Alleen Kluivert verwarmt het hart Volgende generatie mist beslissende slag Tijd dringt voor Heister en Keen Paul Haarhuis coach Fedcup en Daviscup Assa Abloy pakt wind snelste op Oranje wint van Spanje, maar wedstrijd kan slechts bij momenten boeien Van der Meulen maakt rentree Morozevitsj neemt leiding over Etappezege Guerini in Pal Voshart in selectie voor EK Zusjes Williams tegenover elkaar Recordbedrag voor shirt Pele donderdag 28 maart 2002 door Henri van der Steen ROTTERDAM - In het buiten land zullen ze denken dat het Nederlands elftal onder nieuwe leiding weer stevig aan de weg timmert: 1-1 tegen Engeland en gisteravond 1-0 tegen Spanje. De schone schijn van voetbal uitslagen bedriegt echter ook deze keer. Er viel in een halfvolle Kuip bar weinig te genieten. Dat idee van Cruijff en Keizer van die Mas terclass moet misschien toch eens in de praktijk komen. Dan kunnen Jonk en Van der Kuijlen eens voordoen hoe je een bal passt, Houtman en Huizingh een les koppen verzorgen en Van 't Schip en Broeken de aange sneden voorzet demonstreren. Het hardst is een cursus acties maken van node. Bijna geen en kele Oranje-international komt tegenwoordig nog een man voorbij, zeker niet op techniek. De oude Wiel Coerver moet thuis in Kerkrade met het zweet tussen de tenen hebben zitten kijken. De enige die het hart van de lief hebber even verwarmde was Patrick Kluivert. Zijn hoogte punt had hij in de 27e minuut toen hij twee keer kort na elkaar voetbal tot kunst verhief. Het leek wel ballet waarmee Klui vert bezig was. Op de toppen van zijn tenen draaiend, legde hij twee keer achtereen twee Spanjaarden in de luren. Zijn tweede actie besloot Kluivert met een weergaloos passje op Cocu, die de kans natuurlijk weer met een zwak schot ver prutste. Vier minuten later was het toch 1-0. Van Bommel zag en vond de vrije Makaay die misschien wel zijn beste Oranje-moment aller tijden had. De spits van Depor- tivo controleerde, liep door, keek, wachtte en speelde Has- selbainkaan, die kiezelhard uit haalde, helaas voor hem vol op Canizares, die blij was met de corner die het gevolg was. Hij was minder blij met het vervolg, want Frank de Boer kopte de hoekschop van Overmars soe verein binnen. Spanje viel intussen, na een goe de openingsfase, vies tegen. De ploeg wist de grote kleine Raul niet te vinden en kwam al snel niet meer aan behoorlijk combi natievoetbal toe. Nederland neutraliseerde Spanje eigenlijk net zo makkelijk als dat anders om het geval was. Resultaat: een trut van een wedstrijd. Advocaat en Van Hanegem kun nen onmogelijk veel wijzer zijn geworden van het gerommel. Het zal echter toch ook hun ana lyse moeten zijn dat Oranje voetballend, passend vermogen tekort komt. Het zou een beetje helpen als Cocu linksback wordt en Van Bronckhorst straks op diens plaats komt te spelen, maar spelers met het statuur van Cocu worden nu eenmaal niet tot back gedegra deerd. Vermoedelijk zou Cocu trouwens in zo'n geval de voor keur gaan geven aan Barcelona en even voor een Oran j e-selectie bedanken. Taakbewustheid Cocu speelde overigens goed, want hij rakkerde en vocht weer als altijd. De meesten scoorden wel een voldoende, vooral met him taakbewustheid. Zo kwa men ook de invallers Ooijer en Landzaat aan een voldoende. Ronald Waterreus was, net als in zijn eerste interland, niet op een fout te betrappen. Makaay en Hasselbaink deden het behoor lijk tot goed, scoorden alleen niet. Sikora, vanaf links, Paau- we en ook Ricksen (84e minuut mochten nog even meedoen, maar toen had de wedstrijd het stadium van de volstrekte over bodigheid al lang bereikt. Zelfs van Kluivert werd na rust niets meer vernomen. Frank de Boer - die op twee maanden voor het einde van het seizoen nog niet weet of hij bij Barcelona mag blijven - werd dus de matchwinner, net als in de uitwedstrijd, eind 2000, toen Van Gaal het eens met een 5-3- 2-opstelling probeerde. Ook toen scoorde De Boer uit een corner, ook toen van rechts. Het nut van de wedstrij d zit hem dus misschien alleen in het mo ment dat Advocaat, vanwege de weigering van Van Hooij donk en Bosvelt, ferme taal sprak over de noodzaak van interna tionals die voluit voor de goede zaak willen staan. Vanuit zijn positie was dat natuurlijk te recht, hoewel straks pas zal blij ken hoeveel die woorden waard zijn. Want naar verwachting zit Pi-Air er straks, als het er echt om gaat, natuurlijk weer ge woon bij. Nederland - Spanje 1-0 (1-0). 32. Frank de Boer 1-0. Scheidsrechter: Nilsson (Zwe). Gele kaart: Joaquin Puyol (Spanje). Aantal toeschou wers: 22.000. Nederland: Van der Sar (46. Water reus); Reiziger, Stam (46. Ooijer), Frank de Boer, Numan (71. Paauwe Van Bommel (64. Landzaat), Klui vert, Cocu; Makaay (85. Ricksen), Hasselbaink en Overmars (68. Siko ra). Spanje: Canizares; Puyol, Nadal (77. Curro Torres), Hierro (46. Cesar Juanfran; Joaquin (46. Tiko), Ser gio, Helguera (46. Capi), De Pedro (68. Vicente); Raul (46. Valeronen Morientes (46. Tristan). GPD Patrick Kluivert slalomt sierlijk door de verdediging van Spanje. foto Hans van Weel/GPD AMSTERDAM - Olof van der Meulen keert terug in het Ne derlands volleybalteam. De olympisch kampioen van Atlanta speelt dit seizoen bij Omniworld/AMVJ als een 'jonge hond' en verklaarde zich gaarne bereid in elk geval het eerste ge deelte van de kwalificatie voor het Europees kampioenschap in eigen land mee te maken. Oranje speelt half mei tegen Spanje, Slovenië en Macedonië. De Friese diagonaalaanval ler staat echter niet op de lijst van achttien voor de World Lea gue 2002. ANP MONTE CARLO - De Russische schaker Alexander Moroze vitsj heeft in de tiende en voorlaatste ronde van het Amber- toernooi de leiding overgenomen van de Spanjaard Sjirov. Het was een merkwaardige ronde, waarin de favorieten ver lamd leken door spanning. Alleen Morozevitsj had er geen last van. Hij rekende af met een directe concurrent, Barejev: 2-0. Morozevitsj won beide pai-tijen door tijdsoverschrijding van zijn tegenstander. Sjirov speelde tweemaal remise tegen Leko, terwijl de overige kanshebbers vreselijk in de fout gingen. Gelfand verloor met 2-0 van Van Wely, die tot de tiende ronde geen partij had ge wonnen. Ivantsjoek verloor met 1 1/2-1/2 van Almasi, onder meer doordat hij in de blindpartij zomaar een stuk weggaf. ANP PAL - Giuseppe Guerini heeft de derde etappe van de Cata laanse Week gewonnen. Het was een rit met aankomst op de Col de Pal, een berg van eerste categorie. De Italiaan, rijdend in dienst van Telekom, liet de Spanjaard Juan Miguel Merca- do achter zich. Mercado nam dankzij zijn tweede plaats de leiderstrui over van zijn landgenoot Juan Carlos Dominguez. Alessandro Petacchi is één van de succesvolste renners van dit voorjaar. De Italiaan boekte gisteren al zijn achtste overwin ning van het seizoen. Dankzij zijn ritzege in de tweede etappe van de Internationale Wielerweek behield hij leiderstrui Pet acchi versloeg na een rit over 197 kilometer van Riccione naar Faenza in de sprint zijn landgenoot Bennati en de Duitser Bratkowski. ANP VLISSINGEN - Deetos-speler Dennis Voshart is opgenomen in cle nationale korfbalselectie, die volgende week deelneemt aan het EK in het Spaanse Terrassa. Daniël Huizebosch moet de titelstrijd in Catalonië aan zich voorbij laten gaan vanwe ge een blessure. Bondscoach Jan Sjouke van den Bos heeft Joost Preuninger van Fortuna als zijn vervanger opgeroepen. Verder zijn geselecteerd: Jonni en Tim Abbenhuis, Mandy Loorij en Kees Slingerland van de kersverse kampioen in de zaal Die Haghe, Jiska Brandt, Daniëla Riet en Erik Simons (Deetos), Marloes Preuninger (Fortuna), Heieen van der Wilt, Marjan de Jong, Leon Simons (Blauw Wit) en Taco Poelstra (Nic./vcd). MIAMI - De Amerikaanse tenniszussen Serena en Venus Wil liams gaan bij de Masters Series in Miami voor de zevende keer de strijdmet elkaar aan. De als achtste geplaatste Serena verzekerde zich gisteren van een nieuwe 'Sister Act' op de ten nisbaan via een verpletterende zege op de als derde gerang schikte Martina Hingis. De Zwitserse werd in 59 minuten uit het toernooi geslagen door de jongste Williams: 6-4 6-0. Titel verdediger Venus plaatste zich dinsdag al bij de laatste vier door een zege op de Russische Elena Dementieva. RTR door Koen de Vries PAPENDAL - De tijd begint te dringen voor het Nederlandse tafeltennis. Op de Europese kampioenschappen, van 30 maart tot 7 april in Zagreb (Kro atië), krijgen de schaarse top pers één van hun laatste kansen te scoren op een internationaal titeltoernooi. De enige Nederlandse kansheb bers op een medaille zijn Trinko Keen en Danny Heister. De ja ren beginnen voor het duo ech ter te tellen. Beide spelers zijn 31 en beginnen aan hun zevende EK. De rest van de mannen- ploeg bestaat uit spelers die nog lichtjaren verwijderd zijn van de Europese top: Kalun Yu (20), Michiel Jansen (19), Daan Slie pen (20) en Frank Rengenhart (19). „Ik hoop dat ze wat zullen leren in Zagreb", zei een licht teneer- geslagen bondscoach Yang Jianhua gisteren. „Het zal nog lang duren voordat zij de rollen van Keen en Heister kunnen overnemen. De Olympische Spelen van Athene zijn mis schien een breekpunt. Het is de vraag of Keen en Heister daarna nog voor het Nederlands team zullen uitkomen." Yang voelt zichbehoorlijk machteloos in deze situatie. „Ik kan niet met mijn vuist op tafel slaan. Als ik dat doe, bestaat de kans dat die jonge jongens ver trekken. Dan blijft er niemand meer over. De basis in Neder land is veel te smal." De Nederlandse vrouwen zijn bij voorbaat kansloos op het EK, want zij worden door de Nederlandse tafeltennisbond (NTTB) niet afgevaardigd. In de lichting die de leemte van de toppers-van-toen (Bettine Vriesekoop, Mirjam Kloppen burg, Gerdie Keen) op moet vul len, ziet de NTTB weinig toe komst meer. Voor de jonge talenten komt een EK volgens de bond nog te vroeg. Vanaf sep tember wordt, gelijk aan de op zet bij de mannen, begonnen met een groep speelsters die on der leiding van bondstrainers vier dagen per week kunnen trainen. Gat Het gapende gat is ontstaan door het systeem van opleiding. Heister en Keen zijn de laatsten van een generatie die zich op ei gen kracht bij een club omhoog heeft gewerkt. Het ultieme voorbeeld van dit systeem is Bettine Vriesekoop, die van de eenzame trainingen in het zaaltje van Avanti uit Ha- zerswoude bijna een levens werk maakte. Toen de bronnen bij de clubs droogvielen, gebeurde er jaren lang niets. De taken van de clubs zijn pas sinds kort overge nomen door de NTTB. Dat er zulke grote gaten vallen tussen generaties sporters mag ook NOCNSF zich aantrekken. De sportkoepel verleent veel facili teiten aan echte toppers, maar deed tot voor kort weinig voor mensen die de top willen berei ken. Heister en Keen, voorlopig dus Neerlandshoop, reizen vandaag met een goed gevoel af richting Zagreb. Het duo stijgt nog steeds op de wereldranglijst. Trinko Keen staat 21e, Danny Heister 23e. Vooral Heister is goed in vorm. Hij versloeg de laatste maanden tal van wereldtoppers. „Ik sta er beter voor dan ooit en ben heel benieuwd wat er in Zagreb gaat gebeuren", vertelde hij gisteren hoopvol. GPD LONDEN - Een onbeken de verzamelaar heeft voor 250.000 euro een voetbal shirt van Pele bemach tigd. Het Londense vei linghuis Christie's heeft de recordopbrengst giste ren bekendgemaakt. Het gaat om het tricot met rugnummer tien dat de le gendarische Braziliaanse voetballer droeg in de fi nale van de wereldbeker in 1970. Het oude record stond op naam van de Engelsman Geoff Hurst. Zijn shirt uit de wereldbekerfinale En- geland-Duitsland in 1996 deed bij een veiling in sep tember 2000 ongeveer 145.000 euro. Overigens twijfelt de. toenmalige Braziliaanse bondscoach Mario Zagal- lo aan de echtheid van het kledingstuk. Hij beweert in het bezit te zijn van het tricot dat Pele in de eerste helft droeg. Conditietrai ner Admilo Chirol zou het shirt hebben dat de voet baller in de tweede helft aan had. GPD Baden Cooke wint Dwars door Vlaanderen door Ad Pertijs WAREGEM - Dwars door Vlaanderen, gisteren gewonnen door de 23-jarige Australiër Ba den Cooke, geldt als dé 'op- warmkoers' voor de belangrijke klassiekermaand april. De meeste leden van de huidige, ge rijpte Nederlandse wielertop kennen kort voor die grote koer sen zo hun zorgen. Dekker (beenbreuk), Van Bon (zitvlakblessure), Blij levens (conditieachterstand), Moeren hout (kuitblessure), Hoffman (nerveus zoekend naar oude vorm), Knaven en Koerts (bei den even ziek geweest) waren gisteren dan ook om verschil lende redenen niet in staat Dwars door Vlaanderen nog eens oranje te kleuren. Het was aan de volgende generatie om in de voetsporen te treden van oud-winnaars als Priem, Raas, Van Meer, Nijdam (2x), Talen en Hoffman (2x). De jongeren toonden werklust te over, maar op de meet waren ze niet bij het verdelen van de prijzen. „Ik weet niet of dat met van onze sportredactie EINDHOVEN - Paul Haarhuis wordt coach van het Neder landse Daviscup- en Fedcup- team. Hij heeft gisteren in een gesprek met technisch directeur Hans Felius van de KNLTB een akkoord bereikt. Beide partijen hebben de intentie uitgespro ken tot minimaal 2004 in deze constructie te werken. De werk zaamheden van Haarhuis bij de vrouwen gaan per direct in. Zodra hij zijn actieve loopbaan beëindigt, zal hij ook bij de mannen de taak als coach gaan vervullen. Haarhuis zal in elk geval dit jaar nog actief blijven als speler. Ne derland speelt in september een promotie-/degradatiewedstrijd voor behoud in de wereldgroep. Haarhuis gaat bij beide teams samenwerken met captain Tjerk Bogtstra. De Eindhove- naar zal alleen in de week van de wedstrijden in de Daviscup en een gebrek aan ervaring te ma ken heeft", zei Karsten Kroon, de 26-jarige gelegenheidskop man van Rabobank. Een groep van veertien renners glipte uit eindelijk bij de rest vandaan. „Je kunt niet-met elke ontsnap ping meespringen", zei Kroon schouderophalend over de be slissende fase in de koers. „Tij dens het zwaartepunt van de wedstrijd, zo rond de Kware- mont, zaten we wel keurig voor aan met twee, Coen Boerman en ik. In een groep van twaalf. Dat is dus niet verkeerd." Op diezelfde Kwaremont kwam definitief een einde aan de 'vlucht van de dag' van een an dere Rabobank-renner, Matthé Pronk. Hij viel aan na dertien kilometer en bouwde een voor sprong op van twaalf minuten. De Noord-Hollander houdt van dergelijke zware klussen. Het liefst iedere dag. „Want ik ga nooit naar de kloten." Hij hield het 130 kilometer vol. Ritme Na de vlucht van Pronk nam Max van Heeswijk even het heft in handen. Hij reed hard de Pa- Fedcup intensief met de spelers bezig zijn. De werkzaamheden daarbuiten blijven in handen van Bogtstra. Jaarlijks vinden evaluaties met de technisch di recteur, captain, spelers en speelsters plaats. Haarhuis maakt volgende maand bij de play-offs van de tennissters voor promotie naar de wereld- groep zijn debuut als coach. Haarhuis was vorig jaar voor de tennissers dé kandidaat om Mi chiel Schapers op te volgen als captain. Aangezien de dubbel- specialist zijn actieve loopbaan nog wilde voorzetten, werd Tjerk Bogtstra als interim-cap tain aangesteld. Omdat Haar huis nog langer wilde blijven spelen, werd Bogtstra definitief captain. Hij heeft regelmatig de wens uitgesproken Haarhuis bij het team betrokken te houden. De KNLTB leek mede door ont breken van een hoofdsponsor financieel weinig ruimte te heb ben, maar is er toch met Haar huis uitgekomen. ANP terberg op, veroverde een voor sprong van vijftien tellen. De Limburger had nooit de intentie voorop te blijven. „Voor mij was dit een wedstrijd om weer te wennen aan het ritme van de Vlaamse koersen. Vanaf zater dag, de E3-prijs, wil ik er echt staan." Daarna namen de ploegen van de specialisten het werk over. Mannen als Van Petegem, Mu seeuw, Rodriguez, Bodrogi, Peers en Cooke verzamelden zich vooraan. Rabobank miste die slag en ploegleider Adri van Houwelingen zette al zijn man schappen op kop van de grote groep. Alleen Kroon mocht zich sparen. Op het moment dat de koplopers op twaalf kilometer voor de meet gegrepen werden, slaagde Kroon er echter niet in met de daaropvolgende ont snapping mee te springen. „Natuurlijk ben je daar vooraf een beetje bevreesd voor", zei Van Houwelingen. Desondanks had hij geen spijt van zijn keuze om te rijden achter de koplo pers. „We hebben er bewust voor gekozen om de renners minder dagen te laten koersen. Alleen moet je jezelf de dagen dat je rijdt, wel willen laten zien." Kroon is de man die dit seizoen zijn kans moet grijpen in koer sen als Dwars door Vlaanderen. „In dat opzicht heeft hij het vandaag niet waargemaakt. Jongens als Karsten denken in de koers te veel aan wat er nog komt. Ze focussen zich op de op papier zware gedeelten. Ze moeten echter meer rijden met de instelling van Sörensen. Dus meegaan en aanvallen waar nie mand het verwachtWaar ieder een wel verwacht dat het gebeurt, gebeurt het immers zelden. Ook vandaag niet." Winnaar Cooke is zo'n onbevan gen coureur. „Ik kon op mijn computertje alleen de afstand bijhouden. Het parkoers en al zijn hellingen kende ik totaal niet. Iedere keer als het tempo omhoog ging, schoof ik veilig heidshalve maar naar voren", zei de Australiër, wiens over gang naar Rabo afgelopen herfst op het laatste moment af ketste. Op weg naar de meet ver wachtte iedereen hem in de spurt. „Maar mijn benen waren op. Dus viel ik kort voor de fi nish maar aan. De rest keek el kaar aan en ik was inderdaad weg." GPD De Illbruck (rechts) en de Assa Abloy vochten felle duels uit in de strijd om de eerste plaats. foto Rick Tomlinson/RTR van onze sportredactie MIAMI - Het Zweedse jacht Assa Abloy heeft de vijfde etappe van de Volvo Ocean Race ge wonnen. Schipper Neal McDonald en zijn bemanning gingen in de nacht van dinsdag op woensdag met een kleine voorsprong op Illbruck en Tyco als eerste over de finish in Miami. Illbruck be hield met de tweede plaats de leiding in de tus senstand. Illbruck ging in de etappe, die op 9 maart begon in Rio de Janeiro, lange tijd aan de leiding. Door materiaalpech verloor schipper John Kostecki zijn voorsprong. Terwijl de drie boten in een nek-aan-nekrace op weg gingen naar de finish, viel de wind weg. Assa Abloy reageerde het snelste toen de wind weer opstak. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15