Coalitie kiest voor groene schil Enquête over geluidshinder Klaverblad wenst convenant vervoer Succes verzoeken om waardevermindering verbaast fracties Bedrijfsdagen voor scholieren succes zeeuwse almanak Vandaar Vrachtwagen verliest wielen bij Oosterland Veel animo voor schoolvoetbal Geen nieuwe bouwplannen rond centrum Voorwaar voorjaar WALSTRAAT 99 kleuren: marine, zand raf ni ruit dessin, meerdere modellen JASJES, ROKKEN PANTALONS van 69,95 voor 59,95 bijpassende blouses tops. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Verschillende fracties in de gemeenteraad van Schouwen-Duiveland willen opheldering over het relatief grote aantal bezwaarschriften dat is gehonoreerd bij de her taxatie van onroerend goed op het eiland. De partijen trekken in twijfel of het ingehuurde taxatiebureau z'n werk wel serieus heeft gedaan, dan wel voor de waar debepaling van de panden deels is afgegaan op natte-vinger- werk. In totaal kreeg de gemeente 2300 bezwaren binnen van on- roerend-goedeigenaren die het niet eens waren met de hogere taxatiewaarde. In 35 procent van de gevallen kwam de ge meente hen tegemoet en werd het bedrag verlaagd. Een fiks aantal, constateerde SGP-frac- tievoorzitter G. Houtekamer gisteren in de commissie alge mene en interne zaken (AIZ). Hij kreeg bijval van diverse an dere fracties, waaronder coali tiepartij WD. De liberale voor man A. Verseput was benieuwd naar de ervaringen van andere gemeenten op dit vlak. Demissionair wethouder G. van der Salm (PvdA) was nog niet in staat tot een inschatting of de 3 5 procent een uitschieter is. Noch had hij gisteren in beeld hoe ver gelijkbare gemeenten het er hebben afgebracht. Van der Salm deed de toezegging dat die vergelijking er binnenkort komt. Ook gaf hij aan dat de hoogte van het aantal bezwaar schriften inclusief de daaruit volgende herzieningen, onder werp van gesprek zullen zijn in de evaluatie met het taxatiebu reau. Van de 2300 bezwaarmakers zijn er een honderdtal in beroep gegaan tegen de WOZ-beschik- king. Een kwart daarvan heeft de gemeente in onderling over leg alsnog kunnen oplossen. De zaken die niet worden ingetrok ken, leiden waarschijnlijk tot kostbare juridische procedures. Een dure grap, constateerde Van der Salm met zijn beoogd opvolger J. van Felius (Alert!) gisteren in de commissie. Om die kosten te drukken wil de ge meente de kwesties zelf afhan delen, stelde Van der Salm hem gerust. Verbetertraject De procedure rond de WOZ vormt één van de hoofdpunten in het zogeheten verbetertraject van de gemeentelijke belasting dienst. De commissie adviseer de gisteren unaniem ruim 650.000 euro uit te trekken voor uitvoering van de volgende fase in het plan van aanpak. Een be langrijk deel van dat bedrag is nodig voor het wegwerken van de achterstanden, waarvoor tij del ijk externe deskundige advi seurs worden ingehuurd. De vraag van Van Felius om een keiharde garantie dat het ver beteringstraject 'de gemeente daadwerkelijk brengt waar ze wezen moet', beantwoordde Van der Salm met de nodige armslag: „Als u vraagt, durf je daar je hand voor in het vuur te steken?Ja! Maar vraagje of ik er vergif op in wil innemen, dat gaat me net wat te ver! De laatste serie plaagstoten van de winterwïnden in die Vlissingse achtertuinen wer den één schutting te veel. Een paneel werd weggevaagd en wat er restte oogde dermate zieltogend dat besloten werd tot drastische vernieuwing. Kuub na kuub vers tuinhout werd aangevoerd en onder het glorieuze paaszonnetje togen de eigenaren aan het werk. Zwaar werk. Temeer door het zicht op omliggende tuinen, waar de buurt in le digheid genoot van het zon- I netje. Daar kwam het des te harder aan, toen het gestage ritme van doffe hamerslagen plaatsmaakte voor een dave rendeverwensing na een mis- slag. De buurvrouw liet er zowat een dienblad met verfrissin gen door vallen. „Wat was dat?", riep ze verschrikt. Haar man grijnsde vol begrip richting zwoegende buurtge- J noot. „Da's nou schutting- taal." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat met een enquête onder 450 bewo ners het geluid en eventuele overlast hiervan in kaart bren gen. De resultaten van deze steek proef in woonwijken, uitgaans centra en het buitengebied wor den gebruikt bij de opstelling van het gemeentelijk geluidbe- leid. In de Wet Geluidhinder heeft het Rijk de maximaal toelaat bare geluidshinder voor wonin gen vastgelegd. Zo mag voor be staande woningen onder meer door verkeer de zogeheten be lasting op de gevel niet hoger zijn dan 55 decibel. Op papier duidelijke normen, maar in de praktijk blijkt het niet altijd eenvoudig hieraan te voldoen. In winkelcentra en uitgaansge bieden als in Renesse en Zierik- zee overstijgt het straatlawaai geregeld de normen. Ook ver legging van wegen, zoals bij de aanleg van de rotonde op het kruispunt Haringvlietstraat - Laan van Saint Hilaire in Zie- rikzee, noopt gemeentebestuur ders soms de waarden iets bij te stellen. Met ingang van 1 januari 2004 verhuizen de regels voor ge luidshinder naar de Wet Milieu beheer. Het gevolg van deze wij ziging is dat gemeenten meer de touwtjes in handen krijgen. „Als gemeente krijg je de vrij heid te bepalen waar de geluids belasting iets kan toenemen en waar niet", verklaart wethou der G. van de Vel de-de Wilde (milieu). De gemeente moet hiervoor wel een eigen geluid- beleid vaststellen. Afgebakend Schouwen-Duiveland treft nu voorbereidingen voor dit ge meentelijk beleid. Beleidsamb tenaar P. van Santé legt uit dat het eiland inmiddels is inge deeld in gebieden 'naar activi teit'. Wijken waar alleen ge woond wordt, waar wonen en werken door elkaar heen lopen en winkel- en uitgaansgebieden zijn afgebakend. Op grond van deze indeling zijn ambtelijk be paalde aannames over geluid en straatlawaai gedaan. Om deze aannames te toetsen en bewoners bij het nieuwe beleid te betrekken heeft de gemeente deze week een enquête ver spreid onder 450 bewoners, ver deeld over alle gebieden. Inwo ners worden hierin gevraagd naar hun woonomgeving, de kwaliteit van het huis en erva ringen met geluidsoverlast. Mede aan de hand van de reac ties maakt de gemeente een ge luidskaart voor Schouwen- Duiveland. Het eiland wordt dan opnieuw verdeeld in zones met een eigen, maximaal toe laatbare geluidshinder. Op die manier kan de gemeente aparte normen voor woonwijken, het buitengebied of winkelcentra bepalen. Wethouder Van de Velde ver wacht niet dat de geluidskaart een drastische impact op de ont wikkelingsmogelijkheden van het eiland zal hebben. „We gaan niet op voorhand allerlei ont wikkelingen blokkeren door strengere geluidsnormen vast te stellen." OOSTERLAND - Een vrachtwagencombinatie heeft gisterenmiddag op de N59 ter hoogte van Oosterland twee wielen verloren. De politie vermoedt dat de wielbouten losgelopen waren. De op drift ge raakte wielen richtte geen schade aan. Eén ervan werd teruggevonden. De ander is nog spoorloos. Een deel van de N59 was door het voorval twee uur gestremd. Het verkeer werd omgeleid via de pa rallelweg langs de N59. waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD vrijdag 5 april 2002 2003 effectief zijn. Dat kondig de Klaverblad-directeur Hans Notenboom gisteren aan tijdens een symposium over vervoer in Vlissingen. Het Klaverblad peilde in februari de ervaringen van gebruikers van openbaar en collectief vraagafhankelijk ver voer (cvv) tijdens een telefoni sche meldweek en een serie bij eenkomsten met gebruikers en belangengroeperingen Reisduur De meest algemene klachten: de vervoerssystemen verschillen per gemeente en sluiten niet aan op elkaar en op het openbaar vervoer. Collectief vervoer is niet berekend op rolstoelers, in bussen van het openbaar ver voer kunnen rollators niet mee. In het collectief vervoer is de lange reisduur een probleem en werken lange wachttijden voor al voor mensen met verstande lijke handicaps ontregelend. Wijdverbreid blijkt de opvat ting dat klagen nutteloos is, ter wijl gemeenten vaak aan de klachtaantallen de prestaties van de vervoersbedrijven afme ten en daar de beloning op base ren. A. van Herk van het ministerie van Verkeer schetste de over- heidsvisie op het vervoerpro bleem: per 2010 vervalt het on derscheid tussen openbaar en speciaal vervoer en moeten alle bussen en trams toegankelijk zijn voor iedereen. Voor de trein is door materieelvervanging langer nodig: daar ligt de dead line op 2030. Voor de kleine groep gehandicapten met speci ale vervoerseisen komt een aparte regeling uit de huidige regelingen WVG en AWBZ die door het hele land hetzelfde moet werken. De vervoerstaken komen in de hand van de pro vincie, met bijbehorend budget om snelle investeringen te be vorderen. Strafbaar De Tweede Kamer wil als extra pressiemiddel vervoer onder brengen in de Wet Gelijke (Advertentie) plukjes vakantievierders die na de drukke paasdagen in de streek zijn achtergebleven. Sloom likkend aan een softijsje. Slenterend tussen de zoet geu rende mengelmoes van witte perenbloe sem - roze in het tere hart - en olijke nar cissen op de Burghse Ring. De enige dorpsring in Zeeland waar nog fruitbo men rondom staan en waar volgens een oude traditie de derde zaterdag in sep- door Famke van Loon ZIERIKZEE - De nieuwe coali- I tie van VVD, PvdA, CDA en Alert wil in de komende raads- I: periode de centrumschil van Zierikzee zo veel mogelijk open I en groen houden. Aan gemaakte I afspraken met onder meer iZorgkoepel Arcus willen de partijen niet tornen, maar nieu we plannen voor de groene buf fer zijn de volgende vier jaar niet aan de orde. De Vereniging Stad en Lande, I die de afgelopen jaren een woor- I denstrijd met wethouder C. I Veerhoek voerde over de toe- I komstige bebouwing van de schil, is positief. „Ze zijn op de goede weg"stelt DSchorer te vreden vast. Hij verzekert wel j dat de vereniging ook de ko mende jaren de komst van het kantoorgebouw (Rabobank) blijft bestrijdern. In de Structuurvisie Zierikzee wordt de zogeheten centrum- schil - de groene band tussen de binnenstad en de omliggende woonwijken en bedrijventerrei nen - de status van 'stedelijke campus' toegedicht. Het huidi ge open en groene karakter moet overeind blijven, maar hele maal op slot gaat het gebied niet: de bestuurders staat een 'parkachtige omgeving' voor ogen waar mondjesmaat een paar 'campus-achtige' bouw werken als de urban villa's van Poortambacht 11 mogen verrij- Eén van de uitgangspunten van het collegeprogramma is de 'openheid van de schil' zo veel mogelijk te waarborgen, ver klaart formateur A. Verseput. Op aandringen van Alert zal het nieuwe college geen plannen maken voor de realisatie van een aantal (nieuwe) parels. Harde noten zijn hierover vol gens Verseput niet gekraakt. In de onderhandelingen tussen VVD, PvdA, CDA en Alert is 'een compromis' gesloten. De uitbreidingsplannen voor Bor- rendamme en de Pontes Scho- lengroep staan evenals de urban villa's van Poortambacht en het kantoorgebouw niet ter discus sieD e plek va n het tij delij ke ge meentehuis wil de coalitie re serveren, mocht de nieuwe raad daar een nieuw theater willen neerzetten. Al is dit nog niet helemaal wat Stad en Lande wil, Schorer vindt dat de nieuwe bestuurders op 'de goede weg zijn'. De ver eniging zal wel een vinger aan de pols houden over de ontwik kelingen voor de nieuwe Rabo bank. „Het gemeentebestuur zegt dat dit in een zover gevor derd stadium is dat ze daar niet meer op terug kunnen komen. Volgens ons is dat niet zo. Het nieuwe gemeentebestuur zal dit nog eens goed onder de loep moeten nemen." Ondanks het voornemen wil de coalitie de Structuurvisie niet te elfder ure op dit punt De gordel rond de Zierikzeese binnenstad moet zoveel mogelijk open en groen blijven, vindt het nieuwe college. foto Pieter Honhoff aanpassen. „Misschien dat ze over tien jaar zeggen: we laten het zo of dat ze toch willen bou wen", aldus Verseput. Demis sionair wethouder Veerhoek wordt er niet koud of warm van dat zijn opvolgers niet met ge zwinde spoed de parelsnoer zul len realiseren. Het gaat volgens hem nu nog om een visie voor Zierikzee voor de komende vijf tien jaar, waarbij het aan toe komstige gemeentebesturen is de ideeën al dan niet te verwe zenlijken. Parelsnoer Deze beoogde 'parelsnoer', zo als wethouder Veerhoek de schilbebouwing placht te noe men, is Stad en Lande altijd een doorn in het oog geweest. Met name de mogelijke bouw van een nieuw kantoor voor de Ra bobank aan de Haringvliet straat stuit op veel verzet van de vereniging. ZIERIKZEE - In totaal 57 teams hebben zich ingeschreven voor het jaarlijkse voetbaltoernooi van de basisscholen op Schou wen-Duiveland. Van de 29 scho len op het eiland zijn er 22 verte- j genwoordigd. I Opvallend is dat de meisjes met dertig ploegen de jongens (27) naar de loef steken. Daarente- gen hebben de meiden alleen ze ventallen geformeerd, terwijl I een aantal scholen ook met complete jongenselftallen uit- komt. Woensdag 10 april bijten de jon- gensploegen het spits af. Dat ge beurt 's middags om half twee op de velden van voetbal verenigin- I gen Zierikzee en Mevo aan de Lange Blokweg. De finale van de eilandelij ke competitie is voorzien rond kwart over vier. i De meisjes komen woensdag 17 april op het zelf de sportcomp 1 ex i aan bod. Ook dan beginnen de I wedstrij den om half twee. De fi- Inale die dag staat gepland om kwart over vijf. De winnaars van alle categorie- I en gaan door naar de regionale wedstrijden op 15 mei in West- kapelle (jongens zeventallen), Kloetinge (jongens elftallen) en Oostburg (meisjes zeventallen). De districtsfinale is op 1 juni in Werkendam en de landelijke fi nale op 12 juni op het KNVB- sportcentrum in Zeist. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De lente lonkt. Niemand heeft meer zin in binnenzitten. Zij die wel moéten, kijken jaloers naar de tember de perenoogst per opbod wordt verkocht. Ogen dicht, neus in de wind en even ongehaast genieten dus van een vleugje historie. foto Pieter Honhoff door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Er moet een Zeeuws convenant komen met afspraken voor beter openbaar en vraagafhankelijk vervoer. Patiëntenorganisatie Het Kla verblad wil dat Zeeuwse over heden en vervoersbedrijven af spraken maken om het vervoer beter, soepeler en met inspraak van de gebruikers te laten verlo pen. Dat con venant moet nog voor de zomer getekend worden en per Behandeling, waardoor ver voerders met ontoegankelijk materieel strafbaar worden. Die toegankelijkheid geldt ook de stations en haltes. Het over- heidsplan is mooi, maar gaat op een cruciaal punt mank, noteer de L. Wille, wethouder te Oost burg en in Zeeuws-Vlaanderen betrokken bij het Regionaal In dicatie Orgaan en de collectieve vervoersregeling. De toeganke lijkheid van openbaar vervoer staat en valt met de aanwezig heid ervan. Die is in Den Haag aanmerkelijk sterker dan in Zeeland, zei hij. Dette van den Boogaard, be stuurder van de Chronisch Zie ken- en Gehandicaptenraad bepleitte de instelling van een persoons gebonden vervoers- budget. Laat mensen zelf kiezen hoe ze dat geld besteden: aan een auto, taxiopenbaar vervoer of zelfs een vakantie. Het geld is compensatie voor de meerkos ten die het leven met een handi cap meebrengt, stelde zij. Laat mensen het uitgeven zoals ze willen met de beperking van op is op, zonder dat de overheid re kenschap vraagt over de beste ding, vond Van den Boogaard. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het project Be kend maakt Bemind, waarbij leerlingen van het basisonder wijs en het VMBO van Schou wen-Duiveland een kijkje bij bedrijven konden nemen, lijkt redelijk geslaagd. De bezoeken zijn afgerond en het coördinerende bureau AOB in Goes is de opzet aan het eva lueren. Voor Zeeland was het de eerste keer dat bedrijven op zo'n schaal de deuren openzetten. Wel bestaan er de Roefeldagen, waarop basisschoolleerlingen vanaf groep vier een middag bij twee bedrijven kunnen kijken, maar die opzet is beperkter. Het project Bekend maakt Bemind, geïnitieerd door Ondernemers- kring Schouwen-Duiveland (OSD), beoogde een brede kijk voor de leerlingen van groep ze ven en acht en uit de tweede klas VMBO op het lokale bedrijfsle ven. De leerlingen konden kiezen uit diverse bedrijven op verschil lende middagen en avonden. „Van de zevenhonderd leerlin gen die zijn aangeschreven, hebben er 350 meegedaan", weet regiomanager Onderwijs bij AOB Zuid Nederland, S. Ver wijs. „Geen slecht resultaat, al had ik op wat meer gehoopt. Maar we zijn mede afhankelijk van de promotie op de scholen. De ene leerkracht deelt alleen de brochure uit, de ander be steedt er een lesuur aan. Enquête Van de 26 aangemelde bedrijven hebben er uiteindelijk 19 mee gedaan. Voor zeven bedrijven was te weinig belangstelling. Momenteel loopt er een enquête over het project bij de deelne mende bedrijven. Vervolgens wordt het project geëvalueerd. Daarna is het aan de OSD om over een eventuele voortgang van het project te beslissen. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33