Goed jaar voor Zeeuwse sport 1 Heeren toch op de baan PZC Nederland scoort hoogst met foute supplementen Eltingh en Haarhuis halen tennislegendes naar Eindhoven Igelström blijft onder dertig-secondengrens 25 Veel gegadigden voor provinciale sportverkiezing - fÉteg! Haarlem-supporters niet welkom Van Velde blijft bij TVM-ploeg Jordanië wil boycot duels Israël Ikedia in Nigeriaanse selectie Zesdaagse van Zürich stopt Met Kafelnikov i in dubbelspel Betaald voetbal Almere onzeker vrijdag 5 april 2002 van onze sportredactie VLISSINGEN - De Zeeuwse sport beleeft hoogtijdagen. Dat blijkt uit het aantal kandidaten dat in aanmerking komt voor de verkiezing van Zeeuws sporter en sportploeg van het jaar 2001. In tegenstelling tot andere jaren is het aanbod overweldigend. De vijf categorieën bij elkaar le veren maar liefst 60 gegadigden op. Het gaat hierbij om sporters en teams die het voorbije sei zoen op nationaal of zelfs inter nationaal gebied hoog reikten. Het heeft ertoe geleid dat de vakjury en de Zeeuwse Sport raad, die de verkiezing in het le ven heeft geroepen, het aantal categorieën hebben uitgebreid. Werd er in het verleden een Zeeuws sporter verkozen, dit jaar is die categorie vanwege de vele aanmeldingen en de goede prestaties opgesplitst in sport man en sportvrouw van het jaar. Verder wordt er een sporttalent, een aangepast sporter en een sportploeg gekozen. Dat ge beurt op vrijdag 24 mei tijdens de traditionele Night of the Sports, die dit keer in Kruinin- gen wordt gehouden. De presen tatie die avond is net als vbrig jaar in handen van Louis de Pelsmaeker. Inmiddels hebben de vakjury en vertegenwoordigers van de Zeeuwse Sportraad een selectie gemaakt en de definitieve nomi naties in elke categorie vastge steld. Bij de strijd om sportman van het jaar gaat het tussen zei ler Piet Vroon, biljarter Jean- Paul de Bruijn en korfballer Dennis Voshart. Piet Vroon uit Breskens werd afgelopen jaar winnaar van de Fastnet-race, een van de belangrijkste zeil wedstrijden. Hij werd hiervoor al onderscheiden met de Conny van Rietschoten-trofee. Jean- Paul de Bruijn uit Hulst kende een sterk seizoen. Hij werd zo wel nationaal als Europees kampioen bandstoten. Dennis Voshart pakte in 2001 goud met Oranje bij de World Games. Daarnaast werd de Zierikzeeë- naar uitgeroepen tot beste spe ler van de Korfbal Challenge. Op dit moment is Voshart, die 3 5 interlands achter zijn naam heeft staan, met het Nederlands Biljarter Jean-Paul de Bruijn is samen met zeiler Piet Vroon en korfballer Dennis Voshart genomineerd in de categorie Zeeuws sportman van het jaar. foto Charles Strijd Piet Vroon team actief tijdens het EK in Spanje. Bij de vrouwen gaat de strijd tussen zwemster Annabel Kos- ten, atlete Yvonne Wisse en turnster Monique Nuijten. Kos ten, die afkomstig is uit Bres kens, was zeer succesvol op het EK-zwemmen. Als lid van de nationale estafetteploeg ver overde ze zilver en brons. Yvon ne Wisse timmert al jaren aan de weg en vergaarde onder meer de nationale meerkamptitel. Daarnaast won de Vlissingse zilver op het NK indoor. Moni que Nuijten uit Goes maakte deel uit van de nationale ploeg, die tijdens het WK turnen in Gent geschiedenis schreef. De nationale equipe werd bij de wereldtitelstrijd vijfde, de hoogste klassering ooit. De turnster van het Nijmeegse De Hazenkamp maakt nu weer kans op uitzending naar het EK in Patras, dat deze maand wordt gehouden. Talent De categorie sporttalent levert de meeste kandidaten op. Van daar dat is besloten om zeven mensen te nomineren. Het gaat om turner Anthony van Assche, tennisster Silvana Bauer, wiel renner Johnny Hoogerland, zei ler Erwin Veldman, motorcros ser Rinus van de Ven, atleet Daniël Ward en judoka Marleen Willeboordse. In de categorie aangepast sporten hebben Mar- jorie van de Bunt (winnares van vier medailles op de Paralym pics), Arnold Polderman (deel nemer aan de Paralympics) en zwemmer Jark Zilverentant (hij won verschillende medailles op het NK zwemmen) een nomina tie gekregen. De zwemclub Koewacht, het bridgeduo Vincent Ramondt- /BeiTy Westra en de schakers van het Witte Paard maken kans op de prijs van sportploeg van het jaar 2001. Koewacht werd bij de vrouwen kampioen op de schoolslag, terwijl de mannen- ploeg tweede van Nederland werd. Vincent Ramondt, die uit Schoondijke komt, werd met zijn partner Berry Westra natio naal kampioen bridge. Nieuwe categorie De Zeeuwse Sportraad heeft be sloten niet langer de vrijwilliger van het jaar uit te roepen. In plaats daarvan komt een nieu we categorie, waarbij een spor ter, een organisatie, instelling, club of gemeente in het zonnetje gezet kan worden. Het gaat hierbij om bijzondere verdien sten, prestaties of evenementen. De winnaar van deze prijs is nog een verrassing en wordt pas op de avond zelf bekendge maakt. Het is niet de enige verandering. De vakjury is met ingang van dit seizoen uitgebreid. In de juxy hebben namens de media Mi chel van Sluijs (Omroep Zee land), Ton Koomen (BN/De Stem) en Jan Dagevos (PZC) zit ting. Verder maken Graeme Rutj es (oud-profvoetballer en tegenwoordig directeur van de Goese Golf), Piet Koster (oud arbiter en ex-voorzitter van on der meer RBC), Tonnie Veerman (oud-zwemmer en voormalig regiocoördinator van de Atle tiek Unie), Cees van Liere (bur gemeester van Noord-Beveland Chris Jebbink (voorzitter Zeeuwse Sportraad) en Ton Kienhuis (directeur Zeeuwse Sportraad) deel uit van de jury. HAARLEM - Supporters van HFC Haarlem zijn niet welkom bij de uitwedstrijd tegen MW. Op verzoek van het Haarlem- bestuur worden ze geweerd uit stadion De Geusselt. Om te voorkomen dat fans toch binnenkomen, stuurt Haarlem vijf stewards naar Maastricht. Die gaan MVV helpen bij het her kennen van de Haarlem-aanhangers. Haarlem voetbalt tegen MW zonder sponsoruiting op de borst. De naam die normaal gesproken op de uitshirts staat, die van het muziekblad Aloha, wordt afgeplakt. Aloha is ei gendom van projectontwikkelaar Imca, waaiwan directeur Erik de Vlieger voorlopig niet wil dat Haarlem met zijn be drijfsnamen voetbalt. Haarlem gaat tot en met het einde van het seizoen een legiti matieplicht voor alle bezoekers bij de thuiswedstrijden in voeren. De club uit de eerste divisie hoopt op deze manier een groep van 58 relschoppers te weren die verantwoordelijk was voor de problemen rond het duel met Stormvogels/Telstar van het afgelopen weekeinde. Scheidsrechter Luinge staakte de wedstrijd na beledigende spreekkoren. ANP/GPD DEN HAAG - Gerard van Velde (30) heeft na langdurige on derhandelingen gisteren zijn contract met schaatsploeg TVM met twee jaar verlengd. De olympisch kampioen op de 1000 meter dreigde de ploeg te verlaten omdat voor assistent Jac Orie in de nieuwe constructie met Gerard Kemkers als hoofd coach geen plaats meer is. Van Velde had afgelopen seizoen met Órie, evenals met ploeggenoot Martin Hersman, een ster ke band. TVM zal Hersman ook een aanbieding doen en op zoek gaan naar een assistent-coach die Van Velde tijdens de sprinttoernooien gaat begeleiden. GPD LONDEN - Jordanië heeft de internationale voetbalbond Fifa gevraagd de interlands van het Israëlische voetbalelftal voorlopig te boycottenD it wegens de invasie van de Westelij - ke Jordaanoever door het leger van Israël. „We hebben een fax gekregen waarin de voetbalbond van Jordanië oproept tot een boycot", aldus een wooi'dvoerder van de Fifa. „Maar op dit moment willen wij hierop niet reagerenIsraël heeft zich niet geplaatst voor het WK voetbal, maar speelt wel vriendschap pelijke wedstrijden. Op 17 april staat een oefenduel met De nemarken in Kopenhagen gepland. RTR LAGOS - Ajacied Pius Ikedia is opgeroepen voor de oefen wedstrijd van Nigeria tegen Schotland, 17 apxil in Aberdeen. In de aanloop naar het eindtoernooi om de wereldtitel in Azxë speelt de Afrikaanse ploeg ook nog oefenduels tegen Joego slavië en Ierland. Nigeria opent het WK met de wedstrijd te gen Argentinië op 2 juni. Grote afwezige in het Nigeriaanse team is Taribo West. De verdediger is disciplinair gestraft voor zijn weigering om de voorbereiding mee te maken op het oefenduel met Paraguay, 26 maart in Londen (1-1). RTR ZÜRICH - De Zesdaagse van Zürich verdwijnt van de wieier- kalender. De organisatie heeft volgens het het Zwitserse bu reau Sport information wegens het teleurstellende aantal toeschouwers besloten de wedstrijd op de baan in Zürich niet langer te houden. Bij de laatste editie kwamen er gemiddeld nog geen 4000 mensen per avond op de Zesdaagse af. De orga nisatie kampte na afloop met een tekort van 888.400 euro. AFP door Mare Molenaars EINDHOVEN - In het verleden behaalde resultaten zijn door gaans geen garantie voor de toe komst. Voor de deelnemers aan het TennisKampioenen Toer nooi (TKT) in Eindhoven ligt dat even iets anders. McEnroe, Becker, Wilander en het Neder landse koningskoppel Eltingh en Haarhuis hebben hun invita tie juist uitsluitend te danken aan hun staat van dienst. „We praten over een deelne mersveld van acht spelers die samen goed zijn voor 44 grand s slams. Dat is werkelijk onge kend", zegt Jacco Eltingh, die samen met Paul Haarhuis de toernooidirectie vormt. Van 3 tot en met 6 oktober komen de voormalige toppers bij elkaar in het Indoorsportcentrum van Eindhoven voor een heus toer- i nooi in het kader van de ATP i Senior Tour. Geen gezapige ex- jj hibitie derhalve van gepensio- neerde kampioenen, maar een i serieuze krachtmeting om een prijzenpotvanzo'n 400.000 dol- lar en punten voor de wereld- j ranglijst. De tour doet in Euro- 6 pa onder meer Portugal, Oostenrijk, Frankrijk, Enge- land en Duitsland aan. itj Aan Eindhoven dreigden de oudjes van het professionele texxnis aanvankelijk voorbij te gaan. Nederland kende wel twee toernooien voor toppers van toen (Mook en Losser) maar toen die ophielden te bestaan, dreigde een hiaat in het speelschema. Jacques Kloppert, nog bekend als organisator van het grastoernooi in Rosmalen, EINDHOVEN - Paul Haarhuis gaat in hel dubbelspel tennissen niet Jevgeni Kafelnikov. Samen spelen ze dit jaar in elk geval in J de Masters Serie op gravel in |f Monte Carlo en degrandslamop het gras van Wimbledoxx. Het initiatief is uitgegaan van ji de Rus, die dolgraag op Wimble- l{ don een keer met de beker wil zwaaien. Hij acht zich met een routinier als Haarhuis kansrijk. j Gisteren kwam de definitieve bevestiging uit Moskou. Kafel- j nikov speelt daar komend j weekeinde de tweede ronde van i deDaviscup. ANP nam de handschoen opmaar hij durfde uiteindelijk het financi eel risico niet te dragen. Eltingh ('Het gaat toch om een bedrag met zes nullen') en Haarhuis (sportambassadeur van de stad Eindhoven) zagen wel brood in het evenement. Nou ja, de op brengst van het toernooi gaat naar het goede doel, naar Memi- sa, dat het geld gebruikt voor medische ontwikkelingssamen werking. Volgende maand be zoeken Eltingh en Haarhuis in dat kader een kamp met 145.000 Soedanese vluchtelingen in Oe- Markten De beide toernooidirecteuren debuteren op de Senior Tour, een idee van Jimmy Connors, beiden op een wildcard. „Uit zonderlijk", zegt Edwin Wein- dorfer van de ATP. „Maar Ne derland is een van de markten die we willen veroveren en dan kun je niet om Paul en Jacco heen. Paul is nog erg scherp. McEnroe zal schrikkenMcEn roe is een van de drie spelers uit de zogenoemde A-categoxüe, le gendarische tennishelden van het kaliber Becker, Noah en Wi lander. Petr Korda en Guy For get complementeren het veld. Eltingh houdt overigens nog een slag om de arm, het toernooi is tenslotte pas in oktober. „Met Becker moet nog een afrondend gesprek plaatsvinden. Hij is va ker aangekondigd, zonder dat hij uiteindelijk meedeed. Dat willen wij niet hebben", aldus Eltingh, die in het bijprogram ma zal dubbelen met Haarhuis. Samen hebben ze 39 titels in het dubbelspel achter hun naam. Haarhuis (op Wimbledon met Kafelnikov) is nog altijd actief op het hoogste niveau, Eltingh is druk aan het trainen. „Ik wil topfit zijn voor het toernooi. Ik heb de laatste tijd wel vaak met een racket in mijn handen ge staan, maar dan vooral bij cli nics." Het is niet de bedoeling dat Haarhuis en Eltingh, die gister middag ook nog een eigen web site (www.tennisevents.nl) pre senteerden, zich volledig gaan storten op het veteranencii'cuit. „Voorlopig hebben we onze handen vol aan de organisatie dit toernooi. Het is absoluut de bedoeling dat het een blijvertje wordt." Voor het toernooi ko men 25.000 enti'eebewijzen in omloop. Haarhuis en Eltingh re kenen op de verkoop van min stens 20.000 kaarten. GPD foto Roland de Bruin/GPD Irma Heeren: „Voor mij is het belangrijk dat ik gewoon doe wat ik leuk vind." Atlete start op 10.000 meter in Italiaanse Camaiore door Pim van Esschoten HARDERWIJK - Irma Heeren loopt mor gen in het Italiaanse Camaiore een baan- wedstrijd over 10.000 meter. Op het oog een opmerkelijke keuze, omdat de atlete eind vorig jaar besloot haar eerdere plan zich te richten op de olympische 10.000 meter van Athene 2004 te laten varen. Ze wilde zich geheel op de kortere wegwed strijden richten, met de WK-halve mara thon als hoogtepunt. Heeren zelf ziet haar deelname in Italië, waar ook Kamiel Maase en Koen Ray- maekers aan de start verschijnen, dan ook vooral als voorbereiding op de WK over 21,1 kilometer op 5 mei in Brussel. „Ik zie wel wat er zaterdag uitkomt. Aan de 10.000 meter op de EK in München denk iknuniet. Voor mij is het belangrijk dat ik gewoon doe wat ik leuk vind." De wedstrijd in Camaiore, georganiseerd door de Europese atletiekfederatie, is met name bedoeld voor atleten die zich vroeg in het jaar willen kwalificeren voor de in ternationale toernooien komende zomer. De uit Middelburg afkomstige Heeren zou een tijd onder de 32,30 minuten moeten lopen om zich voor München (augustus) te kwalificeren. Voor Maase en de jonge Raymaekers geldt een tijd van 28,15. De drievoudig wereldkampioene duatlon, die volgende maand 35 wordt, deed in de aanloop naar Sydney 2000 twee mislukte pogingen zich te kwalificeren voor de olympische marathon. De 42.195 meter noemt de in Hardex*wijk woonachtige at lete 'een gesloten boek.' Ze blijkt een disbalans in haar rug te hebben die bij langdurige inspanningen tot blessures kan leiden Sportarts Peter Vergouwen raadt haar de marathon dan ook af. Omdat Heeren nog wel altijd een olympi sche droom heeft, besloot ze afgelopen na jaar haar zinnen te zetten op de 10.000 meter op de baan. Kort daarna viel voor haar ook die optie af. „Het wordt een race met limieten en selecties. Dat ligt me niet zo. Ik ben bang dat ik mezelf ga kwellen." Ze zei in december in haar laatste jaren als topatlete vrijuit te willen sporten en richt zich met name op het circuit van wegwed strijden. GPD van onze sportredactie MOSKOU - Emma Igelström is er als eerste in geslaagd de 50 meter schoolslag binnen de 30 seconden af te leggen. De 22-jarige Zweedse zwemster tikte gisteren bij de zesde WK kortebaan in Moskou aan na 29,96. Ze was daarmee 0,28 se conde sneller dan drie weken geleden voor eigen publiek in Göteborg. Igelström verdiende met haar wereldrecord een pre mie van 15.000 dollar. De grootmachten Australië en de Verenigde Staten staan op de tweede dag beide op viermaal goud. De Australiërs, zonder superster Ian Thorpe, waren gisteren drie keer succesvol. Ge off Huegill (100 vlinder), Matt Welsch (100 rug) en de mannen- estafette op de 4x200 vrijGrant Hackett voelde zich na zijn ziekte goed genoeg om mee te doen in de ploeg. De winnende tijden waren niet geweldig. Nederlandse deelnemers waren gisteren - evenals Duitse trou wens - niet te vinden in de fina les. Chantal Groot was er nog het dichtst bij. Op de 50 vlinder werd de profzwemster van TZA in de halve eindstrij d negende in 26,95 seconden. Ze kwam een tiende tekort. De jonge Friezin Inge Dekker, die volgens bonds coach Stefaan Obi'eno behoor lijk zenuwachtig was bij haar WK-debuut, eindigde met 27,42 als dertiende. Suze Valen kon zich op de 100 vrij niet verder verbeteren. Met 55,15 werd ze voorlaatste in de halve finales. Johan Kenkhuis had aan 22,22 lang niet vol doende voor een plek bij de bes te acht. ANP door Gert Lammerink LAUSANNE - Een onderzoek van het Internationaal Olym pisch Comité heeft uitgewezen dat het gebruik van voedings supplementen kan leiden tot positieve dopingtests bij atle ten. Opvallend, daarbij is dat procentueel gezien Nederland met 'foute' producten het hoogst scoort. Volgens het onderzoek, uitge voerd in het door het IOC geac- ci'editeerde laboratorium van Keulen, bevat bijna 15 procent van 634 onderzochte producten niet toegestane middelen. Die zijn bovendien niet op de etiket ten aangegeven. Als gevolg daarvan is de kans groot dat de sporter betrapt wordt op het ge bruik van bijvoorbeeld anabo len. Op de Nederlandse markt wer den tussen oktober 2000 en no vember 2001 bij uiteenlopende leveranciers 31 producten ge kocht. Daarvan bleken er acht 'positief'. Met een percentage van 25,8 scoorde ons land daar mee het hoogst van de in totaal dertien onderzochte landen. De Verenigde Staten, algemeen ge zien als grootste vervuiler, werd 'slechts' vierde: 18,8 procent. Bij de IOC-studie werd onder meer aangetoond dat gebruik van bepaalde supplementen po sitieve tests op nandrolon tot gevolg kunnen hebben. Vorig jaar werden op dit middel onder meer de Nederlandse topvoet- ballers Stam, Frank de Boer en Davids betrapt. Met name in Italië werden overigens ook spe lers uit andere landen op het zelfde middel positief bevon den. Volgens Emile Vrijman, doping- deskundige en advocaat van enkele betrapte Nederlandse spelers, is er een verband. „Ne derland scoort het hoogst, lan den als Italië en Spanje komen daar vlak achter. Juist met die landen hebben de betreffende voetballers te maken. Het is zeer zorgwekkend. Ik vind dat de wetgever harder moet optreden: Meteen maatregelen nemen te gen een bedrijf dat niet ver meldt om welke middelen het gaat." Theo van Rooijvan de branche vereniging Natuur- en Gezond- heidsprodukten Nederland (NPN) van de voedingssupple mentenindustrie kan zich de negatieve reactiesten dele voor stellen. „Op zich liggen deresul- taten van dit onderzoek in lijn met eerdere onderzoeken. We hebben daar eerder nuances op aangebracht. Als echter wordt aangetoond dat ergens onaan gekondigd hormonen inzitten dan zeg ook ik: Dit kan niet en tegen zo'n bedrijf moeten maat regelen worden getroffen." In de meeste gevallen is het vol gens Van Rooij niet zo erg. „Vaak gaat het om geringe waarden of bijvoorbeeld over cafeïne. Wij gaan nog meer na druk leggen op etiket-vriende lijkheid. Geef heel duidelijk aan wat er inzit en wat de gevolgen zijn. Verder blijven we hameren op kwaliteit. Let op welke grondstoffen je als producent gebruikt.. Kijk uit met Amerika, waar andere regels gelden, haal vooral niets van internet." Vrijman gaat veel verder. „Niet meer gebruiken dat spul. Eet maar een bruine boterham meer. Een fabrikant doet zijn werk niet goed en de sporter wordt vier jaar geschorst. De klant wordt aangepakt! Dat is de omgekeerde wereld.ANP ALMERE - Sportvereniging Omniworld uit Almere houdt er ernstig rekening mee dat het voorlopig nog niet tot het be taald voetbal kan toetreden. Na de gemeenteraadsverkiezin gen van 6 maart is er in de pol derstad een nieuw college aan de macht gekomen, dat volgens directeur Paul Beck van Omni world onmogelijke garanties heeft geëist. Het vorige gemeen tebestuur, waarvan de VVD nog onderdeel uitmaakte, toonde zich altijd een warm voorstan der van een professionele voet balclub. De liberalen zijn bij de vorming van een nieuw college echter buiten de boot gevallen. De WD maakte plaats voor Leefbaar Almere, die zich als nieuwkomer meteen tot groot ste partij in de gemeenteraad mocht laten kronen. Leefbaar Almere was vanaf het begin af aan al een fel tegen stander van Omniworld en hield dat ook tijdens de onderhande lingen over een nieuw college vol. ANP I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25