Vlissingen vult duale stelsel in PZC VVD tegen meer geld voor ZMF auping Omheining houdt spelende kinderen veilig op speelveld Auping Royal. De rust van Hét Bed Lekker wonen in de 'Scheidingsboog' w20 SAB0 LAAT ZICH ALS BESTE TESTEN Jan Jansen geniet al twee jaar van een gratis bakje postekop Commissie van drie aan zet agenda kerkdiensten Volksdans 5RB0 In discussie met Brinkhorst donderdag 28 maart 2002 ARNEMUIDEN Vision Store: Morgana De Schipper, Van Cittersweg 2A Uw Sabo-dealer: Leo de Visser Tuinmachines Service, De Zompe 28 (to. de milieustraat), 4353 RT SEROOSKERKE door Edith Ramakers VLISSINGEN - De commissie van drie is halverwege de sa menstelling van het eerste raadsbeleidsstuk van de ge meente Vlissingen. Op die ma nier geeft Vlissingen invulling aan het nieuwe duale stelsel. Niet het college van burgemees ter en wethouders maar de ge meenteraad stelt de kaders vast en maakt een wensenlijst. De verkiezingsprogramma's van de negen partijen vormen de basis voor het beleidsstuk. De commissie is gevormd door de raadsleden C. Seijbel van het CDA, A. Soplantila van Groen- Links en C. Kapaan van de Rechts Protestants Christelijke Unie (RPCU). Kapaan: „Wij wilden en mochten het doen. Het voorwerk is voor onsAls we klaar zijn met schrijven, geven we het stuk ter beoordeling aan de fracties." Als een meerderheid van de ge meenteraad zijn goedkeuring geeft, wordt het in de raadsver gadering van 25 april overhan digd aan college. Het dagelijkse bestuur gaat aan de slag met het programma en dient de begro ting in die toegesneden moet zijn op het raadsbeleidsstuk. „Het college maakt zelf géén programma meer. We moesten toch vernieuwen? Dat doen we dus", zegt Kapaan. In de Vlissingse buurgemeenten Middelburg en Veere buigen de colleges zich nog wel zelf over het programma. „In Middel burg heeft de partij van Bruin- ooge, het CDA, het initiatief ge nomen voor het programma. Daar verandert dus op dat punt niets", concludeert Kapaan. In het raadsbeleidsstuk moeten alle partijen zich kunnen vin den. Het algemene uitgangs punt is dat Vlissingen bestuur baar moet worden. „Daarmee bedoel ik dat niet alle partijen hun specifieke voorstellen in het programma terug moeten willen zien. Dan gaan we rolle bollen en blijven we rollebollen. Dat schiet niet op. Vlissingen moet leefbaar worden. We zul len moeten aangeven hoe we denken een leefbaar, bestuur baar Vlissingen te bereiken." Typisch partijgebonden voor stellen, halen het niet. „Een voorbeeldje: De RPCU zou wil len teruglezen dat er geen uit breiding van winkelopenings tijden op zondag komt. Dit voorstel is niet terug te vinden in het raadsbeleidsstuk. We kun nen later, als partij, met een ini tiatiefvoorstel voor de beperkte openingstijden komen." De ver wachting is dat initiatiefvoor stellen vaker de raadsvergade ringen zullen passeren. „D66 mist in het beleidsstuk waar schijnlijk een uitwerking van het referendum. Wil de partij de mogelijkheid voor enquêtes vergroten, kan zij een initiatief voorstel indienen." Hoofdlijnen Louter de hoofdlijnen komen terug in het raadsbeleidsstuk. Over het voorstel om 'zo snel mogelijk de tweede ontslui- tingsweg over het terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) aan te leggen' is iedereen het eens. „Wij kunnen in het stuk aangeven wanneer de weg er moet zijn. Ook al zijn we af hankelijk van derden, van de KSG. De wethouder kunnen we tussentijds ter verantwoording roepen welke pogingen hij ondernomen heeft om die ont sluiting te realiseren. De contro lerende taak van de gemeente raad wordt belangrijker. We zullen geregeld moeten toetsen of het college de wensen van de raad uitvoert." Wat kan slapen toch mooi zijn. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Dc twee VVD-gedeputeerden in het da gelijks provinciebestuur, J. Hennekeij en J. van Zwieten, zijn tegen een hogere subsidie voor de Zeeuwse Milieu Federa tie. Het gaat om een jaarlijkse verhoging met 30.000 euro, waardoor de provincie voor de periode 2002 tot en met 2005 per jaar 282.100 euro uitkeert. De meerderheid van het college van Gedeputeerde Staten vindt een verhoging gerechtvaardigd De laatste jaren draagt de ZMF mede op verzoek van de provin cie sterker bij aan beleidsvor ming en de uitvoering van be leid. Met het extra geld kan de federatie uitbreiden met een halve arbeidsplaats. Daar zijn Hennekeij en Van Zwieten het niet mee eens. Ze vinden het onjuist dat de mi lieufederatie de kennis die zij opdoet tijdens overleggen met de provincie, kan gebruiken om plannen van de provincie te ver tragen of tegen te werken. Het liberale tweetal meent dat de ZMF niet anders behandeld dient te worden dan andere dooi de provincie gesubsidieerde in stellingen en de eigen provinci ale organisatie. Die zagen ver zoeken om meer personeel niet ingewilligd. Van Zwieten stelt bovendien dat de milieufederatie binnen het huidige budget maar tot her schikking van de werkzaamhe den moet overgaan. Ook acht hij het gewenst om een contributie verhoging door te voeren. In het voorstel van het dagelijks pro vinciebestuur voor de financie ring van de ZMF was geen ge wag gemaakt van de afwijkende mening van de VVD'ers. Daar is nu een aanvulling op gegeven. Het standpunt van de WD is geen verrassing. De partij heeft STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 9.30 uur: Koers- bal; MIDDELBURG - Kerksteeg 5,14.00-15.00 uur: Tai Chi voor 50-plussers en mensen met chronische aandoeningen; Kerksteeg 5, 19.00-2000 uur: Tai Chi voor beginners, Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30- 15.30 uur. Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 09.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie-contactochtend; Druk geweest. Maar nu kijkt u buis. Welverdiend. Het is leuk en u geniet. Er geurt een kopje Japanse thee naast uw bed. Op een matglazen tafeltje. Straks nipt u nog even van een nachtmutsje. En dan drukt u met twee duimen op twee knoppen. Voetlift, knieknik, rugsteun en hoofdsteun gaan zachtzoevend omlaag. Dag mooie avond. U tikt het licht uit en valt tevreden in slaap. Morgen wordt u weer wakker. Ontspannen en uitgerust. Ontwerper: Frans de la Haye SAB0 36-EL van 369,- nu voor 329,- incl. BTW gratis Zandvoort. door Gerrit van Loon ARNEMUIDEN - Het speel veldje tussen het Buitengat en het Veersegat in Arnemuiden is afgezet met paal en draad. De maatregel kwam na een handte keningactie van bewoners uit de straat. Het plaatsen van de paaltjes is een tijdelijke maatre gel. Vorige week dinsdag werden de paaltjes geplaatst. Volgens C. Grootjans van Wijkbeheer Arnemuiden doet zo'n paaltje de kinderen realiseren dat ze moeten oppassen als ze de weg oversteken. Volgens hem is een verkeersdrempel niet de juiste oplossing om het verkeer te remmen. „Verkeersdrempels zijn vooral voor jongeren met een brommer een uitdaging om zo hoog mogelijk in de lucht te springen. Nee, er moet een tota le infrastructurele verandering in de straat komen." De bewoners ijveren al bijna vier jaar voor een veilige oplos- Witte donderdag 28 maart 2002 Aagtekerke Nederlandse Hervormde Kerk 19.00 uur ds Heuvelman (HA); Big- gekerke SOW Gemeente (Dorpskerk 19.30 uur ds Boekesteijn; Domburg Protestantse Kerkgemeen schap 19.00 uurds v.d. Poll; Grijpskerke Michaelskerk 19.00 uur ds Ketelaar (HA); Kleverskerke Nederland se Hervormde Kerk 19.00 uur ds de Bie (HA); Koudekerke Nederlandse Her vormde Kerk 19.30 uur ds Knevel (HA); Middelburg De Morgenster 19.30 uur ds v.d. Dool; Hofpleinkerk (SOW) 19.30 uur ds v.d. Berg en ds v. KlaverenDe Hoek steen (SOW) 19.30 uur ds Bakker (HA); Vrijz.Herv ./Remonstranten (Koorkerk) sing voor het speelveld tussen het Buitengat en het Veersegat. Maar de afdeling Nieuwe Wer ken/Verkeer van de gemeente verwijst naar het Wegenstruc tuurplan en de daaraan gekop pelde invoering van dertig kilo meterzones. Dit plan ligt ter inzage bij de ge meente. De kwestie van het speelveld kwam vorige week aan de orde tijdens een vergadering van de wijktafel Arnemuiden. Burge meester K. Schouwenaar be loofde toen te kijken of hij voor een oplossing kon zorgen. VLISSINGEN - De activitei tencommissie van Bachten Ree- de in Vlissingen presenteert donderdag 18 april de volks dansgroep Mac Lee's. De dans avond begint om 19.30 uur in Bachten Reede aan de Vrede hoflaan. 18.30 uur ds Hendrikse; Nieuw en Sint Joosland Nederlandse Hervormde Kerk 19.00 uur ds Oechies (HA); Oostkapelle Gereformeerde Kerk 19.30 uur ds Kip (HA); Oost-Souburg De Open Haven 19.00 uur ds v.d. Deijl (HA).Serooskerke Nederlandse Her vormde Kerk 19.00 uur ds Bruin;Sint- Laurens Nederlandse Hervormde Kerk 19.30 uur ds Spanjer (HA); Veere SOW- kerk, Kapellestr 20.00 uur ds Fernhout (HA); Vlissingen SOW-gemeente St.-Ja cobskerk 19.30 uur ds Baas Open Hof 19.30 uur ds de Koe; De Schaapskooi 19.00 uur ds de Nooij Gereformeerde Gemeente 19.30 uur ds v.d. Heiden Vrouwenpolder Nederlandse Hervorm de Kerk 19,00 uur ds Woltering (HA); altijd al moeite gehad met fi nanciële steun aan de milieube weging. Dat dateert al uit de tij d van de voorlopers van de ZMF, de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland en het Zeeuws Coördi natieorgaan. De liberalen hul digen nog steeds het gezegde 'wiens brood men eet, diens woord men spreekt.' Recent speelde dat op toen de ZMF be zwaren maakte tegen de plan nen voor een rondweg bij Aar denburg en opschaling van rijksweg N61 in West-Zeeuws- Vlaanderen (de thuisbasis van Hennekeij). Als gedeputeerde voor ruimtelijke ordening moet Van Zwieten menigmaal de de gens kruisen met de milieufede ratie. Verlengstuk Voorzitter J. van der Doef van de ZMF geeft aan dat de provincia le steun niet kan betekenen dat de vereniging automatisch een verlengstuk van de provincie wordt. Hij constateert dat de WD nog altijd moeite heeft met het feit dat maatschappelijke organisaties als de ZMF betrok ken worden bij de beleidsont wikkeling van de provincie, een blik in de keuken mogen werpen en invloed proberen uit te oefe nen. De milieufederatie heeft een ei gen verantwoordelijkheid, be klemtoont Van der Doef. Voor stellen en plannen worden altijd kritisch bekeken. „We doen ge woon ons werk en maken een zorgvuldige afweging. Het is een dubbelrol die we als maat schappelijke organisatie spelen en die niet nieuw is. We doen er ook niet geheimzinnig over. Kennelijk kunnen beide heren zich daar niet mee akkoord ver klaren." Maait en vangt optimaal, ook in nat gras. 1300 Watt sterke electromotor. Optioneel uitte rusten als mulchmaaier. 36 cm aluminium maaihuis met 15 jaar garantie. Ook als bladzuiger te gebruiken door Turbo-ventilator. Test 'm zelf. www.vledder.nl De fabrikant van kwaliteitsgazonmaaiers. Ook de Briljantboog in de Terneuzense wijk Othene heeft inmiddels als bijnaam de Scheidingsbooggekregen. foto Charles Strijd SO0® door Rene Hoonhorst TERNEUZEN - Een aantal straten in de Terneuzense wijk Othenepolder ontleent zijn naam aan kostbare edelstenen. Maar bewoners van de Kristal- dreef, de Parelmoerboog, de Ko raalsingel, de Robijnboog, de Saffierdreef, de Smaragdboog, de Diamantsingel of de Bril jantboog halen de bijbehoren de, naar de juwelen genoemde huwelijksjubilea lang niet alle maal. Een briljanten trouwdag (65 jaar huwelijk) is in een nieuw bouwwijk natuurlijk niet snel te verwachtenMaar ook een pare len feest (30 jaar) is tegenwoor dig voor menig paar een brug te ver. Het percentage echtschei dingen stijgt in Zeeuws-Vlaan- deren nog sneller dan elders in Nederland, bleek deze week uit cijfers van de gemeenten. De Terneuzense Parelmoerboog spant de kroon. Voor de eerste huizen in de straat een jaartje geleden betrokken werden, haakten acht kopers al af omdat hun huwelijken op de klippen liepen. Wijkbewoners en mede werkers van projectontwikke laar Projektbouw hebben de straat daarom al gekscherend omgedoopt tot 'Scheidings boog'. De meeste bewoners van Parel moerboog weten dat hun straat een wat twijfelachtige reputatie VLISSINGEN - Minister Brinkhorst van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij neemt woensdag 3 april deel aan een discussiebijeenkomst van D66. Die wordt gehouden in hotel Arion te Vlissingen en begint om 19.30 uur. Naast .de bewindsman nemen aan de discussie over landbouw en natuur deelR. Geluk van het platform plattelandsvernieu wing Schouwen-Duiveland, J. Dingemanse-Hengst van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, G. van Zonne veld van de Zeeuwse Milieu Fe deratie, voorzitter P. de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland en T. van der Meer van de Co- operatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging. Discussie leider is T. Veraart. Overdag is Brinkhorst op bezoek bij het provinciaal bestuur. heeft. I. IJmker woont pas vier maanden, tot grote tevreden heid, in de straat. Zij had nog nooit van het hoge aantal schei dingen gehoord en heeft ook niets van een speciale sfeer in de straat gemerkt. Drie bewoonsters van de over kant van de straat wonen een paar maanden langer in de 'Scheidingsboog' en kennen de verhalen. Maar hun woongenot wordt er geen moment door aangetast, ook al niet omdat er op het moment geen woning te koop staat. De ergste ellende zat hem tot een half jaar geleden in het wach ten, vindt J. van Campenhout. „De woningen zouden al vorig jaar maart worden opgeleverd, maar het werd uiteindelijk een half jaar later. Veel mensen moesten voor die tijd al uit hun oude woning en dat gaf natuur lijk veel rompslomp en ergernis. Misschien dat een aantal huwe lijken daar niet tegen bestand was, maar ik neem aan dat er dan toch al meer mis was met de echtverbintenis." Haar man krijgt op zijn werk vaak de vraag of hij vanwege het echt scheidingsrisico nog wel in de Parelmoerboog durft te wonen. „Maar wij wonen hier prima naar ons zin. We zijn al zestien jaar getrouwd en denken het nog wel een tijdje langer vol te houden", lacht mevrouw Van Campenhout. J. Engelbrecht woont een paar deuren verder. Zij heeft haar ko peren trouwfeest (12,5 jaar) achter de rug en is ook al niet bang voor roestvorming in de huwelijksketen. „Het is hier mooi wonen in een leuke buurt, we houden het hier nog wel even vol." door Wilma Valk AARDENBURG - Ze zoeken el kaar op hun verjaardag nooit op. Jan Jansen uit Aardenburg viert namelijk zijn verjaardag op dezelfde dag als zijn zuster uit Hillegom. Hij werd gisteren 102. Zijn jongere zuster 99. Ze belde gisteren wel om haar broer te feliciteren. Burgemeester Straatsma was er wel. Hij bracht Jan Jansen gis teren namens de gemeente een bos bloemen en een taart met daarop 102. Daarnaast werd hij gefeliciteerd door vrienden, fa milie en bewoners en personeel van woonzorgcentrum Coens- dike. De Aardenburger woont daar vanaf zijn 93ste. Hij maakte de verhuizing van het oude naar het nieuwe gebouw mee en be moeide zich vooral met de aan leg van de tuin. Ook nu nog geeft hij aanwijzingen voor het werk in de tuin. Hij heeft zelf nog een stukje grond; de aardappelen zijn al geplant. „Dit is het laat ste jaar, volgend jaar moeten ze het maar zonder mijn hulp doen." Jan Jansen maakt graag een wandeling naar zijn zoon. „Best een flink stuk lopen, al doet hij het de laatste tijd met een rollator. Verder is hij nog heel flink al begint hij af en toe iets te vergeten. Maar dat mag ook wel", vertelt zijn zoon Jan jr. Behalve van zijn uitstapjes en zijn werk in de tuin geniet Jan Jansen iedere week van zijn postekop of hoofdkaas:' Bij zijn honderdste verjaardag kreeg hij van slager Vermeire hier in Aar denburg een soort abonnement, iedere week een bakje zo lang hij leeft en daar geniet hij nu al twee jaar van." Jan Jansen vierde gisteren zijn 102de verjaardag. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 20