I Jaarlijkse evaluatie wethouder PZC Meubelzaak vertrekt van Schouwen Kids prikken Oosterland schoon Werkstraf geëist in zaak overlijden door heet badwater Arduin Oude schoolversjes te zien en te horen in museum Burgh Expositie vertelt geschiedenis van de Zeeuwse muziek Middel om scherp te blijven Teckelmiddag Nineties party Bruse soos Inbreker in tuin betrapt Boetes voor rijden met slok op Voormalig instructeur geschorst Mannen beboet na baldadigheid Celstraf geëist voor reeks inbraken weekenddiensten Kledingbeurs agenda Zangavond vrijdag 5 april 2002 De kinderen hebben de jacht op zwerfvuil geopend. foto PïeterHonhoff door Piet Kleemans OOSTERLAND - Meer dan 100 vuilnis zakken vol blikjes, papier, plastic zakjes en een enkele verloren en vervolgens ver vuilde zakdoek. Dat was de oogst van de gisteren in Oosterland op initiatief van de dorpsraad Oosterland gehouden schoon maakactie. Aan de actie - met als strijd kreet 'Oosterland megaschoon' - deden 54 kinderen mee. De brandweer en mede werkers van de gemeente Schouwen-Dui- veland staken een handje toe. 'Gatver, hier zit een beest op'. Een van de jeugdige schoonmaaksters houdt de prik stok met daarin een besmeurd stukje plas tic griezelend voor zich uit. Met het papier verdwijnt ook het enge beest in de vuilnis zak die gedienstig open wordt gehouden. De meiden van deze schoonmaakgroep - in totaal gingen tien groepen op pad - plukken het ene na het andere stuk zwerf vuil uit de bosjes bij hun school. De schoonmaker zijn gewapend met een speciaal voor de gelegenheid gemaakt t- shirt, werkhandschoenen, prik- en grijp stekken. Voor de eerste plastic zakjes en platgelopen blikjes fris zijn nog meerdere pogingen nodig, maar de meiden pikken de techniek al snel op. Het bosje wordt, onder het toeziend oog van 'meester Maarten' grondig doorzocht en vervol gens ontdaan van alle zwerfvuil. Een vrachtwagentje van de gemeente Schou- wen-Duiveland haalt de eerste volle vuil niszak op. Het idee voor de schoonmaakaktie kwam van de dorpsraad Oosterland. Voorzitter Heieen Clerx: „Ik erger me al jaren aan zwerfvuil. Er ligt hier echt overal heel veel rommel. Dan ga je nadenken wat je daar nou eens aan zou kunnen doen en uitein delijk is het deze schoonmaakactie ge worden. En als dit goed bevalt maken we er een jaarlijkse schoonmaakactie van. Voor ons als dorpsraad is dit een aardige manier om naar buiten te treden, ons ge zicht te laten zien." Clerx drukte de kinderen - dertig van OBS De Oosterburcht en vierentwintig van de Ds. Joh. Boogermanschool - op het hart zuinig te zijn op de natuur. „En dan niet alleen vandaag. Spreek iemand erop aan als je ziet dat die zomaar rommel weg gooit. Zorg dat Oosterland trots op jullie kan zijn. Dreischor is het groenste dorp van Schouwen-Duiveland. Oosterland moet het schoonste dorp van het eiland worden." I door Marcel Modde I ZIERIKZEE-Er komt jaarlijks I een moment waarop de wethou- I ders van de gemeente Schou- I wen-Duiveland met de billen bloot moeten. Een dergelijke periodieke evaluatie, aldus for mateur A. Verseput, dient bo venal om de beroepsbestuur ders scherp te houden in de j uitvoering van hun taken en toezeggingen. I De WD had dit 'moment van j verantwoording' in aanloop I naar de verkiezingen opgeno men in haar programma. Ook de andere partijen in de nieuwe co- 'alitie met PvdA, CDA en Alert! I zijn voorstander van een vast te rugkerend moment van beoor- I deling op de uitoefening van het I takenpakket van de wethou- 1 ders. Dat biedt niet alleen de I mogelijkheid tussentijds de za ken aan te scherpen of bij te stu ren, tevens komt het tegemoet aan de controlerende bevoegd- I heid van de gemeenteraad bin- i nen het nieuwe duale stelsel, 1 stelt Verseput. 1 Binnen de oude samenstelling van de gemeenteraad heeft toenmalig D66-fractievoorzit- ter J. van der Veer herhaaldelijk gepleit voor invoering van een 'dag van verantwoording' van het college. De gebruikelijk af rekeningtijdens de behandeling van de begroting en jaarreke ning schoot daarin naar zijn be leving tekort. BOSSCHENHOOFD - De Ne derlandse Teckel Club, regioaf- deling Noord-Brabant Zee land, houdt morgen vanaf 14 uur een trim- en verzorgings middag voor de ruw-, kort- en langhaar teckels. Het coalitieprogramma waar momenteel onder leiding van de WD-formateur aan wordt ge werkt, gaat dienen als een be langrijke graadmeter voor de daadkracht van het dagelijks bestuur. Verseput verwacht de beleidslijn voor de komende vier j aar volgende week een eind op papier te hebben staan. De afgelopen dagen zijn de vier partijen het in grove lijnen eens geworden over de ruwe versie. „Dat resultaat ga ik nu stukje bij beetje polijsten -wat aan dachtspunten er bij, anderen er juist weer af-, dusdanig dat er voor de volgende bespreking dinsdagavond een complete conceptversie op tafel ligt. Dat concept moet nog worden ge toetst door de gemeentelijke or ganisatie. Wij kunnen wel van alles en nog wat willen, het moet voor de ambtelijke afdelingen ook te behappen zijn." Volgens Verseput moet van de nieuwe coalitie binnen dat ka der geen 'bergen nieuw beleid worden verwacht'. „Dat laten de financiën ook niet direct toe, mits er wordt gekozen voor een aanzienlijke belastingverho ging. Onze primaire insteek is de organisatie ordenen en van uit die positie verder bouwen." De bedoeling is het definitieve coalitieprogramma binnen twee weken te presenteren. De formateur gaat er vanuit dat de nieuwe wethoudersploeg tij dens de reguliere raadsvergade ring op donderdag 25 april wordt geïnstalleerd. Tegelijker tijd zullen dan namens WD, CDA, Alert! en PvdA vier nieu we raadsleden worden be noemd. In het duale stelsel ma ken wethouders geen deel meer uit van de gemeenteraad. Zodra de vier kandidaten hun plaats achter de collegetafel innemen, moeten hun zetels worden opge vuld. MIDDELBURG - Vier jaar cel voor een golf van woningin braken en het stelen van dure auto's en caravans. Die straf hoorde gisteren bij de rechtbank in Middelburg een 25-jarige inwoner van Breda tegen zich eisen. De man wordt door offi cier van justitie G. Rip als de hoofdverdachte van een bende gezien die vorig jaar actief was in Zeeland, Brabant en Zuid- Holland. De dader, die illegaal in Nederland verblijft, paste bij de woninginbraken de Bulgaarse methode toe: via het bo ren van gaatjes in het kozijn van de woning inbreken, daarna autosleutels wegnemen om vervolgens de auto stelen. Politie Zeeland startte een onderzoek nadat er op veel plaatsen werd ingebroken. Men wist de dader aan de hand van telefoontaps en observaties op te sporen. Raadsman E. Smit pleitte voor een lagere straf, omdat zijn cliënt niet voor alle vermogensde licten verantwoordelijk kon worden gesteld. De rechtbank doet 17 april uitspraak. BRUINISSE - Een feest speciaal bedoeld voor hen die in de negentiger jaren van de vorige eeuw jeugdsoos De Pul in Brui- nisse bezochten. Dat moet zaterdag 13 april de nineties party in het Bruse jeugdhonk worden. De soos beleefde in de 90er jaren drukke tijden. Het initiatief voor de nineties party komt van het toenmalig jeugdbestuur van de Bruse soos. Aan vrij willigers die in de nineties in de soos dienst draaiden is ge vraagd dat voor één keertje weer te doen tijdens de party. GOES - Bewoners van een woning in de De Graaffstraat in Goes hebben in de nacht van woensdag op donderdag een in breker betrapt in hun tuin. De man was op dat moment bezig met het forceren van de deur. Hij ontsnapte via de schutting toen hij werd ontdekt. GOES - In Goes en Yerseke zijn in de nacht van woensdag op donderdag automobilisten aangehouden wegens het rijden onder invloed. De 36-jarige man die in de Niewstraat in Goes werd betrapt, bleek ruim vier keer de toegestande hoeveel heid alcohol gedronken te hebben. Hij kreeg een dagvaarding en zijn rijbewijs werd ingevorderd. De 24-jarige man die op de Dam in Yerseke werd aangehou den, had net iets te veel opHij kreeg een boete van 190 euro en een rijverbod van een uur. VLISSINGEN - Tijdens een extra ledenvergadering van de Recreatie Vereniging Vlissingen is opnieuw de kwestie aan de orde gekomen over de handhaving van een zweminstructeur, die, weliswaar buiten verenigingsverband, voor ontucht met een minderjarig meisje, een straf heeft moeten uitzitten. Om de rust binnen de vereniging te behouden is besloten om toch tot een algehele uitsluiting van de voormalige instructeur over te gaan. Hij is nu ook als zwemmend lid geweigerd. De voormalig instructeur is per direct geschorst. VLISSINGEN - De politie heeft op de Veerhaven weg in Vlis singen twee mannen aangehouden voor baldadigheid. De twee, een 28-jarige Groninger en een26-jarige man uitVlaar- dingen, hadden in de nacht van woensdag op donderdag bij het restaurant bij het NS-station een stoel op de rijbaan gezet. Ze kregen een boete voor hun gedrag. De voormalige meubelzaak in Nieuwerkerk staat te koop. foto Pi eter Honhoff door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 35-jarige (ex)zorgmedewerker uit Vlis singen wegens schuld aan de dood van een meervoudig ge handicapte patiënte 120 uur werkstraf geëist. De Vlissinger zette 2 juni vorig jaar in een woning van Stichting Arduin in Middelburg de 44-ja- rige Tineke Bimmel in een te heet bad. De temperatuur was hoog opgelopen omdat de mede werker had verzuimd de ther mostaat naar een lagere tempe ratuur terug te draaien. Binnen enkele minuten liep de vrouw tweedegraads brandwonden op, waaraan ze zes dagen later in het brandwondencentrum in Rotterdam overleed. De officier verweet de verdachte nalatig te zijn geweest. „Hij heeft verzuimd de temperatuur van het water te controleren. Hij had de thermostaat moeten te- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl rugdraaien. Het zijn relatief kleine fouten die grote fatale ge volgen hebben." De zorgmedewerker was als op roepkracht nog geen vijf maan den in dienst bij Arduin toen hij 2 juni voor de eerste keer naar het huis met zwaarder gehandi capte patiënten werd gestuurd. Na het baden van een andere be woonster was het bad vuil. Daarom werd de thermostaat kraan naar de hoogste stand van 55 graden gedraaid om het bad schoon te maken. Het slachtof fer werd in bad gezet, gaf geen reactie op het hete water. „Ze was stil. Ze jammerde een beet je", herinnerde hij zich. Hij voelde na een paar minuten aan het water dat te heet was, met alle gevolgen van dien. Raadsman E. Smit vond dat zijn cliënt weliswaar een fout had gemaakt, maar bepleitte vrij spraak. „Mijn cliënt was abso luut geen verpleegkundige, maar werd toch zonder specifie ke training naar de zwaarste pa tiënten van dit huis gestuurd. Hij kende deze mevrouw niet. Zij kon niet praten en uitte haar gevoelens niet, maar dat wist mijn cliënt niet." Smit merkte op dat er geen waarschuwingssystemen waren ingebouwd om te voorkomen dat het bad met te heet water wordt gevuld. Zijn cliënt wilde niet de schuld bij Arduin leggen, omdat deze organisatie com plex in elkaar steekt. In dezelfde periode hadden vier soortgelijke incidenten zich bij zorginstellingen voorgedaan. In dat verband heeft de Inspectie voor de Volksgezondheid de richtlijnen aangescherpt. De nasleep heeft diep ingegre pen in het leven van de Vlissin ger. In elk geval staat voor hem vast dat hij niet meer zal terug keren in de zorg, „Daarvoor is er teveel gebeurd", zei hij geëmo tioneerd. De rechtbank doet 17 april uit spraak. ZIERIKZEE - In Dagcentrum Brugzicht aan de Scheldestraat in Zierikzee wordt morgen de jaarlijkse kinderkledingbeurs gehouden. Vanavond kan overtollig ge worden zomerkleding tussen 19.30 en 21.30 uur ingeleverd worden bij Brugzicht. Zaterdag tussen 10.00 en 11.30 uur wordt de kleding verkocht. door Inge Heuff NIEUWERKERK - De show room van Interieur Totaal, het voormalige Meubelrama, in Nieuwerkerk staat te koop. Het gebouw is inmiddels leeg, de winkel is naar Goes getrokken waar een groot nieuw gebouw wordt neergezet. Eigenaar Flik- weert probeerde twaalf jaar lang tevergeefs zijn zaak in Nieuwerkerk uit te breiden. De gemeente Schouwen-Duive- door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Prinses Louise van Oranje Nassau, de enige dochter van stadhouder Willem V, heeft gistermiddag de tentoonstelling Er zit muziek in geschiedenis geopend in het Zeeuws Archief te Middelburg. Tijdens een staatsiebezoek van de familie aan Zeeland in de zo mer van 1786 speelde zij op het klavecimbel van Daniël Rade- macher. Na afloop schonk de prinses haar gastheer een stukje van het lint waarmee haar mu ziek was samengebonden. De scène werd nagespeeld in het Zeeuws Archief. Directeur Roe lof Koops kreeg een stukje lint aangeboden. land keurde de uitbreidings plannen maar steeds niet goed. De gemeente stond, volgens wethouder C. Veerhoek, niet di rect afwijzend tegenover uit breiding maar de provincie wil de niet meewerken. Toen vervolgens gekozen werd om binnen de provinciale kaders uit te breiden, kon de Welstands commissie zich niet vinden in de plannen. „Maar ik geloof dat ik nu toch een bouwvergunning heb voor de uitbreiding", zegt eigenaar A. Flikweert, „al weet In de gewelven van het Van de Perrehuis is tot en met 22 juni een in drie delen ingerichte ex positie te zien, die de geschiede nis vertelt van de Zeeuwse mu ziek. De eerste ruimte Muziek in huis toont papieren archieven, waaronder muziekarragemen- ten, een oude dwarsfluit, bak stenen fluitjes die gevonden zijn bij graafwerkzaamheden in het ik het niet zeker. Nodig is het in ieder geval niet meer. Niet alleen het lange wachten op de bouwvergunning was aanleiding voor Flikweert om voor Goes te kiezen. Hij had daar inmiddels een meubelwin kel overgenomen en het bleek dat twee filialen op zo'n afstand toch problemen opleveren. Klanten die naar het verkeerde filiaal komen, de onderlinge communicatie, medewerkers die net op die dag in het andere filiaal werkten, de aflevering, centrum van Zierikzee en een oud klavier uit 1828. Bijzonder is een troostdicht voor kinderen dat omstreeks 1850 door een Zeeuwse belas tingambtenaar werd geschre ven in een vorm die het mogelijk maakte dat het ook gezongen kon worden. De tentoonstelling in het twee de gewelf gaat over Muziek in uiteindelijk was het handiger om voor Goes te kiezen. Ook omdat daar uitbreiding eenvou dig te realiseren was, inclusief de vergunning." De verhuizing ging, mede door dubbele func ties, wel ten koste van vier volle banen, verdeeld over verschil lende werknemers. Volgens Flikweert zijn er al ver schillende belangstellenden voor de showroom. Op het per ceel van drie hectare rust een detailhandelsvergunning. Een kantoor kan er niet terecht. uitvoering. Te zien zijn onder anderen een ivoren dirigeer stokje, oude gezang- en psalm boeken en aankondigingen van een oratorium uit 1847 ter gele genheid van het Eerste Zeeuws Muziekfeest. Een prominente plek in het der de gewelf, dat Muziek in vereni gingsverhand, wordt ingeno men door Jan Morks (1865- 1926), componist van de Klep permars. Zijn borstbeeld, dat jarenlang in de nabijheid van de muziektent op het Molenwater stond, staat tijdelijk in de hal van het Zeeuws Archief. De houten kleppers, waarmee de mars werd uitgevoerd, zijn ui teraard ook te zien, evenals de pet, sabel en onderscheidingste kens van Morks. zaterdag 6 en zondag 7 april 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: C. H. G. Daniëls, Kievitstraat 2, Zierikzee, tel.(0111)413410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Baas, G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel.(0111)651861. STREEKACTIVITEITEN OUWERKERK - Dorpshuis, 20.30 uur: Première Medea door Toneelgroep Ou- werkerk. door Piet Kleemans BURGH - Taferelen uit de tijd van Ot en Sien en oude school versjes. Die twee zaken worden belicht op wisselexposities in Museum De Burghse Schoole in Burgh. Het in een voormalige school gevestigde museum opent zaterdag 13 april de deu ren voor het nieuwe seizoen. Ge meenteraadslid D. Meulblok geeft het startschot. In het oude schoolgebouwtje aan de Kerkstraat in Burgh i s de geheel in Ot-en-Sien-tijd inge richte schoolklas één van de vaste onderdelen. Achter de les senaar van de meester prijkt het aap-noot-mies-bord, de vloer is er door de vele klompjes van vroegere leerlingen kaalgelo- pen en aan de wand hangen schoolplaten van de hand van il lustrator Jetses. In vitrines zijn allerhande schoolattributen - kroontjespennen, inktpotten en dergelijke - te zien. Dit seizoen is daar een expositie over oude schoolversjes aan toegevoegd. De liedjes zijn niet alleen te zien, maar ook te horen. In het naastgelegen expositielo kaal zijn vijftien door mevrouw T. Dijkstra-Lammerse uit Cas- tricum in Ot-en-Sien-stijl ge maakte taferelen te zien. Onder meer uitgebeeld zijn oude am bachten, een grutterswinkeltje, winterpret en een schaapskooi met schapen. De maakster pro duceerde ook een boekje met fo to's van de diorama's en een Ot- Spreekuurvan 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (0111)482120. Tandartsen: S. De Smedt, Nieuwe Boogerdstraat 25, Zierikzee, tel.(0111)416066. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee, en-Sien-verhaaltje. Het boekje is in het museum te koop. Het derde lokaal staat in het te ken van archeologie. Er staat onder meer een maquette van de archeologisch monument de Karolingische Burg. De burg - waaraan het dorp Burgh haar naam dankt - werd ongeveer 850 na Christus geconstrueerd om plunderende Noormannen buiten de deur te houden en de burg diende ook als vlucht- plaats bij overstromingen. Verder worden vanuit de Burgh se Schoole tassenwandelingen en theaterrondleidingen waarbij onder meer de Karolin gische Burg wordt aangedaan - gehouden. Museum De Burghse Schoole is zaterdag 13 april open van 11.00 tot 16.00 uur en zondag 14 april van 12.00 tot 16.00 uur. Van 16 april tot en met 30 juni is het museum van dinsdag tot en met zaterdag toegankelijk van 13.30 tot 16.00 uur en in juli en augustus gaan de deuren al om 11.00 uur open. Op feestdagen is het museum gesloten. WESTKAPELLE - De christe lijk gemengde zangvereniging Looft den Heere uit Westkapelle houdt zondag 7 april haar jaar lijkse zangavond. De zangavond begint om 19 uur in de hervormde kerk in West kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35