PZC Verdachte Montfort in de aanval Zwarte acteurs schrijven geschiedenis bij Oscar-feest Barricades in straten hoofdstad Madagaskar Woede over plan pornofilm in nazi-kamp Klappen voor ETA in Spanje en Frankrijk Verdediger verdachte Mostarzaak Tribunaal valt Izetbegovic aan Rechtszaak viervoudige moord op Nederlanders in Frankrijk Volgende maand weer overleg tussen Korea's Vogelvoerende oudere opgepakt India arresteert separatistenleider Wraak op tegenstanders Moegabe Brit verdacht van spionage Baby overleeft val van tiende etage Ottasion Spektakel 28-29-30 MAART Nigeriaanse ontkomt aan steniging dinsdag 26 maart 2002 van onze redactie buitenland PRAAG - In Tsjechië is grote be roering ontstaan over plannen om een pornofilm op te nemen in een voormalig gevangenen kamp van de nazi's. Het gaat om het doorvoerkamp Terezin, de Tsjechische naam voor There- sienstadt, in Noord-Bohemen. Het plan om een deel van de film in het kamp op te nemen lekte uit toen een pornoster uit de school klapte in een Tsjechische krant. Burgemeester Cechgova van Terezin sprak van een 'niet eerder vertoonde perversiteit'. Hij kondigde aan alles te zullen doen om het te verhinderen. De gemeenteraad noch de autori teiten in het voormalige door voerkamp waren op de hoogte van de plannen. Een zegsman zei dat als er in de film scènes te zien zijn uit het kamp, de maker zal worden vervolgd. Het acht- tiende-eeuwse kasteel Terezin, gebouwd in opdracht van de Oostenrijkse keizerin Maria- Theresa, werd tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi's om gebouwd tot een doorvoerkamp voor gevangenen op weg naar de concentratiekampen. Het plaatsje zelf veranderde in een joods getto. Van de 200.000 mensen die in Terzin terechtkwamen stierven ongeveer 50.000 in de plaats zelf en 100.000 werden doorge stuurd en in concentratiekam pen omgebracht. Regisseur Rosenberg (26) had het pan opgevat om in Terezin opnames te maken waarbij vrouwelijke gevangenen mis bruikt worden door Duitse kampbewakers. De regisseur noemde de opwinding gisteren 'overdreven'. DPA/AFP door Henk Glimmerveen AUCH - Kamel Ben Salah had gisteren de eerste confrontatie met het Franse Openbaar Mi nisterie, dat hem ervan ver denkt de dader te zijn van de moord op vier Nederlanders in hun huis ill Monfort. Zijn verde diger Edouard Martial was na afloop uiterst tevreden: „Hier stond een man die na drie jaar zwijgen eindelijk kon en mocht praten." Ben Salah ging zelfs zover de officier van justitie Gé- rard Aldigé de mond te snoeren toen deze een interruptie plaatste tijdens het kruisver hoor van de advocate van de kinderen van de slachtoffers. „Als u zo doorgaat, dan stop ik er mee. Ik ga ik gewoon terug naar mijn cel en u bekijkt het maar", zei Ben Salah. De offi cier werd door rechtbankpresi dent Georges Bastier tot kalmte gemaand maar de microfoon stond nog open toen Aldigé bromde dat 'wij elkaar in dit proces nog zullen tegenkomen'. Het was het enige moment in het urenlang durende verhoor van de Tunesische klusjesman dat de emoties oplaaiden. De 37-ja- rige Ben Salah kreeg een sper vuur van vragen van de recht bankpresident, de officier van justitie en de verdedigers van de Nederlandse familieleden. Hij bleef hardnekkig ontkennen iets met het misdrijf uitstaande te hebben, alhoewel het OM ver klaart dat de bloedsporen op de lijken van de slachtoffers over eenkomen met het DN A van Ben Salah. Later in de week zullen forensisch experts die conclu sies komen toelichten. Tijdens het verhoor werd Ben Salah gisteren vooral gecon fronteerd met verklaringen, die hij later herriep, waardoor hij SEOUL - Zuid-Korea stuurt be gin volgende maand een specia le afgezant naar Noord-Korea in een poging het contact tussen beide landen te herstellen. Lim Dong-won, de veiligheids adviseur van president Kim Dae-jung en voormalig minister van Hereniging, gaat onder meer praten over reünies van fa milies die tijdens de Koreaanse Oorlog (1950-1953) uit elkaar zijn gevallen. De gesprekken moeten ertoe leiden dat de span ningen tussen de twee Korea's verminderen. Het overleg gaat over de 'ernstige situatie' op het Koreaanse schiereiland, aldus een Zuid-Koreaanse woord voerster. Het bezoek van Lim werd'ge lijktijdig door Zuid- en Noord- Korea bekendgemaakt. De Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung noemde hervatting van de dialoog van levensbelang voor Noord-Korea zelf, maar ook voor de - nu ijzige - betrek kingen van dat land met de VS en Japan. ANP/AFP/RTR/AP toch niet op de plaats was waar met creditcards van de slachtof fers geld werd opgenomen. Ben Salah voert zijn hasjgebruik aan als argument daarvoor. „Ik rookte op dat moment heel veel, tussen de 30 en 35 gram per dag." Advocate J. de Jongh die de belangen behartigt van de Nederlandse familieleden, had het rekensommetje snel ge maakt. „Dat betekent dat u maandelijks 20.000 francs (bij na 2000 euro - red.) kwijt bent." Ring Dat geld moet ergens vandaan komen. Ben Salah had een bij standsuitkering en kluste er af en toe wat bi]. „Maar ik handel, daar verdien ik het meeste mee" antwoordde hij. Met dat geld kocht hij de zaterdag na de moord op de echtparen Van Hulst uit Oss en Nieuwenhuis uit Vianen een peperdure ring voor zijn vriendin Sandrine in Rocques-sur-Garonne. Op de zelfde plek waar kort tevoren met een creditcard van Johan Nieuwenhuis 4400 francs uit een geldautomaat werd ge haald. De dag ervoor was Kamel in Auch in een bar aan de Ave nue d'Alsace. Rond half twee dronk hij er een kop koffie met vrienden, vertelt hij de gendar mes. Om 13.28 uur werd in de zelfde straat tevergeefs gepro beerd 600 francs te 'trekken' met een andere kaart van het zelfde slachtoffer. Dan wordt het zondag, de dag dat de moord op de vier Neder landers in de openbaarheid komt. Ben Salah laat zijn vrien din Sandrine achter bij een broer van haar in Sarrant,. Hij zelf vertrekt naar Vic-Fezensac, zegt hijIn die tijd wordt in ver schillende dorpen in de omge ving tot acht keer toe getracht geld op te nemen met credit cards van de slachtoffers. Dat mislukt in alle gevallen. GPD Een oude stoommachine wordt door aanhangers van Ravalomanana gebruikt voor een van de barricades in Antananarivo. van onze redactie buitenland ANTANANARIVO - Aanhan gers van de oppositieleider Mare Ravalomanana in Mada gaskar hebben gisteren barrica des opgeworpen in de hoofdstad Antananarivo. Dat gebeurde toen militairen in opdracht van president Didier Ratsiraka pro beerden het parlementsgebouw te bezetten. Terwijl enkele vrachtwagens met militairen onderweg waren naar het parlement riep de op positie door het luiden van kerkklokken honderden aan hangers op, die de wegen naar het centrum met stenen, vuil niscontainers en zelfs een oude stoommachine blokkeerden. De militairen, die getalsmatig in de minderheid waren, lieten het niet op een confrontatie aanko men en dropen af. In Madagaskar heerst grote politieke verwarring sinds op positieleider Ravalomanana zichzelf tot winnaar van de 16 december gehouden presidents verkiezing uitriep. De zittende president Ratsiraka kondigde daarop de noodtoestand af, maar in de hoofdstad, waar de oppositie veel aanhang heeft, trekt vrijwel niemand zich daar iets van aan. Ratsiraka heeft ook beslist dat het parlement tot volgende maand gesloten blijft, maar vertegenwoordigers van het parlement hebben in een verklaring laten weten alleen de regering van Ravalomanana te foto Obed Zilwa/AP erkennen. Gisteren waren dan ook volop voorbereidingen gaande om het parlement van daag te openen. AP van onze redactie buitenland MADRID - De Spaanse politie heeft gisteren in de Baskische provincie Guipuzcoa tien men sen aangehouden die ervan worden verdacht lid te zijn van de Baskische terroristische or ganisatie ETA. Enkele van de arrestanten waren bij hun aan houding gewapend. Dit heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken in Madrid be vestigd. Minister Rajoy zei dat het ging om leden van twee ETA-cellen. De politie heeft dit jaar nu vier cellen ontmanteld. De politie onderzoekt of de ar restanten betrokken waren bij de aanslag eind vorige week op de socialistische politicus Juan Priede Pérez. Het raadslid uit de Baskische gemeente Orio werd donderdag doodgeschoten door- twee mannen. De politie nam tijdens huiszoe kingen bij de verdachten in de plaatsen San Sebastian, Ibarra en Billabona in totaal 100 kilo explosieven en een hoeveelheid wapens in beslag, waaronder machinepistolen, granaatwer pers en een kant-en-klare bom. Franse douanebeambten heb ben de penningmeester en de computerexpert van de radicale Baskische partij Batasuna op gepakt. Het duo was op weg naar Brussel. De penningmees ter, Jon Gorrotxategi, had 200.000 euro bij zich. Hij zei dat het geld bestemd was voor de af gevaardigde van zijn partij in het Europarlement, Koldo Go- rostiaga. Dat hebben de Spaan se kranten El Mundo en El Pais gisteren gemeld op gezag van antiterreureenheden in Spanje. De twee mannen werden vrijdag aangehouden bij de stad Valen ciennes, 200 kilometer ten noor den van Parijs. De mannen zijn aangehouden op verdenking van het plegen van een economisch delict. Vol gens de Franse wet moet elke in ternationale transactie van een bedrag hoger dan 6000 euro, aan de economische autoritei ten worden gemeld. De Franse justitie sluit voorts niet uit dat het aangetroffen geld is be stemd voor de financiering van activiteiten van de ETA. Vrijdag stemde het Spaanse ka binet in met het ontwerp voor een nieuwe wet, waardoor het mogelijk wordt Batasuna te verbieden. Batasuna geldt als de politieke arm van de ETA. ANP van onze redactie buitenland LOS ANGELES - Zwarte acteurs hebben bij de 74e uitreiking van de Oscar-film prijzen in Hollywood dubbele geschiede nis geschreven. Halle Berry ontving zon dag als eerste zwarte vrouw een Oscar voor beste vrouwelijke hoofdrol. De Oscar voor de beste mannelijke hoofdrol ging naar de zwarte acteur Denzei Washing ton. Beste film werd A Beautiful Mind, die vier Oscars mee naar huis nam. No Man's Land werd beste buitenlandse productie. De 33-jarige Berry kreeg de filmprijs voor haar emotionele rol als Leticia Musgrove, de vrouw van een zwarte gevangene, in Monster's Ball. Hevig ontroerd sprak ze een dankwoord uit waarin ze de prijs op droeg aan 'alle gekleurde vrouwen zonder naam en zonder gezicht'. Ook haar con currentes voor de prijs, Nicole Kidman en Renée Zellweger, konden daarbij de ogen niet droog houden. Denzei Washington (47) was de tweede zwarte acteur die een Oscar kreeg in de historie van de prijsuitreiking. Sydney Poitier verdiende het beeldje al in 1963. De nu 75-jarige Poitier kreeg dit jaar een ere-Oscar, net als Robert Redford (64). Washington kreeg de prijs voor zijn rol in de thriller Training Day. Hij versloeg Rus sell Crowe (A Beautiful Mind), Will Smith (Ali) en Sean Penn (I am Sam). Nobelprijs De film A Beautiful Mind, over de geniale maar schizofrene John Nashdie in 1994 de Nobelprijs voor Economie kreeg, werd uitgeroepen als beste film. Regisseur Ron Howard (ooit kindster Richie Cunning ham in de comedyserie Happy Days) kreeg voor A Beautiful Mind de Oscar voor de beste regie. In totaal kreeg de film vier Oscars. Dat waren er net zoveel als de eveneens zwaar genomineerde The Lord of the Rings (naar de boeken van JRR Tolkien), maar bij deze film betrof het minder pres tigieuze categorieën (camerawerk, film muziek, speciale effecten en grime). In de categorie beste vrouwelijke bijrol won de Amerikaanse Jennifer Connelly, de tegenspeelster van Russell Crowe in A Beautiful MindDe Oscar voor beste man nelijke bijrol ging naar de Brit Jim Broad- bent voor zijn rol in Iris. De prijs voor het beste lied ging naar Randy Newman voor Oscar-winnaars Halle Berry en Denzei Washington met hun zojuist uitgereikte beeld jes. zijn compositie If I Didn't Have You uit Monsters, Inc. Al vijftien keer eerder was Newman voor zijn muziek genomineerd, maar pas nu mocht hij een beeldje mee naar huis nemen, wat hem een staande ovatie opleverde. De al veelbekroonde oorlogssatire No Man's Land uit Bosnië-Herzegowina van regisseur Danis Tanovic werd beste niet- engelstalige productie. De Belgische ac teur Serge-Henri Valcke speelt daarin een VN-blauwhelm. Tanovic droeg de prijs op 'aan mijn land, aan Bosnië'. Kenners had den gedacht dat de prijs naar de Franse romantische komedie Le Fabuleux destin d'Amelie Poulain zou gaan. Amélie bracht in de bioscopen 134 miljoen dollar op, tegen 750.000 dollar voor No Man's Land, Twee Oscars (aankleding en kostuums) gingen naar de musical Moulin Rouge, foto Mike Blake/RTR met Nicole Kidman. In de nieuwe catego rie animatie won Shrek, de volledig op de computer gemaakte film. Het gala, scherper dan ooit beveiligd, werd gepresenteerd door actrice Whoopi Goldberg. Onverwacht beklom ook ac teur/regisseur Woody Allen het podium. Hij kreeg een staande ovatie.,Dank u wel Dat maakt die grondige fouillering van daarnet weer goed", grapte Allen. Hij kondigde een speciale compilatie aan van films opgenomen in New York, gemaakt om de aanslagen op 11 september te ge denken. Regisseur Nora Ephron had in de compilatie stukken verwerkt uit 42nd Street, Sweet Smell of Success, Tootsie, West Side Story, Saturday Night Fever en Taxi Driver. Alle aanwezigen namen een minuut stilte in acht om de slachtoffers van de aanslag te herdenken AFP/R TR/DPA/ANP ANTWERPEN - Een 7 9-jarige vrouw uit Antwerpen is vorige week gearresteerd omdat ze broodkruimels strooide voor de vogels. Stadswachters hadden haar gesommeerd de kruimels op te ruimen, omdat sprake zou zijn van illegale vuilstort. De vrouw ging daar niet op in en stapte op de bus. Daarop waarschuwden de toezichthouders de politie. Die kwam met loeiende sirene aanrijden en dwong de bus tot stoppen. De vrouw werd daarop hardhandig gearresteerd. Een politie woordvoerder bevestigde het verhaal gisteren in Het Laatste Nieuws. „Als het politieoptreden volgens haar onwettig was, kan ze een klacht indienen", is zijn commentaar. ANP SRINAGAR - De Indiase politie heeft gisteren de leider van het separatistische Bevrijdingsfront van Jammu-Kashmir aangehouden. De politie zette meer dan honderd man in om Yasin Malik in het kantoor van een koepelorganisatie van po litieke en religieuze leiders te arresteren. Er werd traangas gebruikt om circa zestig mensen te verspreiden die de aan houding probeerden te verhinderen. De arrestatie volgt op de aanhouding van een vrouwelijke koerier, die met 100,000 dollar aan contanten naar Malik op weg zou zijn geweest. Het geld zou afkomstig zijn van Altaf Qadri, een leider uit het Pakistaanse deel van Kashmir. Malik ontkent dat het geld voor hem bestemd was. In het Indiase deel van Kashmir vechten meer dan twaalf groepen voor onafhankelijkheid of aansluiting bij het islami tische Pakistan. India beschuldigt Pakistan ervan de opstan delingen te trainen en bewapenen, Pakistan zegt de separatis ten alleen morele en diplomatieke steun te geven. AP HARARE - Honderden oppositieaanhangers op het Zimbab waanse platteland zijn de afgelopen dagen uit hun huizen verdreven door militante aanhangers van president Robert Moegabe. Volgens de oppositie nemen de Moegabe-getrou- wen in de centraal gelegen regio Gokwe wraak op degenen die begin deze maand niet op de president stemden. Hun huizen worden geplunderd en in brand gestoken. Sinds de omstreden verkiezingen, die volgens de autoriteiten door Moegabe met grote voorsprong zijn gewonnen, kostte politiek geweld aan vier aanhangers van de oppositie het le- veh, meldde een mensenrechtengroepering. Tal van tegen standers van Moegabe zouden worden gemarteld. AP LONDEN - De Britse autoriteiten hebben een medewerker van het defensiebedrijf BAE Systems opgepakt op verden king van spionage, aldus de politie. De 45-jarige Ian Parr is gisteren voorgeleid en in staat van beschuldiging gesteld. Volgens de krant The Independent spioneerde Parr voor Rus land. Hij werkt bij BAE op een afdeling die elektronica ont wikkelt om gevechtsvliegtuigen onzichtbaar te maken op ra darschermen, aldus het persbureau Press Association. AP LYON - Een kind van vijftien maanden heeft zondag een val overleefd van de tiende etage van een flatgebouw in Lyon. Dat heeft de Franse politie gisteren meegedeeld. Een heg brak de val van het kind. Het meisje liep ernstige be schadigingen op aan haar milt en een nier, maar haar hoofd bleef ongeschonden. Ze is naar een ziekenhuis gebracht. Uit een eerste onderzoek van de politie blijkt dat het kind door een plotselinge beweging uit de armen van haar moeder viel, terwijl die vlakbij een open raam stond. AFP van onze redactie buitenland DEN HAAG - In het Mostar- proces voor het Joegoslavië-Tri- bunaal heeft de verdediging gis teren tijdens haar openingsplei dooi de aanval ingezet tegen Alija Izetbegovic, de moslim die in Bosnië tijdens de oorlog (1992-1995) president was. Kresimir Krsnik, de advocaat van de Bosnische Kroaat 'Tuta', liet een video zien waarin Izet begovic zit naast een moslim 'die nu als terrorist wordt ge zocht'. Om wie het gaat, wil de Kroatische jurist later uit de doeken doen. Ook liet hij Izetbe govic zien tijdens militaire trai ningen metgewapende Arabie ren Tegen die agressie van duizenden moeddjahedien moesten de Bosnische Kroaten zich wel verdedigen tijdens het conflict met de Bosnische mos lims, aldus Krsnik. Dat conflict bereikte in 1993 zijn hoogtepunt, met gruwelda den zoals de massaslachting van Ahmici, waarbij meer dan hon derd moslimburgers werden ge dood door Kroaten. Krsnik somde gisteren een lange lijst incidenten op waarbij in 1993 soms tientallen Kroaten tegelijk zijn gedood door moslims. Het was voor 'Tuta' een kwestie van 'plicht en eer' dat hij zijn com fortabel leven in Duitsland opgaf om te vechten voor de Bosnische Kroaten, Het Mostar-proces voor het VN- hof in Den Haag is in september 2001 begonnen. Tot nu toe wa ren de getuigen van de aankla gers gehoord in de zaak tegen de 55-jarige 'Tuta' - de bijnaam van verdachte Mladen Naletilic - en zijn kompaan Vinko Mar- tinovic (38) alias Stela. Volgens de tenlastelegging maakten Tuta en Stela in 1993/'94 deel uit van KB, een (Advertentie) speciale eenheid van Bosnisch- Kroatische criminelen. Die viel dorpen aan rond Mostar, de grootste stad van Herzegowina. Moslims werden verdreven, mannen van weerbare leeftijd opgepakt en opgesloten. Tuta en Stela zijn aangeklaagd wegens onder meer moord, marteling, plundering en religieuze vervol ging. Het duo zegt zegt onschul dig te zijn. ANP VAN Pt GEZAMENLIJKE 00ESE AUTODEALERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL €1.300,- OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE 4 GRATIS PARKEREN SOKOTO - De 35-jarige Nigeriaanse vrouw Safiya Husaini, die wegens over spel ter dood was veroor deeld, is gisteren in hoger beroep vrijgesproken. De vrouw was in oktober vo rig jaar veroordeeld tot de dood door steniging, on danks haar verweer dat ze was verkracht. Opperrechter Tambari- Uthman van een hogere islamitische rechtbank in de stad Sokoto, in Noord- Nigeria, oordeelde giste ren dat alle aanklachten tegen Husaini, een moe der van vijf kinderen, on gegrond waren. Volgens de rechter zijn er tijdens het proces procedurele fouten gemaakt. Husaini werd bovendien veroor deeld volgens een wet die nog niet van kracht was toen zij het vermeende misdrijf beging. De vrouw bracht in febru ari 2001 een kind ter we reld, terwijl ze was ge scheiden. Zij werd aange klaagd nadat ze naar de rechter was gestapt om van de man die haar had verkracht geld te eisen voor de naamgevingsce- remonie van haar dochter. De man werd vrijgespro ken omdat zij de enige ge tuige was van de ver krachting. Afgelopen vrijdag veroor deelde een rechtbank in de stad Bakorieen andere vrouw tot de doodstraf wegens overspel. Ook zij kreeg na haar echtschei ding een kind. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5