Bellen naar mobieltje goedkoper CDA en PvdA willen geweld veel zwaarder bestraffen Lijst Pim Fortuyn levert drie zetels in MANFI ELD van ê84f voor €55,- Prins Claus weer onder het mes Utrechtse Heuvelrug als provinciaal landschap Arrestaties in kofferbakmoord Hogeschool sjoemelde op grote schaal Nederlandse literatuur in Parijs Onderzoek dood Rowena afgerond Transplantatie helpt twee patiënten Glas in knijpyoghurt Friesche Vlag Europese Commissie begint proefzaak tegen KPN Bloot op verkiezingscampagne Kleding van Pim Overzier teruggevonden Centraal Station Amsterdam vies Advertentie Bootschoen in diverse kleureh maten 40-46 verkoopinfo 073-6230844 of www.manfield.com AMSTERDAM - Prins Claus heeft gisteren een nieuwe in greep ondergaan, waarbij op twee plaatsen in de kransslag ader stents (holle metalen buis jes) zijn geplaatst. Dat gebeurde na een catheteri- satie van het hart waarbij via een dun buisje, meestal vanuit de lies, in de grote ader gekeken wordt waar een belemmering in de bloedbaan zit. De ingreep is volgens de aitsen succesvol verlopen, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gis teravond bekendgemaakt. De prins ligt sinds 11 maart in het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam nadat hij onwel was geworden. Artsen ontdekten bij de prins longem- bolieën en dinsdag werd bekend dat Claus ook kampt met een lichte hartritmestoornis. ANP van onze redactie binnenland BAARN - De Utrechtse Heu velrug moet volgens de provin cies Utrecht en Noord-Holland de status 'provinciaal land schap' krijgen. De gedeputeer den Streng uit Utrecht en Meij- dam uit Noord-Holland lieten dat gisteren weten tijdens een congres in Baarn dat natuur- en milieuorganisaties over de Heuvelrug hadden georgani seerd. Het 'provinciaal landschap' is een nieuw fenomeen, geïntro- duceerd in recent verschenen plannen van het Rijk, zoals de Vijfde Nota Ruimtelijke Orde ning. Binnen een provinciaal landschap werken provincies en gemeenten actief samen om de kwaliteit van het gebied te verbeteren. Het Rijk stelt de fi nanciële middelen beschik baar. Daarbij kan het gaan om bijvoorbeeld het verbeteren van de natuur en van voorzie ningen op het gebied van recre atie. In de huidige situatie stuiten overheden en natuurorganisa ties steeds op de bestuurlijke versnippering van het gebied. De Heuvelrug ligt in twee pro vincies, ruim twintig gemeen ten en drie gewestelijke sa menwerkingsverbanden. Ze maken elk hun eigen beleid en stellen afzonderlijk prioritei ten. Van samenwerking op de zelfde schaalgrootte als de Heuvelrug is geen sprake. Met het pleidooi van de gedepu teerden hebben nu ook de pro vincies zich geschaard achter de al eerder door natuurorga nisaties geuite wens tot een centrale aanpak van het ge bied. De Utrechtse Heuvelrug strekt zich uit van de Nederrijn tot het Gooimeer en is een van de grootste natuurgebieden van Nederland. ANP donderdag 28 maart 2002 ROERMOND - De politie heeft dinsdag twee mannen aange houden die worden verdacht van het doden van de man die op 8 maart in de kofferbak van een uitgebrande auto werd ge vonden. De twee verdachten, 28 en 18 jaar oud, komen uit Roermond. Dit heeft het Openbaar Ministerie in Roermond gisteren meegedeeld. Wandelaars in een bos bij de gevangenis in Roermond ontdek ten begin deze maand het verkoolde stoffelijk overschot in de kofferbak. Het bleek te gaan om een 25-jarige inwoner van Vlodrop. ANP door Erwin Tuil DEN HAAG - Bij de lerarenop leiding biologie van Fontys Ho geschool in Tilburg is tussen 1997 en 2000 op forse schaal ge rommeld met cijfers en diplo ma's. Dat zeggen oud-studenten en andere ingewijden. Volgens hen had de gang van zaken te maken met de maximale ver goeding (4500 euro per student) die werd uitgekeerd voor stu denten die binnen de gestelde tijd hun diploma haalden. Uit gesprekken met studenten en andere informatie die in han den is van de GPD, waarbij de PZC is aangesloten, wordt een aantal patronen duidelijk. Zo is met regelmaat een diploma ver strekt, terwijl nog niet alle be nodigde tentamens waren gehaald. Verder zeggen oud studenten dat de cijferadmini- stratie 'een ramp' was. Tenta- mencijfers waren niet te traceren en soms konden de stu denten zichzelf een cijfer geven. Fontys ontkent dat er sprake is van cijferinflatie of fraude. Vol gens woordvoerder M. Salimans is daarvan niets bekend bij de opleiding of het bestuur van de hogeschool. Er is volgens haar ook geen gebruik gemaakt van de normale klachtenprocedure. De door de GPD gesproken stu denten zeggen dat ze bij de toen malige vakgroepleider aan de bel hebben getx-okken en hun beklag hebben gedaan. „Hij luisterde niet. Hij kwam afspra ken niet na en gaf voor zij n eigen vak met het grootste gemak vol doendes." „Het was beneden alle peil", zegt een oud-student. „Je hoef de maar iets te doen, of je had het vak al gehaald." Volgens hem was de i-uimhartige bede ling van cijfers eerder regel dan uitzondeiing. Vergoeding Vooral de maximale financie ring door het ministerie van On derwijs lijkt ten grondslag te liggen aan het gedrag van de le rarenopleiding. Die vergoeding is het hoogst als de student bin nen de gestelde tijd afstudeeii. „Ik kan me bijna geen enkele student herinneren die langer dan de normale vier jaar over de opleiding heeft gedaan", zegt een voormalige deeltijdstudent. De Onderwijsinspectie zegt dat ze op de hoogte is van de kwes tie, Er zijn nog geen stappen on dernomen, omdat ze geen infor matie heeft om op onderzoek te gaan. GPD PARIJS - De Nederlandse en Vlaamse literatuur staan vol gend jaar centraal tijdens de jaarlijkse Boekenbeurs van Pa rijs. De organisatie van de Salon du Livre heeft dat gisteren bekendgemaakt. Eregasten zijn onder anderen de auteurs Hella Haasse, Harry Mulisch, Hugo Claus en Cees Noote- boom. In totaal worden ongeveer dertig Nederlandstalige auteurs in de Franse hoofdstad verwacht. Volgens de vroegere minister van Cultuur van Vlaanderen, Hugo Weckx, is het voor het eerst dat 'zoveel Nederlandstalige auteurs zich gezamenlijk in het buitenland presenteren'. AFP/ANP ZUTPHEN - Justitie in Zutphen heeft het onderzoek naar de dood van Rowena Rikkers (het meisje van Nulde), vrijwel af gerond. Dat betekent dat zowel de 25-jarige moeder van het slachtoffertje als haar 32-jarige vriend officieel in staat van beschuldiging zijn gesteld. Hun wordt moord, dan wel dood slag ten laste gelegd. Het rompje van Rowena werd in augustus vorig jaar in het water bij strand Nulde gevonden. Enkele dagen later werd haar hoofdje in de Nieuwe Waterweg gevonden. De identiteit van het meisje werd pas vastgesteld nadat in Engeland een re constructie van het hoofdje was gemaakt. Nadat dit in okto ber was gepresenteerd, werden de moeder en haar vriend op 18 december in het Spaanse Murcia gearresteerd. GPD GRONINGEN - In het Academisch Ziekenhuis Groningen is kort geleden de eerste 'dominoti'ansplantatie' van ons land uitgevoerd. Bij deze ingreep kreeg een leverpatiënt in Gronin gen een nieuwe donorlever. Zijn oude lever werd veiwolgens getransplanteerd bij een patiënt die in het Dijkzigt Zieken huis in Rotterdam op de wachtlijst stond. Met beide patiënten gaat het goed. De Groninger had een lever met een enzymdefect, dat op den duur de zenuwen aantast. Het heeft echter wel twintig jaar geduurd voordat de symptomen optraden. Omdat de lever verder prima functioneert, is een andere patiënt tien tot twin tig jaar geholpen met deze lever, zegt een woordvoerder van hetAZG. GPD LEEUWARDEN - Zuivelproducent Friesland Cobex-co heeft gisteren tienduizenden Breakeiwerpakkingen van het merk Friesche Vlag uit de schappen gehaald. In enkele knijpver- pakkingen van dit nieuwe yoghurtproduct zijn stukjes glas aangetroffen. Vijf consumenten klaagden over stukjes glas van zo'n halve centimeter in het zuivelproduct. Een consument liep een be schadiging op aan zijn gehemelte. Hoe de stukjes glas in de verpakkingen zijn terechtgekomen, is niet bekend, aldus de producent. ANP dens het debat een uiterst matte indruk. Onderzoeker Remco Frerichs van het NIPO wijt het verlies van Fortuyn niet alleen aan het verkiezingsdebat. „Veel mensen voeren dat wel aan, maar er worden ook andere redenen ge noemd. Ze vinden dat Fortuyn zijn punt nu wel heeft gemaakt. Of ze verdiepen zich nu wat meer in zijn standpunten en kunnen zich daar toch niet in vinden." Uit de reacties tijdens de peiling blijkt dat Fortuyn steeds meel mensen tegen zich in het harnas jaagt. Frerichs citeert uit de re acties: „Hoe meer ik van For tuyn hoor, hoe meer ik ga twijfe len." „Toen Fortuyn tegen die verslaggeefster zei: 'Mens, ga toch koken', ging mijn vrouw over de rooie." „Fortuyn is ge woon raar bezig". Het verlies van Fortuyn is niet direct terug te vinden in de winst van andere partijen, stelt Frerichs, „De meeste zeggen niet te weten op wie ze zullen stemmen, anderen gaan opval lend genoeg naar GroenLinks en weer anderen naar het CDA. Het toont aan hoe dynamisch het er op dit moment aan toe gaat." De kleinere partijen blijven in de peiling stabiel. Alleen Leef baar Nederland levert een zetel in, en staat nu op vier. De Ver enigde Senioren Partij staat nog steeds op één zetel. GPD Advertentie door Sylvia Marmelstein en Hetty van Rooij DEN HAAG - Bellen met een vast telefoontoestel naar een mobiele telefoon wordt goedko per. Vanaf 1 mei kunnen de kos ten voor de consument met zo'n 10 eurocent per minuut omlaag. Dat blijkt uit de nieuwe regels voor de telecombranche die de toezichthouder Opta vandaag bekendmaakt. Vorig jaar liet de Opta al weten met nieuwe regels te komen voor telefoonmaatschappijen. Die kunnen tot nu toe rekenen wat ze willen voor gesprekken van een vaste naar een mobiele telefoon. Er zijn namelijk nog geen regels voor gesprekstarie ven tussen verschillende net werken. De Opta wil dat de prijs die de klant betaalt in een x-ede- lijke verhouding wordt ge bracht met de kosten die de be- di-ijven moeten maken. De toezichthouder schat dat al le Nederlandse bellers samen jaarlijks zo'n 250 miljoen euro te veel betalen voor het bellen van vast naar mobiel. Onderzoek De beslissing van de Opta komt exact op het moment dat ook de Europese Commissie de kosten van het bellen vanaf een vast netwerk naar een mobieltje aan de kaak stelt. Gisteren maakte Europees Commissaris Monti van Concurrentiebeleid bekend een onderzoek in te stellen naar de prijzen die KPN berekent voor het bellen van vast naar mobiel. De commissie vei-moedt dat KPN misbruik maakt van zijn monopoliepositie op het vaste netwerk. Monti komt in actie tegen KPN na een klacht van MCI World- corn, een Amerikaans telecom- bediljf dat in Europa voet aan de grond probeert te krijgen. Het concern diende vergelijk bare klachten in tegen de voor malige nationale telecommaat- schappijen in Duitsland en ZwedenIn D uitsland zij n de ta rieven inmiddels gehalveerd en is de klacht ingetrokken. In Zweden heeft de mededingings autoriteit de zaak in behande ling. In Nedei-land botste Woiidcom op de overheersende positie van KPN. Volgens MCI Worldcom berekent KPN voor gesprekken tussen vaste en mobiele toestel len afwikkelingskosten die tien keer hoger liggen dan bij ge- spi-ekken tussen twee vaste lij nen. „Het komt niet op je reke ning maar je betaalt het wel, en je betaalt veel", zo drukte een woordvoerder van Monti het gisteren uit. De klacht van MCI Worldcom betrof ook Libertel. Over een mogelijk onderzoek naar de kosten die Libertel be rekent, is nog geen besluit geno men. Voor de Europese Commissie is de klacht tegen KPN een testca se. De hoge afwikkelingskosten voor gesprekken tussen vaste en mobiele telefoons komen in alle Europese landen voor en een woordvoerder sluit niet uit dat er in andei-e landen soortgelijke onderzoeken zullen volgen. In een reactie laat KPN weten het 'niet terecht' te vinden dat de Europese Commissie 'deze Nederlandse zaak' eruit heeft gepikt, omdat de KPN-tarieven de laagste zij n van Nederland en in de Europese Unie niet uitzon derlijk hoog zijn. De Commissie wilde gistei-en niet ingaan op de kritiek. Het bedrijf krijgt de ko mende twee maanden de gele genheid formeel te reageren, voordat Monti zijn standpunt bepaalt. GPD door Koos van Wees DEN HAAG - De opmars van Pim Fortuyn in de politiek ha pert. Volgens de jongste peilin gen van het NIPO en 2Vandaag verliest de Lijst Pim Fortuyn drie zetels ten opzichte van vo rige week. Hij staat nu op 26 ze tels, vier minder dan koplopers PvdA en CDA, die elk dertig ze tels zouden krijgen. De peiling is de eerste waarin de effecten van het lijsttrekkersde bat van vorige week woensdag volledig zijn verwerkt. Direct na het debat wezen de kijkers Fortuyn al aan als de grote ver liezer. Hij werd tijdens het debat boos en maakte aanstalten op të stappen, nadat GroenLinks-lei- der Rosenmöller hem ervan be schuldigde 'theater te maken'. Rosenmöller komt ook in de jongste peiling als winnaar van het debat tevoorschijn. Groen Links wint vier zetels, en zou uitkomen op drie meer dan ze er nu in de Tweede Kamer heeft. Het verlies van de WD van de laatste weken zet zich door. De partij staat nu op 24 zetels, een minder dan vorige week. De li beralen hebben een groot deel van hun aanhang naar Fortuyn zien gaan. Lijsttrekker Dijkstal, onder voortdurende druk van zijn achterban om de strijd met Fortuyn aan te gaan, maakte tij- APELDOORN - De politie Noord- en Oost-Gelderland vermoedt dat het stoffelijk overschot van de vermiste Pim Overzier in Flevoland ligt. De jas en persoonlijke spullen van de eind vorig jaar verd'we nen man zijn in een bos in Flevo land gevonden, zo heeft de poli tie gisteren bekendgemaakt. Vandaag doorzoekt een peloton van de Mobiele Eenheid de be wuste boswachterij. De Apeldoorner Overzier had op dinsdag 4 december 2001 een blind date en is sindsdien spoor loos. De politie heeft in januari een 57-jarige man uit de ge meente Ede aangehouden. In zijn auto zijn bloedsporen van Overzier ontdekt. De politie kreeg maandagavond naar aan leiding van de uitzending van Opsporing Verzocht vijftien nieuwe tips over de zaak bin nen. ANP DEN HAAG - Een streaker, genaamd Thijs, deelt folders van 'Lijst 0' uit aan toeristen op het Binnenhof in Den Haag. Hij wil duidelijk maken dat de politiek niet langer zaken moet verhullen en verbloe men. Een ander doel van zijn actie is het winnen van de fotowedstrijd van het BNN- programma 'Lijst 0'. Thijs werd na de actie gearresteerd. foto Robin Utrecht/ANP door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Geweld moet veel zwaarder bestraft worden, vin den PvdA en CDA. Het geweld tegen mensen die gewoon hun werk doen neemt hand over hand toe. „Dat moet maar eens afgelopen zijn", stelt CDA'er Rietkerk. Hij heeft met PvdA- Kamerlid Horn gisteren een wetsvoorstel ingediend om de strafmaat op het plegen van ge weld te verhogen. In 1980 werden nog minder dan 30.000 geweldsdelicten geregi- streerd, in 2000 waren dat er ruim 90.000, constateren Riet kerk en Horn. Op gewone mis handeling staat nu twee jaar, en op zware mishandeling vier jaar. De rechter moet in bepaal de bijzondere omstandigheden de straf met de helft kunnen ver zwaren en dus maximaal res pectievelijk drie of zes jaar kun nen opleggen, stellen de twee. Zo moeten mensen die een tram conducteur mishandelen of hun huisarts een klap verkopen vijf tig procent meer straf kunnen krijgen dan nu in de wet staat. „Nu is alleen geregeld dat op ge weld tegen een ambtenaar in functie 30 procent meer straf kan staan. Wij willen dat uit breiden." Thuis Ook op geweld in huiselijke kring moeten die extra zware straffen staan. En als iemand op straat tussenbeide komt om twee vechtersbazen uit elkaar te halen en vervolgens zelf een pak slaag krijgt, moet de dader ook op een vijftig procent langere straf kunnen rekenen. Mensen die keer op keer in de fout gaan moeten bovendien nog eens extra gestraft kunnen worden, vinden CDA en PvdA. „Het blijkt dat bij geweldsdelic ten heel veel recidive voorkomt. Dat moet tot een maximaal der tig procent zwaardere straf kunnen leiden. Dus als iemand een conducteur zwaar mishan delt kan hij nu vier jaar krijgen. Volgens ons voorstel kan daar nog eens vijftig procent boven op. Samen zes jaar. Als blijkt dat hij een bepaalde periode daar voor ook al de fout is ingegaan kan dat goed zijn voor nog eens drie jaar erbij", zegt Rietkerk. Uiteraard is het de rechter die uiteindelijk de straf bepaalt. Maar van deze wetswijziging kan een krachtig politiek sig naal uitgaan, verwachten beide Kamerleden. GPD Rotzooi voor het Centraal Station in Amsterdam. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het Centraal Station in Amster dam rolt slecht uit een vergelijking die de ANWB en haar Europese zusterorganisaties maakten van 23 grote treinstations in Europa. De stations wer den onderzocht op veiligheid, service, informatie en hygiëne. Het station van Frankfurt am Main in Duitsland kwam als beste uit de vergelijking. CS in Utrecht haalde een voldoende. Het Amsterdamse station scoort slecht omdat het foto Phil Nijhuis/GPD hele gebied er vies en rommelig uitziet. Bovendien zijn er rond het station veel bouwactiviteiten. Op vallend noemen de onderzoekers dat er nergens een openbare zitgelegenheid is. Dat is vermoede lijk een bewuste keuze om zwervers te weren. Niettemin stuiten reizigers regelmatig op zwer vers en junks. De beste stations liggen in Duitsland: Hannover, Hambux-g, München, Berlijn-Zoo en Stuttgart. Ook Bi-ussel-Zuid ziet er goed uit. Het slechtste station is dat van Lille in Frankrijk. Behalve Am sterdam kregen ook Birmingham (Engeland) en Wenen (Oostenrijk) het predikaat 'slecht'. ANP Deie aanbiedingen zlin geldig t/m 3 april en niet geldig in combinatie met andere acties. 0P=0P

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3