Verdeling wethouderstaken rond PZC PZC Plan eerherstel haven De Staart weer opgepakt Gematigde steun voor nieuw college Portretten Zierikzeeënaars opgeknapt 19 VVD-wethouder Van de Velde heeft zwaarste portefeuille agenda Discussie met minister Brinkhorst 1 -** n Drempels Lage Weg iets flauwer ROC voert computerrijbewijs in 2,5 jaar voor geweld tegen zoontje Minicamping wint bij kort geding Auto in brand Inzamelen batterijen beloond met beuk donderdag 28 maart 2002 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Formateur A. Verseput van de VVD is er giste ren in geslaagd zijn nieuwe ploeg wethouders te voorzien van een portefeuille. De zwaar ste klussen voor de komende vier jaar lijken weggelegd voor zijn partijgenote G. van de Vel- de-de Wilde. CDA-wethouder L. Geluk-Poortvliet heeft op papier het lichtste takenpakket binnen het dagelijks gemeente bestuur van Schouwen-Duive- land. Dat de WD de meeste zwaar wegende portefeuilles naar zich heeft toegetrokken, is in meer dere opzichten niet verrassend. Van de Velde is de enige wethou der met politieke ervaring van de nieuwe ploeg en is uit haar vorige periode bekend met de gang van zaken binnen de ge meente. Daarnaast speelt mee dat de WD in absolute zin nog steeds de grootste partij is. Van de Velde wordt eerstverant woordelijke voor recreatie en toerisme, economische zaken, openbare werken, bijzondere wetten, de reinigingsdienst en het ontwikkelingsbedrijf. Te vens heeft ze Ecoscope, de nieuwbouw van Noorderpolder en Poortambacht 11 én de actu alisering van de bestemmings plannen als bijzondere projec ten onder zich gekregen. Informatisering Op wethouder J. van Felius van nieuwkomer Alert! rust de taak om de gemeente financieel, juri disch en ook voor wat betreft het personeel en de organisatie naar een hoger plan te brengen. Zijn portefeuille omvat tevens infor matisering en automatisering, onderwijs en educatie, stads- en dorpsraden, burgerzaken en fa cilitaire ondersteuning. Ook j gaat Van Felius als wethouder van sportzaken de onderhande- STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE - 't Luitje, 10.00 uur: Officiële opening kreeftenseizoen aan boord van de Bracksand. lingen leiden voor privatisering van de binnen- en buitenaccom modaties. De PvdA stort zich met A. van der Wouden op het lokaal soci aal beleid, inclusief de traditio nele taken welzijn, maatschap pelijke dienstverlening, werk/inkomen/zorg, volksge zondheid en monumentenbe leid. Van der Wouden wordt uit hoofde van zijn cultuurtaak ook projectwethouder voor nieuw bouw van een theater op Schou- wen-Duiveland. Tevens wordt hij verantwoordelijk voor het gebruik van de welzijnsaccom- modaties. Het CDA lijkt er wat karig van af te zijn gekomen met alleen het parkeerbeleid als nadruk kelijk project binnen de porte feuille verkeer en vervoer. Wet houder Geluk gaat zich verder bezighouden met ruimtelijke ordening (exclusief Noorder polder en Poortambacht), het bestemmingsplan buitenge bied, bouw en woningtoezicht, milieu en waterzaken. VLISSINGEN - Minister Brinkhorst van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij neemt woensdag 3 april deel aan een discussiebijeenkomst van D66. Deze wordt gehouden in hotel Arion te Vlissingen en begint om 19.30 uur. Naast de bewindsman nemen aan de discussie over landbouw en natuur deel: R. Geluk van het platform plattelandsvernieu wing Schouwen-Duiveland, J. Dingemanse-Hengst van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, G. van Zonne veld van de Zeeuwse Milieu Fe deratie, voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland en T. van der Meer van de Co- operatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging. Discussie leider is T. Veraart. Overdag is Brinkhorst op bezoek bij het provinciaal bestuur. De taken van burgemeester menstelling. Hij behoudt de voorlichting, internationale keer is ook zijn verantwoorde- J. Asselbergs veranderen nau- portefeuille openbare orde en contacten en bestuurlijke coör- lijkheid voor nacht- en horeca- welijks binnen de nieuwe sa- veiligheid, communicatie en dinatie. Expliciet benoemd dit vergunningen. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De partijen in de gemeenteraad van Schouwen- Duiveland reageren 'gematigd positief' op de totstandkoming van een nieuw college met VVD, CDA, Alert! en PvdA. De meeste fracties zien in de bundeling een 'reeële afspiegeling' van de ge kozen vertegenwoordiging. Alleen Leefbaar Schouwen- Duiveland (LSD) vindt dat de uitslag van de verkiezingen met deze samenstelling van het da gelijks gemeentebestuur ge weld wordt aangedaan. De par tij van P. Berrevoets-Ringelberg kwam uit het niets met vier ze tels als de grote overwinnaar uit de bus, maar bleek na een week voor de gevestigde orde niet ac- ceptabel. Berrevoets noemt het 'absurd' dat WD, CDA én PvdA de rijen als vanouds gesloten houden 'en er daarmee blijk van geven dat ze niets van het sig naal van de bevolking hebben begrepen'. „Het is onvoorstelbaar dat VVD en PvdA, die samen vier zetels hebben verloren, de macht zo REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: red22ee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl aan zich hebben gehouden. Je hoort veel over de arrogantie van de macht, een duidelijker voorbeeld kan ik niet geven In dat opzicht is Berrevoets ook teleurgesteld in de opstelling van de andere nieuwkomer, Alert!. „Als je ziet wat die alle maal wel niet moeten inleveren voor een plek op het pluche... Is het dan toch daar weer om ge daan? Alert! heeft in de cam pagne ongenadigd aangetrapt tegen de ouwe hap en hun da den. Zaken als renovatie van theater Mondragon en geen ver dere bebouwing van de groene schil in Zierikzee waren voor Joost van Felius hot issues. En opeens wordt dat soort punten achteloos overboord gezet, on der het mom van 'het kan niet anders'. De excuustruus staat al op de hoek. Ik snap niet hoe je als protestpartij daarin mee gaat. De hele gang van zaken is beslist niet goed voor de geloof waardigheid van de politiek." Rechts LSD deelt de kritiek van Groen - Links dat het bestuur met WD, CDA, Alerteen flinke 'ruk naar rechts' heeft gemaakt. De PvdA is volgens hen met het vertrek van de wethouders Van der Salm en Van der Wekken haar laatste stukje sociaal gezicht kwijtgeraakt. Alert! wordt door hen vooral beschouwd als een splintergroepering van ontevre den WD'ers, zodat de liberalen hun positie naar rato alleen maar hebben verstevigd. Ook het CDA is (landelijk genomen) in de loop der jaren 'verrechtst', aldus Berrevoets en fractie voorzitter H. de Vries van GroenLinks. Desondanks vinden LSD en GroenLinks met SGP en de ChristenUnie dat de machtsver houding in het college zelf, nu beter tot z'n recht komt dan in de oude samenstelling. Dat zo wel de WD als de PvdA een wethouderspost hebben ingele verd, drukt volgens SGP-frac- tievoorzitter G. Houtekamer en zijn CU-collega Jvan den Berge voldoende het electoraal verlies van die partijen uit. Klein rechts hecht aan de continuïteit van de ingezette beleidslijn en is daar om 'zeer benieuwd' naar de po litiek daden van Van Felius. „Alles wat volgens Alert! in het verleden fout is gegaan, moet nu goed gaan. Daar houden we ze aan", aldus Van den Berge. Hou tekamer betreurt het dat de SGP voor de tweede achtereen volgende keer buiten de boot is gevallen. De olieverfportretten van De Crane en zijn echtgenote worden na een grondige restauratie toegevoegd aan de collectie van de ge meentemusea in Zierikzee. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wat hun nieuwe plekje gaat worden, staat nog niet helemaal vast. Zeker is wel dat de komst van de ge schilderde portretten van Ma- rinus Christianus de Crane en zijn echtgenote Johanna Er- merins een verrijking betekent van de gemeentelijke muse umcollectie, aldus conserva tor P. Priester. De olieverfschilderijen van de hand van de negentiende eeuwse Duitse kunstenaar Jo- hann Heinrich Richter (1803- 1845) liggen in een restaura- tieatellier in Delft voor een op knapbeurt. Het oppervlakte- vuil moet worden .verwijderd, de verkleurde vernislagen die nen te worden hersteld en ook krijgen beide portretten een nieuwe lijst. De werkzaamhe den vergen een investering van vijfduizend euro. Het bedrag kan worden geput uit de reser ve van de gemeentelijke mu sea, aldus Priester, mits de ge meenteraad volgende maand akkoord gaat met de offerte. De Slavenkas Zierikzee heeft een bijdrage van ruim duizend euro toegezegd. Schenking De portretten van De Crane en zijn echtgenote kwamen in 19 9 9 door een schenking in be zit van de gemeente Schou wen-Duiveland. Tot dan hoor den ze tot de collectie van een in het Vlaamse Brasschaat wo nende nakomeling van de vooraanstaande Zierikzeese familie. De schilderijen wach ten al twee jaar in atelier Oud Delft op hun restauratie. Di verse omstandigheden, waar onder het overlijden van de restauratrice, hebben de uit voering vertraagd, verklaart Priester de langdurige proce dure. „Haar opvolgster moest nog eens goed naar de werken en de mogelijkheden kijken. We hebben er alle vertrouwen in dat zij net zo goed in staat is om een mooi resultaat af te le veren." De beeltenissen zijn omstreeks 1840 geschilderd. Richter is vooral bekend in Duitsland en Denemarken, waar verschil lende werken van zijn hand in musea hangen. De Crane was eigenaar van een rederij in Zierikzee en in de periode 1816-1854 tevens burgemees ter van die stad. Ook was hij lid van de Provinciale Staten van Zeeland. Zijn vrouw Johanna Ermerins was regentes van het plaatselijk Burgerweeshuis. Van De Crane is al een kleiner olieverschilderij aanwezig in de collectie van de gemeente musea in Zierikzee. Het twee luik met zijn echtgenote bete kent een belangrijke aanvul ling, aldus Priester. In het ma ritiem museum staat onder meer een replica van de Oost- Indiëvaarder de Stad Zierik zee. De Crane liet het schip in 1830 bouwen teneinde de scheepvaart in de stad na de Napoleontische tijd weer nieuw leven in te blazen. Het schip verging op de terugtocht van zijn eerste verre reis voor de kust bij Veere. De Priester twijfelt nog over de plek waar beide schilderijen het best tot hun recht komen. Een moge lijkheid is nabij de replica van de Oost-Indiëvaarder. Ander zijds heeft de conservator een lichte voorkeur voor aanslui ting bij de ere-galerij van re genten en patriciërs op de eer ste verdieping van het stadhuismuseum. De Priester verwacht dat de restauratie binnen het kwartaal kan wor den volbracht. WESTENSCHOUWEN - De verkeersdrempels op de Lage Weg in Westenschouwen worden aangepast. De helling van de obstakels, zoals ze vorige week zijn aangelegd, moet volgens verkeersambtenaar T. van de Ketterij iets 'flauwer' gemaakt worden. De drempels op de Lage Weg roepen verschillende re acties op. Campingshouders vinden ze te hard en vrezen voor schade aan caravans van bezoekers. Een meerderheid van de omwonenden is dik tevreden met de ferme hobbels, omdat het verkeer drastisch wordt afgeremd. De aanpassingen aan de drempels nu zullen voor de snelheid van het verkeer op de La ge Weg weinig gevolgen hebben; Van de Ketterij benadrukt dat het doel blij ft de snelheid op de Lage Weg terug te brengen tot 30 kilometer per uur. GOES - Het ROC Zeeland voert de opleiding voor het Euro pees Computer Rijbewijs in op alle opleidingen van de afde ling versneld mbo administratie (vma) te Goes. Dit 'rijbewijs' geeft aan dat de houder over voldoende praktische kennis en vaardigheden beschikt om op professionele en efficiënte wij ze met de computer om te gaan. Vanaf het nieuwe schooljaar kan ervoor worden geleerd binnen de opleidingen tot admini strateur, directiesecretariaat/management assistent, com mercieel medewerker marketing en communicatie, en admi nistratief juririsch medewerker openbaar bestuur. Ook de manier van lesgeven is nieuw. Leerlingen kunnen thuis, ach ter hun pc, een deel van de lessen volgen en extra opdrachten uitvoeren. Tijdens een open avond, op dinsdag 28 mei, wordt een en ander nader toegelicht. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 30-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad wegens po ging tot doodslag en voor nog drie geweldsdelicten drie jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk op gelegd. De Middelburger verkeerde 3 december vorig jaar zwaar onder invloed van valium, cocaïne en heroïne toen hij zijn agressie botvierde op zijn zoontje,die hij als een projectiel wegsmeet in de richting van zijn vriendin. De peuter van bijna drie jaar kwam op straat terecht, maar hield aan zijn val won derlijk genoeg geen letsel over. Op dezelfde dag dwong hij een man zijn bromfiets af te geven. De bromfietser wist hem na een worsteling te overmeesteren. Bij een fietsenstalling had hij iemand bedreigd. Ook pleegde hij vorig jaar in Middelburg een overval op een winkel. De winkelierster werd met een mes bedreigd en gedwongen geld af te geven. MIDDELBURG - Het verzoek van H. Vader uit Grijpskerke om op de minicamping tegenover zijn woning niet meer dan tien kampeermiddelen toe te staan, is door de bestuursrechter in Middelburg afgewezen. De minicampings mogen van de gemeente Veere gedurende negentig dagen per jaar vijftien caravans en tenten plaatsen. Vader vindt dat het bestem mingsplan geen ruimte biedt voor de tijdelijke uitbreiding. Door een kort geding bij de bestuursrechter aan te vragen wil de hij voorkomen binnenkort al hinder te ondervinden van de tijdelijke uitbreiding. Waarom de rechter het verzoek heeft afgewezen is nog niet bekend. 's-GRAVENPOLDER - In de Populierenstraat in 's-Graven- polder is dinsdagavond een personenauto in brand geraakt. Volgens de brandweer, die het vuur bluste, is de brand ont staan in de buurt van de accu. door Piet Kleemans SIRJANSLAND - Staatsbosbe heer heeft Europese subsidie aangevraagd voor uitvoering van het plan tot eerherstel van de voormalige landbouwhaven De Staart bij Sirjansland. Het plan is in opdracht van staats bosbeheer twee jaar geleden ontwikkeld door een aantal eindexamenleerlingen van het Groen College in Goes. Voor de watersnoodramp van 1953 waren er in het Dijkwater, het getijdegebied tussen Sir jansland en Dreischor, vier ge tijdehaventjes: de Beldert bij Dreischor, het Nieuwe Veer en Stevensluis bij Nieuwerkerk en De Staart bij Sirjansland. Met name in de bietentijd waren de haventjes in vol bedrijf. De sui kerbieten lagen er naar verluidt hoog opgestapeld in afwachting van transport. De watersnoodramp sloeg ga ten in de dijk rond het Dijkwa ter. In 1954 werd tussen Sir- janbsland en Dreischor een nieuwe dijk aangelegd en daar mee werd het gebied afgesloten van de Grevelingen. Die afdam ming betekende het einde van de getijdehaventjes. De Beldert en het Nieuwe Veer verdwenen. Van het voormalige haventje van Stevensluis staat de schuur op de loswal nog overeind, maar van het haventje op zich is niets meer te zien. Alleen van het ha ventje van De Staart zijn de con touren nog zichtbaar. De De Muralt-muurtjes op de kade zijn er nog en hetzelfde geldt voor de loswal en delen van het spui. Het eigenlijke haventje is ooit gedeeltelijk gedempt met afval, waarna er bomen werden geplant. In het door de studenten van het Groen College ontwikkelde plan wordt uitgegaan van volle dig eerherstel van het haventje. De kademuren die mogelijk nog intact zijnmaar bedekt zijn met aarde en afval, moeten ontgra ven worden. De plannenmakers willen ook kades, spuikom en havenplateau herbouwen. Al leen het water zou dan ontbre ken. De natuur rond het land- bouwhaventje moet in grote lijnen dezelfde contouren krij gen als vroeger. Toen was het ha ventje niet om geven door bo men. Het plan de bomen die er nu staan te rooien, stuitte aan vankelijk op verzet in Sirjans land. In het verwilderde groen rond de voormalige landbouw haven broeden vogels. Tegen over de teloorgang van het broedgebiedje bij De Staart, staat het ontstaan van nieuwe broedgelegenheid in het Dorps bosje. Of het plan ook daadwerkelijk zo uitgebreid wordt uitgevoerd is volgens D. Fluijt van Staats bosbeheer nu nog niet te zeggen. Wellicht komt er uiteindelijk een wat afgeslankt plan. Fluijt hoopt binnen enkele maanden uitsluitsel te krijgen over de subsidiemogelijkheden BURGH-HAAMSTEDE Stichting Batterij heeft gister middag op camping Rozenhof in Burgh-Haamstede een beuk ge plant met een bankje er omheen. Deze boom is het tastbare be wijs dat de camping in 2001 als recreatiehouder naar verhou ding de meeste lege batterijen van Nederland heeft ingeno men. Voor de tweede achtereenvol gende keer was het een recrea tieonderneming van Schou wen-Duiveland die met de eer ging strijken. Na camping de Wijde Bliek, in 2000, wist cam ping Rozenhof met 156 stand plaatsen maar liefst 136 kilo le ge batterijen op te halen. Dit resultaat was eind vorig jaar al bekend gemaakt, maar om het boompje te kunnen planten moest gewacht worden op de juiste planttijd. Ondertussen had de camping de tijd om de oprit zodanig aan te passen dat de beuk met het bankje bij kon komen. Brasser is enthousiast over de prijs. „We gaan er dit jaar weer helemaal voor. Ook onze klanten willen proberen het resultaat te verbeteren." De camping heeft zich nu ook aan gemeld voor de milieu barome ter waarmee recreatiebedrijven laten zien wat zij op milieuge bied voor besparende maatre gelen nemen. „Het werkt echt stimulerend. En batterijen in zamelen is echt niet veel werk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41