VINCIALE ZEEUWSE OOURAN Onderzoek lek bij politie Chili steunde Britten volop in Falklandoorlog Feest bij Morres! Justitie eist geldboete tegen imam El Moumni Bolletjesslikkers in opstand in Roermondse gevangenis M» Zwarte acteurs schrijven historie mamm Kapelse raad kan kiezen voor gekozen burgemeester Vaker eten beter voor gewicht Geheime dienst Israël zou inlichtingendiensten afluisteren Ben Salah rookte volop hasj Let op uw brievenbus morres Resten gevechtstoestel gevonden Feyenoord-duo irriteert Advocaat Lerares Reimerswaalse scholen wellicht besmet met meningokokbacterie Oeeasion Spektakel 28-29-30 MAART Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- 7-4 4 4° N 4 Bewolkt Bewolkt met mogelijk een spatje regen. Vanmiddag ook opklaringen. Zwakke tot matige noordenwind bij 9 graden. 245e jaargang no. 72 dinsdag 26 maart 2002 los nummer 1,00 internet: www.pzc.nl v men rrrri i in KAPELLE - De gemeen teraad van Kapelle mag donderdag bepalen of voorafgaand aan de voordracht van burge meesterskandidaten de inwoners worden geraad pleegd. Dit zogeheten raadple gend referendum beleefde onlangs zijn primeur in de gemeenten Best en Vlaar- dingenD aar streden twee kandidaten om het ambt. Wordt er in Kapelle voor een raadplegend referen dum gekozen, dan kunnen de inwoners eveneens uit twee kandidaten kiezen. Die kandidaten worden door de vertrouwenscom missie van de gemeente raad voorgedragen. Na afloop van een periode waarin beide sollicitanten zich kunnen presenteren, maken de burgers een keuze. Die keuze verge zelt de voordracht aan de minister van Binnenland se Zaken. In de praktijk geeft de keuze van de bur gers de doorslag. Burgemeester G. de Groot (59) legt per 1 september vervroegd zijn functie neer vanwege problemen met zijn gezondheid. De raad streeft ernaar op die datum zijn opvolger te kunnen installeren. Naast het raadplegend referen dum staat de profielschets voor de burgemeester op de agenda. Bij het opstel len van een lijstje met ei sen waaraan de sollicitan ten moeten voldoen, is de commissaris van de ko ningin aanwezig. DEN HAAG - Vaker eten op een dag betekent niet automatisch dat mensen zwaarder worden. Uit een Frans onderzoek blijkt dat mensen die vier keer per dag eten makkelijker op gewicht blijven dan wanneer zij drie maaltijden gebruiken. Volgens hoofddocent Voedings gedrag aan de Landbouwuni versiteit van Wageningen C. de Graaf zijn er inderdaad aanwij zingen dat mensen door de vier de maaltijd (tussen een lichte lunch en het avondeten) makke lijker op gewicht blijven, maar is dat nog niet bewezen. „Wel is zeker dat meerdere kleine maal tijden zorgen voor stabiliteit van het glucosegehalte in het bloed, waardoor hersenen en spieren beter functioneren", al dus De Graaf. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland onderzoekt of de Israëli sche geheime dienst via tapkamers van een Israë lisch bedrijf, Nederlandse opsporings- en inlichtin gendiensten afluistert. Uit een 'globaal' onderzoek is nog niet gebleken, dat dit daadwerkelijk gebeurt. De ministeries van Binnenland se Zaken en Justitie laten de zaak nu uitgebreider tegen het licht houden, erkende gisteren een woordvoerder van Binnen landse Zaken. Wanneer dat on derzoek wordt afgerond, is nog niet duidelijk. Het globale onderzoek begon in december vorig jaar. Toen werd duidelijk dat de Israëlische le verancier van digitale afluister apparatuur aan de Nederlandse politie, in de Verenigde Staten in opspraak was. De FBI onderzoekt daar aan wijzingen dat de Israëlische ge heime dienst en criminelen de apparatuur gebruiken om de politie zelf in de gaten te houden. Het Amerikaanse on derzoek naar deze vermeende spionageactiviteiten loopt al maanden. De FBI had eind vorig jaar al tientallen Israëliërs aan gehouden. Een deel van deze mensen zou hebben gewerkt voor de Israëlische geheime dienst. De FBI vermoedt dat de Israëlische geheime dienst, maar ook criminelen kunnen in breken op de digitale appara tuur. Daardoor kunnen de op sporings- en inlichtingendien sten zelf het onderwerp van af luisterpraktijken worden. De door Israëliërs gerunde leve rancier levert sinds 1994 ook di gitale afluisterapparatuur aan de Nederlandse politie. Dat bleek deze zomer tijdens een proces tegen verdachten van drugssmokkel in Almelo. Vol gens de officier van j ustitie toen wordt in veertien van de dertig tapkamers in Nederland ge bruikgemaakt van digitale ap paratuur van Comserve Infosys, de omstreden Israëlische leve rancier. Een woordvoerder van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) wil niet zeggen of zijn organisatie ook van deze Is raëlische apparaten gebruik maakt. Israël kan belang hebben bij het aftappen van Nederlandse in formatie, bijvoorbeeld voor het bestrijden van de xtc-handel. Nederlandse en Israëlische cri minelen hebben het overgrote deel van de wereldmarkt in han den. Tijdens enkele processen in Nederland werd duidelijk dat Israël vindt dat de Nederlandse opsporingsdiensten zich aan te veel regels moeten houden en daardoor niet alle verkregen in formatie kunnen doorgeven en gebruiken. Daarom kan er vol gens de Israëliërs niet effectief genoeg worden opgetreden te gen deze drugshandelaren. Door de Nederlandse speurders af te luisteren, kunnen de Israë lische opsporingsdiensten toch dit soort besmette gegevens achterhalen en gebruiken voor eigen onderzoek. ANP Imam Khalil el Moumni (r) komt aan bij de rechtbank van Rotterdam. vari onze redactie binnenland ROTTERDAM - Justitie in Rotterdam heeft gisteren een geldboete van 1200 euro geëist tegen imam El Moumni. De geestelijk leider van de Rotterdamse Nasr-moskee wordt verdacht van het opzettelijk discrimineren van homoseksuelen en het aanzetten tot discriminatie en haat. De aanleiding voor de aanklacht zijn de uitspraken die El Moumni vorig jaar deed in het tv-programma NOVA. In de uitzending die als onderwerp had het geweld van Marokkaanse jongeren tegen homoseksuelen, verge leek de geestelijke homoseksualiteit met een besmette lijke ziekte. Bovendien zei hij dat homoseksualiteit schadelijk is voor de samenleving en dat de Nederland se samenleving met uitsterven wordt bedreigd. Na de uitlatingen van El Moumni kwamen er bij de poli tie in Rotterdam 49 aangiften en meldingen wegens dis criminatie binnen. Justitie besloot daarop de geestelij ke strafrechtelijk te vervolgen. Imam El Moumni stelt dat zijn uitspraken verkeerd zijn vertaald. Het Arabische woord 'marat' dat El Moumni zegt te hebben gebruikt, is volgens hem niet te vertalen als ziekte. Daarnaast speelde het probleem van de 'botsende foto Jasper Juinen/ANP grondrechten' zoals officier van justitie P. Spoon het noemde; een verbod op discriminatie maar wel vrijheid van meningsuiting of godsdienstvrijheid. El Moumni zegt dat hij zich met zijn uitspraken heeft gebaseerd op de koran, de soenna (islamitische leefwijzer) en ge schriften van islamitische geleerden. Toch vindt het Openbaar Ministerie dat de imam met zijn uitspraken de grenzen van het aanvaardbare heeft overschreden. De context waarin de imam zijn uitspra ken deed, ontnemen volgens Spoon niets aan het beledi gende karakter van de uitlatingen. „Hij is te ver ge gaan." De rechtbank doet op 8 april uitspraak. ANP door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Het Chileense ex-juntalid Fernando Matthei heeft een reeks spraakmakende details onthuld over Chileense militaire steun aan Groot-Brit- taiyiië gedurende de Falkland- óbrloe (1982). Dankzij bijstand van het Pinochet-regime wist het Britse legér de Argentijnse invasiemacht relatief snel te verdrijven. Er werd één maand gevochten. Op 2 april is het twintig jaar ge leden dat het Argentijnse gene- raalsbewind de archipel in de Zuid-Atlantische Oceaan met geweld inlijfde. In de aanloop naar die datum publiceerde de Chileense krant La Tercera gis teren een interview met gene raal Matthei. Hij was tussen 1977 en 1989 bevelhebber van de Chileense luchtmacht en in die hoedanigheid ging hij op het verzoek in van de toenmalige re gering van Margareth Thatcher tot militaire samenwerking. In ruil voor logistieke steun en inlichtingen kwam Londen over de brug met militair materieel. Dat bestond uit gevechts- en spionagevliegtuigen, bommen werpers, geavanceerde radar- apparatuur en luchtdoelge schut. Gedurende het conflict werd het oorlogstuig in het grootste geheim de Stille Oce aan overgevlogen. De spionagevluchten werden gecoördineerd vanuit het Zuid- Chileense Pun&aArenas en kon den dankzij het "-geavanceerde materieel vanaf grote hoogte plaatsvinden. Matthei, die tus sen 1971 en 1974 militair atta ché in Londen was, kreeg het voorstel tot militaire samen werking via een Britse officier die kort na de invasie naar San tiago reisde. Na summier over leg met juntaleider Pinochet werd besloten hierop in te gaan. (Advertentie) 1e Paasdag open van 12.00 - 18.00 uur 2e Paasdag open van 10.00 -18.00 uur W O IM E van onze redactie binnenland ROERMOND - Dertig aange houden bolletjesslikkers zijn gistermiddag in het huis van be waring in Roermond in opstand gekomen tegen de leefomstan digheden. De mannen weiger den rond één uur na het luchten terug te gaan naar hun cellen en verzamelden zich op de binnen plaats. Even na zes uur werden ze 'onder enige dwang' terugge bracht naar hun cellen. Het was volgens woordvoerster A. Dijkstra van het ministerie van Justitie mogelijk een spon tane opstand. „Het hele idee kan pas tijdens het luchten zijn op gekomen." De dertig gevange nen protesteren tegen de leef omstandigheden in het oude huis van bewaring, dat onlangs werd heropend voor de huisves- tingvan 'bolletjesslikkers'. In totaal zitten er 110 gevange nen. Justitie huurde een bewa kingsdienst in voor de beveili ging. De bewakers kregen een spoedopleiding tot cipier. De omstandigheden in de in richting zijn een stuk soberder dan in een regulier huis van be- De politie rukte uit naar de gevangenis in Roermond. foto Jeroen Kuit/GPD waring. Zo zitten de gevange nen met zijn tweeën in één cel en zijn er verschillen met andere strafinrichtingen in dagpro gramma, televisie kijken en luchten. „Veel gedetineerden hebben eerder in een huis van bewaring gezeten en zijn ge wend aan het reguliere sys teem", aldus Dijkstra. Tegen de avond liet het ministe rie weten dwang toe te zullen passen als de gevangenen hun actie zouden voortzetten. Er werd een behoorlijke politie macht op de been gebracht voor de gevangenis. Uiteindelijk keerden de gevan genen terug naar hun cellen- Dijkstra- „Her en der is enige dwang toegepast. Er waren schermutselingen en er is geen geweld gebruikt, voor zover ik heb begrepen." GPD Kamel Ben Salah, die in het Franse Auch terecht staat wegens de moord op vier Nederlanders in hun huis in Monf ort, blijft ont kennen. Wel gaf de klus jesman gisteren toe tussen de 30 en 35 gram hasj per dag te hebben gerookt. Dat gebruik alleen al kostte hem zo'n 2000 euro per j~ maand. Op het schor bij Waarde zijn de resten van een klein gevechts toestel uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Kees Traas uit Nieuwdorp hoopt erachter te komen van -y welk vliegtuig de brokstukken zijn. Bondscoach Dick Advocaat is boos dat Pierre van Hooijdonk en Paul Bosvelt geen deel uit willen maken van de Oranje-se lectie, die morgen een oefeninterland afwerkt tegen Spanje. De Feyenoorders sloegen de uitnodiging van Advo caat af omdat ze de belangen van de werkgever op dit O *J moment boven die van het Nederlands elftal stellen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; economie: 7; gezondheid: 9; radio en televisie: 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21. ■I Over het waarom vertelt Matt hei dat Chili de tweede prooi van Argentinië zou zijn gewor den. Het is het verhaal van 'de vijand van onze vijand is onze vriend'. „We hadden nooit gedacht dat de Argentijnen zo gek zouden zijn om de Falklands te bezet ten", vertelt Matthei. „Wel wisten we zeker dat wij het vol gende doelwit zouden worden. Galtieri (de toenmalige Argen tijnse dictator) bulderde op de Plaza de Mayo tegenover de sa mengeschoolde menigte dat Chili nu aan de beurt was. Het leek wel Mussolini." De relatie tussen Chili en Ar gentinië was er in die dagen een van blinde haat. In 1976 kon de paus ternauwernood een oorlog tussen de buurlanden voorko men. Argentinië dreigde met de annexatie van drie kleine Chi leense eilandjes onder Kaap Hoorn. Thatcher De uitleg van Matthei sluit aan bij de uitlatingen van oud-pre mier Thatcher toen zij het op nam voor Pinochet tijdens diens 17 maanden durende huisarrest in Londen (1998-1999). De Spaanse rechter Garzon wilde de Chileense ex-dictator des tijds uitgeleverd krijgen wegens misdaden tegen de menselijk heid Na een bezoek aan hem verklaarde Thatcher dat de steun van Pinochet veel Britse levens heeft bespaard tijdens de Falklandoorlog. De IJzeren Da me vertelde niet waaruit die steun precies had bestaan. Matthei nu wel. GPD door Rob Paardekam RILLAND - Een inval-lerares van twee openbare basisscholen in de gemeente Reimerswaal is naar alle waarschijnlijkheid be smet geraakt met dé me ningokokbacterie. In een brief aan de leerlingen van de twee scholen roept de GGD de ouders op om extra alert te zijn op de gezondheid van hun kinderen. De lerares geeft met enige regelmaat les op de openbare basisscholen in Ril land en Hansweert. Volgens be- stuursmanager M. Damen van de Federatie Openbaar Onder wijs Reimerswaal (FOOR) heeft ze op De Eendracht in Hans- weert vier weken geleden voor het laatst les gegeven; op de Rei gersberg is Rilland werkte ze vorige week nog. Damen laat weten dat de Kapel- se lerares ernstig ziek is, maar hij benadrukt dat de me ningokokbacterie nog definitief moet worden vastgesteld. Als het wel om de gevreesde bacte rie gaat, lopen de leerlingen van beide scholen volgens hem geen enkel risicoDe GGD heeft laten weten dat dat ook geldt voor de scholieren van De Reigersberg. De brief die onder de leerlingen is verspreid, moet worden ge zien als voorzorgsmaatregel. (Advertentie) VAN DE GfZAMtNLUKC GOESE AUTODEAIERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL €1.300,- OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S (Advertentie) voorletters:m/v straat:rir. n noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 15,- Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder- postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats nen zes maanden) telefoon:n noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe ir^^ - afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I i I II I I I 713214 0000021 betalen: D per maand met automatische incasso 19,25). n per kwartaal met automatische incasso 52,-). a per jaar met automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1