PZC CDA wil actie Borst tegen fusie Ik ben een goed bestuurder geweest l ivera Man gewond bij brand woning Biggekerke Vijf jaar voor overvallen in vakantieparken Bij hoge nood is een café nog ver 17 Kamerlid stelt concentratie afdelingen ziekenhuizen aan de kaak VANDAAG OPENT LIVERA MIDDELBURG Spoorviaduct in slechte staat Oeeasion Spektakel 28-29-30 MAART zeeuwse almanak Opgeruimd MIDDEN donderdag 28 maart 2002 door Ab van der Sluis DEN HAAG - Het CD A-Kamer lid S. Buijs wil weten welke ac tie minister Borst (Volksge zondheid) onderneemt tegen de plannen van de ziekenhuisdi recties in Goes en Vlissingen om de afdelingen klinische kinder geneeskunde en klinische ver loskunde te concentreren in Goes. Hij heeft schriftelijke vra gen gesteld over de kwestie. De kindergeneeskunde en ver loskunde verhuizen naar Goes, omdat er voor een vertrekkende kinderarts geen permanente vervanger kon worden aange trokken. De bundeling met de Goese kinderartsen, maakt ook concentratie van de verloskun de noodzakelijk. De ziekenhuis directies denken met een goed verzorgde kinderafdeling meer kans te maken op de komst van nieuwe specialisten. Weliswaar komen twee Zuid-Afrikaanse kinderartsen om de nood voor een jaar te lenigen, maar zij mo gen vanwege Europese regels niet permanent worden aange steld. Wens De twee raden van bestuur wil len willen ook de fusie van het Ziekenhuis Walcheren en het Oosterscheldeziekenhuis door zetten. De directies gaan hier mee tegen de wens van de Twee de Kamer in. Die wil dat de basiszorg in elk ziekenhuis be- houden.blijft. Buijs wil weten of de minister op de hoogte is van het geplande (Advertentie) op onze muziekafdeling J.S. Bach Matthaus-Passion Johannes-Passion in veel verschillende uitvoeringen best verkocht tijdens de afgelopen Boekenweek |M. Vasalis De oude kustlijn vanavond vanaf 17-30 uur Brasserie menu romige peultjessoep en spinazietaart met geiten kaas (vegetarisch) of Franse steak met garnituur en chipolata bavarois voor 11,50 of 9,- (vegetarisch menu) zaterdag 30 maart 12.00-17.00 uur demonstraties 999 Games en Xbox De Kolonisten van Catan, Ban van de Ring en andere spellen 15.00-16.30 uur vertrek van de Vlissingse afde lingen naar Goes en van het voornemen van de raden van bestuur van de twee ziekenhui zen om de fusie door te zetten. De CDA'er vraagt Borst hoe de plannen zich verhouden tot de oproep van de Tweede Kamer om er bij ziekenhuizen en zorg verzekeraars op aan te dringen concentraties van functies te toetsen op bereikbaarheid. Daarbij wil de Tweede Kamer een ondergrens hanteren van dertig minuten. Uit een in janu ari verschenen rapport blijkt dat de bereikbaarheid van de gezondheidszorg te wensen overlaat. Mensen moeten te lang met de auto of het openbaar ver voer rijden om een ziekenhuis te kunnen bezoeken. Buijs wil weten of minister Borst de mening van zijn fractie deelt, dat het besluit van de ra den van bestuur van de twee zie kenhuizen in strijd is met een brief van de minister van 1 fe bruari jongstleden, waarin de ziekenhuizen van Vlissingen en Goes aangewezen worden als basisziekenhuis. Als Borst op die vraag bevestigend ant woordt, dan is het CD A-Kamer lid benieuwd welke actie zij on derneemt om de raden van bestuur op de vingers te tikken. De ziekenhuisdirectie van het ziekenhuis Walcheren stelt dat zij niet anders kan dan fuseren en afdelingen concentreren, omdat het Walcherse verzor gingsgebied van 100.000 inwo ners te klein is voor een maat schap die minimaal zes tot zeven specialisten moet tellen om alle disciplines te omvatten. Buijs vindt dat een foutieve re denering. „Ziekenhuizen mo gen het tekort aan specialisten en de door hen gewenste om vang van een maatschap niet gebruiken als basis voor de toe komst van de zorg." Hij wil we ten of de minister die mening deelt en of zij bereid is maatre gelen te treffen om de bereik baarheid van de basiszorg in Zeeuwse ziekenhuizen te ga randeren. De Biggekerkenaar raakte gewond aan zijn gezicht en handen toen hij een brandende frituurpan buiten wilde zetten. door Edith Ramakers BIGGEKERKE - Een oudere inwoner van Biggekerke is gisteren aan zijn ge zicht en handen gewond geraakt bij een uitslaande brand in zijn woning aan de Dorpsstraat. Een brandende frituurpan is waarschijnlijk de oorzaak van de brand. De man probeerde rond het mid daguur de pan naar buiten te brengen, maar liep daarbij brandwonden op. Zijn echtgenote kwam met de schrik vrij. De woning is bijna volledig uitgebrand. De blusgroep van Zoutelande werd bij gestaan door de Stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg. Het echtpaar is door buren uit de woning ge haald. „We hadden doorgekregen dat er vermisten waren. Toen we hier aankwa men, bleek dat buren het echtpaar geluk kig al gered hadden", zei officier van dienst M. Corbijn. Vlammen Bij aankomst van de brandweer sloegen de vlammen uit de voordeur en enkele ra men. Na ongeveer een half uur was er nog foto Ruben Oreel steeds veel rookontwikkeling. Corbijn: „Er is veel vernietigd. Helaas ontbrak de tijd om dierbare spullen te redden. Het echtpaar was behoorlijk van slag. Dit is een traumatische ervaring." De man werd voor behandeling van zijn brandwonden per ambulance naar Zie kenhuis Walcheren in Vlissingen ge bracht. Joan van Dijk-Sturm verwijt Middelburgs CDA niet nakomen afspraak met verrassende, creatieve arrangementen kijk ook op >v. bcbtewinkcl vniinederland.nl de Winkel KERY Beeld Geluid door Ab van derSluis MIDDELBURG - Joan van Dijk-Sturm (63) - sinds maan dag wethouder af - heeft aan den lijve ondervonden dat de politiek een hard vak is. Na acht jaar moest ze haar bureau leeg maken, de persoonlijke spulle tjes in kratten stoppen en de sleutels van het stadhuis inleve ren. De verkiezingsuitslag, waarbij haar WD één raadsze- tel verloor, verliep teleurstel lend, maar kwam niet als een verrassing. De liberalen hebben de tweede opeenvolgende nederlaag niet (Advertentie) de nieuwe grotere winkel op plein 1940—2 U bent van harte welkom en profiteer van onze openingsaanbiedingen Aanbiedingen ook bij Livera in Goes aan Joan van Dijk-Sturm te wij - ten. „Ik weet gewoon", zegt ze zelfverzekerd, „dat ik een goed bestuurder ben geweest. Erg hé, om dat van jezelf te moeten zeg gen." De vele vazen vol bloemen en de schriftelijke dankbetui gingen van allerlei instellingen en organisaties in haar woning in de Veerse Poort onderstrepen dat ook anderen in haar een goe de wethouder zagen. Ze was en is recht door zee, fel in het debat, nijdig als haar onrecht werd aangedaan. Leefbaar Middelburg heeft meegelift op de hype van Pim Fortuyn ('ik snap niet wat men sen in die man zien') en trok stemmen bij ontevreden bin nenstadsbewoners die hun auto niet meer voor de deur kunnen parkeren. De Christenunie heeft het behoud van de drie raadszetels te danken aan de sterke aanhang en de PvdA (vijf raadsleden) is weer terug op het niveau waar de partij hoort. Sa men met het CDA en de WD had een mooi college gevormd kunnen worden, analyseert Van Dijk-Sturm. Afspraak „We hadden een afspraak met het CDA, dat we elkaar als col legepartijen niet zouden laten vallen", blikt ze terug op de ver kiezingsavond. „Daarna is de omslag gekomen. Vooral Sjoerd Buisman (CDA-fractievoorzit- ter, red.) wilde niet meer met mij verder. Ik heb de reden nooit be grepen. Mij werd verteld dat de WD opnieuw had verloren en dat men de Christenunie bin nenboord wilde houden. Ach, dat zijn leuke verhalen, maar is dat nu de werkelijke reden De PvdA kwam ook wel met eisen binnen. Die waren natuurlijk een lijstverbinding met Groen - Links aangegaan, om er iets te doen." De zaterdag na de verkiezingen kreeg Van Dijk-Sturm al be richt dat zij 'er ernstig rekening mee moest houden' dat zij eruit zou vallen, maar dat een andere Joan van Dijk-Sturm moest toezien hoe het nieuwe, VVD-loze, college zich presenteerde. Vierde van rechts burgemeester Schouwenaar tussen enkele ambtenaren. foto Lex de Meester WD-kandidaat wel kon reke nen op steun. „Zo werkt het niet. Andere partijen bepalen natuurlijk niet wie wij als wet houder leveren." Van Dijk- Sturm ('maar het blijft gissen') denkt dat zij om partijpolitieke redenen is gewipt. Jongstleden maandag was een rotdag, na een paar nachten slecht slapen. Het bureau moest leeg.,Ik ben daar dagen heel erg mee bezig geweest. Ik heb tegen mezelf gezegd: kom op, je bent een grote meid. Je moet je reali seren dat een politiek bestaan onzeker is. Dramatisch doen heeft geen zin. Het overkomt ve len in de politiek. Kijk maar naar Borsele, waar wethouder Vollaard na twintig jaar weg moest." In het tijdperk Van Dijk-Sturm kwam het organisatiebureau Berenschot binnen, dat een cul tuurverandering binnen het ambtelijk apparaat tot stand bracht. Uit haar koker kwamen beleidsnotities, onder meer over het jeugdbeleid, onderwijs en het welzijnsveld. Een lijstje van gerealiseerde punten heeft ze niet voorhanden, uit angst min der belangrijke punten te verge ten. Het nieuwe stadskantoor staat in de steigers en met het jongerencentrum Midgard komt het wel goed. Vier jaar Om aan alle geruchten een einde te maken; Joan van Dijk-Sturm blijft de volle vier jaar in de raad. Ik heb ook altijd geroe pen dat het niet verstandig is om, als je geen wethouder wordt, niet in de raad te gaan zitten. Dat kan echt niet. Dan krijg je de naam dat je alleen maar uit bent op mooie baan tjes. Ik zit gewoon de volle vier jaar uit. Klaar." Wel heeft ze in overleg met de fractie besloten om geen zitting te nemen in commissies, die haar oude por tefeuilles behandelen. „Ik heb geen zin om schaduwwethouder te worden." Ze wil meepraten over alge meen bestuur, financiën en ruimtelijke ordening. „Maar", waarschuwt ze alvast, „ik blijf wel op het vinkentouw zitten. Wat overblijft is de schrale troost, dat ze voor zichzelf kan zeggen dat ze werkweken maakte van zestig uur en haar inzet meer dan honderd procent was. „Ik heb dat gedaan vanuit een zekere bevlogenheid. De bloemen en de post - ook van mensen van wie ik het niet ver wachtte - geven aan dat mensen mij gerespecteerd hebben." Ze was, zegt ze, niet gehecht aan het pluche, maar wel aan de baan, „Ik zit nu ook op een plu- chenstoel, alleen in de raadzaal. Ik heb acht mooie jaren gehad en dat is nu afgesneden. Jam mer, maar het is geen halszaak." door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 24-jarige man uit Terneuzen is gisteren door de rechtbank in Middel burg voor diefstallen met ge weld veroordeeld tot vijf jaar cel. De Terneuzenaar pleegde vorig jaar september samen met een 28-jarige man uit Dordrecht twee gewapende overvallen op vakantiewoningen in Kamper land. In de strafmaat van de Terneu zenaar werd zijn aandeel in een smokkel van xtc-pillen naar de Verenigde Staten en zijn betrok kenheid bij een professionele hennepkwekerij in Oostkapelle meegenomen. De Dordtenaar kreeg drie jaar gevangenisstraf plus negen maanden voorwaar delijk opgelegd. De daders moe ten circa 8500 euro aan de slachtoffers betalen. Een 32-ja- rige inwoner van Philippine werd wegens medeplichtigheid veroordeeld tot 180 dagen ge vangenisstraf, waarvan 104 da gen voorwaardelijk en 120 uur taakstraf. De Terneuzenaar en de Dordte naar overvielen op 1 september 2001 een Duits echtpaar in hun woning op Roompot Marina. Ze belden op die zaterdagmorgen om negen uur aan. Toen de deur werd opengedaan, trokken ze meteen een wapen. Daarna doorzochten ze de woning. Ze maakten tweeduizend gulden, bankpasjes en mobiele tele foons buit. Ze waren echter vooral uit op de dure auto van het echtpaar. De overvallers na men de autosleutels en gingen er met een BMW 524 vandoor. De slachtoffers werden gekneveld in de badkamer achtergelaten. Banjaard Een tweede overval werd op identieke wijze precies een week later gepleegd op een va kantiewoning in de Noordzee Résidence De Banjaard. Nadat ze de Duitse bewoners hadden gekneveld pikten de mannen naast andere waardevolle spul len hun auto, een Volvo, mee. Het was de bedoeling om de twee buitgemaakte auto's door te verkopen aan een handelaar in België. De Dordtse dader werd aan de grens bij Luxem burg in de gestolen Volvo aange houden. De Terneuzenaar werd opgepakt in Spijkenisse. Hij had een schuld van een ton te vereffenen met een Belgische crimineel, van wie hij geld had geleend voor het opzetten van de hennepkwekerij. De Dordtenaar had net een ge vangenisstraf voor drugssmok kel in Noorwegen uitgezeten, toen hij contact zocht met zijn Terneuzense compaan. De Philippinenaar had op de uitkijk gestaan bij een van de gewapende overvallen. 's-HEER ARENDSKERKE - Het viaduct over de spoorlijn bij 's-Heer Arendskerke verkeert in zo'n slechte staat dat er binnen enkele jaren een nieuw ge bouwd moet worden. Het via duct dateert uit 1932. (Advertentie) door Mieke van der Jagt GOES - Het Masterplan voor de Goese binnenstad is prachtig, veelbelovend. Dat vindt ook I. Dekker uit 's Heer Hendrikskin deren. Maar er ontbreekt één belangrijk ding in de ogen van Dekker, die zich tot de senioren mag rekenen, en dat is een uri noir. „Overal in de wereld zie je die dingen, soms ware kunst werken. Maar in Goes, ho maar. Daar slingeren ze de ene na de andere wildplasser op de bon." Nu is Dekker geen tegenstander van het beboeten van zuip- schuiten die hetgeen ze in het café geladen hebben, daar ook moeten lossen. „Natuurlijk, daar moet je hard tegen optre den, maar niet zonder dat je de mogelijkheid schept om een fat soenlijke plas te doen op een daarvoor bestemde plaats." Dekker probeert al jaren be stuurders warm te krijgen voor een behoorlijke pisbak. „Kijk, ik ben ook een potentiële wild plasser geweest, zoals zoveel mannen boven de zestig. Geluk kig ben ik er door medicatie een eind van genezen, maar ik kan j e verzekeren dat een vergrote prostaat veel mannen geen keu ze laat." „Een paar jaar terug bezocht ik de Johannes Passion in de ka tholieke kerk. De gemiddelde leeftij d van het publiek zat ruim boven de zestig. In de pauze moesten er drommen mannen, en ook vrouwen, een plas en een paar insiders waren natuurlijk het eerste bij die ene wc die daar is. Met een clubje heren in hoge nood ben ik naar het openbaar toilet in de Ostendestraat gelo pen, maar dat bleek 's avonds dicht. Daar stonden we dan. Je hebt haast geen andere moge lijkheid dan maar een plas tegen een gevel te doen." In de pauze's van concerten die daarna kwamen, spurtte Dek ker meteen naar een cafeetje in de buurt waar hij dan snel een consumptie bestelde om meteen door te racen naar het toilet. „Maar dan is zo'n cafeetje nog ver, hoor." Vorige week maakte Dekker zich erg boos op een kanton rechter die een Vlissingse wild plasser van bijna zeventig niet alleen een boete oplegde, maar ook een preek gaf. „Ik heb meteen de rechtbank gebeld om te vragen hoe oud die rechter is. Nog geen vijftig, werd me verteld. De officier van justi tie was een vrouw van midden dertig. Die heeft niet eens een prostaat. Dat zo'n rechter dan zegt dat je maar in je broek moet piesen, vind ik ronduit belache lijk. Die heeft zijn preek tegen de verkeerde gehouden." (Advertentie) VAN Pt GEZAMENLIJKE GOESE AUTODEALERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL 1.300,- OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN Er werden gasten verwacht. Vandaar dat de logeerkamer in dat Middelburgse huis met bezemen werd gekeerd. Alle spullen die er in de loop van de tijd waren terechtgeko men, werden verwijderd en zo kwamen barbiepoppen, koffers vol kleertjes, meubel tjes, een verkleedkist en knuffels tijdelijk op de over loop terecht. Tot genoegen van Robin van vier, die zich dagenlang zeer vermaakte tussen de puinho pen. Toen vond haar moeder het welletjes. Er moest orde worden geschapen en Robin diende daartoe de handjes uit de mouwtjes te steken. Daar ziet Robin nooit veel in en dus sloeg haar moeder, om het goede voorbeeld te geven, vast aan het sorteren. Robin bezag dat met een wel willende blik en zei, op aan moedigende toon: „Zie je wel mam, grote men sen kunnen ook best zélf op ruimen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 17