Recreatie Paardekuup onzeker PZC Egyptische mummies en vleugels in felle kleuren Lex Maes tekent caféleven 16 Provincie vindt aanbouw recreatiedorp niet vanzelfsprekend lezers schrijven Beroepsvissers moeten afblijven van snoekbaars kunst cultuur taMXA. 2ML Fortuyn XV Van Noppen Lokstof II Imago IV Plicht vrijdag 5 april 2002 door Rinus Antonisse COLIJNSPLAAT - Aanleg van een recreatiedorp in de Noord- Bevelandse inlaag De Paarde kuup is bepaald geen gelopen race. Het feit dat in een deel van de inlaag bij Colijnsplaat al een kampeerterrein met huisjes ligt (Orisant) levert geen vrijbrief op om het gebied helemaal vol te bouwen. De gemeente Noord- Beveland moet goede argumen ten aandragen waarom ze vindt dat dit wel moet. Gedeputeerde J. van Zwieten verzekert dat de provincie geen toezeggingen heeft gedaan over uitvoering van het plan. ,,De normale procedures moeten ge volgd worden." Hij herinnert eraan dat de recreatieve ont wikkeling in De Paardekuup een hele voorgeschiedenis kent en daar kan niet zomaar aan voorbij gegaan worden. De gedeputeerde vindt dat het plan voor het recreatiedorp in samenhang bekeken moet wor den met de al aanwezige recrea tieve eenheden op camping Ori sant. Ook dient rekening te worden gehouden met het Oos- terscheldebeleid en de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen, die aangeven dat sprake moet zijn van zwaarwegende maat schappelijke belangen om langs de zeearm nieuwe verblijf sre- creatie te ontwikkelen. In elk geval mag de natuur geen scha de worden berokkend. Toetsen Voorzitter J. Lilipaly van het Nationaal Park Oosterschelde kent het plan van Scaldis Deve lopment Kompagnie niet en kan De Paardekuup vanuit de lucht. er dus nog niet over oordelen. „We gaan het absoluut toetsen aan de spelregels voor de Oos terschelde. Er ligt een beleids plan en we hebben binnenkort een goedgekeurd beheer- en in richtingsplan." Lilipaly wijst erop dat in het algemeen uit breiding van verblijfsrecreatie langs de Oosterschelde zeer te rughoudend benaderd moet worden. Directeur M. Hemminga van Het Zeeuwse Landschap geeft aan dat de Paardekuup een in laag is, die uit oogpunt van cul tuurhistorie en natuur erg waardevol is. Hij verwijst naar andere inlagen langs de noord kust van Noord-Beveland. „Het zou zeer logisch zijn om daar natuurontwikkeling te laten plaatsvinden en geen uitbrei ding met een bungalowpark." Het Zeeuwse Landschap wil wel met de projectontwikkelaar praten over het plan. „Maar dat foto Peter Buteijn wil niet zeggen dat wij akkoord gaan met verblijfsrecreatie, ook al heeft de grond nu een land bouwkundige bestemming. Het is beter er natuurontwikkeling van te maken. Die camping had er niet eens mogen zijn." De Zeeuwse Milieu Federatie is ten principale tegen bouw van door Harmen van der Werf DEN HAAG - De discussie over de beroepsvisserij op snoekbaars is terug bij af. Staatssecretaris Faber van Visserij verkondigde eerder dit jaar dapper dat sportvissers en beroepsvissers voor 1 juni tot overeenstemming moesten ko men over de beroepsvisserij op snoekbaars. Anders zou zij in actie komen. Onder druk van duizenden sportvissers is zij daarop teruggekomen. Al jaren wordt er gesproken over beroepsvisserij op snoek baars. Tot nu toe mogen alleen sportvissers daarop vissen. Maar er wordt veel snoekbaars gestroopt door 'professionele' stropers, met name uit Urk. Er is dus volop vraag naar snoek baars. Veel beroepsvissers kunnen bovendien wel extra inkomsten gebruiken, omdat zij nu vooral afhankelijk zijn van de (teruglopende) paling visserij- De Tweede Kamer en ook staatssecretaris Faber hadden oren naar de wensen van de be roepsvissers. De angst voor overbevissing die bij sportvis sers leeft, zou weggenomen kunnen worden door gezamen lijke visplannen te maken. Erg hard liep dat echter niet, waar op Faber haar ferme besluit nam: voor 1 juni moet er duide lijkheid zijn. Dit leidde tot gro te onrust onder sportvissers. Zij zetten een e-mail-campag- ne op en begonnen een handte keningenactie. Sportvisserij- organisaties dreigden alle overleg te staken. Onder die druk is Faber bezwe ken en de Tweede Kamer met haar, bleek gisteren. Faber wil nog wel dat sport- en beroeps vissers op korte termijn op lan delijk niveau afspraken makerr over de visserij op snoekbaars. In Zeeland speelt dit op het Volkerak-Zoommeer. Voor P. Kooistra uit Tholen, vertegen woordiger van de beroepsvis sers van het Volkerak-Zoom- meer, komt de mededeling van Faber niet als een verrassing. Hij had direct al voorspeld dat het onmogelijk zou zijn om voor 1 juni tot overeenstem ming te komen over het vis- standbeheer. door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - Leopold Wij- develd maakte in de jaren ze ventig en tachtig deel uit van verschillende popgroepen. Hij werkte als zanger/saxofonist mee aan drie langspeelplaten. De geboren Amsterdammer had echter nog een andere passie: schilderen en tekenen. Hij maakte talloze affiches voor de popgroepen waar hij in zat en voor theatergezelschappen. In 1991 verruilde Wijdeveld Am sterdam voor het landelijke Friesland. Daar ging hij zich meer en meer toeleggen op de beeldende kunst. Nu bezit hij in Sint-Jacobiparochie een hon derd jaar oud dijkhuis met daarin een atelier en drie expo sitieruimten, waar regelmatig tentoonstellingen worden ge houden door hemzelf en andere kunstenaars. Wie wil kennismaken met het werk van Leopold Wijdeveld (geboren in 1955), moet naar Galerie T in Middelburg. Daar is tijdens de aprilexpositie in de kelder een reeks schilderijen van hem te zien. Het werk van Wijdeveld oogt vrolijk en een tikkeltje naïefHij heeft een nogal platte manier van schilderen, maar doordat hij op een eigenzinnige manier het gebruik van rechte lijnen en een zich herhalende symmetrie combineert met perspectivische experimenten, ontstaat toch een idee van diepte. Speels Wijdeveld gebruikt felle kleu ren en zijn onderwerpkeuze is breed: van Egyptische mum mies tot carrousels en van witte concertvleugels tot een fort in de vorm van een schaakbord. Leopold Wijdeveld is een fanta sievol en speels schilder met een sterk ontwikkeld gevoel voor evenwicht in de compositie. Op de parterre van Galerie T is deze maand werk te zien van twee Belgen: beeldhouwer Lu cie Sentjens en schilder Jean- Een kunstwerk van Leopold Wijdeveld in galerie T in Middelburg. foto Lex de Meester Claude Crommelynck. De laat ste woont afwisselend in Vlis- singen en het Belgische Hoei- laart. Lucie Sentjens werd in 1959 ge boren in Brussel. Zij maakt bronzen van dieren (paarden, het gorilla vrouwtje 'Cora', een olifant) en mensen. Zij kreeg les van Rik Poot en ontving in Bel gië verschillende prijzen, waar onder de Prijs Godecharle voor beeldhouwkunst en de Prix de la Fondation Beige. In 1993 ver vaardigde ze in opdracht van de Belgische staat een groot bron zen paard voor de hippodroom van Bosvoorde. Het werk van Sentj ens is figura tief. Ze weet op een knappe ma nier snelheid en beweging te suggereren in haar beelden van paarden. Verder staan er in Ga lerie T een paar mooie bronzen vrouwengestalten, die niet al leen een lofzang lijken te zijn op de figuratieve kunst maar ook op de schoonheid van het vrou welijk lichaam. De vrouwenfi guren van Lucie Sentjens zijn trots, bevallig en mooi in pro portie. Zeegezichten Jean-Claude Crommelynck (ge boren in 1946) exposeerde al eens eerder in Galerie T. Hij komt nu met recente zeegezich ten. Ci-ommelynck is in staat om op een overtuigende manier een zee te schilderen waarvan de golven blikkeren in het zonlicht. De zee, de kust, het strand, je kunt ze op duizend verschillen de manieren vereeuwigen en Jean-Claude Crommelynck geeft daarvan met zijn zeege zichten alvast een ziltig voor proefje. De apriltentoonstelling duurt tot en met de zevenentwintigste. Op zondag 7 april wordt er in Galerie T muziek gemaakt in het kader van de Middelburgse Kunst- en Cultuurroute, die dit keer onder het motto Van klas siek tot populair wordt opge luisterd met vijftien minicon- certen door solisten en ensembles op acht plekken langs de route. In Galerie T spe len Grupo Mö (Portugese volks muziek, 13.30 uur) en cellist Eelco Beinema met contrabas sist Astrid Beinema (klassieke muziek van onder anderen J.S. Bach en F. Couperin, 15.00 uur). Galerie T, Turfkaai 25-27, Middel burg. Open: donderdag, vrijdag, za terdag 11.00 tot 16.00 uur en elke eerste zondag van de maand 13.00 tot 17.00 uur. door Ernstjan Rozendaal VLISSINGEN - Lex Maes is vooral bekend als straatartiest. Sinds gisteren kunnen bezoe kers van café Soif in Vlissingen zich ervan overtuigen dat hij ook uitstekend kan tekenen. In het café en de aangrenzende eet kamer is een expositie ingericht van eenendertig met waterverf ingekleurde pentekeningen. De Vlissinger toont zich daarin een milde observator van het caféle ven. Maes heeft zich op het tekenen gestort, nadat hij enkele maan den geleden vernam dat hij on geneeslijk ziek is. Als straatar tiest heeft hij onvergetelijke typetjes gecreëerd. Een ervan was een man die in een café wachtte op zijn blind date. Ter wijl hij een bordje met daarop een meisjesnaam omhooghield, keek hij verwachtingsvol elke vrouw aan die binnenkwam. In Soif hangt een tekening die sterk aan dat typetje doet den ken. De titel luidt: Afspraak. Aan een cafétafeltje zit een man. Voor hem ligt een bos bloe men. Zjjn blik is hoopvol gericht op de deur schuin achter hem. Wie de tekening ziet, vreest me teen het ergste. Zijn afspraak zal waarschijnlijk niet komen opdagen. Als straatartiest wist Maes her kenbare, tragi-komische situa ties uit te beelden, als tekenaar lukt hem dat ook. Hij tekent het uitzicht op een 'gezellig' uri noir, omdat een wc-deur is open blijven staan, terrasmeubilair dat 's nachts aan de ketting ligt, maar vooral de mensen die het vakantiewoningen in inlagen. G. van der Krogt, medewerker planologie, wijst erop dat er te genwoordig allerlei richtlijnen gelden die nieuwe verblijfsre creatie in de weg staan. Ze noemt de Vogelrichtlijnen en het toekomstig Nationaal Landschap. „In de randen langs de grote wateren worden mil joenen euro's gespendeerd om de natuur te verbeteren." De aanwezigheid van de camping wil niet zeggen dat j e de rest van de inlaag ook maar moet vol bouwen", meent Van der Krogt. Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland staat vierkant achter het plan van SDK. Hij noemt een (verdere) recreatieve ontwikkeling goed voor de leef baarheid. In de structuurschets van de gemeente is de ruimte in De Paardekuup ook aanwezen voor verblijfsrecreatie. Het dorp blijft beperkt tot 75 huizen en dan is er volgens Van Liere sprake van een kleinschalige ontwikkeling die zowel het streekplan Zeeland als het be leidsplan Oosterschelde toe staat. Er zijn bij de projectont wikkelaar, die de grond in eigendom heeft, duidelijk ver wachtingen gewekt, stelt de burgemeester. Hij onderstreept dat er geen horecavoorziening mag komen en dat gezorgd wordt voor een goede land schappelijke inpassing, terwijl de natuur versterkt wordt door aanleg van karrevelden. Kiezen voor een andere locatie bij Co lijnsplaat acht Van Liere erg moeilijk. „Ik denk dat dit volle dig uitgesloten is. Bovendien heeft de provincie er in principe mee ingestemd. Waarom zou je dan een andere plek kiezen?" Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge- weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. volgen dan men denkt. Het mo ge duidelijk zijn dat men over deze complexe theorie iets ge nuanceerder zou moeten den ken dan alleen in termen van zweetkliertjes van mannetjes vrouwtjes. E.J. Brouwer J. van Riebeekstraat 55 Wat las ik zaterdag 30 maart in de PZC tot mijn grote verba zing? Kiest de heer Pim Fortuyn voor mediastilte. Is de heer Pim Fortuyn bang dat hij ontmas kerd wordt met al zijn mooie dromen? Ik zie dit als teken van zwakte. Als je naar de top wil zul je jezelf moeten verdedigen op alle fronten. Zo niet, dan moet je niet zo hoog grijpen. Laat de heer Fortuyn maar lek ker in zijn huisje in Italië blij ven, want zulke mensen kunnen wij missen als kiespijn. P.M. hamers Willemsstraatl2 Kloetinge Afgelopen zaterdag (PZC, 30-3) konden we kennisnemen van het op handen zijnde proces te gen de moordenaars van de die renarts Van Noppen in België. In Nederland verloopt de recht spraak niet altijd even vlot, maar volgens mij spannen ze in België de kroon. Deze zaak komt nu voor na 7 jaar! Na de rechtszaak tegen de dierenbeu lenvan de veemarkt van Ander- lecht, heb ik geen enkel vertrou wen meer in deze uitspraak. Die dierenbeulen werden vrijge sproken op ontoelaatbaar be wijs. De video's waren zonder toestemming opgenomen. Lo gisch toch dat met toestemming nooit die beelden tevoorschijn waren gekomen. Nu moeten er een paar moordenaars berecht worden die deze rechtschapen dierenarts vermoord hebben. Deze dierenarts liet zich niet omkopen door de vlees- en hor monenmaffia en bestreed het onrecht, fraude en hormonen schandalen wat er in deze we reld schering en inslag is en moest dit helaas met de dood be kopen. Een extreem trieste zaak en hier moeten de zwaarste straffen opgelegd worden. Ik vrees echter dat dit een kwade droom gaat worden omdat ook de rechters daar omkoopbaar zijn of vrezen voor hun leven. Het bewijs is al geleverd. De hormonenmaffia met enorme hoeveelheden geld heeft al de duurste advocaat ingehuurd, terwijl de vrouw van de ver moorde dierenarts uit geldge brek nog geen fatsoenlijke ad vocaat heeft. Als er een komt moet die even snel het dossier le zen van slechts 30.000 bladzij den. Is het nog nodig dat ik hier de uitslag van deze 'recht'zaak voorspel? J.W.H. Haak St. Jacobsstraat 18 Vlissingen Naar aanleiding van het schrij ven van mevrouw A. de Jonge (PZC, Lezers Schrijven, 02-04) het volgende. Er is sedert de tijd dat wij nog in berenvellen rond liepen weinig veranderd. Ook het onderzoek van genoemde onderzoeker N. McCoy wijzigt daar niets aan. Eerder onder zoek heeft uitgewezen dat vrou welijke zoogdieren een partner kiezen die het best voor het na geslacht kan zorgen. In mensen taal dus degene met het meeste geld, de hoogste status ergo de grootst mogelijke voorspoed voor dat nageslacht. In de prak tijk blijkt dat de keuze voor een biologische vader een andere is dan degene die daadwerkelijk voor het kroost zorgt. Naar ver luidt is 20 procent van de kinde ren in Nederland Europa bui tenechtelijk. Sterker nog, die feromonen kunnen er zorg voor dragen dat een eventuele con ceptie onder dwang (lees ver krachting) een grotere kans van slagen heeft dan een gemiddel de vrijpartij. Deze al dan niet synthetische stof heeft meer ge- Welkom in Zeeland? Korte leu ze, weinig inhoud, net als de website trouwens, die ook op di verse plaatsen rammelt, zoals het Verdronken land van Saef- tinge in de Oosterschelde! Een oproep om vooral jonge gezin nen naar Zeeland te krijgen waar nog ruimte volop is. En als je heimwee krijgt naar de files I en de drukte van de randstad, dan hebben Zeeland Seaports en Hessenoord de oplossing al klaar liggen! Ze bouwen ge- woon een containerterminal en binnen de kortste keren voelen de nieuwkomers zich weer I thuis, wegen afgeladen met con-1 tainervrachtwagens en elke 1 acht minuten een goederentrein die door ons Waardevol Cultu reel Landschap dendert. Dat moet de mensen toch wel aan spreken om naar onze liefelijke provincie te komen, niet? Ge-1 lukkig zijn er steeds meer ver-1 standige mensen die in verzet komen tegen dit plan, zelf nieu-1 we politieke partijen gaan zich nu inzetten tegen deze onnodige i vernietiging van de steeds' schaarser wordende natuur en ruimte langs de Wester- schelde. Misschien kunnen de ze dan ook nog een nieuwe slo- gan verzinnen om toch mensen naar ons mooie landsdeel te; laten komen, zoals: „Welkomin: de tuin aan zee, met rust en ruimte zonder WCT." F.A.D. van Nieulande\ Scheldepoortstraat 56 Nieuw Sint-Joosland Ene mijnheer van Zijl van het RWI, vindt dat oudere werkelo zen weer een sollicitatieplicht moeten krijgen (PZC, 03-04) Stem op de PvdA, dit is de partij van Van Zijl. De minister van Sociale Zaken Vermeend neeroi dit voorstel over: óók PvdA, is dit geen zooitje? Ondergeteken de is in de WW terecht gekomen (onvrijwillig) door een groot scheepse reorganisatie bij een; scheepswerf in het zuidwesten van het land. Met een sociaal akkoord, met instemming van alle betrokken partijen. Als voorbeeld. Een toenmalige di-i recteur Arbeidsvoorziening Zeeland, die mijn ontslagver-1 gunning moest verlenen, was toen ambtenaar (lagere ver-| diensten). Zij kreeg een paar' maanden na de laatste reorgani satie wel een baan aangeboden als hoofd personeelszaken bij deze grote werf, wat met zich; meebrengt een ruimere belo ning. Is dit geen zooitje? Als weggereorganiseerde ben je al les kwijt, onder andere de Sum- premie van gemiddeld 250.- per maand die men heeft moeten betalen om vervroegd uit te tre den op 61 jaar. Dat is dan 12 x250x25= ƒ750.000. Dit geld is weg. Nu ben ik 59 jaar oud, heb in de tussenliggende tijd vanaf 1998-2002 nog ander half jaar kunnen werken tegen een lager uurloon. Met als ge volg ook weer een lagere uitke ring in de WW. Is dit geen zooi tje? Lang leve de ouderen die een arbeidsverleden hebben opge bouwd van 39 jaar en langer, die onvrijwillig in de WW terecht' gekomen zijn. En die weer opge zadeld zitten met een sollicita tieplicht. J. de Wijzi Westerzicht 81: Vlissingen Advertentie café bezoeken. Hoewel hij met ze spot, houdt hij ook van ze. Onder een drieluik van een man die niet weg kan komen en uit eindelijk aan de toog hangt, staat: Proost. Nog eentje? Nog ééntje dan? Mild Maes is een milde tekenaar en soms is hij ronduit teder. Liefde in 't café heet de tekening van twee handen die over een tafel tje naar elkaar reiken. En het drieluik 'Man en vrouw vrijen voetje en doen met het andere been alsof er niets aan de hand is' toont precies wat eronder staat. De lichtvoetige tekenstijl sluit naadloos aan bij de licht voetige onderwerpen. Expositie: tekeningen van Lex Maes, tot eind april in café Soif in Vlissingen. 30qsse Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuidem, te'- 0118-601273 (stwyfd va(i(ma*ndag t/h zaterdag £l> .vftuïasavoïw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 16