PZC Seniorenraad te veel actiegroep Bouw Jannewekken vordert gestaag 13 Theater en groene schil discussiepunten bij collegevorming Belangenvereniging trekt aan de bel over gevaarlijk fietspad Ziekenhuizen zijn volgens De Kok kortzichtig bezig Reuzenei Oteasion Spektakel 28-29-30 mm zeeuwse almanak Crisis Ouderen staan op duidelijke afspraken en inzage beleidsplannen Snoer van dertig meter gestolen waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethouders van Zierikzee heeft er moeite mee dat de Seniorenraad zich soms als dwarsligger manifes teert. Dit adviesorgaan zou er goed aan doen zich eens wat minder als actiegroep op te stel len. Volgens voorzitter H. Klat- ter kreeg de Seniorenraad dit advies tijdens het laatst gehou den overleg met het demissio naire dagelijks gemeentebe stuur. Het college vindt dat samen werking met het gemeentebe stuur juist de hoofdgedachte moet worden van de Senioren raad. „Allemaal goed en wel, maar als we vragen stellen aan het gemeentebestuur, mag je daar toch ook antwoord op ver wachten. Daarmee was het in het verleden wel eens heel slecht gesteld", aldus vice-voorzitter J. Hendrikse gisterochtend tij dens de algemene bestuursver gadering van de Seniorenraad. Wat hem betreft, hoeft deze raad geen actiegroep te zijn, maar moet het gemeentelijk be leid wel kritisch worden ge volgd. ,,We zijn geen groepje om aan het lijntje mee te lopen." Voorzitter Klatter was het met Hendrikse eens dat algemeen heden als 'dat nemen we mee' van de zijde van het gemeente bestuur onvoldoende zijn voor de Seniorenraad. Overigens is (Advertentie) VAN Pt GEZAMENLIJKE GOESt AUTODEALERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL €1.300 - OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN Het waren spannende dagen voor het Oostburgse stel. Hij was op wintersport, zij bleef thuis om een rapport af te maken. Tijdens haar werk zaamheden ontdekte ze dat recent via hun computer en kele zeer gore websites waren bezocht. Ze was in alle staten en eiste via de telefoon uitleg van haar partner. Hij wist echter van niets, be zwoer hij. Zij geloofde hem niet en eiste dat hij direct naar huis kwam om hem te confronteren met de onweer legbare bewijzen dat iemand die sites had aangeklikt. Hij gehoorzaamde, ivant zijn vriendin dreigde andere slo ten in voor- en achterdeur te zetten. Eenmaal thuis lukte het hem niet haar te overtuigen. Ten einde raad belde hij de inter netaanbieder of daar iemand een verklaring kon geven. Ja, hoorde hij. De pc, pas aange sloten op het kabelnet, ivas niet beveiligd tegen het ille gaal meesurfen door hackers, bekende een medewerker van de helpdesk. Een aantal uren later stond hij bij het stel om de pc alsnog te beveiligen. „Vergeten," mompelde hij. Het stel zal die handelwijze van de internet aanbieder echter niet snel vergeten. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Deelname van Alert! aan het nieuwe dagelijks bestuur van Schouwen-Duive- land hangt in belangrijke mate af van de standpunten binnen de coalitie over Mondragon en de verdere bebouwing van de groene schil rond de historische binnenstad van Zierikzee. Lijsttrekker J. van Felius be schouwt beide aspecten even wel niet als een struikelblok in de onderhandelingen. De lijstbrede fractie van Alert! komt vanavond bijeen om de definitieve koers te bepalen die deelname aan het nieuwe colle ge van burgemeester en wet houders al dan niet mogelijk moet maken. Vanavond loopt ook de bedenk tijd af die WD-informateur A. Verseput de partij van Van Feli us had gegeven. Die periode was na het laatste overleg afgelopen zaterdag ingelast, omdat Verse put helderheid wilde over 'een aantal verschilpunten'. Daarbij gaat het hoofdzakelijk, zo zei Van Felius gisteren in een toe lichting op die besprekingen, om de plannen voor een nieuw theater en bebouwing van de groene schil. Onderzoeksrapport Van Felius wil duidelijk beargu menteerd zien of Mondragon écht niet kan worden gereno veerd. Hij verwijst naar een on derzoeksrapport van het bureau Twijnstra en Gudde, dat enkele jaren geleden opdracht van de gemeente is gemaakt. In die rap portage wordt ingegaan op mo gelijkheden het monumentale pand aan de Oude Haven te be houden als podiumvoorziening. Die aspecten zijn volgens Van Felius tot dusver in de discussie 'nooit goed naar voren geko men'. Hij voelt zich in dat op zicht gesterkt door opmerkin gen van PvdA-fractievoorzitter W. Renden in één van dé laatste raadsvergaderingen in de vori ge samenstelling. ,,Het lijkt mij niet te veel gevraagd om de (on)mogelijkheden zwart op wit te stellen", verklaart Van Felius. Een verdere bebouwing van de groene schil rond het histori sche binnenstad is het tweede heikele punt waarmee Alert! worstelt. De nieuwe partij heeft zich daarover in haar verkie zingscampagne terughoudend opgesteld. Van Felius realiseert zich evenwel dat de plannen voor nieuwbouw van een bank filiaal in het gebied tussen de Boerenweg en de Haringvliet- straat waarschijnlijk te ver ge vorderd zijn om nog terug te kunnen draaien. Daarnaast houdt hij ook duidelijk de deur op een kier voor realisatie van een nieuw theater op de locatie van het tijdelijk gemeentehuis, mocht Mondragon inderdaad definitief verleden tijd zijn. Compromis „Voordat wij daarin zouden meegaan, wil ik eerst zelf horen van de afdeling ruimtelijke or dening hoe dat er dan uit moet komen te zien. Het moet wel enigsziys stroken met onze op vattingen. Maar daar moet in de sfeer van een compromis uit te komen zijn, lijkt mij zo." Van Felius verwacht niet dat beide punten nog een struikel blok kunnen vormen voor toe treding van Alert! tot een nieu we coalitie met WD, CDA en PvdA. „Over andere aspecten zijn we het al eens. Iedereen vindt dat eerst intern orde op zaken moet worden gesteld. Wat dat aangaat is de gemeente goed op weg. Maar met name op het gebied van ruimtelijke ordening liggen er nogal wat problemen die moeten worden opgelost. Tal van plannen wachten al veel te lang op afwikkeling. Daarvan zeggen we: laten we dat nu eerst eens aanpakken, voordat we weer allerlei nieuwe zaken op het bordje van de ambtenaren leggen." Ook is binnen de moge lijke coalitie volgens Van Felius overeenstemming over een te rughoudend financieel beleid. „Eerst eens goed doorlichten wat we hebben als gemeente en kijken of voor allerlei plannen wel structurele dekking be staat." door Piet Kleemans NIEUW-HAAMSTEDE - De veiligheid van fietsers laat op het fietspad langs de Klooster- weg bij Nieuw-Haamstede fors te wensen over. Dat schrijft de Belangenvereniging Nieuw- Haamstede in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. De gemeente Schouwen-Duiveland beraadt zich nog op de brief van de be langenvereniging. Op het stuk van de Kloosteiweg van de Maireweg tot aan de To- renweg - vlakbij het vliegveld van Zweefvliegclub Haamstede - is enige tijd geleden de beplan ting tussen het fietspad en de rijweg weggehaald voor bouw activiteiten. Volgens de belan genvereniging heeft de gemeen te beloofd dat als genoemde bouwactiviteiten achter de rug waren, de verdwenen beplan ting weer aangevuld zou wor den. Dat is volgens de belangen vereniging nog niet gebeurd. De situatie voor fietsers is door het ontbreken van een fysieke scheiding tussen rijweg en fiets pad bepaald niet veiliger op ge worden. „Nu zie je regelmatig bandensporen van auto's die er gens voor hebben moeten uit wijken in de bermen. Zoals de situatie nu is, nodigt het uit om auto's te parkeren", schrijft de belangenvereniging. „Hetgeen zodra het zweefvliegseizoen weer begint, ook - ondanks het parkeerverbod - zeer regelma tig zal gebeuren. De belangenvereniging vraagt de gemeente zo snel mogelijk de bermen weer te beplanten of een andere afscheiding, bijvoor beeld in de vorm van paaltjes, aan te brengen. „Dit heeft een tweeledig doelEr kan niet meer geparkeerd worden en de fiet sers en voetgangers zijn beter beveiligd." De belangenvereniging vraagt de gemeente ook iets te doen aan het gebruik van het fietspad door ruiters. Verschillende mensen hebben volgens de ver eniging al schade ondervonden door een steigerend paard op het fietspad. „Met het toeristen seizoen voor de deur en meer kinderen op fietsjes is dat ge vaarlijk. Voor zover wij weten, staat in de verkeerswet dat paarden zich niet op een fiets- of wandelpad mogen bevinden." Het nabijgelegen zweefvlieg- veld trekt regelmatig veel kij kers, Dit is volgens de belangen verenigingeen probleem, omdat bezoekers op de meest onmoge lijke plaatsen parkeren. De ver eniging pleit voor het creëren van parkeerruimte voor de z weegvliegtuigspotters Ook wil zij graag meer openbare verlichting. „Wij horen regel matig van bewoners dat zij zich 's avonds op het fietspad langs de Kloosterweg - vooral het deel tussen de Maireweg en de Bad- weg - onveilig voelen omdat het er aardedonker is." dinsdag 26 maart 2002 het bestuur van deze raad wel van plan de werkwijze enigszins te veranderen. Volgens de voorzitter heeft het geen zin over lopende zaken steeds maar weer de standpun ten te herhalen. Informatie over de voortgang van allerlei pro jecten kan beter bij de ambtelijke afdelingen worden ingewonnen. Het overleg met de gemeentebestuurders zal meer gericht worden op de inhoude lijke beleidsvorming. Overigens moet de Seniorenraad als ge volg van het nieuwe dualisti sche stelsel nog bepalen of in de toekomst beter rechtstreeks overleg met de gemeenteraad kan worden gevoerd in plaats van met de wethouders. Hartekreet Vanuit de commissie Wonen en Vervoer kwam de hartekreet dat de gemeente eens wat duidelij ker inzage moet verschaffen in zaken als de masterplannen voor Noorderpolder en Poort ambacht 11. Het stoort de leden dat zij bij ambtenaren moeten soebatten om die beleidsplan nen beschikbaar te krijgen, ter wijl de Seniorenraad als advies orgaan volledig op de hoogte gesteld zou moeten worden. Beleidsambtenaar F. Babijn liet tijdens de vergadering weten dat ondanks wisseling van de wacht binnen de gemeenteraad de ambtelijke afdelingen ge woon doorgaan. Volgens hem wordt aan diverse onderdelen van het Lokaal Ouderenbeleid dan ook inmiddels uitvoering gegeven. Overeenkomstig de prioriteitenlijst wordt op dit BROUWERSHAVEN - Aan de Noorddijk in Brouwershaven werd tussen vrijdag 20.00 en maandag 09.30 uur een elek trisch snoer van dertig meter lang gestolenHet snoer liep van een zeilboot naar de wal en heeft een waarde van enkele tiental len euro's. moment bijvoorbeeld onder zoek verricht naar het systeem van persoonsalarmering. Ver der is er tussen de Stichting Welzijn Ouderen en de Vrijwilli ge Thuiszorg overleg over het veiligstellen van mantelzorg in de nabije toekomst. Tevens wordt op ambtelijk niveau druk gewerkt aan de opzet van een Vrijwilligerscentrale. Vanuit de commissie Zorg bin nen de Seniorenraad signaleer de A. Pols dat het regionaal overleg tussen Intra- en Extra murale zorg niet goed functio neert. Babijn was het met haar eens dat dit overleg een veel te vrijblijvend karakter heeft. Hij gaf aan dat in de eerstvolgende vergadering op woensdag 3 april de gemeente met het voor stel komt dit overleg een andere opzet met meer structuur te ge ven. Volgens hem is het hoog tijd dat de deelnemers beter het nut gaan beseffen van het intra- en extramurale zorgoverleg. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De drie Zeeuwse ziekenhuizen zijn te veel bezig met zichzelf in plaats van met de ziekenhuiszorg in Zeeland. De medici en bestuur ders beperken zich tot wat op korte termijn goed is voor het ei gen gebied, maar kijken niet ver genoeg vooruit. De provincie moet als onafhankelijk toe zichthouder een sterkere rol krijgen om ziekenhuizen naar die toekomst te sturen. Dat zei gedeputeerde G. de Kok (zorg) gisteren in de commissie wel zijn. De Kok reageerde op de weige ring van Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen om toe te treden tot de Stichting Samenwerkende Ziekenhuizen, waarin de zie kenhuizen Walcheren en Oos- terschelde hun fusie voorberei den. Zeeuws-Vlaanderen blijft wel samenwerken met de ande- re ziekenhuizen, maar wil de zeggenschap over de eigen orga nisatie niet prijsgeven. Zieken huizen bewijzen samenwerking volop lippendienst, maar doen er te weinig aan, meent De Kok. Het tekort aan medisch specia listen duurt nog zeker vijf tot zes jaar voort, waarschuwde de da gelijks provinciebestuurder. Met gynaecologen is Zeeuws- Vlaanderen heel krap bezet, re lativeerde De Kok de lof die de commissieleden het Zeeuws- Vlaamse ziekenhuis toezwaai den over de wijze waarop de verloskunde in Oostburg wordt hersteld. Kindergeneeskunde Directeur J. van den Blink van Ziekenhuis Walcheren verde digde voor de commissie het be sluit van de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes om de con centratie van kindergeneeskun de en tweedelijns verloskunde in Goes door te zetten, ondanks het Haagse gebod om uitdun ningsplannen van regionale zie kenhuiszorg te bevriezen. In het slechtste scenario zijn er 2003 in Noord- en Midden-Zeeland nog 2,4 kinderartsen van de oor spronkelijke zeven inzetbaar. Geen kinderarts wil zich vesti gen in een team waarin om de dag een nachtdienst gedraaid moet worden, ook al wordt er extra geld geboden. De kosten van de concentratie zijn alleen te dragen als de zie kenhuizen als één organisatie de budgetten samenvoegen. Daar om is ook uitstel van fusie onac ceptabel, stelde Van den Blink. Voor de commissie was zijn ar gumentatie moeizaam te verte ren. Op de vraag wanneer er weer meer kinderartsen beschikbaar zijn, de kinder- en kraambed den in Vlissingen te herstellen, kreeg de commissie geen recht streeks antwoord. Slechts de stelling van Van den Blink dat een basisziekenhuis op Wal- cherse schaal van circa 80.000 inwoners 'fictie' is. Dat vergt te veel artsen die te weinig te doen hebben, zei hij. De trend zal zijn dat het Noord en Midden-Zeeuwse ziekenhuis alle hoogtechnologische behan delingen als hartcatheterisatie en radiotherapie en 24-uurs specialistische zorg op één loca tie bundelt, duidde de zieken huisdirecteur. Alle overige zorg moet op de bestaande locaties behouden blijven. Het ei is van wilgentakken gemaakt. door Gerrit van Loon OOSTKAPPELLE - Een reuzenei van wilgentakken siert sinds gisterochtend het voorplein van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Het ei, met een afmeting van 2,20 bij 3 meter, is nog niet helemaal af. Binnenkort wordt een dinosauruskop bo venop het ei geplaatst. Aan het kunstwerk hebben vier mensen een week gewerkt. Om de wilgentakken in de juiste vorm te krijgen zijn stalen bogen ge bruikt. Het ei is onderdeel van de objecten die Marjan van Dijke van ate- foto Ruben Oreel lier De Perponcher uit Wolphaartsdijk maakte voor de tentoon stelling Jurassic Polderland. Deze tentoonstelling over amfibie- en en reptielen is momenteel als wisseltentoonstelling te zien in het museum. In de heemtuin aan de achterkant van het museum zijn nog drie eieren van wilgentakken te bewonderen. Het gaat hier niet om dinosauruseieren, maar om slangeneieren. Het idee om een groot dinosaurusei te maken ontstond tijdens brainstormsessies en was niet gerelateerd aan Pasen. Maar nu het ei in de week voor pasen geplaatst is, zien toeristen het wel degelijk als een paasat- tractie. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het wordt een primeur voor Schouwen-Dui veland: het eerste appartemen tencomplex met een eigen par keerkelder. De bouw van Residentie Jannewekken in Zie rikzee vordert gestaag. Het be- tonskelet staat en inmiddels is begonnen met het optrekken van de buitenmuren. Komend najaar wordt het complex opge leverd. De bouw van het appartemen tencomplex aan het Jannewek ken ligt volgens directeur J. Boogert van Bouwbedrijf Boo- gert uit Oosterland goed op schema. „En er begint nu wat zicht in te komen. Nu ziet het er allemaal nog wat grauw en grijs uit, maar dat wordt heel anders als straks de buitenmuren alle maal staan. En als dan ook de markiezen aangebracht zijn, zul je zien dat het gebouw heel goed past in de omgeving." Het bijzonderst aan het luxe ap partementencomplex is de on dergrondse parkeerruimte. In de kelder onder het gebouw is plaats voor 24 auto's. Geen par keerproblemen derhalve voor de toekomstige bewoners van de zeventien appartementen. Boo gert had destijds kennelijk een vooruitziende blik want overal op Schouwen-Duiveland, maar Residentie Jannewekken heeft het hoogste punt bijna bereikt. foto Marijke Folkertsma vooral in Zierikzee, wordt par keren steeds lastiger. „Je ziet dat het zelfs in de kleine dorpen al een probleem aan het worden is." Boogert legt uit hij bij de voor bereiding van het project heeft geprobeerd zich zo goed moge lijk in te leven in de toekomstige bewoners. In dit geval zijn dat 55-plussers die redelijk wel bij kas zijn - de appartementen va riëren in prijs van 182.000 tot 363.000 euro - en in het bezit zijn van een auto die vaak ge bruikt wordt. Boogert: „De toegang tot de parkeerkelder krijgt afstands bediening. De bewoners kunnen dus zo de kelder inrijden en van daar met de lift naar hun appar tement." De bouw van de parkeerkelder was voor het Oosterlandse bouwbedrijf een kostbare en tijdrovende aangelegenheid. „Er zit toch zeker voor een paar miljoen gulden onder de grond", stelt Boogert, De Oosterlandse bouwonderneming besteedde de bouw van de parkeerkelder deels uit aan een daarin gespeci aliseerd bedrijf. Voordat er ook maar een spa de grond in ging werden uitgebreide berekenin gen gemaakt. Het lastigst bleek het om het grondwater buiten te houden. „Dat zit daar op zo'n dertig centimeter onder het maaiveld. Er stonden bij de bouw van de parkeerkelder constant pompen te draaien om het water af te voeren." Haalbaar Technisch gezien is de bouw van een deels ondergrondse par keergarage in Zierikzee - zoals het Zierikzees Ondernemers Collectief (ZOC) voorstaat - volgens Boogert zonder meer haalbaar. „Wat aan het Janne wekken kan, kan ook elders. Terwijl dat vanwege een gebrek aan ruimte om de bouwplaats heen een moeilijke plek was. Maar ik kan niet beoordelen of het financieel ook haalbaar is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27