PZC Aldi komt toch naar De Spinne Geld voor uitbreiding De Wingerd 13 Ondergang Holzmann heeft gevolgen voor bouwers Westerscheldetunnel Ziekenhuizen zijn volgens De Kok kortzichtig bezig College Goes legt bezwaren uitbater Cl000 naast zich neer Occasion Spektakel 28-29-30 MAART Mensen gaan voor gebouwen in beleid gebruiksvergunningen Actie voor café Havenzicht zeeuwse almanak Crisis MIDDEN dinsdag 26 maart 2002 doorlngrid Huibers GOES - De vestiging van een Aldi-supermarkt in winkelcen trum De Spinne in de Goese pol der staat niet ter discussie. Ei genaar Schuitema Vastgoed BV van de Cl000, nu de enige su permarkt in het winkelcentrum, staat alleen met zijn bezwaren. Burgemeester en wethouders van de gemeente Goes delen zijn b-itiek niet. B)vendien zijn de bestuurders zer verbolgen over de door het Anersfoortse vastgoedbedrijf gtvolgde koers. „Toen Schuite- nn dik een jaar geleden de Qlfsupermarkt in het winkel- cntrum overnam, lagen de pannen voor de vernieuwing un De Spinne er al", zegt wet- buder M. 't Hart. „Daarin is anaf het begin af aan sprake jeweest van de vestiging van en Aldi. Dat wisten ze. Iet vernieuwingsplan, waar- zoor de gemeente recent een planologische procedure is be gonnen, behelst onder meer de bouw van een nieuw complex, recht tegenover de Cl000. Dat za op de begane grond uit win- kdruimten bestaan met daar- biven, in vijf lagen, zo'n dertig aipartementen. De woningen vorden eigendom van woning- buwvereniging RWS. Overleg )e participanten in het vernieu wingsplan (gemeente, RWS en nnkelcentrumeigenaar Appel- oom Vastgoed BV) hadden ge- oopt begin dit jaar met de ouw te kunnen beginnen. Af- glopen najaar werd besloten Dg even met de planologische pocedure te wachten, om met fchuitema te kunnen overleg- pn. Nu blijkt dat gesprekken jets opleveren, gaan de plan enmakers gewoon op de inge- jagen weg door. Schuitema eeft al aangekondigd een be waarschrift te zullen indienen. Als er in het winkelcentrum •en discounter bijkomt, over- eeft de C1000 niet", zegt woordvoerder E. Martens van Schuitema. „Daarom maken Supermarkt C1000 is niet blij met de plannen voor een Aldi-vestiging in winkelcentrum De Spinne. wij bezwaar." Daar denkt RWS- directeur J. Franken het zijne van. „Schuitema wil zijn activi teiten concentreren in de C1000 aan het Molenplein. De winkel in de Goese polder gaat dan op termijn dicht. Met hun bezwaar proberen ze gewoon zoveel mo gelijk tijd te rekken, zodat de klanten kunnen wennen aan de gang naar het Molenplein." Over een eventuele sluiting van de C1000 in De Spinne wil Mar tens zich niet uitlaten. Wel geeft hij toe dat de vestiging van een Aldi ook in dat geval niet gun stig is voor Schuitema. Martens:,Komt er een Aldi, dan is onze supermarkt onverkoop baar." Het opknappen van De Spinne is onderdeel van het Masterplan Goese Polder, waarmee de RWS en de gemeente leegstand en verpaupering van de buurt pro beren tegen te gaan. Al te veel vertraging komt die strijd vol gens Franken niet ten goede. „Wij willen graag aan het werk blijven om de bewoners te laten zien dat er wat verandert", zegt hijIn plaats daarvan staat er nu een onaf winkelcentrum met daarlangs een rij dichtgetim merde woningen. Dat is psycho logisch gezien niet goed voor de foto Dirk-Jari Gjeltema Polder." De plannen voor het nieuwe winkel- en appartemen tencomplex in De Spinne zijn nog tot en met donderdag 18 april in te zien. Geïnteresseerden kunnen daar voor zowel in het stadskantoor als in de wijkinfowinkel Goese Polder terecht. IHBH oor Rolf Bosboom (OES - Basisschool De Win- grd aan de Noordhoeklaan in (oes kan de dringend noodza- blijke uitbreiding realiseren. Ie gemeente Goes is bereid het fenodigde bedrag, ruim 40.000 euro, beschikbaar te jellen. Daarmee kunnen twee «tra lokalen (het zesde en ze- snde) worden gebouwd. Ie nood bij de basisschool (ge- aformeerd vrijgemaakt) is oog, omdat de vijf bestaande okalen overvol zijn. Het choolbestuur werkt daarom al •nige tijd aan uitbreidingsplan- ïen, De kavel van de school ïeeft echter nogal wat beper kingen, wat leidt tot flink hoge- *e kosten. Speelterrein jO is het nauwelijks mogelijk ien uitbouw voor elkaar te krij- jen, omdat er in dat geval te veinig speelterrein over zou llijven, Om die reden is het roodzakelijk de nieuwbouw bo venop twee bestaande lokalen terealiseren en wel aan de zuid oostelijke kant van het gebouw. Vmwege de draagkracht van de fiindering moeten lichtere en dus duurdere materialen wor- dan gebruikt. Verder dienen de lokalen onder de opbouw tij dens de werkzaamheden leeg te blijven, zodat tijdelijke huis vesting noodzakelijk is. Ook dat leidt tot hogere kosten. Al met al betekent dat dat De Wingerd het zogeheten normbe drag voor nieuwbouw (in dit ge val 304.000 euro), waarmee de gemeente al rekening had ge houden, fors overschrijdt. Aan vankelijk vond de gemeente de oyerschrijding wat al te gortig. Vervolgens is er nog eens goed gekeken naar de plannen. Het aangepaste ontwerp van de ar chitect viel aanzienlijk minder duur uit. Toch zou de gemeente nog altijd in totaal 136.500 euro extra op tafel moeten leggen. Gezien de bijzondere situatie is het college van burgemeester en wethouders daartoe bereid. De gemeenteraad moet er echter ook nog over beslissen. Eerst buigt de raadscommissie onder wijs zich donderdag 28 maart over de plannen. Die bijeen komst wordt gehouden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 19.30 uur. Dan komt ook een ander uit breidingsplan aan de orde. Het gaat om de locatie van Stichting Kinderopvang De Bevelanden aan de Zomerweg in Kloetinge. Vanwege de toenemende vraag naar kinderopvang en buiten schoolse opvang wil de stichting er twaalf (kinderopvang) en twintig (buitenschoolse opvang) extra plaatsen realise ren. Daarvoor is een uitbreiding van het gebouw nodig, wat gebeurt onder regie van de gemeente. Voor de werkzaamheden liggen twee varianten op tafel: een uit breiding met 145 vierkante me ter zonder inpandige renovatie, of een uitbreiding met 60 vier kante meter én inpandige reno vatie. De geraamde kosten zijn respectievelijk 270.000 en 215.000 euro. De stichting heeft voorkeur voor de eerste variant. Voordat een definitieve keuze wordt gemaakt, worden de plannen eerst uitgewerkt. Daarvoor is een bedrag van 36.000 euro nodig, door René van Stee TERNEUZEN - De ondergang van het Duitse bouwbedrijf Philip Holzmann, een van de partners in de Kombinatie Middel plaat Westerschelde (KMW) die de Wes terscheldetunnel bouwt, lijkt ook gevol gen te hebben voor onderaannemers die meewerken aan de bouw van de Wester scheldetunnel. Zo moeten achttien werknemers van de Steelwelding Groep over drie weken van de bouwplaats zijn vertrokken. Zij hou den zich met name bezig met onderhouds- en controlewerkzaamheden. Vier perso neelsleden van de aannemer in de metaal industrie uit Vlissingen-Oost blijven tot de oplevering in maart 2003 in de tunnel aan het werk. Volgens commercieel directeur G. Hem men van de Steelwelding Groep gaat het vertrek van de achttien personeelsleden een jaar eerder in dan aanvankelijk de be doeling was. Hij zegt geen andere reden dan de ondergang van Philipp Holzmann te kuhnen bedenken die het voortijdige vertrek van zijn medewerkers heeft inge luid. Hemmen noemt de situatie lastig en ver velend, omdat veel eerder dan voorzien werk moet worden gezocht voor de over bodig geworden werknemers. „Bij de tun nel wordt meteen ook veel ervaring, ken nis en kunde de deur uit gedaan, waarvan ik verwacht dat ze die niet zo maar terug krijgen. Ik heb dan ook gerede twijfels over het tijdig klaarkomen van de tun nel", legt hij uit. Directeur R. de Leeuw van KMW bestrijdt dat de teloorgang van Philipp Holzmann de reden is van het voortijdige vertrek van onderaannemers, Volgens hem maakt het vertrek van Steelwelding deel uit van een geplande uitstoot van personeel, die met name vanwege het voorspoedige verloop van het boorproces sneller is verlopen dan aanvankelijk de bedoeling was. „In de cember zijn honderdvijftig mensen van de betonfabriek - waaronder ook een groot deel van Philipp Holzmann - vertrokken Momenteel is de uitstoot van de tweede golf aan de gang. Ook nu gaat het weer om honderden mensen en bedrijven die aan het einde van hun contract zitten", aldus De Leeuw. Doorbetaald In tegenstelling tot Hemmen is De Leeuw er rotsvast van overtuigd dat de tunnel in maart 2003 op tijd wordt opgeleverd. Hij betreurt de precaire situatie waarin de werknemers van Philipp Holzmann zijn beland. Toch hoeven ze volgens hem voor alsnog niet voor hun - weliswaar tijdelijke - baan in Terneuzen te vrezen. „Zolang niet bekend is wat de bewindvoerder van het bedrijf gaat doen, blijven ze hier en krijgen ze hun salaris doorbetaald"aldus De Leeuw. Hij sluit niet uit dat andere participanten in KMW - waardonder het Duitse bouwbedrijf Wayss en Freytag - voor de resterende duur van het tunnel project werknemers van Holzmann over- door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De drie Zeeuwse ziekenhuizen zijn te veel bezig met zichzelf in plaats van met de zorg in Zeeland. De medici en bestuurders beperken zich tot wat op korte termijn goed is voor het eigen gebied, maar kijken niet ver genoeg vooruit. De provincie moet als onafhankelijk toezichthouder een sterkere rol krijgen om zie kenhuizen naar die toekomst te sturen. Dat zei gedeputeerde G. de Kok (zorg) gisteren in de commissie welzijn. De Kok reageerde op de weige ring van Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen om toe te treden tot de Stichting Samenwerkende Ziekenhuizen, waarin de zie kenhuizen Walcheren en Oos- terschelde hun fusie voorberei den. Zeeuws-Vlaanderen blijft wel samenwerken met de ande re ziekenhuizen, maar wil voor alsnog niet de zeggenschap over de eigen organsiatie opgeven. Ziekenhuizen bewijzen samen werking volop lippendienst, maar doen er te weinig aan, meent De Kok. Het tekort aan medisch specialisten kan de ko mende vijf tot zes jaar nog toe nemen, waarschuwde de gede puteerde. Met gynaecologen is Zeeuws-Vlaanderen heel krap bezet, relativeerde De Kok de lof die de commissieleden het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis toezwaaiden over de wijze waarop de verloskunde in Oost burg wordt hersteld. „Het gaat hier om eerstelijns verloskun de", benadrukte hij. Directeur J. van den Blink van Ziekenhuis Walcheren verde digde voor de commissie het be sluit van de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes om de con centratie van kindergeneeskun de en tweedelijns verloskunde in Goes door te zetten, ondanks het Haagse gebod om uitdun ningsplannen van regionale zie kenhuiszorg te bevriezen. In het slechtste scenario zijn er 2003 in Noord- en Midden-Zeeland nog 2,4 kinderartsen van de oor spronkelijke zeven inzetbaar. Geen kinderarts wil zich vesti gen in een team waarin om de dag een nachtdienst gedraaid moet worden, ook al wordt er meer geld geboden dan de CAO voorschrijft, betoogde Van den Blink. Budgetten De kosten van de concentratie zijn alleen te dragen als de zie kenhuizen als één organisatie de budgetten samenvoegen. Daar om is ook uitstel van fusie onac ceptabel, stelde Van den Blink. Voor de commissie was zijn ar gumentatie moeizaam te verte ren. Op de uitdrukkelijke vraag om, wanneer er weer meer kin derartsen beschikbaar zijn, de kinder- en kraambedden in Vlissingen te herstellen, kreeg de commissie geen rechtstreeks antwoord. Slechts de stelling van Van den Blink dat een basis ziekenhuis op Walcherse schaal van circa 80.000 inwoners 'fic tie' is. Dat vergt te veel artsen die te weinig te doen hebben, zei hij. De trend zal zijn dat het Noord- en Midden-Zeeuwse ziekenhuis alle hoogtechnologi sche behandelingen als hartca- theterisatie en radiotherapie en 24-uurs specialistische zorg op één locatie bundelen, duidde de ziekenhuisdirecteur. Alle overi ge zorg moet op de bestaande lo caties behouden blijven. (Advertentie) VAN Pt GEZAMENLIJKE GOESE AUTODEALERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL 1.300,-OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN De gemeente Goes staat welwillend tegenover de uitbreiding van basisschool De Wingerd, ondanks de fors hogere uitvallende kosten voor nieuwbouw. foto Dirk-Jan Gjeltema SINT-MAARTENSDIJK - Ac tiecomité 'Laat Bas niet bar sten' heeft gistermorgen bijna duizend handtekeningen over handigd aan wethouder K. Heijboer van de gemeente Tho- len. De gemeenteraad kreeg, in de avonduren, een brief met uit leg uitgereikt. Het actiecomité vindt dat hore- caman Bas de Man van café Ha venzicht in Sint-Annaland een onredelijk hoge dwangsom aan zijn broek heeft hangen. Vanwe ge het overtreden van geluids normen in 1996 moet hij 54.000 euro opbrengen. De Man be strijdt de beschuldiging van overlast en heeft tot nu toe ge weigerd de dwangsom te beta len. Het actiecomité, bestaande uit klanten en ouders van klanten, wil voorkomen dat de exploi tant zijn deuren moet sluiten. Café Havenzicht heeft een soci ale functie voor heel veel men sen op het eiland en erbuiten, menen de actievoerders. door Rob Paardekam KRUININGEN - Bij het bepa len van de brandveiligheid van gebouwen wordt allereerst gelet op het risico van persoonlijk let sel. Dat is de grondslag voor het verstrekken van gebruiksver gunningen in de gemeente Rei- merswaal. Alleen bij gemeente lijke gebouwen, zo staat te lezen in de nota 'inhaalslag gebruiks vergunningen', wordt evenzeer gelet op het voorkómen van ma teriële schade als op dat van persoonlijk letsel. Mede als gevolg van de rampen in Enschede en Volendam heeft de gemeente Reimerswaal be sloten om de komende vijf jaar de achterstanden op het gebied van de gebruiksvergunningen weg te werken. De nota inhaal slag gebruiksvergunningen en de eerder gepresenteerde nota brandveiligheid Reimerswaal 2001 dienen daarbij als lei draad. Uit de nieuwste nota blijkt vooral dat het onmogelijk is om aan te geven welke concrete vei ligheidsvoorzieningen in het al gemeen zullen worden geëist. Per gebouw zal er maatwerk moeten worden geleverd dat er vooral op gericht is persoonlijk letsel te voorkomen. Aan mate riële schadepreventie wordt een veel minder hoge prioriteit toe gekend, omdat dit volgens de gemeente een verantwoorde lijkheid van de eigenaar van het gebouw is. Gebouwen waar de gemeentezelfeigenaarvanis.in het bijzonder die met een maat schappelijke, historische, cul turele of monumentale waarde, zullen zowel op het gebied van materiële als persoonlijke scha depreventie uitgebreid worden gecontroleerd. De ruim tweehonderd Reimers- waalse gebouwen die gebruiks- vergunningsplichtig zijn, wor den in een periode van vijf jaar gecontroleerd. Een initiatief voorstel van de WD om het in twee jaar te doen, werd in juni vorig jaar door een meerderheid van de gemeenteraad verwor pen. De coalitiepartijen namen genoegen met de belofte dat ge bouwen met de hoogste priori teit, zoals verzorgingshuizen en dorpshuizen, als eerste worden gecontroleerd. De controles zijn inmiddels be gonnen. Een maand geleden kreeg de Gereformeerde Ge meente van Yerseke als eerste de gebruiksvergunning nieuwe stijl uitgereikt. Daarbij hoort ook een gevelcertificaat. Vooruitlopend op de 'uitgebrei de controle' zijn gebouwen als scholen, dorpshuizen en hore cagelegenheden inmiddels aan een zogeheten quick-scan on derworpen. In sommige geval len werden verbeteringen aan gebracht. Een groot aantal eigenaren is geïnformeerd over voorzieningen zoals vluchtwe- gen, vluchtwegaanduidingen en brandblusmiddelen. Het waren spannende dagen voor het Oostburgse stel. Hij was op wintersport, zij bleef thuis om een rapport af te maken. Tijdens haar werk zaamheden ontdekte ze dat recent via hun computer en kele zeer gore websites waren bezocht. Ze was in alle staten en eiste via de telefoon uitleg van haar partner. Hij wist echter van niets, be zwoer hij. Zij geloofde hem niet en eiste dat hij direct naar huis kwam om hem te confronteren met de onweer legbare bewijzen dat iemand die sites had aangeklikt. Hij gehoorzaamde, want zijn vriendin dreigde andere slo ten in voor- en achterdeur te zetten. Eenmaal thuis lukte het hem niet haar te overtuigen. Ten einde raad belde hij de inter netaanbieder of daar iemand een verklaring kon geven. Ja, hoorde hijDe pc, pas aange sloten op het kabelnet, was niet beveiligd tegen het ille gaal meesurfen door hackers, bekende een medewerker van de helpdesk. Een aantal uren later stond hij bij het stel om de pc alsnog te beveiligen. „Vergeten," mompelde hij. Het stel zal die handelwijze van de internet aanbieder echter niet snel vergeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23