Het kooigevecht kan altijd nog PZC Rabo ziet Markus Zberg al in wereldbekertrui afscheid met ver|ies Agassi evenaart Serena Williams verslaat Capriati in finale Miami Willemsen/Eggers beginnen met zege echtgenote Graf Laura Robben neemt Mike Nieuwenhuis en Dennis van der Geest smaakmakers op open NK judo Wehrmann kampioen snooker Selecties EK judo 23 Beker voor volleyballers Dynamo Golftitels Singh en Sorenstam Judobond wil Heil als voorzitter Ruiter Houtackers wint in Hasselt Mannenploeg naar EK turnen dinsdag 2 april 2002 Dennis van der Geest (links) in duel met de 205 kilo zware Spanjaard Aytami Ruano. Van der Geest wierp de kolossale judoka met de rug op de mat: ippon. foto Jasper J uinen/AN P door Gijs van Oosten ROTTERDAM - Een schrijnend gebrek aan internationale top pers ten spijt, kende het open NK judo een tweetal smaakma kers van eigen bodem: zwaarge wicht Dennis van der Geest (25) en junior Mike Nieuwenhuis (18). De indrukwekkende schouderworp van de één en de jeugdige onbevangenheid van de ander vormden de hoogte punten van de driedaagse die de Nederlandse equipe zes maal goud en zestien medailles ople verde. Van der Geest en Nieuwenhuis wonnen in respectievelijk de klassen plus 100 kilogram en min 100 kilogram. Ruben Hou- kes (-60 kilo), Guillaume El- mont (-81 kilo), Edith Bosch (-70 kilo) en Claudia Zwiers (-78 kilo) zorgden eveneens voor Ne derlands succes. Zwiers won haar zevende titel op de open Nederlandse, een record. Het i was haar derde titel als moeder i vanhaarnuvierjaaroudedoch- ter Demi. Na een zilvei-en medaille, twee weken terug bij zijn internatio nale debuut in Warschau, won Nieuwenhuis zaterdag het goud. In de halve finale had hij [titelverdedigeren de Neder landse nummer één Elco van der i Geest overtuigend verslagen. In [de eindstrijd versloeg de junior i uit Amersfoort de Spanjaard van onze sportredactie MIAMI - Serena Williams heeft het tennistoernooi van Miami op haar naam gebracht. De Amerikaanse versloeg in de fi nale haar landgenote en num mer één van de wereld Jennifer Capriati in twee spannende sets: 7-5 7-6. Williams had in de halve eind strijd haar zus en titelverdedig ster Venus met duidelijke cijfers uitgeschakeld (6-2 6-2). Met de zege bracht ze haar to taal aantal titels op dertien. Ze zegevierde eerder dit jaar in "Scottsdale. Serena Williams wilde de trofee in de familie houden. „Na mijn zege op Venus voelde ik het als een plicht om te winnen. Ik wilde de eer hoog houden. Bovendien heb ik de fi nale hier eerder (1999) verloren. Ik ben blij dat het nu eindelijk is gelukt." De jongste Williams speelde te gen Capriati niet zo overtuigend als tegen haar zus. Ze produ- van onze sportredactie MIAMI - Wat zijn vrouw Steffi Graf kan, kan André Agassi ook. De 31-jarige Amerikaan schreef zondag voor de vijfde keer het tennistoernooi van Miami op zijn naam bij zijn ze ventiende deelname. Zijn Duit se echtgenote, al enige tijd ge stopt, kwam tot evenveel over winningen. Graf begroette op de tribune de 51e toernooizege van haar man uitbundig. Ivan Vega met zijn binnen waartse beenhaak, inmiddels uitgegroeid tot zijn handels merk. Nieuwènhuis oogt met zijn im ponerende fysiek vijf j aar ouder. Krachttraining is al jaren zijn liefhebberij, een tijdverdrijf dat hij niet van een vreemde heeft. Zijn alleenstaande vader, Nico Nieuwenhuis, pompte zijn lijf een kwart eeuw geleden met be hulp van onder meer ijzer op. Het leverde'hem de titel Mister Holland, Nederlands kampioen bodybuilden, op. Bodybuildscene Opgegroeid in cle Amersfoortse bodybuildscene leek Mike Nieuwenhuis dezelfde weg te bewandelen als zijn vader. Diepgebruind van de zonne bank, is ijdelheid een onmisken bare eigenschap van hem. Maar het bodybuilden en de ambities in het kooigevecht kan hij altijd nog verwezenlijken. Mike Nieu wenhuis richt zich eerst alleen op judo. Gezien zijn leeftijd en potentieel heeft hij nog vele ja ren voor zich. Nieuwenhuis, regerend Euro pees kampioen bij de junioren, staat sinds twee jaar onder de hoede van oud-judoka Theo Meijer van de gelijknamige sportschool in Leusden. Nadat Nieuwenhuis op 15-jarige leef tijd het NK onder 20 jaar had gewonnen, besloot hij dag en nacht te leven voor het judo. ceerde maar liefst 59 afzwaaiers en ook haar service liet het re gelmatig afweten. Capriati kon het zichzelf ver wijten dat ze er geen derde set wist uit te slepen. Zé wist zeven setpunten niet te benutten. Ook in het eerste bedrijf brak ze drie keer de opslag van haar oppo- nente, maar leverde daarna ook haar eigen servicegames in. De service is nog een van de weinige zwakke punten van Capriati. „Ik had echt het gevoel dat ik de wedstrijd in handen had, maar juist op de belangrijke punten stond Serena er. Ze verdient de zege", vond Capriati. Haar optreden in Miami gaf Williams het bewijs dat ze op korte termijn de nummer één van de wereld kan worden. Mo menteel is ze nog ver van de top- klassering verwijderd. „Door een enkelblessure heb ik begin dit jaar te weinig gespeeld. Maar door mijn zeges op Marti na Hingis, Venus en Capriati ben ik bijna waar ik wil staan." ANP Agassi moest hard werken voor zijn titelprolongatie. Pas na 2 uur en20 minuten gaf deelf jon gere Zwitser Roger Federer zich gewonnen. De setstanden wa ren 6-3 6-3 3-6 en 6-4. Agassi boekte zijn 700e wedstrijdzege, in het ATP-circuit. Daarmee is hij de negende speler die een Meijer moet zijn pupil eerder af remmen dan aansporen. „Hij is gek op krachttraining. Ik heb hem laten inzien dat die vorm van training in dienst moet staan van het judo. Met alleen dikke spierballen kom je er niet. dergelijk totaal bereikte. Onder anderen Ivan Lendl en Boris Becker gingen hem voor. De Amerikaan Jimmy Connors is met 1155 gewonnen partijen nog altijd de absolute 'winnaar' in het mannencircuit. Agassi verdiende ruim 500.000 euro met zijn eindzege. Hij ver- Hij is leergierig en luistert goed. Kortom: het klikt tussen ons." Nieuwenhuis maakt eerst zijn juniorentijd af. Hij doet in het najaar nog mee aan het EK en WK, voordat hij in 2003 de con currentiestrijd met Elco van der zekerde zich tevens van een ver lengd verblijf in de top-10 van de wereldranglijst. Die positie stond op de tocht na zijn uit schakeling in de eerste ronde van het toernooi in Indian Wells twee weken geleden, waar hij eveneens als titelverdediger veel ATP-punten verspeelde. Geest in de klasse tot 100 kilo aangaat. Met deelname aan de Olympische Spelen van 2004 als inzet. Van der Geest, verre van fris, trekt zich na het EK (Slovenië) in mei ruim een half jaar uit het Federer bereikte de finale, met onder meer een zege in de halve finales op de favoriete Lleyton Hewitt, zonder verlies van zijn servicegames. Agassi maakte aan die ongesla gen status snel een einde. In de eerste set moest de Zwitser drie keer zijn opslag inleveren tegen wedstrijdcircuit terug. Hij gaat veel krachttraining doen en neemt daarnaast meer rust. „Hij weegt 94 kilo, daar moet dit jaar echt wat bijaldus zijn vader en coach Cor van der Geest. De vraag is of Nieuwenhuis - met een wedstrijdgewicht van 99 kilogram - in de toekomst niet zal doorgroeien naar de zwaarste klasse. Volgens junio- renbondscoach Maarten Arens is dat onwaarschijnlijk. „Mike heeft op ?n achttiende een vol groeid lichaam. Die jongen is vroegrijp. Voor een Nederlandse jongen is dat bijzonder, maar internationaal gezien is dat niet exceptioneel." In welke klasse Nieuwenhuis ook uitkomt, zijn directe concurrent heet in elk geval Van der Geest. Dennis van der Geest, de oudere en zwaar dere broer van Elco, liet zondag weten niets voor een troonsaf stand te voelen. Hij versloeg de 205 kilo zware Aytami Ruano, afkomstig van de Canarische Eilanden, met een schitterend uitgevoerde geknielde schou derworp. Van der Geest vond het een heerlijk gevoel om het kolossale lijf van Ruano, 75 kilo boven zijn eigen lichaamsgewicht, als een veer door de lucht te laten zweven. „Dit is het ultieme ju- dogevoel." GPD de zeer scherpe Agassi. In de derde set viel de Amerikaan even terug. Federer brak bij 2-1 voor de eerste keer de service van Agassi in drie onderlinge partijen. De jonge Zwitser deed het op nieuw in de vierde set waardoor hij op 2-1 kwam. Agassi kwam echter sterk terug en met twee succesvolle breekpunten bij 3-4 en 5-4 trok de titelhouder de fi nale alsnog zelfverzekerd naar zich toe. RTR van onze sportredactie OLDEBROEK - Zijspancou- reur Daniël Willemsen heeft gis teren in Oldebroek met zijn Bel gische kompaan Alfons Eggers de eerste grandprixwedstrijd gewonnen. Ifet tweetal won de eerste van veertien wedstrijden door een goede tweede manche. In de eerste rondgang had Eg gers pech: hij kreeg een steen op het oog, waardoor hij even niet meer goed functioneerde. „Jammer, want die manche hadden we normaal gesproken ook moeten winnen", vond Wil lemsen. Door de tegenslag kon het Letse tweetal Kristers Ser- gis/Artis Rasmanis de eerste manche winnen. „Net toen ik de aanval op hen wilde openen, schreeuwde Alf ons dat ik het rustig aan moest doen. Hij was door die steen even de kluts kwijt. Vanaf dat moment heb ik op safe gereden en me tevreden gesteld met. de van onze sportredactie OUDERKERK AAN DE AM- STEL - Na 23 seizoenen heeft Laura Robben gisteren in Ou derkerk aan de Amstel afscheid genomen van de nationale handbalcompetitie. Veertien dagen voor haar 40e verjaardag stond de doelvrouw van NEA voor de laatste keer onder de lat in een eredivsiewedstrijd. Robben begon haar loopbaan in 1974 bij AMC Niloc. In 1986 vertrok ze naar SEW, in '90 naar Swift Roermond. Na twee jaar Nederlands team, de eerste ja ren van de meiden met een mis sie, belandde ze uiteindelijk bij NEA. Daar speelde ze gisteren in haar derde seizoen voor een paar honderd getrouwen in sporthal Bindelwijk haar laat ste eredivisieduel. Tegen Hellas, de nummer twee van Neder land. Robben besloot haar in drukwekkende carrière met een nederlaag, 14-16. Ze werd tien keer nationaal kampioen en veroverde tien keer de beker. Drie keer werd ze uitgeroepen tot beste handbal ster van het jaar Vanaf 1982 speelde ze in Oranje. Ze werd re cordinternational bij de vrou- tweede plaats." De winst op cir cuit De Bargen in Oldebroek kwam eigenlijk als een verras sing. „Het is nog vroeg in het jaar, eigenlijk hoef ik nog niet te pieken", zei Willemsen. „Maar als het dan toch lukt, is dat des te beter." In de tweede manche koos de Nederlands/Belgische combinatie direct voor de aan val. Al na een paar ronden ver wezen Willemsen en Eggers de regerende wereldkampioenen Sergis en Rasmanis naar de tweede plaats. Oude fout Naast Willemsen stond er in de openingsmanche nog een Ne derlander op het podium: thuis- rijder Wilfred van Werven uit Elberg. Met de Belgische bakke nist Eli Picard slaagde hij er ein delij k eens in om de finish te ha len. Ze werden derde. In de tweede doorgang verviel het duo weer in de oude fout: uitgevallen met motorpech. ANP wen met 303 interlands. In 1986 eindigde ze met de nationale vrouwenploeg op het WK in Ne derland op de tiende plaats, nog altijd de beste prestatie ooit. Begin '87 werd ze gekozen in het wereldhandbalteam. In decem ber 1998 verdedigde ze tijdens het EK in Nederland voor de laatste keer het doel van Oranje. Zondag krijgt ze een afscheids feestje aangeboden met een wedstrijd van NEA tegen een sterrenteam van oud-ploegge noten van Robben. ANP SPIJKENISSE - Mario Wehr mann is voor de derde keer in zijn carrière Nederlands snookerkampioen geworden. De 26-jarige Hagenaar, voor malig professional en tegen woordig in de competitie uitko mend voor Cue Palace uit Alme lo, won in de finale met 5-1 van Rolf de Jong (21) uit Terheijden. Wehrmann was eerder natio naal kampioen in 1992 en '95. ANP ROTTERDAM - Op de Euro pese kampioenschappen ju do van 16 tot 19 mei in het Sloveense Maribor worden voor het eerst het individuele toernooi en de teamwed strijd gelijktijdig georgani seerd. Omdat Nederland waar schijnlijk met een schaduw- team aan de landenwedstrijd zal deelnemen, is die selectie nog niet bekend. Voor het in dividuele kampioenschap zijn de selecties als volgt: Mannen: Ruben Houkes (-60 kilo), Bryan van Dijk (-66 ki lo), Dennis Meijer (-73 kilo), Guillaume Elmont (-81 kilo), MarkHuizinga (-90 kilo), El co van der Geest (-100 kilo), Dennis van der Geest (+100 kilo en alle categorieën). Vrouwen: Natascha van Gu- rp (-52 kilo), Deborah Gra- venstijn (-57 kilo), Daniëlle Vriezema (-63 kilo), Edith Bosch (-70 kilo), Claudia Zwiers (-78 kilo), Fran9oise Harteveld (+78 kilo en alle categorieën). Nynke Klop- stra (-48 kilo) heeft zich niet gekwalificeerd, maar wordt mogelijk nog toegevoegd. GPD DEN BOSCH - De volleyballers van Piet Zoomers/Dynamo hebben laten zien dat ze te vroeg zijn afgeschreven. Met de winst in de bekerfinale revancheerde de ploeg van Toon Ger- brands zich voor de tegenvallende prestaties van dit seizoen. De Apeldoornse formatie versloeg het dit jaar verrassend sterk acterende VC Omni world/AMVJ met 3-1. Bij de vroiu- wen won Longa5 9 verrassend de beker door favoriet en titel houder Arke/Pollux met 3-0 te verslaan. ANP HOUSTON/RANCHO MIRAGE - Vijay Singh heeft het golf- toernooi van Houston op zijn naam geschreven. De 39-jarige golfer van de Fiji-eilanden had 266 slagen nodig voor de vier ronden van achttien holes. Dat was 22 onder par, een toer- nooirecord. Vijay Singh had zes slagen voorsprong op de Noord-Ier Darren Clarke en zeven op de Spanjaard Jose Ma ria Olazabal. Het was zijn tieftde toernooizege in de Amerikaanse PGA Tour en zijn eerste sinds de Masters in 2 0 0 0Vorig j aar behaal de hij twee overwinningen in de Europese Tour. Met zijn zege verdiende hij 810.000 euro. RTR/ANP ROTTERDAM - Het bestuur van de Judo Bond Nederland (JBN) wil Jos Heil bij de komende bondsvergadering op 18 mei als voorzitter laten benoemen. Heil werd afgelopen zater dag als interim-voorzitter aangewezen, nadat de leden van de JBN Dolf van Vliet voortijdig hadden weggestuurd. Het be stuur wil Heil nu ook de periode tot het voorjaar van 2003 la ten overbruggen. Dan kiest de JBN een nieuwe preses voor drie jaar. ANP HASSELT - Springruiter Yves Houtackers heeft gisteren in Hasselt de Grote Prijs Zangersheide gewonnen. Met zijn paard Granni G bracht de Nederlander het er in de barrage van het Belgische evenement met hindernissen tot 1,50 meter het beste van af. Tien deelnemers kende de extra rondgang. De plaatsen twee tot en met negen gingen naar Belgen. ANP GENT - Ivo Bennenk heeft zaterdag tijdens de open Vlaamse turnkampioenschappen in Gent uitzending van een Neder landse mannenploeg naar het Europees kampioenschap tur nen veiliggesteld Dankzij de prestaties van de 21-jarige Ben nenk is een teamscore van 150.822 gehaald, ruime tweetiende boven de limiet die door de gymnastiekunie KNGU was ge steld. Het EK wordt van 25 tot en met 28 april in het Griekse Patras gehouden. Vorige week dreigde nog een domper, toen Herre Zonderland en Jeroen Hardon tijdens een kwalificatie toernooi in Cottbus teleurstelden. Zaterdag maakten Peter Geurts en Yuri van Gelder de hoop weer levend. Beide turners kwamen verrassend voor de dag tijdens een groot toernooi in Kiev. De Roemeense turnsters zullen de grote afwezigen zijn op het komende Europees kampioenschap. De Roemeense turnbond kan geen ploeg op de been brengen. Roemenië was vorig jaar in Gent nog met afstand de beste bij het WK. Maar liefst zes topturnsters zijn geblesseerd en revalideren in een kuuroord aan de Zwax*te Zee. Schokkender is de bekentenis van de bondscoaches Octavian Belu en Mariana Bitang dat het met de discipline van de jonge dames slecht is gesteld. Sinds zij aan het grote geld hebben ge roken, is hun motivatie om hard te trainen achteruit gehold, aldus de trainers. ANP van onze sportredactie HARELBEKE - Deed de Rabo-ploeg paaszondag in de Brabantse Pijl mee aan het front, in de laatste veertig kilo nieter van de E3-prijs rond Harelbeke kwam zaterdag geen enkele bankem- ployée meer in beeld. „Maar met dat scenario hadden we een klein beetje re kening gehouden", zei ploegleider Adri van Houwelingen na afloop. Er was wel ingezet op een redelijke klassering van Markus Zberg. „Maar hij reed juist voor de Paterberg lek.Op dezelfde klim gaf Peter van Petegem de eerste aanzet voor de beslissende ont snapping. Negen coureurs konden vol gen, onder wie Johan Museeuw en Jo Planckaert. Dario Pieri ontsnapte op 20 kilometer van de streep uit het groepje, werd nog bijgehaald door Planckaert, maar was niettemin de beste in de ultieme spurt. De 26-jarige Italiaan uit Florence won, na twee seizoenen vol pech en fysiek ongemak, eindelijk weer eens een koers. Dat Pieri, in 2000 tweede in de Ronde van Vlaanderen, met zijn ploeg Alessio (vooralsnog) niet mag starten in de Vlaamse klassieker zal ongetwij feld tal van favorieten van komende zondag opgelucht doen ademhalen. Voor Vlaanderen heeft de ploeg van Van Houwelingen overigens grootse plannen. Ietwat met bluf: „Dan staat Zberg gewoon wel op het podium en is alles goed. We zijn zelfs al bezig met het strijdplan voor Parijs-Roubaix, want misschien is Zberg na Vlaanderen zelfs wel leider in het wereldbekerklasse ment." De Zwitser was in de eerste wereldbe kerwedstrijd, Milaan-Sanremo, derde achter Mario Cipollini en Fred Rodri guez. De Ronde van Vlaanderen is de tweede in de rij WB-klassiekers. Martinez Met een voorsprong van welgeteld één seconde op de grote Lance Armstrong heeft de Spaanse wielrenner Alberto Martinez zondag het Criterium inter national op zijn naam geschreven. De renner uit de Euskaltel-ploeg eindigde in de afsluitende tijdrit over 8,5 kilo meter op de tweede plaats, zeven se conden achter winnaar Jens Voigt uit Duitsland. Armstrong reed de derde tijd, maar was net iets te traag om de eindzege te beha len. De Fransman David Moncoutie, twaalfde in de tijdrit, eindigde in het eindklassement op de derde plaats. Armstrong was na afloop niet tevreden over zijn tijdrit. „Het viel niet mee om na de ochtendrit het tempo erin te hou den", verklaarde de drievoudige Tour winnaar. „Ik miste het juiste gevoel en had bovendien last van het koude weer. Ik ben wel content met mijn conditio nele toestand. Ik heb de laatste maan den hard getraind en mijn benen wor den steeds sterker, Ik voel me een stuk beter dan vorig jaar rond deze tijd. De Italiaanse wielrenner Francesco Casagrande heeft zaterdag de eindzege in de Internationale Wielerweek be haald. De coureur van Fassa Bortolo behield in de laatste etappe zijn leiden de positie. De rit werd gewonnen door de Moldaviër Ruslan Ivanov. Ivanov versloeg in Cantagrillo na 153 kilometer in de sprint de Italianen Marzoli en Giunti. Casagrande werd een seconde achter dat drietal vierde. In het eindklassement werd de Oosten rijker Luttenberger tweede, net voor de yoormalig mountainbiker Evans, GP- D/ANP foto Michel Springler/AP Lance Armstrong was na afloop niet tevreden over zijn tijdrit in het Criterium International.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23