Van Hooijdonk slaat uitnodiging af Witschge keert terug op oude nest PZC Zorgen over knieproblemen Jan Ullrich Gebrselassie kiest voor Londen Breuk Spaar Select met Peter Mueller lijkt aanstaande 21 Topscorer eredivisie heeft geen zin alsnog bij Oranje te komen Historische zege Craig Perks Operatie Dekker goed verlopen Zabel wint eerste etappe Catalonië l Robert Pires moet WK missen Ook RWDM uit eerste klasse Voetballer in been geschoten Sluiter stopt met coaches Clijsters naar kwartfinale Miami BankGiroLoterij is wildcard kwijt David Beckham op postzegel dinsdag 26 maart 2002 door Edward Swier DEN HAAG - De Tourdeelna me van Jan Ullrich is in gevaar. De 28-jarige Duitser kampt met een hardnekkige kniebles sure, die het gevolg is van over belasting. Bij Telekom begint men te vrezen dat de kopman in de aanloop naar de Ronde van Frankrijk onvoldoende com petitie krijgt om in juli een rol van betekenis in de belangrijk- ste rittenkoers te kunnen spe len. „We weten op dit moment allemaal niet wat het zal wor den. We kunnen alleen maar afwachten, wachten op de dag dat hij weer gezond wordt", al dus Telekom-manager Walter Godefroot in de Duitse media. Toch is er een limiet aan het ge duld. Godefroot: „We zullen tot eind april wachten. E11 dan we ten we of Jan tijdens de Tour in de eerste linie mee kan doen. Zonder een gedegen voorberei ding heeft Tourdeelname na melijk geen enkele zin." Dit jaar zou alles veranderen. Jan Ullrich werd in het verle den in de wintermaanden veel te dik, de Duitser raakte de fiets soms wekenlang niet aan. Dit keer trainde hij meer dan ooit in de winter, stond hij ei rond de jaarwisseling condi tioneel en fysiek beter voor dan ooit. Maar ook te hard trainen is niet goed. Lang werd gedacht dat Ullrich kampte met een lichte spier- scheuring, maar het blijkt al met al om een ernstigere kwet suur te gaan. Fysiotherapeut Ruthenberg reist deze week af naarMerdingen om 'der Jan' te helpen bij zijn trainingen in het zwembad. Behalve aquajog- gen kan Ullrich nog niet veel. Teamarts Heinrich heeft de Te- lekom-kopman ten strengste verboden op de fiets te stappen. Volgens Heinrich heeft Ullrich mogelijk teveel krachttraining gedaan. En is zijn rechterknie ernstig overbelast. Ullrichs manager Strohband bevestigt dat. „Jan heeft thuis in zijn fit nessruimte veel krachttraining met zijn benen gedaan. Mis schien wel iets te veel." GPD door Henri van der Steen j NOORD WIJK - De eerste vraag aan Dick Advocaat lag voor de hand. „Waarom heb je Van Hooijdonk niet opgeroepen?" i Het antwoord verbijsterde. JE>ie wilde niet." Heel lang gele den, in de dagen dat Willem van i Hanegem nog international was, gebeurde het regelmatig dat internationals een selectie weigerden. Het nee van Pierre van Hooijdonk van deze keer had bijna de allure van een nou veauté. Advocaat leek zelf ook wel spra keloos. In eerste instantie vond- ie het 'een beetje onbegrijpelijk' I van Van Hooijdonk. „Ik heb PONTE VEDRA BEACH - De Nieuw-Zeelandse golfer Craig i Perks heeft in Miami een histo rische zege geboekt. De 35-jari- ge 'Kiwi' schreef in Ponte Vedra Beach tot zijn eigen verbazing het Players Championship op zijn naam. Het was zijn eerste zege op de PGA-Tour bij zijn eerste deel name aan het vijfde Major. Nooit eerder werd het toptoer nooi gewonnen door een speler die op de PGA-Tour nog op nul stond. Perks dankte zijn sensa tionele triomf, de derde voor een debutant bij de Players Cham pionship, aan een sterke eind sprint, met een eagle op de zes tiende hole, een birdie op de zeventiende en een par op de achttiende. RTR/ANP AMERSFOORT - De orthopedi sche ingreep die Erik Dekker in het Eemland-ziekenhuis heeft ondergaan is volgens behande lend arts Luuk de Vries zeer goed verlopen. Dekker hoopt vandaag dan ook voorzichtig met revalideren te kunnen be ginnen. „Nu kan ik nog niks doen, het is allemaal te pijn lijk", zei hij gisteren in het Amersfoortse hospitaal. De renner van Rabobank brak zaterdag bij een val in Milaan- Sanremo zijn linkerdijbeen. Hoewel de operatie geen com plicaties kende, had Dekker gis teren een moeilijke dag. „Het is niet zo zeer de breuk waar ik last van hem, maar de spieren er om heen. Die zijn verkrampt. Ik heb nu meer pijn dan gisteren." In het been van Dekker zijn pinnen aangebracht, die normaal ge sproken niet meer verwijderd hoeven worden. Dekker blijft voorlopig in Amersfoort. „Pas als ik enigs zins mobiel ben mag ik hier weg. Ik hoop morgen wat oefeningen te kunnen doen in het zwem bad." Rabo-ploegarts Geert Leinders dB,; het behandelende artsen- team kunnen op zijn vroegst vrijdag-een inschatting maken wanneer Öekker de fietstrai ning kan hervattenen daarna weer in wedstrijdverband kan uitkomen. ANP LLORET DE MAR - Erik Zabel heeft gisteren in Lloret de Mar de eerste etappe gewonnen van de Catalaanse Week. De Duitse wielrenner versloeg na een rit over 143 kilometer in een mas sasprint de Spanjaarden Angel Vicioso Arcos en David Etxe- barria. Zabel zegevierde op de dag dat hij op de wereldranglijst de eer ste plaats moest afstaan aan Erik Dekker. De sprinter van Telekom had zaterdag in Mi- laan-Sanremo veel UCI-punten te verdedigen (vorig jaar zege vierde hij op de Via Roma) maar door een valpartij eindigde hij in de achterhoede. „Deze over winning in de Catalaanse Week is niet te vergelijken met Mi- laan-Sanremo", wist Zabel. „Maar gelukkig heb ik bewezen dat ik, zonder die tegenslag, voor de vijfde keer Milaan-San- remo had kunnen winnen." In het peloton reed slechts één Nederlander; Addy Engels. Ve- neberg, De Groot, Mutsaars en Den Bakker waren gelost. SID Pierre gebeld en toen kreeg ik een heel verhaal te horen. Dat hij prioriteit gaf aan Feyenoord en dat hij wel begreep dat hij geen vaste man was, maar dat hij niettemin moeilijk kon leven met het feit dat hij er in eerste instantie niet bij was. Ik vind dat niet professioneel. Uitein delijk speelt de hele groep twee keer in de week. En dat Pierre straks tijdens de kwalificatie reeks eventueel weer wel zou worden opgeroepen, wist hij zelf ook." Van Hooijdonk een beetje ken nende heeft hij zich ongetwij feld gestoord aan het dat feit dat Advocaat wel allerhande spe lers oproept die totaal uit vorm zijn of niet eens spelen bij hun club, terwijl hijzelf in super- vorm is. Advocaat: „Pierre maakt een fantastische fase door, dat is zo. En hij behoort ook tot de vijf, zes spitsen waar uit ik kies." De topscorer van de eredivisie was de tweede Feyenoorder die Advocaat een blauwtje liet lo pen. Paul Bosvelt meldde zich al eerder af; ook hij gaf (zoge naamd?) voorrang aan Feye noord, verwijzend naar de fy siek inspannende periode die de club doormaakt. De afzegging van Bosvelt komt in een iets an der daglicht te staan, sinds ook Van Hooijdonk bedankte. Ad vocaat interpreteert dat intus sen ook zo. Beide spelei's kun nen een selectie voor Oranje voorlopig wel vergeten. „Als je dit soort argumenten hoort, moet er veel gebeuren voordat Van Hooijdonk en Bosvelt nog eens opgeroepen worden, ja." Interview Pierre van Hooijdonk blijft dus waarschijnlijk steken op 28 in terlands, Bosvelt op twaalf. Pi kant is dat Van Hooijdonk zijn debuut maakte onder Advo caat, in diens laatste interland, voordat de Kleine Generaal bij PSV begon en het commando bij Oranje overgaf aan Hiddink. De spits van Feyenoord was gister avond niet bereikbaar voor commentaar; hij zat in Glasgow voor een interview bij de Schot se BBC. Overigens bleek het gisteren in eens een voordeel in de Neder landse competitie te spelen. Da vids en Hofland meldden zich in Noordwijk met blessures, res pectievelijk aan de enkel en de hiel. Beiden gingen na een con sult bij de dokter maar weer naar huis. Bouma belde vanuit Eindhoven af met een blessure aan de rechterlies. Advocaat riep aan het einde van de mid dag twee vervangers op die snel ter plekke konden zijn: Ooijer en Paauwe. Meer nieuwe spelers riep hij niet op. „Zeventien man is meer dan genoeg. Met meer spelers kom je alleen maar in de verleiding tij dens de wedstrijd nog meer te wisselen." De enige andere verrassing van de dag was het nieuwe, bijna lichtgevende oranje dat de se lectie droeg, behorende tot de nieuwe lijn van kledingsponsor Nike. Dit was oranje zoals Cruijff het altijd heeft bedoeld; om pijn van aan je ogen te krij gen. Plopelijk geldt dat niet voor het spel van de ploeg, morgen te gen Spanje. GPD Bondscoach Dick Advocaat trapt een balletje mee tijdens een stemmige zonsondergang op het strand van Noordwijk. foto Ed Oudenaarden/ANP Ronald Koeman kan verloren zoon volgend seizoen nog goed gebruiken door André Hooqeboom AMSTERDAM - Hij was verdwenen, maar niet vergeten. Hoe kon het ook an ders. Richard Witschge is tenslotte nog steeds contractueel gebonden aan Ajax, tot 1 juli 2003. Vorig jaar werd hij na on overkomelijke problemen met Co Adri- aanse verwijderd uit de A-selectie, en uiteindelijk begin dit seizoen verhuurd aan het Spaanse Alaves. Na gesprekken met Ronald Koeman en technisch direc teur Leo Beenhakker mag de dissident van weleer terugkeren in Amsterdam. Met ingang van volgend seizoen. Het begint te lijken op een tragi-komi- sche soapopera in en rond de Arena. Jan van Halst weg en weer terug. Richard Witschge weg en weer terug. Alsof de klok wordt teruggezet. Ronald Koeman staat nu eenmaal overal voor open, laat geen optie onbentrt om zijn elftal zo sterk mogelijk te maken. Veel geld om te spen deren heeft Ajax niet, maar de club heeft héél veel spelers. Richard Witschge lag overhoop met Co Adriaanse en wel zo erg dat hij in Spanje een flesje wijn ontkurkte toen de trainer de laan uit werd gestuurd. Ook Witschge zag meteen weer mogelijkheden voor een terugkeer naar Amsterdam en zoals gis teren bleek, terecht. De keuze van Koeman is te verklaren. Witschges contract bij Ajax loopt na dit seizoen nog één jaar door. foto Cor Mulder/ANP Met. al zijn routine kan de linkermidden velder, nu 32, nog van grote waarde zijn voor het jonge team, zeker als de Cham pions League wordt gehaald. Hoe be langrijk routine is bewijst Jan van Halst wekelij ks. Bovendien kan Witschge links op het middenveld spelen waardoor een straks weer fitte Rafael van der Vaart de vacante positie 'tien' kan innemen. Spelersruil De technische staf van Ajax is hard bezig de selectie voor volgend seizoen op sterk te te brengen. Zo bereidt de club een ruil voor tussen Tomas Galasek en de Willem Il-middenvelder Danny Landzaat. In principe zijn alle partijen er al uit, maar moeten de financiële details van de transactie nog worden uitgewerkt. Ook PSV had belangstelling voor Landzaat. Volgend seizoen keert ook doelman Bog- dan Lobont terug in Amsterdam. Lobont wordt wellicht de opvolger van Fred Grim, die geen nieuw contract krijgt. Koeman heeft de doelmannen overigens nog geen toezeggingen gedaan. Het gaat tussen Stekelenburg, Lobont en Diduli- ca voor een vaste plaats in de basis. GPD door Pim van Esschoten ROTTERDAM - „Ik had hem graag hier gehad. Eerst hier in Rotterdam, dan doorgroeien." Maar manager Jos Hermens heeft zijn atleet Haile Gebrse- lassie dus niet aan een touwtje. De Ethiopische wonderloper heeft voor zijn langverwachte debuut op de marathon geko zen voor Londen, een week eerder dan Rotterdam. De marathon aan de Maas pre senteerde gisteren de plannen voor de 2 le april. Het kan heel mooi worden, met de razend snelle Kenianen Kenneth Che- ruiyot, Elijah Lagat, Simon Biwott en Sammy Korir als voornaamste troeven. Maar Rotterdam staat dit voorjaar net als Boston, de der de grote marathon van april, meer dan ooit in de schaduw van Londen, waar alle grote namen aan de start staan. Van Paul Tergat en Khalid Khan- nouchi (houder van het we reldrecord met 2.05,42) tot Ge brselassie. De grootste namen bijeen, maar op een parkoers dat zeker niet het snelste is. Jos Hermens, in Rotterdam verantwoordelijk voor het veld van toplopers, vertelde giste ren dat Gebrselassie in novem ber, toen hij voor de Neder landse première van zijn levensfilm Endurance in Nij megen verbleef, twee aanbie dingen had. Eén van Rotter dam, één van Londen. „Hij is naar Addis Ababa terugge gaan en gaan nadenken." Hij koos voor Londen, dat hem veel meer kon bieden. Londen heeft immers een budget van zo'n vier miljoen euro, Rotter dam een kwart daarvan, Op de wederkerende vraag hoeveel Gebrselassie voor zijn 42.196 meter langs de Thames krijgt, is Hermens nooit ingegaan. Ook gisteren niet. „Maar het geld is ook niet zijn argument geweest. Wel de competitie met die andere grote marathonlo pers. Zij hebben de ervaring ook." „Haile", zei Hermens, „loopt in Londen om te winnen. We denken aan een doorkomst halverwege in 1,02,30. En voelt hij zich goed, dan kan hij altijd nog zien of hij gaat voor het wereldrecord. Maar dat is moeilijk te zeggen, er kan zo veel gebeuren." In Lissabon afgelopen zondag liet de Ethiopiër zien hoe sterk de vorm op dit moment is. Op de halve marathon liep hij een verbluffende tijd van 59,40 mi nuten, nipt boven de beste tijd ooit van Paul Tergat (59,17). Hermens: „Het was erg warm, zo'n 32 graden. Dus besloot Haile bij de start maar niet al te diep te gaan. Eigenlijk wilde hij onder de 59 minuten lo pen." GPD LONDEN - Voor Robert Pires, middenvelder van Arsenal en het nationale team van Frankrijk, is het seizoen voorbij. Plij raakte in de bekerwedstrijd tegen Newcastle United gebles seerd aan de knie in een poging een zware tackle van Nikos Dabizas te ontwijken. Nader onderzoek in het ziekenhuis wees gisteren uit dat de kniebanden zwaar zijn beschadigd. ,Hij mist de rest van het seizoen en het WK in Japan en Zuid- Korea", liet een woordvoerder van Arsenal weten. Ook de Duitse international Alexander Zickler kan het WK vergeten. De 28-jarige spits van Bayern München is door een kuitblessure tenminste voor drie maanden uigeschakeld. De ze week ondergaat hij een operatie. Zickler miste Euro 2000 eveneens door een blessure. RTR/SID BRUSSEL - Na Eendracht Aalst zal ook RWDM uit de Brus selse deelgemeente Molenbeek volgend seizoen niet terugke ren in de Belgische eerste klasse voetbal. Aalst heeft onlangs het faillissement aangevraagd en ook RWDM zit in financiële problemen. De Belgische voetbal bond besliste gisteren om de Brusselse ploeg geen licentie voor de eerste klasse meer te verstrekken. ANP/Belga JOHANNESBURG - De Zuid-Afrikaanse voetballer Doctor Khumalo is tijdens een bruiloft in het township Soweto in zijn been geschoten. Zijn voetballoopbaan is daardoor waar schijnlijk tot een einde gekomen. De 34-jarige middenvelder van Kaizer Chiefs speelde vijftig interlands voor Zuid-Afri ka. Hij was in 1998 nog deelnemer aan de eindronde van het WK in Frankrijk. Khumalo was gast op een bruiloft een neef, Plotseling werd er geschoten. Een andere gast werd gedood en er viel nog een ge wonde: Victor Ramatasele, de voormalige ploegarts van het Zuid-Afrikaanse nationale voetbalelftal. RTR ROTTERDAM - Tennisser Raemon Sluiter gaat zonder zijn coaches Flip van Betuw en Ad Luttikhuis verder. In goed overleg is besloten om de samenwerking per 1 april te beëin digen. Van Betuw heeft dertien jaar met Sluiter gewerkt, Lut tikhuis zes jaar. De Rotterdamse tennisser sluit zich aan bij Peter Wessels en diens coach Hugo Ekker. ANP MIAMI - Kim Clijsters heeft zich gekwalificeerd voor de kwartfinale van de Masters Series in Miami. De achttienjari ge Belgische tennisspeelster zegevierde in een uur en 15 minu ten over Cara Black uit Zimbabwe: 6-4 6-2. Bij de mannen drong de Rus Marat Safin met veel moeite door tot de vierde ronde. De finalist van Melbourne versloeg de Peruaan Luis Horna, de qualifier die in de tweede ronde had gewonnen van Sjeng Schalken. Horna pakte de eerste set en ging in de derde pas in de tiebreak tenonder: 6-3 3-6 6-7. AFP NIJVERDAL - Het BankGiroLoterij-Batavus wielerteam is zijn wildcard kwijt voor de Ronde van Vlaanderen. Het team moet zijn plaats afstaan aan het Italiaanse Acqua Sapone, de ploeg van Mario Cipollini. Door de zege van de sprinter in Milaan-San Remo, heeft Cipollini als leider in de stand om de wereldbeker het recht om in de Ronde van Vlaanderen te rij den. Van dat recht maken de Italianen gebruik. GPD door Gijs van Oosten DEN HAAG - De dagen van Pe ter Mueller als schaatscoach van Spaar Select zijn geteld. Een meerderheid van de rijders heeft zich tijdens de evaluatie van het seizoen in negatieve zin over de Amerikaan uitgelaten. De verwachting is dat ook het contract van Marianne Timmer, echtgenote van Mueller, wordt afgekocht door de sponsor. In de evaluatie is volgens een betrouwbare bron duidelijk naar voren gekomen dat niet al leen de prestaties te wensen overlieten, maar ook dat het in de persoonlijke sfeer niet meer klikt tussen de schaatsers en de coachDe plotselinge komst van Marianne Timmer in september heeft die ontwikkeling ver sterkt. Mueller, die van 1996 tot 1999 de sprintploeg van de KNSB on der zijn hoede had, zei gister avond in een reactie dat hij nog steeds de coach van Spaar Se lect is. „Het is nieuws voor me dat ik weg moet. We zitten mid den in de evaluatie. Nee, ik heb geen indicatie dat de schaatsers van me af willen. Natuurlijk, er zijn altijd wel één of twee die ontevreden zijn, maar dat is niet anders dan in vorige jaren." Lastig parket De directie van Spaar Select zit in een lastig parket. De oogst op de Winterspelen in Salt Lake City bleef beperkt tot één zilve ren medaille, de meerderheid van de ploeg wil niet met Muel ler verder. Maar met hem is wel een contract tot en met 2006 af gesloten van een half miljoen euro per jaar. De afkoopsom, waar Mueller recht op heeft, zal hoog zijn. Dit staat haaks op het beleid van Spaar Select om te bezuinigen. De aflopende con tracten van Helen van Goozen, Bas Brusche, Sergej Klevche- nya en Sergej Tsybenko worden niet verlengd. Spaar Select heeft Jac Orie, af gelopen twee jaar assistent- coach bij TVM, inmiddels ge polst als de opvolger van Muel ler. De 34-jarige Loosduiner be vestigt de interesse van Spaar Select maar voegt er aan toe dat er 'nog helemaal niets beslist is' „Het enige wat ik weet is dat ze nog contact met me zouden op nemen", aldus Orie. „Het kan nog alle kanten op. Ik vind de si tuatie in het schaatsen momen teel erg explosief. Er worden voorbarige conclusies getrok ken." Een niet onwaarschijnlijk sce nario is dat Orie trainer wordt bij Spaar Select. In zijn kielzog volgen Gerard van Velde en Martin Hersman, met wie hij bij TVM een uitstekende verstand houding heeft opgebouwd. Her sman heeft nog een gesprek met Kemkers, waarin hij waar schijnlijk te horen krijgt dat er voor hem geen plaats meer is. Orie zou het 'super' vinden als hij bij Spaar Select wordt her enigd met Hersman en Van Vel de. Van Velde is 'niet blij' met het vertrek van Orie, de coach bij TVM in indirecte zin moet wij ken voor de komende man Ge rard Kemkers. Hët is niet ondenkbaar dat Van Velde, olympisch kampioen op de 1000 meter, TVM de rug toekeert en overstapt naar Spaar Select. „TVM is nu mijn sponsor, met hen wil ik eerst het gesprek aan gaan voordat ik de alternatie ven bekijk", aldus Van Velde. „Dat lijkt me wel zo netjes. Maar feit is dat de hele situatie van vorig jaar er straks voor mij misschien niet meer is. Er om worden mij heen bomen gekapt, ik hoop dat er nog een boompje overblijft." Hersman heeft de indruk dat schaatsers als Mark Tuitert, Er- ben Wennemars en Gianni Rom- me onder Peter Mueller 'murw' zijn geworden. „Ze zijn toe aan iets nieuws", denkt Hersman. „Met Jac Orie hebben ze de goe de man te pakken. Natuurlijk zou ik, als ik bij TVM niet kan blijven, graag meegaan. Ik hoef echt niet zo veel te verdienen." Spaar Select ontkent dat reeds besloten is afscheid te nemen van Mueller. De komende dagen worden met de betrokkenen nog individuele gesprekken ge voerd. De afronding van de eva luatie moet, zeker als het aan Mueller ligt, voor het weekeinde plaatshebben. „Want zaterdag ga ik op vakantie." GPD DEN HAAG - De Engelse voet balsterren David Beckham en Michael Owen krijgen hun ei gen postzegel. Het Britse ko ningshuis heeft het eiland Man toestemming gegeven een af beelding van de voetballers van gom te voorzien. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21