PZC Burgemeester de boer op met regio livera Basisscholieren op de grasmat 17 Vijf jaar voor overvallen in vakantieparken Bij hoge nood is een café nog ver Het Zwin krijgt facelift Lekker wonen in de Scheidingsboog Discussie met minister Brinkhorst zeeuwse almanak Opgeruimd 28-29-30 WIAARTI VANDAAG OPENT LIVERA MIDDELBURG cN:'- Straatsma schrijft personeelsclubs aan Ottasion Spektakel ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 28 maart 2002 door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Terneuzen is gisteren door de rechtbank in Middel burg voor diefstallen met ge weld veroordeeld tot vijf jaar cel. De Terneuzenaar pleegde vorig jaar september samen met een 28-jarige man uit Dordrecht twee gewapende overvallen op vakantiewoningen in Kamper land. In de strafmaat van de Terneu zenaar werd zijn aandeel in een smokkel van xtc-pillen naar de Verenigde Staten en zijn betrok kenheid bij een professionele hennepkwekerij in Oostkapelle meegenomen. De Dordtenaar kreeg drie jaar gevangenisstraf plus negen maanden voorwaar delijk opgelegd. De daders moe ten circa 8500 euro aan de slachtoffers betalen. Een 32-ja- rige inwoner van Philippine werd wegens medeplichtigheid veroordeeld tot 180 dagen ge vangenisstraf, waarvan 104 da gen voorwaardelijk en 120 uur taakstraf. De Terneuzenaar en de Dordte naar overvielen op 1 september 2001 een Duits echtpaar in hun woning op Roompot Marina. Ze belden op die zaterdagmorgen om negen uur aan. Toen de deur werd opengedaan, trokken ze meteen een wapen. Daarna doorzochten ze de woning. Ze maakten tweeduizend gulden, bankpasjes en mobiele tele foons buit. Ze waren echter vooral uit op de dure auto van het echtpaar. De overvallers na men de autosleutels en gingen er met een BMW 524 vandoor. De slachtoffers werden gekneveld in de badkamer achtergelaten. Banjaard Een tweede overval werd op identieke wijze precies een week later gepleegd op een va kantiewoning in de Noordzee Residence De Banjaard. Nadat ze de Duitse bewoners hadden gekneveld pikten de mannen naast andere waardevolle spul len hun auto, een Volvo, mee. Het was de bedoeling om de twee buitgemaakte auto's door te verkopen aan een handelaar in België. De Dordtse dader werd aan de grens bij Luxem burg in de gestolen Volvo aange houden. De Terneuzenaar werd opgepakt in Spijkenisse. Hij had een schuld van een ton te vereffenen met een Belgische crimineel, van wie hij geld had geleend voor het opzetten van de hennepkwekerij Drugssmokkel De Dordtenaar had net een ge vangenisstraf voor drugssmok kel in Noorwegen uitgezeten, toen hij contact zocht met zijn Terneuzense compaan. De Philippinenaar had op de uitkijk gestaan bij een van de gewapende overvallen. VLISSINGEN - Minister Brinkhorst van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij neemt woensdag 3 april deel aan een discussiebijeenkomst van D66. Die wordt gehouden in hotel Arion in Vlissingen en begint om 19.30 uur. Naast de bewindsman nemen aan de discussie over landbouw en natuur deel: R. Geluk van het platform plattelandsvernieu wing Schouwen-Duiveland, J. Dingemanse-Hengst van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen, G. vari Zonne veld van de Zeeuwse Milieu Federatie, voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land en Tuinbouw Organisatie Zee land en T. van der Meer van de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging. Discus sieleider is T. Veraart. Overdag is Brinkhorst op be zoek bij het provinciaal bestuur. door Mieke van der Jagt GOES - HetMasterplan voor de Goese binnenstad is prachtig, veelbelovend. Dat vindt ook I. Dekker uit 's Heer Hendrikskin deren. Maar er ontbreekt één belangrijk ding in de ogen van Dekker, die zich tot de senioren mag rekenen, en dat is een uri noir. „Overal in de wereld zie je die dingen, ware kunstwerken vind je eronder. Maar in Goes, ho maar. Daar slingeren ze de ene na de andere wildplasser op de bon." Nu is Dekker geen tegenstander van het beboeten van zuip- schuiten die hetgeen ze in het café geladen hebben, daar ook moeten lossen. „Natuurlijk, daar moet je hard tegen optre den, maar niet zonder dat je de mogelijkheid schept om een fat soenlijke plas te doen op een daarvoor bestemde plaats." Dekker probeert al jaren be stuurders warm te krijgen voor een behoorlijke pisbak. „Kijk, ik ben ook een potentiële wild plasser geweest, zoals zoveel mannen boven de zestig. Geluk kig ben ik er door medicatie een eind van genezen, maar ik kan je verzekeren dat een vergrote prostaat veel mannen geen keu ze laat." „Een paar jaar terug bezocht ik de Johannes Passion in de ka tholieke kerk. De gemiddelde leeftijd van het publiek zat ruim boven de zestig. In de pauze moesten er drommen mannen, en ook vrouwen, een plas en een paar insiders waren natuurlijk het eerste bij die ene wc die daar is. Met een clubje heren in hoge nood ben ik naar het openbaar toilet in de Ostendestraat gelo pen, maar dat bleek 's avonds dicht. Daar stonden we dan. Je hebt haast geen andere moge lij kheid dan maar een plas tegen een gevel te doen." In de pauze's van concerten die daarna kwa men, spurtte Dekker meteen naar een cafeetje in de buurt waar hi] dan snel een consump tie bestelde om meteen door te racen naar het toilet. „Maar dan is zo'n cafeetje nog ver, hoor." In folders en brochures heeft Dekker opgezocht dat een kwart van de mannen boven de vijftig last heeft van prostaat klachten. „Boven de zestig praat je al over veertig procent. Als je nagaat dat Nederland vergrijst, is het vreemd dat er zo weinig urinoirs zijn. Ik heb wei eens begrepen dat ze bang zijn om ontmoetingsplaatsen voor homosexuelen te scheppen. Maar homosexuelen hoeven al lang niet meer naar de urinoirs om elkaar te ontmoeten en als ze dat toch willen, lijkt me er niet zoveel op tegen." Kantonrechter Vorige week maakte Dekker zich erg boos op een kanton rechter die een Vlissingse wild plasser van bijna zeventig niet alleen een boete oplegde, maar ook een preek gaf. „Ik heb me teen de rechtbank gebeld om te vragen hoe oud die rechter is. Nog geen vijftig, werd me ver-' teld. De Officier van Justitie was een vrouw van midden der tig. Die heeft niet eens een pros taat Dat zo'n rechter dan zegt dat je maar in je broek moet pie- sen, vind ik ronduit belachelijk. Die heeft zijn preek tegen de verkeerde gehouden." Er werden gasten verwacht. Vandaar dat de logeerkamer in dat Middelburgse huis met bezemen werd gekeerd. Alle spullen die er in de loop van de tijd waren terechtgeko men, werden verwijderd en zo kwamen barbiepoppen, koffers vol kleertjes, meubel tjes, een verkleedkist en knuffels tijdelijk op de over loop terecht. Tot genoegen van Robin van vier, die zich dagenlang zeer vermaakte tussen de puinho pen. Toen vond haar moeder het welletjes. Er moest orde worden geschapen en Robin diende daartoe de handjes uit de mouwtjes te steken. Daar ziet Robin nooit veel in en dus sloeg haar moeder, om het goede voorbeeld te geven, vast aan het sorteren. Robin bezag dat met een wel willende blik en zei, op aan moedigende toon: „Zie je wel mam, grote men sen kunnen ook best zélf op ruimen." ZEELANDHALIEN TE GOES MINIMALE INRUIL 1.300,-OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN op onze muzieKaraeung Matchiius- Passion Johannes-Passion in veel verschillende uitvoeringen best verkocht tijdens de afgelopen Boekenweek |M. Vasalis De oude kustlijn vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu romige peultjessoep en spinazietaart met geiten kaas (vegetarisch) of Franse steak met garnituur en chipolata bavarois voor 11,50 of 9,- (vegctarisch menu) zaterdag 30 maart 12.00-17.00 uur 999 Games en Xbox De Kolonisten van Catan, Ban van de Ring en andere spellen 15.00-16.30 uur A quadrant met verrassende, creatieve arrangementen kijk ook op www.bcstcwinkclvanncdciland.nl de nieuwe grotere winkel op plein 1940—2 U bent van harte welkom en profiteer van onze openingsaanbiedingen (s Aanbiedingen ook bij Livera in Goes I De meisjes van de FrederikHendrikschool (zwarte broek) openen de aanval op de Prinses Marijkschool tijdens het schoolvoetbaltoemooi in Vogelwaarde. foto Camile Schelstraete Advertentie door René Hoonhorst TERNEUZEN - Een aantal straten in de Terneuzense wijk Othenepolder ontleent zijn naam aan kostbare edelstenen. Maar bewoners van de Kristaldreef, de Parel- moerboog, de Koraalsingel, de Robijn- boog, de Saffierdreef, de Smaragdboog, de Diamantsingel of de Briljantboog ha len de bijbehorende, naar de juwelen ge noemde huwelijksjubilea lang niet alle maal. Een briljanten trouwdag (65 jaar huwe lijk) is in een nieuwbouwwijk natuurlijk niet snel te verwachten. Maar ook een pa relen feest (30 jaar) is tegenwoordig voor menig paar een brug te ver. Het percenta ge echtscheidingen stijgt in Zeeuws- Vlaanderen nog sneller dan elders in Ne derland, bleek deze week uit cijfers van de gemeenten. De Terneuzense Parel- moerboog spant de kroon. Voor de eerste huizen in de straat een jaartje geleden betrokken werden, haakten acht kopers al af omdat hun hu welij ken op de klippen liepen. Wijkbewoners en medewerkers van projectontwikkelaar Projektbouw hebben de straat daarom al gekscherend omgedoopt tot 'Scheidingsboog'. De meeste bewoners van Parelmoerboog weten dat hun straat een wat twijfelach tige reputatie heeft. I. IJmker woont pas vier maanden, tot grote tevredenheid, in de straat. Zij had nog nooit van het hoge aantal scheidingen gehoord en heeft ook niets van een speciale sfeer in de straat gemerkt. Drie bewoonsters van de over kant van de straat wonen een paar maan den langer in de 'Scheidingsboog' en kennen de verhalen. Maar hun woonge not wordt er geen moment door aange tast, ook al niet omdat er op het moment geen woning te koop staat. De ergste ellende zat hem tot een half jaar geleden m het wachten, vindt J. van Campenhout. „De woningen zouden al vorig jaar maart worden opgeleverd, maar het werd uiteindelijk een half jaar later. Veel mensen moesten voor die tijd al uit hun oude woning en dat gaf natuur lijk veel rompslomp en ergernis. Mis schien dat een aantal huwelijken daar niet tegen bestand was, maar ik neem aan dat er dan toch al meer mis was met de echtverbintenis." Prima Haar man krijgt op zijn werk vaak de vraag of hij vanwege het echtscheidings risico nog wel in de Parelmoerboog durft te wonen. „Maar wij wonen hier prima naar ons zin. We zijn al zestien jaar ge trouwd en denken het nog wel een tijdje langer vol te houden", lacht mevrouw Van Campenhout. J. Engelbrecht woont een paar deuren verder. Zij heeft haar koperen trouwfeest (12,5 jaar) achter de rug en is ook al niet bang voor roestvorming in de huwelijks keten. „Het is hier mooi wonen in een leuke buurt,." Bij C. van Vliet hangen de blauwe ballonnen nog buiten vanwege de geboorte van het tweede kind. Ze is nog niet zo lang getrouwd als haar buurt genoten, maar ziet de toekomst even zon nig in. De pasgeboren zoon en zijn zusje brengen vast en zeker een groot deel van hun jeugd in de Othenepolder door, ver wacht Van Vliet. Net zo vrolijk als de buurvrouwen merkt ze op dat de toe komst het jonge gezin toelacht in de Pa relmoerboog. „We gaan er voor, zoals dat tegenwoordig zo mooi heet." (Advertentie) door Henk Boot SLUIS-AARDENBURG Waarnemend burgemeester B. Straatsma van Sluis-Aarden- burg stuurt binnenkort de per soneelsverenigingen van enkele honderden gemeenten buiten Zeeland een brief, om hen naar Zeeuws-Vlaanderen te lokken. Hij werpt zich daarmee op als ambassadeur van een regio die volgens hem in de rest van Ne derland amper bekend is. „Ten onrechte wordt Zeeuws-Vlaan deren daar vaak als een missie gebied gezien, waaruit een en kele keer iets doordringt naar de buitenwereld." Nu hij bijna een jaar in Sluis-Aardenburg zit als opvolger van de naar Noord- Beveland vertrokken C. van Liere, weet hij uit eigen waarne ming wat Zeeuws-Vlaanderen te bieden heeft. „En dat is veel, veel meer dan menigeen buiten de streek weet. En daar wil ik op mijn manier aandacht op vesti gen." Dus heeft hij het idee op gevat om enkele honderden per soneelsverenigingen van Nederlandse gemeenten te wij zen op de geneugten van 'een dagje uit' in Sluis-Aardenburg en omgeving. „Die clubs moeten ieder jaar weer een nieuwe be- sterpming kiezen voor hun uit stapje. Ik weet zeker dat bijna niemand op eigen houtje aan Zeeuws-Vlaanderen denkt. Daar ligt een mooie gelegenheid om daarin verandering te bren gen", voorziet Straatsma. Hij ziet wel wat in een aanbie ding waarbij Sluis-Aardenburg het reisgezelschap een ont vangst in Neerlands enige Bel fort in het vooruitzicht stelt, ge volgd door een tochtje naar Brugge of een bezoekje aan een van de streekmusea in de regio. Met als afsluiting of tussen doortje een culinaire visite bij één van de vele etablissementen in zijn gemeente of net daarbui ten. „Ik hoef maar één brief op te stellen en die in veelvoud te ver zenden. Dus wat kost zo'n actie nou? Als we op zo'n manier Zeeuws-Vlaanderen landelijk in beeld kunnen brengen, zijn we toch weer een stap verder." Straatsma vult zo op eigen wijze de nieuwe slogan 'Welkom in Zeeland' in, waarmee de pro vincie jonge gezinnen van bui ten naar Zeeland probeert te ha len. „Aan die leus ligt niet echt een summum van fantasie ten grondslag. De charme van de eenvoud erachter, spreekt me best aan, maar ik had graag een duidelijker geografische ver wijzing gezien naar iets wat herkenbaar Zeeuws is", aldus Straatsma. door Ronald Verstraten KNOKKE-HEIST - Natuur park Het Zwin in het Zoute bij Knokke-Heist ondergaat de komende jaren een totale ge daanteverwisseling. Het vijf tig jaar oude park wordt op moderne leest geschoeid. De eigenaar, de Compagnie Het Zoute, wil zeven miljoen euro investeren in vernieuwingen. Volgens directeur Ph. Muylle voldoet het park, waarin de laatste vijftien jaar niets meer is veranderd, niet meer aan de eisen die het publiek tegen woordig stelt. „De mensen veranderen. Ze willen actie ver bij het park betrokken worden", stelt Muylle, die er met nadruk op wijst dat gaat het om een eigen initiatief van de onderneming die verder overwegend in onroerend goed doet. De metamorfose van Het Zwin is neergelegd in een plan dat gisteravond is gepresen teerd in aanwezigheid van de Belgische ministers Landuyt en Dua. Sinds vorig jaar mei is Kris Struyf, oud-medewerker van het bekende dierenpark Planckendael, verantwoorde lijk voor het nieuwe project. „We lopen achter bij andere attracties. Niet alleen in de manier van presenteren, maar ook in de methodiek van het begeleiden van bezoekers", stelt Struyf vast. Luchthaven Met het uitgangspunt van stichter Graaf Leon Lippens in gedachten, wil het park in de toekomst vooral dienen als venster op het achterliggende natuurreservaat. Er is geko zen voor een benadering als 'luchthaven voor vogels'. Het park krijgt niet alleen een to taal nieuwe entree, maar ook wordt de oude Koninklijke Villa in ere hersteld. Deze was tot voor enkele jaren in ge bruik als horecagelegenheid. Die functie zou nu worden hersteld. In het park zelf verdwijnen de meeste ouderwetse vogelk ooien, om plaats te maken voor een grote volière, waar bezoekers doorheen kunnen lopen. Er komen diverse land schapjes met daarbij horende vogels. Daarnaast komt er on der meer een Eco-huis met educatieve presentaties, een thema-speeltuintje voor jon ge kinderen en een avonturen- route voor de oudere jeugd. Afhankelijk van de milieu ef fect rapportage (mer) die nog loopt, denkt Het Zwin in sep tember 2004 met de werk zaamheden te kunnen begin nen. In de villa is momenteel een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van het Zwin en van het natuurpark, dat dit jaar vijftig jaar bestaat. Ook de Briljantboog in de Terneuzense wijk Othene heeft inmiddels als bijnaam de Scheidingsboog gekregen. foto Charles Strijd Advertentie Advertentie door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Op de sportvelden in Kloosterzande, Vogelwaarde en Westdorpe speelden gistermiddag leerlin gen van basisscholen uit de ge meenten Hulst, Axel, Sas van Gent en Hontenisse de jaarlijkse schoolvoetbalwedstrijden. In Westdorpe gingen acht jon genselftallen de strijd met el kaar aan. Zij waren onderver deeld in twee poules. In groep A won Ter Duinen uit Klooster zande alle drie de poulewed strijden. In groep B bond Prin ses Marijke uit Axel eveneens al haar tegenstanders aan de zege kar. Beide teams waren duide lijk aan elkaar gewaagd. In de finale won Ter Duinen met het kleinst mogelijke verschil (1-0) van het team uit Axel. Het win nende schoolelftal uit Klooster zande vertegenwoordigt woensdag 15 mei het district Hulst tijdens de Zeeuwse titel strijd in Kloetinge. De meisjes, die met zeventallen aantraden, werkten door het grote aantal deelnemende teams hun voorrondewedstrij den af op twee locaties, Kloos terzande en Vogelwaarde. De meisjes van De Ark uit Hulst en Heidepoort uit Heikant staken in Kloosterzande met kop en schouder boven de rest van het deelnemers uit. Jammer genoeg kwamen beide teams in dezelf de poule uit. De onderlinge con frontatie om de eerste plaats in de groep eindigde onbeslist in 1- 1Door een beter doelsaldo ging De Ark uiteindelijk met de pou le winst strijken. In de tweede groep eindigden Canisius uit Zuiddorpe en Tervliet uit Tér hole met zes wedstrijdpunten op de eerste plaats. Door een be ter doelsaldo kaapte het team uit Zuiddorpe de poulewinst weg. Vogelwaarde In Vogelwaarde kwamen de meisjes van de Schakel 1 uit Vo gelwaarde en Prinses Marijke 1 uit Axel als groepswinnaars uit de bus. Woensdag 10 april ne men De ArkCanisius, De Scha kel en Prinses Marijke het in Kloosterzande tegen elkaar op. De winnaar van deze regio-fi nale reist woensdag 15 mei af naar Westkapelle voor het Zeeuws kampioenschap. De meisjes spelen op het sportcom plex van de V.V. Hontenisse om 13.30 uur. Tegelijkertijd spelen in Sas van Gent nog jongens zeventallen. De winnaar neemt deel aan het provinciaal kampioenschap dat 15 mei in Oostburg wordt ge houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 47