Chaotisch begin van top Beiroet PZC Europa weert goedkoop staal Fransman richt bloedbad aan in raadsvergadering Veiligheid van kerncentrales VS weer in opspraak Eeneiige vierling geboren in Califormë Delegaties woest over Libanees verbod toespraak Arafat Rechter vindt McDonald's-koffie niet te heet Filmacteur Dudley Moore (66) overleden Ottasion Spektakel 28-29-30 MAARU Belangrijke mededeling voor gebruikers van Breaker Vijf doden in dok Dubai Verkeerde scheids op postzegel Aanklacht wegens slavernij Smith krijgt geen nieuw paspoort Uranium vervuilt Joegoslavië Amerikaanse kardinaal biedt excuses aan voor misbruik van kinderen donderdag 28 maart 2002 van onze redactie buitenland LONDEN - Klanten van Mc Donald's weten dat koffie en thee in de regel heet worden ge serveerd en dat ze zich er be hoorlijk aan kunnen branden. Een Londense rechter heeft dat gisteren gezegd in een rechts zaak die 36 mensen hadden aangespannen tegen de fast- foodketen. De 36 klanten wil len een schadevergoeding van McDonald's omdat ze brand wonden hebben opgelopen, doordat ze hete McDonald's- koffie en -thee over zich heen kregen. Volgens rechter Richard Field van de hoogste civiele recht bank in Londen is McDonald's echter niet verplicht om waar schuwingen af te drukken op de koffiebekertjes, zoals de ei sers hadden gevraagd. De rechter wees de eis tot schade vergoeding dan ook af. Volgens de advocaat van de klagers, Timothy Horlock, worden koffie en thee door Mc Donald's op een te hoge tempe ratuur uitgeserveerd en zijn de bekers niet veilig. Maar Field stelde vast dat de fastfoodke ten aan alle veiligheidsregels voldoet. De rechter merkte daarbij op dat niemand het zou pikken als de koffie koud zou worden uitgeschonken. De Amerikaanse Stella Lie- beck had in 1994 meer succes. Zij kreeg van fastfoodketen McDonald's wel een schade vergoeding nadat zij brand wonden had opgelopen door hete koffie. De hoogte van de schikking is nooit bekendgemaakt, maar bedroeg vermoedelijk vele ton nen. AP van onze redactie buitenland BEIROET - De Arabische top die gisteren in de Libanese hoofdstad Beiroet begon, moest een teken van eenheid en opti misme worden, maar bracht op de chaotische eerste dag vooral de verdeeldheid onder de deel nemers aan het licht. Belangrij ke hoofdrolspelers bleven weg, woedende Palestijnen verlieten de conferentie en Saóediërs vroegen het gastland om excu ses. De verdeeldheid werd nog eens extra benadrukt door Syrië dat oproept alle banden met Is raël te breken. De Saoedische kroonprins Ab- doellah lichtte op de eerste dag van de twee dagen durende top zijn inmiddels bekende vredes plan toe. Hij bood Israël norma lisering van de relaties aan als dat land zich terugtrekt achter de grenzen van voor de Zes- i daagse Oorlog van 1967. Hij voegde eraan toe dat Israël de I Palestijnse staat en zijn hoofd- stad Jeruzalem moet erkennen. I Ook krijgen de Palestijnse vluchtelingen het recht om te- rug te keren. Het plan zou door de Arabische Liga moeten wor den voorgelegd aan de VN-Vei- ligheidsraad. Jordanië De Arabische top begon de dag met een nieuwe tegenvaller. De Jordaanse koning Abdoellah II zegde af om 'gezondheidsrede nen'. In zijn plaats is premier Ali Abu Ragheb naar Beiroet ge reisd. Eerder besloot president Moebarak in Cairo te blijven uit solidariteit met Arafat, die niet naar de top mocht van de Israë lische premier Sharon. Het volgende incident gebeurde LOS ANGELES - De Britse ac teur en komiek Dudley Moore is gisteren in zijn woning in New Jersey in de VS overleden. Dit heeft zijn woordvoerder in Los Angeles bekendgemaakt. Hij is 66 jaar geworden. Moore leed aan een zeldzame hersenziekte Moore verwierf bekendheid door zijn rollen in de films 'Ar thur' en '10'. In die laatste had hij Bo Derek als tegenspeler, waardoor de kleine acteur plot seling zelf ook gebombardeerd werd tot sekssymbool. RTR MIDDELBURG - Rcco Computer lan ceert een uniek product op de Neder landse markt: een computer die niet groter is dan een pak suiker: de Micro- PC MV-II. Deze superkleine computer biedt dezelfde mogelijkheden als een 'gewone, grote' computer. Ook de prijs wijkt niet af. De implementatiemogelijkheden van zo'n klein systeem zijn zeer uitgebreid. De voordelen van zijn zeer beperkte af metingen zijn talloos. U kunt de computer zowel op de zaak als thuis gebruiken omdat hel apparaat een voudig mee is te nemen. U kunt deze nieuwe pc overal in uw woning of bedrijf kwijt, hij neemt weinig ruimte in op uw bureau. Door de beperkte omvang kan deze kleine computer in veel verschillcn- van onze redactie buitenland NANTERRE - Een 33-jarige man heeft in de nacht van dins dag op woensdag een bloedbad aangericht in het stadhuis van zijn woonplaats Nanterre, bij Parijs. Hij schoot met drie pisto len acht mensen dood. Negentien mensen zijn met ver wondingen in ziekenhuizen op genomen. Veertien van hen zijn er zeer slecht aan toe. Verder waren 22 mensen zo overstuur dat zij medische behandeling nodig hadden. Onder de doden zijn vier com munistische leden van de ge meenteraad, onder wie drie vrouwen, en een Groenen-afge- vaardigde. Volgens getuigen toen de Palestijnse leider de top rechtstreeks wilde toespreken via een satellietverbinding van uit Ramallah op de Westelijke Jordaanoever, maar geen toe stemming kreeg van de Libane- zen. „We hebben uren met de Li- banezen onderhandeld. Elke Arabische leider nam het voor van onze redactie de werkomgevingen gebruikt worden en is het apparaat ideaal voor inbouw in voertuigen. Het geheugen, de hardeschijf en de pro cessor zijn naar eigen keuze en voorko men in te stellen. Om de mogelijkheid van diefstal te beperken is een speciaal inbouw bracket met slot verkrijgbaar. Kortom: een volwaardige, multifunctio nele computer die de voordelen van een normale pc combineert met een grote mate aan mobiliteit en flexibiliteit. Oude Veerseweg 22 Middelburg Tel. 0118-633233 www.recocomputer.nl heeft de dader vooral gemikt op leden van de Groenen en op vrouwen. De communistische burgemeester van Nanterre bleef ongedeerd. De dader is de 33-jarige Richard Durn, die voorzover bekend nooit met de politie in aanra king is geweest. Hij beschikt als lid an een schietvereniging ov een wapenvergunning. Het hui: waar hij met zijn moeder w -nt, is gisterochtend door- z hl. Over de motieven van I .rn is nog n iets bekend De schietpartij begon tegen kwart over een 's nachts, direct na afloop van de vergadering van de gemeenteraad van de stad met 90.000 inwoners. Vol gens ooggetuigen heeft Durn tientallen schoten gelost. De da- ons op maar de Libanezen kwa men alleen met domme excu ses", aldus een Palestijnse func tionaris. Hierop verlieten de Pa lestijnen boos de conferentie. Het optreden van de gastheer tegenover de Palestijnen leidde ook tot woedde bij de Saoedi sche delegatie. Kroonprins Ab- door Hetty van Rooij BRUSSEL - Om de Europese staalindustrie te beschermen, wordt de invoer van staalpro- ducten in de EU met ingang van vandaag duurder. De komende 200 dagen gelden importtarie ven van 14,9 tot 26 procent op staal uit landen van buiten de EU, met uitzondering van ont wikkelingslanden. De heffingen gelden alleen voor de staalin- voer die boven het niveau van vorig jaar ligt. De maatregel die de Europese Commissie gisteren afkondigde moet de Europese industrie be schermen tegen de wereldwijde gevolgen van Amerikaans der, die wel vaker raadsverga deringen bijwoonde, kon door omstanders worden overmees terd. Apotheek Bij het eerste verhoor was Durn volgens premier Jospin, die di rect naar Nanterre was gegaan, totaal in de war. Een woord voerder van de politie zei dat de man vermoedelijk een 'psychia trische voorgeschiedenis' heeft. Durn heeft vier jaar geleden het personeel van een apotheek met een vuurwapen bedreigd, aldus een woordvoerder van de poli tie. Niet duidelijk is of Durn toen is verhoord. In heel Frankrij k is geschokt ge reageerd op het bloedbad. ANP/AFP/DPA doellah vroeg de Libanezen hun verontschuldigingen aan te bie den aan de Palestijnen. De Ver enigde Arabische Emiraten ging degradeerde zijn afvaardi ging. Vice-president en premier Makhtoum bin Rashid vertrok en liet het werk over aan zij n mi nister van Buitenlandse Zakën. beleid. De Verenigde Staten be veiligen hun verouderde staal industrie met heffingen tot 30 procent op staal uit het buiten land, dat daardoor veel te duur wordt om voor Amerikaanse af nemers nog interessant te zijn. Die handelsblokkade belem mert de Europese uitvoer naar de VS. Maar zij heeft ook tot ge volg dat landen, die hun staal niet meer kwijt kunnen in Ame rika, het proberen te dumpen in de EU. Om te voorkomen dat de Europese staalindustrie daar door kopje-onder gaat, zijn de heffingen ingesteld die invoer van staal onaantrekkelijk ma ken. De maatregel omvat zes tien staalproducten, waarbij de hoogte van de heffing afhanke lijk is van het product. Volgens Europees Commissaris Lamy van Buitenlandse Handel is er van Europees protectionisme geen sprake. De maatregelen gelden voor een beperkte perio de, ze zijn nauwkeurig afge sproken met de Wereldhandels organisatie WTO, en ze worden onmiddellijk opgeheven zodra de VS de koers wijzigen. Saneren Commissievoorzitter Prodi deed gisteren een dwingend be roep op de VS om zo snel moge lij k een einde te maken aan de staaloorlog en de industrie naar Europees voorbeeld te saneren. „In Amerika worden duizenden banen kunstmatig in stand ge houden. Ik weet hoe het voelt wanneer werknemers massaal de straat op gaan om te demon streren voor hun broodwinning. Maar ik weet ook dat impopu laire en ingrijpende maatrege len soms het enige juiste ant woord zijn", aldus Prodi. Het Europese antwoord op de Amerikaanse heffingen op staal bestaat uit drie onderdelen: een De Palestijnse president Arafat was later wel live te zien op de Arabische nieuwszender Al Ja- zeera. Hij prees het 'verlichte, dappere' Saoedische vredes plan en sprak de hoop uit dat de top met dit plan 'voor de vrede van de dapperen onder ons en onder de Israëlische en joodse procedure tegen de VS bij de wereldhandelsorganisatie WTO die twee jaar kan duren, de gis teren genomen maatregelen om de Europese staalindustrie te beschermen, en eventuele straf- heffingen die de invoer van van onze redactie buitenland LONDEN - De veiligheid van oudere Amerikaanse kerncen trales staat opnieuw ter discus sie, nu is gebleken dat corrosie een gat heeft veroorzaakt in de wand van een centrale bij Tole do in Ohio. Alle 68 installaties van hetzelfde type worden nu op hun veiligheid onderzocht. De prijzen van stroom en aard gas in de VS zijn gestegen, om dat handelaren vrezen dat verscheidene kerncentrales moeten sluiten. Zo'n 20 procent van de stroom in de VS wordt in kerncentrales opgewekt. Uit onderzoek is gebleken dat in de 25 jaar oude David Besse- kerncentrale bij Toledo ernstige roestvorming is ontstaan. De oorzaak is boorzuur dat wordt gebruikt in het koelwater dat de staven uranium in de reactor kern omhult. Het zuur is door het omhulsel heengebeten. Des kundigen ontdekten de corrosie vorige maand tijdens een perio dieke inspectie. Dat het koelwa ter niet weg kon stromen is te mensen' zal instemmen. De Syrische president Assad riep in zijn toespraak de Arabi sche landen op hun banden met Israël te verbreken zolang er geen allesomvattende vrede is. Bovendien zouden de Arabische leiders de intifada moeten blij ven steunen. ANP/AFP/RTR Amerikaanse producten naar Europa duur maakt. Over een half jaar wordt bekeken of de beschermende maatregelen worden opgeheven of niet. Over de strafheffingen is in Brussel nog geen besluit genomen. GPD danken aan een omhulsel van roestvrij staal, dat echter dooi de enorme druk die erop stond was doorgebogen. De commissie die toezicht houdt op de Amerikaanse kern centrales is vooral bezorgd over zes reactoren die identiek zijn aan die bij Toledo. Een ervan is de reactor van Three Mile Island in de staat Pennsylvania, die in 1979 bijna ontplofte. De eigena ren van deze fabrieken en nog zes andere installaties hebben van de commissie tot 1 april de tijd gekregen om aan te tonen dat de inspecties zodanig gere geld zijn dat roestvorming zoals in de reactor in Ohio, meteen zou zijn ontdekt. Als zij daar niet toe in staat zijndan moeten zij hun centrale sluiten. De nucleaire installaties kwa men eerder deze week al in de belangstelling te staan door een rapport van de parlementariër Edward Markey. Hij stelde dat de veiligheid bij de centrales zo slecht was geregeld dat terroris ten er gemakkelijk in dienst kunnen komen. ANP van onze redactie buitenland LOS ANGELES - Kardinaal Roger Mahony, aartsbisschop van Los Angeles, heeft zijn ex cuses aangeboden voor de 'zon dige en betreurenswaardige' daden van priesters die kinde ren seksueel hebben misbruikt. Ook moedigde hij slachtoffers van seksueel misbruik door geestelijken aan zich te melden. Mahony, hoofd van het grootste rooms-katholieke bisdom in de Verenigde Staten, doorbrak voor het eerst zijn stilzwijgen over het pedofilieschandaal in de Rooms-Katholieke Kerk in de VS. „Ik aanvaard mijn ver antwoordelijkheid volledig om alle leden van Gods volk te be schermen tegen elk wangedrag of misbruik", verklaarde Maho ny tegenover gelovigen en drie honderd priesters die maandag avond (plaatselijke tijd) een mis bijwoonden in Long Beach. De kardinaal zei ook voorstan der te zij n van een discussie in de RK-Kerk over het verpli chte ce libaat voor priesters. Maar hij denkt niet dat er een verband is tussen kindermisbruik en het celibaat, zo benadrukte hij. Ma hony wees erop dat 90 tot 95 procent van het aantal gevallen van kindermisbruik in de VS in huizen en gezinnen plaatsheeft. Mahony heeft volgens de Los Angeles Times afgelopen maand zes tot twaalf priesters ontslagen, omdat zij minderja rigen seksueel hadden mis bruikt. Het aartsbisdom wilde geen aantallen noemen, maar erkende wel dat enkele priesters zijn ontslagen. De kardinaal zal de namen van deze geestelijken niet openbaar maken om de slachtoffers te beschermen. Ook bisdommen in Boston, Mai ne, Florida, Pennsylvania en New Hampshire hebben pries ters ontslagen sinds het begin van de zaak tegen priester John Geoghan van het bisdom Bos ton. Die werd vorige maand tot tien jaar cel veroordeeld wegens seksueel misbruik van een min derjarige jongen. RTR/AFP (Advertentie) VAN Pt GEZAMENLIJKE GOESE AUTODEALERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL 1.300,- OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN (Advertentie) In enkele verpakkingen van het product Breaker van Friesche Vlag is een klein ètukje glas aangetroffen. Consumenten in het bezit van Breaker met een uiterste houdbaarheidsdatum van 03-04 tot en met 15-04 adviseren wij dringend uit voorzorg dit product niet te consumeren. Bent u in het bezit van Breaker dan kunt u de verpakking kosteloos terugsturen naar Friesche Vlag Consumentenservice, Antwoordnummer 2005, 6710 VA in Ede onder vermelding van het aankoopbedrag, naam, adres en bank- of gironummer. U ontvangt dan het aankoopbedrag terug. Voor eventuele inlichtingen kunt u tussen 09.00 en 19.00 uur kosteloos bellen met 0800 0233000. Friesche Vlag biedt haar excuses aan voor het veroorzaakte ongemak. De vierling (vlnr) Preana, Audreana, Natalie en Melody, land WASHINGTON - Een 22-jarige vrouw in Californië is bevallen van een eeneiige vierling. Dat is een gebeurtenis die zich volgens de deskundigen eenmaal op de 11 miljoen geboortes voordoet. De vier identieke meisjes zijn zonder kunstmatige be vruchting verwekt, zo berichtte de krant Sacramento Bee gisteren. De meisjes kwamen na dertig weken via de keizersnede DUBAI - Zeker vijf mensen zijn omgekomen en 23 raakten ge wond nadat de deuren van een droogdok in Dubai het hadden begeven en het dok plotseling vol zeewater stroomde. Nog 31 mensen worden vermist, meldden de autoriteiten in de Ver enigde Arabische Emiraten gisteren. Werknemers van Amasco, een scheepsreparatiebedrijf dat op de werf is gevestigd, zeiden dat zware machines alle kanten uit gleden toen het water het middelste van drie dokken bin nenstroomde. AP OSLO - De Noorse posterijen hebben gisteren een grote speuractie op touw gezet om de identiteit te achterhalen van een onbekende jeugdscheidsrechter die staat afgebeeld op een nieuwe postzegel. De postzegel, waarvan er 1,3 miljoen worden uitgebracht ter ere van het honderdjarig bestaan van de Noorse Voetbalfede ratie, had voorzien moeten zijn van de beeltenis van de Noorse arbiter Lars Johan Hammer. De afgebeelde man lijkt echter totaal niet op de 27-jarige Hammer en de posterijen hebben nog geen idee wie de geportretteerde dan wel is. AP NEW YORK - In New York zijn drie bedrijven aangeklaagd omdat ze tussen 1790 en 1860 slaven gebruikten. De klacht is namens 35 miljoen Afro-Amerikanen ingediend tegen verze keraar Aetna, financieel dienstverlener FleetBoston en spoorwegmaatschappij CSX, zo meldt CNN. De klagers beschuldigen de bedrijven van samenzwering, het schenden van de mensenrechten en illegale verrijking. In de aanklacht noemen de eisers geen specifiek bedrag, maar geschat wordt dat de bedrijven tezamen indertijd zo'n 40 mil joen dollar in hun zak staken. Dat komt in de huidige tijd neer op 1,4 biljoen dollar (1,6 biljoen euro). ANP HARARE - Ian Smith, leider van het vroegere blanke minder- heidsregime in Zimbabwe, krijgt geen nieuw paspoort zolang hij het Britse staatsburgerschap niet opgeeft. Dat heeft mi nister John Nkomo van Binnenlandse Zaken gisteren gezegd Nkomo sprak de bewering van Smith tegen dat de regering hem het Zimbabwaanse staatsburgerschap heeft ontnomen. Volgens de bewindsman kan de vroegere leider van de blanke minderheid zich vrij door het Afrikaanse land bewegen, zo lang het staatsburgerschap nog niet is geregeld. Volgens de Zimbabwaanse wet moet iemand van wie ten minste een van beide ouders buiten het land is geboren, afzien van het recht op het burgerschap van hun geboorteland. RTR GENEVE - Drie jaar na de NAVO-bombardementen op doe len in Joegoslavië zijn er nog altijd plekken in het land waar de bodem, de begroeiing en zelfs de lucht vervuild zijn als ge volg van het verarmde uranium dat in de NAVO-bommen was verwerkt. Onderzoekers van het Milieuprogramma van de Verenigde Naties (UNEP) schrijven dat in een rapport dat gis teren is gepubliceerd. UNEP onderzocht vorig najaar zes plekken in Servië en Mon tenegro. Daar werden 'op grote schaal' lichte stralingssporen gevonden. Het gaat om lage waarden die geen direct gevaar vormen voor mens en milieu. Niettemin stelt UNEP dat er maatregelen moeten worden genomen. Zo moet de plaatselijke bevolking beter worden voorgelicht en moet het grondwater voortaan jaarlijks worden gecontroleerd AP foto Jay Mather/AP ter wereld. Ze zijn gezond, maar moeten wel een tij dje in een couveuse blijven. „Ik ben verrukt", aldus de 20-ja- rige vader. De ouders hadden samen al een 4-jarige zoon en gaan binnenkort trouwen. DPA (Advertentie) Réco Computer b.v. introduceert kleinste PC ter wereld!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5