Hayman snakt naar succesje Zwagers steken elkaar helpende hand toe Nieuw parkoers voor Omloop van de Braakman Australiër maakt een nieuwe start 27 Sven Nijs en Jans Koerts niet van start in Brugge Freire niet in Ronde van Vlaanderen 145 kilometer, zeven rondes en 5600 meter kasseien vrijdag 5 april 2002 Koers: Ronde van Vlaanderen. Bijnaam: Vlaanderens Mooiste. Lengte: 264 km. Voornaamste hindernissen: 16 hellingen waaronder Oude-Kware- mont (195 km), Koppenberg (206 km), Muur-Kapelmuur (249 km) en Bosberg (252 km). Uitslag 2001:1. Bortolami (Ita), 2. Dekker (Ned), 3. Zanette (Ita). Stand wereldbeker na 1 wedstrijd: 1. Cipollini (Ita) 100 punten, 2. Rodriguez (VSt) 70, 3. Markus Zberg (Zwi) 50,19. Lotz 7. Laatste Nederlandse winnaar: Adrie van der Poel (1986). Recordwinnaar: Johan Museeuw (Bel), Eric Leman (Bel), Fiorenzo Magni (Ita), Achiel Buysse (Bel) 3 keer. Mathew Hayman, die zondag zijn eerste Ronde van Vlaanderen rijdt: ,,Ik kijk er al dagen naar uit, om dat het een van de mooiste koersen is die er zijn." foto Di rk-Jan Gjeltema door Frits Bakker GENT - 's Morgens op een ter ras, kort voor de start van een i Vlaamse koers, onder een stra- j lend zonnetje. Mathew Hayman i heeft haast. Hij is laat, net als i zijn collega's van de Rabobank, j omdat de rennersbus door een sikkeneurige agent is opgehou- den in de straat waar het vertrek wordt gegeven. De Australiër is ook een tikje nerveus. Het is zo'n dag waarop hij zich wil laten zien, in de aanloop naar de Ron de van Vlaanderen. De fiets achteloos tegen een ta- feitje, voor de koffie is het al te j laat. „Ik moet zo weg", roept hij I tegen de serveerster op het ter- I ras, die hem nog lang blijft nastaren. Hayman wil de eerste waaier niet missen, want de se- I lectievoorzondagisnognietge- maakt. Dat gebeurt een week la- 1 ter pas, als Theo de Rooy de i knoop doorhakt. Hayman mag, j voor het eerst, de Ronde van Vlaanderen rijden. „Ik hunker naar mijn debuut in die koers. De 23-jarige renner, opgegroeid in de omgeving van de Australi- sche hoofdstad Canberra, rijdt die dag vele kilometers op kop, maar moet bijna altijd op jacht naar de koplopers in de koers. De ploeg heeft de slag weer ge mist en Hayman wordt gedwon gen om tempo te maken. Dat is nogal tegen de zin van de ploeg leider, die bij absentie van Erik Dekker wel wat meer had ver- wacht van zijn jonge renners. Operaties Mathew Hayman is eindelijk 'weer fit en op zoek naar de grote vorm. Twee operaties in cle lies streek hebben op het eerste ge zicht het ongemak van twee voorgaande jaren weggenomen. In de komende twee jaar moet de doorbraak in het profpeloton niet te lang meer op zich laten wachten. „Ik voel geen pijn meer en wil nu laten zien wat ik echt kan", zegt hij met de Vlaamse klassiekers op komst. Het wachten is nog op een mooie uitslag, want al het werk voor de ploeg heeft er nog niet toe geleid dat hij in finales voorin fietst. Mathew Hayman snakt naar een succesje, zoals hij dat vorig jaar in het voorseizoen liet bij schrijven. Met een lange solo vlucht won hij een etappe in de Ronde van Mallorca en vervol gens na een zware inspanning ook nog het eindklassement. „Daarna ben ik dat jaar door die blessure nooit meer optimaal fit geweest." Het heeft wel eens geknaagd aan zijn zelfvertrouwen, maar wanhopig is de Australische vechtjas, die sinds zijn komst naar Nederland een klein ap partement in het voormalige ge meentehuis van Rilland be woont, er nooit door geworden. „Ik heb me af en toe wel een zaam gevoeld als ik alleen thuis- zat en geen wedstrijden kon rij den", bekent hij. Maar twijfels heeft hij nooit gehad in die som bere tijd. Hayman wil absoluut slagen in het profpeloton en kan wel een stootje verdragen. Platteland Hij is het harde leven gewend van het Australische platte land, op de boerderij van zijn ouders, een kleine honderd kilo meter onder Canberra. „We hadden wat schapen en koeien, die meestal door mijn moeder werden verzorgd. En in de weekends sprongen mijn broers en ik bijMijn vader was ambte naar, maar is later in de verple ging gegaan toen we de boerde rij hadden verkocht en naar de hoofdstad zijn verhuisd." Daar, in de stad, heeft hij het an dere leven leren ontdekken. „Ik heb op de boerderij gewoond totdat ik dertien was. Het is ach teraf wel mooi dat ik dat nog heb meegemaakt. We moesten nog hout stoken om het warm te krijgen en mijn moeder kookte op een kachel. Mijn twee broers en ik kregen al heel vroeg BMX- fietsen, omdat alles ver bij ons vandaan was. De school, de winkel, vriendjes, overal moes ten we op de fiets naartoe. En mijn ouders gingen voor een he le week om boodschappenwant de winkel was vijftig kilometer ver." McDonald's „Het was een hele overgang, toen we later in de stad gingen wonen. Om de vijf kilometer een McDonald's en winkels waar je dag en nacht kon kopen, ik kwam ineens op een school met vijfhonderd jongens en meisjes. Waar we eerst woonden, in de bush, hadden we een school met twintig leerlingen en zat ik met twee j ongens van mijn leef tij d in de klas." In Canberra kwam hij voor het eerst in aanraking met een wie- lerschool. Hij begon te trainen op de baan en ging er eerst van uit dat daar zijn toekomst lag. Totdat hij in 1995, tijdens de kwalificatiewedstrijden voor het WK voor junioren in het Slo veense Novo Mesto, ziek werd en de selectie voor de baanploeg miste. Zijn trainer schreef hem in voor de wegploeg, Hayman plaatste zich voor de tijdrit en won zilver. Twee jaar later trok hij, net als andere talentvolle Australiërs als Stewart O'Grady, Patrick Jonker, Henk Vogels en Jay Sweet naar Europa, omdat daar een toekomst als profrenner lag. De amateurploegen had hij voor het uitzoeken, maar Hayman koos voor de Rabobank, ont wikkelde zich daar razendsnel tot een veelzijdig coureur en wercl in 1999 in Gulpen natio naal kampioen op de weg voor renners onder 23 jaar. Rondhangen Over heimwee heeft hij nooit ge klaagd. Mathew Hayman weet waarvoor hij naar Europa is ge komen. „Ik had er voor kunnen kiezen om in Australië te blij ven, de universiteit te doen en daar lekker met vrienden rond te hangen, maar dat is tegen mijn karakter in. Ik wil leven voor mijn sport. Er zijn wel eens dagen dat ik alleen op mijn ka mertje zit te denken: wat doe ik hier eigenlijk? Dan bel ik met mijn moeder en kan ik er weer een paar dagen tegen. Ik heb de stap nu eenmaal gezet. Dat geldt voor al die jongens uit Au stralië. Je laat alles in de steek, dan moet je ook alles geven." Zijn derde jaar als prof bij Rabo moet de doorbraak worden. Hayman is verlost van zijn bles sure en zit vol ambitie. De Tour is wellicht nog te vroeg, de Giro zou hij dolgraag willen rijden. Hij is er allround genoeg voor, al is bergop rijden niet zijn sterk ste wapen. En de Ronde van Vlaanderen? „Ik mag al twee jaar net niet mee", zei hij na zijn laatste op treden in de Vlaamse heuvels. Zondag is hij er wel bi]voor het eerst. Theo de Rooy, geplaagd door het wegvallen van Dekker, neemt Hayman mee naar Vlaan deren als een van de helpers voor de kopmannen Markus Zberg en Mark Wauters. „Ikkijk er al dagen naar uit, omdat het een van de mooiste koersen is die er zijn." Van onze sportredactie DE PANNE - De Driedaagse van De Panne was voor de mees te wielerploegen de laatste se lectiewedstrijd voor de Ronde van Vlaanderen. Bij Rabobank vielen Coen Boerman en de Belg Sven Nijs af, Domo-Farm Frites laat Jans Koerts thuis. Nijs wordt gespaard voor de klassiekers Gent-Wevelgem en Panjs-Roubaix en Boerman verloor nipt het gevecht om het laatste startbewijs met de van een rugblessure herstellende Maarten den Bakker. Karsten Kroon, Jan Boven (beide niet in De Panne), Matthé Pronk, Den Bakker en Steven De Jongh zijn de Nederlanders in de formatie van Theo de Rooij. Mare Wau ters, Mathew Hayman en Mar kus Zberg maken het achttal vol. Bij Domo-Farm Frites blijft het aantal Nederlanders beperkt tot twee: Servais Knaven en Max van Heeswijk. Topfavoriet Peter van Petegem weet bij Lotto twee Nederlan ders aan zijn zijde: Stefan van Dijk en Aart Vierhouten, die hoopt tot aan de eindstreep in Meerbeke zijn kopman van dienst te kunnen zijn. De tiende Nederlander bij het vertrek op de Grote Markt van Brugge wordt Tristan Hoffman die voor het Deense CSC uit komt. GPD Michel Rommers en Mare Blok bouwen met Middelkamp aan toekomst Zeeuwse wielrennerij door Björn Goorden HEINKENSZAND - Streekge noten met een hart dat klopt voor de wielersport, vrienden, al een tijdje zwagers en voor het tweede achtereenvolgende sei zoen ploeggenoten. Vorig jaar pedaleerden Mare Blok (26) en Michel Rommers (29) nog in den vreemde bij Willebrord Wil Vooruit, deze winter keerden ze terug bij Middelkamp. Voorzit ter Fester Aarts verwelkomde ze met wrijvende handen, want de wielervereniging stond na het vertrek van Francois Franse en Dennis Mesu te springen om er varen krachten. De leemte werd enigszins opgevuld. „Maar dat wil nog niet zeggen j dat Michel en ik het Zeeuwse wielrennen even uit het slop ko- men halen ofzo", zegt Blok. „Zo'n soort kop moet je dus ab- soluut niet boven je verhaal zet ten, want dat is een waanzinni ge gedachte en zoiets zullen we nooit beweren. Wij beseffen maar al te goed waar we staan." „Het enige wat we willen is iets voor Middelkamp betekenen", vervolgt Rommers. „We merk- ten vorig seizoen dat ze bij de club de juiste weg zijn ingesla- gen, maar we zagen ook dat de spoeling van ervaren amateurs wel erg dun werd. Ik reed al op mijn tiende voor Middelkamp en ben altijd lid van de vereni ging gebleven, ik besloot ze een handje toe te steken om samen met hen aan de toekomst van het Zeeuwse wielrennen te wer ken." I De rol van Michel Rommers, die voor zijn terugkeer bij Middel kamp in dienst was bij Erotic i Discount, Sauna Diana en WWV, beperkt zich vanaf dit I seizoen niet alleen tot het koer sen zelf. „Ik ben weliswaar slechts 29 jaar, maar ik doe al bijna twintig jaar aan wedstrij den mee. Ik voel me een vete raan. Sommige rondjes heb ik al voor de vijftiende, zestiende keer gereden, bij de zeventiende aflevering heb ik hem dus wel zo'n beetje gezien. Ik wil nog steeds elke koers dolgraag win nen, maar mijn ambities als coureur gaan een stuk minder ver dan vroeger. I T-spIitsing Rommers kwam voor een T-splitsing in het leven te staan. -,Ik kon het fietsen voorgoed vaarwel zeggen of ik kon probe ren al mijn ervaring over te Ei brengen op de jonkies. Dan zou de verworven kennis niet verlo ren gaan", vertelt het veelbelo vende talent van weleer. Hij werd ooit geselecteerd voor de nationale selectie van neo-amateurs. „Nu ben ik naast renner ook trainer bij Middel kamp. Voor mij heeft de sport daardoor een extra dimensie ge kregen. Ik denk dat de combina tie perfect kan werken." „Als renner sta je tijdens wed- strij den veel dichter b ij de groep dan als ploegleider", vult zijn zwager hem aan. „Bovendien kan Michel gedurende trainin gen bij de jonge jongens nog het nodige respect afdwingen. Meestal willen ze wel luisteren naar iemand die er af en toe nog eens een flinke zwaai aan kan geven. Dat komt toch beter over dan dat iemand met een dikke buik vanaf de kant wat dingen toe staat te schreeuwen." Goed voor elkaar Rommers: „Bij de nieuwelingen en junioren hebben ze de zaak jes al tijden goed voor elkaar, daar zitten ze er kort op. Maar op het moment dat de coureurs bij de amateurs terechtkomen, zijn ze ineens veel meer op zich zelf aangewezen. Heddie Nieuwdorp is weliswaar ploeg leider, maar hij houdt zich al leen met de opstellingen en tac tiek bezig. Voor het geven van trainingen hadden ze niemand. Dat probeer ik nu op te vangen." Op directe resultaten, in de vorm van een aantal prijzen, hoeft de buitenwacht echter niet te rekenen. Geduld is een kostbaar goed. Dat beseft men bij Middelkamp. Dat beseffen ook de twee zwagers. De selectie waarover Nieuwdorp beschikt, bestaat grotendeels uit tieners en jonge twintigers. Blok, die met vriendin Miranda West- strate samenwoont in Hein- kenszand: „Geef die jongens een paar jaar. Om aan het niveau te wennen, want de overstap naar de amateurs is enorm. Dat heb ik zelf wel gemerkt toen ik vierenhalf jaar geleden de stap vanuit de trimmers waagde. Na zo'n veertig kilometer stond ik in de eerste koersen al langs de kant. Maar als je de moed nooit opgeeft en er alles voor doet wat binnen je mogelijkheden ligt, kun je best ver komen." In het geval van Mare Blok houdt 'best ver' lekker mee draaien in criteriums in. En er af en toe eens eentje winnen. Dat is hem tot dusver één keer gelukt, anderhalf jaar geleden in Burgh-Haamstede. Mede om dat Rommers, toen in een ander shirt dan zijn zwager, in de kop groep de benen stilhield kon Blok solo richting finish. Rom mers, die met vrouw Jessica huist in Kapelle: „Ik had het ge voel alsof ik zelf gewonnen had. Ik was in elk geval nooit eerder zo gelukkig met een derde plaats geweest. Het was alleen jammer dat het verhaal over de wedstrijd, waarin duidelijk werd gemaakt dat we zwagers waren, de volgende dag breed uitgemeten in de krant stond. Dat was dus meteen het einde van onze geheime combine." Blok: „Met die zege in Burgh- -Haamstede was ik wel blij mee, ja. Een hoogtepunt in mijn car rière." Klassieker Er valt een korte stilte. Blok: „Maar een criterium is wel wat anders dan een klassieker, hè. Toen ik hoorde dat je met ons een soort van voorverhaal voor de Omloop van de Braakman wilde maken, heb ik toch even achter mijn oren gekrabd. Want weet je, ik heb hem nu drie keer gereden. En ik heb geen enkele keer de finish bereikt. Nee, de Omloop van de Braakman ligt me eerlijk gezegd niet zo. Ik weet inmiddels dat je er vanaf het begin vol in moet knallen om bij de beslissende slag te zitten. Daarom begon ik vorig jaar ook vanaf de eerste startrij. Maar omdat ik bij al die bochten en nauwe straatjes van angst zo veel remde, reed ik na 200 meter alweer achteraan." Niveau hoger Michel Rommers lacht er harte lijk om. Maar ook van hem moet in Zeeuws-Vlaanderen niet al te veel verwacht worden, vindt hij. Al werd hij wel ooit tiende in de Omloop van de Braakman. „Het niveau is met name in de wed strijden voor de clubcompetitie de laatste jaren stukken hoger komen te liggen." Blok: „Omdat in topcompetitie alleen maar renners tot een bepaalde leeftijd mogen rijden, komen de oudere topcoureurs, waaronder een hoop oud-profs, ons een beetje pesten in de clubcompetitie. Je moet daarom van heel, heel goe de huize komen om prijs te rij den. Ik denk dat in onze ploeg alleen Arnold Duinhouwer en Michel in staat zijn in de club competitie wat punten bij el kaar te sprokkelen. Voor mij is dat te hoog gegrepen." RommersAchwe zien wel hoe het loopt dit jaar. Bij Middel kamp voeren ze in ieder geval geen enkele druk op ons uit. Als we er plezier in blijven houden en we boeken wat vooruitgang, dan is het seizoen geslaagd." door Wim de Vos PHILIPPINE - De vorige editie was nog niet gefinisht of Johnny Spuesens kende het nieuwe par koers al. Toen al wist de voorzit ter van het wielercomité van Philippine dat de Westerschel- detunnel roet in het eten zou gooien voor het parkoers van de Omloop van de Braakman. Hij wist dat er aan het parkoers gesleuteld moest worden en nam zijn maatregelen. Het zou een soort 'acht' worden: eerst een lus in westelijke richting en daarna nog even de polders van Hoek en Sluiskil in. Zater dag zal de 33e uitgave op een nieuw parkoers worden verre den. Die nieuwe omloop is in feite het enige nieuws dat Johnny Spue sens te melden heeft in de aan loop naar de openingsklassieker van het Zeeuwse wielrennen. Hij vertelt het met een gelukkig gezicht. Immers, in zijn ogen is de nieuwe omloop aanmerkelijk aantrekkelijker dan de vorige die onder meer langs DOW voerde. „In feite op één avond waren we er als organisatie uit. Een omloop van zo'n 34 kilome ter. Het was alleen de vraag of de KNWU voor goedkeuring zou zorgen. Dat bleek echter ook geen probleem te zijnDe consul was meteen enthousiast, zodat we vrij snel rond waren. Dat was dus de enige hobbel op weg naar de Omloop van zaterdag", aldus Spuesens, die vanaf de eerste editie bij deze klassieke wed strijd betrokken is. Topwedstrijd Hij heeft de wedstrijd dan ook zien groeien naar een topwed strijd en later weer terug zien zakken naar het huidige niveau. „Top dat was het in de jaren dat in Zeeland de wielersport flo reerde, dat er grote coureurs uit de provincie kwamen, We had den toen geen enkele moeite om de Nederlandse topploegen bij de amateurs aan de start te krij gen. Later veranderde dat en hebben we de beslissing geno men om een wedstrijd in het kader van de clubcompetitie te houden", vertelt Spuesens. Dat was het geval toen de be langstelling behoorlijk tanende was. „We hebben bij het zilve ren jubileum nog eens gepro beerd een wedstrijd voor de top competitie te organiseren maar dat is niet gelukt. Met de hui dige status zijn we tevreden." De Omloop van de Braakman maakt inmiddels alweer jaren uit van de strijd om de clubcom petitie. Het is ook al jaren de eerste wedstrijd in de regio Zuid en vooral daardoor van belang. Hier worden de eerste klappen uitgedeeld. In Philippine kun nen immers de eerste punten voor de competitie worden ge pakt. „We hebben dan wellicht niet de toprenners aan het vertrek maar door de omstandigheden is het meestal een aantrekkelijke wedstrijd. Die eerste wedstrijd voor de clubcompetitie en na tuurlijk ook omdat de wedstrijd een echte waaierkoers is. Dit jaar zijn er in Zuid vierentwin tig ploegen ingedeeld. Die zijn allemaal verplicht in te schrij ven. We hebben wel eens negen entwintig ploegen gehad, maar met het aantal van nu zijn we ook dik tevreden." Spijtig Spuesens vindt het wel behoor lijk spijtig dat er geen Zeeuws- -Vlaamse coureurs van de partij zijn. De wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen beschikt over onvoldoende renners om zelfstandig deel te nemen aan de competitie. Vorig jaar was er nog een samenwerkingsver band met De Zuidwesthoek maar ook bij de Brabantse club is het aantal licentiehou ders behoorlijk terug gelopen. Wel zal de Zeeuwse wieler vereniging Theo Middelkamp met een ploeg aan de Omloop van de Braakman deelne men. Oscar Freire, de wereld kampioen op de weg, voelt zich niet fit genoeg om zondag mee te doen aan de Ronde van Vlaanderen. De Spaanse renner van Mapei-Quick Step wil bij de tweede wereldbeker wedstrijd verstek laten gaan om zich te kunnen richten op Luik-Bastena ken-Luik en de Waalse Pijl. ANP De wielrennende zwagers Michel Rommers (1) en Mare Blok nemen de jonge renners bij Middelkamp dit seizoen op sleeptouw, onder meer morgen in de Omloop van de Braakman. foto Willem Mieras PHILIPPINE - Wanneer de renners zaterdag om 13.00 uur in Philippine van start gaan voor de 33e editie van de Om loop van de Braakman heb ben zij een afstand van bij na 145 kilometer af te leg gen. Zij dienen eerst drie grote omlopen van ruim 34 kilome ter te rijden waarna vier loka- le ronden van elk zo'n tien kilometer de finale vormen. De grote ronde ziet er als volgt uit: Kasteelstraat - Dijck- meesterweg - Isabella - Kapi talen Dam - Annadijk - Pyra- mide - Timmermans weg (1200 meter kasseistrook) - Barba- rapolder - Maagd van Gent - Grensdijk - Bouchauterweg (700 meter kasseistrook) - Isa- bellasluis - Kasteelstraat - Braakmanweg - Kanaalpol derweg - Langeweg - Mer- curiusstraat - Rijksweg van Terneuzen naar Sas van Gent - Zandstraat - Kasteel straat. De kleine omloop is als volgt: Havenstraat - Philipsplein - Gentsebreedstraat - Post hoorn - Bouchaute - Tingel- hoek - Noordstraat - Bouch- auter Haven - Bouchauterweg - Dijckmeesterweg - Kasteel straat. Nokere Hundelgem N^erename Wenduine Tëlzeke Oudenaarde ztikhove Brakel Berchem- Sint-Kornelius- -Amougies Brussel Brakel' 86e Ronde van Vlaanderen anp - bron: Het Nieuwsblad öos,ende Brugg. fe.Glstól Herts- - berge Torhout0 Wingenc i E L G I Telt" DentergemJ O Roeselare Waregem^ °Kortrijk Meerbeke j Geraardsbergen Molenberg Wolvenberg Kluisberg Knokteberg Oude Kwaremont Q, Paterberg ï/a Koppenberg 9,8% 325m 6,3% 800m 6,0% 1100m 8,0% 1100m 4,2% 2200m 12,5% 350m 11,6% 550m 5,3% 700m S, Taaienberg Eikenberg U, Kapelleberg "OS, Leberg "OS. Berendries "041, Tenbosse 11®, Muur-Kapelmuur Bosberg 9,5% 475m 5,5% 1175m 6,4% 700m 4,6% 850m 4,7% 900m 11,0% 250m 9,3% 825m 8,4% 475m zondag 7 april 2002 totaal: 264 km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27