Halt richt zich meer op preventie Woord en Daad heeft geld voor internaat in Manilla bij elkaar Speelstad viert derde decennium Stadsraad reikt weer Veerse Bengel uit Vrachtwagen verliest wielen Inbreker in tuin betrapt Boetes voor rijden met slok op Voormalig instructeur geschorst Mannen beboet na baldadigheid Meisje gewond na aanrijding Portemonnee gerold op Markt Meer projecten over voorkomen kleine criminaliteit jeugd Informatiemarkt Astma Fonds Trimmiddag voor teckels weekenddiensten Klucht Klaarovers voor padden Djembespelen bij muziekschool Deltaband maakt cd agenda OOSTERLAND - Een vrachtwagencombinatie heeft giste renmiddag op de N59 ter hoogte van Oosterland twee wielen verloren. De politie vermoedt dat de wielbouten losgelopen waren. De op drift geraakte wielen richtten geen schade aan. Eén ervan werd teruggevonden. De ander is nog spoorloos. Een deel van de N59 was door het voorval twee uur gestremd. Het verkeer werd omgeleid via de parallelweg langs de N59. GOES - Bewoners van een woning in de De Graaffstraat in Goes hebben in de nacht van woensdag op donderdag een in breker betrapt in hun tuin. De man was op dat moment bezig met het forceren van de deur. Hij ontsnapte via de schutting toen hij werd ontdekt. GOES - In Goes en Yerseke zijn in de nacht van woensdag op donderdag automobilisten aangehouden wegens het rijden onder invloed. De 36-jarige man die in de Niewstraat in Goes werd betrapt, bleek ruim vier keer de toegestande hoeveel heid alcohol gedronken te hebben. Hij kreeg een dagvaarding en zijn rijbewijs werd ingevorderd. De 24-jarige man die op de Dam in Yerseke werd aangehou den had net iets te veel opHij kreeg een boete van 190 euro en een rijverbod van een uur. VLISSINGEN - Tijdens een extra ledenvergadering van de Recreatie Vereniging Vlissingen is opnieuw de kwestie aan de orde gekomen over de handhaving van een zweminstructeur, die, weliswaar buiten verenigingsverband, voor ontucht met een minderjarig meisje, een straf heeft moeten uitzitten. Om de rust binnen de vereniging te behouden is besloten om toch tot een algehele uitsluiting van de voormalige instructeur over te gaan. Hij is nu ook als zwemmend lid geweigerd. De voormalig instructeur is per direct geschorst. VLISSINGEN - De politie heeft op de Veerhavenweg in Vlis singen twee mannen aangehouden voor baldadigheid. De twee, een 28-jarige Groninger en een 26-jarige man uit Vlaar- dingen, hadden in de nacht van woensdag op donderdag bij het restaurant bi] het NS-station een stoel op de rijbaan gezet. Ze kregen een boete voor hun gedrag. OOST-SOUBURG - Een 14-jarig meisje is woensdagavond aangereden op de Oude Vlissingseweg in Oost-Souburg. Ze werd geraakt door een automobilist die haar tegemoet kwam. De automobilist had een auto en een fietser ingehaald en bleef vervolgens midden op de weg rijden. De bestuurder is na de aanrijding doorgereden. Het meisje liep wat schrammen op en had last van hoofdpijn. Haar fiets raakte beschadigd. MIDDELBURG - Op de Markt in Middelburg is gisteroch tend om 10.10 uur de portemonnee van een 49-jarige Middel burgse gerold. In de portemonnee zaten persoonlijke papie ren en enkele honderden euro's. De portemonnee werd in een onbewaakt ogenblik uit haar tas gestolen. vrijdag 5 april 2002 Leerlingen van de vakschool helpen zelf ook mee aan de bouw van hun internaat. foto Stichting Woord en Daad door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Hel Regio- naai Halt Buro Walcheren gaat meer preventie-activiteiten I ontwikkelen. Volgens de orga- nisatie is het tegengaan van vandalisme, winkeldiefstal en stoer gedrag de beste manier om te voorkomen dat jongeren in aanraking met politie en justitie komen. Eén van de nieuwe pro- I jecten is het maken van een film i over het werk van het Regionaal Halt Buro Walcheren. Het Halt Buro besteedt al een groot deel van zijn tijd aan pre- I ventie-activiteiten. Bekende voorbeelden zijn de lesmappen Regels en Stoer voor basis- I schoolleerlingen en het vuur werkproject. Doel van de pro- I jecten is het voorkomen van kleine criminaliteit onder jon- I geren en het terugdringen van het aantal Halt-cliënten. I De roep om meer preventie-ac- tiviteiten klinkt steeds duidelij - ker, aldus het beleidsplan 2002- I 2006. Scholen klopten aan voor I meer projecten, maar ook ou- I ders vroegen zich meer en meer af hoe het kwam dat hun kind j bij voor een alternatieve straf naar het Halt Buro moest. Ook zij vroegen om preventief ad- MIDDELBURG - Astma en COPD, de verzamelterm voor luchtwegaandoeningen als chronische bronchitis en lon- gefyseem, spelen de hoofdrol op een informatiemarkt die de Walcherse en Bevelandse afde lingen van het Astma Fonds morgen houden in de Stads schouwburg in Middelburg. Wethouder voor welzijn L. Luit- wieier opent de markt om tien uur. Tot vier uur geeft de markt informatie over de aandoenin gen en hun effecten op dagelijks leven, werk, sport en diëet. Er zijn een arts, apotheker, fysio therapeut, longverpleegkundi- ge en diëtist te raadplegen. Voor kinderen zijn er creatieve bezig heden. vies. Medewerkers van Halt ko men door hun contacten met jongeren ook in aanraking met verschillende jeugdhulpverle ningsorganisaties die vroegen naar een preventieve aanpak van jeugdcriminaliteit. Uit cijfers blijkt dat jongeren die bij het Halt Buro zijn ge weest, in de meeste gevallen niet meer in aanraking komen met politie en justitie. Het succes is volgens het beleidsplan toe te schrijven aan de werkwijze van de organisatie. Jongeren wor den meteen na het plegen van de overtreding met de neus op de feiten gedrukt. Zij moeten scha de vergoeden en een werkstraf uitvoeren, zoals het helpen bij de plantsoenendienst of het schoolplein opruimen. Asielzoekers Een nieuwe activiteit is de les map Halt in Zeeland. Samen met het Openbaar Ministerie, de Regiopolitie Zeeland en de Halt Organisaties in Zeeland is be sloten een film te maken over Halt als organisatie. De film is eind dit jaar klaar en geeft een beeld van wat jongeren kan overkomen als zij in aanraking komen met de politie. De film is bedoeld voor jongeren, ouders, jongerenorganisaties en scholen voor het voortgezet onderwijs. Het Halt Buro gaat ook onder zoeken of het zinvol is om jonge, minderjarige asielzoekers voor lichting te geven over de organi satie. Daar is tot op heden weinig tot geen aandacht aan besteed. Jonge asielzoekers die lessen volgen in het reguliere onderwijs en via de school an derstaligen op het Molenwater draaien wel met voorlichtings projecten van het Halt. BOSSCHENHOOFD - De Ne derlandse Teckel Club, regioaf deling Noord-Brabant Zee land, houdt morgen een trim- en verzorgingsmiddag voor de ruw-, kort- en langhaar teckels in De Schakel in Bosschen- hoofd. Het evenement begint om 14.00 uur. door Gerrit van Loon VLISSINGEN - De Zeeuwse Woord en Daad-comités sluiten 28 mei de geldinzamelingsactie voor een nieuw internaat in Ma nilla af met een zangavond in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Het internaat komt naast de vakschool die in 1999 gebouwd is. Vanaf eind 2002 kunnen hon derd studenten, die vaak van ver moeten komen, op het internaat overnachten. De Zeeuwse afdeling van de Stichting Woord en Daad heeft als doel kinderen een kans op zelfstandigheid te bieden. In de hoofdstad Manilla is de schrij nende armoede volgens de stichting goed zichtbaar. Kin deren en volwassenen scharre len dag in dag uit op de 'smokey mountains'. Dit is een uitge strekte woonwijk die is ge bouwd op een vuilnisbelt. Voor jongeren die de lagere of middelbare school hebben afge rond, is het lastig om werk te vinden, zegt Woord en Daad. Daarom biedt de stichting naast het reguliere onderwijs ook be roepsgerichte training aan. De jongeren kunnen dan met een vakdiploma snel aan de slag. Dankzij een eerdere actie van de Zeeuwse Woord en Daad-comi tés werd in 1999 de vakschool gebouwd. De ontwikkelingen op deze school in de Filipijnen staan niet stil. Het aantal studenten groeit. Daarom is een internaat noodzakelijk. De Nationale Commissie voor armoedebe strijding en Duurzame Ontwik keling (NCDO) kent een subsi dietoe van ruim 45.000 euroD e Zeeuwse comités zorgen met hun actie voor bijna 84.000 eu ro. In totaal kost de bouw van de eerste verdieping van het inter naat ongeveer 129.000 euro. De andere verdieping wordt be taald door andere organisaties. De honderd studenten krijgen op het internaat huiswerkbege leiding, christelijk onderwijs, een dagelijkse maaltijd, kleding en medische zorg. Op de vak school krijgen de straatkinde ren les in lassen, mechanica, elektronica en koeltechniek. Het is de bedoeling dat de oplei ding nog wordt uitgebreid met computerkunde, timmeren en kledingvervaardiging. De stu denten van de richting metaal- en houtbewerking helpen mee aan de bouw van het internaat. De eerste verdieping van het in ternaat wordt verdeeld in vier slaapzalen, een gemeenschap pelijke ruimte, een keuken, een eetzaal, douches en toiletten. zaterdag 6 en zondag 7 april 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: I F. Bronzwaer, Badhuisstraat 31, tel. I (0118)412525. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 I zon. 0.00-24.00 uur: E. Kant, Sabalaan 3, tel. (0118) 471017. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 I uur. Middelburg, vrij. 17.00-zat. 23.00 uur: I G. J. H. Meyjer, Oosterscheldestraat 12, tel. (0118) 639933. zat. 23.00-zon. 23.00 uur: K.R.G.S. Boejharat, Noordweg 419, tel. (0118)639933. Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Souburg, Nieuwland en Arnemuiden, zat. 0.00-24.00 uur: H.J. Roelofsen, Pr. Bernhardstraat2, Ar nemuiden, tel. (0118) 601308. zon. 0.00-24.00 uur: 1J. Visser, Roozenburghlaan 20, Middel burg, tel. (0118) 627664. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Gapinge, Grijpskerke, Oostkapelle, Se- rooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: R. van tol, Markt 36, Veere, tel. (0118) j 501271. Domburg, Aagtekerke, Westkapelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: P.K. Noorlander,Middelburgsestraat94, Koudekerke, tel. (0118)551231. Biggekerke en Meliskerke (artsen Bou- wense en Stutterheim), vrij. 18.00-zo 0800: B. Bouwense, Valkenisseweg 42, Bigge kerke, tel. (0118) 552190. zo. 08.00 uur-ma. 08.00 uur: REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl A. Stutterheim, Rapenburgweg 4, Melis kerke, tel.10118) 561760. Tandartsen: Walcheren: A. D. Stigter, van Borselelaan 38, Veere, tel.(0118)501830. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, vrij. 20.00- zon. 22.00 uur: J. van Dierendonck, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: J. Drijdijk, tel. (0118) 626045. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: A.J. Diender, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel. (0118) 410910. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren): Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Stichting Dierenambulance Walcheren: alarmnummer 06-23268462. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke'. Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek Souburg, C. van Perestraat 1 Oost-Souburg, tel. (0118) 461593. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek Dauwendaele, Roozenburg- laan 18, Middelburg, tel. (0118) 627471. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. (0118 >684000. VEERE - Toneelvereniging Tot Leringhe ende Vermaeck uit Veere voert vandaag en morgen de klucht Ik voel nattigheid uit, geschreven door Berend Heemskerk. Vanavond wordt opgetreden in het verenigings gebouw in Vrouwenpolder. Morgen speelt de vereniging in het verenigingsgebouw in Vee re. Beide uitvoeringen beginnen om 19.45 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop te koop in Veere aan de Veerseweg 36 en in Vrou wenpolder aan de Nieuwstraat 31. OOSTKAPELLE - Vijftien mensen, zowel jongeren als ou deren, kunnen morgen padden helpen oversteken langs de Oostkapelseweg tussen Dom burg en Oostkapelle. Deelne mers moeten zich om tien uur verzamelen op het voorplein bij het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Belangstellen den kunnen zich vooraf opgeven bij het museum. Op Paddenpad duurt ongeveer anderhalf uur. Al bijna dertig jaar storten Vlissingse kinderen zich in de zomer op stapels hout om in korte tijd hun eigen Speelstad uit de grond te stampen. archieffoto Ruben Oreel door Ellen De Vriend VLISSINGEN - Hutten bouwen, stok brood bakken en allerlei sportieve activi teiten: dat is Speelstad. Dit jaar wordt het kindervakantieproject voor de dertigste keer georganiseerd. Behalve medewer kers voor deze zomer zoekt de werkgroep Speelstad Vlissingen ook oud-medewer kers voor de reünie. De reünie is waarschijnlijk pas in oktober 2002. De werkgroep Speelstad Vlissingen zoekt iedereen die de afgelopen dertig jaar bij de organisatie betrokken is ge weest. Zij wil een groot feest organiseren waarvoor ook nog naar oude foto's wordt gezocht. De uit dertien mensen bestaande werkgroep is sinds januari druk bezig met de voorbereidingen voor Speelstad 2002. De subsidies zijn bij de gemeente Vlissin gen geregeld en de taken zijn ook al ver deeld. Decorstukken Vanaf maandag 8 april werkt een groep mensen wekelijks aan de bouw van de de corstukken. Dat gebeurt in een loods aan de Voltaweg in Vlissingen. Daar worden ook de gereedschappen en materialen ge repareerd. ,,Elk jaar krijgen we oude pal lets van een groot aantal Vlissingse be drijven", legt secretaris Ka thy Sa vie uit Middelburg uit. Zij is al zo'n tien jaar als bestuurslid betrokken bij de organisatie van Speelstad. Behalve het secretariaat heeft zij ook een aantal jaren het Kleuter dorp voor haar rekening genomen. Kleu terdorp werd in 1996 voor laatst gehou den. Haar man, Andries Steketee, helpt al dertien jaar bij de opbouw en begeleiding van Speelstad. Beiden hebben leuke herinneringen aan vroeger, toen zij er zelf als kind heen gin gen. Kathy ging naar Speelstad in Sou burg waar zij hutten bouwen en potten bakken het leukst vond. Maar het mooist van al vond ze de grote brandstapel aan het eind van de speelweek. Tegenwoordig geniet Kathy het meest als alle kinderen in de startblokken staan om het hout te mo gen pakken.Je weet niet hoe snel die gas ten een enorme stapel hout kunnen laten verdwijnen." Verslavend Andries vindt de gezellige sfeer tijdens het kindervakantieproject en het plezier van de kinderen verslavend werken. Voor hem springt Speelstad 1996 er uit. „Toen hetproject gestopt dreigde te worden, zijn we met een heleboel kinderen in een tram metje naar het stadhuis gereden om daar te demonstreren. AI die fanatiek roepende kinderen vergeet ik nooit meer Na Piratenstad, Stripstad, Playwood en Waterstad wordt het thema van Speelstad 2002 door de werkgroep nog angstvallig geheim gehouden. De week wordt gehou den van maandag 29 juli tot en met zater dag 3 augustus. Speelstad is bedoeld voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Afhankelijk van het weer wordt het eve nement jaarlijks gemiddeld door driehon derd kinderen bezocht. Charme Vorig jaar werd gezegd dat het de laatste Speelstad op het bunkerterrein aan de Langeleenweg was, omdat de gemeente Vlissingen het terrein wil bebouwen. Ka thy Savic heeft daar nooit geloof aan ge hecht. „We willen daar ook helemaal niet weg", roept ze verontwaardigd. „Nergens vindt je een plek met zoveel charme. Die heuvels en bunkers zijn geweldig voor de kinderen." Zij kan geen ander terrein in Vlissingen bedenken dat aan alle eisen voldoet. „Het terrein moet groot zijn, af gesloten kunnen wordener moet water en elektriciteit zijn en het moet goed berijd baar zijn voor vrachtwagens en hulpdien sten", somt ze op. door Miriam van den Broek VEERE - De Stadsraad Veere wil voor de derde keer de Veerse Bengel uitreiken aan een per soon of groep die zich vorig jaar op sociaal of cultureel gebied heeft ingezet voor Veere of Zanddijk. De prijs bestaat uit een bronzen beeldj ede Veerse Bengelen een bedrag van maximaal 450 euro. Dat bedrag moet besteed wor den aan het doel waarvoor de winnaar is genomineerd. De aanmoedigingsprijs werd in 1999 in het leven geroepen. De Veerse Bengel werd toen pos tuum uitgereikt aan Henk Fran ke. De cheque is naar muziek vereniging Veere's Genoegen gegaan. In 2000 werd de Veerse Bengel niet uitgereikt wegens een gebrek aan nominaties. Vo rig jaar won Sylvia van Dam Merrett. Zij maakte onder meer kostuums voor de Historische Markten en ze was de drijvende factor achter museum de Schot se Huizen. Kandidaten kunnen worden op gegeven via een nominatiefor mulier dat de Stadsraad Veere MIDDELBURG - De Zeeuwse muziekschool houdt zondag 7 april in samenwerking met de Slagwerkschool Rondomtrom uit Roosendaal de traditionele presentatie djembespelen. Plaats van handeling is De Klo veniersdoelen in Middelburg. De populariteit van deze West- Afrikaanse handtrommel is groeiende. Steeds vaker willen mensen dit instrument leren be spelen. Zo'n vijftig leerlingen van Rondomtrom verlenen hun me dewerking aan de presentatie. Nieuwkomers bij deze presen tatie zijn leerlingen van basis school De Reiger uit Heinkens- zand die voor deze presentatie twee speciale ritmes hebben ge leerd. Verder spelen mee de leer lingen van de Brede School in Middelburg en leerlingen van basisschool 't Mozaïek uit Oost- Souburg. Het publiek kan aan het eind van het programma les krijgen om zelf te ervaren hoe het is om op de Afrikaanse trommel mu ziek te maken.Tot slot is er gele genheid om vragen te stellen over het nieuwe lesblok. verspreid. In aanmerking ko men personen, groepen of in stellingen zonder winstoog merk die zich het voorbije jaar gewerkt hebben aan de kern op sociaal of cultureel terrein. De genomineerden hoeven geen lid te zijn van de Stadsraad. De no minaties moeten uiterlijk op 15 april ingeleverd zijn bij de Stadsraad. De inzendingen worden beoordeeld door een drievoudige jury: Jan Midavai- ne, Addie Nieuwenkamp en voorzitter Ben Slingenberg. De prijs wordt dinsdag 23 april uit gereikt tijdens de algemene le denvergadering en het politiek café in De Peperboom in Veere. VLISSINGEN - De drumfanfa re De Deltaband van de Koninklijke Harmonie Ons Ge noegen in Vlissingen heeft een nieuwe cd gemaakt. Het eerste exemplaar wordt morgen bij de jaarlijkse uitvoering in de sporthal Baskensburg overhan digd aan cultuurwethouder L. Poppe-de Looff. Het concert van Ons Genoegen begint om 20.00 uur. Aan de cd werkten veertig mu zikanten van de Deltaband mee. De titel luidt Ambassadors on Stage. Deze naam moet het in ternationale karakter van de Deltaband benadrukken. De ti tel heeft ook betrekking op de veelzijdigheid van de band. De drumfanfare presenteert zich tijdens shows, parades, taptoes en braderieën maar wil zich ook meer toeleggen op concerten. Het muziekgenre op de cd vari eert van traditionele werken, tot Frank Sinatra, nummers uit de film Grease en de titelsong uit de musical Elisabeth. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur. Koersbal, biljart en soos voor ouderen, Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur Tossen. Inschrijving tussen 8.45-9.00 uur; MIDDELBURG - COC-café Goudwaard, Lange Noordstraat 52, 21.00 uur: Après- skï party; OOSTKAPELLE Peuterspeelzaal ,'t Speeltreintje, 15.00-16.30 uur: Bed-box- buggybeurs; Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; VLISSINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: Koersbal; De Piek, 21.30 uur: Jamsessie; WESTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 - 11.30 ui r: Badminton voor 50-plussers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17