Caïro praat niet meer met Israël IJzendijkse terug uit bezet Ramallah Perry's actiepakker Sparta wacht miljoenenclaim door deal met De Nooijers Zeeuws artsenteam helpt slachtoffers bomaanslag Ambon €/IE00 4" J 8 EU stuurt vandaag vredesmissie naar Midden-Oosten Srebrenica-aangeklaagde ontkent Elfde Nationale Park heet Loonse en Drunense Duinen DSM stoot bulkchemie af Benauwde zege Ajax Toneel moet voor emotie zorgen Chauffeur die ongeluk Metz veroorzaakte had gedronken m&mmnm. Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 1 19° 04 Zonnig warm Lekker veel zon, maar ook een matige oostelijke wind. De temperatuur bereikt vanmiddag ongeveer 19 graden. 245e jaargang no. 80 donderdag 4 april 2002 los nummer 1,00 De PZC wenst haar lezers een prettige lezersreis Ivan onze redactie buitenland CAIRO - Egypte heeft gis teren zijn contacten met Israël drastisch beperkt. Het land heeft besloten voorlopig niet meer met de regering in Jeruzalem te praten. De diplomatieke contacten blijven wel ge handhaafd. In het offen- isief tegen Palestijnse ge bieden heeft Israël ook Nabloes op de Westelijke Jordaanoever bezet. [Volgens de Egyptische minister (van Informatie, Safuat al She- jrifwil Caïro de Palestijnse zaak helpen. Egypte en Jordanië zijn 5e enige twee Arabische staten jdie met Israël een vredesak koord hebben gesloten. De [Egyptische president Mubarak js altijd een belangrijke bemid delaar geweest in het conflict (tussen Israël en de Palestij nen. pe Europese Unie stuurt van daag een missie naar het Mid den-Oosten. De ministers van Zaken zijn het gisteravond tijdens spoed in Luxemburg over eens geworden. Nog niet duidelijk is Evie van die missie deel zullen uitmaken. In elk geval gaan buitenland- boördinator Solana en de Spaanse minister van Buiten landse Zaken Piqué. Jenin Israëlische leger heeft zes dagen na het begin van zijn gro offensief bijna alle steden in de Palestijnse gebieden bezet. In de nacht van dinsdag op Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Rotterdam Hofpleinlijn 5 en 6 april Leeuwarden-Stavoren 5 t/m 11 april (NoordNed) Breda-Roosendaal 5 t/m 11 april Zwolle-Amersfoort 6 april Amsterdam C-Utrecht C 6 en 7 april Rotterdam C-Dordrecht 6 en 7 april Sittard-Maastricht 6 en 7 april Groningen-Roodeschool/Delfzijl 7 t/m 11 april (NoordNed) Venlo-Roermond 8 t/m 11 april Den Haag C-Zoetermeer Stadslijn/Rotterdam Hofplein 8 t/m 11 april Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 9292 OV Reisinformatie 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. woensdag drong het leger Jenin op de Westelijke Jordaanoever binnen, waarbij zeker zes Pales- tijnen werden gedood. Diezelf de nacht werd ook Salfit bezet. Gisteravond was Nabloes, de grootste stad onder Palestijns bestuur op de Westoever, aan de beurt. Alleen in Hebron en Jeri cho staan de Israëlische troepen nog buiten de stadsgrenzen. In Bethlehem heeft een Israëli sche soldaat gisteren vanuit een hinderlaag twee Palestijnen doodgeschoten. Dat gebeurde vlakbij de Geboortekerk, waar in sinds dinsdagavond ongeveer 150 gewapende Palestijnen zit ten. Zo'n twintig van hen zijn gewond. Het Israëlische leger laat geen ziekenwagens toe om de gewonden te verzorgen. Soldaten hebben een hulpkon vooi van de VN onder vuur ge nomen. Het konvooi wilde me dicijnen en levensmiddelen brengen naar een ziekenhuis in Ramallah. De stad, waar de Pa lestijnse leider Arafat zit opge sloten, is hermetisch afgesloten. Voorzitter Prodi van de Europe se Commissie heeft gepleit voor een nieuw vredesinitiatief voor het Midden-Oosten. Hij geeft de voorkeur aan internationale vredesbesprekingen waarbij behalve Israël en de Palestijnse Autoriteit, de VS, de EU, Rus land, de VN en gematigde Ara bische landen betrokken wor den. Israël voelt echter niets voor het voorstel van voorzitter Prodi. RTR/DPA/EFE pagina 2: Palestijnse ambassadeur tegen vertrek Arafat UDENHOUT - Een man wordt door een vlieger omhoog getrokken in de Loonse en Drunense duinen. Sinds gis teren is dit Midden-Brabantse natuurgebied het elfde Nationale Park in ons land. In het gehucht Giersbergen (gemeente Heusden), één van de toegangen tot het ge bied, opende staatssecretaris Faber van Natuurbeheer het Nationaal Park dooreen eik te planten. ,,Het had ei genlijk nog iets langer warm en droog moeten zijn. Dan was het zand echt gaan stuiven", zegt Ton Bosman, di recteur van Natuurmonumenten, de eigenaar van de meeste grond in het gebied. Het stuifzand is het han delsmerk van het gebied. foto Robin Utrecht/ANP door René van Stee IJZENDIJKE - De IJzendijkse Janny van der Meulen (65) is gistermiddag te ruggekeerd uit Ramallah. Zij wachtte sinds zaterdag op een kans om naar Ne derland terug te reizen. Na bemiddeling door de Nederlandse ambassade kwam dinsdagmiddag de toestemming om af te reizen. „De be zetting werd van twee tot zes uur opge heven. Toen we dat hoorden, zijn we in de auto gesprongen en naar checkpoint Kalandia gereden. Omdat we overal versperringen en tanks tegenkwamen deden we langer dan een uur over een ritje van enkele kilometers", vertelt Janny. Ze was bijna twee weken lang op bezoek bij haar dochter Joke, die op 13 maart na het overlijden van haar Pales tijnse echtgenoot Ali Kadam weduwe was geworden. „Als moeder en oma van twee kleinkinderen moest ik bij hen zijn." Bij het checkpoint moest het gezel schap ondanks bemiddeling van het ambassadepersoneel de auto achter laten. „Er heerste een gespannen situa tie. De Israeli's wisten uiteindelijk niet van wijken, waarna we te voet verder moesten." Dochter Joke woont in een buitenwijk van Ramallah. Janny ervoer de situatie voor zichzelf en haar familie niet als be dreigend. „Het was eerder een kwestie van de verveling bestrijden omdat je nergens heen kon." Het geweld kwam wel steeds dichterbij. „Het lawaai door beschietingen van helikopters en tanks ging 's nachts onophoudelijk door. Huiszoekingen in de buurt kwamen ook steeds vaker voor. Door het uitgaans verbod mochten we niet naar het cen trum van de stad, maar dat was ook veel te gevaarlijk met al die militairen en scherpschutters." Voor het Israëlische optreden heeft ze geen begrip. „Ik heb televisiebeelden gezien van executies op straat en de lij ken die daarna blijven liggen. Ver schrikkelijk." Janny van der Meulen verbleef bijna twee weken in het door het Israëlische leger bezette Ramallah. foto Peter Nicolai (Advertentie) door Eldridge Pentury VLISSINGEN - De profvoet ballers Dennis en Gérard de Nooijer zijn indirect betrokken bij een rechtszaak die de Belas tingdienst heeft aangespannen tegen Sparta. Dat blijkt uit een artikel dat zaterdag verschijnt in het financiële tijdschrift FEM/De Week. De Belastingdienst beschuldigt de Rotterdamse club van belas tingfraude rond de deal die in 1996 met de voetbalbroers werd gesloten. De bestuurders van de club hadden een constructie op gezet om een deel van het salaris van de tweeling zwart te kunnen betalen. Via een postbusfirma op het Kanaaleiland Guernsey ontvingen Dennis en Gérard de Nooijer één miljoen gulden. Volgens de Belastingdienst heeft Sparta bij die transactie de loonbelasting ontdoken. De dienst eist daarom anderhalf miljoen gulden belasting van de club, plus een boete van hon derd procent en rente. In totaal gaathet om zo'n3,3 miljoen gul den, ongeveer 1,5 miljoen euro. De deal kwam tot stand in de tijd dat Sparta alles in het werk stelde om de broers bij Sparta te houden. Met de hulp van kle- dingsponsor Kappa voorkwam de club het vertrek van de broers, van wie het contract afliep. Kappa kocht op papier de portretrechten van beide voetballers van de vennoot schap Soccer Investment Hol dings Ltd. die was opgericht op het Britse belastingparadijs Guernsey. Bij de overeenkomst waren toenmalig Sparta-voor- zitter Jan Bossink, op dat mo ment directeur bij de ING-bank en zakenman Erik Achten van Kappa betrokken. Geen blaam Sparta verplichtte zich destijds tegenover Dennis en Gérard de Nooijer om de belastingaf dracht en eventuele nadelige fiscale gevolgen van de con structie voor zijn rekening te nemen. Dat betekent dat beide voetballers nu geen partij zijn in de rechtszaak tussen de club en de Belastingdienst, en dat de broers geen enkele blaam treft. Beide voetballers wilden gister avond in afwachting van de rechtszaak geen commentaar geven. De zaak dient op 11 april voor het gerechtshof in Den Haag. Voor het Joegoslavië Tribu naal heeft de Bosnische Ser viër Momir Nikolic gisteren ontkend schuldig te zijn aan volkerenmoord. Nikolic was in 1995 plaatsvervangend commandant voor Veiligheid en Inlichtingen van de Bra- tunac-brigade. Deze een heid was betrokken bij de executie van zevenduizend moslimmannen en -jongens in Srebre- C nica. De Saoedische olieproducent Sabic legt 2,25 miljard euro op tafel voor de divisie petrochemie van het Limburgse concern DSM. Dat stapt daarmee uit de bulkchemie en gaat zich meer richten op gespecialiseerde chemische producten. Sabic zoekt juist uitbreiding van haar petrochemi- Q sche activiteiten in Europa. Koploper Ajax heeft gisteravond in de Arena een benauwde zege geboekt op FC Groningen: 4-3. De thuisploeg kwam twee keer op achterstand. Dankzij twee treffers van inval ler Machlas in de slotfase behaalde de Amsterdamse A club toch nog drie kostbare punten. Evert de Jager is direc- teur van het Nationale Toneel. Met bijna vijf miljoen euro van Rijk en gemeente Den Haag is hij de baas van één van de best gesubsidieerde gezelschappen van Ne derland. Het toneel, vindt hij, moet weer voor warmte en emotie zorgen. „In het theater kan je laten zien wat er gebeurt als je gevaar lijke krachten geen halt toe- O O roept." Cü feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; economie: 9 en 11; sport: 12, 13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; kunst cultuur: 23,24,25,27 en 28. nald Elderkamp van het zieken huis in Vlissingen. „Hij belde vooral om te zeggen dat zij in or de zijn", zegt Elderkamp. „Di rect na de aanslag werden onge veer dertig slachtoffers naar het openbare ziekenhuis gebracht waar het Zeeuwse team werkt. De andere slachtoffers gingen naar het protestants ziekenhuis. De bom die waarschijnlijk uit een auto is gegooid, was een zware. Dat was af te leiden uit de verwondingen. Voeten en ar men waren afgerukt. Ze zijn ge lijk aan het opereren geslagen." Het team komt niet vervroegd terug. „De aanslag wordt gezien als een incident", zegt de Vlis- singse wethouder L. Poppe-de Looff die verantwoordelijk is voor het team. „Als de aanslag deel uit maakte van een reeks, was het een ander verhaal ge weest. We houden contact met hen en we hopen dat alles goed blijft verlopen." door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het team van zes specialisten en verpleeg kundigen van Ziekenhuis Wal cheren dat in Ambon-stad ver blijft, heeft gisteren slachtoffers van een bomaanslag behandeld. Bij de aanslag kwamen vier mensen om het leven en vielen 43 gewonden. Het was de eerste ernstige schending van het vredesver drag dat in februari werd geslo ten op de Molukken. De explosie deed zich voor in een christelijk deel van Ambon. In reactie sta ken christenen een overheidsge bouw in brand. Het Zeeuwse artsenteam ver trok afgelopen weekeinde naar Ambon om belangeloos opera ties uit te voeren. De in Oostka- pelle wonende Bob Latuheru die het project leidt, belde enke le uren na de aanslag met Ro- Advertentie METZ - De Italiaanse chauffeur die twee weken geleden bij Metz in Noord-Frankrijk met zijn vrachtwagen tegen een Neder landse bus botste, had gedron ken. Bij hem is een alcoholpromilla ge van 0,98 aangetroffen. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Metz gisteren bekendge maakt. Het ongeluk kostte de chauffeur en vier inzittenden van de bus het leven. Ook de Ita liaanse chauffeur en zijn bijrij der kwamen om. De vrachtwa gen kwam 18 maart op de A31 bij Metz op de verkeerde weg helft terecht en botste op de bus van het Groningse reisbureau Bizz Travel. In de touringcar za ten mensen die van een winter sportvakantie op weg naar huis waren. DPA straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekemng- nummer |H~T~] handtekening: 713214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: o per maand met automatische incasso 19,25). D per kwartaal met automatische incasso (€52.-). o per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) 3SSO Runningschoen Maten; 40,5 t/m 48 uanJKJ, uoor www.perrysport.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1