Nieuwe kerk Nieuwvliet in zicht Verliefd op een Engelse tractor PZC PZC O O u Verkoop huizen in villapark Sluis verloopt vlotjes Ongemak door aanleg rotonde W er kmogelij kheden asielzoekers moeten worden verruimd Dualisme vraagt om reserves op kandidatenlijst gemeenteraden 19 Voorstel voor locatie aan Cadzandseweg wordt vandaag behandeld GÉ De Mc lU Gregor GÉ collectie O TERNEUZEN Kinderen beplanten speelweide Vandalen stichten brandjes Nieuwe kleedkamers Hoofdplaat Inbraak in woning Terneuzen Tweeënhalf jaar voor delicten ROC voert computerrijbewijs in donderdag 28 maart 2002 door René van Stee NIEUWVLIET - De kerkenraad van de Vrij Evangelische Ge meente Nieuwvliet hoopt over een half jaar te beginnen met de bouw van een nieuwe kerk in Nieuwvliet. In het ontwerp-bestemmings- plan Kom Nieuwvliet is hier voor een plek aangewezen aan de Cadzandseweg. De vaststel lingsprocedure voor het betref - - fende bestemmingsplan komt vandaag aan de orde in de com missie planologie en volkshuis vesting van de gemeente Oost- i burg. F. Hamelink, lid van de bouw- commissie voor de nieuwe kerk, verwacht dat concrete resulta ten van de bouwplannen over een jaar zichtbaar zullen zijn. „Na vaststelling van het be stemmingsplan moet eerst een bouwaanvraag moet worden in gediend. Hierna kan pas de ver gunning worden verleend", legt hij uit. De eerste schetsplannen voor het nieuwe kerkgebouw zijn in middels gereed. Volgens Hame- (Advertentie) Maison Legrand HERENMODE link verkeren die in een dermate pril stadium dat hij hierover weinig kan zeggen. „Het wordt in ieder geval een mooi en func tioneel gebouw met ruimte voor minstens tweehonderd kerk gangers. Dit laatste betekent dat we voldoende capaciteit hebben voor onze 174 leden en vakantiegangers die 's zomer bij ons komen kerken", licht Ha melink toe. De komst van de nieuwe kerk in Nieuwvliet leidt tot het afstoten van het kerkgebouw van de Vrij Evangelische Gemeente in Breskens, dat inmiddels te koop staat. De gebouwen in Nieuw vliet (de oude kerk) en Retran- chement zijn enige jaren gele den al in andere handen overgegaan. In Cadzand was dit al ruim tien jaar geleden. Aan het onder één dak brengen van de kerken, liggen volgens Hamelink louter praktische overwegingen ten grondslag. Het kerkgenootschap verwacht allereerst voorgoed te zijn ver lost van de hoge kosten die het onderhoud van drie kerken met zich meebrengen, omdat bij de bouw van het nieuwe kerkge bouw zo veel mogelijk gebruik wordt gemaakt van duurzame materialen. „Ten tweede vinden wij het beter om samen te ko men op een plek. De leden van onze gemeenschap zijn over het algemeen redelijk mobiel. Ze vinden het dan ook geen be zwaar om een eindje met de auto te rijden om bij hun kerk te ko men." door Conny van Gremberghe OOSTBURG - De stichting Vluchtelingenwerk West- Zeeuws-Vlaanderen vindt dat de mogelijkheden voor asiel zoekers om te werken, verruimd moeten worden. Dit naar aan leiding van het jaarverslag over 2001. De medewerkers van de stich ting kregen het voorbije jaar steeds meer vragen van vluchte lingen om - zo lang hun proce dure nog loopt - de handen uit de mouwen te kunnen steken. De mogelijkheden zijn echter beperkt. Asielzoekers mogen slechts twaalf weken per jaar seizoensgebonden arbeid ver richten en dat vindt de stichting te gering. Ze heeft bij diverse in stanties aangedrongen op een verruiming van de mogelijkhe den. Ook de mogelijkheden om op het asielzoekerscentrum Hede- nesse in Cadzand, waar zo'n 350 vluchtelingen tijdelijk verblij ven, iets te mogen ondernemen zijn beperkt. Asielzoekers mo gen voor een bedrag van één gulden per uur twintig uur per week op het centrum diensten verrrichten. Het voorbije jaar was het verzoek om meer ar beidsmogelijkheden één van de vragen die medewerkers van de stichting werd voorgelegd. An dere waren verzoeken om over geplaatst te mogen worden, bin nen Hedenesse, maar ook naar andere centra, vragen over op sporing van vermiste familiele den en huisvestingsverzoeken van statushouders. Verder zorg de de stichting in 2001 voor de juridische begeleiding van asielzoekers, werden andere be langen behartigd en zorgde de stichting dat de vluchtelingen enige lijn kregen in hun dagbe steding. Beschikkingen In totaal werden vorige jaar voor 48 vluchtelingen negatieve beschikkingen afgegeven op hun asielaanvraag. In 37 geval len werden bezwaarschriften door het Rijk afgewezen. Deme- dewerkers waren erg veel tijd kwijt met het uitleggen van be schikkingen en het voorbespre ken van beroeps-en of bezwaar schriften. Naast het papierwerk zorgden de medewerkers van de stichting vorig jaar ook voor culturele en andere evenemen ten op het Cadzandse centrum. In totaal was de stichting vorig jaar ruim 118.000 gulden kwijt aan de begeleiding van de vluchtelingen. Het overgrote deel van de uitgaven werd be kostigd uit subsidies, zo blijkt uit het jaarverslag. Retranchementse schooljeugd plant bomen in de nieuwe speelweide. foto Charles Strijd door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De intrede van het dualisme binnen de gemeen teraden én de gemeentelijke herindeling per 1 januari 2003 hebben ingrijpende gevolgen voor de samenstelling van de nieuwe gemeenteraden in de overgebleven drie gemeenten. Bij de laatste raadsverkiezin gen, in 1998, waren in de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten nog 111 raadszetels te verdelen. Van die zetels werd een substan tieel deel ingenomen door wet houders. Straks ligt dat iets an ders, omdat de wethouders niet meer uit de rangen van de ge meenteraden moeten komen. Nieuwe wetgeving maakt het mogelijk om na de verkiezingen van november wethouders van buiten de raad aan te stellen. In het nieuwe Hulst zijn straks 21 raadszetels te vergeven. In Sluis ook en in Terneuzen 31 ,i (voor heel Zeeuws-Vlaanderen zijn dat er 38 minder dan nu). Blijven Sluis en Hulst met drie wethouders werken en Ter- 1 neuzen met vier of vijf enkomen die direct uit de rijen der geko zenen, dan dienen partij en erbij hun kandidaatstellingen reke ning mee te houden dat vol doende mensen in de top van de lijst te staan die het raadswerk ambiëren. Voorlopig zijn er geen tekenen die erop wijzen dat partijen in Zeeuws-Vlaanderen buiten ei gen kring op zoek zijn naar mensen die het wethouderschap willen vervullen zonder vooraf mee te willen doen aan een ver kiezing. De nieuwe gemeenten Sluis, Terneuzen en Hulst zullen het ook geruime tijd zonder een 'echte' burgemeester moeten doen. Na de verkiezingen, van november en na de installatie van de nieuwe raden (begin ja nuari 2003) moet de commissa ris van de koningin eerst met de nieuwe raden overleggen over de aanstelling van een waarne mend burgemeester. Als de huidige burgemeesters A. Kessen van Hulst en J. Mulder van Axel een herbenoeming in de regio nastreven, is het niet waarschijnlijk dat deze be stuurders aanblijven als waar nemers, maar moeten er andere tijdelijke functionarissen aan getrokken worden. Na hun in stallatie kan de commissaris met de nieuwe raden kijken naar en spreken óver een pro fielschets. Omdat bij de oproep voor die post aangegeven moet worden of de raad een volks raadpleging over een burge meestersbenoeming wil hou den, moet er rekening worden gehouden met wettelijke ter mijnen om zo'n referendum te organiseren. Dit heeft onher roepelijk tot gevolg dat de pro cedure voor een nieuwe burge meester vrij veel tijd zal vergen. Een definitieve benoeming in de drie nieuwe gemeenten moet dan ook niet voor eind mei, be gin juni 2003 verwacht worden. door René van Stee RETRANCHEMENT - Leerlingen van openbare basisschool Oranje Nassau in Retranchement plantten gisterochtend zeventien bomen in de nieuw aangelegde speelweide aan de Noord straat. In aanwezigheid van wethouder J. Boog aard, die zelf ook een handje toestak, enkele me dewerkers van gemeentewerken en verdere betrokkenen, klaarden de jeugdige bomenplanters de klus in een uurtje. De bomen werden neergezet in het kader van de plaatselijke boomfeestdag in de gemeente Sluis- Aardenburg. „Er is hier in samenwerking met de Stichting Landschapsbeheer gekozen voor in heemse boomsoorten als de knotwilg, de zo- mereik, de winterlinde en de wilde kastanje, om dat die goed passen bij het landschap waarin de speelweide ligt", vertelt voorzitter J. Kruidhof van de Stichting Speelweide Retranchement. Skatebaan De stichting ijvert ruim anderhalf jaar voor reali sering van het plan. Met het planten van de bomen is volgens Kruidhof een belangrijke stap gezet. De contouren van de speelweide zijn inmiddels goed zichtbaar. Zo zijn de plaatsen waar de speeltoe stellen en de wandelpaden komen al uitgegegra- ven. Ook de skatebaan is klaar, maar voldoet nog niet aan de eisen. De nieuwe speelweide wordt bewust geen speel tuingenoemd, omdat bij de realisatie ervan louter gebruik wordt gemaakt van natuurlijke materia len. Het wordt een plek die gebruiksvriendelijk is voor zowel jong en oud als gehandicapten. Er ko men onder meer een vogelnestschommel, een aparte kleuterhoek met een kabouterhuisje en zandgravers, een grote glijbaan, schommels, een avonturenpad en een jeu de boulesbaan voor de oudere bezoekers. De begroting voor de 'Truzementse' pleisterplaats voor oud en jong bedraagt ruim 55.000 euro. De gemeente Sluis-Aardenburg neemt hiervan ruim 9.000 euro voor haar rekening. Landelijke fond sen als Samen Buitenspelen, het Rabo Stimule ringsfonds en overige sponsors brengen samen zo'n 38.000 euro in. „Eigen acties als een rommel markt en sponsoring in natura brachten ook het nodige op. Verder hebben we veel bespaard door zelfwerkzaamheid, waarvan we het ook in de toe komst in grote mate zullen moeten hebben", ver telt penningmeester M. Smoorenburg van de stichting. De kosten voor de exploitatie van de speelweide komen grotendeels voor rekening van de gemeen te Sluis-Aardenburg, die ook zorgt voor klein on derhoud en de halfjaarlijkse veiligheidsinspectie. „Met name op dit laatste vlak mogen we in ver band met steeds strengere eisen geen risico's ne men", verklaart wethouder Bogaard. De speel weide wordt naar verwachting eind juni geopend. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Ba reman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Sheila van Doorsselaer Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Piet Kentin TERNEUZEN - De naam David Brown zal veel mensen niet of nauwelijks iets zeggen. Maar 'kenners' zullen bij het horen van deze naam de oren spitsen. Jan van Alten uit Terneuzen heeft al sinds zijn jeugd iets met deze Engelse tractor. Hij heeft zelf een originele David Brown 25D. Elk vrij uur besteedt hij aan het restaureren van het col lectors item. En uiteraard is Van Alten lid van de David Brown Club, die in Nederland meer dan drieduizend Nederlandse leden telt. Al op zijn tiende reed hij op de boerderij van zijn ouders mee op een echte Bx'own. Een 'trekker' die zijn vader had gekocht om de paarden, die tot dan toe het werk hadden gedaan, bij hun zware arbeid te ontlasten. Zq'n tien jaar later werd Jan écht ver liefd op de Engelse tractor en sindsdien verdiept hij zich in al les wat met het merk David Brown te maken heeft. „Het moment dat ik mijn eigen David Brown kocht, was een hoogtepunt in mijn leven. Dat lijkt overdreven, maar ik heb ja ren naar dit model gezocht. Mijn vader is na die eerste Brown overgestapt naar een ander merk; maar mij heeft het niet meer losgelaten. Engelse trek- Tijdrovend Jan van Alten en zijn David Brown 25D. kers zijn exclusief. Ze hebben iets dat trekkers uit andere lan den niet hebbenJe kunt het ver gelijken met Engelse auto's. Die hebben ook een speciale stijl op gebied van techniek en uitstra ling. Dat is met de Brown-trac- tor precies zo Dat imponeerde mij enorm." Het is voor J an een uitdaging om de tractor uit 1956, die hij kocht van een Zeeuws landbouwer, weer in originele staat terug te brengen. Om dat voor elkaar te krijgen moesten in ieder geval de vooras, de uitlaat, het stuur en de spatborden vervangen worden. Maar ook kleinere onderdelen, waren aan vervanging toe. Om dat het moeilijk is die in Neder land te vinden, heeft Jan con tacten gelegd in Engeland. Via de David Brown Club kwam hij in contact met Andrew Margeri- son. „Deze man heeft in het ver leden onderdelen opgekocht van de Brown-fabriek, nadat foto Charles Strijd met de productie van dat model gestopt was. Hij heeft niet alles in voorraad, maar wel veel. Om het spul naar Nederland te krij gen maak ik gebruik van de diensten van een Engelse vriend. Zijn zoon komt regel matig naar Nederland en neemt de kleinere onderdelen dan voor me mee. De grotere stukken laat ik opsturen." Intussen heeft Jan met Andrew Margerison, die hij overigens nog nooit ontmoet heeft, een TERNEUZEN - In de omgeving van het Zuidersportpark in Terneuzen werden dinsdagavond diverse afvalbakken in brand gestoken. In de Van der Waalstraat werd een brieven bus vernield en in de Serlippensstraat brandde een schuur uit. In de schuur was een jerrycan benzine door de brandstichting ontploft, waardoor de muren barstten. OOSTBURG - De commissie voor openbare werken, onder wijs, welzijn en volksgezondheid ging gisteravond akkoord met een subsidie van 113.445 euro voor de realisatie van vier kleedkamers op het sportcomplex van voetbalvereniging Hoofdplaat. De kleedaccommodatie wordt geprivatiseerd en hiermee eigendom van de vereniging. Zij krijgt ook jaarlijks een exploitatiebudget van vijfduizend euro voor onderhoud, schoonmaak en de vervanging van deze kleedlokalen op ter mijn. Omdat het nieuwe accommodatiegedeelte op een ande re plaats komt dan de oude kleedlokalen, is 22.000 euro uitge trokken voor de aanleg van x*iool- en nutsaansluitingen.De werkzaamheden zouden in juni moeten beginnen. De commissie stemde eveneens in met een krediet vanl85.000 voor de verbouwing van de openbare basisschool (obs) In specteur Leenhouts in Waterlandkerkje. Er komen een nieuw lokaal en een opslagruimte. Wethouder R.Leenfaar meldde verder dat eveneens is voor zien in de bouw van een nieuw lokaal voor obs De Schutters- hoek in IJzendijke. TERNEUZEN - Bi] een inbraak in een woning in de Lange Kerkstraat in Ternexxzen zijn afgelopen dinsdag een compu ter en een monitor gestolen. De waarde van de gestolen spul- len bedraagt enkele duizenden euro's. MIDDELBURG - De rechtbank xn Middelburg heeft gisteren een 30-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad wegens po ging tot doodslag en drie geweldsdelicten drie jaar gevange nisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk opgelegd. De Middelburger vex-keerde 3 december vorig jaar zwaar onder invloed van valium, cocaïne en heroïne toen hij zijn agressie botvierde op zijn zoontje, die hij als een projectiel wegsmeet in de richting van zijn vriendin. De peuter van bijna drie jaar kwam op straat terecht, maar hield aan zijn val geen letsel over. Op dezelfde dag dwong hij een man zijn bromfiets af te geven. De bromfietser wist hem na een wox-stefing te over meesteren. Bi] een fietsenstalling had hij iemand bedreigd. Ook pleegde hij vorig jaar in Middelburg een overval op een winkel. De wirïkelierster werd met een mes bedreigd en ge dwongen geld af te geven. Hij moet haar 500 euro vergoeden. GOES - Het ROC Zeeland voert de opleiding voor het Euro pees Computer Rijbewijs in op alle opleidingen van de afde ling versneld mbo administratie (vma) te Goes. Dit rijbewijs' geeft aan dat de houder over voldoende praktische kennis en vaardigheden beschikt om op professionele en efficiënte wij ze met de computer om te gaan. Vanaf het nieuwe schooljaar kan ervoor worden geleerd binnen de opleidingen tot admini strateur, directiesecretariaat/management assistent, com mercieel medewerker marketing en communicatie, en admi nistratief juririsch medewerker openbaar bestuur. Ook de manier van lesgeven is nieuw. Leerlingen kunnen thuis, ach ter hun pc, een deel van de lessen volgen en extra opdrachten uitvoeren. goede band opgebouwd. „Het komt voor dat hij bepaalde on derdelen niet kan leveren. Maar hij legt zo'n vraag dan niet naast zich neer. Soms komt er later een brief of kaart met een adres waar ik het gezochte wel kan kopen. Dat zijn goede tips, waar ik dan ook dankbaar gebruik van maak." De David Brown 25D van Jan staat in ergens een schuur. „Toen ik hem pas had, reed ik er regelmatig mee door de polder. Nu ligt hij gedeeltelijk uit el kaar om hem zover mogelijk in originele staat te krijgen." door Frank Gijsel SLUIS - De verkoop van wonin gen in het villapark Groenvelt aan de Nieuwstraat in Sluis ver loopt naar wens. De verwach ting bestaat dat tegen het eind van dit jaar twintig woningen verkocht zijn. Gisteren werd door W. van Darame uit Arn hem, eerste bewoner van het park, de eerste steen ingemet seld in een aanbouw zijnd huis. Volgens F. Vercraeije van Assu rantiën Versluys, die de wonin gen verkoopt, zal het park niet meteen volstromen. Maar de verwachting bestaat wel dat de vijftig riante woningen binnen niet al te lange term i jn verkocht zullen zijn. Vercraeije: „Ik ben niet ontevreden over de vraag. Van de vijftig woningen zijn er inmiddels zo'n zeven verkocht. Daarnaast liggen er nog eens vier opties. En binnenkort stax~- ten we met de bouw van vier schakel villa's." Volgens Vercraeije komt de be langstelling voor het park van uit het gehele land. „De bouwactiviteiten die er nu plaatsvinden hebben daarbij een bijzonder gunstig effect. Het versnelt het koopproces in grote mate en je ziet meteen al dat belangstellenden komen in formeren. Voor West-Zeeuws- Vlaanderen kan het wel eens de laatste nieuwbouwwijk van de komende jaren worden." Aanvankelijk bestond de ver wachting dat er vanuit Belgi sche hoek veel vraag zou zijn naar de villa's. Nu blijkt dat vanuit die hoek minder belang stelling bestaat. Vercraeije meent dat de reden is dat op de Belgische markt voldoende aanbod is van dergelijke wonin gen. W. van Damme, die al enkele maanden in het park woont, is erg blij met zijn nieuwe optrek in het Zeeuws-Vlaamse land. „Ik ben vijftig jaar geleden uit dit gebied veidrokken. Het trok me toch aan om hier weer neer te strijken. De bouwstijl en de en tourage zo vlak bij de wallen ge ven een schitterende plek om te wonen. Het park heeft een eigen sfeer en creativiteit. De Belgi sche architect heeft duidelijk gekozen voor een authentieke woonkern met een eigen ge meenschapsleven. De boomrij ke lanen geven daarnaast ook iets bijzonders." Het ï-estaureren van de Brown slokt een groot deel van zijn vrije tijd op. Elk vrij uurtje is hij in de schuur te vinden. „Ik zou hem graag over een jaar af wil len hebben om ermee op de Old timers-dag in Axel voor de dag te komen." Jan hoeft niet bang te zij n dat hij zich gaat veivelen als dè Brown is opgeknapt. Via de David Brown Club zijn de mogelijkhe den om naar beurzen of ten toonstellingen te gaan legio. Daarnaast worden er allerlei reizen gehouden waarvoor de leden van deze clu, zich kunnen aanmelden. „In Zeeuws Vlaan deren zijn we nog niet georgani seerd. Dat is jammer, waar wat niet is kan nog komen." door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Bewoners van de flats in de buurt van de krui sing Rooseveltlaan/Alvarez- laan in Terneuzen die slecht ter been zijn, ondervinden nog tot half april extra overlast van de aanleg van een rotonde op het kruispunt. Woordvoerder D. Timmere van de gemeente zegt dat in reactie op klachten over de slechte toe gankelijkheid van de kruising voor voetgangers. „Er wonen hier in de flats nogal wat ouderen met een rollator. En die kunnen de kruising nu niet meer over om bijvoorbeeld boodschappen te gaan doen in winkelcentrum Zuidpolder", zegt L. de Koning (78) uit de Banckertstraat, die de klacht neerlegde bij de gemeente. „Overal ligt zand en modder. Er is geen enkele fatsoenlijke over steek voor voetgangers. Vooral ouderen die slecht ter been zijn, zitten nu helemaal geïsoleerd." „Wij zijn ons ex*van bewust dat deze situatie buitengewoon vervelend is voor ouderen en ge handicapten", zegt gemeente woordvoerder Timmers. „Men sen moeten nu inderdaad zo'n vier- tot vijfhonderd meter om lopen. Helaas is daar op dit mo ment niet veel aan te doen. Dat komt dooi'dat de waterleiding wordt vervangen en deels wordt omgelegd. Om dat werk uit te kunnen voeren, moet de weg even helemaal opgebroken lig gen. We proberen dat karwei wel zo snel mogelijk af te ron den. Daarna komt er een voorlo pige betonnen fundering, zodat de mensen weer op de kruising zelf over kunnen steken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 49