Handelskamer krijgt een standje PZC Prehistorische pot duikt op Eenvoudig en helder past bij Zeeland Faber wil boeren in landinrichting een handje helpen Gehandicapt kind hoort er ook bij 21 Statencommissie geeft rapport bedrijventerreinen dikke onvoldoende Special Gym voor motorisch gestoorde kinderen succes Beauty-beurs Occasion Spektakel 28-29-30 MAART mtrrn Zeeuwse kerken veilig Celstraf voor misbruik dochter Straf telefoonterrorist niet hoger Hulster scholier in spreekfïnale Slordigheidjes in welkom-site donderdag 28 maart 2002 door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De Kamer van Koop handel heeft een gevoelige tik op de vingers gekregen van de Statencom missie economie. Alle fracties, op CDA en SGP na, oordelen dat het rapport over het tekort aan (lokale) bedrijven terreinen op de Bevelanden ver onder de maat en onvolledig is. Het stuk is volgens een meerderheid van Provinci ale Staten niet serieus te nemen en geeft een verkeerd beeld van de werke lijkheid. Wat is dit nou? Een serieus onderzoek of een uit de hand gelopen scriptie waai de Kamer van Koophandel te snel haar logo op heeft gezet?" De vraag die WD-Statenlid H. van Geesbergen stelde aan gedeputeerde J. van Zwieten was eigenlijk retorisch bedoeld. De li beraal gaf zelf het antwoord. „Het ge mak waarmee conclusies worden ge trokken en waarmee ze worden door vertaald naar andere regio's, geeft een slecht beeld van de werkelijkheid. Het rapport is gebaseerd op dezelfde cijfers waar de provincie de beschikking over heeft. Hoe kan het dan dat de Kamer tot heel andere conclusies komt?" PvdA'er D. Holtkamp sloot zich bij de kritiek van de VVD aan. „Ik dacht dat de Kamer van Koophandel verder kon kijken dan hetgeen ondernemers wil len. De Kamer zou zich voor dit rapport moeten schamen." Verbazing De Partij voor Zeeland en de Christen unie deelden de kritiek eveneens. GroenLinks-statenlid M. Wiersma zei zich zowel over het rapport van de Ka mer als de reactie daarop van het colle ge van Gedeputeerde Staten te hebben verbaasd. „Ik adviseer de Kamer van Koophandel het soortgelijke onder zoek voor Walcheren wel serieus te ne men. Het is jammer dat de Kamer geen oplossing biedt voor bedrijven die op een plek zitten waar we ze eigenlijk niet zouden willen hebben." Het CDA en SGP oordeelden minder hard. CDA-Statenlid J. Ramondt zei dat er wel degelijk elementen in het stuk staan die aandacht verdienen. Maar welke dat zijn, vertelde hij er niet bij. Voor SGP-Statenlid J. Houmes ging het te ver te constateren dat het stuk niet serieus moet worden geno men. „Er is wel degelijk behoefte aan ruimte voor bedrijventerreinen." Hij beveelde gedeputeerde Van Zwieten aan met de Kamer om de tafel te gaan zitten en met een degelijk stuk te ko men. En dat was een trap tegen het zere been van de dagelijks bestuurder die eerder al de vloer had aangeveegd met het rapport. „Ik heb geen behoefte aan het neerleggen van een duidelijk stuk. Dat zou betekenen dat de reactie van het college niet helder is en dat bestrijd ik ten zeerste. In het streekplan is 90 hectare ruimte gereserveerd voor be drijventerreinen op de Bevelanden. De cijfers tonen aan dat bedrijven mini maal 40 en maximaal 70 hectare nodig hebben. De conclusie van de Kamer dat er sprake is van ruimtegebrek, is niet terecht." VLISSINGEN - Het uurtje Spe cial Gym dat sinds ruim één jaar als proef bij de Vlissingse Turn vereniging (VTV) wordt gege ven, krijgt een vervolg. Het aan tal deelnemers groeit en de gerichte begeleiding werpt vruchten af. Special Gym is opgezet om kin deren die wat meer moeite heb ben met de motoriek extra te be geleiden. De kinderen kunnen in een rustiger tempo leren wat zij kunnen en durven. Door de gerichte begeleiding tijdens bij voorbeeld het klimmen, draai en, balspelen en balanceren krijgen zij vertrouwen in wat ze kunnen. „De nadruk van het Special Gym ligt wat minder op prestaties", zegt leidster Petra Kas. Als een zwakkere leerling tijdens de gymles op school niet aan bod komt, is dat slecht voor de sociale ontwikkeling en het zelfvertrouwen. Tijdens de Spe cial Gym ziet Kas in korte tijd verbeteringen in de houding en de motoriek. Zij werkt nauw sa men met een fysiotherapeut. De groep telt nu zeven deelnemers tussen de vijf en tien jaar. Daar kunnen er nog ongeveer vijf bij. Het Special Gym wordt gehou den op woensdagmiddag van vier tot vijf uur in de Vrijenho- venzaal aan het Baskenburgpad in Vlissingen. GOES - In de Goese Zeeland hallen wordt van vrijdag 12 tot en met zondag 14 april de Beau ty- en gezondheidsbeurs gehou den. Studenten van het ROC Goes, gaan vrijdag en zaterdag aan de slag met het thema 'koninklijk kapsel en make-up'. Modellen bureau Aliënne houdt zaterdag Mister/Miss Beauty Verkiezing. Er wordt dagelijks lingerie, bad-, nacht en fitnesskleding geshowd. Zaterdagavond en zondag kunnen bezoekers een metamorfose ondergaan en zelf lingerie of een hoed maken. De beurs is vrijdag en zaterdag Open van 14.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. Archeoloog H. Jongepier maakt dc 3000 jaar oude potscherf vrij. door Sheila van Doorsselaer NIEUW-NAMEN - In de Meester van der Heydengroeve in Nieuw-Namen zijn gis teren resten van een prehistorische pot uit het Kauterse 'rost zand' gehaald. Vol gens archeoloog H. Jongepier van het Provinciaal Archeologisch Centrum Zeeland (PACZ) dateert de pot uit de Bronstijd. Het is uniek dat er in Zeeuws- Vlaandercn artefacten van drieduizend jaar oud worden gevonden. Beheerder Richard Bleijenberg van de Groeve vond de eerste scherf van de pot twee weken geleden bij werkzaamheden nabij de Groeve. Door erosie slijt steeds een laagje van de Groeve af en zo kwa men de resten aan het licht. Bleijenberg waarschuwde meteen het PACZ en Staatsbosbeheer, eigenaar van de Groe ve. De vondst werd stil gehouden omdat men bang was voor 'schatgravers'. Gisteren kwamen Jongepier en zijn as sistent onder het toeziend oog van bos wachter H. van der Weele, de Hulster burgemeester A. Kessen en geïnteres seerde dorpelingen de rest van de pot los maken uit het zand in de wand van de Groeve. De archeoloog ging zeer voor zichtig te werk. Met een schop schraapte hij heel minutieus laagje voor laagj e rond de pot weg en met een troffel werd het zand dichtbij de pot weggehaald. Na een half uur kon Jongepier de schat uit het zand halen. De vondst bleek nog redelijk gaaf te zijn, een halve pot kwam onge schonden uit de Groeve. „Uit ervaring kan ik zeggen dat de pot zo'n drieduizend jaar oud moet zijn. Het is duidelijk dat hij handgevormd is", zegt Jongepier. „Ik ben voornamelijk be nieuwd naar wat er in de pot zit. Mogelij k is het een urn en vinden we botfragmen- ten, of misschien vinden we vuursteen." Mogelijk worden er later nog meer pot ten gevonden. De scherven en de rest van de pot worden overgebracht naar Mid delburg waar hij wordt schoongemaakt en geïmpregneerd met een speciale op lossing voor het behoud van het artefact. De scherven worden daarna aan elkaar geplakt. Jongepier was zeer enthousiast. „Iedere vondst is speciaal, maar het is nog nooit voorgekomen dat we artefac ten uit de Bronstijd hebben gevonden in Zeeuws-Vlaanderen. De geldelijke waarde van de vondst is dan misschien niet groot, de wetenschappelijke waarde is dat wél." Bleijenberg meent dat de prehistorische mens die de regio heeft bevolkt, ijzer pro beerde te maken. Hij leidt dit af uit de foto Camile Schelstraete vondst van vele brokken zogenaamd ijzeroer, stukken mineraalhoudend steen die door blootstelling aan water en lucht zijn gaan oxyderen. Bleijenberg: „Oud-stadsarcheoloog J. Steyns zei het vroeger al; in de Groeve hebben prehisto rische mensen gelopen. Ze lachten hem toen uit, maar hij had toch gelijk." Rondleidingen Kessen wil de prehistorische pot graag een plaatsje geven in het pas aangekoch te 's Landshuis in de Hulster Steenstraat, maar daar moet Staatsbosbeheer toe stemming voor gevenTot die tij d kunnen belangstellenden een kijkje gaan nemen in de Groeve, waar de vindplaats en fo to's van de pot te zien zijn, Bleijenberg geeft rondleidingen. De Groeve is open tot en met de herfstvakantie en is ook open op eerste en tweede Paasdag. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Staatssecretaris Faber van Landbouw wil boe ren in landinrichtingsgebieden een handje helpen om toch voor Europese inkomenssteun in aanmerking te komen. VVD- Kamerlid J. Geluk had dat schriftelijk gevraagd. Boeren in landinrichtingsgebie den, zoals op Walcheren en Schouwen, dreigden dit jaar de inkomenssteun bij het telen van graan mis te lopen, omdat zij niet voldoende konden aanto nen dat zij akkerland in bezit hebben. Dat komt, doordat er in die gebieden met grond is ge ruild. Dat dit een groot pro bleem is, blijkt uit de antwoor den van staatssecretaris Faber op de vragen van Geluk. Van de 160 aanvragen voor Europese (Advertentie) VAN DE GEZAMENLIJKE GOESE AUTODEALERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL 1.300,- OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN steun, waarbij het ruilen van grond speelt, zijn er slechts twee toegewezen. Onderzoek heeft inmiddels aan het licht gebracht, meldt Faber, dat een groot aantal aanvragen toch lijkt te kloppen. Die wor den opnieuw beoordeeld, luidt Faber's eerste toezegging. Om de pijn verder te verzachten, zullen ook gronden van het Bu reau Beheer Landbouwgronden worden ingebracht om boeren aan door Europa erkend akker land te helpen. Geluk is redelijk positief over de reactie van Faber, maar of haar oplossingen echt soelaas bie den, weet hij niet. Ook B. Feijtel van landbouworganisatie ZL- TO in Goes zegt dat nog niet te weten. „Ik heb het idee dat de praktijk weieens weerbarstiger kan zijn dan Faber voorstelt." ZLTO zoekt dat nu uit. Uit de antwoorden van de staatssecre taris maakt Geluk in elk geval op dat het zin heeft Kamervra gen te stellen. „En dat is tegelij kertijd treurig", vindt hij, „Landbouworganisaties heb ben dit probleem al vaker aan gekaart. Maar pas als een Ka merlid gaat bijten, komt Faber in beweging. Dat geeft geen pas." Voor de betrokken akkerbou wers staat veel op het spel. Vol gens Feijtel bedraagt de Euro pese inkomenssteun bij graan- teelt achthonderd gulden per hectare. Dat is een belangrijk deel van hun inkomsten uit graan. door Ellen De Vriend MIDDELBURG - Leven met een handi cap valt niet mee. Zeker niet in landen waar mensen elke dag weer een strijd om het bestaan moeten leveren. Het Liliane Fonds Zeeland strijdt voor de 120 miljoen gehandicapte kinderen in ontwikkelings landen. Zij vormen een vergeten groep, die hulp bitter hard nodig heeft om zich aan hun uitzichtloze bestaan te kunnen ontworstelen. Kinderen en jongeren in Azië, Afrika en Latijns-Amerika met een verstandelijke of lichamelijke functiebeperking horen er niet bij. Zij leven wegstopt in dorpen op het afgelegen platteland of in de overbe volkte krottenwijken van de grote steden. Door de armoedige omstandigheden heb benzij geen kans op medische revalidatie, scholing en een zelfstandig bestaan. Een gehandicapt kind is voor gezinnen in ont wikkelingslanden een nog grotere zorg dan in Nederland. Kinderen moeten mee helpen om de kost te verdienen. Iets wat een gehandicapt kind vaak niet kan. De ouders kunnen de kosten voor medische zorg en hulpmiddelen niet opbrengen. En de overheid heeft meestal geen financiële middelen om de kinderen op te zoeken, te behandelen en te begeleiden. De stichting Liliane Fonds is opgericht om deze kinde ren uit de vergetelheid te halen en hen de helpende hand te bieden. Omdat elk kind recht heeft op een menswaardig bestaan, Blinde vlek Sinds ruim één jaar zijn de Middelburgse Tineke Derks en de gepensioneerde kin derrevalidatiearts Hans Gerrits de Zeeuwse contactpersonen voor het Lilia ne Fonds. Tot die tijd was Zeeland een blinde vlek en gebeurde er niks voor het fonds. „Er zijn zo veel gehandicapte kin deren die met een kleine bijdrage een menswaardig bestaan kunnen krijgen. Een bril, hoorapparaat of een paar kruk ken vormen voor een gehandicapt kind Contactpersonen voor Zeeland, Tineke Derks en Hans Gerrits. een wereld van verschil. Maar ook school geld, een vakopleiding of een set gereed schap helpen hen op weg. Vrijwel dage lijks komen er gehandicapte kinderen bij door aardbevingen, overstromingen, oor logen, langdurige droogte, mijnen en epi demieën", vertelt Gerrits. De contactpersonen proberen nu het Lili ane Fonds meer bekendheid te geven in Zeeland. Zij zetten fototentoonstellingen op bij bibliotheken, verzorgings- en zie kenhuizen en houden video- en radiopre sentaties. Hoeveel donateurs er in Zee land zijn, krijgen de contactpersonen vanuit het hoofdkantoor in Vlijmen niet te horen, maar ze kunnen nog een aantal vrijwilligers gebruiken. Het Liliane Fonds geeft op directe werk wijze via contactpersonen ter plaatse per soonsgerichte, kleinschalige hulp. Het gaat om kinderen die thuis wonen. Wat in 1980 begon als een particulier initiatief van de Nederlandse Liliane Brekelmans- Gronert is uitgegroeid tot een stichting die duizenden gehandicapte kinderen heeft geholpen. Vorig jaar hielp het fonds achtentwintigduizend kinderen in twee entachtig verschillende landen. MIDDELBURG - Regionaal brandweercommandant W. van Leersum heeft geen enkele reden zorgelijk te doen over de vei ligheid van de Zeeuwse kerkgangers. Alle kerken zijn volgens hem gecontroleerd door de brandweer en hij heeft geen enkel negatief signaal ontvangen. Kerken moeten net als cafés, schouwburgen, congrescentra en andere gebouwen waar veel mensen samen komen, voldoen aan een reeks veiligheids voorschriften. Zo moet er noodverlichting zijn en moeten de vluchtwegen duidelijk zijn aangegeven. Volgens de brand weercommandant zijn dat soort zaken in orde. De commissie Kerkelijke Gebouwen van het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken vindt dat kerken geen navolging moeten ge ven aan de 'soms onmogelijke eisen' die in de verscherpte brandveiligheidsvoorschriften ook aan oude kerkegebouwen worden gesteld. De commissie protesteerde eerder bij de in spectie van Vrom tegen het feit dat aan oudere kerken dezelf de eisen worden gesteld als aan bioscopen en dancings. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 62-jarige man uit Vlissingen wegens seksueel misbruik van zijn dochter veroordeeld tot tweeënhalf jaar cel. De Vlis- singer begon de seksuele handelingen toen het meisje vijf jaar was. Die duurden tot haar vijftiende jaar. Begin jaren tachtig begon de ontucht, die meermalen per week plaats hadHet ge zin woonde toen in Zierikzee. Ook had de vader enkele keren geprobeerd gemeenschap met zijn dochter te krijgen, maar hij stopte toen ze begon te gillen. Van haar moeder lu-eeg ze geen steun. Dat het meisje door haar vader veel psychische en emo tionele schade was aangedaan bleek uit het feit dat het slacht offer al heel lang in therapie is. Het duurde drieënhalf jaar voordat ze besloot om aangifte te doen. ZIERIKZEE - Het Openbaar Ministerie heeft vergeefs beroep ingesteld in de strafzaak tegen een 45-jarige 'telefonische seksterrorist' die onder meer een slachtoffer op Schouwen- Duiveland maakte. De man was in april 2000 door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twaalf maanden cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk, gevolgd door een verplichte 'da derbehandeling'. Het Openbaar Ministerie, dat bij de recht bank tweeënhalf jaar cel had geeist, vond die straf te laag en ging in beroep. Het hof heeft de verdachte nu echter dezelfde straf opgelegd als de rechtbank eerder deed. De man had luk raak tientallen vrouwen opgebeld en vertelde hen dan dat hij een familielid van ze had gegijzeld. De taxichauffeur uit Voorhout dicteerde hen perverse teksten die de vrouwen daarna moesten voorlezen. Alleen op die manier konden ze hun familielid redden, zo maakte de man hen wijs. Veel slachtoffers trapten erin. Hij maakte een Schouwse wijs dat haar stiefdochter bij haar in de auto zatHij zou het meisj e pas weer haar kleren en haar vrijheid terug te geven als de Schouwse precies zou doen wat haar werd gezegd. De man was tien jaar geleden voor soortgelijke delicten veroordeeld. HULST - Patrick van den Bosch uit Hulst doet zaterdag 6 april in Utrecht mee aan de finale van de 'public speaking- contest' van het Genootschap Nederland-Engeland. De leer ling van de zesde klas van het gymnasium van het Reynaert- college plaatste zich voor de finale via een voorronde en een halve finale. Het onderwerp van de in het Engels gehouden spreekbeurtenis telkens 'euthanasia'. Ook in de finale zal Van den Bosch zijn visie op euthanasie laten horen. De Britse am bassadeur zal één van de toehoorders zijn. De twee beste spre kers van de acht finalisten worden afgevaardigd naar een in ternationale wedstrijd spreken in het openbaar in Londen. door Maurits Sep VLISSINGEN - De prachtigste slogans gingen over tafel bij Van Sluis Consultants. Alliteraties, rijmpjes. „Uiteindelijk hebben we gezegd: ho stop, waar draait het nu eigenlijk om? De kern boodschap is dat Zeeland kwa liteit heeft en iedereen uitnodigt daarvan mee te genieten." Zo is de uitnodiging Welkom in Zeeland ontstaan, vertelt Janet van Zoest. Saai en niet typisch Zeeuws, luidden de vroegste kritieken. Eenvoudig en helder, pareert de campagneleidster. ,En dat past uitstekend bij Zee land." Overigens, de uitnodiging aan eenieder om te komen genieten van de Zeeuwse kwaliteiten is niet onvoorwaardelijk, bena drukt Van Zoest. „Bij de uitno diging hoort ook de uitdaging een bijdrage te komen leveren aan die kwaliteiten." Daarom is de campagne opge bouwd rond twee thema's: wo nen en werken. Daarbij horen verschillende beelden: een jong BRESKENS - De website waar mee de provincie Zeeland zich in de kijker probeert te spelen, gaat hier en daar gebukt onder slordigheidjes. Zo ontbreken op de landkaart van Zeeuws-Vlaanderen plaat sen als Breskens, Sluiskil en Re- tranchement. Ook van Spui, Hoofdplaat en Overslag ont breekt ieder spoor. In Terneuzen wordt het ontbre ken van Spui en Sluiskil als een betreurenswaardig misver stand beschouwd. Burgemeester B. Straatsma van Sluis/Aardenburg vindt het niet kunnen dat Truzement, waar 's zomers jaarlijks duizenden toe risten verblijven, niet op de kaart staat. W. van den Bosch van Van Sluis Consultants, die de regie voert over de imagocampagne, zit een beetje met de slordigheden in zijn maag. „Ik ben niet opde hoogte van elk detail, maar we zullen daar nog eens heel goed naar kijken", belooft hij. gezin (man, zwangere vrouw, hond) en twee jonge werkende wouwen. Zowel het gezin als de werkende vrouwen zijn uit hun omgeving gehaald en op het strand aan de vloedlijn gezet. „Om die mensen te laten zien en horen in een setting die typisch Zeeuws is", verklaart Van Zoest. „Strand en zee zijn nu juist de toegevoegde waarden van Zeeland. Voor Zeeuwen zelf niet. Zij vinden het vanzelfspre kend dat dat strand daar ligt. Maar voor iemand uit Gelder land is dat de charme van de provincie." Een campagne heeft slechts kans van slagen als zij een waar heid verkondigt, weet Van Zoest. Dus wat is er dan logi scher dan import-Zeeuwen te laten vertellen dat zij de stap naar Zeeland al hebben ge maakt en dat het hen prima be valt? En nog belangrijker, dat het 'ook wat voor jou is'. Nu maar hopen dat het beeld van een zuinig en stug volk in een verafgelegen gebied wegge vaagd kan worden. Waarom trouwens niet dat negatieve beeld, inclusief het zuinige Zeeuwse meisje, omarmd? Waarom niet gekozen voor een geuzencampagne? „Daar hebben we wel over na gedacht en het zit er ook een beetje in", bekent Van Zoest „De reclamespot begint met de vraag: Jullie in Zeeland? Het is een licht spottend gestelde vraag. In de trant van: wat moe ten jullie daar nou? Precies de reactie die veel mensen geven. Daarna ontkrachten we dat. We laten het echte verhaal horen. Dat je er prachtig kunt wonen, voor minder geld dan elders, en dat er genoeg werk is." Van Sluis Consultants heeft twee versies gemaakt van de zelfde campagne: een life style- versie voor de jonge gezinnen, die in de eerste publiciteitsgolf over Nederland zal spoelen, en een zakelijke variant. Een gere nommeerd enquêtebureau wordt in de arm genomen om te meten of de campagne is ge slaagd. „Wanneer dat het geval is?", herhaalt Van Zoest. „Als over een half jaar niet-Zeeuwen niet meer alleen aan zee, zuinigheid en Zeeuws meisje denken als het over Zeeland gaat. Dan is de eerste slag geslagen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21