Echt kei-jammer dat ze stoppen Je moet een beetje sneaky serveren PZC Paulus leeft nog steeds en hoe! 10 Michael Jackson koopt tijger Suzanne Vega op Parkpop f UE jon&E GfldERZOEKER EO-WervelNite op Buys Ballot College in Goes vrijdag 5 april 2002 Kinderen zien hem heel soms op televisie voorbij komen. Voor de meeste volwassenen is hij echter vooral iets uit een ver verleden: Paulus de Boskabou ter. Toch is deze creatie van de violist, poppenspeler en teke naar Jean Dulieu allerminst van vroeger tijden. Paulus leeft na melijk nog steeds. Tegenwoor dig woont hij in de nieuwbouw wijk Peelo te Assen. En kort geleden rolden maar liefst twee boeken met zijn naam van de persen. De tweede jeugd van Paulus. de Boskabouter is te danken aan de 53-jarige Maarten de Meulder. Deze stripliefhebber, verzame laar en uitgever uit Assen be kommert zich al meer dan tien serieus jaar om het wel en wee van Paulus, Oehoeboeroe, Krakras, Salomo en niet te ver geten Eucalypta. De Meulder richt tentoonstellingen in over Paulus en de zijnen, waakt over de kwaliteit van de creaties van tekenaar Jean Dulieu en voor ziet ons land op bescheiden schaal van boeken. „Paulus was met name in de vijftig en zestig enorm popu lair", vertelt de bezitter van de grootste Paulus-verzameling ter wereld..Tegenwoordig is hij vooral geliefd bij volwassenen die hem toen als kind hebben meegemaakt op de radio, in de kranten en op televisie. Zij pro beren die liefde weer op hun kinderen over te brengen. En te recht, want het is een heel bijzonder figuurtje. Paulus on derscheidt zich doordat zijn verhalen altijd over de natuur gaan. Er komt geen mens in voor." De Meulder zelf kwam Paulus eind jaren vijftig op het spoor, toen Dulieu furore maakte met radiohoorspelen over de boska bouter. Een ontmoeting met de maker vond plaats in 1973, toen De Meulder het tijdschrift Stri- profiel bestierde. „Vanaf dat moment ben ik serieus gaan ver zamelen. Dulieu keek daar eerst heel vreemd van op, dat iemand zoveel interesse toonde." Sinds 1992 geeft Maarten de Meulder Paulus-verhalen uit die in de jaren tachtig door di verse regionale kranten zijn ge publiceerd. „Dulieu was toen de teleurstelling over het niet kun nen afmaken van z'n Paulus-te- kenf ilm te boven. Ik wil nu nog twee delen uit deze reeks uitge ven en begin daarna misschien aan een heruitgaven van de eer ste reeks. Voorwaarde is wel, dat het uit kan. De oplage is klein en ik wil wel quitte spelen." Een deel van de Paulus-verza meling is nu te zien bij Kabou- terland in het Drentse Exloo. In juni opent op Terschelling een tentoonstelling over de j aren die tekenaar Jean Dulieu na de oor log op het eiland heeft doorge bracht. De boeken van Paulus de Boskabouter zijn verkrijg baar via de boekhandel. Leeftijd Tachtig jaar oud is Jean Dulieu inmiddels en hij leeft tegen woordig - als Jan van Oort, want dat is zijn echte naam - in Arn hem. „In redelijke gezondheid, maar mijn leeftijd gaat wel ge paard met bezwaren. Tekenen doe ik al vijftien jaar niet meer. Ik breng mijn dagen door met le zen en wandelen." Jan van Oort, kleinzoon van Dik Trom-tekenaar Johan Braaken- siek, bedacht Paulus de Boska bouter toen hij in de Tweede We reldoorlog was ondergedoken. Wat begon als poppenspel én ge tekend personage resulteerde eind jaren vijftig in kranten strips, hoorspelen voor de radio, tekeningen voor tijdschriften, een televisieserie in de jaren zes tig, boeken, platen en zelfs spul len voor een kinderkamer. Al leen een film met Paulus kwam er nooit. Paulus mag nog steeds op een warme belangstelling rekenen, weet Van Oort. „Dat merk ik aan de mensen die mij op straat aan klampen." Over de uitgaven van Maarten de Meulder is de maker van Pau lus vol lof. Minder te spreken is hij over de vertoni ng van Paulus op televisie. „Dat is niet mijn Paulus, dat is die van Chanow- ski (maker van de Fabeltjes krant - red.) Maar daar wil ik niet over praten." Joep van Ruiten Een club vrienden die een beetje lol trapt en lekker muziek maakt, vooral op de lawaaiige feesten van de Maastrichtse studentenver eniging Volupia! Zo begint een groepje Limburgse stu denten tien jaar geleden de band Volumia! Met covers van De Dijk, Joe Jackson en Tina Turner breekt de band ook buiten Limburg door. Hun eerste eigen nummer heet 'Corpsballen' en gaat over drinken, schreeuwen en f eestenJaren staat Volumia te boek als de ideale feest band om de drankomzet op te krikken. En nu valt het doek. Deze week maakte Vo lumia het einde van de band bekend. In Ahoy' Rotterdam viert Volu mia! morgen het tienjarig ju bileum met tienduizenden fans. Toch kennen de meeste mensen de negenkoppige groep die bin nenkort wordt opgeheven pas sinds 1997, het jaar waarin Vo lumia! zich met zijn eerste hitje 'Het is over' voor het eerst pre senteert als hofleverancier van het romantische Nederlandsta- ligelied. Met commerciële lichte nederpop richt de band zich naar eigen zeggen op een doel groep van vijftien tot tachtig jaar. In 1998 komt de grote door braak met 'Hou me vast'. Volu mia! sleept de ene na de andere prijs binnen, waaronder een Edison. Het titelloze debuutal bum gaat 350.000 keer over de toonbank. Volumia! wordtin één adem genoemd met bands als Blof en De Kast. Niet vanwe ge de muzikale overeeenkom- sten, maar omdat de drie bands in navolging van Marco Borsato de Nederlandstalige popmuziek eind jaren negentig naar com merciële hoogten doen stijgen. Niet voor niets noemt manager Hans Paul Nieskens zijn Volu- mfa! een melkkoe. Volumia! trekt volle zalen, duikt op in popbladen, meisjes bladen en bij de ontbijtshows van RTL4. Vooral tienermeisjes Volumiamet in het midden zanger Xander de Buisonjé, kondigt het afscheid van de band aan. blijken tijdens de live-concer ten weg van de donkerharige zanger Xander de Buisonjé. Platenmaatschappij BMG schuift de zanger gewiekst naar voren. Gevolg: de andereleden van Volumiavormen steeds meer een begeleidingsband van een meisjesidool. Toetsenist Ax el Lindelauf in een interview met het Limburgs Dagblad: Wi j konden daar niets tegen in brengen. Het was ook niet Xan- ders idee. Maar de formule bleek keer op keer succesvol." Keerzijde Vanwege dat succes verschijnt in 1999 de cd Wakker met alleen de smoel van De Buisonjé op de cd-hoes. In dat j aar leert Xan der ook de keerzij de van het suc ces kennen. De zanger moet een toer met nummers van Joe Cocker afbreken wegens stem problemen. Na een jachtige an derhalfjaar neemt De Buisonjé tijd om na te denken. Zijn ge dachten gaan uit naar Afrika waar hij een weeshuis wil be ginnen. Samen met zijn partner, tv-presentatrice Wendy van Dijk, gaat hij reizen. Het wees huis komt er niet meer van. Wel schrijft hij een liedje over ar moede. De opbrengst van de sin gle 'Er is altijd een weg' van het laatste album Puur gaat naar Foster Parents. Ook schenkt de band geld aan War Child en de slachtoffers van de vuur werkramp in Enschede. Met dat laatste album doet Vo lumia! in 2001 nog een poging terug te keren naar de roots. Op nieuw lekker musiceren met vrienden onder elkaar. „We wil den muziek maken die rauwer, eerlijker en minder gelikt was dan ons voorgaande werk", ver klaart drummer Robin Zalm aan de pers. „We werden steeds meer uitvoerende muzikanten die zich lieten leiden door pro ducenten." Het nieuwe, rauwe Volumia! toert gezellig langs theaters. Knetteren doet het niet en een hit van het kaliber 'Hou me vast' blijft uit. Vandaag verschijnt de laatste dubbel-cd Het beste van Volumia! en Volu mia! live. De rest is nu al geschiedenis. Toetsenist Axel Lindelauf, drummer Robin Zalm en bassist Richard Ritterbeek gaan door als rockband The Crox onder leiding van Volumia-manager HP Nieskens. Het lot van de zangeressen Tamara Hoekwa ter en Birgit Ingen-Hoesz is nog onduidelijk. Het zal ten slotte niemand ver bazen dat Xander de Buisonjé nu dan toch écht solo gaat, ook al beweerde hij tijdens de pre sentatie van Puur nog stellig: „Ik ben nooit gaan zingen om in mijn eentje bekend te worden." Maar daar is het, zijns ondanks, wel op uitgelopen. Honderden verdrietige fans ne men via internet (www.volu mia.nl) afscheid van de pop groep en wensen de bandleden veel succes. Maar lang niet iede re Volumia-liefhebber stelt foto Sieko Kloosterhuis/GPD zich begrijpend op. Een treurige fan uit Heerlen snikt het uit in het gastenboek. 'De pijn, het verdriet dat je voelt als fan is zo groot, snik snik. Kon er niét van slapen vannacht. Dacht van morgen: had ik het allemaal maar gedroomd.' Geschokt Op de officiële internetsite van de band regent het dergelijke re acties. Vele honderden fans de len er hun smart. 'Echt kei-jam mer dat jullie stoppen', vinden Sanne en Femke. Marian noemt het uiteenvallen van de band onbegrijpelijk. 'Geschokt, ver drietig, begrip, onbegrip, on troostbaar.' De getroffenen putten vrijelijk uit Volumia-repertoire om hun verdriet te verwoorden. 'Pijn mag je hebben, maar heb geen spijt'. 'Zeg dat je niet hoeft te gaan schat, want je moet, ik weetje moet.' Ingrid Beckers Paulus de Boskabouter op een aquarel van zijn geestelijk vader Jean Dulieu. Een aap of een hangbuik zwijntje als huisdier, kan het nog gekker? Jazeker, pop ster Michael Jackson maakt het helemaal bont. Hij heeft voor 25 duizend pond een heuse tijger aangeschaft. Hij zag het beestje in de tuin van een Amerikaans echtpaar. Jackson zette zijn zin nen op het uit de kluiten gewas sen huisdier en dat kwam de ei genaren heel goed uit. Het dier was hun ontgroeid. De popster heeft op zijn landgoed Never- land ruimte genoeg voor zijn nieuwe aanwinst. Bovendien heeft Michael wel behoefte aan een 'grote' vriend, meent een kennis van de pop ster. De Amerikaanse zangeres Suzanne Vega wordt een van de hoofdacts van Parkpop, op zondag 30 juni in het Haagse Zuiderpark. De organisatie van het gratis toegankelijke festival is deze week met haar tot over eenstemming gekomen. De 42- jarige zangeres, bekend van de hits 'Luka' en 'Tom's Diner', be hoort daarmee tot de weinige buitenlandse artiesten met wie al een contract kon worden ge sloten. „De aanslagen op Amerika van 11 september blijken van forse invloed te zijn op de plannen van buitenlandse bands om op tournee te gaan", vertelt Maar ten van Gooi van de organise rende stichting Promotie Den Haag. „Het is erg moeilijk alle maal." Voor de beide podia van het popspektakel worden tradi tiegetrouw twaalf acts aange trokken; daarvan is de helft nu vastgelegd. „Het komt allemaal best voor elkaar", vervolgt Van Gooi over de internationale bij drage aan het programma. „Al leen gaat het dit j aar niet zo vlot als wij hadden gehoopt." Dinsdag werd al bekend dat de uit Parijs afkomstige feestband Sergent Garcia op Parkpop zal optreden. Voor het overige be vat het festival uitsluitend nog namen van Nederlandse bodem. Daartoe behoren de gothic rockband Within Temptation uit Waddinxveen en de Haar lemse zangeres Kirsten. De finale. Stefan de Groot (17) droomt er al weken lang over. Voor de tafeltennisser uit Middelburg zou die droom morgen wel eens uit kunnen gaan komen. De kopman van het jongensteam van 't Zand staat met z'n ploeg al met één been in die felbegeerde finale. Sterker nog: na de 8-2 overwin ning van vorige week zaterdag is het wel anderhalf been. „Had den we niet vernacht", zegt hij eerlijk. „In de competitie kregen we dik klop' van Cosmos, maar we waren nu super gemoti veerd." Zijn bijdrage aan de overwin ning was echter nul komma nul. „Ik baalde als een stekker. Ging tijdens de training door m'n en kel, dus kon niet meedoen. Zit je als toeschouwer aan de kant. Da's waardeloos hoor!" Het jongensteam, bestaande uit Kawun Yu, Wesley Wegman, Arjan Jonkman en Stefan de Groot, is bezig aan een fantas tisch seizoen. Enkele weken ge leden plaatsten de jongens van 't Zand zich samen met Vrienden schaar uit Gouda, Bijmaat uit Huizen en Cosmos uit Veldho ven voor de play-offs. „Op pa pier zijn we het zwakste team van de vier, maar je ziet, in de praktijk is alles mogelijk", lacht Stefan. „De jongens hebben het vorige week fantastisch gedaan. Wesley en Arjan pakten ieder twee partijen en Kawun sleepte voor ons drie punten binnen." Voor Stefan is tafeltennis bijna een dagtaak. „Ik ben lid van 't Zand en bij MZ (Middelburg- Zuid). Een keer per week ga ik ook nog naar Arnemuiden om daar een balletje te slaan. Zes dagen per week sta ik met een bat je in m'n hand. Vijf dagen trainen en op zaterdag de wed strijden. Dat betekent vaak ver re reizen: Zwolle, Rotterdam, Hattem. Niet echt naast de deur. Maar dat hoort er nu eenmaal bij." Het team wordt getraind door Peter Boon. „Van hem heb ik een hoop geleerd. Vooral het spelen van de 'tweede'bal. Met je servi ce kun je zelf bepalen, hoe je de bal terugkrijgt. Zeg maar een beetje sneaky serveren. Topspin meegeven en op de zwakke kant van de tegenstander serveren. Dan trek je het initiatief naar je toe en kun je het spelletje dicte ren." De Zeeuws kampioen van 2000 Stefan de Groot: „Met je service bepaal je zelf hoe je de bal terugkrijgt. Dan trek je het initiatief naar je toe en kun je het spelletje dicteren." foto Dirk-Jan Gjeletema is bezig aan zijn laatste seizoen bij de jeugd. „Na de zomer ben ik achttien, dus dan ga je auto matisch over naar de heren. Ik zou het fantastisch vinden, als we dit seizoen de nationale titel zouden pakken. Enfin, ik hoop er morgen weer bij te zijn. Van de week rustig aan gedaan, dus wie weet, kom ik morgen aan spelen toe. Belangrijkste is ech ter, dat we als team de finale ha len. Pakken we morgen drie partijen, dan zijn we er. Wie de tegenstander in de finale wordt, dat is nog afwachten. Maakt niet veel uit, je gaat voor de titel, dus moet je winnen van elke te genstander, toch?" Hans Segboer C&n. uTFrJül. imAL jj&üïxn. oojcrJijjjjjZ. N A C H Ay\ E R- F? I E Ronduit, de jongerenorgani satie van de Evangelische Omroep, tourt in april door het land met WervelNite-avonden. Donderdag 18 april doet de tour het Buys Ballot College in Goes aan. WervelNite is een multimedia- avond voor jongeren van 12 tot 18 jaar. Tijdens de avond wordt een theaterstuk opgevoerd met als titel The making of The Es cape. Je zapt vanuit je stoel langs rare filmpjes, clips, vage reclame boodschappen en het 'officiële' theaterstuk en vraagt jezelf af 'wat is werkelijkheid' en wat is toneel'. De voorstelling duurt twee uur. De avond wordt gepresenteerd door Frank van der Velde. De WervelNite-avond in Goes begint om 19.00 uur. Kaarten zijn gratis, maar je moet wel reserveren (via 0318- 622336). elSelka Kjiiiaor otliaaqpy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10