Kattenbak zit vol met techniek Sadewa culinaire parel PZC Raapsteeltjes raken weer meer in trek 13 Hit Clips HelpHelpen Clinton Strijken Belmelodie PEr fbedbr vrijdag 5 april 2002 Drukbezette baasjes van honden en katten krij gen steeds meer hulp van de techniek. Met volautomati sche voeder- en kattenbak ken bijvoorbeeld kan het huisdier dagenlang vooruit. Maar niet iedereen is blij met al die technische snufjes. „Een huisdier heeft gewoon aandacht nodig." Wel een hond of kat willen, maar niet veel tij d voor het dier hebben. Veel baasjes malen daar niet meer om. Is men te laat voor het avondeten, dan krijgt het dier toch tijdig zijn maaltijd voorgeschoteld. Met dank aan de techniek. Neem bijvoorbeeld de zoge noemde PetFeeder. Dit op elek triciteit werkende apparaat (prijs vanaf 559,50 bestaat uit een voederbak en een kleine silo waar plaats is voor maxi maal negen kilo brokjes. Verder zit er een programeerbare tijd- schakelaar bijWordt het een lange werkdag, dan toetst de baas 's ochtends voor zijn ver trek wat cijfers in. Vervolgens valt dan op de ingeprogram- meerde tijden een vastgestelde hoeveelheid brokjes uit de silo. Bovendien rinkelt er een belle tje, zodat de viervoeter ook hoort dat het eten is opgeschept. Een heel weekeinde weg is even eens geen punt, want de PetFee der kan een gemiddelde hond twintig dagen van brokjes voor zien. De baas moet er wel een emmer water bijzetten: daar voor is nog geen slimmigheidje bedacht. Een alternatief voor het uitla ten, bestaat echter wel: de Elec tronic Pet Door. Dat is een wat groot uitgevallen kattenluikje, maar ongewenste dieren van de buren kunnen er niet door. Het elektronische deurtje gaat al leen open met een speciale mag neetsleutel die de hond of kat aan zijn halsband draagt. Komt de viervoeter in de buurt van de Pet Door, dan geeft de magneet sleutel een signaal af waarna het luikje opengaat. Met een elektronische omhei ning erbij komt het dier niet ver der dan de eigen tuin en dat is wel zo veilig. Er bestaan inmid dels verschillende soorten elek trische omheiningen, maar alle maal werken ze min of meer op dezelfde manier. Een antenne draad moet in de grond worden gegraven. De draad dient als grens die het diertje, als het sys teem goed werkt, niet passeert. Verder bezit de elektronische omheining ook een op de anten nedraad aangesloten zender en een halsband met ontvanger. De zender verspreidt continu een gecodeerd onhoorbaar radio signaal. Komt de hond of kat in de buurt van de in de grond ge graven draad, dan waarschuwt de halsband met een piepje het dier: Let op, niet verder. Wan neer het beestje desondanks toch vrolijk doorwandelt en dichter in de buurt van de draad komt, geeft de halsband een lichte stroomstoot af. Draadloos Een andere elektronische tik op de neus levert de Instant Fence (prijs vanaf 589Dit systeem is vergelijkbaar met een elek tronische omheining, maar dan In Frankrijk worden ze nau welijks bekeken, maar in ons land eten we er sinds de j aren8 0 steeds meer van: raapsteeltjes. Dat wij daar zo op gesteld zijn, hebben we gemeen met de En gelsen. „Met raapsteeltjes kun nen we tegenwoordig al rond de jaarwisseling het naderende voorjaar begroeten", schreef Wina Born ruim vijfentwintig jaar geleden in de Avenue. Toen werden raapsteeltjes nauwe lijks gewaardeerd en kwamen ze beslist niet op tafel in de res taurants die mevrouw Born fre quenteerde. Raapsteeltjes, de naam zegt het al, zijn de jonge spruiten van ra pen. Ze kunnen dan ook van verschillende soorten rapen af komstig zijn. Men laat ze tegen woordig wat langer uitgroeien dan voorheen. Het komt de smaak, die ietwat nootachtig is, ten goede. De raapsteeltjes van vandaag lijken wat de smaak betreft dan ook steeds meer op rucola, het populaire kruid dat wij in ons land als raketkruid kennen en vroeger 'in 't wild' aan de randen van sloten en ka nalen was te vinden. Tegen woordig wordt rucola of roquet- te, zoals de Fransen het noemen, geïmporteerd uit landen met een beter klimaat dan het onze (Italië, Frankrijk). Met raapsteeltjes hebben de Fransen het nooit goed kunnen vinden. Ze kennen ze al sinds de Middeleeuwen toen de raap steeltjes in vrijwel geheel Euro pa werden beschouwd als de eerste groente van het nieuwe jaar. Raapsteeltjes komen dan ook al in januari op de markt om pas tegen het einde van de maand mei plaats te maken voor andere voorjaarsgroenten. De grootste aanvoer vindt plaats in de maand april. Begeleider In de Franse haute cuisine ko men nauwelijks voorbeelden voor de bereiding van raap steeltjes ofwel feuilles de navets voor. Waverly Root, fameus als samenstelster van het boek 'Food' waarin zij vrijwel alle voedingsmiddelen van de gehe le wereld omschrijft, merkte er enkele decennia geleden over op dat het zelfs in de meest voor aanstaande restaurants in Pa rijs vrijwel onmogelijk was om raapsteeltjes als begeleider bij een gebraiseerd wild eendje op gediend te krijgen. En dat ter wijl men in Engeland de combi natie van een wild eendje met raapsteeltjes als een geschenk uit de hemel beschouwt. In ons land heeft men met raap steeltjes altijd graag stamppot jes samengesteld. Men kookte de raapsteeltjes eerst in ca. I uur volkomen gaar, hakte ze fijn en vermengde ze met gestampte draadloos. Een zender ver spreidt eveneens een radiosig naal dat de ontvanger aan de halsband oppikt. Zolang de halsband het signaal opvangt, is er niks aan de hand. Komt het dier aan de grens van het bereik van het radiosignaal, dan is er ook hier een waarschuwings- piep. Wordt er niet geluisterd, dan volgt de stroomstoot. Binnen de kynologie ofwel de rashondenwetenschap zijn de elektronische systemen vanwe ge de stroomstoten zeer omstre den. „Ik heb zo'n opdondertje wel eens gevoeld, maar het stelt helemaal niets voor", vertelt hoofdredacteur Oege Kleijne van het vaktijdschrift Dier Tuin. Volgens Kleijne werken de omheiningen goed. „Als daar mee ellende zou zijn, dan zou ik dat horen. Elektronische om heiningen, voederbakken en luikjes zijn overigs al geruime tijd op de markt, maar dieren winkeliers nemen de handig heidjes niet in het assortiment op. Ze denken dat de systemen voor de consument te duur zijn, maar uit alles blijkt dat de baas graag zijn portemonnee voor het huisdier trekt. De betere en duurdere diervoeding bijvoor beeld is behoorlijk populair." Volgens de hoofdredacteur vin den de laatste tijd echte innova ties hoofdzakelijk in de katten bakplaats. „Nieuwe technieken nemen het vuile werk van de baas over", aldus Kleijne. De zogeheten LitterMaid (ver krijgbaar vanaf 239,95bij voorbeeld, klaart het verwijde ren van poep en urineklonten. Deze volautomatische zelfrei nigende kattenbak heeft senso ren die een bezoek van de kat aan de bak waarnemen. Tien minuten daarna zeeft een hark de viezigheid uit het grit en werpt die vervolgens in een luchtdicht reservoir. Is de ver aardappelen. Pas veel later ont dekte men dat de raapsteeltjes ook rauw in stamppotten ver werkt konden worden. Daar naast maakte men met fijnge hakte raapstelen en gekookte aardappelen min of meer ge bonden maaltijdsoepen. En dat was in de tijd (einde 19e eeuw) dat raapsteeltjes als een arme lui's groente werd beschouwd. Kookboekenschrijfsters uit het begin van de 20e eeuw, zoals juffrouw Wannée van de Am- sterdamsche Huishoudschool en Martine Wittop Koning, pleitten er destijds bij herhaling voor om de kooktijden die men voor het koken van raapsteel tjes hanteerde drastisch te ver lagen. Men maakte toen nog een on derscheid tussen jonge en oude (doorgegroeide) raapstelen. Voor het koken van jonge raap stelen, zoals wij die ook van daag kennen zou juffrouw Wan née een half uur uittrekken. Vandaag achten wij 5 tot 8 mi nuten al ruim voldoende. De smaak van de raapsteeltjes blijft dan nog zoveel mogelijk behouden. Van een veel groter belang echter is het om de raap steeltjes ook rauw te consume ren. Ze bevatten naast royale hoeveelheden vitaminen A, B en C ook veel kalk en ijzer. Uiter aard verliezen ze bij het koken vrij veel van hun voor onze ge zondheid waardevolle stoffen. Raapsteeltjes zijn lang niet overal dezelfde jonge spruiten. Ook de jonge blaadjes van Chi nese kool worden wel als raap steeltjes aangeboden. Of dat wel terecht is kan men zich afvra gen. Ze smaken wel heel goed. Eerlijk gezegd nog beter dan de raapsteeltjes van echte rapen. Er is overigens nog een uitzon dering en dat is het Amsterdams Vet. Het zijn de jonge spruiten van een rapensoort die ook wel als voederbieten bekend staan. Amsterdams Vet wordt in de wijde omgeving van Amster dam, in de Zaanstreek en in 't Gooi hoog gewaardeerd om de pittige nootachtige smaak. Hans Belterman In de dagelijkse rubriek volgen de week recepten voor het berei - den van warme en koude ge rechten met raapsteeltjes. U kunt de raapsteeltjes eventueel vervangen door verschillende andere verse groentensoorten die juist in deze tijd van het jaar worden aangevoerd. Daartoe hoort ook nahemia, een aan raapstelen verwante soort die betrekkelijk nieuw is en nog niet overal in ons land wordt ver kocht. Ook de zilte lamsoren, waterkers, postelein, spinazie en veldsla kunnen als raapsteel tjes worden bereid. Deze automatische voederbak schotelt op geprogrammeerde tijden.de kattenmaaltijd voor. gaarbak vol, dan dient de baas een nieuw exemplaar te plaat sen of de oude schoon te maken. Kleijne: „Populaire huisdierac- cessoires spelen in op gemak, want dat is de trend." Van de gekke Dierenvriend Martin Gaus ziet de ontwikkeling met lede ogen aan. „Er bestaat een automati sche voederbak waarmee de baas zijn eigen stem kan opne men, zodat de kat tegen etens tijd 'poes, poes, poes' uit de luid spreker hoort. Dat is toch van de gekke", meldt Gaus. „Een dier heeft geen techniek, maar aan dacht nodig. Bovendien moet je honden en katten niet met stroomstoten straffen na ver keerd gedrag, want na verloop van tijd ontstaat een bang dier tje. Veel beter is de viervoeter te belonen. Wanneer het huisdier iets doet wat niet mag, moet de baas dit zoveel mogelijk nege ren. Als hij met zijn neus in de gebaksdoos zit, is het wel zaak hem weg te halen." Volgens Gaus is belonen de eni- ge sleutel naar een vrolijke en aanhankelijke hond en kat, „Er bestaan riempjes en halsbanden waarmee de baas een trekkend diertje een elektrische schok kan geven. De beste manier om dit gedrag af te leren, is iedere keer als de hond trekt te stoppen met wandelen. Is het trekken voorbijdan moet de baas weer verder lopen. Deze methode veroorzaakt bij het dier geen stress. Dat doen al die elektri sche hulpmiddeltjes wel." Alex van Hoof Voor meer informatie: Altranet, tel. 0345 - 683 804. Uit het verdiepingsraam van In disch Restaurant Sadewa kij kend ontwaar ik een zeventiende eeuws scheepskanon. Een passend beeld op deze plaats in het VOC-jaar. Sadewa is gevestigd in een gereno veerd pandje in Oud Terneuzen. Moei- lij k te vinden als j e het niet weetmaar het zoeken meer dan waard, want Sadewa is de parel in de culinaire kroon van het oude Insulin de, die je alleen in Nederland kunt terugvin den. De Kandeelstraat is eigenlijk een ver diept pleintje in een web van steegjes achter de belangrijkste winkelstraat van Terneuzen. De pandjes dateren uit voorbije eeuwen en zijn door de ei genaar van een modehuis gerestau reerd en van historische uitleg op een bordje naast de voordeur voorzien. Een bewonderenswaardig staaltje stadsbehoud en een verademing nu het uit de grond stampen van trieste woontorens trend lijkt te worden. Het herstel van Kandeelstraat 9 was eind 1999 voor Anne Calbo, afkomstig uit Bandung, aanleiding haar Indisch restaurantje Sadewa te beginnen, met haar neef Remco Calbo in de keuken. Zelf ontvangt zijelegant gekleed in sarong en kabaja, haar gasten. Haar batikkleding is in natureltin ten, haar assistente is in het groen, kleuren die harmoniëren met het interieur dat in nuances van geel en beige is geschil derd. Aan de wanden foto's, gewijd aan het wayangspel, zoals een dalang die zijn schaduwfiguren over het doek stuurt. Sadewa is een karakter uit het helden epos Mahabharata en met zijn twee lingbroer Nahula behoort hij tot de vijf Pendawabroers die op het scherm verwikkeld zijn in langdurige scher mutselingen met de honderd zonen van de broer van de vader van de Pendawa Limade Koro wa 'sGoed te gen kwaad tot het goede overwint. Het goede is vanavond de Rijsttafel die Remco heeft bereid. Remco is niet in Indie geboren maar hij volgt de ou de familierecepten. Een grootvader kwam uit Djokja. „'We koken zoals we dat thuis gewend waren, dat is ons uit gangspunt", zegt Anne. De rijsttafel is een product van de In- do-Europese cultuur, niet van de In donesische. Het is een feestmaaltijd en de traditie is door de Indische Ne derlanders mee naar Nederland geno men. „Ze spreken niet voor niets in Indone sië van de 'Dutch Ricetabel', zegt Remco die opnoemt wat vanavond op het buffet staat: gulai arab, babi ke- cap, babi dibulo, sambal goreng boon tjes, opor ayam, sambal goreng telor, sayur keripet j elsayur urabtahu be- Indisch Restaurant Sadewa Kandeelstraat 9 4531 GB Terneuzen Tel. 0115-618800 Open op woensdag tot en met zondag vanaf 18.00 uur. Begin buffet tussen 18.30 en 19.00 uur Geen creditcards, geen pin, betaling contant (Rijsttafel onbeperkt 19,50, Bir Bintang€ 2,80) Rolstoel: sportrolstoel kan, maar toi let is boven Vegetarisch: diverse gerechten met groentenbouillon gemaakt. Kinderen: aangegeven staat wat heet is Roken: in hele pand strikt verboden. lado, sambal goreng tempeh, acar campur, ikan pepesan, acar lombok, samba bajak, teri nasi, ba wang go reng, serundeng, krupuk udang, em- ping en witte rijst. Af en toe wisselt de samenstelling, kiest Remco voor een andere sayur of sambalan. Anne regelt het 'verkeer' en laat tafel voor tafel beginnen, later kan ieder een zijn gang gaanZe legt uit wat heet en wat mild is. Alle gerechten kunnen worden gecombineerd. De geurige Pandangrijst is licht kleverig.. Voor mij is de tahu belado, gemaakt met asem of tamarinde en zeer fijngesnip perde petehbonen een bijzondere tractatie, het recept (uitTernate) staat in deze vorm in geen enkel kookboek. Dat maakt Sadewa zo bijzonder, die echte Indische smaak, persoonlijk ge bonden en nooit precies na te maken. Soms maakt Remco cendol, Indische nietalcoholische dorstlesser, maar vanavond drink ik er Bir Bintang bij op Java gebrouwen Amstelbier. Het visgerecht bewaar ik voor het laatst, want de ikan pepesan, in dit ge val van gerookte makreel, is zeer pit tig. Er is voor elk wat wils, vis, vlees en ve getarisch, zoals de tahu belado. Alles is authentiek Indisch, gerechten die de Calbo's (de naam is Spaans van ori gine) in Midden-Java thuis aten bij feestelijke gelegenheden. Voor een feest bij Sadewa, want dat is het eten hier, is het noodzakelijk te reserveren. Tijdig, want Remco kookt niet a la mi nute: „De gerechten moeten in de bumbu's (kruiden en specerijen) ge woond hebben." Vergeet niet af te sluiten met kopi tubruk en een stukje spekkoek, door de moeder van Remco Calbo gemaakt. Rien van Reems Piepklein zijn de Hit Clips die speelgoedgigant Hasbro op de markt brengt. Geluidkaart jes (twee bij twee centimeter) in de vorm van een sleutelhanger, die in een klein afspeelappa- raatje passen. Elke clip bevat een minuut muziek. De muziek- clipjes kosten €7,99 per stuk. Ook is er een insteekbare Radio FM Clip, al net zo piepklein. Die kost €16,99. Aan de afspelertjes (€14,99 inclusief clip) hangen oordopjes. Er is ook een maatje groter, de Micro Boom Box, een klein ghettoblastertje voor de prijs van €16,99. Die is bedoeld voor wie anderen wil laten mee genieten van de muziek. De vorig jaar opgerichte goe- de-doelensite Gratisdona- tie.nl is uitgebreid met een nieu we mogelijkheid om geld te geven. 'Liefdadig winkelen' be vat een aantal links naar bedrij ven waar sitebezoekers iets kunnen kopen. Als ze dat doen, wordt door die bedrijven een bepaald bedrag gedoneerd en verdeeld over de aangesloten organisaties. De bezoeker wordt op de hoogte gehouden van wat er met het gedoneerde geld gebeurt. Gratisdonatie.nl is een initiatief van HelpHelpen, dat ook een portal onderhoudt met infor matie over de aangesloten goede doelen en projecten. Daar kan ook geld gegeven worden zon der iets te kopen. www.gratisdonatie.nl www. helphelpennl A ardige man, die voormalige Xxpresident Clinton? Ja, maar pas op als u een e-mail met een boodschap over hem ontvangt. Daarin zit een van de hardnek kigste wormen van de laatste tijd verpakt. Deze worm, die de naam MyLife.B heeft meege kregen, is een variant op de eer der deze maand losgelaten My- Life-worm. www.virusalert.nl/?show=virus &id=258 Strijken wordt leuk! Dat pro beert Braun ons serieus wijs te maken.met het nieuwe Easy- Style strijkijzer. Een trendy vorm en kleur doorbreken de saaiheid. De blauwe SI4000 oogt gestroomlijnd. Het open handvat maakt het strijkijzer wendbaarder. De zool van Du- rasteel laat het ijzer soepel over alle soorten stof glijden. En wat stomen betreft, 71 stoomgaatjes zorgen voor een gelijkmatige verdeling van de stoom. De krachtige stoomstoot levert 65 gram per minuut. De prijs: €43. Beltoontjes zijn tot nu toe maar saaie riedeltjes, want ze zijn monotoon. Maar daar komt verandering in. Samsung brengt met de stralend blauwe N620 meer leven in de brouwe rij, Een geïntegreerde Yamaha- chip brengt een melodie van maar liefst zestien instrumen ten ten gehore. Met een directe beltoontoets maakt Samsung het downloaden van belmelo- dietjes makkelijker en sneller dan ooit. Binnen een minuut staat de gewenste ringtoon op de telefoon. Een disco-kleuren- display is apart; het volgt het ritme van de afgespeelde melo die. De prijs: €399. nv'ivnii' l: i it—'" De LitterMaid, een volautomatische kattenbak. AUTOMATIC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13