Plan voor universiteit in Zeeland Kamel Ben Salah krijgt levenslang V akbondspitbull wil voorbeeld zijn Allochtone bruiden moeten van CDA in thuisland inburgeren 17° 17° 04 Academisch onderwijs moet in september 2003 in Middelburg beginnen Blijdschap om één dag rust Ook wij zijn blij met uw nieuwe keuken .bruinzeel.. 'Jk 1 6* O m Kamer boos over inzet pr-bureaus Hulpverleners aardbeving terug Agressieve kaapvaarders 19 Feyenoord stunt in Milaan Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Minder warm Zonnig en droog bij een (vrij) krachtige oostelijke wind. De middagtemperaturen cirkelen rond de 17 graden. Waar ga jfj. werken deze zomer? Kijk zaterdag in deze krant 245e jaargang no. 81 vrijdag 5 april 2002 i los nummer 1,00 doorMaurits Sep MIDDELBURG - Zeeland werkt aan de stichting van een universiteit. Het aca demisch onderwijs wordt gegeven in een nog op te richten Roosevelt Acade my in Middelburg. Ook de Hogeschool Zeeland gaat deel uitmaken van de uni versiteit van Zeeland. Een haalbaarheidsstudie door bestuursvoorzitter J. Mandos van de Hogeschool Zeeland, di recteur D. van den Bout van stichting Scoop en prof. dr. H. Adriaansens van het University College Utrecht schetst positie ve kansen voor een Zeeuwse universiteit. De studie - De con touren van de Roosevelt Acade my - wordt vandaag officieel ge presenteerd. Het ideaalbeeld van de univer siteit gaat uit van een nauwe verbondendheid met de Hoge school Zeeland. De HZ blijft be staan en zal het beroepsonder wijs verzorgen. Zij wordt een onderafdeling van de universi teit. Relatie De naam Roosevelt Academy is gekozen vanwege tie relatie die wordt aangegaan met het Roo sevelt Studie Centrum in Mid delburg, dat zich bezighoudt met de Amerikaanse cultuur en historie. De Roosevelt Academy wordt op dezelfde leest ge schoeid als het University Col lege Utrecht (UCU). Dat is ver bonden aan de faculteit sociale wetenschappen van de Univer siteit Utrecht. Adriaansens, een Militairen in zorg DEN HAAG -PvdA en VVD wil len militairen inzetten in ver pleeghuizen. Staatssecretaris Vliegenthart van Volksgezondheid staat sympathiek tegenover het idee en gaat het met haar collega van Defensie bespreken. Vooral in de zomermaanden is vanwege vakanties het perso neelsgebrek nijpend. Medisch personeel van de krijgsmacht zou de opengevallen plaatsen dan tijdelijk kunnen invullen. Op het ministerie van Defensie zijn ze echter minder enthousi ast. De krijgsmacht kampt zelf al met een tekort aan medisch personeel. Bovendien zitten de meeste hospikken in het buiten land. Mar PvdA-Kamerlid Arib denkt echter dat er toch moge lijkheden zijn om de militairen tijdelijk in te zetten. GPD oud-Middelburger, is de grond legger en decaan van het Colle ge. Het UCU selecteert zijn studen ten onder meer uit de aanmel dingen voor de Utrechtse uni versiteit Zij krijgen in driejaar een brede academische basis vorming (een bachelor-pro gramma), waarna ze verder kunnen studeren aan binnen- en buitenlandse universiteiten om een masters-titel te behalen. De aanpak van het College sluit aan op het academisch onder wijsvorm in het buitenland. De Zeeuwse universiteit krijgt een vergelijkbare opzet: een al gemene opleiding met vijf fa culteiten, gericht op weten schap, bestuur en bedrijfsleven. Afgestudeerden ontvangen een internationaal erkend diploma. Als hoofdvestigingsplaats is de keuze op Middelburg gevallen, omdat die stad gunstig ligt ten opzichte van zowel Rotterdam als Gent en Antwerpen. De Zeeuwse universiteit zoekt na drukkelijk samenwerking met de onderwijsinstituten in Vlaanderen. Zij wil eenderde van de studenten uit het buiten land halen. Vlissingen is afge vallen omdat daar het middel baar en hoger beroepsonderwijs al is geconcentreerd. Bovendien wordt Middelburg vanwege het culturele klimaat en de woon omgeving beter passend geacht bij een academisch onderwijs instituut. Naar verwachting kunnen de eerste studenten in september 2003 worden verwelkomd Di verse Middelburgse historische gebouwen zijn in beeld, maar ook de vorming van een campus - al dan niet in een bestaand complex - wordt onderzocht. BETHLEHEM - Een klein moment van blijdschap tijdens zwarte dagen in het Midden-Oosten: een Israëlische militair op een tank juicht van vreugde, nadat hij hoorde dat hij voor een dag rust uit Bethlehem op de Westoever wordt teruggetrokken, foto AP pagina 5: Bush stuurt Powell naar Israël door Ad Rijken AUCH - Huilend vielen de kin deren van de echtparen Van Hulst, Nieuwenhuis, hun part ners en enkele vrienden elkaar in de armen toen president G. Bastier van het cour d'assises (Advertentie) KOOPZONDAG BERGEN OP ZOOM 28 APRIL De Zorgloterij maakte de verbouwing van Manege Den Dolder mogelijk. Mensen met een handicap kunnen weer paardrijden Bruynzeel Keukens ondersteunt de Zorgloterij. Bergen op Zoom Drebbelstraat 9. telefoon 0164 - 25 09 00 Breda Woonboulevard Kruisvoort 52, telefoon 076 - 522 13 34 Roosendaal Ettenseweg 2, telefoon 0165 - 63 13 66 www.bruynzeel.com gisteravond laat het vonnis voorlas. De meerderheid van jury en rechters acht Kamel Ben Salah schuldig aan de moord op de echtparen van Hulst uit Oss en Nieuwenhuis uit Vianen in mei 1999. Salah werd tot levens lang veroordeeld. In schril contrast met de ontla ding van de in twee proceswe- ken opgebouwde spanning bij de nabestaanden stond de reac tie van de verdachte. Op het ge zicht van Ben Salah verscheen een zenuwachtig glimlachje waarna hij zich gewillig liet af voeren. Toen jury en rechters zich gisteravond terugtrokken voor beraadslaging was de helft van de aanwezigen, toeschou wers en procesdeelnemers, er van overtuigd dat ze Kamel Ben Salah schuldig zouden verkla ren, terwijl de andere helft zeker was van een 'onschuldig'. Zondebok Als laatsten hadden de advoca ten van Ben Salah urenlang op de juryleden ingepraat. Het standpunt van de verdediging: de Franse politie en justitie heb ben onmiddellijk na de ontdek king van de moorden op de echtparen Van Hulst en Nieu wenhuis hun cliënt aangewezen als zondebok. ,,Een figuur die leefde aan de zelfkant, de ideale verdachte. Andere sporen zijn niet serieus onderzocht. We zit ten nog steeds met onzeker heid." Advocaat-generaal Gerard Al- digé dacht daar gisterochtend heel anders over. In een vier uur durend requisitoir droeg hij de 'bouwsteentjes' aan die bij el kaar opgeteld volgens hem het 'verpletterende bewijs' opleve ren voor de schuld van Ben Sa lah. Alleen de hoogste straf die in Frankrijk mogelijk is voor moord, levenslang met een mi- (Advertentie) ZIN IN VAKANTIE? of er even een paar dagen TUSSEN UIT? Een greep uit de vele aanbiedingen van deze week: 5"' Reizen Turkije en Egypte v.a. 365,00 Alanya 4* All in v.a. 249,00 Ontdek Vaporetto en Venetië 349,00 Kijk morgen in de Reizen bijlage van deze krant! door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De vech tersmentaliteit van een pitbull is FN V-bestuurder Gülami Ye- sildal (28) niet vreemd. Klein van stuk, Turkse afkomst, maar bezigt de spreekwoorde lijke Jip-en-Janneke taal. Ver sterkt door de harde stem zien bouwvakkers hem niet als al lochtoon, maar als FNV-er: één van hen. Gülami leidt namens FNV en CNV de huidige bouwstakin- gen in Zeeland. Formeel is hij nog in opleiding, maar de bond ziet hem al als coming man. Kaderleden lopen met hem weg. Gedreven, collegiaal, spreekt goed Nederlands en staat voor wat hij zegt, ken schetst vakbondsconsulent Wilbert Verbeek zijn collega. „Hij spreekt de taal van de werknemers, is rustig en denkt goed na voordat hij wat roept. Gülami kan in positieve zin slecht tegen zijn verlies, oor deelt FNV-kaderlid Willem Davidse. Bijna dagelijks struinen ze samen bouwplaat sen af om werknemers op te roepen te gaan staken. „Hij wil altijd het onderste uit de kan. Waar wij als oude rotten zou den zeggen: 'Laat maar, je trekt aan een dood paard', gaat FNV-bestuurder Gülami Yesildal: „Ik kan moeilijk loslaten wat ik beet heb.' Gülami door. En het lukt hem meestal nog ook." Zelf noemt de Rotterdammer zich 'resultaatgericht'. „Ikkan inderdaad moeilijk loslaten wat ik beet heb." In 1979 kwam hij als vijfjarige jongen naar Nederland. Zoon van een arbeidersfamilie, niet religi- foto Lex de Meester eus en in Turkije behorend tot een minderheid. „Mijn ouders waren analfabeet. Door het harde werken is mijn vader al op zestigjarige leeftijd gestor ven." Die achtergrond stimuleerde hem te gaan studeren. In hotel New York kwam hij als stu dent culturele antropologie en politicologie aan de universi teit in Leiden voor het eerst in aanraking met de vakbond. De wil om een ondernemingsraad op te richten leverde een con flict op met de directie. Ook toen al kon hij niet stilzit ten. In zijn vrije tijd zette hij zich in voor integratiebevor derende projecten in Rotter dam. Hij staakte zijn studie nadat een bemiddelingsbu reau een baan aanbood bij FNV-bouw. Via Deventer, Die- men en Rotterdam kwam Gü lami terecht op het kantoor in Bergen op Zoom. Niet iedereen binnen FNV-bouw kan het waarderen dat de allochtoon succesvol is en het hoofd boven het maaiveld uitsteekt. „Som migen stoppen je toch in een stereotiepe hokje." Slechts drie van de veertig be stuurders van FNV-bouw in Nederland zijn van buiten landse afkomst. De alleen staande vader hoopt dat hij kan dienen als voorbeeld. Hoewel hij geen baangarantie heeft, zoekt FNV-bouw een nieuwe bestuurder voor Zee land. Naar die baan heeft Gü lami wel oren, al blijft hij in Rotterdam wonen. „Later wil ik weer naar de Randstad. Daar is het vakbondswerk complexer en spetterender." De Tweede Kamer is boos op staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat. Haar ministerie heeft een pr-bureau ingehuurd om te suggereren dat er voldoende deskundigheid in huis was om de veiling van UMTS-frequenties in de mo biele telefonie te organiseren. In werkelijkheid ontbrak het juist aan deskundigheid, waar door de veiling te weinig op bracht en ruzie tussen telecombedrijven ont- O stond. Nederlandse militairen hebben samen met hun Duitse colle ga's een operatiekamer ingericht in het door aardbevingen getroffen deel van Afghanistan. Ze keerden gisteren moe maar voldaan terug in Kaboel waar ze zijn gelegerd. Over de reis van 350 kilometer hebben ze. gehinderd door sneeuw, modder en opstoppingen, anderhalve dag gedaan. „De oorlog heeft meer beschadigd dan de aardbe ving", concludeert sergeant Meijer. De agressie van Zeeuwse kaapvaarders was van groot finan cieel belang voor de VOC. De Zeeuwen lieten geen kans onbenut om een schip te kapen. Zonder die fanatieke kapers had de compagnie waarschijnlijk geen twee eeuwen stand gehouden. Dat stelde Van Loo van het Zeeuws Ar chief gisteren tijdens de Zeeuwse start van het VOC- jaar. Feyenoord heeft gisteravond in Milaan voor een grote verras sing gezorgd. De Rotterdamse ploeg won in de eerste wedstrijd tegen Internazionale in de halve finales van de Uefa-beker knap met 1-0. Zes minuten na de rust viel het doelpunt. Uit een voor zet van Pierre van Hooij donk gleed verdediger Cordoba de bal in eigen doel. Volgende week donderdag is de return in de uitverkochte Kuip. éLÖ feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7; trends: 9,10,11 en 13; zee land: 15,16,17,19 en 21; sport: 23. 24,25 en 27. door Ap van den Berg nimum van 22 jaar, achtte hij op zijn plaats. De advocaat-gene raal volgde vijf lijnen die vol gens hem allemaal bij de ver dachte uitkomen. Steeds dieper zakte Ben Salah tijdens het re quisitoir onderuit op het ver dachtenbankje, zijn hoofd ver bergend in zijn handen. Laatste woord Tijdens het laatste woord wend de Ben Salah zich tot de kinde ren van de slachtoffers. „Ik ben met mijn hart bij hen." Hij er kende in zijn leven vaak te heb ben gelogen. „Maar ik ben geen moordenaar." GPD DEN HAAG - Bruiden uit Tur kije en Marokko moeten al in hun geboorteland beginnen met inburgeren. Ze mogen pas naar Nederland komen als ze zich in onze taal kunnen uitdrukken. De rest van de cursus kunnen ze vervolgens hier afmaken. Dit voorstel doet CDA-Kamer- lid Verburg. Het Landelijk Overleg Minderheden spreekt van 'een waardevolle suggestie'. PvdA-Kamerlid Belinfante zoekt eveneens naar 'positieve prikkels' om mensen te bewegen goed in te burgeren. Zij voorziet problemen met de kosten van de cursussen in het buitenland en broedt daarom nog op een vari ant op het CDA-voorstel. „Maar op heel veel plekken in de we reld kun je Nederlands leren, dus dat hoeft het probleem niet zijn." Volgende week debatteert de Tweede Kamer over gezins hereniging. Jaarlijks komen rond de 10.000 vrouwen naar Nederland om te trouwen met een man van bui tenlandse afkomst, doorgaans een Turk of Marokkaan. Allen zijn verplicht een inburgerings- cursus te volgen, maar velen ha ken voortijdig af. „Trouwen doe je niet van de ene op de andere dag", stelt Ver burg. „Daarom kunnen mensen best in het land van herkomst beginnen met inburgeren, zodat ze met een basale kennis van de Nederlandse taal en maat schappij hier arriveren. Ten be wijze van hun kennis moeten ze een toets afleggen. Wie die toets niet haalt, krijgt geen machti ging tot verblijf." De taallessen overzee moeten worden gege ven door particuliere bureaus, „In Ankara kan de faculteit Ne derlands van de universiteit al daar ook een rol spelen."GPD Advertentie postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000002' c noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: r per maand met automatische incasso 19.25). n per kwartaal met automatische incasso 52,-). n per jaar met automatische incasso 198,-) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1