Natuurgebied bij Sint Laurens Topjaar voor sterrenwacht Hoger beroep Spar op lange baan Werkstraf geëist in zaak overlijden patiënt Arduin Geschiedenis van de Zeeuwse muziek 'A zeeuwse almanak Vandaar Kandidaten voor functies Walcherse kinderartsen Dorpsvereniging enthousiast over plan Het Zeeuwse Landschap Wietkwekerij ontmanteld in Middelburg Onbekende zaagt notenbomen om (Advertentie) ■W: OMO Color L/qïïïï gratis monster bi} aankoop van €30,' san kinderkleding Vernissend. „C&A De laatste serie plaagstoten van de winterwinden in die Vlissingse achtertuinen wer den één schutting te veel. Een paneel werd weggevaagd en wat er restte oogde dermate zieltogend dat besloten werd tot drastische vernieuwing. Kuub na kuub vers tuinhout werd aangevoerd en onder het glorieuze paaszonnetje togen de eigenaren aan het werk. Zwaar werk. Temeer door het zicht op omliggende tuinen, waar de buurt in le digheid genoot van het zon netje. Daar kwam het des te harder aan, toen het gestage ritme van doffe hamerslagen plaatsmaakte voor een dave rende verwensing na een mis slag. De buurvrouw liet er zowat een dienblad met verfrissin gen door vallen. „Wat was dat?", riep ze verschrikt. Haar man grijnsde vol begrip richting zwoegende buurtge noot. „Da's nou schutting- taal." MIDDEN vrijdag 5 april 2002 door Gerrit van Loon MIDDELBURG - Zeeland mag trots zijn op zijn sterrenwacht. De volkssterrenwacht Philip- pus Lansbergen uit Middelburg heeft een geweldig jaar achter de rug. De netto inkomsten ste gen ten opzichte van het jaar 2000 met maar liefst 92 procent. De sterrenwacht zag het aantal donateurs stijgen tot een re cordaantal van 306. De homepage van sterrenwacht Philippus werd ruim zevendui zend keer bezocht en de activi teiten gaan via internet de hele wereld over. Andere sterren kundige instellingen .in Neder land maken meldingen van de Zeeuwse activiteiten. De gratis mailingslijst op de site www- .lansbergen.demon.nl heeft bij na 150 abonnees. Ook kinder verjaardagen worden steeds meer opgefleurd door bezoekjes aan de sterrenwacht. De volks terrenwacht in Middelburg geeft de kinderen uitleg over de maan en zonnestelsel. Na afloop krijgt de jarige een oorkonde. Het afgelopen jaar bleek de di gitalisering van de sterren wacht een goede stap. Steeds meer mensen kregen interesse De Middelburgse wethouder M. Strous zorgde ervoor dat het ob servatorium verhuisde naar Oostkapelle. Daar is een profes sionele telescoop opgesteld. Verder was er voor de sterren wacht een instroom van nieuwe medewerkers en een fotograaf toe te juichen. Door middel van lezingen en cursussen heeft de stichting in 2001 ruimschoots voldaan aan het populariseren van de ster renkunde. Bijzondere en onver wachte hemelverschijnselen zo als de heldere vuurbol van 27 oktober en het in de dampkring verbranden van een Russische raket op 2 december kwamen de populariteit alleen maar ten goede. De volkssterrenwacht Philip pus Lansbergen uit Middelburg is in 1969 opgericht en was toen de tweede volkssterrenwacht in Nederland. Het gebouw waarin de sterrenwacht gehuisvest is, staat in het centrum van Mid delburg aan de Herengracht 52. Hans Lippershey vond in Mid delburg de telescoop uit. De sterrenwacht heeft een paar klaslokalen ter beschikking. El ke vrijdag vanaf 20 00 uur kun nen belangstellenden terecht aan de Herengracht. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Een aantal me disch specialisten wordt de ko mende weken nader gepolst over vestiging in Walcheren. Onder de kandidaten zijn ten minste twee kinderartsen. Dat zegt T. Veraart, directeur van het adviesbureau dat voor de gemeente Vlissingen onder zoekt hoe Walcheren meer spe cialisten kan aantrekken om het artsentekort in het ziekenhuis te lenigen. Met name het tekort aan kinderartsen is nijpend, waardoor kinderen vanaf vol gend jaar niet langer in Vlissin gen kunnen worden opgenomen en bevallingen met gynaecolo gen enkel nog in Goes kunnen. Over twee maanden wil Veraart samen met de gemeente en Zie kenhuis Walcheren 'concrete re sultaten' presenteren. Of daar de vestiging van nieuwe specia listen bij hoort, wil hij niet voor spellen. In elk geval wil het ad viesbureau tot aanbevelingen en werkafspraken komen waar mee gemeenten, het ziekenhuis en de andere Zeeuwse zieken huizen samen kunnen optreden om artsen te werven. Hoewel de problematiek heel Zeeland treft, is de insteek van het on derzoek nog steeds Walcheren. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie H. den Hartog heeft gis teren bij de rechtbank in Mid delburg tegen een 35-jarige (ex)zorgmedewerker uit Vlis singen wegens schuld aan de dood van een meervoudig ge handicapte patiënte 120 uur werkstraf geëist. De Vlissinger zette 2 juni vorig j aar in een woning van Stichting Arduin in Middelburg de 44-ja- rige Tineke Bimmel in een te heet bad. De temperatuur was hoog opgelopen omdat de mede werker had verzuimd de ther mostaat naar een lagere tempe ratuur terug te draaien. Binnen enkele minuten liep de vrouw tweedegraads brandwonden op, waaraan ze zes dagen later in het brandwondencentrum in Rotterdam overleed. De officier verweet de verdachte nalatig te zijn geweest. „Hij heeft verzuimd de temperatuur van het water te controleren. Hij had de thermostaat moeten te rugdraaien. Het zijn relatief kleine fouten die grote fatale ge volgen hebben." De zorgmedewerker was als op roepkracht nog geen vijf maan den in dienst bij Arduin toen hij 2 juni voor de eerste keer naar het huis met zwaarder gehandi capte patiënten werd gestuurd Na het baden van een andere be woonster was het bad vuil. Daarom werd de thermostaat kraan naar de hoogste stand van 55 graden gedraaid om het bad schoon te maken. Het slachtoffer werd in bad ge zet, gaf geen reactie op het hete water. „Ze was stil. Ze jammer de een beetje", herinnerde hij zich. Hij voelde na een paar minuten aan het water dat te heet was, met alle gevolgen van dien. Raadsman E. Smit vond dat zijn cliënt weliswaar een fout had gemaakt, maar bepleitte vrij spraak. „Mijn cliënt was abso luut geen verpleegkundige, maar werd toch zonder specifie ke training naar de zwaarste pa tiënten van dit huis gestuurd. Hij kende deze mevrouw niet. Zij kon niet praten en uitte haar gevoelens niet, maar dat wist mijn cliënt niet." Waarschuwing Smit merkte op dat er geen waarschuwingssystemen waren ingebouwd om te voorkomen dat het bad met te heet water wordt gevuld. Zijn cliënt wilde niet de schuld bij Arduin leggen, omdat deze organisatie com plex in elkaar steekt. In dezelfde periode hadden zich vier soortgelijke incidenten bij zorginstellingen voorgedaan. In dat verband heeft de Inspectie voor de Volksgezondheid de richtlijnen aangescherpt. De nasleep heeft diep ingegre pen in het leven van de Vlissin ger. In elk geval staat voor hem vast dat hij niet meer zal terugkeren in de zorg. „Daarvoor is er te veel gebeurd", zei hij geëmotio neerd. De rechtbank doet 17 april uit spraak. I door Miriam van den Broek GRIJPSKERKE - Het gebied tussen de Zandvoortseweg en de Buttingseweg bij Buttinge en Sint Laurens wordt ontwikkeld tot een natuurgebied. De stich ting Het Zeeuwse Landschap werkt momenteel aan dit plan. Over een paar maanden wordt het ontwerp voorgelegd aan de 1 provincie. Hoewel het project nog wordt uitgewerkt, zegt G. Buth van Het Zeeuwse Landschap dat er in het gebied verschillende hoogten worden aangebracht. Het terrein wordt natter dan nu en krijgt de vorm van een histo risch landschap. Er komt een 1 kleinschalige verkaveling. Het gebied op de grens van het Veer- se en Middelburgse grondge bied staat te boek als een 'open poelgebied'. Dat houdt in dat het een open, onbebouwd gras landgebied is. De Dorpsvereniging Sint Lau- 1 rens vindt de ontwikkeling een I goed plan en heeft een aantal 1 suggesties aangedragen. Zo kan er een pad worden aangelegd tussen de Zandvoortseweg en de Stenenkruisweg dat aansluit op het kruispunt Pronkenburgse- weg. De dorpsvereniging denkt aan een soort kerkpad zoals die er vroeger veel door de velden lie pen, Dit kan een ideaal pad wor den voor wandelaars, meent de belangenvereniging van de in woners van Sint Laurens. Kijkhut „Ook een kleine vliedberg met een vogelkijkhut, bijvoorbeeld op de hoek Zandvoortseweg- Buttingseweg, zou ons inziens passen in het natuurbouwpro- ject", schrijft ze aan Het Zeeuw se Landschap en aan het Veerse gemeentebestuur. Er kunnen ook informatieborden over de flora en fauna geplaatst wor den. Aan de rand van het gebied kun nen een paar bankjes komen voor de wandelaars. De dorps vereniging schrij ft bereid te zij n hand- en spandiensten te ver richten. Ook zegt ze financiële hulp te willen bieden bij de in richting en het beheer van het gebied. Het Veerse college van B en W vindt de komst van een vlied berg met vogeluitkijkpost geen goed plan. Een vliedberg past niet in het open gebied. Boven dien kan een vliedberg het kwetsbare gebied aantasten. Het voorstel van de informatie borden willen B en W onder steunen. Ook Buth zegt dat de suggesties worden meegenomen in het plan. Het kan nog wel een jaar duren voordat met de aanleg wordt begonnen. Het gebied tussen Buttinge, Sint Laurens en Middelburg vormt een be langrijk weidevogelgebied. Vooral de grutto, een in de Vo- gelwet beschermde soort, gedijt er goed. MIDDELBURG - Aan de Kin derdijk in Middelburg is gister ochtend rond elf uur een wiet kwekerij ontmanteld. De politie heeft in totaal bijna 200 planten en benodigde appa ratuur in beslag genomen en vernietigd. Een 52-jarige inwoonster van Middelburg werd in verband met de vondst aangehouden. De vrouw is na verhoor weer in vrij - heid gesteld. Prinses Louise van Oranje Nassau, geassisteerd door enkele hofdames, bespeelt het klavecimbel ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling 'Er zit muziek in ge schiedenis'. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Prinses Louise van Oranje Nassau, de enige dochter van stadhouder Willem V, heeft gistermiddag de tentoonstelling Er zit muziek in geschiedenis geopend in het Zeeuws Archief te Middelburg. Tijdens een staatsiebezoek van de familie aan Zeeland in de zo mer van 1786 speelde zij op het klavecimbel van Daniël Rade- macher. Na afloop schonk de prinses haar gastheer een stukje van het lint waarmee haar mu ziek was samengebonden. De scène werd nagespeeld in het Zeeuws Archief. Directeur Roe lof Koops kreeg een stukje lint aangeboden. In de gewelven van het Van de Perrehuis is tot en met 22 juni een in drie delen ingerichte ex positie te zien, die de geschiede nis vertelt van de Zeeuwse mu ziek. De eerste ruimte Muziek in huis toont papieren archieven, waaronder muziekarragemen- ten, een oude dwarsfluit, bak stenen fluitjes die gevonden zijn bij graafwerkzaamheden in het centrum van Zierikzee en een oud klavier uit 1828. Bijzonder is een troostdicht voor kinderen dat omstreeks 1850 door een Zeeuwse belastingambtenaar werd geschreven in een vorm die het mogelijk maakte dat het werd gezongen. De tentoonstelling in het twee de gewelf gaat over" Muziek in uitvoering. Te zien zijn onder meer een ivoren dirigeerstokje, oude gezang- en psalmboeken en aankondigingen van een ora torium uit 1847 ter gelegenheid van het Eerste Zeeuws Muziek feest. Een prominente plek in het der de gewelf, dat Muziek in vereni gingsverband, wordt ingeno men door Jan Morks (1865-1926 componist van de Klepper mars. Zijn borstbeeld, dat ja renlang in de nabijheid van de muziektent op het Molenwater stond, staat tijdelijk in de hal van het Zeeuws Archief. De houten kleppers, waarmee de mars werd uitgevoerd, zijn ui teraard ook te zien, evenals de pet, sabel en onderscheidingste kens van Morks. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het duurt nog zeker anderhalf jaar voordat oud-burgemeester L. Spar van der Hoek weet of hij recht heeft op een extra uitkering. De Cen trale Raad van Beroep, waar de zaak in behandeling is, heeft een wachtlijst. Het ministerie van Binnenland se Zaken heeft op 26 februari beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank inMid- delburg. In dat vonnis werd bepaald dat het ministerie op nieuw met de oud-burgemees- ter moet onderhandelen over een afvloeiingsregeling. Spar van der Hoek krijgt nu wacht geld. De gemeente Middelburg betaalt hem over een periode van elf jaar 1,3 miljoen gulden. Er kan pas opnieuw onderhan deld worden als het beroep heeft gediend. De zaak is nog in admi nistratieve voorbehandeling, vertelt een medewerker van de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. De raad is in afwach ting van een verweerschrift van de advocaat van Spar van der Hoek. Als alle stukken binnen zijn, kan een datum voor een zit ting worden vastgesteld. „Het kan nog wel anderhalf tot twee jaar duren voordat die zitting plaatsvindt", zegt de medewer ker. „Er zijn veel beroepszaken op dit moment. We zijn nu bezig met beroepen die in 1998 en 1999 zijn aangetekend." Rechtspositie Begin februari bepaalde de rechtbank dat Spar van der Hoek niet ontslagen had mogen worden voordat er overeen stemming was bereikt over de afvloeiingsregeling. De recht bank verwees naar een artikel in het rechtspositiebesluit burge meesters, waarin wordt gesteld dat de minister in uitzonderlijke gevallen een uitkering boven het wachtgeld kan uitkeren. Het ministerie was het niet eens met het vonnis en tekende beroep aan. De minister vindt het on aanvaardbaar dat de kosten van een geschil tussen de burge meester en de gemeente voor re kening van het Rijk komen. Spar van der Hoek legde zijn functie in juli 2000 neer, nadat de gemeenteraad het vertrou wen in hem had opgezegd. Acht maanden later besloot de ge meenteraad Spar van der Hoek de wettelijke wachtgeldrege ling toe te kennen. Tussen de ad vocaat van de oud-burgemees- ter en de gemeente was intussen een conflict ontstaan over de hoogte van het bedrag dat moest worden uitgekeerd. Spar van der Hoek meende op grond van een toezegging van commissaris van de koningin W. van Gelder recht te hebben op meer geld. Per 1 juni 2001 werd Spar van der Hoek eervol ontslagen door de minister. Hij diende een be zwaarschrift in, wat ongegrond werk verklaard. Tegen die be slissing tekende Spar van der Hoek beroep aan bij de recht bank in Middelburg. Die gaf hem gelijk. door Miriam van den Broek KOUDEKERKE - Een vandaal heeft afgelo pen weekeinde zeven notenbomen omgezaagd aan de Perduinsweg bij Koudekerke. De mees te bomen zijn net boven de boompalen op een halve meter hoogte afgezaagd. Het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft aan gifte gedaan bij de politie. Het schap heeft nooit eerder klachten gehad over de bomen. Langs deze weg staan nog zesentwintig noten bomen. Het waterschap vervangt de afgezaagde bo men volgende week door nieuwe exemplaren. Zeeuwse Eilanden betreurt de situatie ten zeerste. foto Ruben Oreel (Advertentie) MCUICH. IMUMUV, ZwïlvJ CX I*-JI uni ruit dessin, meerdere modellen JASJES, ROKKEN PANTALONS van 69,95 voor 59,95 bijpassende blouses tops. ÉÊÊk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15