als bisschop van Bridgeport in de periode 1988 - 2000 heeft Egan acht priesters die kinderen mis bruikten, de hand boven het hoofd gehouden. Pastor C. Angenent van de ka tholieke stichting Hulp en Recht verwacht niet dat de Ne derlandse bisschoppen namen van beschuldigde priesters aan justitie zullen geven. Nederland beschikt met Hulp en Recht, in 1995 door de bisschoppen inge steld, over een instituut waar mensen met hun klachten te rechtkunnen en hun recht kun nen halen. Zo'n instituut is er niet in de Amerikaanse RK- Kerk. Het is bij de stichting niet be kend dat bisschoppen in Neder land priesters die zich aan sek sueel misbruik schuldig hebben gemaakt, de hand boven het hoofd hebben gehouden door hen naar een andere parochie over te plaatsen. Ook zijn er in Nederland, in tegenstelling tot de Verenigde Staten en andere landen, geen beschuldigingen tegen bisschoppen zelf inge diend. ANP Advertent bij De Jonge Hoek van Dijke j! in...Heinkenszand l door Harald Doornbos KABOEL - Moe maar voldaan. Zo voelen Nederlandse troepen van de VN-vredesmacht in Af ghanistan zich nadat ze zijn te ruggekeerd van een uitputtende missie in het noorden van het land. De afgelopen dagen heb ben zij slachtoffers van de aard beving geholpen. „De tocht alleen al was onge looflijk", zegt sergeant Herjan Meijer (32) uit Paterswolde, ter wijl hij in zijn legerkloffie neer ploft in een tent in het Neder landse kamp. net iets buiten de Afghaanse hoofdstad Kaboel. Om Nahrin, het zwaarst getrof fen gebied, te bereiken, bleken de Nederlanders ruim ander halve dag nodig te hebben. „En dat terwij 1 het maar 3 8 0 kilome ter rijden is." De wegen waren bijna onbegaanbaar - sneeuw, blubber, opstoppingen. „We moesten over passen heen van 3500 meter hoogte", vervolgt Meijer, „daarna volgde een vier kilometer lange tunnel waar het volledig vaststond door Afgha- nen zonder sneeuwkettingen. Het duurde alleen al zes uur om die tunnel door te komen." Vernield Eenmaal aangekomen in het rampgebied, waar volgens de laatste cijfers ongeveer duizend mensen zijn omgekomen, viel het de Nederlanders op dat veel vernield was door het natuurge weld. „Maar het is gek", merkt Meijer op, „het was er bij lange na niet zo kapot als in Kaboel zelf, waar jarenlang gevochten is. De oorlog heeft meer bescha digd dan de aardbeving." Het doel van de missie was om samen met de Duitse troepen een operatiekamer op te zetten in het getroffen gebied. „Dat is gelukt en we hebben patiënten met onze ambulance vervoerd", vertelt de 29-jarige korporaal Henri Frederiks uit Assen. Hij reed ook de Nederlandse zie kenauto naar het gebied. Lokale hulporganisaties kwamen veel al met gewonden aan, die dan door de Duitsers en Nederlan ders werden behandeld. Niet alleen behandelden de Ne derlanders slachtoffers van de aardbeving. Zieken en gewon den uit de hele regio stortten zich op de VN'ers. Veelal was het voor het eerst in jaren dat de lo kale bevolking dokters zagen en medicijnen kregen. „Je kon het merken aan de patiënten. Men sen die maanden daarvoor ge wond waren geraakt, komen op zo'n kamp af. En die geven we dan ook de behandeling waar ze recht op hebben", vertelt Meijer. Het was de eerste keer dat de Nederlanders zover buiten hun officiële gebied, de relatief rus tige hoofdstad Kaboel, opereer den. En de ervaringen in Noord- Afghanistan smaken naar meer, menen de Nederlandse militai ren. Met het gevaar buiten Kaboel viel het volgens de Nederlan ders wel mee. Bijna iedereen in Afghanistan mag dan een wa pen hebben, de VN'ers hebben geen enkele keer het idee gehad dat ze werden bedreigd. „De dreiging zat vooral in de vele landmijnen. Je moet dus vooral niet in de berm komen", meent Frederiks. „Tijdens de rit heeft onze ambulance drie of vier keer bijna op de kant gereden. Het leek wel de Camel Trophy, zo'n vreselijk terrein was het GPD van onze redactie buitenland LUANDA - De Angolese rege ring en de rebellenbeweging UNITA hebben gisteren een be standsakkoord getekend. Het akkoord is een eerste stap op weg naar de beëindiging van de burgeroorlog, die 27 jaar heeft geduurd. De stafchefs van het leger en de rebellen ondertekenden het ak koord in een ceremonie in het parlement in Luanda. Honder den gasten, onder wie buiten landse ambassadeurs en ver tegenwoordigers van de Ver enigde Naties, woonden de plechtigheid bij. De regering riep vandaag uit tot een natio nale feestdag om het akkoord te vieren. De twee partijen beloven in het akkoord zich te houden aan een vredesakkoord dat in 1994 al was gesloten, maar bijna vier jaar geleden sneuvelde. Verder gaan de partijen politieke on derhandelingen voeren. De voorwaarden van het bestand zijn niet volledig bekendge maakt, maar volgens de rege ring omvatten ze de demobilisa tie van ongeveer 50.000 UNITA- strijders vanaf maandag, onder toezicht van de VN. President José Eduardo dos Santos wil zo snel mogelijk verkiezingen uit schrijven. De vredesbesprekingen waren weer op gang gekomen nadat het regeringsleger UNITA-lei- der Jonas Savimbi had gedood. Hij had de machtsstrijd van UNITA meer dan dertig jaar ge leid. Aan het bestandsakkoord gingen twee weken van onder handelingen vooraf in de Oost- Angolese stad Luena. Mislukken Ibrahim Gambari, ondersecre taris-generaal van de VN en ad viseur voor Angola, waar schuwde dat het vredesproces niet nog eens mag mislukken, zoals al driemaal eerder is ge beurd na het sluiten van een ak koord. Hij merkte op dat het olie- en diamantnjke Angola een van de armste landen van de wereld is. De regering heeft de oorlog voor een groot deel be taald met de opbrengst van olie inkomsten, terwijl UNITA op de door Frank Hendrickx MOSKOU - De snel rijk ge worden Russische patsers, de 'Nieuwe Russen', dreigen hun belangrijkste speeltje te verliezen. Een verlengde Mercedes, een Rolex, een Ar- mani-pak, een jonge vrouw en een nog jongere minnares zijn niet voldoende voor de de 'Novyje Roesski'. Een echt succesnummer rij dt in Moskou met loeiende sire ne langs de eindeloze files en heeft in het dashboardkastje een rijbewijs liggen dat hem toestaat alle verkeersregels te overtreden. De patsers verliezen binnen kort hun privileges, tenmin ste als het aan generaal Vla dimir Fjodorov, hoofd van de Russische verkeerspolitie, ligt. Fjodorov heeft zijn man schappen opdracht gegeven iedereen die illegaal met een blauw zwaailicht door de stad rijdt te beboeten. De generaal voelt zich ge sterkt door een decreet dat premier Kasjanov recente lijk ondertekende. Daarin staat precies opgesomd wie recht heeft op een auto met 'migalka' Naast de bestuur ders van ambulances, brand weerwagens en politieauto's zijn dat ministers en hun be langrijkste ambtenaren. Ook de speciale rijbewijzen, die een bestuurder immuun maken voor verkeersboetes en de politieagent zelfs het recht ontnemen naar een identificatiebewijs te vra gen, moeten verdwijnen. De afgelopen twee dagen zijn al 200 weggebruikers met ille gale licenties voor sirenes be boet. GPD van onze redactie buitenland KABOEL - De politie heeft en kele honderden Afghanen gear resteerd op verdenking van het samenzweren tegen de voorlo pige regering van Hamid Kar- zai. Volgens de Afghaanse auto riteiten zijn alle arrestanten aanhangers van de krijgsheer en oud-premier Gulbuddin Hek matyar. De Afghaanse politiechef Jurat zei gisteren dat de samenzweer ders bommen tot onploffing wilden brengen in hoofdstad Kaboel. Ze zouden ook van plan zijn geweest de loya jirga te ver storen, de vergadering van stamoudsten die in juni een nieuwe regering gaat kiezen. Volgens Jurat is ook de schoon zoon van Hekmatyar, Sabawon, gearresteerd. Verscheidene verdachten zou den zijn opgepakt in het huis van een leider van Hekmatyars partij. De leider, Saba Unn, is onder huisarrest geplaatst. Een veiligheidsfunctionaris op het bureau van de gouverneur van Kaboel, zei dat er ongeveer 350 personen waren aangehouden die banden onderhielden met de groep van Hekmatyar en Al- Qaida. De Pathaan Hekmatyar was tij dens de sovjetbezetting van Af ghanistan in de jaren tachtig een belangrijk verzetsleider. Zijn positie werd vooral ver sterkt doordat hij de favoriet was van Pakistan. Hekmatyar maakte zich flink schuldig aan bloedvergieten. AFP/RTR UNITA-leider, generaal Geraldo Abreu Kamorteiro (links) en de Angolese legerleider generaal Ar mando da Cruz Neto tekenen het akkoord over de wapenstilstand. foto Mauricio Makemba/AP (Advertentie) zwarte markt diamanten ver kocht In de burgeroorlog zijn waar schijnlijk meer dan een half mil joen mensen omgekomen. On geveer vier miljoen mensen, eenderde van de bevolking, raakten ontheemd. De meesten van hen zijn afhankelijk van buitenlandse hulp. AP Natuurstenenvloeren, haarden stijlschouwen, gedenkstenen. Verrijn Stuartweg 10 tel. 0118-571436 www.dominicus.nl - info@dominicus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5