Nederlanders supergezond Verzet tegen deelname aan Joint Strike Fighter groeit PZC CDA wil scholen zelf laten beslissen over studiehuis Kinderdag verblij ven hoeven sollicitant niet door te lichten Doeken geroofd uit Frans Halsmuseum Limburgse jongeren zijn braafste van de klas Hoog niveau van voorzieningen door rijkdom en klein gebied Oeeasion Spektakel 28-29-30 MAART Brand in trein legt verkeer bij Utrecht plat Amsterdamse disco's krijgen wapenkluizen De 1-aprilgrap sterft uit Bloedsporen Overzier gevonden Huisnummerdieven hebben spijt Bejaarde Roermondse gewurgd Claus moet nog verder aansterken Ziekteverzuim in zorg daalt Bank dreigt Baarspul met rechter dinsdag 26 maart 2002 MAASTRICHT - Lim burgse jongeren gebrui ken minder drugs, alcohol en tabak dan leeftijdsge noten in overige provin cies. Uit een onderzoek van de vier regionale GGD's blijkt dat preventieve zorg, zoals voorlichting, succesvol is. In vergelij king tot een onderzoek in 1996 is het aantal rokers en drugsgebruikers in Limburg afgenomen. De Limburgse ontwikke lingen verschillen van de landelijke situatie,, waar weinig of gs.ejx verande ring zichtbaar is. Het onderzoek werd in ojrtober 2001 verricht on der ruim 21.000 scholie ren van klas twee en vier van het voortgezet onder wijs. Uit de antwoorden van de jongeren, in de leeftijdscategorie van 14 tot en met 16 jaar, bleek dat behalve het gebruik van drugs, alcohol en si garetten ook de pesterijen en het onveilig vrijen af nemen. De cijfers in Limburg zijn aanmerkelijk beter dan die in de Duitse grens streek, waar ook jongeren werden ondervraagd. Binnen de Euregio Maas- Rijn is een subsidieaan vraag in behandeling om de onderzoeken en de pre ventieve maatregelen in de toekomst voort te zet ten. ANP door Gitte B rugsman DEN HAAG - Nederlanders en Belgen behoren gemiddeld tot de gezondste burgers van de we reld en ze genieten ook de beste gezondheidszorg. Hoewel lange wachtlijsten in Nederland an ders doen vermoeden, hebben zowel Nederlanders als Belgen een goede toegang tot de ge zondheidszorg. Samen met an dere kleine landen in West-Eu ropa staan België (eerste) en Ne derland (derde) in de top van de ranglijst die het World Markets Research Centre (WMRC) giste ren bekendmaakte. Nederland kan, net als IJsland (tweede) en België, door zijn rijkdom en beperkte omvang makkelijk het hoge niveau van de voorzieningen op peil hou den. De bevolking is goed verze kerd en de zorg is veel efficiënter dan in bijvoorbeeld Duitsland (met Denemarken en Australië gedeeld tiende op de ranglijst). Het groeiende gat tussen vraag en aanbod van medicijnen en zorg lokt private initiatieven uit. Het Britse centrum deed een vergelijkend onderzoek naar de gezondheidszorg en gezondheid in 175 landen en gebieden, zoals Palestina. De onderzoekers ke ken onder meer naar de verhou ding tussen uitgaven voor zorg en de resultaten daarvan, zoals die onder meer valt te meten in algemene levensverwachting en kindersterfte. Andere factoren die meewegen zijn het aantal doktoren per 100.000 inwoners en de toegang tot de zorg. Als gevolg van deze methode staan de Verenigde Staten - die zowel per hoofd van de bevol king als procentueel het meest uitgeven aan gezondheidszorg - slechts op een zeventiende plaats. Dat komt doordat veer tig miljoen Amerikanen niet zijn verzekerd. Ook Groot-Brit- tannië scoort slecht. Volgens de onderzoekers hebben de Britten al lang geleden geaccepteerd dat hun land achterloopt bij de rest van West-Europa, vooral op het gebied van de kankerbe strijding. Maar het zal als een zware klap komen dat het Ver enigd Koninkrijk op nummer 23 staat, achter Griekenland, ter wijl van dat land het beeld be staat dat de publieke zorg ram melt. Vergrijzing De rijkere landen vechten om de efficiëntie van de gezondheids zorg te maximaliseren en de kosten beheersbaar te houden. Het WMRC voorspelt dat dit steeds moeilijker zal worden. De ongezonde leefwijze van veel inwoners veroorzaakt een 'ex plosie van suikerziekte en vet zucht'. De snel vergrijzende be volking zal eveneens meer zorg vragen, terwijl tegelijkertijd de beroepsbevolking - die het geld moet opbrengen - inkrimpt. Dit laatste geldt met name ook voor Japan (20), dat in Azië de ranglijst aanvoert. Het ziet er niet naar uit dat het hoge peil van de gezondheidszorg in de krimpende economie en met een sterk vergrijzende bevolking in stand kan worden gehouden, zo verwachten de onderzoekers. Grote landen waar zowel de rijkdom als de zorg gespreid zijn, belanden al snel in een lage categorie. De onderzoekers ge ven Brazilië als voorbeeld. In de noordelijke staten heerst grote armoede en is de gezondheids zorg moeilijk toegankelijk door de grote afstanden. Het zuiden kent echter goede zorg en veel rijkere inwoners. Toch ligt het gemiddelde laag, wat de 87ste positie verklaart. Afrika De Afrikaanse landen zijn het slechtst af. Gezondheidszorg heeft geen prioriteit. Het kleine beetje geld dat in de zorg wordt geïnvesteerd, komt ten goede aan instellingen in de steden. Besmettelijke ziekten veroorza ken zulke hoge kosten, dat de re geringen in die landen deze niet kunnen opbrengen. Nationale programma's voor de bestrij ding van hiv en aids putten de budgetten volledig uit, zonder de gezondheidstoestand van de gemiddelde Afrikaan te verbe teren. GPD (Advertentie) VAN DE GEZAMENLIJKE GOESE AUTODEALERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL 1.300 - OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN UTRECHT - Een brandend treinstel op station Utrecht Centraal heeft gisteravond het treinverkeer van en naar Utrecht tijdelijk platgelegd. Door nog onbekende oorzaak vatte een stoptrein naar Tiel vlak voor vertrek vlam. De pas sagiers konden de trein tijdig verlaten. De brandweer liet het treinver keer stilleggen en de stationshal ontruimen, omdat de brand ge paard ging met een enorme rookontwikkeling. Reizigers van en naar Utrecht liepen een vertraging op van ruim een uur. Ook vielen er de hele avond nog treinen uit dooi de eerdere problemen. De brand ontstond rond 19.45 uur. Een uur later werd het treinverkeer geleidelijk hervat en was de stationshal weer toe gankelijk. De trein had vier treinstellenwaarvan er een vol ledig is uitgebrand. De spoorwegpolitie is een on derzoek begonnen en sluit brandstichting niet uit. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Kinderdagver blijven en andere maatschappe lijke organisaties die met kinde ren werken, moeten niet verplicht worden het 'goede ge drag en de integriteit' van solli citanten na te laten pluizen. Mi nister Korthals van Justitie vindt het een eigen verantwoor delijkheidvan deze organisaties om te laten checken of iemand zich bijvoorbeeld in het verle den aan kinderen heeft vergre pen. AMSTERDAM - Zestien disco theken in Amsterdam krijgen kluizen waarin portiers wapens en drugs kunnen gooien die be zoekers op zak hadden. De poli tie bezit als enige een sleutel en komt de kluizen een keer in de week legen. Op die mander hopen politie, justitie en de horecaonderne mers het uitgaansleven in de hoofdstad veiliger te maken. Negen disco's op en rond het Rembrandtplein krijgen de kluis deze week. In de komende weken komen daar de nachtzaken rond het Leidseplein en in Amsterdam- Noord bij. A ATP ,,Het is wel aan te raden", aldus de WD-bewindsman. Maar het voert wat hem betreft te ver om dit in de wet vast te gaan leggen, zo zei hij gisteren in de Tweede Kamer. De fracties van PvdA en CDA gaven aan wel wat te voe len voor een wettelijke ver plichting, maar Korthals wil hier dus niet aan. Mensen die aan de slag willen bij onderwijsinstellingen, zijn bijvoorbeeld wel verplicht om een zogeheten verklaring om trent gedrag te overleggen. Maar, zo verklaarde Korthals, er geldt dan ook een onder- wijsplicht. Die legt een zekere verantwoordelijkheid bij de overheid om zeker te weten dat er niets is aan te merken op werknemers in de sector, vindt Korthals. Goed gedrag Volgens nieuwe regels zal het ministerie van Justitie voortaan het antecentenonderzoek doen. Voorheen deed de burgemeester dat, maar dat werkte in praktijk niet. Korthals verwacht dat maat schappelijke organisaties die met kinderen werken uit eigen beweging een bewijs van goed gedrag aan potentiële werkne mers zullen vragen. Dat doen ze nu ook meestal, aldus de be windsman. Het enige dat hen er soms van weerhoudt, is dat de toetsing door de burgemeester niet altijd waterdicht is. Maar dat gaat Justitie nu dus centraal regelen. ANP - 'De tevreden drinker' van Adriaan van Ostade is één van vijf gestolen doeken fo van onze redactie binnenland HAARLEM - Onbekenden hebben zon dagavond ingebroken in liet Frans Hals museum in Haarlem en vijf waardevolle schilderijen gestolen. Het gaat om werken van Jan Steen, Cornelis Bega, Cornelis Dusart en twee van Adriaan van Ostade. De politie heeft dit gisteren bekendge maakt. De inbrekers zijn binnengekomen door een raam te forceren. De schilderijen hin gen in twee verschillende zalen. In hun haast weg te komen hebben de dieven een schilderij achtergelaten. De inbrekers gingen door hetzelfde raam weer naar buiten. Politiemensen kwamen vijf minu ten na de alarmmelding aan bij het muse um. Ze waren net te laat om de inbrekers te kunnen aanhouden. Onderzoek in de omgeving leverde niets op. Het museum schat voorzichtig dat de schilderijen een gezamenlijke waarde hebben van drie miljoen euro. Welk doek het meeste geld waard is, kan een woord voerder niet zeggen. De gestolen werken zijn: De kwakzalver van Jan Steen, De muzikanten van Cornelis Bega, Drinkge lag van Cornelis Dusart, en De kwakzal ver en De tevreden drinker van Van Osta de. Het gaat in alle gevallen om zogeheten boeren-genrestukken van rond 1650. Ze geven een beeld van het leven in de zeven tiende eeuw. ANP door Koos van Wees DEN HAAG - Het verzet tegen deelname aan de ontwikkeling van het gevechtsvliegtuig Joint Strike Fighter (JSF) groeit. PvdA en D66 vinden dat Neder land moet afzien van deelname, het CDA twijfelt. CDA-woord- voerster Van Ardenne zegt op grond van de stukken van het kabinet geen besluit te kunnen nemen. Van de grote partijen is nu alleen de VVD nog onverkort vóór het project. Van Ardenne heeft twijfels of het kabinet en vooral minister Jorritsma van Economische Za ken er in de onderhandelingen met de Amerikanen wel vol doende heeft uitgesleept. ,,We hebben bedrijven die gespecia liseerd zijn in radartechnieken, metaallegeringen en vliegtuig- onderstellen die niet in het pro- ject zitten. Dan vraag je je al'; wat heeft Jorritsma eigenlijk zitten doen?" Vraagtekens zet Van Ardenne ook bij het aantal van 4500 toe stellen dat fabrikant Lockheed denkt af te zetten. ,,We hebben nu 130 F16's. We kopen maxi maal 85 nieuwe toestellen. Als alle landen dat doen kom je niet aan die 4500 toestellen. En wat betekent dat dan voor de Neder landse industrie?" Het PvdA-Kamerlid Hindriks, verantwoordelijk voor indu striepolitiek en technologiebe leid, zal zijn fractie adviseren tegen het kabinetsbesluit te stemmen. Eerst moeten de Ver enigde Staten de garantie geven dat zij de kosten dragen van een lagere afzet, valutaschomme lingen en tegenvallers in de ont wikkeling van het vliegtuig. Boterzacht De VS beloven nu zo'n acht mil jard euro aan orders in ruil voor deelname van de Nederlandse industrie aan de ontwikkeling, waarmee zo'n 900 miljoen euro is gemoeid. „Het hele verhaal is boterzacht", vindt Hindriks. „De aantallen waarop het busi nessplan is gebaseerd zijn ner gens in de stukken terug te vin den. Alles gebeux-t op geloof in de mooie blauwe ogen van de Amerikanen, maar zo onder handel je natuurlijk niet. Je eist garanties, zorgt ervoor dat mo gelijke risico's bij de Amerika nen liggen, en niet bij ons." Hindriks is, kort gezegd, 'niet erg onder de indruk van het on derhandelen' van de bewinds lieden Van Hoof (Defensie) en Jorritsma. Volgens hem probe ren ze de risico's nu af te wente len op de Nederlandse industrie. Die zou zelf moeten opdraaien voor de lagex-e opbrengsten als er minder vliegtuigen worden verkocht. Terwijl Nederland wel degelijk wat te bieden had in de onder handelingen met Lockheed Martin, benadi'ukt Hindriks. Stork en Philips beschikken over unieke kennis die Lock- DEN HAAG - Soldaten, ziekenhuiswerknemei's of zeelui moeten één dezer dagen oppassen. Want juist in die sectoren wordt nog veel gebruik gemaakt van 1-aprilgrappen of zoge noemde 'fopdrachten'. In andere sectoren sterft het fenomeen 1-aprilgrap langzaam uit, concludeert ondei-zoeker Peter Burger in het aprilnummer van het blad Onze Taal. Het onderzoek zelf blijkt zeker geen aprilgrap. Je zusje naar de drogist sturen voor een potje'ooievaarskuitenvet, of een nieuwe collega naar het magazijn voor luchthaken of de map met zoekgeraakte stukken raakt steeds minder in zwang. En ook tijdens ontgi'oeningen worden fopdrachten minder ge bruikt. ANP APELDOORN - In de auto van een 57-jarige man uit de ge meente Ede zijn bloedsporen ontdekt van de vermiste Pim Overzier uit Apeldoorn. De eigenaar van de auto is in januari al opgepakt als vei-dachte in de zaak. Dit heeft de politie gisterochtend bekendgemaakt. Overzier had op dinsdag 4 december 2001 een blind date en is sindsdien spoorloos. Vanuit een telefooncel in Ede is op 3 december ge beld met de 37-jarige Apeldoorner. Kort voor hij verdween, wexxl Overzier nog vanuit een cel in Apeldooxm gebeld. ANP BERGAMBACHT - De onbekende dieven van huisnummer bordjes in de Zuid-Hollandse gemeente Bergambacht hebben spijt van hun actie. Afgelopen weekeinde vond een medewer ker van de betrokken woningbouwvereniging een tas met twintig van de in totaal zestig huisnummers die begin maart van woningen wei'den gehaald. Er zat ook een excuusbrief bij Eerder trof een buurtbewoonster dertig huisnummers aan in een tas bij haar fiets. De dieven schrijven dat ze niet de bedoe ling hadden de getroffenen, voornamelijk bejaarden, in een onveilige situatie te bx-engen. Dat kan gebeuren als de brand weer of ambulance het huis niet kan vinden. ANP ROERMOND - De 77-jarige vrouw die dondex'dag dood in haar flatwoning in Roermond werd gevonden, blijkt te zijn gewurgd. Sectie heeft dit aangetoond, zo heeft justitie be kendgemaakt. De politie verdenkt de 80-jaxige echtgenoot ex-van dat hij haar om het leven heeft gebracht. De politie trof de man donderdag ook aan in de flat aan de Joep Nicolasstraat. Hij was bewusteloos. Een neef van het echtpaar had de politie gealarmeerd. De neef was naar zijn zeggen gebeld door de echtgenoot met de mededeling dat hij zijn vrouw om het leven had gebracht en dat hij zelf ook een einde aan zijn leven wilde maken. De 80-jarige ligt in coma in een ziekenhuis. ANP DEN HAAG - De artsen van prins Claus vinden het verstandi ger als hun patiënt nog verder aansterkt in het ziekenhuis. De prins (75) denkt er zelf ook zo over. Dat heeft de Rijksvoorlich tingsdienst gisteren meegedeeld. Het vex-blijf van de prins in het AMC heeft nu vooral te maken met zijn broze gezondheid in het algemeen, aldus de RVD. Prins Claus werd op 11 maart in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam opgenomen. Naar later bleek had hij last van longemboliën (proppen in de longslagaderen). Die kunnen in het geval van Claus goed met medicijnen be streden worden, maar het is niet bekend of dat index-daad al is gelukt. Soms zijn ook voor langei-e tijd medicamenten nodig als nabehandeling. ANP heed niet onmiddellijk zelf uit de kast kan trekken. Dat wordt de Amerikanen zo maar gege ven. Omgekeerd is er niet de ver wachting dat nu zoveel nieuwe technologie onze kant op komt. Hier gaat het veel meer om ci viele techniek die ook militair gebx-uikt kan worden, dan om gekeerd. Kortom: zoveel lei-en we niet van dit project." Glasvezels Volgens Hindriks zou de staat zich moeten afvragen of een zelfde investering in andere projecten niet veel meer ople vert. „Misschien kan je het wel beter in glasvezels stoppenof in de Aix-bus, of een ander civiel project. Vanuit technisch oog punt is dit niet de beste beste ding van die honderden miljoe nen euro's. En dan zeg ik, in deze vorm, met dit contract, moet je het niet doen." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - CDA-lijsttrekker Balkenende vindt dat scholen niet alleen meer vrijheid moeten krijgen om zelf hun lesprogram ma te bepalen, ze moeten ook zelf kunnen uitmaken of ze op de 'ouderwetse' manier willen lesgeven. Daarom wil hij, dat de middelbare scholen zelf kunnen beslissen of ze wel of niet verder willen met het studiehuis, waar bij de leraar in de hoogste klas sen meer een begeleidende taak heeft dan een oixderwijzende. De fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer zei dat giste ren tijdens een lezing in Den Haag. Hij wil dat de overheid niet tot in detail x-egelt wat scho len en instellingen moeten doen. „Het CDA wxl de zeggenschap over maatschappelijke verzor gingstaken terugleggen bij de samenleving", aldus Balkenen de. Hij hield een pleidooi om de non-profitorganisaties om te vormen tot 'maatschappelijke ondernemingen'. Deze onder nemingen hebben niet het doel winst te maken, want die wordt toch weer geïnvesteerd in het verrichten van de maatschap pelijke taken. Wel wordt de fi nanciering verplaatst van over heid naar de burgers zelf. De overheid zorgt ervoor dat de in stellingen voor alle burgei-s be- DEN HAAG - Het aantal banen in de gezondheidszorg is sinds 1998 met 80.000 gestegen. Het ziekteverzuim in de sector loopt iets tex-ug, nxaar is nog altijd ho ger dan het landelijk gemiddel de. Het verzuim bedroeg in het der de kwartaal van vorig jaar 6,8 procent 1,7 procent hoger dan het landelijk gemiddelde. In 2000 lag het op 7,2 procent. Dat hebben minister Borst en staatssecretaris Vliegenthart van Volksgezondheid gisteren in een brief aan de Tweede Ka mer geschreven. Vijf jaar geleden was de schat ting nog dat er in 2005 11 pro cent verpleegkundigen en ver zorgenden te weinig zouden zijn. Nu wordt dit tekoxd.geschat op 7 pi-ocent. ANP taalbaar blijven door hen naar draagkracht te ondei'steunen bij wonen, zorg en kinderop vang. De 'maatschappelijke onderne ming' kan mensen aantrekken die er geld in steken en dan vex- gelijkbare rechten krijgen als aandeelhouders in een commer ciële onderneming. Ze benoe men dus de leden van de raad van toezicht en moeten de jaar rekening en de statuten goed keuren. Deze vorm van finan cieren zou volgens Balkenende hetzelfde moeten worden be handeld als het 'groen' beleg gen. Mensen nemen dan genoe gen met een lagei-e rente op hun lening, maar hebben dan wel belastingvoordeel. ANP ROTTERDAM - De Indonesi sche Indover-bank dreigt een kort geding aan te spannen te gen voormalig kasgeldbeheer der van de provincie Zuid-Hol land K. Baarspul. Zijn vorige week verschenen roman Zilver polder moet uit de schappen verdwijnen, anders volgen ge rechtelijke stappen. De bank heeft dit ultimatum per brief gesteld aan de Rotterdam se uitgeverij Ad. Donker, die het boek op de markt bracht, en aan Baarspul zelf. Dat heeft W. Don ker gisterochtend gezegd. De beweringen in Zilverpolder zijn ongefundeerd en schaden het imago van Indover, zo schrijft de bank. In de roman, die verhaalt van het bankieren waarmee de provincie Zuid- Holland in 1999 miljoenen ver- loor, komt de Indovex-bank voor als witwas-bank, onder de naam Indon. Baarspul schxijft dat deze bank via de provincie geld witwaste voor personen rond ex-president Soehax-to van Indonesië Donker en Baarspul zijn niet van plan gehoor te geven aan de eisen. „Dat boek is fictie.", luidt het commentaar van Donker. Baarspul zegt verbaasd te zijn en vindt het erg frappant dat de bank zo ï'eageert. „Kennelijk was het toch een blootliggende zenuw die ik heb geraakt." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3