Vragen over zeggenschap GOL PZC de bres voor trage Op wegen Marktkoopman neemt afscheid Achterkleinkind mooiste cadeau jubilerend paar Drie gewonden bij aanrijding Jongens opgepakt voor overlast Toeristische brochure Terneuzen Scholieren trappen balletje Toilet tegen gevel Ledeltheater Raden manen Hulst tot nakomen beloften Commissie Oostburg wil duidelijkheid over grensoverschrijdend lichaam agenda Eieren zoeken Voorlezen Irritatie in het verkeer door onduidelijkheid I [Wolford] NIEUW DELSCHER Paasbeurs Oorsuizen door Jeanette Vergouwen HULST - Marktkoopman W. van de Gasteel stond gisteren voor de allerlaatste keer op de maandagmarkt in Hulst. De gemeente liet dit afscheid niet zo maar voorbij gaan en kwam officieel afscheid nemen. Wethouder W. Kayser bedank te de man die vijftig jaar lang bonneterie verkocht op de markt. „Je stond er altijd, zo mer en winter en in weer en wind. Je was een trouwe be zoeker en we kijken terug op een fijne samenwerking. Je was een beetje het middelpunt van de weekmarkt Hulst." De wethouder overhandigde de marktkoopman een beeldje van Reynaert de Vos. Marktmeester B. Schuren gaf hem namens de gemeente en kele flessen wijn en stelde dat Van de Casteel een man van weinig woorden was en altijd correct. „Ik heb je dertig jaar als waarnemend - en ook als marktmeester - meegemaakt en de samenwerking verliep altijd vlot." Namens de ambulante handel sprak Wim Westveer. „Voor ons was je een warme collega. We konden altijd op je rekenen en je was er altijd. Ook jouw humor waarderen we." De marktkoopman die de laat ste weken zijn truien en andere bonneterie voor een prik ver kocht, was zichtbaar geroerd. „Ik ben blij met de erkenning en de lofuitingen. Ik ben aan genaam verrast, vooral ook omdat veel mensen uit Hulst me een hand zijn komen geven. Ik zal het best missen. Ik ben een matige drinker, maar die wijn die komt wel op." Het overschot van zijn koop waar, schenkt hij aan Roeme nië en zaterdag staat Van de Casteel voor de laatste keer op de markt in Axel. Wethouder W. Kayser (rechts) overhandigde marktkoopman W. van de Casteel een fles als afscheid. In het midden staan marktmees ter B. Schuren en marktkoopman W. Westveer. foto Camile Schelstraete dinsdag 26 maart 2002 TERNEUZEN - Drie mensen zijn met nek- en hoofdklachten overgebracht naar het ziekenhuis na een aanrijding tussen drie auto's in Terneuzen. Het ongeluk gebeurde gisteren om half een op de kruising van de Brahmslaan en de Peter van Anrooylaan. VOGELWAARDE - De politie heeft vier jongeren uit Vogel waarde aangehouden. De jongens maken deel uit van een groepje dat met name in de avonduren voor de nodige overlast in het dorp zorgt. De politie is de laatste weken overspoeld met klachten van in woners van Vogelwaarde. Het wijkteam van de politie in de gemeente Hontenisse hield de groep van tien jongens, in leef tijd variërend van veertien tot en met zeventien jaar, de afge lopen weken extra nauwkeurig in de peiling. Dat leidde tot de vier aanhoudingen. Er zijn vernielingen aangebracht aan een lichtmast, aan bouwketen en een aantal jongens wordt ver dacht van diefstal en/of heling van een bromfiets. Het onder zoek is nog gaande. De politie sluit niet uit dat nog meer vergrijpen aan het licht komen en meer jongeren worden aan gehouden. TERNEUZEN - De inwoners van de gemeente Terneuzen krijgen deze week de nieuwe brochure Toeristisch Terneuzen 2002 in de bus. De brochure is 'vooral opgehangen aan de at tracties in en om het Portaal van Vlaanderen. Daarnaast zijn alle Terneuzense evenementen van het komend seizoen in de brochure te vinden. De brochure is vanaf volgende week ver krijgbaar bij alle VW-kantoren, campings en recreatiebe- drijven in de regio. HULST - Leerlingen van basisscholen uit de gemeenten Hulst, Hontenisse, Axel en Sas van Gent binden vanaf mor gen de voetbalschoenen onder voor het jaarlijkse schoolvoet- bal. Op het sportcomplex van RIA Westdorpe spelen morgen acht jongenselftallen. Vanwege het geringe aantal deelne mende teams is dit tevens de finaleronde. De winnaar plaatst zich voor het Zeeuws kampioenschap, dat op 15 mei in Kloe- tinge wordt gespeeld. Op de sportvelden van Vogelwaarde en Hontenisse spelen de meisjes-zeventallen. Aan deze voorronde nemen 21 teams deel. De twee poulewinnaars van de wedstrijden in zowel Vo gelwaarde als Hontenisse plaatsen zich voor de distTictsfinale op 10 april in Kloosterzande. Het Zeeuws kampioenschap meisjes zeventallen is 15 mei in Westkapelle. OOSTBURG - Er komt een openbaar toilet aan de gevel van het Ledeltheater in Oostburg. Burgemeester en wethouders willen de toiletruimte laten bouwen aan de Schouwburg straat, op de plek waar nu de fietsrekken staan. Het nieuwe toilet wordt via een munttoestel toegankelijk. Waarschijnlijk volgende maand komen B en W met een kredietaanvraag naar de gemeenteraad. Op het investeringsschema is voor de bouw van een openbaar toilet een ton gereserveerd. De verbouwing van het theater begint overigens later dan de geplande datum van 1 april, maar is naar verwachting toch voor het begin van het theaterseizoen 2003-2004 klaar. De aanbestedingsprocedure loopt nog. Zodra een aannemer is gevonden, moet die wat Leentfaar betreft ook aan de slag. In september 2003 moet het vernieuwde theater worden ge opend. door Jean-Lou de Gucht HULST - De gemeente dient be ter te communiceren met de wijk- en dorpsraden in Hulst. Dat is de uitkomst van een geza menlijk beraad dat zes wijk- en dorpsraden gisteravond hiel den. „Er wordt ons door de gemeente wel van alles beloofd, maar er komt in de praktijk niets van te recht", vatte penningmeester B. Verbugt van wijkraad Langs de Linie de kritiek van de wijk- en dorpsraden samen. Omdat er na de herindeling een aantal dorpsraden van Hontenisse bij komen, wordt het ergste ge vreesd. Om de gemeente wakker te schudden zullen de baden een brief sturen waarin ze een fat soenlijk werkbaar kernenbeleid eisen. Ze willen een duidelijk antwoord hoe de gemeente de problemen denkt op te lossen. R. van Damme van de dorps raad Nieuw-Namen: „Als de ge meente geen duidelijk kernen beleid op papier zet, loopt het onherroepelijk mis." Veel van de problemen zijn volgens de dorpsraden te wijten aan orga nisatorische problemen bij de gemeente. Verantwoordelijk wethouder P. Weemaes valt volgens de aan wezigen weinig te verwijten. Hij is van goede wil, maar is afhan kelijk van ambtenaren en ande re wethouders. Zo is hij niet verantwoordelijk voor het on derhoud van de wegen. Dat is wethouder W. Kaijser. „En die zegt altijd dat hij de opmerkin gen meeneemt", merkte een ver tegenwoordiger van de raad Nieuw-Namen op. Volgens voorzitter B. Musters van Langs de Linie neemt de ge meente met de wijk- en dorpsra den een loopje. „De keren dat de gemeente een beroep op ons doet zijn zeldzaam. Het initia tief moet altijd van ons komen. Was ons niet beloofd dat dat van de gemeente zou komen? De ge meente moet ons in de brief maar eens antwoorden hoe het zit. We willen wel serieus geno men worden." door René van Stee OOSTBURG - De leden van de commissie algemene bestuurlij ke zaken in Oostburg willen meer duidelijkheid over het toetsingskader en de graad van zeggenschap van het nog op te richten grensoverschrijdend li chaam (GOL) in de West Zeeuws-Vlaamse grensstreek. Dat bleek gisteravond bij de be spreking van de intentieverkla ring met betrekking tot de op richting van het GOL. „We zitten niet te wachten op weer een bestuurslaag erbij", steldeM. Janssen (D66). CDA'er L. Dekker had zelfs twij fels over de instelling van een GOL. „In hoeverre voegt het iets toe aan wat er al is. Creëren'we niet een papieren tijger?'' vroeg hij zich openlijk af; J. Wielalcker (PvdA) vond dat Dekker zich met deze opvattin gen op glad ijs begaf. „Dat kun nen we ten opzichte van onze fusiepartner Sluis, die heel wel willend staat tegenover deze grensoverschrijdende samen- werkingniet maken" aldus Wie lakker. Volgens burgemeester Brommet is er geen sprake van vrijblij vendheid ten opzichte van het GOL. Hij noemde de samenwer king op dit vlak hard nodig.,We richten onze blik op onze zui derburen in een totaal nieuwe situatie waarin de veren ver dwijnen, met mogelijk negatie ve economische gevolgen, en een toenemende vergrijzing. Verder moeten we de zaken in een breder perspectief zien; ook vanuit België is er de roep om grensoverschrijdende samen werking". aldus Brommet. De burgemeester was het met Janssen eens dat de positione ring van het GOL verhelderd dient te worden. Dat zal dan on der meer moeten gebeuren tij dens de bijeenkomst op 17 april in Sluiswaar de raadsleden van de zes deelnemende gemeenten Oostburg, Sluis-Aardenburg, Sint Laureins, Damme, Malde- gem en Knokke-Heist elkaar voor de tweede keer zullen tref fen. Wat Oostburg betreft, zo bleek gisteravond, komen samenwer king op het gebied van cultuur, welzijn en sport dan-hoog op de politieke agenda te staan. 1 STREEKACTIVITEITEN AXEL - De Halle: 13.30 uur: Aerobics; 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.45 uur: Koersbal; 19.30 uur: Leerlingen uitvoe ring Zeeuwse Muziekschool; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Party dansen; 't Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten, biljarten en sjoelen; CLINGE - Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdan sen, zingen en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.15 uur: KBO jokeren; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Handwerken, kaarten en biljarten; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Kaarten jokeren; 19.30 uur: Dansen; HULST - De afdeling Hulst van het Katholieke Vrouwen Gilde houdt morgen een paasactivi- teit voor de kinderen. Jongeren tot en met 10 jaar gaan om 15.30 uur op het buitencentrum 't Ja gertje paaseieren zoeken. De paashaas is aanwezig. ^ULST - De Stichting welzijn voor Ouderen Hulst houdt mor gen in het dienstencentrum De Lie(ve een koffieochtend. Tij dens (fe'ze bijeenkomst, die om 10.00 tfur begint, leest Ivonne Vermandei'een verhaal voor. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascal Ie Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Den Dullaert, 13.30 uur: Bridge; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek voorou deren; 15.00 uur: Ouderen koor; KLOOSTERZANDE Café De Reizende Man, 14.00 uur: Koffie kaarting; 19.00 uur: Bridge club Kloosterzande; NIEUW-NAMEN - De Kauter; 14.00 uur: KBO handwerken; St.Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OOSTBURG - Den Hoekzak, 15.15 uur: Dansen en ontspanning voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur' Aerobic, PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 19.30 uur:Timmerclub vanaf 8jaar; 19.30 21.30 uur: Houtbewerken voor volwas senen; SAS VAN GENT - De Speye, 14.00 uur: SAV creatieve handvaardigheden, koersbal, kaarten en sjoelen; 20.00 uur: Lezing De Roselaer, 15.30 uur: Handwerken groep 6 tot en met 8; 18.30 uur: Quilten en kleding maken; St. Albert, 14.00 uur: Koersbal; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur. SWOS biljarten, kaarten en canasta; 19.30 uur: Oefenavond cabaret Bonte Avond Club; ST. JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur: Biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 10 30 uur: Gym nastiek; 13.30 uur. SWOT handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl- en lïjn- dansen; De Hoeve, 9.30 uur: Yoga; 13.30 uur: Bil jarten, Bibliotheek, 19.30 uur: Diavoorstelling over Santiago de Compostella; WEST DORPE Concordia, 13.30 uur: KBO koersbal; IJZENDIJKE Café Les Amies, 19.30 uur: Bridgeclub IJzendijke; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Gym nastiek; 10.30 uur: Zangkoor; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Sjoelen; ZUIDDORPE 't Kaaike, 13.30 uur: Gym nastiek en biljarten; GOES - Het onbegrip over en de weerstand tegen de wijze van handhaving van maximum snelheden komt voort uit ondui delijkheid bij de weggebruiker over de achtergrond van gebo den, verboden en maxima. Dat betoogde ANWB-hoofddi- recteur Guido van Woerkom gisteravond op de provincale le denvergadering in Goes. „Hoe meer duidelijkheid, des te meer begrip." Hij stelde vast dat het publiek geïrriteerd raakt door kleine snelheidsovertredingen waarvoor men een accept-giro kaart in de bus krijgt. (Advertentie) BIJ Grote Markt 11-13 Goes door Kris Naudts Vlamingen laten de hond uit in een veldwegel, gaan paardrijden langs het jaagpad, fietsen vanuit de buitenwijk naar het dorp via een kerkwegel of organi seren op zondag lange-afstandswande- lingen over een oude spoorwegbedding. Maar, hoelang nog? Dat is de vraag waar mee sommigen worstelen. Op diverse plaatsen in Vlaanderen zijn mensen opge staan die de zogenaamde trage wegen be ter willen beschermen. Woningbouw, verkavelingen, grondinna- mes voor industrieterreinen en wegen aanleg zijn de belangrijkste oorzaak voor het verdwijnen van heel wat voormalige buurtwegen. En zijn ze niet opgegaan in de modernisering, dan zijn ze op zijn minst in hun voortbestaan bedreigd. „Dat is jammer", zegt Erik Grietens van de Bond Beter Leefmilieu die mee aan de wieg staat van de jonge vereniging Trage Wegen. „Trage wegen bieden interessante mogelijkheden als wandel-, fiets- of ruiterpad. Een groot aantal is al ingescha keld in bewegwijzerde wandel- en fiets routes. Vaak bezitten ze een cultuurhisto rische en ecologische waarde. En ze vormen een uitstekend alternatief voor bestaande wegen. Met name fietsers en voetgangers kunnen er een veilige verbin ding vinden van en naar het werk." De vereniging wil liever niet te veel terug denken aan de honderden kilometer trage wegen die de jongste halve eeuw letterlijk werden ondergespit door bouwmotoren en wegenbouwers. Trage Wegen kijkt veel liever vooruit en stelt vast dat Vlaanderen ondanks alles toch nog redelijk bezaaid is met verbindingen voor niet-gemotori- seerd verkeer. En dan wil ze zo houden. Veel meer dan voorheen zullen eigenaars en landbouwers die wederrechtelijk pa den afsluiten of stilzwijgend omploegen op de vingers worden gekeken. De vereni ging Trage Wegen zal de stem verheffen als trage wegen niet of nauwelijks worden onderhouden waardoor de overheid al te vaak een argument vindt om het pad stil letjes te laten verdwijnen. Historisch Erik Grietens: „Bijna alle trage wegen zijn historische verbindingen. De ge schiedenis van sommige Vlaamse veld- of kerkwegels gaat terug tot de Romeinse tijd. Trage wegen zijn getuigen van vroe gere verbindingen naar en tussen dorps kernen, van vroegere doorgangen voor landbouwers, van wegen die vroeger wer den gebruikt om boten voort te slepen langs dijk- en jaagpaden." Behoeders van trage wegen krijgen bijna vanzelfsprekens de steun van natuurbe schermers „Dat ligt voor de hand", zegt Grietens. „Trage wegen zijn, zeker in Vlaanderen, van belang voor natuuront wikkeling. In het dichtbebouwde Vlaan deren zijn de resterende natuurgebieden klein en sterk versnipperd. Trage wegen maken een ecologische verbinding tussen natuurgebieden waardoor planten en die ren zich kunnen verspreiden over een gro tere oppervlakte." De vereniging Trage Wegen heeft een stra tegie ontwikkeld om de bescherming van rustige paden af te dwingen. Grietens: „Eerst willen we het probleem onder de aandacht van een breed publiek brengen en alle voordelen op een rij zetten. Daarna willen we de overheid voorstellen van be leid aanreiken." Trage Wegen kreeg steun van vrij invloed rijke organisaties zoals de Bond Beter Leefmilieu, Grote Routepaden, de Vlaam se Wandelliga en diverse Regionale Land schappen. De krachtenbundeling moet het mogelijk maken om gemeentebestu ren, provincies en Vlaams Gewest warm te maken voor een betere bescherming en beheer van trage wegen. Een beter juri disch statuut zou al een stap in de goede richting betekenen. De bestaande wet da teert uit 1841. Op basis van deze 160 jaar oude wetgeving werden in België de zoge naamde Atlassen van Buurtwegen opge maakt. Deze zijn hopeloos verouderd en achterhaald. „Een nieuw en duidelijk juridisch statuut is nodig", besluit Grietens. „Het verheugt ons dat het Vlaams parlementslid Jos Bex momenteel aan een decreet voor buurtwe gen werkt. In de tussentijd hoeven ge meentebesturen zich evenwel niet te ver bergen. Gemeenten kunnen de functies van trage wegen vastleggen in een ruimte lijk structuurplan of in een gemeentelijke stedenbouwkundige verordening. En ge meenten kunnen optreden tegen eige naars die buurtwegen wederrechtelijk af sluiten. Maar, helaas ontbreekt hiertoe de politieke moed." door Harold de Puysseleijr AXEL - „De grootste verrassing die we konden krijgen", klinkt het stellig uit de mond van Jan Hamelink (90) uit Axel. En zijn vrouw Suzanna (geboren Holle- bek) knikt instemmend. Het echtpaar vierde gisteren het vijfenzestigjarig huwelijks feest. Mooier nog dan het bezoek van burgemeester J. Mulder en de felicitatiebrieven van de Com missaris van de Koningin en de Koningin zelf, is voor het echt paar de verwachte geboorte van hun eerste achterkleinkind. „Wij dachten dat dat er voor ons wel niet meer in zou zitten. Het was iets waar we helemaal niet op rekenden." Het goed be waard gebleven familiegeheim werd echter vorige week op een etentje ter gelegenheid van het briljanten huwelijksjubileum onthuld. Jan vindt het eigenlijk maar een stereotiepe vraag, hoe ze elkaar indertijd hebben ontmoet, zo zegt hij. Als hij zelf een vraag zou mogen stellen aan een echt paar dat al zolang getrouwd is, moet hij even nadenken. „Dat is een linke vraag", zegt hij. „Maar ik zou vragen ben je het nog niet beu om te leven." Het antwoord wil hij ook wel ge ven en luidt 'nee'. Want behalve de geboorte van het eerste ach terkleinkind, kijkt Jan met be langstelling uit naar de Tweede Kamerverkiezingen in mei „Ik ga nog geen Fortuyn stemmen maar ik vind het wel leuk om Melkert en Dijkstal nu te zien kronkelen. En ik wil ook nog een keer onder de Schelde door", doelt hij op de opening van de Westerscheldetunnel in de loop van volgend jaar. SAS VAN GENT - In het woon zorgcentrum de Redoute wordt morgen en donderdag een paas beurs gehouden. Daarnaast exposeert de Sasse tekenclub op beide dagen. Tij dens de paasbeurs worden on der meer kaarsen en plantjes verkocht. Donderdag wordt het festijn aangevuld met een rom melmarkt. De openingstijden zijn morgen van 14.00 tot 17.00 uur en donderdag van 10.00 tot 17.00 uur. TERNEUZEN - De Nederland se Vereniging Voor Slechthoren den afdeling Zeeland houdt morgen in Ter Schorre in Ter neuzen een voorlichtingsbij eenkomst over oorsuizen. KNO- arts H. ter Stege geeft om 19.30 uur een lezing over het onder werp. Veel voormalige buurtwegen in Vlaanderen, zoals de jaagpaden langs het Leopoldkanaal, worden bedreigd. foto Charles Strijd Het echtpaar Jan en Suzanna Hamelink vierde gisteren het vijfen zestigjarig huwelijksfeest. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35