Hal Zeelandia wordt kantoor Woningen voor het leven Zinkstuk aanwinst museum watersnood 1953 Collectief vervoer slecht toegankelijk voor gehandicapten Tweede actie voor werving leden VVV begint na Pasen PZC Rotterdam pakt jonge criminelen veel kordater aan SP wil volkstuinders beschermen Drie gewonden bij aanrijding Erelid en goed rapport bij ANBO Gewonden bij ongeval Inbraak in Heinkenszand Productiehal bakkerijgrondstoffen krijgt bureaufunctie Veel steun voor café Havenzicht St. Maartensdijk I Wolford] NIEUW DELSCHER Inbreker blijft in hechtenis agenda DEN HAAG - Volkstuinders verdienen bescherming tegen oprukkende bedrijventerreinen en nieuwbouwwijken, vindt SP-Kamerlid R. Poppe. Hij kondigde gisteren aan, bij de behandeling van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, dat hij daarom met een motie zal komen. „Omdat volkstuinders tot ons culturele erfgoed beho ren." Ook in Zeeland moeten volkstuinders nogal eens verkassen, omdat ze 'in de weg' zitten voor nieuwbouw. Zo wil de ge meente Vlissingen woningen bouwen op volkstuincomplex Levenslust aan de Gerbrandystraat/Vlissingsestraat, aan sluitend aan de nieuwbouwwijk Lammerenburg I. TERNEUZEN - Drie mensen zijn met nek- en hoofdklachten overgebracht naar het ziekenhuis na een aanrijding tussen drie auto's in Terneuzen. Het ongeluk gebeurde gisteren om half een op de kruising van de Brahmslaan en de Peter van Anrooylaan. Een 23-jarige automobilist uit de gemeente Hulst reed over de Peter van Anrooylaan en verleende geen voorrang aan een 41-jarige Terneuzense. Een derde automobiliste, eveneens uit Terneuzen reed over de Brahmslaan en verleende op haar beurt geen voorrang aan de 23-jarige. ZIERIKZEE - ANBO-vrijwilligster E. Oole is benoemd tot erelid van de afdeling Zierikzee. Tevens kreeg zij als dank voor haar grote inzet tijdens de afgelopen tien jaar een AN- BO-speld en een oorkonde uitgereikt. Vrijwilliger L. van der Bij 1 kreeg bij zijn vertrek van de ouderenbond een gravure van Zierikzee aangeboden voor het feit dat hij zich vele jaren heeft ingezet voor de koersbalmiddagen en de ANBO-reizen. Van der Bijl verlaat de afdeling wegens'zijn verhuizing naar Voorburg. Aftredend voorzitter H. Asma heeft in de loop der jaren alle onderscheidingen binnen de ANBO al mogen ontvangen. Hij kreeg van zijn opvolgster EVelthuijsen daarom veel lofuitin gen toebedeeld. Velthuijsen vond een 'goed rapport' voor voormalige leraar Asma zeker op zijn plaats. MIDDELHARNIS - De Arbeidsinspectie stelt een nader on derzoek in naar een ongeval in Middelharnis. Bij het plaatsen van betonnen platen voor de bouw van een nieuwe loods zijn zaterdagmiddag twee mensen gewond geraakt. De twee man nen waren een betonnen plaat aan het vastzetten. Omdat de plaat iets scheef stond, probeerden de mannen het gevaarte recht te wrikken. Hierbij viel de plaat om en het tweetal raak te gewond. Een 24-jarige man uit Middelharnis brak zijn rechterpols. Een 33-jarige man, eveneens uit Middelharnis, kreeg de plaat, die tussen de 1750 en 2000 kilo weegt, op zijn lichaam. De kraanmachinist pikte de plaat weer aan, waarna de man er onderuit werd gehaald. Het slachtoffer werd naar het Clara- ziekenhuis gebracht, waar hij inmiddels in redelijke toestand verkeert. HEINKENSZAND - Een bedrijfspand aan de Danielsweg in Heinkenszand was afgelopen weekeinde het doelwit van in brekers. Zij namen enkele computers, elektrisch gereedschap en een televisie-stereocombinatie mee, met een onbekende waarde. De inbraak werd gisterochtend ontdekt. dinsdag 26 maart 2002 door Inge Heuff ZIERIKZEE - De voormalige productiehal van bakke- rijgrondstoffenfabrikant Zee landia in het centrum van Zie rikzee wordt langzaam maar zeker getransformeerd tot een modern, licht en evenwichtig kantoorgebouw. Inmiddels is eenderde van de hal verbouwd. De ontwerpen voor het reste rende deel zijn af. De herinrichting van de fa briekshal gaat stapsgewijs, net zoals de productiehal ooit ont stond. In 1925 werd het eerste deel gebouwd in wat eens de tuin van sociëteit De Ontmoe ting was. Zeven jaar later volg de een grote aanbouw waarna in 1952 het laatste deel werd ge bouwd. Ruim twee jaar geleden bracht Zeelandia de productie van vetvormige producten als laatste over naar het industrie terrein De Zuidhoek. Toen al was een klein deel van de pro ductiehal herbouwd tot kan toorruimte. „Eigenlijk vond de eerste verbouwing al in 1985 plaats", vertelt stafmedewerker J. Doeleman. „Toen hebben we op -de eerste verdieping samen met een bedrijfsrestaurant het auditorium gebouwd, dat ge koppeld werd aan de proefbak- kerijen. Sindsdien ontvangen we er bakkers en andere betrok kenen uit de hele wereld voor presentaties en andere bijeen komsten Dat is ook de reden dat we de proef bakkerijen hier hou den." Architect Chris van den Eleuvel uit Ouwerkerk zette zo'n vijfen twintig jaar geleden al de lijn uit die nu nog steeds gevolgd wordt. Hij tekende ook voor de eerste grote aanpassing van de pro ductiehal. Waar een paar jaar geleden nog vier vettanks met daarboven zeven strooptanks stonden, is nu een prachtige kantoorruimte ontstaan waar licht, kleuren en ruimtelijkheid voorzichtig de aandacht trek ken. Door gebruik te maken van de hoogte en de lichtval en door een selectieve kleurkeuze, valt het nauwelijks op dat een deel van de daar aanwezige ruimtes ei genlijk inpandig zijn. Zijn ideeën voor de rest van de pro- door Piet Kleemans OUWERKERK - Een nagebouwd deel van een zinkstuk is de nieuwste aanwinst van het museum watersnood 1953. Ver der zijn de leestafels uitgebreid. Komen de zaterdag gaat voor het Ouwerkerkse museum het nieuwe - tweede - seizoen van start. In het eerste officiële seizoen mocht het Ouwerkerkse museum zich in een grote toeloop verheugen. Meer dan 25.000 mensen kwamen een kijkje nemen in het in één van de Phoenix-caissons aan de Weg van de Buitenlandse Pers gevestigde museum. Voorzitter R. Geluk van de Stichting Caissons Ouwerkerk - die het museum beheert - verwacht ook in het nieuwe sei zoen veel belangstelling. In 2003 is het vijftig jaar geleden dat de watersnood ramp zich over Zuid-West Nederland voltrok en daar wordt uitgebreid bij stil gestaan. In de aanloop naar die herden king is er nu al grote vraag naar openstel ling van het museum. In het museum zijn allerlei voorwerpen te zien die herinneren aan het water dat in februari 1953 een verwoestend spoor over Schouwen-Duiveland trok. Mid dels de leestafels en maquettes kan de be zoeker zich verdiepen in wat zich toen op het eiland afspeelde. Ook wordt in het museum uitgebreid aandacht besteed aan de wederopbouw van het eiland. In de ruimte zijn verschillende werk- en voertuigen te zien die daarbij werden in gezet. Het museum is vanaf zaterdag elke dag - de maandagen uitgezonderd - open tot en met zondag 3 november. Het museum is alleen in de middaguren toegankelijk van 13.00 tot 17.00 uur. Het beperkte aantal vrijwilligers laat een ochten dopenstelling momenteel nog niet toe. Ook op Tweede Paasdag en Tweede Pinksterdag is het museum open. ductiehal zijn al in een ontwerp uitgewerkt. Dekleuren nogniet. „Die bepaal ik pas als ik weet hoe de lichtval wordt", zegt Van den Heuvel. „Aan de kant van Fonteine is dat veel, want alle laaddeuren worden vervangen door glas." M. de Graaf van Schildersbe drijf De Graaf/Stoutjesdijk maakt de verf aan op aanwij zing van de architect. Hij werkt volgens het transparante kleurimpregnaat, door anderen de lazuurtechniek genoemd, waarbij de structuur van het hout zichtbaar blijft. In november 2001 won De Graaf/Stoutjesdijk als eerste Zeeuws bedrijf de Nationale Schildersprijs uit 75 landelijke inzendingen. Het beeldje van Marthe Röling heeft een plaats in de herbouwde kantoorruimte gekregen. De prijs werd mede toegekend vanwege de nauwe onderlinge samenwerking tus sen de fabrikant, architect en schilder, de durf van de drie partijen om vernieuwend en duurzaam te werken. Proefopstelling De komende weken is er voor genodigden een proefopstelling van de tentoonstelling van kun stenaar Piet Siegers in het niet verbouwde deel te zien. Van hem wordt woensdag een kunst werk onthuld naast de Dikke Toren dat een geschenk is van Zeelandia aan Zierikzee. „Een leuk alternatief voor het ge bruik van de hal maar eenma lig", stelt Doeleman vast. „Zo dra de tentoonstelling weg is, zullen de bouwvakkers er weer intrekken." De geheel vernieuwde kantoorruimte in de voormalige productiehal van Zeelandia kreeg de Nationale Schildersprijs 2001. foto Marijke Folkertsma] door Ali Pankow Het informatiebord over 's Landshaven werd gisterochtend onthuld als officieel startsein voor de bouw van 37 levensloopbestendige woningen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er zijn op Schou wen-Duiveland heel wat gehan dicapten die het te moeilijk of te duur vinden gebruik te maken van het collectief vraagafhan kelijk vervoer (cvv). Zij zitten sinds de invoering begin dit jaar thuis. Woordvoerster P. Luij- ben-den Boer van de commissie welzijn zei dat gisterochtend tijdens de vergadering van de Seniorenraad. Zij kreeg vanaf de publieke tri bune bijval van ANBO-vrijwil- liger J. van den Noord. Hij be treurt het zeer dat het vervoer voor gehandicapten (WVG-ver- voer) sinds begin dit j aar is geïn tegreerd in het cvv en daardoor aanzienlijk duurder is gewor den. Volgens hem is de meest kwetsbare groep hierdoor de dupe van ordinaire bezuini gingsmaatregelen Ook gewestelijk ANBO-voor- zitter E. Velthuijsen maakte ge bruik van het spreekrecht. Vol gens haar valt de verhoging van REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de tarieven binnen de Ooster- schelderegio nog wel mee, maar begint de meter vooral te tellen vanaf de zonegrenzen. Dan moet immers 1 euro per kilome ter worden betaald. Ook dat al leen contant of via de chipknip betaald kan worden, werkt vol gens haar, vooral bij ouderen en gehandicapten belemmerend op het gebruik van cvv. „Boven dien is de giro-pinpas vanaf 1 april pas bruikbaar om te chip pen." Volgens woordvoerder B. Land man van de commissie vervoer binnen de Seniorenraad, biedt het cw ook voordelen, zoals de aansluitgarantie op het regulier openbaar vervoer. Hij erkent echter dat er over de tariefsver hoging veel klachten bestaan en dat ook de kwaliteit van het cw heel discutabel is. Aanzet Binnen de Seniorenraad heeft L. van der Hark met een notitie over het openbaar vervoer in middels een aanzet gegeven voor een intensieve discussie. Daaruit wordt een advies voor verbeteringen geformuleerd. De Seniorenraad gaat dat ad vies uitbrengen tijdens een bij eenkomst die Het Klaverblad op donderdag 4 april gaat wijden aan het openbaar vervoer. SINT-MAARTENSDIJK - Ac tiecomité 'Laat Bas niet bar sten' heeft gistermorgen bijna duizend handtekeningen over handigd aan wethouder K. Heij boer van de Tholen. Het actiecomité vindt dat hore- caman Bas de Man van café Ha venzicht in Sint-Ann aland een onredelijk hoge dwangsom aan zijn broek heeft hangen. Vanwe ge het overtreden van geluids normen in 1996 moet hij 54.000 euro betalen. De Man bestrijdt de beschuldiging van overlast en heeft tot nu toe geweigerd de dwangsom te betalen. Het actie comité, bestaande uit klanten en ouders van klanten, wil voor komen dat de exploitant zijn deuren moet sluiten. Café Ha venzicht heeft een sociale func tie voor heel veel mensen op het eiland en erbuiten, menen de ac tievoerders. De bewoner is baas m eigen huis. Deze variant op de baas-in-eigen-buik slogan uit de jaren zeventig werd gister ochtend gebruikt bij de offici ële start van het wooncomplex 's Landshaven in de Everdina- polder in Sommelsdijk. Het betreft de bouw van 37 levens loopbestendige woningen en zeven bedrijfsunits. Deze 'woningen voor het le ven' bieden maximale uit gangspunten voor een zo groot mogelijke zelfstandigheid. Wonen en zorg zijn volledig ge splitst. De woningen zijn drie kamerappartementen van mi nimaal 76 vierkante meter. De bewoner kan afhankelijk van zijn wensen en behoeften een keus maken van eenvoudige service tot en met volledige verpleegzorg. Hij hoeft dus in geval van toenemende zorgbe hoefte in principe niet meer te verhuizen naar een verzor- gings- of verpleeghuis. Het wooncomplex 's Landha- ven ven-ijst in deEverdinapol- der in Sommelsdijk. Als alge meen adviseur voor dit project is Rien Platteschorre van de Stichting Humanitas aange trokken. Volgens hem is een dergelijk project niet afhanke lijk van schaalgrootte. „Als al le partijen maar overtuigd zijn van de meerwaarde van de bundeling van hun belangen dan kun je heel snel zaken doen", zegt de planopsteller. Met de bouw van deze levens loopbestendige woningen wordt ingehaakt op het tekort aan huisvesting voor ouderen in de regio Middelharnis. Dat door Marcel Modde De tijd tussen aanhouding en bestraffing van jonge delinquenten is in Rotterdam sterk bekort. De havenstad is daarmee de eerste gemeente in Nederland die hard op weg is de opgelegde strengere norm van staatssecretaris Kalsbeek van Justitie te gaan halen. Kalsbeek wil dat volgend jaar tachtig procent van de jeugd zaken in de praktijk sneller wordt afgehandeld. De nieuwe norm schrijft voor dat uiterlijk zes maanden na het eerste ver hoor de zaak voor de kinder rechter moet zijn gebracht. In lichtere gevallen geldt dat na twee maanden met de uitvoe- tekort geldt vooral voor hen die van zorg en dienstverle ning afhankelijk zijn, maar toch zelfstandig willen blijven wonen. Gezien de bevolkings samenstelling is de verwach ting dat deze behoefte de ko mende decennia nog sterk zal toenemen. Bij het project wordt ook reke ning gehouden met het huis vesten van andere voorzienin gen die een wijkfunctie hebben, zoals een huisartsen- ring van een alternatieve straf (via het bureau Halt) dient te zijn begonnen. De staatssecre taris concludeert op basis van de eerste resultaten dat Rot terdam - wat dat betreft - op de goede weg zit. Tot dusver is het in ruim de helft van het aantal rechtbankzaken binnen de ge stelde termijn tot een berech- praktijk, restaurant, fitnesscentrum, wijkinforma- tiecentrum, kinderopvang en dienstverlenende bedrijven. Voor dit soort voorzieningen ting gekomen. Bij een aantal Haltbureaus blijkt tachtig procent van de jeugdige crimi neeltjes en vandalen op tijd aan het werk te zijn gezet. Kalsbeek is eveneens tevreden over het gebruik van voorlopi ge hechtenis als instrument voor het lik-op-stuk-beleid. De voorlopige hechtenis kan zijn in het gebouw op de bega ne grond zeven multifunctio nele units opgenomen. Wo ningbouwvereniging Sommelsdijk zoekt hiervoor nog huurders. De wethouders I. Vroegindeweij en A. Tiggel- man verrichtten gisterochtend met het onthullen van een in formatiebord de officiële start van het wooncomplex. De op levering van het complex wordt in het tweede complex van 2003 verwacht. worden geschorst als wordt voldaan aan voorwaarden in de vorm van een cursus of een taakstraf. Het voordeel hier van is, stelt de staatssecretaris in het Rotterdams Dagblad, dat de jonge wetsovertreder nog voor de berechting wordt gestraft en een rechtszitting zo dus als stok achter de deur kan worden gehouden. Deze werk wijze heeft als beperking dat het alleen kan worden toege past op jongeren die hun daad hebben bekend. Een ander struikelpunt is dat bij lichte vergrijpen geen voorlopige hechtenis kan worden toege past. Kalsbeek zinspeelt voor die gevallen op een wetswijzi ging om dat wél mogelijk te maken. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De Stichting VVV-Info Schouwen-Duive land gaat de komende maanden actief nieuwe participanten werven. Tot nu toe hebben slechts vierhonderd (van de ruim zevenhonderd) oud-leden zich bij de nieuwe stichting aan gemeld. Volgens voorzitter R. Geluk heeft de reorganisatie van en omzetting naar stichting vooral tijd nodig. De omvorming van de VW Schouwen-Duiveland van ver eniging naar stichting per 1 ja nuari van dit jaar betekent dat de 735 (oud-) leden zich op nieuw moeten aanmelden als participant. In de VW nieuwe stijl kunnen zij - naar gelang de diensten die zij van de stichting verlangen - kiezen voor een ba sis-, basisplus- of superplus- abonnement. Sinds half januari hebben vierhonderd onderne mers zich als participant aange meld. Nieuwe bronnen Stichtingsvoorzitter Geluk is niet ontevreden over dit resul taat, al staat als een paal boven water dat veel meer steun voor de VW nodig is. Voor een ge zonde toekomst heeft het be stuur zich gericht op duizend participanten. Die moeten niet alleen uit het oude ledenbe stand komen, maar er moeten hiervoor vooral ook nieuwe bronnen worden aangeboord. Want niet alleen campinghou ders of hoteleigenaren maken gebruik van de VW, maar ook bedrijven 'die bijvoorbeeld vijf tig dinerbonnen' komen halen. „De dienstverlening naar ieder een toe; dat benadrukken wij steeds." Daarom wil het stichtingsbe stuur komende week, na Pasen, (Advertentie) BIJ Grote Markt 11-13 Goes een nieuwe actie beginnen. Oud-leden die zich (nog) niet hebben aangemeld en mogelijke nieuwelingen worden per brief uitgenodigd om zich aan te slui ten bij de VW. In een nieuws brief die wordt meegestuurd, geeft het bestuur tevens de stand van zaken over de reorga nisatie en de omzettingen, die nu in volle gang zijn. „We moe ten laten zien waar we mee be zig zijn, waar we zitten", aldus Geluk. Ook de verschillende vestigin gen worden klaargemaakt voor de toekomst. Het Zierikzeese kantoor verhuisde van de Meel- straat naar de Nieuwe Haven voor een strategischer ligging. Weliswaar iets vertraagd staat de verbouwing van kantoor in Haamstede op stapel, zodat de administratie van de stichting daar terecht kan. En in april worden alle vestigingen voor zien van nieuwe computerap paratuur en internetverbindin gen. Dergelijke verbeteringen, sa men met de reorganisatie, kun nen volgens Geluk niet in drie maanden gerealiseerd worden. Een half jaar tot een jaar (gere kend vanaf januari) is wat dat betreft realistischer. Voor 'de grote mei vakantie' wil de voor zitter in ieder geval de vier ves tigingen klaar hebben, omdat tussen de bedrijven door de winkel gewoon open moet zijn. MIDDELBURG - De 24-jarige man die vorige week door de po litie is gearresteerd na een in braak in de Molenstraat in Clin- ge blijft in voorlopige hechtenis. Dat is gisteren bepaald door de rechter-commissaris in Middel burg. De identiteit van de man is volgens politiewoordvoerder J. van Mourick nog altijd niet de finitief vastgesteld. STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Zorgcentrum In 't Opper 10.30 -15.30 uur: Hobbymarkt; BURGH-HAAMSTEDE - Dorpshuis De Schutse, 14.00 uur: Bijeenkomst NWH met paasstukjes maken, OUWERKERK - Obs 't Stoofje, 10.00 uur: Start Palmpasenoptocht; Handspiegel j 0 SOcrn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29