ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Leger Israël voert tempo op IJzendijkse zit vast in Ramallah Zelfmoordaanslagen in Israël eisen zeker zeventien levens Seizoen begint veelbelovend Geen echte winnaar verkiezingen Oekraïne Terneuzen sterkste na penalty's 13 Politie blij met buit uit discokluizen Sharon vreest protest VS tegen operaties op Westoever Leider Al Qaeda in handen VS Britse Queen Mum overleden Nieuwe Muziek in kerk Veere PSV nog niet afgeschreven Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 20° 10° ZO 4 Warme dag Vrij veel zon, maar ook enkele wolkenvelden. Matige zuidoostenwind bij circa 20 graden. !45e jaargang no. 77 linsdag 2 april 2002 os nummer 1,00 internet: www.pzc.nl AMSTERDAM - De klui zen die door de Amster damse politie in een negental disco's in de hoofdstad zijn geplaatst, hebben in het eerste weekeinde hun nut al be wezen. Een voorlichter van de politie spreekt van 'een goede vangst' nadat de kluizen zondagnacht werden geleegd. In totaal werden één boksbeugel, 27 messen, zes busjes traangas, 79 eenheden pillen of capsu les met drugs en 23 eenhe den softdrugs of cocaïne uit de vijf kluizen ge haald. Volgens de woordvoerder van de Amsterdamse poli tie werden maar vijf van de negen kluizen geleegd, omdat de andere vier niet of nog niet helemaal in ge bruik zijn genomen. De kluizen zijn bedoeld om de portiers van de disco's van een probleem af te helpen: wat te doen bij het vinden van verboden of niet toegelaten drugs of wapens. Mooi Volgens de politiewoord voerder hebben twee dis co's die doorgaans de spullen weggooien zich ook tot het 'inleveren' be keerd: ,,Een goede zaak, n die spullen horen niet in \een prullenbak, maar \tunnen het beste via onze ïanalen vernietigd wor den. Het is mooi te zien dat twee uitgaansavonden het nut van de kluizen al hebben aangetoond." GPD van onze redactie buitenland TEL AVTV - Het Israëli sche leger voert het tempo op van zijn operatie op de Westelijke Jordaanoever tegen de 'Palestijnse ter roristische infrastruc tuur'. Nadat het vrijdag Ramallah binnentrok en het Palestijnse regerings complex, met Arafats re sidentie, innam, was gis terochtend Kalkilya aan de beurt en gisteravond werd Tulkarem bezet. Tot nu toe hebben de Palestijnen weinig tegenstand geboden. De Israëlische regering maakt haast met wat het noemt 'Ope ratie Verdedigingswal' omdat het verwacht dat de Amerika nen misschien al over een paar dagen het licht op rood zullen zetten en omdat de internatio nale druk snel groeit. Israël liet weten dat het bereid is een vorige week door de Veilig heidsraad aanvaarde resolutie uit te voeren, waarin een oproep is opgenomen tot terugtrekking uit Ramallah en andere Pales tijnse steden. Maar het stelt vast dat het woord 'onmiddellijk' niet in de tekst staat. Premier Sharon richtte zich zondagavond in een korte tele visietoespraak tot zijn volk. Hij leek gespannen en slecht op zijn gemak. Sharon noemde de toe stand 'niet gemakkelijk'. Hij kondigde aan dat Israël ook dit maal de strijd zal winnen. Activisten Arafat kreeg zondag onver wachts bezoek van een delega tie van internationale activis ten, vergezeld door tv-ploegen, die zwaaiend met witte vlaggen de Israëlische militairen in het Palestijnse regeringscomplex wisten te verrassen. De Pales tijnse leider bleek in een uitste kend humeur en daagde Israël uit van hem een martelaar te maken Zijn medewerkers zeg gen dat hij zich liever dood laat schieten dan door zich door Is raël te laten verbannen. Woordvoerders van de Israëli sche regering herhaalden het hele paasweekeinde dat Arafat ongemoeid zal worden gelaten. Volgens de Israëlische oppositie zal de Palestijnse leider straks, als het beleg is opgeheven, als de winnaar uit de bus komen. Het is de bedoeling dat het Isra ëlische leger, aangevuld met 20.000 reservisten, in de komen de dagen zijn activiteiten zal uitbreiden naar alle Palestijnse WASHINGTON - De Pakis taanse regering heeft Abu Zubaydah, waarschijnlijk één van de hoogste Al Qaeda-lei- ders, gevangengenomen en aan de VS overgedragen. Dit is gisteren door Pakistaanse bronnen bekendgemaakt. Zubaydah zou in Pakistan bezig zijn geweest restanten van Al Qaeda te verenigen. Als het bericht waar is, dan is Zubaydah de hoogste Al Qaeda- leider die tot nu toe in de oorlog tegen het terrorisme is opge pakt. Volgens een Amerikaanse bron was Zubaydah de chef operaties van Osama bin Laden. Hij bereidde als zodanig aansla gen voor en instrueerde cellen in de verschillende landen. De Amerikaanse minister van Defensie, Rumsfeld, zei dat Zubaydah de tweede man van Al Qaeda is of 'zeer dicht bij de tweede man in de organisatie' staat. Rumsfeld weigerde de ar restatie te bevestigen, omdat die informatie niet in het belang van de strijd tegen het terroris me zou zijn. AP Palestijnen in het centrum van Ramallah geven zich over aan het Israëlische leger. foto Jerome Delay/AP door Pascalle Cappetti RAMALLAH - Er is nauwelijks elektriciteit, het eten begint op te raken en de buurtwinkel net om de hoek, is door versperrin gen onbereikbaar geworden. Het openbaar leven in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever ligt volledig plat. De IJzendijk se Janny van der Meulen wacht sinds zaterdag op haar terugreis naar Nederland. Zij mag de stad niet verlaten, nu de Israëliërs een uitgaansver bod hebben afgekondigd en Ramallah tot gesloten militair gebied hebben verklaard. De IJ zendijkse kwam vorige week zaterdag naar Ramallah om haar dochter bij te staan, die net weduwe was geworden. Schoonzoon Ali Kadam over leed op 13 maart op 44-jarige leeftijd aan een hartaanval. Hij was producer bij ABC News. Het was toen al onrustig in de stad, maar Janny wilde bij haar dochter Joke en twee kleinkin deren van dertien en elf zijn. Daarom vertrok ze toch van vliegveld Tel Aviv naar Ramal lah. Naast het verdriet om het verlies van hun familielid, is er nu ook de onzekerheid over het lot van hen en alle Palestijnen op de Westoever. De familie woont in een buiten wijk van de stad en merkt tot nu toe weinig van het geweld en de huiszoekingen in het centrum, een kilometer verderop. Van der Meulen is dan ook redelijk kalm onder de situatie. ,,Je merkt wel dat het geweld dichterbij komt. Dit weekeinde was er ook een inval in een woning in de buurt. Maar in het centrum, waar scherpschutters zitten en veel geweld is. moet je nu echt niet komen. Dat kan ook niet, want je mag nog niet eens de straat uit." Daardoor zijn ook de win kel in de buurt, de school van de kinderen en de Universiteit van Biuzeit waar Joke werkt, onbe reikbaar, Tanks versperren de doorgang. Brood en verse groenten beginnen op te raken, maar helemaal zonder zitten ze voorlopig nog niet. „Gelukkig hebben we weer televisie, want verstoken zijn van nieuws, dat is het ergste. Dan zit je pas echt opgesloten." De nuchterheid van de Zeeuws- Vlaamse staat in schril contrast tot de bezorgdheid van haar man, die in IJzendijke zit en machteloos moet wachten op haar terugkomst. „De ambassa de heeft beloofd de buitenlan ders in het bezette gebied zo gauw mogelijk weg te halen. We hopen dat onze dochter dan naar Nazareth kan, waar fami lie van onze schoonzoon woont", zegt haar man. Deze kinderen vermaakten zich in de duinen bij Breskens. foto Peter Nicolai VLISSINGEN - Meer bezoekers dan verwacht, toch geen chaotische toestanden op de wegen en een heel aardige bezettingsgraad van de verblijfs- accommodaties. Een overtuigend zonnetje, maar ook weer niet zo warm dat de bezoekers massaal het strand opzochten. Daar bleef het dus aange naam toeven, terwijl de grote dagattracties hun zegeningen telden achter de kassa. Zowel voor de Zeeuwen zelf als voor de - vooral Duitse - toeris ten die de provincie tijdens de paasdagen bezoch ten, was Pasen 2002 geslaagd te noemen. Overigens zullen met name de Duitse bezoekers nog wel even vooreen grotere drukte dan normaal zorgen. Ze hebben nog een week vakantie voor de boeg. pagina 9: Pasen zonnig en gezellig druk door Ad Bloemendaal TEL AVTV - Palestijnse zelf moordaanslagen in Haifa, Tel Aviv, Jeruzalem en in een Israë lische nederzetting op de Weste lijke Jordaanoever hebben het afgelopen weekeinde aan zeker zeventien mensen het leven ge kost. Er vielen 71 gewonden. Vijftien doden vielen zondag middag in Haifa, Israëls noor delijke havenstad, waar een 18- jarige Palestijn zich opblies in een drukbezet restaurant naast een benzinestation. Onder de doden waren twee vaders met elk twee van hun kinderen. Ooggetuigen vertelden dat ze 'kort voor de aanslag een Arabi sche jongeman in een zwarte jas op een heuvel in de buurt van het Matza-restaurant doelloos hadden zien rondlopen. Plotse ling leek hij een besluit te heb ben genomen, rende naar bene den en betrad de eetzaal. Daar activeerde hij de explosieven die hij bij zich droeg. Het restau rant veranderde op slag in een ruïne. Het grootste deel van het dak werd weggerukt en in de wijde omgeving lagen tafels en stoelen. Gisteren lagen nog zes tien gewonden in ziekenhuizen. Het Matza-restaurant heeft een Arabische directie en Arabisch personeel en wordt ook druk be zocht door mensen uit Haifa's uitgebreide Arabische gemeen schap. Om die redenen achtte de joodse eigenaar het niet nodig een bewaker bij de ingang te plaatsen. Onder de slachtoffers is een aantal Arabieren. De Palestijnse verzetsbeweging Harnas heeft laten weten dat het de aanslag in Haifa heeft uitge voerd. De organisatie identifi ceerde de dader als de 18-jarige Shadi Tubasi uiteen vluchtelin genkamp bij Jenin, op de Weste lijke Jordaanoever. Eveneens zondag raakten vier Israëliërs gewond, twee van hen steden op de Westelijke Jor daanoever en als er tijd is kan de operatie worden uitgebreid naar de Gazastrook. Zelfmoord Het doel is het opsporen van wa pens en explosieven en het ma ken van grote aantallen arres tanten. Verdachten worden afgevoerd en verhoord, in de hoop dat hun informatie zal lei den tot het voorkomen van zelf moordacties. GPD/RTR/AFP/ANP pagina 5. wereldwijd kritiek aanvallen op synagoges zelfmoordacties vrouwen De Britse koningin-moeder is zaterdag overledenDe moeder van de huidige Britse vorstin Elizabeth werd 101 jaar oud. Zij overleed vredig in haar slaap. De koningin-moeder, weduwe van koning George VI, en steun en toeverlaat van haar oudste dochter Elizabeth (75), kampte de afge- A lopen jaren met een zwakkere gezondheid. Dit paasweekeinde werd de Grote Kerk van Veere of- ficieel betrokken door Nieuwe Muziek (NMZ). De Matthaus was de eerste grootschalige productie. Na de teleurstellende 1-1 vorige week tegen Ajax had PSV zichzelf afgeschreven voorde landstitel. Een week later blijkt dat de regerend kampioen nog steeds meedoet. De ploeg won zelf met 4-1 van SC Heerenveen, terwijl koploper Ajax bij Vi tesse onderuit ging en nummer twee Feyenoord twee punten morste tegen 1 V pn yf RKC Waalwijk. s C1 1 1 radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7, 9 en 11; gezondheid: 12; sport: 13,14,15,16,17, 18,19,21,23 en 24 van onze redactie buitenland KIEV - De parlementsverkie zingen in Oekraïne hebben geen duidelijke winnaar opgeleverd. De partij van de hervormings gezinde ex-premier Victor Joesjtsjenko haalde weliswaar de meeste stemmen, maar de conservatieve aanhangers van president Koetsjma bleken veel succesvoller dan verwacht. Nadat 92 procent van de stem men was geteld stond de coalitie Ons Oekraïne van Joesjtsjenko op 111 zetels in het parlement van 450 zetels. Het blok Voor een Verenigd Oekraïne, dat ach ter president Koetsjma staat, kon op 105 zetels rekenen. De communisten staan op 67 zetels en onafhankelijke kandidaten nemen 91 zetels in. De commu nisten, tot nu toe de grootste partij in het parlement, verlie zen daarmee 46 afgevaardig den. Uiteindelijk zullen de aanhan gers van Koetsjma waarschijn lijk de meeste zetels bezetten. In Oekraïne wordt de helft van de zetels verdeeld via een distric tenstelsel, waarbij kandidaten rechtstreeks worden gekozen. De door Koetsjma gesteunde kandidaten zijn in de regio's veelal oppermachtig. 'Ons Oekraïne' kondigde giste ren al aan de uitslag van de ver kiezingen aan te vechten voor de rechtbank Joesjtsjenko wees op de enorme verschillen tussen de officiële uitslagen en de uitslagen van de alternatieve telling door vrij willigers. Hij vermoedt groot schalige fraude. De waarnemerscommissie van dg Raad van Europa bekriti seerde gisteren de gang.van za ken rond de verkiezing Volgens voorzitter Hanne Severinsen van de commissie konden hon derden mensen hun stem niet uitbrengen. „De rijen waren enorm lang en mensen gaven het op." GPD/DPA/RTR (Advertentie) ernstig, bij een zelfmoordaan slag in Efrat, een Israëlische ne derzetting op de Westelijke Jor daanoever. De dader was hier een 17-jarige Palestijn uit Beth lehem, een aanhanger van de aanJasser Arafats Fatah-bewe- ging gelieerde Aksa-brigade. Hij blies zich op in de buurt van een eerste hulppost in de neder zetting. Zaterdagavond verwoestte een enorme explosie het café My Coffeeshop in het centrum van Tel Aviv. Er raakten 20 mensen gewond. Gisteravond vielen in Jeruzalem drie gewonden toen een auto explodeerde. De Pales tijnse bestuurder was net voor de ontploffing op een doorgaan de weg aangehouden door de politie, die daarmee een aanslag elders in de stad wist te voorko men. De agent die de auto tot stoppen dwong, is in kritieke toestand in een ziekenhuis op genomen. De bestuurder kwam om het leven. GPD voorletters:m/v straat: nr postcode: plaats telefoon: e-mail' Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- I I I 1 I I I 8 713214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) cï noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. n per maand met automatische incasso 19,25). a per kwartaal met automatische incasso 52,-). a per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1