Pasen zonnig en gezellig druk Ruk naar rechts in colleges PZC Neeltje Jans geeft bezoekers kijkje in Walviswereld Recreatieondernemers spinnen garen bij onverwacht grote toeloop toeristen Mishandelingen in Middelburg Verwaarloosd schaap gered Kat verlamd door schot in poot Scooter schept vrouw op fietspad Spoor van vernielingen aan auto's Kop-staartbotsing in Vlissingen Poëziefestival dinsdag 2 april 2002 van onze regioredacties VLISSINGEN - Ongeveer 220.000 bezoekers hebben de I paasdagen in Zeeland doorge bracht. Dat is de schatting van j het Bureau voor Toerisme Zee- land. Het totaal ligt tien procent hoger dan vorig jaar. Aan de kust moesten automobi listen vaak lang zoeken voor een parkeerplaats. Het mooie weer nodigde uit om te gaan fietsen en skaten. Uit de wind kon er op I de stranden al gezond worden. I De zon bracht ook veel last mi- nute boekingen met zich mee. 1 De bezettingsgraad van de ver- f blijfsrecreaties liep daardoor aan de kust op tot 95 procent. De grote dagattracties zoals het Vlissingse Arsenaal, Miniatuur Walcheren in Middelburg en j Waterland Neeltje Jans in Burgh-Haamstede hebben geen reden tot klagen. Ze melden 10 I tot 30 procent meer bezoekers dan vorig jaar. J Opnieuw deden veel Duitse toe- - risten Zeeland aan. De bunga- lows van Hof Domburg waren voor 99 procent bezet, schat V. Geldof de supermarkt van het vakantiepark. ,,We hebben een prima omzet gehaald. De gasten stonden op eerste paasdag van- af 8.00 uur in de rij, terwijl we om 9.00 uur opengaan." Gedisciplineerd De uit de kluiten gewassen cam pingwinkel Rekra is een van de weinige zaken op Walcheren die op eerste paasdag open is. De I winkel trekt niet alleen gasten van het park, (420 bungalows en bijna 600 campingplaatsen) I' maar ook bewoners uit de omge- ving. „Het zijn vooral de Duitse gasten die heel gedisciplineerd vanaf acht uur staan te wachten in de rijZe zijn dan al in vol or- I naat; schoongewassen en keurig opgemaakt. De kinderen heb- i ben ook 's ochtends al mooie paasjurkjes aan met roesjes er- op. De Nederlanders komen wat j later om warme broodjes te ko- pen." I In de Westhoek van Schouwen- I Duiveland waren de meeste campinghouders ook zeer te spreken over de toeloop van toe- I risten met Pasen. Volgens hen J droegen de gunstige weersvoor uitzichten ertoe bij dat veel re creanten vooraf reserveerden om zeker te zijn van een plekje. „Wij hebben op Zeeuws-Vlaan- deren ook een camping, maar daar is het aanmerkelijk rusti ger dan hier op Schouwen", constateert de receptioniste bij camping Julianahoeve in Re- nesse. Het valt haar bovendien op dat vrijwel geen enkele cam- pinggast halverwege maandag middag al zin heeft om te ver trekken. „Dat wordt weer files vanavond"luidt haar voorspel ling. Overigens hebben de Duit se gasten nog een week vakantie voor de boeg en kunnen ze de te rugtocht dus nog even uitstel len. Kampeerboeren Voorzitter Anneke Smit van de Vekabo heeft de indruk dat er bij de meeste kampeerboeren sprake was van een aardige be zetting, maar dat er bij veel mi- nicampings ook nog wat plaats jes openbleven. In elk geval was het volgens Smit voor de kam peerboeren een betere Pasen dan vorig jaar toen de minicam- pings door de MKZ-crisis pas op de zaterdag voor Pasen toe stemming kregen om open te gaan. Opgetogen gezichten ook bij de Bevelandse recreatieonderne mers. We mogen zeker niet kla gen", aldus een medewerkster van Roompot Zeeland Vakan ties in Kamperland. Van de bun galows was 'de afgelopen dagen bijna niets meer vrij. De cam ping was nog wat minder bezet. De minicampings op Noord-Be veland zijn nog maar net open en hadden vooraf weinig hoop op een goede bezetting tijdens de paasdagen. „Toch zijn er nog heel wat mensen op de bonne fooi gekomen", zegt C. deNooij- er van minicamping De Ontdek king bij Kamperland en bestuurslid van de Vereniging van Kampeerboeren (Vekabo). Zelf had ze een bezetting van honderd procent. „Veel vaste gasten kwamen eigenlijk alleen maar om de zaak weer op te bou wen, maar gezien het weer zijn ze gelijk maar gebleven." In Breskens was het erg druk, maar ook in winkelstadjes Sluis en Hulst was het volle bak. In Sluis besloten de medewerkers van Sluis Help Service zondag om het winkelgebied af te slui ten voor auto's. Automobilisten die vanaf de Molen het centrum in zouden rijden, zouden zich anders hopeloos vast rijden in het wandelend publiek, dat breeduit en zonder te wijken, de straten versperde. De bezoekers kwamen toch vooral voor de ho reca en winkels. Een bezoek aan het Belfort en het beklimmen van de toren werden voor een andere keer bewaard. Alleen de Duitsers en Engelsen en enkele Fransen toonden zich geïnteres seerd in het cultureel erfgoed van Sluis. „Wij moeten het meer van het hoogseizoen hebben", zegt D. Gijsel van het Belfort. Strandpaviljoen Caricole in Aan de Brouwersdam werd druk gesurft, gewandeld en gevliegerd. foto Pieter Honhoff Cadzand maakte daarentegen tropenuren. Oud-eigenaar H. van Liere die 1 januari met de vut ging, werd weer opgetrom meld om te komen assisteren Uit de wind, achter de schotten rondom het terras was het goed toeven voor de badgasten. Het Visserijmuseum in Breskens dat dit paasweekeinde de start van het museumseizoen inluidde, trok vele bezoekers. Op het strand van de Eerste Strange in Breskens trokken de verrichtin gen van de jonge voetballertjes die meededen aan de Strand- voetbalcup veel bekijks. Hotel De Blanke Top in Cad zand was helemaal vol. Veel mensen lieten zich door het mooie weer ook overhalen om te gaan kamperen. Eigenaar A. Boomert van camping Napo leonhoeve in Breskens spreekt van 'fantastische' dagen, die wat hem betreft nog niet voorbij zijn, want de Duitsers hebben nog een weekje vakantie. Ook bij recreatiecentrum Pannen- schuur in Nieuwvliet toont een medewerkster zich zeer tevre den over de opkomst. Er waren er ook bij die niet zoveel zin hadden om op een camping te staan. De politie bekeurde afge lopen weekeinde tien wildkam- peerders. De dagattracties bij de boer wa ren eveneens in trek. Advertentie VERBOUWEN? Bel SPEEDHEAT voor vloerverwarming. Je voelt het wel, maar je ziet het niet 0117-451800 of kijk op www.speedheat.nl plaatsing door heel Nederland. Bijkleuren op het Vlissingse badstrand. foto Lex de Meester door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Een flinke ruk naar rechts, ook al levert GroenLinks voor het eerst twee wethouders. Verliezers blijven gewoon zitten. Lokale partijen spelen een bescheiden rol. Het CDA is de enige partij die in al le dagelijkse gemeentebestu ren belandt. Dit beeld duikt op, nu in negen van de tien gemeenten in Mid den- en Noord-Zeeland de nieuwe colleges van burge meester en wethouders in de steigers zijn gezet. Op Tholen is dat pas half april aan de orde. Daar wordt onder leiding van formateur H. Eversdijk eerst een collegeprogramma opge steld. In de nieuwe situatie zijn er in totaal 36 wethouderszetels be schikbaar, twee meer dan voorheen. Goes gaat van drie naar vier wethouders, Noord- Beveland van twee naar drie. Een aantal posten wordt in theorie op deeltijdbasis inge vuld (Veere, Noord-Beveland), maar dat doet aan de verdeling van de zetels niets toe of af. Een raadslid dat wethouder wordt, ook al is dat parttime, wordt in de raad voor 100 procent door een andere kandidaat opge volgd. De vier in Tholen te verdelen wethouderszetels buiten be schouwing gelaten, sleept het CDA de meeste van de 32 pos ten in de wacht: van zeven naar tien. De PvdA levert één wet houder in en komt op zes, de WD zakt van negen naar ze ven, de SGP blijft op vier, de ChristenUnie houdt er één en GroenLinks start meteen met twee zetels. Twee lokale partij en mogen meedoen in het dage lijks gemeentebestuur: Alert! op Schouwen-Duiveland en Bewoners Belangen in Rei- merswaal. Er is een kans dat Algemeen Belang Tholen, in stemmen- aantal groter dan de WD, daar ook mag meedoen, dat wordt dan de derde lokale wethouder. Anders gaat die post naar WD of ChristenUnie. Op Tholen zijn SGP, PvdA en CDA naar het zich nu laat aanzien vrij ze ker van een zetel. Die partijen kunnen hun totaalscore dus nog vergroten. VVD De WD heeft één raadszetel minder dan de lokale partijen (30 om 31), maar daarvan is in de verdeling van de wethou- derszetels niet veel te merken. Op de Bevelanden zit de PvdA maa r i n één van de vij f colleges de SGP daarentegen is in vier dagelijks besturen vertegen woordigd. Deze partij isinRei- merswaal en op Tholen ruim schoots de grootste. De Chris tenUnie is aan een bescheiden opmars bezig, maar heeft dat alleen in Middelburg in een wethouderspost weten te ver zilveren. Er zijn enkele opvallende ver anderingen. In Veere is de SGP gewipt, in Middelburg ver dwijnt verliezer WD uit het college en in Borsele gaat de PvdA af door toedoen van het CDA. De colleges in Vlissin- gen, Kapelle en Reimerswaal houden dezelfde partijsamen stelling als voor de verkiezin gen van 6 maart. Enkele duide lijke winnaars hebben die winst niet in een wethouders Stemmen in bejaardenoord Borrendamme, Zierikzee. zetel kunnen omzetten: Leef baar Schouwen-Duiveland en Noord-Bevelands Belang. Bij de onderhandelingen over de collegevorming is bepaald niet overal op de mening van de kiezers gelet. Enkele nadruk kelijke verliezers prolongeren hun wethouderszetels. De hang naar macht is groter dan rekening houden met de stem busuitslag. Zo kan de PvdA in Vlissingen twee wethouders houdenbl i j ft de WD in Borse- le zitten en grote verliezer BBR mag in Reimerswaal opnieuw de belangrijke portefeuille ruimtelijke ordening gaan be heren. Lokalen In Vlissingen negeert de geves tigde orde de twee nieuwe lo kale partijen PSR en LPV (zes van de 29 zetels). Dat zet vooral kwaad bloed bij de lokalen. Winnaar CDA (plus twee zetels heeft zich bescheiden opge steld. Inwisselen van een PvdA-zetel voor een wethou der van de Partij Souburg-Rit- them is een betere afspiegeling van de stembusuitslag, maar ex-CDA'er L. Waterman is niet aanvaardbaar Hoewel de SGP in Veere licht in stemmenaantal steeg, is er voor deze partij geen plaats meer in het nieuwe college en pakt het CDA er een tweede zetel bij. De samenwerking met Groen Links legt de PvdA geen wind eieren. Het Middelburgse col lege was door roerige omstan digheden wat vreemd samen gesteld, met één AOV/Unie 55 -zetel. Daar is de stembusuit slag redelijk recht gedaan. Winnaar PvdA mag terugke ren, verliezer WD niet. De loy ale 'oppositie' van GroenLinks is beloond met een plaats in het foto Pieter Honhoff nieuwe college. CDA en Chris tenUnie verloren niet en blij ven aan. Oppositiepartij Noord-Beve- lands Belang is de grootste ge worden. Onhandig manoeu vreren houdt deze partij buiten het college. Het CDA gunt ver liezer VVD behoud van de wet houderspost en heeft de SGP erbij gehaald om aan een meer derheid te komen. Dat wordt ongetwijfeld een periode met veel zeven-tegen-zes-beslui- ten. In Kapelle ruilden CDA en WD eerder Gemeentebelan gen in voor de SGP en dat is zo goed bevallen dat de samen werking wordt voortgezet. Kans Winnaar CDA kiest in Goes na enige aarzeling (eerst werd in gezet op twee wethouders) voor een breed samengesteld college en zodoende krijgt GroenLinks een kans. PvdA en WD blijven aan. Met zeven ze tels is de SGP in Reimerswaal met voorsprong de grootste partij, maar heeft dat niet ver taald in een tweede wethou derspost. Het CDA (plus één zetel) prolongeert de dagelijks bestuurzetel en de lokale BBR - met drie zetels verlies door de kiezers afgedroogd - mag ook doorgaan, ook al leidde het be leid van M. van Overloop tot een onder-curatelestelling door het ministerie van VROM. Vier jaar geleden zette de PvdA in Borsele het CDA uit het col lege. De sociaal-democraten krijgen een koekje van eigen deeg en het CDA gaat als groot ste partij zelf weer in het colle ge zitten, samen met SGP (ge lijk gebleven) en verliezer WD (van drie naar twee zetels), die de handen kan dichtknijpen dat de wethouderspost behou den blijft. De linkse partijen (zeven van de 17 zetels) staan aan de kant. De naïeve arro gantie van de PvdA, met name aanvoerder P. Vollaard, is zo wel door kiezers als college partijen afgestraft. LSD Naïef handelde ook Leefbaar Schouwen-Duiveland dat wel iswaar veel kiezerssteun kreeg, maar de eerder in onmin ge raakte wethouder P. Berre- voets-Ringelberg (ex-CD A) als kandidaat naar voren schoof. Niet dus. De winst van de loka len is beloond met een zetel voor Alert! en verliezer WD leverde terecht een van de twee posten in. Het CDA is terug van weggeweest en de PvdA (met twee wethouders in het oude college overbedeeld) behoudt een zetel. De nieuwe spelregels voor ge meenteraad en college van burgemeester en wethouders, neergelegd in de wet Dualise- ring Gemeentebestuur, maken het mogelijk wethouders van buiten de raad te benoemen. Daar is geen gebruik van ge maakt. Noord-Bevelands Be lang was het van plan, maar kreeg geen kans. Door met be hulp van een formateur eerst een programma te maken en pas dan de poppetjes in te vul len, haakt Tholen als enige in op de veranderde regels. MIDDELBURG - In de nacht van zondag op maandag is om streeks kwart voor vijf op de Vlasmarkt/Krommeweele in Middelburg een 15-jarige Middelburgse jongen ernstig mis handeld. De jongen is, zonder dat daar enige aanleiding voor was, met zijn hoofd door onbekenden door een ruit geduwd. Hij is met de ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen waar zijn linkerschouder en zijn hoofdwonden zijn behandeld. Er moesten twintig hechtingen in zijn hoofd worden aangebracht. De politie vraagt getuigen zich te mel den. De nacht ervoor werd een 17-jarige jongen uit Middelburg op de Markt in Middelburg mishandeld door een groepje jon gens. Ook hun identiteit bleef onbekend. De jongen werd, zonder aanleiding, in zijn gezicht geslagen. Hij heeft aan de klappen een kneuzing aan zijn oog overgehouden. ARNEMUIDEN - De politie Zeeland heeft in samenwerking met de Dierenbescherming Noord- en Midden-Zeeland een schaap in beslag genomenomdat het dier onverzorgd wasDe ooi stond in een weiland aan de Steigerweg in Arnemuiden. De instanties hadden de gezondheid van meer schapen in het weiland onderzocht. Dit dier was ernstig verwaarloosd. KAPELLE - In het Schuttershof in Kapelle is gisterochtend, vermoedelijk met een luchtbuks, op een kat geschoten. Het dier werd in zijn rug en pootje geraakt. Een dierenarts verwij derde de kogel uit de poot, maar waarschijnlijk zal die ver lamd blijven. De andere kogel is moeilijk weg te halen, omdat die dicht bij de ruggengraat zit. RENESSE - Een 23-jarige Duitse vrouw is in de nacht van za terdag op zondag op de Stoofweg in Renesse gewond geraakt bij een aanrijding. De vrouw liep omstreeks 1.00 uur samen met een vriendin midden op het fietspad langs de Stoofweg. Zij werd van achter aangereden door een scooterbestuurder van wie geen nadere gegevens achterhaald zijn. De vrouw werd door de klap enkele meters weggeslingerd en kwam met haar achterhoofd op het wegdek terecht. Zij is met de ambu lance naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. MIDDELBURG - In de Schutterhofstraat in Middelburg zijn in de nacht van zondag op maandag diverse auto's bescha digd. Vijf personen hebben intussen aangifte van vernieling aan hun auto gedaan, De vandalen hebben spoilers, spiegels en ruitenwissers kapotgemaakt. Op het dak van één perso nenauto trof de eigenaar maandagochtend een fiets aan. De auto's zitten vol met deuken. Schadebedragen zijn niet be kend. VLISSINGEN - Op de Vlissingse Sloeweg heeft zich gisteren omstreeks 13.00 uur een kop-staartbotsing voorgedaan. Een 41-jarige automobilist uit Antwerpen reed op de Sloeweg en kwam uit de richting van de A58. Voor hem reden een 63-jari- ge Middelburger en een 23-jarige Duitse automobilist. Door onbekende oorzaak had de Antwerpenaar te laat in de gaten dat zijn voorgangers afremden. Hij reed achterop de auto van de Middelburger. Alleen de auto van de Middelburger is zwaar beschadigd. door Ali Pankow NEELTJE JANS - Directeur W. Voortman van het Wereld Natuur Fonds (WNF) opent woensdag 24 april de expositie Walviswereld bij Waterland Neeltje Jans in hel specifiek daarvoor gecreëerde walvispa viljoen. De ontwerpers van deze bijzon dere expositieruimte hebben getracht met behulp van moder ne computertechnieken een gebouw te scheppen dat harmo nisch samengaat met de com plexe en chaotische systemen in de natuur. Doel van het pavil joen is technologie, architec tuur en media ineen te laten vloeien in dit bijna 120 meter lange gebouw. Van buitenaf heeft het paviljoen de golvende lijnen van een wal vis, binnenin zetten de vloeien de, soepele vormen zich voort. Daarmee contrasteert het op Neeltje Jans sterk met het strak ke ir. J. W. Topshuis, van waar uit onder meer de stormvloed kering in de Oosterschelde wordt bediend. Architect Quist verbeeldde in het Topshuis de onverzettelijke strijd van Ne derland tegen het water. Het Walvispalviljoen is juist be doeld als symbiose met de na tuur en de natuurkrachten als duinen, wind en water. Staart De bezoekers van het Walvispa viljoen komen binnen in het zil veren staartgedeelte van het ge bouw. Dit deel is een ontwerp van NOX Architecten uit Rot terdam. Er is geen raam dat uit zicht biedt op de horizon. De vloeren zijn nooit horizontaal. Door de gangen lopen en kijken levert bij elke stap andere beel den op. Water spuit uit een gei ser, springt als een grote druppel en regent in een grote regenschaal. In dit deel van het gebouw komen mythologie, prehistorie en onderwaterwe reld aan bod. Iets verder loopt de bezoeker langs een peilloos diepe put waar videoprojecties het leven in de oceaan tonen. Daartegenover torent de replica van een boeg van een walvis vaarder boven de bezoekers uit. Schuin voor de boeg staat een model van een spuitende walvis die geharpoeneerd is. Onder de walvis bevindt zich een kelder. Hier treffen de bezoekers het wrak van de beroemde 'Vliegen de Hollander'. Vanuit het smalle deel worden de bezoekers naar de onderwa- terruimte in de 'buik' van het gebouw geleid. Dit deel is ont worpen door Oosterhuis associ ates. De deels natte ruimte is gevuld met geluiden van wal vissen. Hier wordt uitgebeeld dat de mens uiteindelijk besefte dat de grote zeezoogdieren be scherming nodig hebben. De or ganisatie Greenpeace komt in beeld met haar verzet tegen de walvisjacht. Tenslotte biedt de glazen neus van het paviljoen een fraai pa norama over de Oosterschelde, het grootste Europese skelet van een vinvis en het model van een buitrug met jong dat beweegt en geluiden maakt. Om een indruk te geven van de omvang van dit soort dieren staan er bij de ba- by-bultyrug kratten met zes honderd literflessen melk. Die hoeveelheid drinkt de baby in één dag op. GOES - In café Baarends en boekhandel De Koperen Tuin in Goes wordt zondag 28 april het poëziefestival De Middag van de Dag gehouden. Zowel pro fessionele als amateurdichters treden dan op, afgewisseld met muziek. Bezoekers die heen en weer lopen tussen beide loca ties, komen onderweg ook poë zie tegen. Het festival duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Wie wil meedoen aan het open podium, kan zich nu al inschrijven bij het café of de boekhandel. De gemiddelde spreektijd per persoon is onge veer vijf minuten. Het evenement is een initiatief van de Vereniging Rondom de Stenen Brug. Zij organiseert op en rond Koninginnedag diverse activiteiten met als thema 'Wachten/Verwachtingen'. Maandag 29 april is vanaf 21.00 uur De Avond van 't Kloppend Hart, met muziek en acts in café Baarends Dinsdag 30 april is het gebied rondom de Stenen Brug tussen 12.00 en 17.00 uur het toneel van dans, beeldende kunst, straattheater, muziek, vrijmarkt, theetuin en kinder activiteiten. Om 20.30 uur be gint een lampionoptocht van de Grote Markt naar de Stenen Brug.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27