CDA wil actie Borst tegen fusie PZC Lekker wonen in de Scheidingsboog VVD tegen meer geld voor ZMF Taken verdeeld in Schouws college Verlaten Zeikehoeve tegen de vlakte Deltaband brengt nieuwe cd uit b20 Kamerlid stelt concentratie afdelingen ziekenhuizen aan de kaak Meisje (17) aangerand in Vlissingen te -iS&a&saèlfof ;i - - Rosageur en Manusgein in Wolphaartsdijk Rijlessen voor mensen met rolstoel of scootmobiel Kerkdienst van Leger des Heils SP Middelburg inventariseert klachten kerkdiensten donderdag 28 maart 2002 door Ab van derSluis DEN HAAG - Het CDA-Kamer- lid S. Buijs wil weten welke ac tie minister Borst (Volksge zondheid) onderneemt tegen de plannen van de ziekenhuisdi recties in Goes en Vlissingen om de afdelingen klinische kinder geneeskunde en klinische ver loskunde te concentreren in Goes. Hij heeft schriftelijke vra gen gesteld over de kwestie. De kindergeneeskunde en ver loskunde verhuizen naar Goes, VLISSINGEN - Een zeventien jarig meisje uit Vlissingen is dinsdagavond in haar woon plaats door een onbekende man van haar fiets getrokken en on zedelijk betast. Het meisje fietste rond half tien over het fietspad parallel aan de Sloeweg in de richting van Paauwenburg toen ter hoogte van de kruising met de Lange- leenweg een onbekende man het tunneltje uit kwam lopen. Toen ze hem voorbij fietste, haalde hij haar in en probeerde haar van de fiets te trekken waarbij hij haar betastte. Het meisje verzette zich hiertegen, waarna de man er vandoor ren de in de richting van bouw markt Gamma en vervolgens linksaf het bunkerterrein op ging. Het meisje fietste naar huis. Het signalement van de dader is: blank, 1,80 meter, normaal pos tuur. Hij was gekleed is een lichtblauwe stoffen jas, dik mo del met aan de achterzijde een oranje/rode opdruk, half lang model tot over de heupen, een trui met capuchon, donkere spijkerbroek, half wijd model en witte sportschoenen. De man had opvallend grove handen en volgens de politie een 'stoere loophouding'. De politie is op zoek naar eventuele getui gen van het voorval. omdat er voor een vertrekkende kinderarts geen permanente vervanger kon worden aange trokken. De bundeling met de Goese kinderartsen, maakt ook concentratie van de verloskun de noodzakelijk. De ziekenhuis directies denken met een goed verzorgde kinderafdeling meer kans te maken op de komst van nieuwe specialisten. Weliswaar komen twee Zuid-Afrikaanse kinderartsen om de nood voor een jaar te lenigen, maar zij mo gen vanwege Europese regels niet permanent worden aange steld. De twee raden van be stuur willen willen ook de fusie van het Ziekenhuis Walcheren en het Oosterscheldeziekenhuis doorzetten. De directies gaan hiermee tegen de wens van de Tweede Kamer in. Die wil dat de basiszorg in elk ziekenhuis be houden blijft. Buijs wil weten of de minister op de hoogte is van het geplande vertrek van de Vlissingse afde lingen naar Goes en van het voornemen van de raden van bestuur van de twee ziekenhui- zen om de fusie door te zetten. De CDA'er vraagt Borst hoe de plannen zich verhouden tot de opröep van de Tweede Kamer om er bij ziekenhuizen en zorg verzekeraars op aan te dringen concentraties van functies te toetsen op bereikbaarheid. Daarbij wil de Tweede Kamer een ondergrens hanteren van dertig minuten. Uit een in janu ari verschenen rapport blijkt dat de bereikbaarheid van de gezondheidszorg te wensen overlaat. Mensen moeten te lang met de auto of het openbaar ver voer rijden om een ziekenhuis te kunnen bezoeken. Basisziekenhuis Buijs wil weten of minister Borst de mening van zijn fractie deelt, dat het besluit van de ra den van bestuur van de twee zie kenhuizen in strijd is met een brief van de minister van 1 fe bruari jongstleden, waarin de ziekenhuizen van Vlissingen en Goes aangewezen worden als basisziekenhuis. Als Borst op die vraag bevesti gend antwoordt, dan is het CDA-Kamerlid benieuwd wel ke actie zij onderneemt om de raden van bestuur op de vingers te tikken. De ziekenhuisdirectie van het ziekenhuis Walcheren stelt dat zij niet anders kan dan fuseren en afdelingen concen treren, omdat het Walcherse verzorgingsgebied van 100.000 inwoners te klein is voor een maatschap die minimaal zes tot zeven specialisten moet tellen om alle disciplines te omvatten. Buijs vindt dat een foutieve re denering. „Ziekenhuizen mogen het te kort aan specialisten en de door hen gewenste omvang van een maatschap niet gebruiken als basis voor de toekomst van de zorg." Van de Zeikehoeve rest niet veel meer dan een berg puin. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans SEROOSKERKE - De Zeikehoeve is niet meer. De sloop van de al geruime tijd leeg staande boerderij in het Prunjegebied op Schouwen-Duiveland is in volle gang. Het opruimen van de hoeve betekent dat de vrijkomende gronden in het kader van landinrichtingsproject Schouwen-Oost bij het nieuwe natuurgebied kunnen wor den getrokken. Over de sloop van de Zei kehoeve is heel wat te doen geweest. De boerenvertegenwoordigers binnen de ge- biedscommissie Schouwen-Oost waren tegen het plan. De sloop van de agrarische bedrijfsgebouwen, zo werd betoogd, be hoort niet tot de doelstellingen van het landinrichtingsplan Schouwen-Oost. De boeren vonden dat de provincie beter geld kon steken in aanleg van voorzienin gen als fiets- en wandelpaden in het Prun jegebied dan in de sloop van een hoeve, die volgens hen niemand in de weg stond. Ge vreesd werd, dat investeringen voor de af braak van de gebouwen ten koste zou gaan van de voortgang van het landin richtingsproject. Onterechte angst, vol gens de provincie, want de financiering van de sloop gaat niet ten koste van het budget van de landinrichting. Voorstellen om de verlaten boerderij een andere func tie te geven, werden afgewezen. Hij wil weten of de minister die mening deelt en of zij bereid is maatregelen te treffen om de be reikbaarheid van de basiszorg in Zeeuwse ziekenhuizen te ga randeren. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De twee VVD-gedeputeerden in het da gelijks provinciebestuur, J. Hennekeij en J. van Zwieten, zijn tegen een hogere subsidie voor de Zeeuwse Milieu Federa tie. Het gaat om een jaarlijkse verhoging met 30.000 euro, waardoor de provincie voor de periode 2002 tot en met 2005 per jaar 282.100 euro uitkeert. De meerderheid van het college van Gedeputeerde Staten vindt een verhoging gerechtvaardigd. De laatste jaren draagt de ZMF mede op verzoek van de provin cie sterker bij aan beleidsvor ming en de uitvoering van be leid. Met het extra geld kan de federatie uitbreiden met een halve arbeidsplaats. Vertragen Daar zijn Hennekeij en Van Zwieten het niet mee eens. Ze vinden het onjuist dat de mi lieufederatie de kennis die zij opdoet tijdens overleggen met de provincie, kan gebruiken om plannen van de provincie te ver tragen of tegen te werken. Het liberale tweetal meent dat de ZMF niet anders behandeld dient te worden dan andere door de provincie gesubsidieerde in stellingen en de eigen provinci ale organisatie. Die zagen ver zoeken om meer personeel niet ingewilligd. Van Zwieten stelt bovendien dat de milieufederatie binnen het huidige budget maar tot her schikking van de werkzaamhe den moet overgaan. Ook acht hij het gewenst om een contributie verhoging door te voeren. In het voorstel van het dagelijks pro vinciebestuur voor de financie ring van de ZMF was geen ge wag gemaakt van de afwijkende mening van de WD'ers. Daar is nu een aanvulling op gegeven. Het standpunt van de WD is geen verrassing. De partij heeft altijd al moeite gehad met fi nanciële steun aan de milieube weging. Dat dateert al uit de tijd van de voorlopers van de ZMF, de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland en het Zeeuws Coördi natieorgaan. De liberalen hul digen nog steeds het gezegde 'wiens brood men eet, diens woord men spreekt.' Recent speelde dat op toen de ZMF be zwaren maakte tegen de plan nen voor een rondweg bij Aar denburg en opschaling van rijksweg N61 in West-Zeeuws- Vlaanderen (de thuisbasis van Hennekeij). Als gedeputeerde voor ruimtelijke ordening moet Van 2 wieten menigmaal de de gens kruisen met de milieufede ratie. Voorzitter J. van der Doef van de ZMF geeft aan dat de provincia le steun niet kan betekenen dat de vereniging automatisch een verlengstuk van de provincie wordt. Hij constateert dat de WD nog altijd moeite heeft met het feit dat maatschappelijke organisaties als de ZMF betrok ken worden bij de beleidsont wikkeling van de provincie, een blik in de keuken mogen werpen en invloed proberen uit te oefe nen. De milieufederatie heeft een ei gen verantwoordelijkheid, be klemtoont Van der Doef. Voor stellen en plannen worden altijd kritisch bekeken. „We doen ge woon ons werk en maken een zorgvuldige afweging. Het is - een dubbelrol die we als maat schappelijke organisatie spelen en die niet nieuw is. We doen er ook niet geheimzinnig over. Kennelijk kunnen beide heren - zich daar niet mee akkoord ver klaren." 's-HEERENHOEK - Het wel en wee van een pensionhouder met smetvrees, een assistente van een messenwerper en de eige naar van 'Koop uw boedel bij Doedel', houdt de 's-Heeren- hoekse Comedie al maanden be zig. Dit weekeinde brengen ze Ro sageur en Manusgein voor het eerst op de planken. Het stuk is zaterdagavond 6 april om acht uur te zien in het dorpshuis in Wolphaartsdijk. De zaterdag erna strijkt het gezelschap in De Jeugdhoeve in 's-Heerenhoek neer. Die voorstelling begint 's avonds om half acht. Speciaal voor ouderen treedt de Comedie ook woensdagmiddag 17 april op. Dan begint de voorstelling om half twee. BURGH-HAAMSTEDE - Weg wijzer in het verkeer. Onder die slogan houden de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen- Duiveland, Gehandicaptenbe leid Schouwen-Duiveland, 3 VO en het Regionaal Orgaan Veilig Verkeer'Zeeland een rijvaardig- heidscursus voor gebruikers van scootmobielen en electri- sche rolstoelen. In de praktijk blijkt dat veel ou deren huiverig zijn met de voer tuigen het verkeer in te trekken. Met de cursus willen de organi satoren hen over deze drempel heen helpen. Nadat vorig jaar de training op Zierikzee was toegespitst, wordt deze keer Burgh-Haam- stede onder de loep genomen. Op de dinsdagen 9 en 16 april wordt in Zorgcentrum Duin oord zowel de theorie van de verkeersregels nog eens opge frist als alvast wat ervaring in de praktijk opgedaan. Als afsluiting maken de cursis ten op donderdag 25 april een rondje door Burgh-Haamstede, waarbij al het geleerde in de praktijk kan worden toegepast. De rijvaardigheidstraining be gint om 9.30 uur en duurt tot 11.30 uur. GOES - In het gebouw van het Leger des Heils aan Ravelijn de Groene Jager in Goes wordt morgen een gezamenlijke dienst van de Zeeuwse korpsen gehou den. Het muziekkorps en het zangkoor van het Leger verzor gen de muziek. De dienst, onder leiding van luitenant-kolonel E. Wind uit Almere, begint om 10.00 uur. MIDDELBURG - De Socialisti sche Partij (SP) in Middelburg gaat klachten inventariseren van mensen met planschade. Mensen kunnen planschade ontvangen als zij waardever mindering van hun woning kunnen aantonen. De gemeente Middelburg vraagt daarbij ad vies aan een onafhankelijk bureau. De SP stelt dat het ge meentebestuur door deze uitbe steding te veel op afstand van de burgers blijft. Bewoners van de naar edelstenen vernoemde straten in Terneuzen halen de naar de juwelen genoemde huwelijksjubilea lang niet allemaal. foto Charles Strijd door Rene Hoonhorst TERNEUZEN - Een aantal straten in de Terneuzense wijk Othenepolder ontleent zijn naam aan kostbare edelstenen. Maar bewoners van de Kristaldreef, de Parel- moerboog, de Koraalsingel, de Robijn- boog, de Saffierdreef, de Smaragdboog, de Diamantsingel of de Briljantboog ha len de bijbehorende, naar de juwelen ge noemde huwelijksjubilea lang niet alle maal. Een briljanten trouwdag (65 jaar huwe lijk) is in een nieuwbouwwijk natuurlijk niet snel te verwachten. Maar ook een pa relen feest (30 jaar) is tegenwoordig voor menig paar een brug te ver. Het percenta ge echtscheidingen stijgt in Zeeuws- Vlaanderen nog sneller dan elders in Ne derland, bleek deze week uit cijfers van de gemeenten. De Terneuzense Parel- moerboog spant de kroon. Voor de eerste huizen in de straat een jaartje geleden betrokken werden, haakten acht kopers al af omdat hun huweli j ken op de klippen liepen. Wijkbewoners en medewerkers van projectontwikkelaar Projektbouw hebben de straat daarom al gekscherend omgedoopt tot 'Scheidingsboog'. De meeste bewoners van Parelmoerboog weten dat hun straat een wat twijfelach tige reputatie heeft. I. IJmker woont pas vier maanden, tot grote tevredenheid, in de straat. Zij had nog nooit van het hoge aantal scheidingen gehoord en heeft ook niets van een speciale sfeer in de straat gemerkt. Drie bewoonsters van de over kant van de straat wonen een paar maan den langer in de 'Scheidingsboog' en kennen de verhalen. Maar hun woonge not wordt er geen moment door aange tast, ook al niet omdat er op het moment geen woning te koop staat. De ergste ellende zat hem tot een half jaar geleden in het wachten, vindt J. van Campenhout. „De woningen zouden al vorig jaar maart worden opgeleverd, maar het werd uiteindelijk een half jaar later. Veel mensen moesten voor die tijd al uit hun oude woning en dat gaf natuur lijk veel rompslomp en ergernis. Mis schien dat een aantal huwelijken daar niet tegen bestand was, maar ik neem aan dat er dan toch al meer mis was met de echtverbintenis." Haar man krijgt op zijn werk vaak de vraag of hij vanwege het echtscheidingsrisico nog wel in de Parelmoerboog durft te wonen. „Maar wij wonen hier prima naar ons zin. We zijn al zestien jaar getrouwd en denken het nog wel een tijdje langer vol te hou den", lacht mevrouw Van Campenhout. J. Engelbrecht woont een paar deuren verder. Zij heeft haar koperen trouwfeest (12,5 jaar) achter de rug en is ook al met bang voor roèstvorming in de huwelijks keten. „Het is hier mooi wonen in een leuke buurt, we houden het hier nog wel even vol." Ballonnen Bij C van Vliet hangen de blauwe ballon nen nog buiten vanwege de geboorte van het tweede kindZe is nog niet zo lang ge trouwd als haar buurtgenoten, maar ziet de toekomst even zonnig in. De pasgebo ren zoon en zijn zusje brengen zeker een groot deel van hun jeugd in de Othen epolder door, verwacht Van Vliet. Net zo vrolijk als de buurvrouwen merkt ze op dat de toekomst het jonge gezin toelacht in de Parelmoerboog. „We gaan er voor, zoals dat tegenwoordig zo mooi heet." door Gerrit van Loon VLISSINGEN - Drumfanfare De Deltaband uit Vlissingen heeft een nieuwe cd gemaakt. Op de cd staat muziek van Frank Sinatra, nummers uit de film Grease, de titelsong uit de musical Elisabeth en andere evergreens. De cd heeft een oplage van 750 stuks. Het eerste exemplaar wordt zaterdag 6 april overhan- digd aan wethouder L. Poppe de Loof. De cd draagt de naam Ambassadors on stage, een titel die het internationale karakter van de Deltaband benadrukt. Niet voor niets is de bijnaam van de band: De Muzikale Am bassadeurs van Vlissingen. Voor dit seizoen en volgend jaar heeft de band veel aanvragen binnen gekregen voor optredens in bin nen- en buitenland. De Deltaband gaat zich steeds meer toeleggen op concertop tredens. Maar ook presenteert de band zich tijdens parades, taptoes en braderieën. Het veer tig muzikanten tellende orkest heeft zich in de winter voorbe reid op de nieuwe cd. De opna mes vonden plaats in het eerste weekend van maart. De klankregistratie van de cd was in handen van bigbandlei der en arrangeur Koos Mark. Alle arrangementen zijn ge schreven door professionele in structeurs van de Deltaband: Guus Geusenbroek, ex-solo- trompettist van de Mariniers kapel der Koninklijke Marine en Edgard Oosterom, tamboer bij het Korps Mariniers. De drumfanfare maakte in 1984 een elpee. In 1999 was voor de band succes weggelegd. De cd Sealords is inmiddels helemaal uitverkocht. De nieuwe cd is de derde geluidsdrager van de barid. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Formateur A. Verseput van de WD is er giste ren in geslaagd zijn nieuwe ploeg wethouders te voorzien van een portefeuille. De zwaar ste klussen voor de komende vier jaar lijken weggelegd voor zijn partijgenote G. van de Vel- de-de Wilde. CDA-wethouder L. Geluk-Poortvliet heeft op papier het lichtste takenpakket binnen het dagelijks gemeente bestuur van Schouwen-Duive land. Dat de WD de meeste zwaar wegende portefeuilles naar zich heeft toegetrokken, is in meer dere opzichten niet verrassend. Van de Velde is de enige wethou der met politieke ervaring van de nieuwe ploeg en is uit haar vorige periode bekend met de gang van zaken binnen de ge meente. Daarnaast speelt mee dat de WD in absolute zin nog steeds de grootste partij is. Van de Vel de wordt eerstverantwoordelij ke voor recreatie en toerisme, economische zaken, openbare werken, bijzondere wetten, de reinigingsdienst en het ontwik kelingsbedrijf. Tevens heeft ze Ecoscope, de nieuwbouw van Noorderpolder en Poortam bacht 11 én de actualisering van de bestemmingsplannen als bij zondere projecten onder zich gekregen. Informatisering Op wethouder J. van Felius van nieuwkomer Alert! rust de taak om de gemeente financieeljuri disch en ook voor wat betreft het personeel en de organisatie naar Witte donderdag 28 maart 2002 BEVELANDEN: Colijnsplaat Nederland se Hervormde Kerk 19.00 uur ds Schin- kelshoek (HA); Gereformeerde Kerk 20.00 uur ds Poley (HA)Driewegen Her vormd-Gereformeerde Kerkgemeen schap 19.00 uurdsv. Dijk.Goes De Hoog te 19 30 uurds Jobsen (SOW); Oosterscheldeziekenhuis 17.30 uur eu charistie viering Emergis 19.00 uur dhr v Eerden en dhr v Goch ;Vrije Evangeli sche Gemeente 19.30 uur dhr v. Eede (HA Doopsgezinde Gemeente/Vrijzinnig Hervormden 19.30 uur ds Rijken (HA)'s- Heer Arendskerke SOW-Gemeente 19.30 uur ds Wisse;Heinkenszand SOW Gemeente Barbesteinkerk 10.00 ds Dam- Stra en ds Overbeeke; Hoedekenskerke SOW-Gemeente 19.30 uur ds Siderius Kamperland SOW-gemeente 19,00 uur ds Spaans Kloetinge Nederlandse Hervormde Kerk 19.30 uur ds Oosterhoff Kortgene Nederlandse Hervormde Kerk 19.30 uur ds Schinkelshoek en ds Vla een hoger plan te brengen. Zijn portefeuille omvat tevens infor matisering en automatisering, onderwijs en educatie, stads- en dorpsraden, burgerzaken en fa cilitaire ondersteuning. Ook gaat Van Felius als wethouder van sportzaken de onderhande lingen leiden voor privatisering van de binnen- en buitenaccom modaties. De PvdA stort zich met A. van der Wouden op het lokaal soci aal beleid, inclusief de traditio nele taken welzijn, maatschap pelijke dienstverlening, werk/inkomen/zorg, volksge zondheid en monumentenbe leid. Van der Wouden wordt uit hoofde van zijn cultuurtaak ook projectwethouder voor nieuw bouw van een theater op Schou wen-Duiveland. Tevens wordt hij verantwoordelijk voor het gebruik van de welzijnsaccom- modaties. Karig Het CDA lijkt er wat karig van af te zijn gekomen met alleen het parkeerbeleid als nadruk kelijk project binnen de porte feuille verkeer en vervoer. Wet houder Geluk gaat zich verder bezighouden met ruimtelijke ordening (exclusief Noorder polder en Poortambacht), het bestemmingsplan buitenge bied, bouw en woningtoezicht, milieu en waterzaken. De taken van burgemeester J. Asselbergs veranderen nau welijks binnen de nieuwe sa menstelling. Hij behoudt de portefeuille openbare orde en veiligheid, communicatie en voorlichting, internationale contacten en bestuurlijke coör dinatie. ming (HA) Krabbendijke Hervormde Ontmoetings Gemeente 9.30 uur ds Bie- mond Kruiningen Johanneskerk 19.30 uurdsv. Dijk; Lewedorp Hervormd Gereformeerde Kerkgemeenschap 19.30 uur ds Klaas- sen, Nisse Nederlandse Hervormde Kerk 19.15 uurds AllewijnOudelande Neder landse Hervormde Kerk 19 00 uur ds v. Oostende (HA) ,'Wemeldinge Gerefor meerd-Hervormde Kerkgemeenschap 19.30 uur ds v.d. Maas.Wolphaartsdijk Hervormd-Gereformeerde Kerkge meenschap 19.00 uur ds Huls;Gerefor- meerde Gemeente 19.30 uur stud Ver- schuure THOLEN. Oud-Vossemeer Rooms-Ka- tholieke Kerk 19.00 uur eucharistievie- ring;Sint-Philipsland Gereformeerde Gemeente 19.30 uur ds de Jongste; Tho- len Gereformeerde Kerk 19.00 uur ds Broere (HA); Immanuel 19.00 uur ds Balk (HA); Rooms-Katholieke Kerk 19.00 uur regioviering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36