Ontslagen Morres beperkt tot vier Grafmonument bij rijksweg 61 Ziekenhuizen zijn volgens De Kok kortzichtig bezig Einde Duits bedrijf heeft gevolgen voor werk tunnelbouwers Nieuwe zeefinstallatie Ovet ontziet milieu Dorpshuis steekt draak met Oostburg Oetasion Spektakel 28-29-30 WAART Verzet tegen kantelweg bij Roofack succesvol zeeuwse almanak Crisis Groter natuurlijk verloop en meer omscholingen bij meubelbedrijf Hulst SP vecht voor volkstuinders Hulst werft opnieuw secretaris door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De drie Zeeuwse ziekenhuizen zijn te veel bezig met zichzelf en niet met de ziekenhuiszorg in Zee land. De medici en bestuurders beperken zich tot wat op korte termijn goed is voor het eigen gebied, maar kijken niet ver ge noeg vooruit. De provincie moet als onafhankelijk toezichthou der een sterkere rol krijgen om ziekenhuizen naar die toekomst te sturen. Dat zei gedeputeerde G. de Kok (zorg) gisteren in de commissie welzijn. De Kok reageerde op de weige ring van Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen om toe te treden tot de Stichting Samenwerkende Ziekenhuizen, waarin de zie kenhuizen Walcheren en Oos- terschelde hun fusie voorberei den. Zeeuws-Vlaanderen blijft wel samenwerken met de ande re ziekenhuizen, maar wil voor alsnog niet de zeggenschap over de eigen organisatie opgeven. Ziekenhuizen bewijzen samen werking volop lippendienst, maar doen er te weinig aan, meent De Kok. De bodem is nog niet bereikt in de krapte op de arbeidsmarkt van medisch spe cialisten, waarschuwde de da gelijks provinciebestuurder. Dat is volgens hem pas over vijf tot zes jaar. Met gynaecologen is Zeeuws-Vlaanderen erg krap bezet, relativeerde De Kok de lof die de commissieleden het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis toezwaaiden over de wijze waarop de verloskunde in Oost burg wordt hersteld:,,Het gaat om eerstelijns verloskunde. Concentratie Directeur J. van den Blink van Ziekenhuis Walcheren verde digde het besluit van de zieken huizen in Vlissingen en Goes om de concentratie van kinderge neeskunde en tweedelijns ver loskunde in Goes door te zetten, ondanks het Haagse gebod om uitdunningsplannen van regio nale ziekenhuiszorg te bevrie zen. In het slechtste scenario zijn er 2003 in Noord- en Mid den-Zeeland nog 2,4 kinderart sen van de oorspronkelijke ze ven inzetbaar. Geen kinderarts wil zich vestigen in een team waarin om de dag een nacht dienst gedraaid moet worden, ook al wordt er meer geld gebo den dan de cao voor medisch specialisten voorschrijft, 'be toogde Van den Blink. De kosten van de concentratie zijn alleen te dragen als de zie kenhuizen als één organisatie de budgetten samenvoegen, Daar om is ook uitstel van fusie onac ceptabel, stelde Van den Blink. Voor de commissie was zijn ar gumentatie moeizaam te verte ren. Op de uitdrukkelijke vraag om, wanneer er weer meer kin derartsen beschikbaar zijn, de kinder- en kraambedden in Vlissingen te herstellen, kreeg ze geen rechtstreeks antwoord. Slechts de stelling van Van den Blink dat een basisziekenhuis op Walcherse schaal van circa 80.000 inwoners 'fictie' is. Dat vergt te veel artsen die te weinig te doen hebben, zei hij. De trend zal zijn dat het Noord en Midden-Zeeuwse ziekenhuis alle hoogtechnologische behan delingen als hartcatheterisatie en radiotherapie en 24-uurs specialistische zorg op één loca tie bundelen, duidde de direc teur. Alle overige zorg moet op de bestaande locaties blijven. (Advertentie) VAN DE GEZAMENLIJKE OOESi AUTODEALERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL 1.300,- OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN door René van Stee TERNEUZEN - De ondergang van het Duitse bouwbedrijf Philip Holzmann, een van de partners in de Kombinatie Mid delplaat Westerschelde (KMW) die de Westerscheldetunnel bouwt, lijkt ook gevolgen te hebben voor onderaannemers die meewerken aan de bouw van de Westerscheldetunnel. Zo moeten achttien werkne mers van de Steelwelding Groep over drie weken van de bouw plaats zijn vertrokken. Zij hou den zich met name bezig met onderhouds- en controlewerk zaamheden. Vier personeelsle den van de aannemer in de me taalindustrie uit Vlissingen- Oost blijven tot de oplevering in maart 2003 aan het werk, Volgens commercieel directeur G. Hemmen van de Steelwel ding Groep gaat het vertrek van de achttien personeelsleden een jaar eerder in dan aanvankelijk de bedoeling was. Hij zegt geen andere reden dan de ondergang van Philipp Holzmann te kun nen bedenken. Hij noemt de situatie lastig en vervelend, omdat veel eerder dan voorzien werk moet worden gezocht voor de overbodig ge worden werknemers. Hemmen: „Bij de tunnel wordt meteen ook veel ervaring, kennis en kunde de deur uit gedaan, waarvan ik verwacht dat ze die niet zo maar terug krijgen. Ik heb dan ook ge rede twijfels over het tijdig klaarkomen van de tunnel." Directeur R. de Leeuw van KMW bestrijdt dat de teloor gang van Philipp Holzmann de redefa is van het voortijdige ver trek van onderaannemers. Vol gens hem maakt het vertrek van Steelwelding deel uit van een geplande uitstoot van perso neel, die met name vanwege het voorspoedige verloop van het boorproces sneller is verlopen dan aanvankelijk de bedoeling was. De Leeuw: „In december zijn honderdvijftig mensen van de betonfabriek - waaronder ook een groot deel van Philipp Holzmann - vertrokken. Mo menteel is de uitstoot van de tweede golf aan de gang. Ook nu gaat het weer om honderden mensen en bedrijven die aan het einde van hun contract zitten." In tegenstelling tot Hemmen is De Leeuw er rotsvast van over tuigd dat de tunnel in maart 2003 op tijd wordt opgeleverd. Hij betreurt de precaire situatie waarin de werknemers van Phi lipp Holzmann zijn beland. Toch hoeven ze volgens hem vooralsnog niet voor hun - wel iswaar tijdelijke - baan in Ter- neuzen te vrezen: „Zolang niet bekend is wat de bewindvoerder van het bedrijf gaat doen, blij ven ze hier en krijgen ze hun sa laris doorbetaald." Hij sluit niet uit dat andere participanten in KMW voor de duur van het tun nelproject werknemers van Holzmann overnemen. MIDDELBURG - Het ver zet van omwonenden te gen een kantelweg tussen Roofack en Boerenhol heeft gezegevierd. Gedeputeerde J. Hennek- eij ging gisteren in de Sta tencommissie Verkeer alsnog door de knieën voor 'de lokale kennis' en verklaarde: „De kantel weg wordt expliciet een fietspad. Alleen als toe komstige grondeigenaren daaraan behoefte hebben, zal sprake zijn van mede gebruik door landbouw voertuigen." Een week geleden, op een informatiebijeenkomst in Breskens, weigerde Hen- nekeij nog van de aanleg af te zien. De kantelweg bij Nieuwvliet had zijn nut bewezen, verdedigde hij het plan. Maar nadien is met een landbouwer overeenge komen dat die een andere toegang krijgt tot zijn per celen langs de N675. Fiet sers en landbouwverkeer hoeven daarom niet over dezelfde parallelweg en dus is een kantelweg over bodig. Het waren spannende dagen voor het Oostburgse stel. Hij was op wintersport, zij bleef thuis om een rapport af te maken. Tijdens haar werk zaamheden ontdekte ze dat recent via hun computer en kele zeer gore ivebsites waren bezocht. Ze was in alle staten en eiste via de telefoon uitleg van haar partner. Hij wist echter van niets, be zwoer hij. Zij geloofde hem niet en eiste dat hij direct naar huis kwam om hem te confronteren met de onweer legbare bewijzen dat iemand die sites had aangeklikt. Hij gehoorzaamde, want zijn vriendin dreigde andere slo ten in voor- en achterdeur te zetten. Eenmaal thuis lukte het hem niet haar te overtuigen. Ten einde raad belde hij de inter netaanbieder of daar iemand een verklaring kon geven. Ja, hoorde hij. De pc, pas aange sloten op het kabelnet, ivas niet beveiligd tegen het ille gaal meesurfen door hackers, bekende een medewerker van de helpdesk. Een aantal uren later stond hij bij het stel om de pc alsnog te beveiligen. „Vergeten," mompelde hij. Het stel zal die handelwijze van de internet aanbieder echter niet snel vergeten. ring ons is meegevallen. We heb ben gezegd dat er maximaal 45 ontslagen zouden vallen en het zijn er uiteindelijk vier gewor den." De meevaller betekent echter niet dat alle kou bij Mor- res Wonen uit de lucht is. Com mercieel directeur R. Ter Horst: „Het is veel te vroeg om nu al halleluja te gaan roepen." Begin vorig jaar kondigde Mor- res Wonen een ingrijpende reor ganisatie aan om grote omzet verliezen tegen te gaan. Het moederbedrijf in Hulst wordt de komende jaren uitgebouwd als centrum met een bovenregio naal aanbod rondom het thema 'alles voor in en rond de wo ning'. Een aantal winkelonder delen is overgenomen door on dernemers van buitenaf: Grando keukens, Vivante- Everse en Pati'O. Een kleine twintig voormalige werkne mers van Morres Wonen krijgen hier werk. Komend weekeinde openen deze bedrijven hun deu ren. In Zaanstad hoopt Morres Wo nen eind van dit jaar een tweede filiaal te openen van ongeveer 13000 vierkante meter. Bespre kingen worden ook nog gevoerd over een derde filiaal. Koop- mans: „Dat zal ergens in Zuid- Oost Nederland zijn. Hier kan ik nog niets concreets over zeggen. Ik verwacht de opening niet voor 2004." De opening van meerdere filia len zal volgens Morres Wonen niet ten koste gaan van de werk gelegenheid in Hulst. Ter Horst: „Ons filiaal in Deventer bewijst juist dat we gegroeid zijn. Meer filialen zal op logistiek gebied meer werkgelegenheid in Hulst opleveren." Er zijn geen plan nen om een filiaal in België te openen. Ter Horst: „Onze Belgi sche klanten kunnen in Hulst terecht. Een filiaal in België zou alleen maar tot meer kosten lei den." De nieuwe, milieuvriendelijkere zeefinstallatie van Ovet is gisteren officieel in gebruik genomen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Met het stukslaan van een fles champagne nam directeur G. Meudec gisteren de nieuwe zeefinstal latie van Overslagbedrijf Terneuzen (Ovet) officieel in gebruik. De nieuwe installatie in de Terneuzense Massa goedhaven zorgt ervoor dat Ovet Screening, een dochterbedrijf van Ovet, de aangevoerde partijen kolen milieuvriendelijker kan bewerken. Alle onderdelen van de enorme instal latie - de bunker, het afzuigsysteem, de besproeiing, het zeefgedeelte, de op- en afvoerbanden en de beschermde af storting - verminderen de belasting op het milieu. Niet alleen de stofoverlast wordt verder beperkt, ook de geluids belasting van de omgeving gaat omlaag door de ingebruikname van de 1,8 mil joen euro kostende zeefinstallatie. Ovet loopt al jaren voorop met het te rugdringen van de milieubelasting. Klachten over zwart wasgoed bij een bepaalde windrichting zijn de laatste tien jaar zelden meer gehoord. Het te rugdringen van stofoverlast is dan ook een 'continu proces'stelt bedrijfsleider R. Verhoosel van Ovet. „Zo hebben we een volledig recycling- systeem voor regenwater in gebruik ge nomen. Al het hemelwater wordt opge vangen en wordt via een uitgekiende ringleiding gebruikt voor besproeiing van de grondstoffen. Ook de sproeiwa gens in Terneuzen en Vlissingen zijn voorzien van de modernste snufjes", benadrukt Verhoosel. Achteruitrijden Secretaris C. Hamelink van Behouden Vaart, de buurtvereniging van de Ter neuzense wijk Oude Vaart, bevestigt dat er de laatste jaren nooit klachten over Ovet worden gespuid. Van geluids overlast merkt de wijk weinig. „Alleen het achteruitrijden van vrachtwagens is wel eens te horen. Maar het is wette lijk verplicht dat vrachtwagenchauf- foto Charles Strijd feurs duidelijk laten horen dat ze er aankomen als ze achteruitrijden." Juist over de geluidszonering liggen Ovet en andere bedrijven aan de oost kant van het Kanaal van Gent naar Ter neuzen overhoop met de gemeente Ter neuzen. De industrie moet, wil ze op termijn uitbreiden, het geluid nog ver der terugdringen. De bedrijven stellen echter dat ze wor den beknot door de uitbreiding van woonwijken nadat zij aan de kanaalka des waren neergestreken. Ze hopen de gemeente dit najaar met een eigen on derzoek te kunnen overtuigen van de onrechtvaardigheid van de vast te stel len geluidszonering. ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 26 maart 2002 door Rerié van Stee RETRANCHEMENT - 'Bij brand sleutel ophalen bij Jo Zwier, Dorpsstraat 7'. Deze curieuze tekst prijkt op de bui tenzijde van de enige weken geleden geplaatste branddeur van dorpshuis D'Ouwe Schole aan de Markt in Retranche- ment. Navraag bij enkele betrokken leert dat er slechts sprake is van een plaagstootje in de rich ting van de gemeente Oost burg, om die met de neus te drukken op brandveiligheids maatregelen. De gemeente is verantwoordelijk voor plaat sing van de deur. Probleem was dat het zoge naamde paniekslot in de nood- deur in het begin niet werkte en hierdoor van buitenaf niet te openen was. Om dit probleem op een luchti ge wijze onder de aandacht te brengen, werd enige tijd terug na afloop van een dorpsraad- vergadering het papier met de gewraakte tekst opgehangen. Het slot werd snel gerepareerd en werkt nu perfect. Ook bleek de nooddeur van meet af aan zonder sleutel aan de binnen zijde te kunnen worden ge opend. Uiteindelijk hebben bezoekers en gebruikers van dorpshuis D'Ouwe Schole nooit blootge staan aan onverantwoorde ri- DEN HAAG - Volkstuinders verdienen bescherming tegen oprukkende bedrijventerreinen en nieuwbouwwijken, vindt SP-Kamerlid R. Poppe. Hij kondigde gisteren aan, bij de behandeling van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, dat hij daarom met een motie zal ko men. Ook in Zeeland moeten volkstuinders nogal eens ver kassen, omdat ze 'in de weg' zitten voor nieuwbouw. Zo wil de gemeente Vlissingen wonin gen bouwen op volkstuincom plex Levenslust aan de Ger- brandystraat/Vlissingsestraat, aansluitend aan de nieuwbouw wijk Lammerenburg I HULST - Hulst en Hontenisse hopen nog voor de zomervakan tie een gemeentesecretaris te vinden voor de nieuwe gemeen te Hulst. Het voorbije weekein de heeft de gemeente adverten ties geplaatst in een aantal dag en vakbladen met een herhaalde oproep. De eerste sollicitatie ronde, met een eenmalige, korte advertentie en een verwijzing naar de Hulster website, liep voor zowel de bestuurders als de kandidaten verre van bevredi gend af. Volgens burgemeester A. Kes- sen was de door de gemeentelijk adviseur B. Eenhoorn (Cap Ge- mini) bedachte actie 'een niet geslaagd probeersel'. Reden voor de gemeenten om nu te kie zen voor een traditionele wer vingsmethode. Kessen rekent erop dat er vijf tien tot twintig kandidaten zul len reageren. „Op 19 april vin den dan de eerste gesprekken i plaats. Mocht uit de eerste lich- 1 ting blijken dat daar een prima kandidaat bij zit, dan verwacht jk niet dat de aanstellingscom missie lang zal aarzelen met een voordracht. Een benoeming kan dan sneïfeen feit zijn. De vraag is dan alleenof de betrokken func tionaris bij zijn huidige werkge ver nog een opzegtermijn heeft. Is dat het geval, dan kan de se cretaris pas medio juli in Hulst aan de slag", zegt de burgemees ter. Tot die tijd blijft Hulst gebruik maken van de prijzige diensten van landelijk VVD-voorzitter Eenhoorn, die de gemeenten al maanden in het herindelings proces begeleidt. Kessen onderkent dat de reke- ning voor de adviseur aardig zal oplopen, maar geeft aan dat zijn inzet de gemeente geen pijn zal doen. „De kosten voor de advi seur worden geput uit de ver goeding die we als gemeente krijgen voor de frictie (de herin- delings-)kosten." Mannelijk Opvallend is dat er in de adver tentie van de gemeenten Hulst en Hontenisse nadrukkelijk ge- sproken wordt van een hij. Eerder werd de Axelse gemeen- tesecretaris T. Luijendijk-Berg- werf (PvdA), die bij een eerste sollicitatieronde als beste kan- didate uit de bus rolde, afgewe- zen omdat voor haar aanstelling 'onvoldoende politiek draag vlak kon worden gevonden', i Volgens Kessen wordt er echter niet doelbewust gezocht naar een man. Ook voelt de Hulster burgemeester niets voor een po- litieke benoeming. VOGELWAARDE - De nabe staanden van de vrachtwagen chauffeur uit Breda hebben van Rijkswaterstaat toestemming gekregen om een permanente herdenkingsplaquette te plaat sen op de plek waar de chauf feur twee jaar geleden omkwam bij een ongeval op rijksweg 61 nabij Vogelwaarde. „Het is altijd moeilijk om zo'n verzoek te weigeren", zegt J. den Hartigh van Rijkswaterstaat Zeeuws-Vlaanderen. „Maar in dit geval vonden wij dat er sprake was van een bijzonder aangrijpend ongeval. Daarom hebben we de gevraagde toe stemming verleend. Hoewel de bewuste plek - zo kort langs de weg - niet ideaal is." Volgens Den Hartigh blijft Rijkswaterstaat zich overigens wel enigszins terughoudend op stellen. „Het is niet de bedoeling dat er een heleboel van de mo numenten langs de wegen ko men te staan." Verzoeken om zo'n monument te plaatsen, komen niet veel voor, zegt hij. Het gebeurt wel dat mensen in de periode kort na een fataal verkeersongeluk op de plaats waar het ongeval plaatsvond, bloemen leggen. Maar permanente gedenkte kens, zoals de marmeren pla- De chauffeur die vorig jaar op rijksweg 61 bij Vogelwaarde door een ongeval om het leven kwam, wordt quette langs de rijksweg 61 zijn herdacht met een permanent grafmonument op de plek waar hij verongelukte, bijna nergens te vinden. foto Camile Schelstraete door Jean-Lou de Gucht HULST - Het aantal gedwon gen ontslagen als gevolg van de reorganisatie bij Morres Wonen Hulst is beperkt gebleven tot vier. Dat deelde (directeur logistiek, T. Koopmhns, van Morres Wo nen gisteren mee op een pers conferentie ter gelegenheid van de afronding van het verande ringsproces. Het aantal ge dwongen ontslagen is minder dan gedacht, vanwege een gro ter natuurlijk verloop en omdat er meer mensen omgeschoold zijn voor een andere functie bin nen het bedrijf. „Hoe vervelend dat ook is voor de vier betrokkenen", zegt Koopmans. „Toch kunnen we stellen dat de hele herstructure- door Harol de Puysseleijr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33