Veel autisten hebben groot hoofd Alarmhorloge kan levens redden Consultatieteams in basisonderwijs Kijk naar de pijn achter de wond Bloeddrukverlager redt levens Onderzoek van borstkanker Nieuwe behandeling lui oog Seksuele lokstof voor vrouwen Alzheimer met test op te sporen Kauwgom verbetert geheugen Onderzoek moet meer informatie opleveren over hoofdomvang van kinderen Film goed voor schizofrenen spreekuur ATLANTA - Behandeling van mensen met hoge bloeddruk met het medicijn losartan zou de kans op een beroerte met een kwart verlagen. Onderzoekers vergeleken de behandeling met het gebruik van betablockers, de gangbare therapie. Dat blijkt uit de zogeheten LIFE-studie die vorige week be kend is gemaakt. De bevindingen verschenen in het medische tijdschrift The Lancet. Tevens zou het gecombineerde risico op hart en vaatziekten en het overlijden hieraan bij gebruik van losartan, dat in Ne derland bekend staat onder de naam Cozaar, met 13 procent dalen. ANP SITTARD - Uitzaaiingen bij borstkanker kunnen beter wor den opgespoord als niet alleen een lymfeklier in de oksel hier op wordt nagekeken, maar ook een lymefklier achter het borstbeen. Bij vijf procent van de patiënten bevat de oksel- klier geen uitzaaiingen, maar de klier bij het borstbeen wel, stelde F. van der Ent (Maaslandziekenhuis, Sittard) in Barce lona tijdens een congres over borstkanker op grond van vijf jaar ervaring. Voor de behandeling is het van belang te weten of er sprake is van uitzaaiingen. GPD WASHINGTON - In plaats van bij de behandeling van een lui oog bij kinderen het goede oog dagelijks een tijdje af te plak ken, kan beter het goede oog met atropine worden gedrup peld. Deze stof maakt dat het goede oog tijdelijk minder scherp ziet, waardoor het luie oog, net als door het afplakken, wordt getraind. Kinderen vinden het druppelen echter min der vervelend dan het afplakken, concludeert de Amerikaan se Pediatrie Eye Disease Investigator Group uit een studie bij ruim 400 kinderen. GPD SAN FRANCISCO - Een parfum dat verrijkt is met een fero moon, een seksuele lokstof die voorkomt in zweet, maakt vrouwen driemaal zo aantrekkelijk voor mannen, constateert N. McCoy (San Fransisco State University) in het vakblad Physiological Behaviour op grond van proeven bij 36 vrou wen. McCoy wil de (kunstmatig nagemaakte) stof gaan ver werken in parfums en cosmetica. GPD WASHINGTON - Een simpele bloedtest geeft, althans bij muizen, een goede indruk van de hoeveelheid amyloïd-bèta in de hersenen, schrijft R. DeMattos (Washington University St. Louis) in het wetenschappelijk vakblad Science. Het opho pen van dit eiwit in de hersenen wordt verantwoordelijk ge acht voor het ontstaan van de ziekte van Alzheimer. Als deze test ook bij mensen werkt, zou het ontstaan van de ziekte van Alzheimer al kunnen worden opgespoord voordat er geheu genproblemen merkbaar zijn. GPD NEWCASTLE - Kauwgom kauwen verbetert de werking van het geheugen. Dat stelde A. Scholey (University of Northum- bria, Newcastle) tijdens een bijeenkomst van de British Psy chological Society in Blackpool op grond van een onderzoek onder 75 proefpersonen. Kauwgomkauwers haalden circa 30 procent hogere scores bij geheugentesten dan niet-kauwers. Een goede verklaring voor de bevinding heeft Scholey nog niet. GPD dinsdag 26 maart 2002 door John Bruinsma UTRECHT - Wat is het verband tussen een groot hoofd en autis me? En wanneer ontstaat het? In Utrecht wordt er langlopend onderzoek naar gedaan. „Hoe eerder je het weet, hoe beter je mensen kunt helpen." Sophie Willemsen-Swinkels kijkt met een andere blik naar kindei'en met grote hoofden dan de meesten van ons. Dat komt door haar werk als wetenschap per bij de afdeling kinder- en jeugdpsychiatrie van het Uni versitair Medisch Centrum Utrecht. Willemsen coördineert een langlopend onderzoek naar de relatie tussen autisme en hoofdomvang. Dat er een ver band is, is wel zeker. Maar wat het precies is en wanneer en waar het ontstaat, moet duide lijk worden uit dit wetenschap pelijk project, dat door de Her- senstichting wordt gesteund. Nota bene: niet elk kind met een groot hoofd heeft autisme. Wel is uit eerder onderzoek duide lijk geworden dat één op de drie autisten een groter hoofd en hersenvolume heeft dan mensen van vergelijkbare leeftijd en lengte die zonder deze ontwik kelingsstoornis door het leven gaan. Ook is bekend dat het hoofd niet al bij de geboorte op vallend groot is, maar dat de omvang ervan in een later stadi um van de ontwikkeling - er gens tussen het nulde en zesde jaar - ineens toeneemt. Maar wanneer die versnelde groei precies optreedt, is niet duide lijk. Daar moet het Utrechts on derzoek, onder begeleiding van prof. dr. J. Buitelaar, antwoord op geven. Autisme is een stoornis die ertoe kan leiden dat mensen het moei lijk of onmogelijk vinden om so ciaal contact te maken, dat hun taal zich niet of op een bijzonde re manier ontwikkelt en dat ze veel minder variëren in hun doen en laten. Dat laatste kan bijvoorbeeld aan het licht ko men doordat iemand een moto rische tic heeft of een monoma ne interesse, bijvoorbeeld het bijhouden van het aantal vlieg tuigongelukken per luchtvaart maatschappij (zoals we sinds de Het is zeker dat er een verband bestaat tussen hoofdomvang en autisme. Maar wat het precies is en wanneer en waar het ontstaat, moet duidelijk worden uit wetenschappelijk onderzoek. foto GPD film Rain Man weten). Autisme is niet makkelijk te herkennen. Ouders van autistische kinde ren voelen zich dan ook vaak onbegrepen. Als ze eenmaal aan de bel trekken omdat ze het ge voel hebben dat er iets aan de hand is met hun kind - alleen weten ze nog niet wat - worden hun signalen niet altijd serieus genomen. Niet bevorderlijk voor de spanningen die het op voeden van zo'n bijzonder kind met zich meebrengt. Alleen al daarom is het volgens Willemsen belangrijk dat autis tische stoornissen zo vroeg mo gelijk worden onderkend. „Au tisme is met de huidige kennis niet te genezen. Maar zoals je een blinde braille kunt leren, zo kun je autistische kinderen ook helpen zich te handhaven. En kun je de ouders begeleiden in het aansturen van het gedrag van het kind. Hoe eerder je het weet, hoe beter je mensen kunt helpen." Zes jaar geleden begon Willem sen aan ouders van autistische kinderen te vragen wat hen, in retrospectief, was opgevallen in de eerste jaren dat zij hun kind grootbrachten. Uit de bevindin gen die dat opleverde, destil leerde ze vier vragen die de afge lopen tweeënhalf jaar zijn gesteld aan ouders die met hun veertien maanden oude kind een consultatiebureau in de provincie Utrecht bezochten. Willemsen: „We hebben ge vraagd of hun kind met ver schillende speeltjes of voorwer pen speelt en of het dat op verschillende manieren doet. We wilden weten of ouders, wanneer hun kind lacht of huilt, meestal begrijpen waarom het dat doet. En we hebben ge vraagd of het kind normaal rea geert op licht, geluid, pijn of kie telen." Verdenking Volgende maand zijn op deze wijze meer dan 30.000 kinderen gescreend. Van hen zijn inmid dels enkele honderden thuis be zocht door een medewerker van de afdeling kinderpsychiatrie van het UMCU, voor een nadere screening. De huisbezoeken re sulteren in een aantal gevallen in een diepgaand vervolgonder zoek in het ziekenhuis door de kinderpsychiater, met een sys tematische controle van de vaardigheden van het kind en observatie van hoe het met an dere peuters omgaat. Daarna wordt, in het geval van een serieuze verdenking van een afwijking, een hersenscan ge maakt in het Wilhelmina Kin derziekenhuis. Naar verwach ting circa honderd kinderen zullen die op 3- of 4-jarige leef tijd ondergaan. De onderzoeksmethode moet Willemsen meer informatie op leveren over het moment waar op de hoofdomvang van kinde ren door een versnelde groei toeneemt en waar in het com plexe geheel van de hersenen de stoornis zich voordoet. De om vang van de groep in combinatie met de langdurigheid van het onderzoek levert voldoende vergelijkingsmateriaal op. „Bovendien willen we de groep het liefst gedurende het hele le ven volgen. Dat zou een schat aan informatie kunnen opleve ren. Maar daar moeten we dan wel subsidie voor krijgen." Tijdens de tiende Nationale Hersenweek, van 31 maart tot en met 6 april, vraagt de Hersen- stichting Nederland aandacht- voorkinderen met (aangeboren) hersenaandoeningen. Informa tie: www.hersenstichting.nl door Ab Kok Stel uw kind zit sinds enige tijd 'niet lekker in z'n vel'. Thuis is het chagrijnig, huilt makkelijk en veel en zit het steeds een kleiner broertje of zusje te pesten. Daarbij krijgt u op school tijdens de rapportbe sprekingen te horen dat uw kind wat achterop is geraakt met le zen en dat het slecht lijkt te luis teren. be leerkracht stelt voor enige individuele aandacht te gaan geven aan het leesprobleem. U vraagt haar of er aanwijzingen zijn dat uw kind misschien dys lectisch is, maar daar kan ze vooralsnog geen antwoord op geven. U vertelt haar verder dat uw kind voorheen ook wel on rustig kon doen, maar dat het met name minder spontaan en opgewekt is sinds de ziekte van uw partner. U beseft op dat mo ment goed dat u het eigenlijk maar taai hebt om naast uw werk er ook goed voor uw gezin te zijn. Sinds enige tijd functioneren er in Goes Consultatieteams in het basisonderwijs. Deze teams zijn samengesteld uit een maat schappelijk werkende van het AMW, een jeugdarts van de GGD, een orthopedagoog van het RPCZ en de interne begelei ders van de basisscholen. Het team heeft als doel vroegtijdig hulp te verlenen in geval van ge signaleerde sociaal-emotionele problematiek bij kinderen. Dit is een moeilijk woord voor het gevolg van spanning en onze kerheid veroorzakende facto ren op het functioneren van een kind, waarbij tegelijk vaak ook wat minder sterk ontwikkelde kanten aan het licht kunnen ko men (bijvoorbeeld een gebrek aan zelfvertrouwen of concen tratieproblemen). Teruggrij pend op het bovengenoemde voorbeeld is het immers best voor te stellen dat de verander de situatie thuis bij dit kind de leerproblemen op school heeft doen toenemen en dat het er misschien zelfs wel de oorzaak van kan zijn. In het geval u zich zorgen maakt over het gedrag van uw kind thuis en/of op school kunt u sa men met de leerkracht en de in tern begeleider besluiten tot een aanmelding bij dit Consultatie team. U mag verwachten dat uw kind op korte termijn zal worden be sproken en dat er adviezen aan de leerkracht en aan u als ouder uit zullen voortvloeien. Ook be zit het team de mogelijkheid om de problemen nog wat beter in kaart te brengen door middel van gesprekken en kleine on derzoeken. Tevens kan het een rol vervullen in het toeleiden naar hulpverlening door instan ties als het opvoedburo, het Bu- ro Jeugdzorg (voordeur van alle jeugdhulpverlening in de nabije toekomst), het Algemeen Maat schappelijk Werk of Emergis. Het doel van dit alles is uiter aard om gezamenlijk de om standigheden waarbinnen kin deren opgroeien (thuis en op school) zo optimaal mogelijk te maken zodat het kind kan door gaan in zijn normale en natuur lijke ontwikkeling. Als u meer wilt weten over deze vorm van hulpverlening kunt u de leerkracht vragen naar de folder 'Consultatieteams in het basisonderwijs'. Deze folder is inmiddels voorradig op alle (niet-speciale) basisscholen in Goes, of telefonisch contact op nemen met de productgroep Ge zondheidsbevordering van de GGD Zeeland, tel :0113 249460. Ab Kok is jeugdarts bij de GGD- Zeeland. DEN HAAG - Wat Dustin Hoff man in de film 'Rain Man' bete kende voor autisme, dat kan A beautiful mind zijn voor schizo frenie. Dat is de overtuiging van schizofrenieorganisaties na de toekenning van vier Oscars, waaronder die van Beste film. De film beschrijft volgens de or ganisaties op prachtige wijze het leven van Nobelprijswin naar en wiskundige John Nash, maar belicht tegelijk de gevol gen die schizofrenie voor hem heeft. GPD Het alarmhorloge heeft een portret van de eigenaar in de achterwand. doorTwan van den Brand DEN BOSCH - Een horloge met een dubbele bodem. De Stichting Witte Kruis biedt na de alarmpenning nu ook het alarmhorloge met patiëntengegevens aan, ontwikkeld door de Bossche firma Venrooy. Luxer, duurder én discreter dan de penning. Seconden die levens redden. Met die bood schap brengt de Stichting Witte Kruis een horloge op de markt, dat medische gegevens herbergt. Het nieuwe uurwerk wordt mor gen ingezegend. Voorzitter Wim Wientjens van de Diabetesvereniging Nederland krijgt dan in Leusden een exemplaar over handigd. Maar ondertussen druppelen de aanvragen reeds binnen bij Venrooy Goud en Zilver, de firma uit Den Bosch die het idee uitwerkte. Het horloge is een luxere en duurdere vari ant op de alarmpenning, die het Witte Kruis al langer in de aanbieding heeft. „Een hele boel mensen willen liever niet met zo'n ket ting of armband rondlopen. Dat illustreert te opvallend dat ze ziek zijn", zegt Wientjens. Hij kritiseert de veronderstelling dat een ketting onder blouse of trui kan worden ge dragen als te gemakkelijk. Wientjens: „Het gaat ook om de psychische belasting dat je zoiets moet verstoppen. De patiënt is al 24 uur per dag met zijn ziekte bezig. Een horlo ge heeft bijna iedereen wel om, het valt min der op." Discretie Ook directeur Hans Rietbroek van de Stich ting Witte Kruis, die de registratie van per- soons- en medische gegevens verzorgt, wijst op de discretie van het horloge. „Vanuit de patiëntengroep werd om zoiets gevraagd. Dat was voor ons een belangrijk gegeven." De wijzerplaat van het horloge, die uitklap baar is, verraadt niettemin duidelijk de bedoelingen. Daarin is namelijk het inter nationale symbool van het Witte Kruis ge graveerd, de Star of Life. In de 'binnenkast' kunnen het alarmnummer, de medische ge gevens en foto worden gegraveerd. Achter uurwerk en penning gaat de alarm dienst van de (internationale) Stichting Witte Kruis schuil. De drager kan met hulp van huisarts of specialist een medisch spoeddossier samenstellen. Dat is via het ingegraveerde alarmnummer wereldwijd op te vragen door bevoegde medische hulp verleners. Directeur Dominique Venrooy klopte, het aloude SOS-doosje indachtig, met het idee van het horloge aan bij de Stichting Witte Kruis. „We waren niet meteen onder de in druk", zegt Rietbroek. Maar dat verander de, ook al omdat het mogelijk bleek een hor loge met 'dubbele bodem' te fabriceren, waarin een foto van de eigenaar gegraveerd kon worden. Dat vereenvoudigt identifica tie, een voordeel ten opzichte van de pen ning." Allergie De ingegraveerde gegevens zijn net als bij de alarmpenning kort maar krachtig. „Stel bijvoorbeeld dat je een latex-allergie hebt, dan kan bi] een ongeluk het ambulanceper soneel dat meteen zien en de handschoen tjes tijdig uitdoen", zegt directeur Venrooy van het Bossche bedrijf. Maar bijvoorbeeld ook stollingsstoornissen van de hemofilie- patiënt kunnen in het kort worden weerge geven. Venrooy hoopt dit jaar via de Stichting Wit te Kruis zo'n 250 tot 500 horloges af te zet ten, In de toekomst enkele duizenden, zeker wanneer het idee ook buiten Nederland aanslaat. De horloges kosten tussen de 185 en 226 euro, de prijs van de penning schom melt rond de 22 euro. Meer informatie: www.wittekruis.nl doorGitte Brugman UTRECHT - Marcia is een van de minimaal zeventienduizend jonge vrouwen in Nederland die zichzelf snijden, branden, knip pen of krassen. Hoeveel vrou wen - en soms ook mannen - pre cies hun toevlucht nemen tot automutilatie is onduidelijk. Het is waarschijnlijk het meest verborgen en minst begrepen gedrag van mensen die zich in wanhoop geen raad weten. Hulpverleners willen het snij den het liefst verbieden, maar daarmee ontnemen ze de pati ent de enige uitweg voor de spanning. De eerste keer dat Marcia zich sneed, gebruikte ze een aardap pelschilmesje. Later verwondde ze zich met alles wat maar scherp was. Na jaren van om zwervingen en psychiatrische hulp heeft ze eindelijk rust ge vonden. Maar het snijden stopt nooit. Openlijk toont Marcia (32) de littekens op haar armen. Hon derden krassen, sneeën en gutsen hebben hun sporen nage laten. En dat zijn alleen haar armen. Jarenlang wist zij geen andere manier om met haar angsten, boosheid en trauma's om te gaan dan zichzelf te be schadigen. De laatste tijd gaat het beter met haar. Daarom wil ze haar verhaal vertellen. Voor de meisjes die geen uitweg zien. Marcia groeide op in een gezin met een alcoholische moeder en een vader die zich alleen met zijn carrière bezighield. Op jon ge leeftijd werd ze verantwoor delijk voor het huishouden en moest ze achtér haar moeder de boel opruimen. „Flessen, er wa ren overal flessen. Tussen je on dergoed, in de kasten." Ze was bang voor haar vader, die vaak zijn woede op haar en haar moe der afreageerde. Toen ze tien was, scheidden haar ouders. In het dorp waar ze woonde, kwam ze nog meer al leen te staan. Zij en haar zus moesten bij hun moeder wonen, maar haar zus liep na een week weg om bij hun vader in te trek ken. Marcia raakte ondervoed, vervuild en verwaarloosd. Als haar moeder een delirium had, vluchtte ze onder haar bed en beet tot bloedens toe op haar ar men om niet in huilen uit te bar sten. ,Ik wilde absoluut niet op vallen. Hoe het thuis was, moest geheim blijven." Na een jaar werd ze alsnog aan haar vader toegewezen. De eer ste keer dat ze zichzelf ver wondde kan ze zich nog herin neren. Tijdens de afwas sneed ze zich met een aardappelschilm esje in de vinger. De wond was makkelijk te verbergen. Een pleister erop en klaar. Maar het bleef niet bij snijden. „Het liefst wilde ik iets in elkaar slaan, maar dat kan niet als je onzicht baar wilt zijn." Dus sloeg of schuurde ze haar handen kapot op de muren. Ondertussen groeide ze flink door de gezonde voeding. Haar vader vond haar dik en dus stopte ze met eten. Ze kreeg een hekel aan haar lichaam „Op een keer zette ik het strijkijzer op mijn arm, dat hielp." Op school haalde ze de beste cijfers. Daarom maakte niemand zich druk als ze de klas uitliep, om dat ze het niet uithield. Al had ze lieve vriendinnen, ze was „te ver heen". Bij houtbewerking greep ze naar de guts. De wonden wer den dieper. „Ik probeerde het te verbergen. Droeg altijd een zwarte trui want daarin zag je het bloed niet." Een moeder van een vriendin bracht haar in contact met het Riagg en zo begon een stiekem en vruchteloos traject langs hulpverleners, afgewisseld met weglopen. Verslaving Ze stortte zich in het studenten leven, werkte in een supermarkt om haar studie te bekostigen, dronk en gebruikte drugs Uit eindelijk belandde ze in de psy chiatrie. „Voor mijn verslaving was dat niet erg. Ik mocht afkic ken. Maar de gesloten afdeling was heel erg voor iemand die zich snijdt. Ik werd bloot in de isoleercel gezet als ik me had verwond. Allemaal heel verne derend." Dat is wat ze de hulpverlening verwijt. „Geforceerd stoppen werkt averechts. Je hebt een an dere manier nodig om de span ning te ontladen. Je bent juist gebaat bij aandacht, maar de psychiaters schreven de ver pleegsters voor dat ze mijn ge drag moesten negeren in de hoop dat ik dan zou stoppen. Dat werkt niet zo. De verpleeg kundigen worstelden ermee en gingen zich er voor afsluiten. Daardoor kwam ik nog meer in een isolement." De Steungroep Zelfbeschadi ging wil de komende twee jaar met het project 'Onderhuids' het begrip vergroten. De cam pagne start vandaag met de film Onderhuids (IKON, Nederland 1 22.59 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9