LET YOUR COR DO THE TOLKIHO SPIER ZIEKTE? 'Sluis' is niet vanzelfsprekend PZC Klaverblad wenst convenant over openbaar vervoer Werkstraf geëist voor te heet bad Arduin Bezoekerscentrum Saeftinge heropent Omwonenden zitten niet te wachten op mortuarium in Sluis College Hulst akkoord met extra lokalen voor Willibrordusschool Zeeuwse muziekhistorie belicht Lions-vrouwen zoeken boeken w VSN Vereniging Spierziekten Nederland Oostburger houdt enquête over nieuwe naam van fusiegemeente door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Er moet een Zeeuws convenant komen met afspraken voor beter openbaar en vraagafhankelijk vervoer. Patiëntenorganisatie Het Kla verblad wil dat Zeeuwse over heden en vervoersbedrijven af spraken maken om het vervoer beter, soepeler en met inspraak van de gebruikers te laten verlo pen. Dat convenant moet nog voor de zomer getekend worden en per 2003 effectief zijn. Dat kondig de Klaverblad-directeur Hans Notenboom gisteren aan tijdens een symposium over vervoer in Vlissingen. Het Klaverblad peilde in februari de ervaringen van gebruikers van openbaar en collectief vraagafhankelijk ver voer (cw). De meest algemene klachten: de vervoerssystemen verschillen per gemeente en sluiten niet aan op elkaar en op het openbaar vervoer. Collectief vervoer is niet berekend op rolstoelers, in bussen van het openbaar ver voer kunnen rollators niet mee. In het collectief vervoer is de lange reisduur een probleem en werken lange wachttijden voor al voor mensen met verstande lijke handicaps ontregelend. Wijdverbreid blijkt de opvat ting dat klagen nutteloos is, ter wijl gemeenten vaak aan de klachtaantallen de prestaties van de vervoersbedrijven afme ten en daar de beloning op base- A. van Herk van het ministerie van Verkeer schetste de over- heidsvisie op het vervoerpro bleem: per 2010 vervalt het on derscheid tussen openbaar en speciaal vervoer en moeten alle bussen en trams toegankelijk zijn voor iedereen. Voor de trein ligt de deadline op 2030. Voor de kleine groep gehandicapten met speciale veivoerseisen komt een aparte regeling. De vervoersta ken komen in de hand van de provincie. Het o verheidsplan is mooi. maar gaat op een cruciaal punt mank, noteerde L. Wille, wet houder te Oostburg en in Zeeuws-Vlaanderen betrokken bij het Regionaal Indicatie Or gaan en de collectieve vervoers- regeling. De toegankelijkheid van openbaar vervoer staat en valt met de aanwezigheid ervan Die is in Den Haag aanmerke lijk sterker dan in Zeeland, zei hij. Dette van den Boogaard, be stuurder van de Chronisch Zie ken- en Gehandicaptenraad bepleitte de instelling van een persoons gebonden vervoers- budget. Laat mensen zelf kiezen hoe ze dat geld besteden: aan een auto, taxi, openbaar vervoer of zelfs een vakantie. Het geld is compensatie voor de meerkosten die het leven met een handicap meebrengt, stelde zij. Laat mensen het uitgeven zoals ze willen met de beperking van op is op, zonder dat de over heid rekenschap vraagt over de besteding, vond Van den Boog aard. De PT Cruiser CRD spreekt voor zich. Met een design dat knipoogt naar Amerikaanse hot rods uit de jaren 50 en 60. Een interieur dat zo veelzijdig is als je van een small MPV kunt verwachten. En een aandrijving volgens het succesvolle Common Rail Diesel principe. Daarmee is de PT Cruiser CRD een klasse apart. Dat moet je zien. Dat moet je voelen. Ga voor een proefrit naar onderstaande dealer. Daar is de PT Cruiser uit voorraad leverbaar. CHRYSLER JEEP HOP GOES B.V. Amundsenweg 37, Goes. Telefoon 0113 - 25 08 58. Internet: www.hopgoes.nl Openingstijden: maandag t/m vrijdag 8.00 -18.00 uur. Zaterdag 9.00 -17.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. Chrysler PT Cruiser vanaf 22.360,-. Afgebeeld model PT Cruiser CRD Limited vanaf 31.785,- incl. BTW/BPM, excl. kosten rijklaar maken, v of 0347 - 36 34 00 lease/finance: 030 - 605 98 71 Gem. verbr.: 6,9 - 9,8 1/100 km (14,2 -10,2 km/1). CCh 185 - 232 g/km door Sheila van Doorsselaer EMMA DORP - Het Bezoekers centrum Saeftinge wordt van daag na een ingrijpende verbouwing, heropend. De of ficiële openingshandeling wordt om 11.15 uur verricht door E. de Graaf, lid van de Raad van Bestuur van Dow Be nelux. Hij gaat de laatste vitri ne van de nieuwe expositie vul len met eenentwintigste- eeuwse voorwerpen. De vernieuwing van het cen trum heeft bijna 150.000 euro gekost en is gefinancierd door de Nationale Postcodeloterij. De nieuwe expositie in het be zoekerscentrum bevat onder meer maquettes van middel eeuwse taferelen, bijbehoren de historische voorwerpen, een Westerscheldemuur vol biolo gische informatie over het es tuarium, een nachthoek en informatie over de trek van ty pische Saeftingevogels zoals de oeverpier, grauwe gans en de zwarte ruiter. Ook aan het verre verleden wordt de nodige aandacht be steed. Zo zijn er fossielen te zien van onder meer de mam moet, bosolifanten en zijn er fossiele schelpen zoals de reu- zenoester. Daarnaast worden ook vuurstenen voorwerpen getoond en houtskool van een vuurtje dat vele duizenden ja ren geleden ter plekke gestookt is. Het vernieuwde centrum is op gedeeld in meerdere vertrek ken. Zo is er een klein theater en een calamiteitenwand met historische afbeeldingen van rampen in het gebied. Een afgevaardige van Dow opent het centrum vanwege de nauwe betrokkenheid van de chemiegigant bij het natuurge bied. Dow heeft Saeftinge ge adopteerd en levert jaarlijks een substantiële bijdrage in de beheerskosten van het natuur gebied en het bezoekerscen trum. Het bezoekerscentrum is vanaf morgen geopend voor het publiek. In de eerste week krijgen alle deelnemers aan de Nationale Postcodeloterij als blijk van dank gratis toegang tot het bezoekerscentrum. Het bezoekerscentrum is tot en met oktober van dinsdag tot en met zondag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Prinses Louise van Oranje Nassau, de enige dochter van stadhouder Willem V, heeft gistermiddag met clave- cimbelsspel de tentoonstelling Er zit muziek in geschiedenis ge opend in het Zeeuws Archief te Middelburg. In de gewelven van het Van de Perrehuis is tot en met 22 juni een in drie delen ingerichte expositie te zien, die de geschiedenis ver telt van de Zeeuwse muziek. De eerste ruimte Muziek in huis toont papieren archieven, de tentoonstelling in het tweede ge welf gaat over Muziek in uitvoeringen het derde gewelf behan delt Muziek in verenigingsverband. foto Ruben Oreel door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 35-jarige (ex)zorgmedewerker uit Vlis singen wegens schuld aan de dood van een meervoudig ge handicapte patiënte 120 uur werkstraf geëist. De Vlissinger zette 2 juni vorig jaar in een woning van Stichting Arduin in Middelburg de 44-ja- rige Tineke Bimmel in een te heet bad. De temperatuur was hoog opgelopen omdat de mede werker had verzuimd de ther mostaat naar een lagere tempe ratuur terug te draaien. Binnen enkele minuten liep de vrouw tweedegraads brandwonden op, waaraan ze zes dagen later in het brandwondencentrum in Rotterdam overleed. De officier verweet de verdachte nalatig te zijn geweest. „Hij heeft verzuimd de temperatuur van het water te controleren. Hij had de thermostaat moeten te rugdraaien. Het zijn relatief kleine fouten die grote fatale ge volgen hebben." De zorgmedewerker was als op roepkracht nog geen vijf maan den in dienst bij Arduin toen hij 2 juni voor de eerste keer naar het huis met zwaarder gehandi capte patiënten werd gestuurd. Na het baden van een andere be woonster was het bad vuil. Daarom werd de thermostaat kraan naar de hoogste stand van 55 graden gedraaid om het bad schoon te maken. Het slachtof fer werd in bad gezet, gaf geen reactie op het hete water. „Ze was stil. Ze jammerde een beet je". herinnerde hij zich. Hij voelde na een paar minuten aan het water dat te heet was, met alle gevolgen van dien. Raadsman E. Smit vond dat zijn cliënt weliswaar een fout had gemaakt, maar bepleitte vrij spraak. „Mijn cliënt was abso luut geen verpleegkundige, maar werd toch zonder specifie ke training naar de zwaarste pa tiënten van dit huis gestuurd. Hij kende deze mevrouw niet. Zij kon niet praten en uitte haar gevoelens niet, maar dat wist mijn cliënt niet." Smit merkte op dat er geen door Pascalle Cappetti SLUIS - Buurtbewoners ageren tegen de mogelijke komst van een mortuarium naar de plek van de voormalige gemeente- werkplaats aan het Geldelooze- pad in Sluis. Een handtekenin genlijst die naar aanleiding van de plannen in de buurt is rond gegaan, is ondertekend door al le 34 direct omwonenden. De mensen zijn bang dat het woon genot onder druk komt te staan. Buurtbewoner F. van Damme, tevens actievoerder in het comi té Sluis-Aardenburg Zelfstan dig, zag de bui donderdag in de commissievergadering grond gebied al hangen. De gemeente raad van Sluis-Aardenburg zal het protest wel weer - net als vo rig jaar toen het comité er met 4600 handtekeningen stond te gen de fusie met Oostburg - 'ook weer naast zich neerleggen ze ker'. „Wij zijn immers geen maatschappelijk belang! Van Damme liep fel te hoop te gen het plan van het college, om de gemeenteloods te verhuren aan uitvaartverzorging Qua- taert uit Sluis en later mogelijk te bestemmen als mortuarium. Ook wond de inspreker zich op over de stilte van de 'volksverte genwoordigers', die nog steeds niet hebben gereageerd op een bezorgd schrijven vanuit de buurt, twee maanden geleden. „Denk je dat ze in de buurt al een keer gevraagd hebben wat de mensen daar van denken?" Hij wees vooral op het feit dat er vlakbij veel kinderen spelen. De commissieleden toonden zich er niet direct afkering van, de loods voorlopig te verhuren aan de uitvaartonderneming. W. Gijsel vond het een goede zaak, hij wees op het maatschappelijk belang van een mortuarium voor de kern van Sluis. PvdA'er J. Faas vroeg zich af of het per ceel ook voor woningbouw ge schikt was. Maar die suggestie konden de ambtenaren, die waarnemend wethouder F. van Dongen terzijde stonden, direct van tafel vegen. De aanwezig heid van een pompstation en strenge milieueisen maken wo ningbouw hier onmogelijk. Dorpsbelangen en Toerisme en een deel van de CDA-fractie hadden twijfels over het voor- nemen, A. Basting van D T vond zelfs dat de hele procedure overnieuw moest, omdat alle in- woners van Sluis-Aardenburg de mogelijkheid moesten heb- I ben om de loods te huren. Hij vond dat de gemeente het pand I in een advertentie te huur moest. zetten. Ook om te voorkomen I dat de indruk van vriendjespo- litiek zou worden gewekt, om- 1 dat uitvaartverzorgster V. Qua- taert toevallig de eerste was die 1 zich bij de gemeente met be langstelling meldde. De latere bestemmingsplanwijziging in een mortuarium was voor hem geen uitgemaakte zaak. Volgens Van Dongen voldeed het verzoek van de onderneem- 1 ster volledig aan het streven van de gemeente om 'een maat- schappelijk doel' voor de loods te vinden. De opmerking van Basting om omwonenden bij dit proces te betrekken, legde hij naast zich neer omdat het om een privaatrechtelijke huur overeenkomst gaat. In een later 1 stadium komen belanghebben- den aan bod, wanneer een be stemmingsplanwijziging voor de grond moet worden voorbe- reid, verzekerde hij. TERNEUZEN - De vrouwen- I Lions Club Zeeuws-Vlaanderen Zostera hoopt in het najaar een cultureel evenement op potente j zetten, waarvan de opbrengst naar goede doelen gaat. Het be langrijkste onderdeel van de culturele dag wordt een groots opgezette boekenmarkt. Zostera vraagt iedereen die boeken weg wil doen, contact op te nemen met Marianne van Loon, Amerstraat 10 of Sylvia Berings, Amerstraat 34 in Ter- neuzen. Zostera wil graag geld ophalen voor projecten in verre1 landen waaraan Zeeuws-Vla- j mingen meewerken. De service-1 club denkt bijvoorbeeld aan een Dermatologisch Ziekenhuis in Bolivia.Ook crisisopvang voor mishandelde vrouwen en hun kinderen in Zeeuws-Vlaande- ren zou een goed doel zijn. waarschuwingssystemen waren ingebouwd om te voorkomen dat het bad met te heet water wordt gevuld. Zijn cliënt wilde niet de schuld bij Arduin leggen, omdat deze organisatie com plex in elkaar steekt. In dezelfde periode hadden vier soortgelijke incidenten zich bij zorginstellingen voorgedaan. In dat verband heeft de Inspectie voor de Volksgezondheid de richtlijnen aangescherpt. De nasleep heeft diep ingegre pen in het leven van de Vlissin ger. In elk geval staat voor hem vast dat hij niet meer zal terug keren in de zorg. „Daarvoor is er teveel gebeurd", zei hij geëmo tioneerd. De rechtbank doet 17 april uil- spraak. vrijdag 5 april 2002 Er zijn honderden spierziekten. Er is één vereniging. Bel voor informatie, steun of advies de ■.tfl' a Spierziekten Infolijn 0900 5480480 op werkdagen van 10.00 tot 16.00 uur Qv (10cp/m) VSN Lt.Gen. van Heutszlaan 6 3743 JN Baarn Postbank 1422400 Internet: www.vsn.nl door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De keuze voor Sluis als nieuwe gemeentenaam is voor hem niet vanzelfspre kend. En met hem vinden nog zo'n honderd andere inwoners van West-Zeeuws-Vlaanderen deze naam voor de fusiege meente geen uitgemaakte zaak. Oostburger Johan Bogaert kreeg veel reacties op zijn op roep om andere namen bij hem te melden. 'Oostburg' werd het meeste genoemd. Zelf vond hij de respons op zijn enquête tegenvallen. ..Ik had er meer van verwacht", stelt hij. Behalve schriftelijke reacties, kreeg hij ook veel telefoontjes. En hij werd regelmatig aange sproken op straat. Een inventa risatie van de reacties leverde geen grote verrassingen op. De meeste stemmen gingen naar Oostburg, dat 24 keer werd ge noemd. Daarna volgden Cad- zand en Breskens. „Mensen uit Breskens redeneren dat de naam Sluis misschien wel be kend is bij de zuiderburen, maar dat de naam Breskens veel meer associaties oproept in eigen land. Iedereen in Nederland weet Breskens te liggen, terwijl Sluis regelmatig aan België wordt toegeschreven. En dat geldt ook voor Cadzand." Voorkeuren waren er ook voor Cadsandria, West, Groot-Oost- burg, Westdijkstacl, 't Westen - waar Bogaert zelf wel van ge charmeerd is - Aardenburg, Sluis (drie keer), Oase en West hoek. „Eigenlijk interesseerde het me niet zo heel erg welke suggesties werden gedaan. Het ging mij er om dat we nu door enkele mensen opgezadeld wor den met een bepaalde naam. Dét zat mij tegen." „Ik vond het opmerkelijk dat er maar drie reacties vanuit Sluis waren en dat 90 procent afkom stig was van vrouwen. Een ver klaring hiervoor heb ik niet. Behalve dan dat ik een naaima chinehandel heb en dus veel vrouwen over de vloer krijg." Bogaert erkent dat de uitslag niets zegt over de vraag of de naamskeuze leeft onder de streekbewoners. Toch gelooft hij dat de naam wel degelijk een item kan worden bij de komen de verkiezingen. Daarom wacht hij nog even om de resultaten van de enquête officieel te pre senteren. „Het is zinvoller om dit vlak voor de verkiezingen te doen." Met de oproep wilde hij in elk geval alvast 'de knuppel in het hoenderhok gooien'. „Ze hoeven niet naar me te luisteren. Maar als we niets zeggen, dan wordt dus stilzwijgend inge stemd en dan wordt het in elk geval Sluis." Zinloos hoeft zo'n actie niet te zijn, nu de nieuwe gemeente raad het recht krijgt naam te veranderen. Zij kan hiervoor zelfs een raadplegend referen dum uitschrijven. Volgens Bogaert is dit elders in het land ook gebeurd. Daar is de bevol king geraadpleegd over de fu- sienaam en de mening van de mensen telde wel degelijk mee in de uiteindelijke keuze, stelt hij. door Jean-Lou de Gucht HULST - De Sint Willibrordus school in Hulst mag wat burge meester en wethouders betreft twee tijdelijke klaslokalen bij bouwen. Het college speelt daarmee in op het toenemende aantal leerlingen en de verklei ning van de klassen op de basis scholen. Er is volgens wethouder P. Wee- maes niet gekozen voor perma nente lokalen, omdat er reke ning wordt gehouden met een teruggang in het leerlingenaan tal over een aantal jaren. „Dan zit je weer met te veel lokalen. Daarom komen er vanaf augus tus twee tijdelijke lokalen op el kaar te staan op het terrein van de school. We kunnen dan de ko mende jaren bekijken hoe het leerlingenaantal zich ontwik kelt." Directeur E. van Remortel van de Sint Willibrordusschool is uitermate tevreden met de tijde- lijke lokalen. „Na volgend jaar verwachten we een stabilisatie in het leerlingenaantal. Boven dien is er dan geen klassenver kleining meer. Daarom ging on ze voorkeur ook niet uit naar permanente lokalen. Als we over een aantal jaren de lokalen niet meer.nodig hebben kunnen ze weer afgebroken worden." De lokalen worden geplaatst waar nu de fietsenstalling is. Van Remortel: „We hebben voor deze oplossing gekozen omdat de ruimte op het schoolterrein beperkt is. Een andere keus hadden we niet." De lokalen zullen in de zomervakantie ge plaatst worden. Van Remortel: „Dat zal wel moeten, want dan is de doorgang langs Hulst-zuid vrij. Als de weg vanwege de re constructiewerkzaamheden af gesloten is kunnen de lokalen onze school niet bereiken. Het is onmogelijk ze door één van de poorten aan te voeren." Het voorstel om de twee tijdelij ke lokalen te plaatsen wordt in de raadsvergadering van mei behandeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42