H w Keukemarket PZC Convenant voor openbaar vervoer wiid-west-viucht Sterrenwacht heeft topjaar achter de rug Geld voor internaat in Manilla bij elkaar Raadt u de prijs van deze keuken?. 18 Klaverblad wenst afspraken tussen overheden en bedrijven Celstraf geëist VOOF Onbekende zaagt notenbomen om Eis van vier jaar cel voor reeks inbraken iedere bezoeker maakt kans op GRATIS apparatuur of een cheque t.w.v 5.000,- zaterdag 6 april en koopzondag 7 april 595,- Cadeau Zaterdag en zondag IMEFF kookdemo Keukenmarket Voorjaarshow lO JAAR ZEKERHEID vrijdag 5 april 2002 door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Er moet een Zeeuws convenant komen met afspraken voor beter openbaar en vraagafhankelijk vervoer. Patiëntenorganisatie Het Kla verblad wil dat Zeeuwse over heden en vervoersbedrijven af spraken maken om het vervoer beter, soepeler en met inspraak van de gebruikers te laten verlo pen. Dat convenant moet nog voor de zomer getekend worden en per 2003 effectief zijn. Dat kondig de Klaverblad-directeur Hans Notenboom gisteren aan tijdens een symposium over vervoer in Vlissingen. Het Klaverblad peilde in februari de ervaringen van gebruikers van openbaar en collectief vraagafhankelijk ver voer (cw). De meest algemene klachten: de vervoerssystemen verschillen per gemeente en sluiten niet aan op elkaar en op het openbaar vervoer. Collectief vervoer is niet berekend op rolstoelers, in bussen van het openbaar ver voer kunnen rollators niet mee. In het collectief vervoer is de lange reisduur een probleem en werken lange wachttijden voor al voor mensen met verstande lijke handicaps ontregelend. Wijdverbreid blijkt de opvat ting dat klagen nutteloos is, ter wijl gemeenten vaak aan de klachtaantallen de prestaties van de vervoersbedrijven afme ten en daar de beloning op base ren. A. van Herk van het ministerie van Verkeer schetste de over- heidsvisie op het vervoerpro bleem: per 2010 vervalt het on derscheid tussen openbaar en speciaal vervoer en moeten alle bussen en trams toegankelijk zijn voor iedereen. Voor de trein ligt de deadline op 2030. Voor de kleine groep gehandicapten met speciale vervoerseisen komt een aparte regeling. De vervoersta ken komen in de hand van de provincie. Het overheidsplan is mooi, maar gaat op een cruciaal punt mank, noteerde L. Wille, wet houder te Oostburg en in Zeeuws-Vlaanderen betrokken bij het Regionaal Indicatie Or gaan en de collectieve vervoers- regeling. De toegankelijkheid van openbaar vervoer staat en valt met de aanwezigheid ervan. Die is in Den Haag aanmerke lijk sterker dan in Zeeland zei hij. Dette van den Boogaard, be stuurder van de Chronisch Zie ken- en Gehandicaptenraad bepleitte de instelling van een persoons gebonden vervoers- budget. Laat mensen zelf kiezen hoe ze dat geld besteden: aan een auto, taxi, openbaar vervoer of zelfs een vakantie. Het geld is compensatie voor de meerkos ten die het leven met een handi cap meebrengt, stelde zij. Laat mensen het uitgeven zoals ze willen met de beperking van op is op, zonder dat de overheid rekenschap vraagt over de be steding, vond Van den Boog aard. door Gerrit van Loon MIDDELBURG - Zeeland mag trots zijn op zijn sterrenwacht. De volkssterrenwacht Philip- pus Lansbergen uit Middelburg heeft een geweldig jaar achter de rug. De netto inkomsten ste gen ten opzichte van het jaar 2000 met maar liefst 92 procent. De sterrenwacht zag het aantal donateurs stijgen tot een re cordaantal van 306. De homepage van sterrenwacht Philippus werd ruim zevendui zend keer bezocht en de activi teiten gaan via internet de hele wereld over. Andere sterren kundige instellingen in Neder land maken meldingen van de Zeeuwse activiteiten. De gratis mailingslijst op de site wwiv- .lansbergen.demon.nl heeft bij na 150 abonnees. Ook kinder verjaardagen worden steeds meer opgefleurd door bezoekjes aan de sterrenwacht. De volks terrenwacht in Middelburg geeft de kinderen uitleg over de maan en zonnestelsel. Na afloop krijgt de jarige een oorkonde. Digitalisering Het afgelopen jaar bleek de di gitalisering van de sterren wacht een goede stap. Steeds meer mensen kregen interesse. De Middelburgse wethouder M. Strous zorgde ervoor dat het ob servatorium verhuisde naar Oostkapelle. Daar is een profes sionele telescoop opgesteld. Verder was er voor de sterren wacht een instroom van nieuwe medewerkers en een fotograaf toe te juichen. Door middel van lezingen en cursussen heeft de stichting in 2001 ruimschoots voldaan aan Leerlingen van de vakschool helpen zelf ook mee aan de bouw van hun internaat. foto Stichting Woord en Daad door Gerrit van Loon VLISSINGEN - De Zeeuwse Woord en Daad-comités slui ten 28 mei de geldinzame lingsactie voor een nieuw in ternaat in Manilla af met een zangavond in de Sint Jacobs- kerk in Vlissingen. Het inter naat komt naast de vakschool die in 1999 gebouwd is. Vanaf eind 2002 kunnen honderd studenten die vaak van ver moeten komen, op het inter naat overnachten. De Zeeuwse afdeling van de Stichting Woord en Daad heeft als doel kinderen een kans op zelfstandigheid te bieden. In de hoofdstad Ma nilla is de schrijnende armoe de volgens de stichting goed zichtbaar. Kinderen en vol wassenen scharrelen dag in dag uit op de 'smokey moun tains'. Dit is een uitgestrekte woonwijk die is gebouwd op een vuilnisbelt. Voor jongeren die de lagere of middelbare school hebben af gerond, is het lastig om werk te vinden, zegt Woord en Daad. Daarom biedt de stich ting naast het reguliere onder wijs ook beroepsgerichte trai ning aan. De jongeren kunnen dan met een vakdiploma snel aan de slag. Dankzij een eer dere actie van de Zeeuwse Woord en Daad-comités werd in 1999 de vakschool ge bouwd. De ontwikkelingen op deze school in de Filipijnen staan niet stil. Het aantal studenten groeit. Daarom is een inter naat noodzakelijk. De Natio nale Commissie voor armoe debestrijding en Duurzame Ontwikkeling (NCDO) kent een subsidie toe van ruim 45.000 euro. De Zeeuwse co mités zorgen met hun actie voor bijna 84.000 euro. In to taal kost de bouw van de eer ste verdieping van het inter naat ongeveer 129.000 euro. De andere verdieping wordt betaald door andere organisa ties. De honderd studenten krijgen op het internaat huiswerkbe geleiding, christelijk onder wijs, een dagelijkse maaltijd, kleding en medische zorg. De Zeeuwse comités halen het benodigde geld op met rom melmarkten, zangavonden en statiegeldflessen. In Walcher- se supermarkten staan bussen waar mensen hun statiegeld bonnen in kunnen doen voor het internaat. De opbrengst vanaf 1999 bedraagt 34.487 euro. Op de vakschool ontvangen de voormalige straatkinderen onderwijs op het gebied van lassen, mechanica, elektroni ca en koeltechniek. Het is de bedoeling dat de opleiding nog wordt uitgebreid met computerkunde, timmeren en kledingvervaardiging. De studenten van de richting me taal- en houtbewerking hel pen zelf mee aan de bouw van het internaat. De eerste verdieping van het internaat wordt verdeeld in vier slaapzalen, een gemeen schappelijke ruimte, een keu ken, een eetzaal, douches en toiletten. het populariseren van de ster renkunde. Bijzondere en onver wachte hemelverschijnselen zo als de heldere vuurbol van 27 oktober en het in de dampkring verbranden van een Russische raket op 2 december kwamen de populariteit alleen maar ten goede. De volkssterrenwacht Philip pus Lansbergen uit Middelburg is in 1969 opgericht en was toen de tweede volkssterrenwacht in Nederland. Het gebouw waarin de sterrenwacht gehuisvest is, staat in het centrum van Mid delburg aan de Herengracht 52. Hans Lippershey vond in Mid delburg de telescoop uit. De sterrenwacht heeft een paar klaslokalen ter beschikking. El ke vrijdag vanaf 20.00 uur kun nen belangstellenden terecht aan de Herengracht. door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Een vandaal heeft afgelopen weekeinde zeven notenbomen omgezaagd aan de Perduinsweg bij Koudekerke. De meeste bomen zijn net boven de boompalen op een halve meter hoogte afgezaagd. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft aangifte gedaan bij de politie. Het schap heeft nooit eerder klachten gehad over de bomen. Langs de weg staan nog 26 notenbomen. Het waterschap, dat de actie betreurt, vervangt de afgezaagde bomen volgende week door nieuwe exemplaren. foto Ruben Oreel door Aector Doorns MIDDELBURG - Een levensbe dreigende actie tegenover de politie. Zo omschreef de Mid delburgse officier van jusitie A. Flikweert gisteren de vluchtpo ging van een 25-jarige inwoner van Zundert na een bedrijfsin- braak in Goes. Hij eiste acht maanden gevangenisstraf en achttien maanden rijontzeg ging. In de eis werd meegeno men dat de Brabander een auto bestuurde, terwijl hij dat niet mocht vanwege een rij-ontzeg ging- De man wist 7 januari bij een in braak in een pand van KPN Te lecom in Goes computers, lap tops, een fax, een systeemkast en gsm's weg te nemen. Hij trok zich niets aan van het alarm en bleef doorgaan met het inladen van de spullen in zijn auto. Dit werd gezien door een medewer ker van KPN. De dader ging er vervolgens vandoor, maar kwam een motoragent t.egen. Die zette de achtervolging in. Dit zorgde voor de nodige wild west-taferelen. Met hoge snelheid probeerde de dader via de polderwegen op Zuid-Beveland aan zijn achter volger te ontkomen. Ook een versperring hield hem niet te gen. Een agent moest het vege lijf zien te redden door weg te springen toen verdachte op hem wilde inrijden. De politie loste een aantal schoten in de richting van de auto, maar het lukte de Brabander te ontsnappen. Vlak voor de blokkade wist hij met zijn auto een zijweg in te slaan. Uiteindelijk kon verdachte op het terrein van de EPZ in B.ors- sele worden aangehouden. De man wacht nog een forse schadeclaim van KPN, die de gestolen goederen als waarde loos beschouwt. Uitspraak op 17 april. MIDDELBURG - Vier jaar cel voor een golf van woninginbra ken en het stelen van dure auto's en caravans. Die straf hoorde gisteren bij de rechtbank in Middelburg een 25-jarige inwo ner van Breda tegen zich eisen. De man wordt door officier van justitie G. Rip als de hoofdver dachte van een bende gezien die vorig jaar actief was in Zeeland, Brabant en Zuid-Holland. De dader, die illegaal in Nederland verblijft, paste bij de woningin braken de Bulgaarse methode toe: via het boren van gaatjes in het kozijn van de woning inbre ken, daarna autosleutels weg nemen om vervolgens de auto stelen. De Politie Zeeland start te een onderzoek nadat er op veel plaatsen werd ingebroken. Men wist de dader aan de hand van telefoontaps en observaties op te sporen. Uitspraak op 17 april. bij aankoop van 4 NEFF apparaten Bij aankoop van 4 NEFF apparaten, bijvoorbeeld een kookplaat oven en/of magnetron vaatwasser koelkast en/of vriezer ...een GRATIS schouwkap tot maximaal 595,- of dit bedrag als extra korting op een duurder model. Plus het kookboek "Leren koken met Cas" van Cas Spijkers cadeau. met nationale kok uit de keuken van Cas Spijkers. Clownsduo Maxi en Trixi zorgen voor ontspannende verrassingen voor groot en klein. Showroomvoordeel modellen 2001 Vui dan het actieformulier in tijdens de van zaterdag 30 maart t/m koopzondag 7 april en maak kans op SuOOOf of één van de 17 apparaten zoals vaatwassers, combi-ovens, koelkasten en magnetrons. WaardeCheque van S.OOO,- aan keukenmeubelen WaardeCheque van 2.SOO,- aan keukenmeubelen WaardeCheque van 1.000,- aan keukenmeubelen Zie de actievoorwaarden in de showroom 10 jaar garantie op keuken en apparatuur iciikmontaue en aansluiten van de keuken lei ikieqelcheaue voor 68,- ontwerp - advies - montage - financiering ROOSENDAAL NOORD - A17 -AFSLAG 21. Telefoon 0165 - 510 600. Fax 0165 - 510 603. internet www.keukenmarket.nl Openingstijden: ma t/m vr 9.30-18.00 u, VRIJDAG KOOPAVOND, za 10.00-17.00 u. Elke eerste zondag (september t/m juni) van de maand geopend van 11.00 tot 17.00 u. Rotterdam Dordrecht j Bergen op Zoom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 32