VVD bezorgd over waterplannen Ovens draaien laatste uren zaak overlijden door heet badwater Arduin Hoger beroep Spar op de lange baan Lawaaiige richel bekoort duiven Gemeente wil dat Becht bouwplan laat rusten Waarde moet nog wachten op skatebaan Reimerswaalse fractie ziet gevaar in rol Oosterschelde als overloopgebied Werkstraf geëist in zeeuwse almanak Vandaar WAARDE - Ruim een half jaar nadat de dorpsraad van Waarde haar plannen voor een skatebaan be kendmaakte, is nog steeds niet duidelijk of hij er daadwerkelijk komt. De skatebaan, voorzien van een halfpipe en wel licht een funbox, zou moe ten verrijzen op het terreintje aan de Juliana- straat, bij de sportvelden. Voorzitter ACornelisse is positief gestemd, maar de gemeente laat weten dat de komst van de baan nog niet zeker is. Het idee wordt meegenomen bij de ontwikkeling van het komplan Waarde. Tegen die tijd zal worden af gewogen of de skate baan er al dan niet moet komen. MIDDEN vrijdag 5 april 2002 door Esme Soesman KRUININGEN - De VVD-frac- tie Reimerswaal maakt zich zorgen over de plannen tot her stel van de verbinding Kreekrak tussen de Ooster- en Wester- schelde en over de plannen de Oosterschelde als buffer te ge bruiken voor de opvang van overtollig rivierwater. VVD-raadslid M. van der Meij- den - de Dreu heeft burgemees ter en wethouders van de gemeente Reimerswaal schrif telijk vragen gesteld. Ze wil we ten of het dagelijks gemeente bestuur zich de gevolgen van de plannen realiseert. Die gevol gen zijn, in de visie van de frac tie, desastreus. Zo is de veiligheid in het geding, denkt Van der Meijden. Bij het herstellen van de verbinding tussen de Ooster- en Wester- schelde zal door storm opge stuwd water uit de Westerschel- de de Oosterschelde worden binnengevoerd. De dijken rond om de Oosterschelde zijn daar niet op berekend, waardoor kans op overstroming ontstaat. Er wordt uitgegaan van een bij laag water gesloten storm vloedkering, stelt de WD. Bij de watersnoodramp van 1953 bleek het waterpeil tijdens de laagste laagwaterstand voor de ramp echter aanzienlijk hoger dan normaal. ,,De voordeur is dan wel dicht, maar de achter- j deur staat open", redeneert de WD. Datzelfde risico wordt ook gelopen als de'Oosterschel de als buffer wordt gebruikt Ivoor overtollig rivierwater dat overstromingsgevaar oplevert voor Dordrecht en omgeving. Dat idee leeft, zo bleek dinsdag bij de presentatie van de Rij nat- 3 las, die als een soort voorloper geldt in de aanwijzing van over- loopgebieden in Nederland. Het herstellen van de Kreekrak ver binding is al langere tijd onder werp van onderzoek. Vervuild Op milieugebied leveren beide plannen eveneens problemen opmeent de WD Reimerswaal door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 35-jarige (ex)zorgmedewerker uit Vlis- singen wegens schuld aan de dood van een meervoudig ge handicapte patiënte 120 uur werkstraf geëist. De Vlissinger zette 2 juni vorig jaar in een woning van Stichting Arduin in Middelburg de 44-ja- rige Tineke Bimmel in een te heet bad. De temperatuur was hoog opgelopen omdat de mede werker had verzuimd de ther mostaat naar een lagere tempe ratuur terug te draaien. Binnen enkele minuten liep de vrouw tweedegraads brandwonden op, waaraan ze zes dagen later in het brandwondencentrum in Rotterdam overleed. De officier verweet de verdachte nalatig te zijn geweest. ,,Hij heeft verzuimd de temperatuur van het water te controleren. Hij had de thermostaat moeten te rugdraaien. Het zijn relatief kleine fouten die grote fatale ge volgen hebben." De zorgmedewerker was als op roepkracht nog geen vijf maan den in dienst bij Arduin toen hij 2 juni voor de eerste keer naar het huis met zwaarder gehandi capte patiënten werd gestuurd. Na het baden van een andere be woonster was het bad vuil. Daarom werd de thermostaat kraan naar de hoogste stand van 55 graden gedraaid om het bad schoon te maken. Het slachtof fer werd in bad gezet, gaf geen reactie op het hete water. ,,Ze was stil. Ze jammerde een beet je", herinnerde hij zich. Hij voelde na een paar minuten aan het water dat te heet was, met alle gevolgen van dien. Raadsman E. Smit vond dat zijn cliënt weliswaar een fout had gemaakt, maar bepleitte vrij spraak. „Mijn cliënt was abso luut geen verpleegkundige, maar werd toch zonder specifie ke training naar de zwaarste pa tiënten van dit huis gestuurd. Hij kende deze mevrouw niet. Zij kon niet praten en uitte haar gevoelens niet, maar dat wist mijn cliënt niet." Smit merkte op dat er geen waarschuwingssystemen waren ingebouwd om te voorkomen dat het bad met te heet water wordt gevuld. Zijn cliënt wilde niet de schuld bij Arduin leggen, omdat deze organisatie com plex in elkaar steekt. In dezelfde periode hadden vier soortgelijke incidenten zich bij zorginstellingen voorgedaan. In dat verband heeft de Inspectie voor de Volksgezondheid de richtlijnen aangescherpt. De nasleep heeft diep ingegre pen in het leven van de Vlissin ger. In elk geval staat voor hem vast dat hij niet meer zal terug keren in de zorg. „Daarvoor is er teveel gebeurd", zei hij geëmo tioneerd. De rechtbank doet 17 april uit spraak. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het duurt nog zeker anderhalf jaar voordat oud-burgemeester L. Spar van der Hoek weet of hij recht heeft op een extra uitkering. De Cen trale Raad van Beroep, waar de zaak in behandeling is, heeft een wachtlijst. Het ministerie van Binnenland se Zaken heeft op 26 februari beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank in Mid delburg. In dat vonnis werd bepaald dat het ministerie op nieuw met de oud-burgemees ter moet onderhandelen over een afvloeiingsregeling. Spar van der Hoek krijgt nu wacht geld. De gemeente Middelburg betaalt hem over een periode van elf jaar 1,3 miljoen gulden. Er kan pas opnieuw onderhan deld worden als het beroep heeft -« gediend. De zaak is nog in admi nistratieve voorbehandeling, vertelt een medewerker van de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. De raad is in afwach ting van een verweerschrift van de advocaat van Spar van der Hoek. Als alle stukken binnen zijn, kan een datum voor een zit ting worden vastgesteld. „Het kan nog wel anderhalf tot twee jaar duren voordat die zitting plaatsvindt", zegt de medewer ker. „Er zijn veel beroepszaken op dit moment. We zijn nu bezig met beroepen die in 1998 en 1999 zijn aangetekend." Begin februari bepaalde de rechtbank dat Spar van der Hoek niet ontslagen had mogen worden voordat er overeen stemming was bereikt over de afvloeiingsregeling. Het minis terie was het niet eens met het vonnis en tekende beroep aan. Vertrouwen Spar van der Hoek legde zijn functie in juli 2000 neer, nadat de gemeenteraad het vertrou wen in hem had opgezegd. Acht maanden later besloot de raad Spar van der Hoek de wettelijke wachtgeldregeling toe te ken nen. Tussen de advocaat van Spar en de gemeente was intus sen een conflict ontstaan over de hoogte van het bedrag dat moest worden uitgekeerd. Spar van der Hoek meende op grond van een toezegging van commissaris van de koningin W. van Gelder recht te hebben op meer geld. Per 1 juni 2001 werd Spar van der Hoek eervol ontslagen door de minister. Hij diende een be zwaarschrift in, wat ongegrond werd verklaard. Tegen die be slissing tekende Spar van der Hoek beroep aan bij de recht bank in Middelburg. Die gaf hem gelijk. (Advertentie) door Esme Soesman ELLEWOUTSDIJK - In de kleine bakkerij van Lies en Jaap Jobse in Ellewoutsdijk is het, met dertien bakkertjes op bezoek, een drukte van belang. Aan niets is te merken dat de ovens hun laatste uren draai en. Zaterdag 6 april gaan de deuren van de ruim 150 jaar oude winkel definitief dicht. In 1824 werd het rijtje huizen waarin de bakkerij annex dorps winkel gevestigd is, ge bouwd. Janus Smallegange maakte er in 1838 een kruide nierswinkel van. Zijn zoon Pieter vestigde er als eerste een broodbakkerswinkel. Door de jaren heen vonden er wat ver schuivingen in de huizen en wat omnummeringen plaats. Duidelijk is wel dat de bakke rij in de huidige vorm in 1914 door Jacob de Jonge werd ge kocht. Zijn zoon dreef de win kel vanaf 1950. De familie Jobse nam daarna haar intrek in de bakkerij. Na jaren over uren draaien maakt het echt paar nu gebruik van de stille gregeling; een saneringsre geling die bakkers op hun 55ste de mogelijkheid geeft uit te treden. „We maken er dankbaar ge bruik van", vertelt Jaap Jobse tussen de bedrijven door. Naast gezondheidsproblemen waar zijn echtgenote mee kampt, is vooral de financiële strijd die de kleine midden stander dag in dag uit moet le veren reden om het doek te la ten vallen. Sinds vorige week is het postagentschap dat het echtpaar onder haar hoede had gesloten. Daarmee valt een belangrijke bron van in komsten weg. One-stop-shopping Toen Jobse jaren geleden de winkel in Ellewoutsdijk over nam, waren het evenmin gou den tijden. Het echtpaar maakte destijds gebruik van de regeling leefbaarheid klei ne kernen om zich in het dorp aan de Westerschelde te kun nen vestigen. Door de jaren heen heeft de gemeente Borse- le, zegt Jaap Jobse, de winke lier altijd met raad en daad bij gestaan. Toch is het moeilijk een dorpswinkel draaiende te houden. Het one-stop-shop ping (alle boodschappen op één plek doen) nekt de kleinere zaken, schetst Jobse. „Je kunt deze winkel niet meer overne men. Dan moet je centjes toe leggen." Temeer omdat door aangescherpte eisen stevig in de bakkerij moet worden geïn vesteerd. Spijtig, erkent de bakker. Met name voor ouderen op het dorp is de winkel een prettig ont moetingspunt. Vervullen de winkeliers ook een beetje een controlerende functie. Vooral toen Lies nog de bezorging in de wijk deed, hield ze bij ver schillende mensen een oogje in het zeil. „Je bent aanspreek punt, zowel in leuke als in tra gische dingen." Geweldig was ook de steun die het tweetal ontving van vrienden en ken nissen toen Lies tijdelijk uit geschakeld was. Een kleine winkel drijven is in alle op zichtenleuk, weet Jobse na zo veel praktijkervaring te ver tellen. Zeker als je zoals hij bakker in hart en nieren bent. Als 'iedere goede Zeeuwse bakker' maakt hij met plezier bolussen. En hij heeft een zwak voor het produceren van ontbijtkoek. „Door de aparte werkwijze. Het is wezenlijk anders dan brood en banket bakken", licht Jobse toe. Valreep De laatste dagen van de winkel zijn aangebroken. Maar dat is, achter de gevel van het pandje, nauwelijks te merken. Dertien bovenbouwleerlingen van openbare basisschool De Lin den bakken op de valreep nog een dagje brood en koek, om met het bakkersvak kennis te maken. Na vandaag zal het aanmerkelijk rustiger worden in de winkel. Hoewel de medi cijnplank, waarop de huisarts die in een ander dorp zetelt medicijnen achterlaat, nog wel een tijdje gehandhaafd blijft. In ieder geval zolang als dat het echtpaar Jobse in de winkel blijft wonen. De laatste serie plaagstoten van de winterwinden in die Vlissingse achtertuinen wer den één schutting te veel. Een paneel werd weggevaagd en wat er restte oogde dermate zieltogend dat besloten werd tot drastische vernieuwing. Kuub na kuub vers tuinhout werd aangevoerd en onder het glorieuze paaszonnetje togen de eigenaren aan het werk. Zwaar werk. Temeer door het zicht op omliggende tuinen, waar de buurt in le digheid genoot van het zon netje. Daar kwam het des te harder aan, toen het gestage ritme van doffe hamerslagen plaatsmaakte voor een dave rende verwensing na een mis slag. De buurvrouw liet er zowat een dienblad met verfrissin gen door vallen. „Wat was dat?", riep ze verschrikt. Haar man grijnsde vol begrip richting zwoegende buurtge noot. Da's nou schutting- taal." Rivierwater blijkt steeds vaker sterk vervuild te zijn. Boven dien is de waterkwaliteit van de Westerschelde niet te vergelij ken met de kwaliteit van het water van Nationaal Park de Oosterschelde, aldus Van der Meijden. En daarmee kleven er automa tisch ook economische gevolgen aan de waterplannen. Want ver vuiling heeft consequenties voor de visserij en de schaal- en schelpdiercultures. Bovendien wordt er, als de doorsteek tus sen Ooster- en Westerschelde gerealiseerd wordt, verhou dingsgewijs veel landbouw grond ingeleverd. Daarnaast bestaan voor de plek waar de doorsteek moet komen plannen voor een multimodaal centrum. Dat is een bedrijventerrein dat bereikbaar is via water, weg en bij voorkeur ook via spoor. door Ingrid Huibers WEMELDINGE - Post brengen deze duiven allang niet meer rond. Toch blijft de Postbrug bij Wemeldinge hun favorie te stek om van de eerste voorjaarszon te genieten. Een aparte plek, omdat het randje vlak onder het brugdek de hele dag trilt en schudt. Bovendien is het er ontzettend lawaaiig door het zware landbouwverkeer dat de hele dag over de brug dendert. Ook wordt de Postbrug ge bruikt door tankauto's met bijvoorbeeld LPG of andere gevaarlijke stoffen die niet door de naastgelegen Vlaketunnel mogen. Wel biedt de plek een prachtig over zicht over het omringende land en wa ter. Wie uitlaatgassen en lawaai op de koop toe neemt heeft vanaf de Post brug een prachtig uitzicht over de Yerse- ke en Kapelsche Moer, het Kanaal door Zuid-Beveland waarop binnenvaart schepen van Schelde tot Schelde va ren en de haven van Wemeldinge. En daar is het de duiven waarschijnlijk pre cies om te doen: zonder zelf veel op te val len, kunnen de vogels prachtig hun om geving in de gaten houden. En nog in de zon ook. Niets menselijks is de duiven vreemd. foto Willem Mieras Vrijwel tot het laatste moment konden kinderen nog van het bakkersvak proeven in de bakkerij van Lies en Jaap Jobse in Ellewouts dijk. foto Willem Mieras (Advertentie) door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Burgemees ter en wethouders van de ge meente Noord-Beveland probe ren grondeigenaar H. Becht uit Amsterdam ervan te overtuigen af te zien van het plan om op zijn grond in Kortgene veertien re creatiewoningen te bouwen. Aanvankelijk wilde de gemeen te wel aan het plan meewerken, maar Gedeputeerde Staten niet. Het dagelijks bestuur van de provincie wil geen nieuwe ver- blij fsrecreatie langs het Veerse Meer zolang er nog aan een toe komstvisie voor dat gebied wordt gewerkt. Gedeputeerde Staten zien wel mogelijkheden voor de bouw van zes tot acht vrijstaande hui zen bedoeld voor permanente bewoning. Ook de gemeente Noord-Beve land zou die ontwikkeling be- stemmingsplanmatig mogelijk willen maken. Zolang Becht echter vasthoudt aan zijn bij de Raad van State ingestelde beroep tegen de be slissing van GS, kan de gemeen te niet verder. Dispuut De gemeente en Becht zijn ove rigens al jaren in een dispuut verwikkeld over de ontwikke ling van het perceel in Kortgene. In het aangrenzende plan Ha venfront maakte de gemeente de bouw van 78 recreatiewonin gen mogelijk. In eerste instantie maakte het perceel van Becht onderdeel uit van die plannen; later bleek hij echter toch buiten de boot te vallen. Toen Becht daartegen in het geweer kwam, zegde de ge meente in september 2000 toe dat hij maximaal veertien recre atiewoningen zou mogen bou wen. marine, zand raf n, meerdere modellen JASJES, ROKKEN PANTALONS van C 69,95 voor 59,95 iijpassende blouses tops.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29