Belgrado belooft Tribunaal steun Zware regenval verandert Tenerife in rampgebied Wereldwijd kritiek op acties tegen Arafat Aardbeving treft Taiwan Twee doden door treinbotsing Spanje Ierse bisschop weg na schandaal Voorlopig bestand in Angola Pornofilm in nazikamp geschrapt Volkstelling in Servië begonnen Grote drugsvangst in Turkije Regering Joegoslavië zegt uitlevering verdachten toe na ultimatum VS Patchett wint Faulknerprijs Aanvallen op synagoges Deel Somalië verklaart zich autonoom Wall Street is verdeeld Sjiïtische leider geeft zegen aan zelfmoordenaressen DUBLIN - Bisschop Brendan Comiskey (66) van het Ierse bis dom Ferns heeft gisteren zijn aftreden aangekondigd. Hem wordt verweten dat hij een priester die van seksueel misbruik is beschuldigd, te lang de hand boven het hoofd hield. De priester pleegde in 1999 zelfmoord. Comiskey zei tijdens een persconferentie in Wexford, dat hij zijn best had gedaan om de zaak goed te behandelen, maar dat dat 'duidelijk niet goed genoeg was'. Comiskey werd verweten dat hij al in de ja ren tachtig klachten over de priester had gehoord, maar dat het bisdom pas een onderzoek instelde, nadat jongeren in 1995 bij de politie aangifte deden. RTR LUENA - De Angolese regering en de rebellenbeweging Uni- ta zullen waarschijnlijk donderdag een formeel bestand slui ten. Zaterdag werd in Luena een voorlopig akkoord onderte kend door een generaal van het Angolese leger en een Unita- vertegenwoordiger. Dat heeft de Unita bekendgemaakt. Het bestand moet de weg vrijmaken voor de uitvoering van een onder bemiddeling van de Verenigde Naties gesloten vre desakkoord, dat in 1998 op niets uitliep toen de twee partijen de strijd hervatten. Het bestandsakkoord omvat onder meer de opheffing van het verbod op de Unita. De rebellen moeten de wapens inleveren en hun troepen demobiliseren. De Angolese burgeroorlog duurt al sinds 197 5 en heeft aan ze ker 500.000 mensen het leven gekost. AP PRAAG - Na talloze protesten ziet de Tsjechische regisseur Rosenberg af van zijn plan om een pornofilm op te nemen in een voormalig concentratiekamp van de nazi's. Het gaat om het vernietigingskamp Terezin, de Tsjechische naam voor Theresienstadt, in Noord-Bohemen. De regisseur zegt dat veel sponsors zich terugtrokken na de felle kritiek op zijn plan en de uitgebreide aandacht in de me dia. De burgemeester van Terezin sprak al van een 'niet eerder vertoonde perversiteit'. De gemeenteraad noch de autoritei ten waren op de hoogte van de filmopnamen. Rosenberg hing een klacht boven het hoofd als hij zijn filmplannen zou door zetten. DPA BELGRADO - Een al enkele malen uitgestelde volkstelling in Servië is gisteren alsnog van start gegaan. Ongeveer 45.000 onderzoekers gaan elk huis langs om de bewoners te tellen en hun sociaal-economische status te registreren. Ook alle vluchtelingen en buitenlanders worden geteld.Op vragen over nationaliteit en religie hoeft niet te worden ge antwoord, zo staat in de informatiebrochures. De operatie moet op 15 april zijn afgerond. Eigenlijk zou de volkstelling, die elke tien jaar plaatsvindt, ook in Montenegro en Kosovo worden gehouden. Maar in Montenegro is de telling uitgesteld en Kosovo staat onder VN- bestuur. DPA/AFP ANKARA - De politie in Turkije heeft 7456 kilogram ongeraf fineerde morfine in beslag genomen. Het is een van de groot ste drugsvangsten in Turkije in de afgelopen vijf jaar. Twaalf mensen zijn gearresteerd. De morfine, met een straatwaarde van ruim 33 miljoen euro, kwam uit Afghanistan en was bestemd voor Europese landen en de VS, aldus de Turkse autoriteiten gisteren. RTR dinsdag 2 april 2002 van onze redactie buitenland BELGRADO - De regering van Joegoslavië heeft gisteren be sloten 'volledig mee te werken' met het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. Belgrado gaat mensen uitleveren die door het Tribunaal worden verdacht van oorlogsmisdaden. Dat heeft mi nister Goran Svilanovic van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd na afloop van een speci ale bijeenkomst van het kabi net. In de nacht van zondag op maandag verliep een ultimatum van de Amerikaanse regering die van Belgrado onvoorwaar delijke samenwerking met het Joegoslavië-Tribunaal eiste. Joegoslavië had uiterlijk tot 1 april de tijd om te reageren. Zo niet dan liep het land grote kans om 40 milj oen dollar aan Ameri kaanse hulp te verspelen en de steun van de VS te verliezen voor hulpprogramma's van or ganisaties als de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds. WASHINGTON - De PEN- Faulknerprijs, een van de be langrijkste prijzen in de Ameri kaanse literatuur, is dit jaar toegekend aan de schrijfster Ann Patchett voor haar boek Bel Canto. Zij heeft zich voor deze roman laten inspireren door de gijzeling van diploma ten en anderen in de residentie van de Japanse ambassadeur in Lima, die van december 1996 tot april 1997 duurde. De prijs werd vorig jaar voor de tweede keer gewonnen door Philip Roth. Hij kreeg de onder scheiding voor zijn boek The Human Stain. In haar boek beschrijft Patchett hoe 57 mannen en vrouwen in de woning van de vice-president van een niet nader aangeduid land worden vastgehouden. Tussen gijzelhouders en gijze laars ontwikkelen zich allerlei betrekkingen, waarbij soms ook liefde een rol speelt. RTR Een jaar geleden dreigde Was hington ook de hulp aan Joego slavië stop te zetten als Belgra do niet met het Tribunaal wilde samenwerken en de van oor logsmisdaden verdachte oud- president Slobodan Milosevic niet wilde uitleveren. Vorig jaar werd Milosevic gearresteerd en enkele maanden later overge bracht naar Den Haag. Of Joegoslavië met het Tribu naal moet samenwerken is in Belgrado geen punt van discus sie meer. De de vraag is nu in welke vorm die samenwerking gestalte moet krijgen. De Joego slavische president Vojislav Kostunica is van mening dat die samenwerking in een wet moet worden geregeld. De (Montenegrijnse) regerings partij SNP blokkeert echter el ke wet die de uitlevering van Joegoslavische staatsburgers aan het Tribunaal mogelijk maakt. Als alternatief stelt Kos tunica voor de wil om samen te werken vast te leggen in een soort kaderwet. De uitwerking ervan, met name de uitlevering van verdachten, zou dan moeten worden overgelaten aan de re geringen van de deelrepublie ken Servië en Montenegro. SFOR De door de NAVO geleide inter nationale vredesmacht SFOR in Bosnië heeft gisteren de Bosni sche Serviër Momir Nikolic ge arresteerd die door het Joego slavië-Tribunaal in Den Haag wordt verdacht van oorlogsmis daden. Dat heeft de NAVO gis teren in Brussel bekendge maakt. Nikolic zal naar Den Haag wor den gebracht, waar hij voor het tribunaal moet verschijnen. Nikolic wordt ervan verdacht tussen juli en november 1995 oorlogsmisdaden te hebben ge pleegd in de enclave Srebrenica. De Servisch-Bosnische troepen kregen dit gebied in juli in han den. Meer dan 7000 moslim mannen zijn toen gedood. Volgens de NAVO heeft toenma lig majoor Nikolic, als stafoffi cier van de brigade van Bratunac, deelgenomen aan de 'systematische executies van Bosnische moslims om zo de en clave Srebrenica etnisch te zui veren'. AFP/ANP/AP door Henk van den Boom SANTA CRUZ DE TENERIFE - Een on voorstelbare hoosbui heeft het eiland Tene rife op eerste paasdag binnen enkele uren veranderd in een rampgebied. Zes mensen, onder wie een reddingswerker en een meisje van twee jaar, kwamen om het leven toen ze werden meegesleurd onder een kolkende modderstroom. Dertig mensen raakten ge wond en vijfhonderd eilandbewoners wer den dakloos. Het noodweer was voor iedereen een verras sing. De meteorologische dienst had wel buien voorspeld, maar niemand hield reke ning met een neerslag van 224 liter per vier kante meter. Het meeste water viel zondag op een berghelling bij de hoofdstad Santa Cruz de Tenerife. Modder en stenen mee voerend denderde het water naar beneden de stad in. De vloedgolf sleurde alles mee, de straten veranderden in woeste stromen. Tientallen auto's en bussen spoelden in de richting van de zee. Huizen stortten in en de stroomvoorziening viel gedeeltelijk uit waardoor mensen de nacht in het donker moesten doorbrengen, 150.000 abonnees raakten hun telefoonver binding kwijt. Gisteren is met man en macht gewerkt om de chaos de baas te worden. Toen pas werd ook het lichaam van een 20-jarige jongen gevonden. Verschillende huizen staan op in storten. Santa Cruz is door het natuurgeweld moei lijk bereikbaar geworden. De bewoners werd gisteren gevraagd de auto te laten staan en gebruik te maken van het openbaar vervoer. Volgens de gegevens van gisteren zijn geen toeristen om het leven gekomen. Het ge meentebestuur sloot gisteren echter niet uit dat er nog meer slachtoffers gevonden wor den. GPD Een auto ligt gedeeltelijk bedolven onder modder en puin in een straat in Santa Cruz de Tenerife. foto Ramon de la Rocha/AP Een huizenblok is door de aardbeving verzakt en schuin komen te staan. van onze redactie buitenland NEW YORK - De militaire actie van Israël tegen het hoofdkwar tier van Jasser Arafat in Ramal- Iah stuit alom op kritiek. De VN-Veiligheidsraad riep de re gering in Jeruzalem op het leger uit Ramallah en andere Pales tijnse steden terug te trekken. In veel steden namen betogers het voor de Palestijnse leider op. De Europese Unie, die Israël op riep de bezette gebieden te ver laten, wil snel een ontmoeting regelen tussen buitenlandse vertegenwoordigers en Arafat in Ramallah. EU-gezant Mora- tinos voerde daar gisteren over leg over met de Amerikaanse gezant Zinni en VN-vertegen- woordiger Roed-Larsen. De Verenigde Staten onder steunden de oproep van de Vei ligheidsraad, maar toonden be grip voor de belegering van het hoofdkwartier van de Palestijn se leider. Volgens president Bush heeft Jeruzalem het recht zichzelf te verdedigen, maar hij drong er bij premier Sharon op aan te zorgen dat 'er een pad naar vrede openblijft'. De islamitische landen, bijeen voor de top van de Organisatie van de Islamitische Conferentie in Kuala Lumpur, bestempel den zowel Israëlische militairen als Palestijnse zelfmoorde naars, als terroristen. De acties van onze redactie buitenland BEIROET - De belangrijkste sjiïtische leider in Libanon geeft vrouwen die zelfmoordacties plegen, zijn zegen. Volgens sjeik Mohammed Hoessein Fadlallah scheppen ze 'een nieuwe, roem volle geschiedenis voor Arabi sche en moslimvrouwen'. Volgens de sjeik, die sprak met het Arabische televisiestation Al Jazeera, kan de strijd die Pa- lestijnen tegen Israël voeren, van vrouwen vereisen dat zij zelfmoordacties plegen. „Welis waar heeft de islam niet van vrouwen gevergd dat zij de ji had (heilige oorlog) voeren, maar die godsdienst staat ze toe daaraan deel te nemen als een verdedigingsoorlog ertoe tegen Palestijnen trekken vol gens hen het Midden-Oosten mee in een totale oorlog. In diverse steden, waaronder Peking, Dhaka en Parijs, werd voor Arafat gedemonstreerd. In Duitsland werden de jaarlijkse paasmarsen benut voor het ui ten van kritiek op Israël en het beleid van de regering-Sharon. Ook in Rotterdam en Den Haag werd tegen het Israëlische op treden demonstreerd. Slaags In Egypte en Jordanië riepen betogers hun regeringen op het vredesakkoord met Israël te verbreken. In de hoofdsteden Cairo en Amman raakten de de monstranten slaags met oproer politie. Ook in Libanon, Libië en Soedan kwam het de afgelo pen dagen tot anti-Israëlische betogingen. De leiders van de Arabische we reld reageerden woedend op het uitblijven van een veroordeling door Washington van de Israëli sche actie. „Ik kan me niet voor stellen dat de VS nu hun mond kunnen houden", zei minister van Buitenlandse Zaken Maher van Egypte. De Egyptische bewindsman laakte de 'zwakke' reactie van de internationale gemeenschap. Maher herhaalde zijn verzoek om internationale bescherming voor Arafat. Zijn Jordaanse ambtgenoot, Moasher, dreigde noopt", meende de Libanese geestelijk leider. Vrijdag blies een achttienjarige Palestijnse vrouw zich op in een supermarkt in Jeruzalem. Ook twee mensen in de winkel kwa men om het leven. Zij was de tweede Palestijnse die een zelf moordactie pleegde. Fadlallah, eens de geestelijk leidsman van de pro-Iraanse Hezbollah, speelt een voorna melijk symbolische rol sinds hij met de Iraanse geestelijk leiders van de Hezbollah in onmin raakte. Tijdens de burgeroorlog in Libanon (1975-1990) ont snapte hij aan een aanslag met een autobom. Fadlallah heeft altijd tegengesproken dat hij banden met plegers van zelf moordacties heeft, maar hij heeft hun acties verdedigd. RTR met vergelding, zonder details te geven. Cairo en Amman rie pen hun ambassadeurs in Israël al bijna twee jaar geleden terug, uit protest tegen het harde neer slaan van de Intifada. De Saoedische kroonprins Ab- doellah noemde de actie tegen Arafat 'een primitieve en ver achtelijke daad'. Hij is de archi tect van het vredesinitiatief dat eind vorige week door de lidsta ten van de Arabische Liga is goedgekeurd. Het Centraal Joods Overleg heeft in een brief aan de minis ter Van Aartsen van Buiten landse Zaken zijn verontwaar diging over de Palestijnse acties geuit. RTR/ANP/AFP/GPD PARIJS - Drie synagoges in Frankrijk en één in België zijn in het paasweekeinde doelwit ge weest van aanslagen. De syna goge Or Aviv in Marseille brandde in de nacht van zondag op maandag geheel af. „De brand is 's nachts ontstaan, op een moment dat er niemand in de synagoge was en geen en kele kaars brandde. Dat kan dus niets anders dan een misdadige aanslag zijn", zo reageerde de opperrabbijn van Marseille. De politie in de Zuid-Franse ha venstad bevestigde de lezing van de rabbijn. Een etmaal eerder ramden on bekenden met twee auto's de toegangsdeur van de synagoge Rav Hida in Lyon. De snel aan wezige brandweer wist op het nippertje te voorkomen dat de auto's in brand vlogen. Volgens een buurtbewoner werd de aan slag gepleegd door een vijftien tal gemaskei'de jongeren. Diezelfde nacht staken onbe kenden benzine aan bij de deur van de synagoge in de wijk Cro- nenbourg in Straatsburg. De deur bleef intact maar het jood se gebedshuis liep forse rook schade op. In Toulouse schoot een man vanuit een auto zater dagavond tweemaal zijn jacht geweer leeg op het stalen rolluik van een kosjere slagerij In een synagoge in de Brusselse gemeente Anderlecht is in de nacht van zondag op maandag brand gesticht. Onbekenden gooiden molotovcocktails door de ramen, waardoor de houten vloer vlam vatte. GPD van onze redactie buitenland TAIPEH - Het dodental na de zware aardbeving van zondag in Taiwan is opgelopen tot vijf. Er vielen ruim tweehonderd ge wonden. De beving had een kracht van 6,8 op de schaal van Richter. Tot gisterochtend zijn zeker 180 naschokken gemeten. Sommige daarvan hadden een kracht van meer dan 4 op de schaal van Richter. De grootste schade ont stond in de hoofdstad Taipeh, waar veel gebouwen zijn inge stort. Onder de slachtoffers is een bouwvakker die in Taipeh aan het werk was op één van de hoogste wolkenkrabbers ter wereld. Twee anderen kwamen om toen de kraan waarin ze za ten zich uit zijn verankering los wrikte en omlaag stortte. Het was de zwaarste beving in het land sinds september 1999. De beving begon zondag tegen drie uur's middags (plaatselijke tijd) en hield ongeveer een mi nuut aan. Ook buiten Taipeh werd de schok gevoeld. In delen van het land viel de stroom uit, onder meer in het nationale aardbevingscentrum. Ook de telefoonverbindingen raakten onklaar. Op verschillende plaatsen ontstonden branden. De ondergrondse van Taipeh werd stilgelegd. Het epicentrum van de beving lag op 9,6 kilome ter diepte in zee, veertig kilome ter uit de kust voor Hualian aan de oostkust van het Aziatische eiland. In Japan was gedurende enige tijd een waarschuwing van kracht voor een tsunami, een door aardbevingen veroor zaakte vloedgolf. Op 21 september 1999 deed zich in Taiwan een aardbeving voor met een kracht van 7,6 op de schaal van Richter. Die kostte 2400 mensen het leven. Meer dan 50.000 gebouwen stortten in. Taiwan ligt in een gebied waar veel aardbevingen voor komen. DPA van onze redactie buitenland TORREDEMBARRA - Twee treinen met in totaal meer dan 600 passagiers zijn zaterdag avond op het station van de Spaanse badplaats Torredem- barra op elkaar gebotst. Daarbij zijn twee doden en 142 gewon den gevallen. Van verscheidene gewonden wordt de toestand ernstig ge noemd, een 12-jarig meisje ver keert in levensgevaar. Volgens de Spaanse spoorwegen reed een regionale trein, de 'Ca- talunya', in op de TGV-trein 'Eurömed', die op weg was van Valencia naar Bai'celona. De Euromed en de regionale trein van Tortosa naar Barcelona re den tegelijk het station uit in.de- zelfde richting, waarbij beide MOGADISHU - Een verzetsbe weging in het zuiden van Soma lië, het Rahanwein Verzetsleger (RRA), heeft een autonome staat uitgeroepen in het zuidwesten met hoofdstad Baidoa. Dit heeft een woordvoerder zondag mee gedeeld. RRA-commandant Shatigudud is benoemd tot nieuwe president voor een periode van vier jaar. De staat gaat Staat van' Zuid west Somalië heten, zo hebben het centraal comité van de RRA en zeventig stamoudsten beslo ten. De regering van de nieuwe staat heeft al aangekondigd dat als er binnen vier jaar een geloof waardige regering van Somalië komt, de RRA zich daarbij zal aansluiten. De nieuwe regering krijgt ook twee vice-presiden- ten en een kabinet van negen tien ministers. Die moeten nog worden benoemd. Ook leden van andere clans dan de Raha- wein, zoals Darod en Dir, zullen in de nieuwe regering zijn verte genwoordigd. Met de nieuwe staat komt het aantal regio's binnen Somalië dat zich heeft afgescheiden sinds de val van dictator Siad Barre in januari 1991 op drie. In mei van dat jaar verklaarde het noordwesten van Somalië zich onafhankelijk. In 1998 verklaarde Puntland zich autonoom binnen Somalië. AFP treinen op elkaar inreden.De Catalunya was bezig een vertra ging van vijf minuten in te lo pen. Het is nog onduidelijk hoe de trein stopsignalen kon nege ren en de Euromed kon rammen. De internationale trein reed op het moment van de botsing met een snelheid van 155 kilometer per uur. Reddingswerkers en brand weerlieden waren uren bezig om overlevenden uit de wrakstuk ken te halen. Torredembarra ligt 9 0 kilometer ten zuidwesten van Barcelona. AP /AFP NEW YORK - Zorgen over de snel verslechterende situatie in het Midden-Oosten en enkele afwaarderingen door vooraan staande effectenhuizen hebben de effectenbeurs van New York gisteren aanvankelijk op nega tief terrein gebracht. De techno logiefondsen trokken later ech ter helemaal bij. De Dow-Jonesindex daalde met 41,24 punten (0,4 procent) tot 10.362,70. De technologiebeurs Nasdaq steeg met 17,27 punten ofwel 0,95 procent tot 1862,62. Sommige beleggers vrezen dat de situatie in het Midden-Oos ten kan escaleren en eventueel kan uitmonden in een olie-em bargo tegen de Verenigde Staten omdat dat land Israël steunt. In ieder geval stegen de olieprijzen gisteren. Amerikaanse olie kwam voor het eerst in zes maanden - even - boven de 27 dollar per vat uit en dat leidde tot hogere aandelenkoersen voor de olieconcerns, maar veel andere fondsen waren lager. De maandag bekendgemaakte economische gegevens waren echter niet slecht. Zo namen de consumptieve bestedingen in de VS in februari sterker toe dan was verwacht en steeg het per soonlijke inkomen harder dan was voorzien. Verder bleek de Amerikaanse inkopersindex sterker te zijn gestegen dan was verwacht en was er sprake van een grote toeneming van de be stedingen in de bouwnijverheid. De euro ging in koers omhoog ten opzichte van de Amerikaan se munteenheid. Tegen het einde van de handel deed de Eu ropese valuta 0,8805 dollar ver geleken met 0,8700 dollar bij het eind van de handel van vori ge week donderdag. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5