Flop UMTS-veiling verdoezeld Verdachte ramp Enschede moet van OM onderzocht Zwaarder straffen jonge criminelen werkt averechts Cel geëist tegen hoofdrolspeler in Ceteco-affaire Zeventien partijen op kieslijst Kamer 3 Nog dit jaar brommerrijbewijs Bedenkers grap doen schenking Daders kofferbakmoord bekennen Veel MER'en krijgen onvoldoende Rustig begin voor jonge leraren Kamer boos over inzetten van pr-bureau door ministerie Hutu's en Tutsi's demonstreren zij aan zij Nieuwe ov-kaart biedt student meer op vrijdag Korthals wil verdubbeling onderzoek oorlogsmisdaden oorJaarsKriebels? Tunnelboor Maxima op diepste punt 1 O I Ombudsman voor onderwijs DEN HAAG - Minister Netelenbos (Verkeer) wil de invoering van het praktijkexamen voor de bromfiets ruim een half jaar vervroegen. Begin dit jaar had ze 1 juli 2003 nog voor ogen als invoeringsdatum, nu vindt ze dat de verplichte toets er dit jaar al moet komen. Het is de bedoeling dat bromfietsers vanaf de ingangsdatum pas de weg op mogen als zij de toets hebben gehaald. Mensen die al een autorijbewijs hebben, hoeven de test niet te doen. Jaarlijks komen er rond de tachtig bromfietsers om in het ver keer, onder wie tientallen jongeren. De Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) stelt dat een rijopleiding van zestien uur de rijvaardigheid van jonge ren flink doet toenemen. Maar uit onderzoek blijkt ook dat die vaardigheid na een jaar is afgenomen. De SWOV overweegt dan ook om 'terugkomdagen' in te laten voeren. ANP BOXTEL - De bedenkers van een uit de hand gelopen april grap in Boxtel maken 400 euro over aan de Blauwe Maan in Tilburg, een steunpunt voor slachtoffers van seksueel mis bruik. Dat bedrag komt overeen met de boete die justitie van plan was de grappenmakers op te leggen. Daarmee is wat de politie betreft de kous af, aldus een woordvoerder. Een groep vrienden uit Boxtel verspreidde voor de paasdagen in de Brabantse gemeente 700 brieven, zogenaamd namens de politie. Het briefhoofd was een echt politielogo dat van inter net was gehaald. De geadresseerde moest met een bijgeleverd wattenstaafje op tweede paasdag, 1 april, wat oorsmeer inle veren op het politiebureau. Dat was nodig in verband met DNA-onderzoek in een ernstig zedenmisdrijf. ANP ROERMOND - De twee mannen uit Roermond die van be trokkenheid bij de zogenoemde kofferbakmoord worden ver dacht, hebben bekend. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Roermond gisteren bekendgemaakt. De twee mannen, van respectievelijk 18 en 28 jaar oud, zou den tot hun daad zijn gekomen omdat ze nog geld tegoed had den van het slachtoffer, de 25-jarige Jacky de Groot uit Vlo drop. Het verkoolde lichaam van De Groot werd op 8 maart door wandelaars gevonden in de kofferbak van een uitge brande auto op de Melicker Heide bij Roermond. ANP UTRECHT - Bijna 40 procent van de milieueffectrapporten (MER) voldoet niet aan de richtlijnen. Vaak zijn de gevolgen die een bouw-, infrastructuur of afvalproject voor het milieu heeft, of de alternatieven die er zijn, niet goed uitgewerkt. Dit blijkt uit het jaarverslag van de commissie voor de milieu effectrapportage over 2001De commissie beoordeelt de rap porten voor overheden die erover moeten beslissen. ANP UTRECHT - De Algemene Onderwijsbond (AOb) wil dat be ginnende leraren 20 procent minder taken krijgen dan erva ren collega's. Zo kunnen ze zich beter inwerken. De begelei ding van jonge leraren zou ook beter moeten. De AOb stelt dat naar aanleiding van de uitstroom van lera ren uit het onderwijs, die volgens de bond onrustbarend snel stijgt. Uit cijfers van het Sectorbestuur Onderwijsmarkt (SBO) blijkt dat in 2000 34.256 docenten er de brui aan gaven. Dat is zo'n 10 procent van het totaal aantal leraren. De groep afhakers groeit het snelst in het voortgezet onderwijs. In het SBO zijn werkgevers en werknemers vertegenwoor digd. ANP vrijdag 5 april 2002 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft indertijd een public relations- bureau ingehuurd om fouten bij de UMTS-veiling in informatie aan de Kamer te verdoezelen. Het bureau adviseerde om 'bin nen de grenzen van de eerlijk heid' een beeld te schetsen alsof het ministerie, dat deze veiling organiseerde, veel externe des kundigheid had ingehuurd. Maar juist aan die deskundig heid ontbrak het, bleek uit later onderzoek. De veiling van breedbandfre- quenties voor mobiele telefonie zorgde twee jaar geleden voor hoog oplopende emoties. Niet alleen viel de opbrengst van vijf miljard gulden lager uit dan was voorspeld, bovendien gingen de deelnemers vechtend over straat. Versatel spande rechts zaken aan, omdat de veiling niet geschorst werd toen ze een dreigbrief van concurrent Tel fort ontving. Versatel stopte daarop met bieden en kreeg geen UMTS-kavel. Fouten De Tweede Kamer concentreer de zich gisteren vooral op de fouten en op de pogingen die via een pr-bureau te verdoezelen. „We moeten er als Kamer van op aankunnen dat we feitelijke in formatie krijgen, niet gekleurd door reclamebureaus", vond PvdA-Kamerlid Wagenaar. An dere fracties vielen haar bij. Atsma (CDA) sprak van 'mani pulatie'. Staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat zei de ad viezen van het pr-bureau niet te kennen. „Ze hebben mij niet be reikt en ik heb er dus ook geen gebruik van gemaakt. Alleen ik ben verantwoordelijk voor de informatie die over de veiling naar de Kamer ging De betrokkenheid van het pr- bureau werd ontdekt door on derzoekers van de Erasmus Universiteit, die in opdracht van de Kamer de veiling onder zochten. De onderzoekers klaagden later over tegenwer king bij het onderzoek door de ministeries van Financiën en van Verkeer en Waterstaat. Onduidelijkheid Volgens minister Zalm (Finan ciën) lag dat vooral aan ondui delijkheid over wat precies met het onderzoek zou gebeuren. De Kamer wil nu van het kabinet een overzicht van alle informa tie waarbij eerst pr-bureaus zijn ingeschakeld, alvorens die naar het parlement ging. Het ver moeden is dat ook bij de debat ten over de radiofrequenties het ministerie gebruik maakte van pr-bureaus. De Kamer wil verder dat het ka binet op zoek gaat naar moge lijkheden om telecombedrijven die momenteel in moeilijkheden verkeren, te ondersteunen. De Kamer vreest dat anders bur gers op termijn de dupe zullen worden, omdat digitale dien sten niet van de grond komen. Hoe die steun er uit moet komen te zien, laat de Kamer aan het kabinet over. Financiële steun ligt moeilijk omdat Europa con currentievervalsende maatre gelen verbiedt. GPD/ANP pagina 6: KPN komt met i-mode j door Carine Neefjes I en Ferdi Schrooten DEN HAAG - Zwaarder en lan ger straffen van jonge (draai- deurjcriminelen schept een tikkende tijdbom. Jeugdige de linquenten verharden door een verblijf in de gevangenis en le- j ren er het criminele vak. Op lan- gere termijn leidt dat tot een nieuwe generatie gewelddadi ge, doorgewinterde misdadi gers. Dat zeggen experts van diverse instanties die betrokken zijn bij de bestrijding van jeugdcrimi- j naliteitHet gaat onder meer om de reclassering, wetenschap, advocatuur en justitiële jeugd inrichtingen. Zij verzetten zich i i tegen de steeds luidere roep j vanuit de politiek om jonge (draaideur)criminelen keihard aan te pakken. De gevangenis is dé leerschool voor beginnende criminelen, zegt advocaat M. Wijngaarden. Hij heeft geregeld jonge crimi nelen als cliënt en is ook voorzit ter van de Coornhertliga, de vereniging voor strafrechther vorming. „In de gevangenis ko men tieners in aanraking met zware jongens. Ze leren er kraakjes zetten, frauderen met pinpassen en bewijsmateriaal verdoezelen. Ook worden ze al I in de bak benaderd om na hun vrijlating als drugskoerier te werken." Van langere en zwaardere straf fen gaat geen enkele afschrik kende werking uit, zegt I. Weij- ers. Hij is als politicoloog en pedagoog verbonden aan de Universiteit Utrecht en baseert z ich op eigen en Amerikaans on derzoek naar het effect van jeugdstrafrecht. „De eventuele straf speelt helemaal geen rol als jongens een roofoverval ple gen. Ze willen status veroveren, stoer zijn binnen de groep." Ook Reclassering Nederland is tegen zwaarder straffen. „Het is een illusie om te denken dat ze het nooit meer doen als je ze langer vastzet", zegt F. Stam, reclasse- ringswerker in Amsterdam. Volgens tegenstanders van lan gere en zwaardere straffen is er maar één oplossing: jongeren desnoods onder dwang opvoe den zolang ze nog onder de acht tien zijn. Weijers is bang dat Nederland langzaam opschuift in de rich ting van het Amerikaanse straf rechtsysteem. „Daar worden jongeren massaal veroordeeld volgens het volwassenenstraf recht. Zo ver is het hier nog lang niet. Maarals we jonge crimine len keihard gaan straffen en het blijkt niet te werken, is de kans groot dat we er nog een schepje op doen. Dan keren hele groe pen jongeren terug in de maatschappij, niets geleerd, asocialer en mentaal en fysiek ongezonder. Dat zijn tikkende tijdbommen." GPD DEN HAAG - In Den Haag demonstreerden gistermiddag ongeveer tachtig Rwandezen voor vrede en gerechtigheid in hun land. Ze zijn de oorlog zat en lieten dat, Hutu's, Tutsi's en Twa's, zij aan zij weten. foto Harmen de Jong/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Zeventien poli tieke partijen hebben bij de kiesraad een kandidatenlijst in geleverd voor de komende Tweede Kamerverkiezingen. Vijftien partijen willen in heel Nederland meedoen, de Repu blikeinse Volkspartij (RVP) al leen in Den Haag en Vrouw vriendelijke Interactie (WI) alleen in Amsterdam en Den Haag. Dit heeft de Kiesraad gisteren bekendgemaakt. De PvdA heeft Lijst 1 gekregen, gevolgd door WD, CDA, D66, GroenLinks, SP en SGP. ChristenUnie heeft Lijst 12, Leefbaar Nederland 14 en Lijst Pim Fortuyn mag Lijst 15 op de verkiezingsposters la ten drukken. Verder doen nog mee de Verenigde Seniorenpar tij, de Nieuwe Middenpartij (NMP), Partij van de Toekomst (PvdT), de Vrije Indische Partij Ouderenunie en Duurzaam Nederland. Het is nog niet zeker of ze alle zeventien ook mogen meedoen aan de verkiezingen. Vandaag controleren de kieskringen in het land de kandidatenlijsten op geldigheid. ANP van redactie binnenland DEN HAAG - Studenten kun nen voortaan op vrijdag beter met hun jaarkaart openbaar vervoer uit de voeten dan nu het geval is. Ook krijgen ze tegen bijbetaling korting op treinrei zen in Europa. Dat is het resultaat van het ak koord dat minister Hermans van Onderwijs gisteren heeft gesloten met de openbaarver voerbedrijven. Het contract geldt voor onbepaalde tijd. In 2003 betaalt de overheid het openbaar vervoer voor de kaart 423 miljoen euro. Studenten met een weekeinde- kaart mogen op vrijdag met de kaart vanaf 12.00 uur reizen. Dat was 19.00 uur. Wie een weekkaart heeft, kan op vrijdag tot het einde van de dienstrege ling reizen. Dat was 19.00 uur. Verder krijgen studenten voor 15 euro per jaar 25 procent kor ting op treinreizen in Europa. Het nu lopende contract van de overheid met de Nederlandse Spoorwegen en een aantal an dere vervoerbedrijven loopt aan het einde van dit jaar af. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Korthals (Justitie) wil een verdubbeling van het aantal onderzoeken naar oorlogsmisdadigers. Het team dat zich hiermee bezig houdt, wordt uitgebreid. De op sporing van oorlogsmisdrijven valt voortaan onder het lande lijk parket van het Openbaar Ministerie. Dit staat in een plan dat Kort hals gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De komst van het Internationaal Strafhof naar Den Haag legt volgens de minister een grote verantwoordelijkheid op Ne derland om dit soort zaken aan te pakken. Vorig jaar werd al bekend dat er meer personeel nodig was voor het team. Dit wordt nu uitge breid van twaalf naar 32 men sen. Om doelmatiger te kunnen werken, gaat de coördinatie van het OM in Arnhem naar het lan delijk parket. Een groot deel van de zaken die de onderzoekers voor hun kie zen krijgen, is van asielzoekers, voornamelijk uit het voormali ge Joegoslavië en Afghanistan. Ze waren mogelijk betrokken bij oorlogsmisdrijven. Deze za ken moeten binnen een maand worden behandeld. ANP van onze redactie binnenland ALMELO - Officier van justitie H. Stam heeft de rechtbank in Almelo gisteren verzocht een 34-jarige Enschedeër op te laten nemen in het Pieter Baancen- trum (PBC) in Utrecht voor psy chiatrisch onderzoek, 'des noods tegen zijn wil'. De man wordt ervan verdacht brand te hebben gesticht op het terrein van het Enschedese vuurwerk- bedrijf S.E. Fireworks op 13 mei 2000 met de vuurwerkramp als gevolg. Het Openbaar Ministerie (OM) vindt dat psychiatrisch onder zoek nodig is, voordat het met een strafeis kan komen. De En schedeër zei gisteren in de rechtbank al niet mee te willen werken aan zo'n onderzoek, omdat hij 'niet gek is'. Zijn raadsman A. Moszkowicz vindt (Advertentie) Als er een tijd is, waarin je het van hegj^^^ffi||p woongebied wilt ontdekken, dan is dat nü. Volop voorjaar bij Interieur Paauwe in Zonnemaire! Zuidweg 20A, Zonnemaire. Tel.JJ111-401318 Maandag gesloten vrijdagavond koopavond. Kijk ook op onze nieuwe website www.interieur-paauwe.nl het verzoek van het OM 'onbe grijpelijk' en 'veel te laat' ge daan. Moszkowicz houdt van daag zijn pleidooi. De verdachte is vorig jaar on derzocht door een gedragsdes kundige die concludeerde dat de man 'vermoedelijk een chro nisch psychiatrische aandoe ning' heeft, maar is nader on derzoek nodig om dat te kunnen vaststellen. De officier betoogde verder dat de Enschedeër verantwoorde lijk is voor het aansteken van het eerste vlammetje op het terrein van S.E. Fireworks. Technische bewijzen, getuigen verklaringen van derden en leu genachtige verklaringen van de verdachte zelf leveren daarvoor het bewijs, aldus Stam. De verdachte, die sinds eind ja nuari vorig jaar in voorlopige hechtenis zit. heeft volgens de officier allereerst een aantal vrienden gevraagd hem een ali bi te verschaffen. Vervolgens heeft hij aan een aantal medege detineerden en twee undercove ragenten bekend verantwoor delijk te zijn geweest voor de ramp. Ook heeft hij opgemerkt dat hij de brand samen met an deren heeft gesticht, maar vol gens aanklager Stam ontbreekt het bewijs voor die stelling. Verder zijn er vuurwerksporen aangetroffen op kleding van de verdachte. Die zouden volgens deskundigen van het Neder lands Forensisch Instituut niet afkomstig kunnen zijn van het regulier afsteken van vuurwerk. Volgens Stam vertonen de aan- getrofffen deeltjes grote over eenkomsten met de deeltjes op het terrein van S,E. Fireworks. Hij meent dat de verdachte in het rampgebied moet zijn ge weest. De Enschedeër heeft zelf altijd volgehouden dat de vuur werksporen op zijn broek af komstig zijn van een vuurwerk show op Kreta. De man riskeert maximaal een levenslange ge vangenisstraf. ANP ut ANGEREN - Een blik vanuit de Betuwetunnel op de boorput. De tunnelboor Móxima, vernoemd naar de prinses, heeft haar diepste punt bereikt. De boormachine voor de Betuwelijntunnel onder het Pannerdensch Kanaal gaat zo snel, dat ze an dere werkzaamheden op het tunneltraject dreigt in te halen. Daarom wordt er extra tijd ingeruimd van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Openbaar Ministerie in Den Haag eiste gisteren een celstraf van acht tien maanden tegen K. Baarspul, de voormalige kas geldbeheerder van de provincie Zuid-Holland. Volgens het OM heeft de 48-jarige ex-ambte naar onder meer valsheid in ge schrifte gepleegd en steekpen ningen aangenomen. Baarspul was één van de hoofd rolspelers in de Ceteco-affaire. In de zomer van 1999 kwam aan het licht dat de provincie Zuid- Holland in de persoon van Baarspul voor ongeveer 2,3 mil jard gulden bankierde om winst te maken. Het ging mis bij een lening aan handelshuis Ceteco. De provincie verloor miljoenen en Baarspul werd oneervol ont slagen. De eis van de officier van j ustitie is zo hoog uitgevallen, omdat Baarspul met zijn gedrag de 'ambtelijke integriteit ernstig heeft aangetast'. Verder wil het OM dat Baarspul een 'geduchte straf' krijgt, omdat hij belonin gen heeft aangenomen voor het benadelen van de provincie. Die beloningen kwamen vol gens de aanklager van een 43- jarige geldmakelaar uit Wer- vershoof. Baarspul zou deze man eind jaren negentig bijna dagelijks om advies over het bankieren hebben gevraagd en hem met provinciegeld hebben betaald. De makelaar was zeer ingenomen met de provincie als klant en gaf Baarspul geld als dank voor de 'kennismaking'. Uiteindelijk zou hij rond de 340.000 gulden hebben gege ven. De makelaar hoorde ook een celstraf van achttien maanden tegen zich eisen. De officier be schuldigt hem van het betalen van steekpenningen en het in dienen van valse declaraties. Tegen het bedrijf van de man is een boete van 100.000 euro ge- eist. De advocaten van de verdach ten vonden de eisen veel te hoog. Zowel Baarspul als de geldma kelaar is door de hele affaire ge ruïneerd, stelden zij. Ook is de kans klein dat de mannen ooit weer goede banen krijgen Uit spraak^ april. ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Adelmund (Onderwijs) wil kij ken of er een ombudsman voor het onderwijs kan worden inge steld. Deze zou zich moeten buigen over klachten over de hele sec tor, van voorschoolse instellin gen tot universiteit. Adelmund zei dit gisteren tijdens een over leg met de Tweede Kamer. Die vroeg haar specifiek naar de positie van ouders van leerlin gen in het praktijkonderwijs die speciale ondersteuning en zorg nodig hebben. De ouders moe ten, zo stelde Tweede-Kamerlid Dijksma (PvdA), bij een om budsman kunnen aankloppen om bezwaar te maken tegen een besluit om de kinderen die zorg niet te bieden. De staatssecretaris wil de kwes tie binnenkort bespreken tij dens de behandeling van de eva luatie van klachtenprocedures in het onderwijs. Ze benadrukte achteraf dat het niet de bedoe ling is om de bestaande klach tencommissies bij onderwijsin stellingen af te schaffen. Die moeten hun werk blijven doen. ANP Advertentie voor onderhoud, zoals las- en slijpwerkzaamhe- den. Op dit moment er is 750 meter geboord voor de tunnel en bevindt Maxima zich op 23 meter diepte. In juni moet de eerste tunnelbuis klaar zijn en is de boor aan de overzijde van de kanaal. In september begint het boren van de tweede buis. De totale lengte is 1620 meter. foto ANP Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (GRATIS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3