PZC Los wal tijdelijk buiten gebruik Dikke Toren heeft te weinig schwung livera Mark Roth naar voorleesflnale Bij hoge nood is een café nog ver Vijfjaar voor overvallen in vakantieparken Zierikzee krijgt Eb en Vloed cadeau Nx VANDAAG OPENT LIVERA MIDDELBURG Oecasion Spektakel 28-29-30 MAART! zeeuwse almanak Opgeruimd Gemeente moet nieuwe milieuvergunning vaststellen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1 j 1844 - 1998 NOORD donderdag 28 maart 2002 foto Marijke Folkertsma serie dia's over zijn werk zien, waarin zijn ontwikkeling van realisme naar abstractie goed te volgen is. Daar bleek dat water, zonlicht, natuur en omgeving sterk bepalend zijn voor zijn werken. Siegers was zeer pre cies in zijn aanwijzingen waar en hoe het beeld geplaatst moest worden. Een schelpenpad werd vervangen door gras, terwijl het de bedoeling is dat andere schelpenpaden ervoor terugko men. Wanneer dat gebeurt, kon Asselbergs niet zeggen. Dat is mede afhankelijk van de Rijks gebouwendienst. (Advertentie) VAN DE GEZAMENLIJKE GOES! AUTODEALERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL €1.300,-OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN Advertentie op onze muziekafdeling Mat thaus-Passion Johannes-Passion in veel verschillende uitvoeringen best verkocht tijdens de afgelopen Boekenweek |M. Vasalis De oude kustlijn vanavond vanaf 17.30 uur Brasserie menu romige peultjessoep en spinazietaart met geiten kaas (vegetarisch) of Franse steak met garnituur en chipolata bavarois voor 11,50 of 9,- vegetarisch menu) zaterdag 30 maart 12.00-17.00 uur 999 Games en Xbox De Kolonisten van Catan, Ban van de Ring en andere spellen 15-00-16.30 uur A quadrant met verrassende, creatieve arrangementen kijk ook op www.bestcwiiikclvannederlalid.nl Er werden gasten verwacht. Vandaar dat de logeerkamer in dat Middelburgse huis met bezemen werd gekeerd. Alle spullen die er in de loop van de tijd waren terechtgeko men, werden verwijderd en zo kwamen barbiepoppen, koffers vol kleertjes, meubel tjes, een verkleedkist en knuffels tijdelijk op de over loop terecht. I Tot genoegen van Robin van vier, die zich dagenlang zeer I vermaakte tussen de puinho pen. Toen vond haar moeder het welletjes. Er moest orde worden geschapen en Robin diende daartoe de handjes uit de mouwtjes te steken. Daar ziet Robin nooit veel in en dus sloeg haar moeder, om het goede voorbeeld te geven, vast aan het sorteren. Robin bezag dat met een wel willende blik en zei, op aan moedigende toon: „Zie je wel mam, grote men sen kunnen ook best zélf op ruimen." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 24-jari- ge man uit Terneuzen is giste ren door de rechtbank in Mid delburg voor diefstallen met geweld veroordeeld tot vijfjaar cel. De Terneuzenaar pleegde vorig jaar september santen met een 28-jarige man uit Dor drecht twee gewapende over vallen op vakantiewoningen in Kamperland. In de strafmaat van de Terneu zenaar werd zijn aandeel in een smokkel van xtc-pillen naar de Verenigde Staten en zijn be trokkenheid bij een professio nele hennepkwekerij in Oost- kapelle meegenomen. De Dordtenaar kreeg drie jaar ge vangenisstraf plus negen maanden voorwaardelijk op gelegd. De daders moeten circa 8500 euro aan de slachtoffers betalen. Een 32-jarige inwoner van Philippine werd wegens medeplichtigheid veroordeeld tot 180 dagen gevangenisstraf, waarvan 104 dagen voorwaar delijk en 120 uur taakstraf. De Terneuzenaar en de Dordte naar overvielen op 1 september 2001 een Duits echtpaar in hun woning op Roompot Marina. Ze belden op die zaterdagmor gen om negen uur aan. Toen de deur werd opengedaan, trok ken ze meteen een wapen. Daarna doorzochten ze de wo ning. Ze maakten tweeduizend gulden, bankpasjes en mobiele telefoons buit. Ze waren echter vooral uit op de dure auto van het echtpaar. De overvallers namen de autosleutels en gin gen er met een BMW 524 van door. De slachtoffers werden gekneveld in de badkamer ach tergelaten. Een tweede overval werd op identieke wijze precies een week later gepleegd op een vakantiewoning in de Noord zee Résidence De Banjaard. Nadat ze de Duitse bewoners hadden gekneveld pikten de mannen naast andere waarde volle spullen hun auto, een Vol vo, mee. Het was de bedoeling om de twee buitgemaakte au to's door te verkopen aan een handelaar in België. De Dordt- se dader werd aan de grens bij Luxemburg in de gestolen Vol vo aangehouden. De Terneuze naar werd opgepakt in Spijke- nisse. Hij had een schuld van een ton te vereffenen met een Belgische crimineel, van wie hij geld had geleend voor het opzetten van de hennepkweke rij. De Dordtenaar had net een gevangenisstraf voor drugs smokkel in Noorwegen uitge zeten, toen hij contact zocht met zijn Terneuzense com- paan. De Philippinenaar had op de uitkijk gestaan bij een van de gewapende overvallen. Evelien de Ruijter is een van de deelnemers aan de voorleeswed- strijd in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Spandoeken, yells, een zaal vol publiek en een strenge jury. In die entourage streden negen voorleesschool- kampioen van zeven Schou- wen-Duivelandse scholen, één Thoolse en één Fliplandse school gisteren in Zierikzee om de titel voorleeskampioen van Noord-Zeeland. Uiteindelijk sleepte Mark Roth van de Her- cherseeschool in Scharendijke de titel in de wacht. Mark las voor uit Eiber van Sjoerd Kuyper en deed dat vol gens de jury erg duidelij k en hel der en in het juiste tempo. Jury voorzitter mevrouw A. Box- hoorn-Urbanus: „En je had ook nog eens een heel mooi poëtisch stukje uitgekozen.." Als tweede eindigde Eva le Clerq, leerlinge van de Theo Thijssenschool in Zierikzee. Zij had gekozen voor een fragment uit Meester Kik ker van Paul van Loon. Catego rie: grumor ofwel een mix van griezelen en humor. Imitaties De leerlinge van de Theo Thijs senschool bracht het met verve. Compleet met imitaties van ho ge kinderstemmetjes en het bar se gedragen stemgeluid van schooldirecteur Stork die er geen weet van heeft dat meester Frans nu en dan in een kikker verandert. Sanne van Asten van De Klimop in Dreischor wist met haar voordracht van een fragment uit Carry Slee's Ra zend de derde prijs in de wacht te slepen. Sanne kreeg een pluim voor de mimiek tijdens het voorlezen. Carry Slee bleek een van de fa voriete schrijfsters. Van de ne gen deelnemers aan de voorlees- wedstrijd kozen drie voor een fragment uit het werk van deze kinderboekenschrijfster. Grie zelen blijkt ook in trek bij de jeugdige lezers. Naast het werk van Paul van Loon werd ook voorgelezen uit het griezelver haal Horrorland van R. 1. Stine. Ook werk van Jaques Vriens, K. Applegate en Mieke van Hooft werden uitvoerig geciteerd door de voorleeskampioenen. Mark Roth mag zaterdag 20 april meedingen naar de titel voorleeskampioen van Zeeland. De Zeeuwse finale wordt ge houden in Middelburg. De lan delijke finale van de voorlees- wedstrijdis op woensdag 15 mei in Utrecht. De voorleeswed- strijd is een initiatief van Stich ting Lezen in samenwerking met Stichting CPNB en de Ver eniging van Openbare Biblio theken NBLC. In Zierikzee te kenden Openbare Bibliotheek Zierikzee, Bibliobus Schou- wen-Duiveland en de Gemeen schappelijke Openbare Biblio theken Tholen in. ■■I door Mieke van der Jagt GOES - Het Masterplan voor de Goese binnenstad is prachtig, veelbelovend. Dat vindt ook I. Dekker uit 's Heer Hendrikskin deren. Maar er ontbreekt één belangrijk ding in de ogen van Dekker, die zich tot de senioren mag rekenen, en dat is een uri noir. „Overal in de wereld zie je die dingen, ware kunstwerken vind je eronder. Maar in Goes, ho maar. Daar slingeren ze de ene na de andere wildplasser op de bon." Nu is Dekker geen tegenstander van het beboeten van zuip- schuiten die hetgeen ze in het café geladen hebben, daar ook moeten lossen. „Natuurlijk, daar moet je hard tegen optre den, maar niet zonder dat je de mogelijkheid schept om een fat soenlijke plas te doen op een daarvoor bestemde plaats. Dekker probeert al jaren be stuurders warm te krijgen voor een behoorlijke pisbak. „Kijk, ik ben ook een potentiële wild plasser geweest, zoals zoveel mannen boven de zestig. Geluk kig ben ik er door medicatie een eind van genezen, maar ik kan je verzekeren dat een vergrote prostaat veel mannen geen keu ze laat." „Een paar jaar terug bezocht ik de Johannes Passion in de ka tholieke kerk. De gemiddelde leef tij d van het publiek zat ruim boven de zestig. In de pauze moesten er drommen mannen, en ook vrouwen, een plas en een paar insiders waren natuurlijk het eerste bij die.ene wc die daar is. Met een clubje heren in hoge nood ben ik naar het openbaar toilet in de Ostendestraat gelo pen, maar dat bleek 's avonds dicht. Daar stonden we dan. Je hebt haast geen andere moge lijkheid dan maar een plas tegen een gevel te doen." In de pauze's van concerten die daarna kwa men, spurtte Dekker meteen naar een cafeetje in de buurt waar hij dan snel een consump tie bestelde om meteen door te racen naar het toilet. „Maar dan is zo'n cafeetje nog ver, hoor." In folders en brochures heeft Dekker opgezocht dat een kwart van de mannen boven de vijftig last heeft van prostaat klachten. „Boven de zestig praat je al over veertig procent. Als je nagaat dat Nederland vergrijst, is het vreemd dat er zo weinig urinoirs zijn. Ik heb wei eens begrepen dat ze bang zijn om ontmoetingsplaatsen voor homoseksuelen te scheppen. Maar homoseksuelen hoeven al lang niet meer naar de urinoirs om elkaar te ontmoeten en als ze dat toch willen, lijkt me er niet zo veel op tegen." Kantonrechter Vorige week maakte Dekker zich erg boos op een kanton rechter die een Vlissingse wild plasser van bijna zeventig niet alleen een boete oplegde, maar ook een preek gaf. „Ik heb me teen de rechtbank gebeld om te vragen hoe oud die rechter is. Nog geen vijftig, werd me ver teld. De Officier van Justitie was een vrouw van midden der tig. Die heeft niet eens een pros taat. Dat zo'n rechter dan zegt dat je maar in je broek moet pie- sen, vind ik ronduit belachelijk. Die heeft zijn preek tegen de verkeerde gehouden." floor Famke van Loon BRUINISSE - De loswal van Bruinisse mag tijdelijk niet ge bruikt worden voor goederen overslag. De vernietiging van de milieuvergunning door de Raad van State is hier de oorzaak van. Het laden en lossen in de Vluchthaven moet wachten tot dat het college een nieuwe mi lieuvergunning heeft vastge steld. Weliswaar een tegenvaller, maar volgens demissionair wet houder G. van de Velde-de Wil de (havenzaken) is er 'geen man over boord' nu de hagelnieuwe loswal even gedwongen buiten spel is gezet. Het is nog slechts 'een kwestie van weken' voor dat de nieuwe vergunning wordt vastgesteld. Als alterna- (Advertentie) tief worden de laad- en losacti- viteiten in de tussentijd op de losplaatsen in Zierikzee en Bruinisse uitgevoerd. De Raad van State verscheurde vorige week de milieuvergun ning die de gemeente Schou- wen-Duiveland zichzelf had verstrekt voor het gebruik van de loswal. Hierin wordt de ge luidshinder en de stofoverlast geregeld. De Haagse bestuurs rechters vinden dat de milieu vergunning op essentiële pun ten in gebreke was en sommeerde de gemeente haar huiswerk nog eens over te doen. Voor Raad van State-woord- voerder P. Beekman is de conse quentie van de uitspraak zo klaar als een klontje: „Op het moment van de uitspraak, be staat het college-besluit niet meer." Geen milieuvergunning bete kent in de praktijk dat in de Vluchthaven nu niet geladen en gelost mag worden. Gewacht moet worden op vaststelling door het college van de nieuwe milieuvergunning. Het concept hiervan heeft al ter inzage gele gen. De reacties worden nu ver werkt. Daarnaast wordt de nieywe milieuvergunning ge toetst op de uitspraak van de Raad van State om een herha ling van een juridische tegen werking te voorkomen. Een fer me klus, die naar verwachting nog enkele weken in beslag zal nemen. Tot die tijd ligt de kost bare voorziening, die met be hulp van een Europese subsidie van bijna 1,1 miljoen euro tot stand is gebracht, stil. Negeren De gemeente is niet van plan de ze tijdelijke 'formele' sluiting van de loswal te negeren, zo laat gemeentelijk milieu-inspecteur J. van Dalen weten. Toch laden en lossen zou op protesten van de omwonenden stuiten. Dat de Bruse loswal tijdelijk buiten spel staat, heeft volgens wet houder Van de Velde geen finan ciële consequenties. De overslag van zand en grind vindt in de tussentijd in Zierikzee en.Brui- nisse plaats,zodat de gemeente wat dat betreft geen inkomsten misloopt. „En er wordt nu niet zoveel geladen en gelost, omdat er hier niet veel gebouwd wordt." De nieuwe milieuvergunning komt binnen enkele weken aan de orde in het college. door Inge Heuff ZIERIKZEE - Met het gisteren onthulde kunst werk van Piet Siegers, Eb en Vloed, staat meteen ook de Dikke Toren weer in de belangstelling. Dit beeldbepalende monument van Zierikzee lijkt een slapend bestaan te leiden. De Sint Lievensmonstertoren, in de volksmond de Dikke Toren genoemd, heeft niet de schwung die je eigenlijk van zo'n monument mag verwachten. Wie de conditie heeft om alle treden te beklim men, kan in het hoogseizoen vanaf de trans genie ten van een prachtig uitzicht over Zierikzee en de wijde omgeving. In de ruimte beneden wordt, be halve het toegangskaartje, ook ijs verkocht, fris drank en tweedehands boeken. En dat is het. Voor de onthulling van het beeld Eb en Vloed, gis teren, hadden gemeente en Zeelandia graag ge bruik gemaakt van de Dikke Toren om daar de re ceptie te houden. De exploitant, K. Pielaar, had echter voor de paasdagen een tweedehands boe kenmarkt gepland en het gezelschap kon er niet meer bij „Uiteindelijk is door omstandigheden die boe kenmarkt niet doorgegaan, maar dat wist ik toen nog niet", aldus Pielaar. Hij benadrukt dat de ex ploitatie van de Dikke Toren niet echt rendabel is, maar dat hij het graag doet voor de contacten met de toeristen. Dat diezelfde toeristen in het voor- en naseizoen vaak voor een dichte deur staan, beaamde hij. „We zijn in het hoogseizoen alle da gen open, dan wil je ervoor en erna wel je vrije da gen hebben." Pielaar was overigens niet erg te spreken over het gemeentelijk onderhoud. „Nu er iets bijzonders is, maken ze de boel netjes aan kant maar anders zie je ze nooit." Zo is het bordje 'verboden voor honden te poepen' vorige zomer gestolen en nog steeds niet vervangen. De hondeneigenaren ma ken nauwelijks gebruik van de gratis zakjes om de uitwerpselen van hun huisdieren van het terrein te verwijderen. Visitekaartje Ook wethouder van cultuur D. van der Wekken bevestigt dat het wel beter kan met de entree van Zierikzee en dat het monument niet het visite kaartje is wat het zou kunnen zijn. „Het plein en dus ook de Dikke Toren, heeft een kwaliteitsim puls nodig. Alleen zijn de toren en het terrein erom heen eigendom van de Rijksgebouwendienst. Over alle ideeën moet overlegd worden. De ex ploitatie van de toren ligt in handen van de WV, die het aan Pielaar heeft uitbesteed. Daar moet ook eens over gesproken worden. En nu besloten is de Nieuwe Kerk niet in te richten als theater, moet opnieuw bekeken worden wat er mogelijk is. Maar er zit veel potentie in dit gebied, daar gaat zeker iets mee gebeuren." viering van het eeuwfeest, be loofd door Zeelandia. De bak- kerijgrondstoffenfabrikant, die in 1900 begon met beschuitgelei en uitgegroeid is tot een multi national, wilde met dit gebaar uitdrukking geven aan de ver bondenheid met Zierikzee. „We zijn misschien niet meer typisch Zierikzees", stelde H.Doeleman in zijn toespraak vast, „maar onze wortels liggen wel hier en we zullen hier nog wel heel wat jaartjes blijven." Dat het even duurde voordat het kunstwerk aangeboden kon worden, had verschillende oor zaken. Zo kwam Doeleman pas in de loop van 2000 een beeld van kunstenaar Piet Siegers in Gouda tegen. Hem werd ge vraagd of hij iets kon maken. Vervolgens moest er een ont werp komen, de plaats bepaald worden en moest de Rijksge bouwendienst - eigenaar van de grond rond de Dikke Toren - toestemming verlenen. „Kort om, het werd een dossier van wel vier centimeter dik, zonder dat ik hier wil klagen over bureau cratie", aldus Doeleman. Burgemeester J. Asselbergs mocht het kunstwerk onthullen. Hij prees de gemeente Schou- wen-Duiveland gelukkig, nu zij in het bezit is van een echte 'Piet Siegers'. Asselbergs: „Het is een goede keuze dat het een kunst werk is geworden dat in alle openheid buiten te zien is. Het is een schitterende plaats zo naast de Dikke Toren en tegenover het oudste deel van Zierikzee." Piet Siegers zelf was verrast toen hij door Doeleman bena derd werd voor deze opdracht. Gewoonlijk werkt hij voor ge meenten en nutsinstellingen. Hij liet na de onthulling in het auditorium van Zeelandia een (Advertentie) Burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland onthult het kunstwerk dat Zeelandia Zierikzee schenkt. door Inge Heuff de nieuwe grotere winkel op plein 1940—2 U benl van harte welkom en profiteer van onze openingsaanbiedingen Aanbiedingen ook bij Livera in Goes ZIERIKZEE - Al enkele dagen waren de contouren onder een zeil te zien, maar gistermiddag was het dan zo ver. Het kunstob ject Eb en Vloed, van de kunste naar Piet Siegers werd door di recteur II. Doeleman van de Koninklijke Zeelandia Groep aangeboden aan de bevolking van Zierikzee ter ere van het honderdjarig bestaan van Zee landia. Het kunstwerk werd twee jaar geleden, tijdens de eigenlijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 39