Oud zeer nekt Pieter Vollaard PZC PZC Op de bres voor trage wegen Reuzenei siert voorplein Zeeuws Biologisch Museum Ontslagen Morres beperkt tot vier zuider buren Sirenemast moet naar andere plek NIEUW BBR bezorgd over jacht op wilde duiven 15 Jubileum Met Hart en Stem Filmvoorstelling voor ouderen Darten voor Tsjernobyl Inbraak in Heinkenszand SP wil volkstuinders beschermen Drie gewonden bij aanrijding Jongens opgepakt voor overlast Inbreker blijft vastzitten Tweetal gewond bij ongeval agenda I Wolford] DELSCHER dinsdag 26 maart 2002 SINT MAARTENSDIJK - De christelijk gemengde zangver eniging Met Hart en Stem uit Sint Maartensdijk viert zater dag 13 april het 12,5 jarig be staan. Het jubileum wordt gevierd met een concert in de hervormde kerk in Sint Maartensdijk onder leiding van IzaakRiedijk. Orga nist is Pieter Quist. Aan het con cert werkt ook het mannenkoor Elim uit 's-Gravenpolder onder leiding van André Overbeeke mee. Elim wordt op het orgel be geleid door Henk Ruitenbeek. Het concert begint om 193 0 uur en er is volop gelegenheid tot sa menzang. Naderhand is er een reünie voor oud-leden en leden in het gebouw Calvijn. GOES - In 't Beest in Goes wordt donderdag 4 april een filmvoor stelling gehouden speciaal voor ouderen. De film Nynke van Pieter de Boer draait dan om 13.30 in de cinemazaal van 't Beest. Pieter de Boer maakte in 2001 de film over het leven van Sjoukje, de echtgenote van soci alistenvoorman Pieter Jelles Troelstra en onder het pseudo niem Nynke van Hichtum schrijfster van sociaal realisti sche boeken. Maximaal vijftig bezoekers kunnen voor 2,5 euro een bioscoopstoel en een kopje koffie krijgen in 't Beest. Be langstellenden kunnen zich op geven op telefoonnummer 0113-228142. YERSEKE - In De Zaete in Yerseke wordt zaterdag 30 maart gedart voor het goede doel. De opbrengst gaat volledig naar de stichting HENK, die zich inzet voor de kinderen in Tsjernobyl. De pijlen wor den vanaf 13.00 uur ge gooid. Jongeren van twaalf tot vijftien jaar hebben hun eigen compe titie. Voorinschrijving is mogelijk bij P. Hollestelle (0113-501862) of C. van Pagee (06-11102045). door Gerrit van Loon OOSTKAPPELLE - Een reu zenei van wilgentakken siert sinds gisterochtend het voor plein van het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle. Het ei, met een afmeting van 2,20 bij 3 meter, is nog niet he lemaal af. Binnenkort wordt een dinosauruskop bovenop het ei geplaatst. Aan het kunst werk hebben vier mensen een week gewerkt. Om de wilgen- takken in de juiste vorm te krijgen zijn stalen bogen ge bruikt. Het ei is onderdeel van de objecten die Marjan van Dijke van atelier de Perpon- cher uit Wolphaartsdijk maak te voor de tentoonstelling Jurassic Polderland. Deze ten toonstelling over amfibieën en reptielen is momenteel als wis seltentoonstelling te zien in het museum. In de heemtuin aan de achter kant van het museum zijn nog drie eieren van wilgentakken te bewonderen. Het gaat hier niet om dinosauruseieren, maar om slangeneieren. Het idee om een groot dinosaurusei te maken ontstond tijdens brainstormsessies en was niet gerelateerd aan Pasen. Maar nu het ei in de week voor pasen geplaatst is, zien toeristen het wel degelijk als een paasat- tractie. De Borselse wethouder Pieter Vollaard, die al twintig jaar vaster in het zadel leek te zitten dan een bronzen ruiter op een bronzen paard, is bij de vorming van een nieuw college gewipt. Dat is aan één kant opmerkelijk, aan de andere kant viel het een beetje te verwachten voor wie de collegevorming van vier jaar geleden volgde. door Mieke van derJagt HEINKENSZAND - Tot vier jaar geleden had het CDA in de Borselse raad een sleutelpositie. Al sinds mensenheugenis. Tot halverwege de jaren tachtig maakte het CDA ook in het col lege de dienst uit. Niet zozeer vanwege krachtige visies, maar meer op grond van het getal. De ster van Vollaard, sinds '82 in het college, begon te rijzen met de komst van burgemeester Janbart Mandos, met wie hij, via het één-tweetjessysteem, veel voor elkaar wist te krijgen. Vollaard werd op het gebied van ruimtelijke ontwikkeling en mi lieu een slimme onderhandelaar die overal van alles wist uit te slepen. Het was Vollaard die voorop liep om de Zak van Zuid- Beveland op de valreep als Waardevol Cultuurlandschap op de kaart te krijgen, en de mil joenen die daar aan vast zaten in de knip. Ook was het Vollaard onder wiens leiding de porte monnee van de grootindustrie open ging om een Sloebos van 200 hectare te betalen. Honderd hectare daarvan kunnen bin nenkort al worden gerealiseerd. Maar het was ook Vollaard die met een arrogant gebaar het Pieter Vollaard, wethouder in Borsele: „Dit is het meest rechtse college dat je maar bedenken kunt." foto Willem Mieras CDA buitenspel zette bij de vo rige collegevorming. Toen wa ren de rollen omgedraaid. De PvdA won een zetel en werd met een restzetel de grootste partij: zes plaatsen in de raad. Het CDA verloor en kwam op vijf zetels. Een andere winnaar, SGP Christenunie, werd het college ingesleept om de kandi daat van het CDA, Ad Lijm- bach, buitenspel te zetten. Dat gebeurde op het gevaar af dat.de onzekere SGP'er, Frans Tolle naar, halverwege de rit zou struikelen. Dat gebeurde niet. Tollenaar kreeg intensieve pro fessionele begeleiding en groei de verder in zijn rol, met steun van het college. Ook de WD kon analyse binnenboord blijven, ondanks het snelle vertrek van wethou der Petra van Wingerden en haar opvolging door Albert van Opdorp die bij het begin van de raadsperiode niet eens in de raad zat. Het Borselse college marcheerde vier jaar lang als een goed geoliede trein. De ge meenteraad vond dat kennelijk ook, want behalve af en toe van D66-raadslid Peter Verb art, viel er aan oppositie nauwelijks iets te vernemen. Maar het CDA was de gang zaken bij de vorige collegevor ming kennelijk nog niet verge ten, terwijl een beetje geheu genverlies wel moet hebben toegeslagen als het ging om de eigen verkiezingsslogans en de toewijding aan de bestuurlijke vernieuwing. Ook het CDA brulde mee in het eenstemmige koor dat een beter contact met burger, meer openheid en geen achterkamertjespolitiek meer wilde. De gang van zaken rond de col legevorming druist daar in ieder geval tegenin. Het CDA voerde eerst met alle fracties om de beurt bilateraal overleg. Bij de eerste plenaire vergadering, die dankzij een schorsing nog een half uur duurde, bleek de pap gestort: het CDA wilde met ie dereen, behalve de PvdA. Over inhoudelijke zaken werd niet meer gesproken. Volgens de nieuwe CDA-wethouder Marga Vermue-Vermue moest de PvdA buitenspel blijven omdat de kiezer had gesproken. Maar die sprak evenzeer over de WD, die wel mee mag doen. Aanblijvend wethouder Van Opdorp toonde zich, toen het verlies van een derde van zijn kiezers zich openbaarde, uit het veld gesla gen omdat het college niet op de eigen merites maar op landelij ke tendenzen was beoordeeld. Het hield hem niet tegen om gre tig een stoel achter de collegeta fel te pakken, evenmin als Tollenaar, die evenzeer het functioneren van het oude col lege tot inzet van de verkie zingsstrijd maakte. „Dit is het meest rechtse college wat je maar bedenken kunt", merkte Vollaard bitter op. En zo is het ook. Het meest linkse volksdeel van Borsele, PvdA, Groen Links en ook de Lokale Partij Borsele, die is voortgeko men uit D66, heeft geen stem meer in het dagelijks gemeente bestuur. Dus Vollaard maakt zijn borst nat. De coalitie doet er verstandig aan om hetzelfde te doen. HEINKENSZAND - Een bedrijfspand aan de Danielsweg in Heinkenszand was afgelopen weekeinde het doelwit van in brekers. Zij namen enkele computers, elektrisch gereedschap en een televisie-stereocombinatie mee, met een onbekende waarde. De inbraak werd gisterochtend ontdekt. DEN HAAG - Volkstuinders verdienen bescherming tegen oprukkende bedrijventerreinen en nieuwbouwwijken, vindt SP-Kamerlid R. Poppe. Hij kondigde gisteren aan, bij de behandeling van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, dat hij daarom met een motie zal komen. „Omdat volkstuinders tot ons culturele erfgoed beho ren." Ook in Zeeland moeten volkstuinders nogal eens ver kassen omdat ze 'in de weg' zitten voor nieuwbouw. Zo wil de gemeente Vlissingen woningen bouwen op volkstuincomplex Levenslust aan de Gerbrandystraat/Vlissingsestraat, aan sluitend aan de nieuwbouwwijk Lammerenburg I. TERNEUZEN - Drie mensen zijn met nek- en hoofdklachten overgebracht naar het ziekenhuis na een aanrijding tussen drie auto's in Terneuzen. Het ongeluk gebeurde gisteren om half een op de kruising van de Brahmslaan en de Peter van Anrooylaan. VOGELWAARDE - De politie heeft vier jongeren uit Vogel waarde aangehouden. De jongeren maken deel uit van een groepj e dat met name in de avonduren voor de nodige overlast in het dorp zorgt. De politie is de laatste weken overspoeld met klachten van in woners van Vogelwaarde. Het wijkteam in de gemeente Hon- tenisse hield de groep van tien jongens, in leeftijd variërend van veertien tot en met zeventien jaar, de laatste weken extra in de peiling. Dat leidde tot de vier aanhoudingen. Er zijn ver nielingen aangebracht aan een lichtmast, aan bouwketen en een aantal jongens wordt verdacht van diefstal en/of heling van een bromfiets. Het onderzoek is nog gaande. De politie sluit niet uit dat meer vergrijpen aan het licht komen en meer jongens worden aangehouden. MIDDELBURG - De 24-jarige man die vorige week door de politie is gearresteerd na een inbraak in de Molenstraat in Clinge blijft in voorlopige hechtenis. Dat is gisteren bepaald door de rechter-commissaris in Middelburg. De identiteit van de man is volgens politiewoordvoerder J. van Mourick nog al tijd niet definitief vastgesteld. MIDDELHARNIS - De Arbeidsinspectie stelt een nader on derzoek in naar een ongeval in Middelharnis, Bij het plaatsen van betonnen platen voor de bouw van een nieuwe loods zijn zaterdagmiddag twee mensen gewond geraakt. De twee man nen waren een betonnen plaat aan het vastzetten. De plaat viel om en het tweetal raakte gewond. Een 24-jarige man uit Middelharnis brak z'n rechterpols. Een 33-jarige man, eveneens uit Middelharnis, kreeg de plaat die tussen de 1750 en 2000 kilo weegt op zijn lichaam. De kraan machinist pikte de plaat weer aan, waarna de man er onderuit werd gehaald. Het slachtoffer werd naar het Claraziekenhuis gebracht, waar hij inmiddels in redelijke toestand verkeert. door Jean-Lou de Gucht HULST - Het aantal gedwon gen ontslagen als gevolg van de reorganisatie bij Morres Wonen Hulst is beperkt gebleven tot Dat deelde directeur logistiek, T. Koopmans, van Moires Wo nen gisteren mee op een pers- conferentie ter gelegenheid van de afronding van het verande ringsproces. Het aantal ge dwongen ontslagen is minder dan gedacht, vanwege een gro- ter natuurlijk verloop en omdat er meer mensen omgeschoold zijn voor een andere functie bin- nen het bedrijf. „Hoe vervelend dat ook is voor de vier betrokkenen", zegt Koopmans. „Toch kunnen we stellen dat de hele herstructure ring ons is meegevallen. We heb ben gezegd dat er maximaal 45 ontslagen zouden vallen en het zijn er uiteindelijk vier gewor den." De meevaller betekent echter niet dat alle kou bij Mor res Wonen uit de lucht is. Com mercieel directeur R. Ter Horst: „Het is veel te vroeg om nu al halleluja te gaan roepen." REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Ron Magnée Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Begin vorig jaar kondigde Mor res Wonen een ingrijpende reor ganisatie aan om grote omzet verliezen tegen te gaan. Het- moederbedrij f in Hulst wordt de komende jaren uitgebouwd als centrum met een bovenregio naal aanbod rondom het thema 'alles voor in en rond de wo ning'. Een aantal winkelonder delen is overgenomen door on dernemers van buitenaf: Grando keukens, Vivante- Everse en Pati'O. Een kleine twintig voormalige werkne mers van Morres Wonen krijgen hier werk. Komend weekeinde gaan deze bedrijven open. In Zaanstad hoopt Morres Wo nen eind van dit jaar een tweede filiaal te openen van ongeveer 13000 vierkante meter. Bespre kingen worden ook nog gevoerd over een derde filiaal. Koop mans: „Dat zal in Zuid-Oost Nederland zijn. Hier kan ik nog niets concreets over zeggen. Ik verwacht de opening niet voor 2004." De opening van meerdere filia len zal volgens Morres Wonen niet ten koste gaan van de werk gelegenheid in Hulst. Ter Horst: „Ons filiaal in Deventer bewijst juist dat we gegroeid zijn. Meer filialen zal op logistiek gebied meer werkgelegenheid in Hulst opleveren." Er zijn geen plannen om een fili aal in België te openen. STREEKACTIVITEITEN GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 09.00-12.00 uuren 13.00-15.00 uur: Gro te overdekte rommelmarkt tbv maat schappelijke dienstverlening; Basisschool Prinses Beatrix, Goes-Zuid, 15.30-17.00 uur: Pleintjesactiviteiten; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; 's-GRAVENPOLDER - Populierenstraat 3, Informatiebijeenkomst over borstvoe ding; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur: Biljar ten en kaarten voor ouderen; 14.00 uur: Welfarewerk; 14.00 uur: PCOB: voorlich ting over natuurproducten; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur; Jongens en meisjesclub voor groep 6,7 en 8; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; SCHERPENISSE - Holland Huis, 19.30 uur: Ledenvergadering oudervereniging Philadelphia; SINT PHILIPSLAND - De Wimpel, 19.30 uur: Algemene ledenvergadering heem kundekring; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar- ten;Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; WOLPHAARTSDIJK - De Griffioen, 19.30-22.00 uur: Linedance door Country Club The Sounthern Riders; door Kris Naudts Vlamingen laten de hond uit in een veldwegel, gaan paardrijden langs het jaagpad, fietsen vanuit de buitenwijk naar het dorp via een kerkwegel of organi seren op zondag lange-afstandswande- lingen over een oude spoorwegbedding. Maar, hoelang nog? Dat is de vraag waar mee sommigen worstelen. Op diverse plaatsen in Vlaanderen zijn mensen opge staan die de zogenaamde trage wegen be ter willen beschermen. Woningbouw, verkavelingen, grondinna- mes voor industrieterreinen en wegen aanleg zijn de belangrijkste oorzaak voor het verdwijnen van heel wat voormalige buurtwegen. En zijn ze niet opgegaan in de modernisering, dan zijn ze op zijn minst in hun voortbestaan bedreigd. „Dat is jammer", zegt Erik Grietens van de Bond Beter Leefmilieu die mee aan de wieg staat van de jonge vereniging Trage Wegen. „Trage wegen bieden interessante mogelijkheden als wandel-, fiets- of ruiterpad. Een groot aantal is al ingescha keld in bewegwijzerde wandel- en fiets routes. Vaak bezitten ze een cultuurhisto rische en ecologische waarde. En ze vormen een uitstekend alternatief voor bestaande wegen. Met name fietsers en voetgangers kunnen er een veilige verbin ding vinden van en naar het werk." De vereniging wil liever niet te veel terug denken aan de honderden kilometer trage wegen die de jongste halve eeuw letterlijk werden ondergespit door bouwmotoren en wegenbouwers. Trage Wegen kijkt veel liever vooruit en stelt vast dat Vlaanderen ondanks alles toch nog redelijk bezaaid is met verbindingen voor niet-gemotori- seerd verkeer. En dan wil ze zo houden. Veel meer dan voorheen zullen eigenaars en landbouwers die wederrechtelijk pa den afsluiten of stilzwijgend omploegen op de vingers worden gekeken. De vereni ging Trage Wegen zal de stem verheffen als trage wegen niet of nauwelijks worden onderhouden waardoor de overheid al te vaak een argument vindt om het pad stil letjes te laten verdwijnen. Historisch Erik Grietens: „Bijna alle trage wegen zijn historische verbindingen. De ge schiedenis van sommige Vlaamse veld- of kerkwegels gaat terug tot de Romeinse tijd. Trage wegen zijn getuigen van vroe gere verbindingen naar en tussen dorps kernen, van vroegere doorgangen voor landbouwers, van wegen die vroeger wer den gebruikt om boten voort te slepen langs dijk- en jaagpaden." Behoeders van trage wegen krijgen bijna vanzelfsprekens de steun van natuurbe schermers. „Dat ligt voor de hand", zegt Grietens. „Trage wegen zijn, zeker in Vlaanderen, van belang voor natuuront wikkeling. In het dichtbebouwde Vlaan deren zijn de resterende natuurgebieden klein en sterk versnipperd. Trage wegen maken een ecologische verbinding tussen natuurgebieden waardoor planten en die ren zich kunnen verspreiden over een gro tere oppervlakte." De vereniging Trage Wegen heeft een stra tegie ontwikkeld om de bescherming van rustige paden af te dwingen. Grietens: „Eerst willen we het probleem onder de aandacht van een breed publiek brengen en alle voordelen op een rij zetten. Daarna willen we de overheid voorstellen van be leid aanreiken." Trage Wegen kreeg steun van vrij invloed rijke organisaties zoals de Bond Beter Leèfmilieu, Grote Routepaden, de Vlaam se Wandelliga en diverse Regionale Land schappen. De krachtenbundeling moet het mogelijk maken om gemeentebestu ren, provincies en Vlaams Gewest warm te maken voor een betere bescherming en beheer van trage wegen. Een beter juri disch statuut zou al een stap in de goede richting betekenen. De bestaande wet da teert uit 1841. Op basis van deze 160 jaar oude wetgeving werden in België de zoge naamde Atlassen van Buurtwegen opge maakt. Deze zijn hopeloos verouderd en achterhaald. „Een nieuw en duidelijk juridisch statuut is nodig", besluit Grietens. „Het verheugt ons dat het Vlaams parlementslid Jos Bex momenteel aan een decreet voor buurtwe gen werkt. In de tussentijd hoeven ge meentebesturen zich evenwel niet te ver bergen. Gemeenten kunnen de functies van trage wegen vastleggen in een ruimte lijk structuurplan of in een gemeentelijke stedenbouwkundige verordening. En ge meenten kunnen optreden tegen eige naars die buurtwegen wederrechtelijk af sluiten. Maar, helaas ontbreekt hiertoe de politieke moed." Veel voormalige buurtwegen in Vlaanderen, zoals de jaagpaden langs het Leopoldkanaal, worden bedreigd. foto Charles Strijd door Rolf Bosboom GOES - De omstreden sirene- mast bij het Geertesplein in Kloetinge wordt verplaatst. Dit gebeurt mede naar aanleiding van klachten van omwonenden. Ook voor de recente geplaatste mast langs de Westsingel in Goes en die nabij het stadskan toor wordt gekeken of een ande re locatie mogelijk is. De sirenes in Kloetinge en aan de Westsingel werden afgelopen najaar geplaatst, om de 'witte vlekken' in het nieuwe alarme ringssysteem weg te werken. Die in Kloetinge werd vlakbij dorpshuis Amicitia, vrijwel op de perceelgrens van woningen aan het Geertesplein neergezet. Omwonenden reageerden ver ontwaardigd op de plotselinge komst van de mast in hun ach tertuin. De sirene aan de West singel staat nogal pontificaal en beeldbepalend langs een druk ke verkeersroute. Het gemeentebestuur van Goes heeft naar aanleiding van de klachten bij het ministerie van Binnenlandse Zaken aan de bel getrokken. Het overleg heeft er nu toe geleid dat de mast in Kloetinge wordt verplaatst. De nieuwe locatie zou ook de wo ningen in het nieuwbouwpro ject Watership Down (Oostmo- lenpark 3), dat komende zomer wordt afgerond, moeten dek ken, Gezien het belang dat het ministerie bij de verplaatsing heeft, is het ook bereid de kosten voor zijn rekening te nemen. De exacte nieuwe locatie moet nog worden bepaald. Aan een ver plaatsing van de sirene aan de Westsingel betaalt Binnenland se Zaken niet mee. Als de ge meente die naar een andere plek wil hebben, kan dat op eigen kosten, op voorwaarde dat er geen hiaten vallen in de dek kingsgebied van de alarmering. Met die beperkingen wil het col lege van B en W ook kijken naar de mast nabij het stadskantoor. Advertentie BIJ Grote Markt 11-13 Goes door Rob Paardekam KRUININGEN - De fractie van Bewoners Belangen Reimers- waal (BBR) maakt zich zorgen over de bestrijding van verwil derde duiven en houtduiven. Volgens de partij kunnen de jachthouders niet op tijd van een vergunning worden voor zien. Om de overlast door verwilder de duiven te verminderen, mag in de periode tussen 29 maart en 17 mei iedere jachthouder in zijn eigen jachtgebied op deze dieren jagen. De gemeente heeft voor die periode een ophokge- bod voor tamme duiven vastge steld om te voorkomen dat deze worden afgeschoten. Houtdui ven, die in groten getale schade aanrichten aan pas gezaaide granen, erwten en luzerneper- celen, mogen wel worden be jaagd door de jachthouders. Volgens de BBR-fractie is er een probleem. Jachthouders moe ten vóór 1 april kunnen beschik ken over een geldige jachtakte, maar door de nieuwe Flora- en Faunawet moeten nieuwe for mulieren en zegels worden aan geleverd bij de politie. De BBR constateert dat deze formulie ren in Reimerswaal nog niet te krijgen zijn en is bang dat de jachthouders niet op tijd een jachtakte kunnen krijgen, zodat er niet gejaagd kan worden. In een brief aan burgemeester en wethouders vraagt raadslid J. van den Dorpel wanneer alle jachthouders in Reimerswaal over een geldige jachtakte kun nen beschikken. De partij wil tevens weten wie er opdraait voor de schade die aangericht wordt door de houtduif als er niet op het beest gejaagd kan worden. Vermoedelijk zal het college tij dens de gemeenteraadsverga dering van vanavond al ophel dering over de zaak geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25