Veldzigt vreest verkeersdrukte Op de bres voor trage wegen Baggerwerk zit rondvaart dwars Passiemuziek in kerk Zoutelande PZC Oud zeer nekt Pieter Vollaard Overleg inrichting Lange Delft SP wil volkstuinders beschermen Gewonden bij ongeval Openbare dronkenschap Jongens opgepakt voor overlast Bewoners vragen aandacht voor situatie in Hans Lipperheystraat Metal-avond in Vlissingen Optreden EMM Paasei zoeken in Vlissingen Kinderkerk Joy Kids agenda I [Wolford] NIEUW DELSCHER zuider Él buren MIDDELBURG - De gemeente Middelburg wil overleg met ondernemers in de binnenstad over het tijdstip waarop de Lange Delft en omgeving wordt heringericht. De herinrich ting valt midden in het hoogseizoen. Wethouder R Bruinooge (CDA) beloofde gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering met de ondernemers om de ta fel te gaan zitten in antwoord op vragen van P. Castenmiller (CDA). „Het kernwinkelgebied wordt een bouwput in het hoogseizoen",'zei deze. „Ik stel voor om in overleg met de on dernemers het convenant over de herinrichting open te bre ken en de einddatum te verschuiven naar 31 maart." Met de ondernemers was afgesproken dat de herinrichting begin ja nuari 2003 klaar zou zijn. DEN HAAG - Volkstuinders verdienen bescherming tegen oprukkende bedrijventerreinen en nieuwbouwwijken, vindt SP-Kamerlid R. Poppe. Hij kondigde gisteren aan, bij de be handeling van de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, dat hij daarom met een motie zal komen. „Omdat volkstuinders tot ons culturele erfgoed behoren." Ook in Zeeland moeten volkstuinders nogal eens verkassen, omdat ze 'in de weg' zitten voor nieuwbouw. Zo wil de gemeente Vlissingen wo ningen bouwen op volkstuincomplex Levenslust aan de Ger- brandystraat/Vlissingsestraat, aansluitend aan de nieuw bouwwijk Lammerenburg I. MIDDELHARNIS - De Arbeidsinspectie stelt een nader on derzoek in naar een ongeval in Middelharnis. Bij het plaatsen van betonnen platen voor de bouw van een nieuwe loods zijn zaterdagmiddag twee mensen gewond geraakt. De twee man nen waren een betonnen plaat aan het vastzetten. Omdat de plaat iets scheef stond, probeerden de mannen het gevaarte recht te wrikken. Hierbij viel de plaat om en het tweetal raak te gewond. Een 24-jarige man uit Middelharnis brak z'n rech terpols. Een 33-jarige man eveneens uit Middelharnis kreeg de plaat die tussen de 1750 en 2000 kilo weegt op zijn lichaam. De kraanmachinist pikte de plaat weer aan, waarna de man er onderuit werd gehaald. Het slachtoffer werd naar het Clara- ziekenhuis gebracht, waar hij inmiddels in redelijke toestand verkeert. VLISSINGEN - Een 58-jarige Vlissinger is gistermiddag op de Gildeweg in Vlissingen aangehouden wegens belediging en openbare dronkenschap. Hij was onder invloed van alco hol met de fiets op de straat gevallen. Eerst werd hij verbali- seerd wegens het urineren op straat. Toen de man daarop beledigende taal begon uit te slaan tegen de politie werd hij aangehouden. VOGELWAARDE - De politie heeft vier jongeren uit Vogel waarde aangehouden. De jongeren maken deel uit van een groepje dat met name in de avonduren voor de nodige overlast in het dorp zorgt. De politie is de laatste weken overspoeld met klachten van inwoners van Vogelwaarde. Het wijkteam in de gemeente Hontenisse hield de groep van tien jongens, in leeftijd variërend van veertien tot en met zeventien jaar, de afgelopen weken extra in de peiling. Dat leidde tot de vier aanhoudingen. Er zijn vernielingen aangebracht aan een lichtmast, aan bouwketen en een aantal jongeren wordt ver dacht van diefstal en/of heling van een bromfiets. Het onder zoek is nog gaande door Gerrit van Loon MIDDELBURG - Rondvaart Middelburg heeft gisteren de verwijsbordjes naar de rond vaarten op de grachten afge plakt. Door de baggerwerk- zaamheden in de Middelburg se grachten hebben de toeristi sche vaartochten een ander startpunt gekregen. In plaats van de kiosk Achter de Hout tuinen begint de rondvaart door de grachten nu bij het sasterrein naast de Stads- schuur. Op het sasterrein is een tijde lijke steiger aangelegd. De ge meente Middelburg heeft het oude gymlokaal beschikbaar gesteld voor opslag. Tot zeker 7 mei is de Rondvaart Middel burg gedwongen achter de sluis de rondvaart te beginnen. „Maar het kan ook langer du- ren. Dat is afhankelijk van de waterbodemmonsters waar- van volgende week de uitsla gen bekend zijn", legt Sandra Minneboo van het Waterschap Zeeuwse Eilanden uit. Met het afplakken van de bordjes en het plakken van af fiches bij verschillende winke- liers en horecazaken hoopt Rondvaart Middelburg haar klanten te attendei-en op de tij delijke afvaartplek. Toch vreest Rondvaart Middelburg voor haar omzet. „Het water schap en het aannemersbedrijf doen nogal schimmig over wanneer die baggerwerk- zaamheden nu eens klaar zijn", zegt K. Minderhoud van Rondvaart Middelburg. „Wij als rondvaart hebben diverse keren aan werklui gevraagd naar het verloop van de werk zaamheden. We kregen echter het idee dat we weg moesten en niet zo moesten zeuren. Over hoeveel omzet we hierdoor mislopen is niet veel te zeggen. Wel is duidelijk dat we geen winst maken." Tegenslag Het baggerwerk in de binnen gracht (tussen de i'echtbank en de watertoren) wordt geteis- terd door een opeenstapeling van tegenslag. Begin decem ber vorig jaar zijn de werk zaamheden begonnen. Half j a- nuari werkte een nieuw plaatsbepalingssysteem al niet goed. Bovendien werd be gin februari in de Binnen gracht asbest aangeti'offen. Het ging om asbest in de vorm van microscopisch kleine ve zels. En ook nu heeft Minder houd er een hard hoofd in. „Misschien moet er nog een vervuilde laag af van de bo dem. Ik weet het niet. Het is een rommeltje." Bagger ont staat onder meer door stof, verrotte bladeren die in het water waaien en door het straatvuil dat in de gi'achten terechtkomt. Ook ontstaat bagger als het riool het regen water niet aankan. Het water gaat stinken en het plantaar dig leven komt in gevaar. dinsdag 26 maart 2002 De rondvaart begint nu bij het sasterrein naast de Stadsschuur. door Nadia Berkelder zinnen. „Ze willen koste wat het MIDDELBURG-Bewoners van de Middelburgse wijk Veldzigt hebben gisteravond een pak handtekeningen overhandigd aan burgemeester K. Schouwe- naar. Tachtig procent van de be woners tekende voor een betere oplossing voor de verkeerssitu atie na de bouw van het kanto renpark aan de Schroeweg. De bewoners zijn bang dat al het woon-werkverkeer straks door hun straat rijdt. Bij het kantorenpark komt par keergelegenheid voor ongeveer driehonderd auto's. Die kunnen alleen weer richting Schroeweg als ze door de wijk Veldzigt rij den. Het kruispunt dat onlangs is aangelegd is alleen toeganke lijk voor verkeer dat de wijk in wil. De bewoners zijn bang dat de automobilisten door de wijk gaan rijden. Bovendien zijn de I wegen in Veldzigt nog niet voor zien van drempels. „Je haalt in de Hans Lipperheystraat mak kelijk zeventig kilometer per uur", zei bewoner Peter Nie mann gisteren eerder op de dag. Niemann denkt dat de gemeente simpelweg is vergeten een op lossing voor het verkeer te ver- kost kantoren bouwen, want dat levex*t geld op. Ze hebben nooit gedacht aan de verkeers afwikkeling. En ze willen in juni gaan bouwen, dus willen ze nu niets meer veranderen." De be woners hebben op zich geen probleem met de bouw van de kantoren. „Dat wisten we op het moment dat .we hier een huis kochten." Hij heeft zelf een ontwerp ge maakt om het kruispunt aan te passen. De nieuwe toegangsweg moet volgens hem in twee rich tingen opengesteld worden. Te- gelijkertijd moet de weg aan het begin van de wijk worden afge sloten. Langs de Schroeweg moet een extra rijstrook komen in de richting van de snelweg, zodat het verkeer rustig kan in voegen. Ondenkbaar Volgens wethouder L. Luitwie- ler van verkeer is het 'ondenk baar' dat er nog iets wordt ver anderd aan de aansluitingen met de Schroeweg. „Daar krij gen we geen toestemming voor van de provincie.,We hebben al veel moeite moeten doen voor die ene afslag richting Veldzigt. De provincie voelde daar hele maal niets voor." De provincie VLISSINGEN - De Limburgse bands Morning en Wings of Fury en de Belgische band Kelt- gar verzorgen zaterdag 30 maart in de Piek in Vlissingen een 'sferische metal-avond'. De muziekavond begint om 21.30 uur en zal in het teken staan van atmosferische pop, progressieve rock en heavy fantasy metal. SEROOSKERKE - Muziek vereniging EMM in Seroosker- ke (W) houdt op tweede paasdag het Paasconcert. Het concert wox-dt gegeven in muziekge- bouw 't Westende aan de Oost- kapelseweg 11 in Serooskerke. Aan de ochtend werken het jeugdorkest, de fanfare en de slagwerkgroep mee. Het optre den begin om 10.30 uur. heeft tijdens de bestemmings planprocedure aangedrongen op zo weinig mogelijk kruisin gen met de Schroeweg. „Onze zorg is de afwikkeling van het verkeer op de Schroeweg", zei een ambtenaar van de provincie gistermiddag. Volgens Luit wieier valt het alle maal wel mee met de drukte. „Het is niet zo dat er honderden auto's in één keer langs komen. In totaal gaat het om driehon- derd pai'keerplaatsen." De ge meente wil wel samen met de bewoners kijken naar een ge schikte oplossing, aldus de wet houder. Niemann denkt dat zijn oplos sing geen vertraging oplevert voor het verkeer op de Schroe weg. „Het verkeer wordt belem- mei'd door de brug en de spoor wegovergang. In de andere richting, naar de snelweg toe, staan nooit files. Bovendien is bij het kruispunt verderop ook een invoegstrook. Daar staat niet eens een vei'keerslicht." foto Ruben Oreel ZOUTELANDE - Het Wille- broxdenensemble uit Zoutelan de voert vrijdag 29 maart Passiemuziek uit in de Cathari- nakerk in Zoutelande. De hoofdstukken 14 en 15 van het evangelie van Marcus zijn door componist Willem Vogel op muziek gezet. De muziek is klassiek, het gebruikte muzika le idioom is af en toe eigentijds. Frank Hermans uit Tilburg en Jan van de Fliert uit Domburg VLISSINGEN - Kinderen tot twaalf jaar uit Vlissingen kun nen eerste paasdag bij de Stich ting Allijn paaseieren zoeken. De zoektocht begint om één uur bij 't Expierement op de hoek van de Minister Lelysti'aat en de Bonedijkestx-aat. Het kind dat het gouden ei vindt, krijgt het super-chocolade-ei. Ook voor -de andere deelnemers is er een paasei. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zingen reciterend de gedeelten van de tekst. Zij worden afge wisseld door het koor. Het orgel wordt bespeeld door Wout Bos- schaart uit Den Haag. De kerkdienst begint om 20.00 MIDDELBURG - Ninder- kerk Joy Nids houdt op 30 maart een kinderpaas feest in de Thomaskapel aan de Vrijlandstraat in Middelburg. Er is muziek, theater, spelletjes en voor alle kinderen zijn er ca deautjes. Voor kinderen onder de vier jaar is bege leiding door volwassenen verplicht. Het feest duurt van 14.00 tot 16.00 uur. I STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; ARNEMUIIDEN Woonzorgcentrum BeauFort, 14.00 - 16.00 uur: bingomid dag voor 50-plussers; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22,20.00 - 21.00 uur en 21.00 - 22.00 uur: Tai Chi voor beginners; Turnhal De Zandput, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor setoren; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00 - 15.00 uur: Inloopmiadag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 -12.00 uur: Koffie contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; Advertentie BIJ Grote Markt 11-13 Goes door Kris Naudts Vlamingen laten de hond uit in een veldwegel, gaan paardrijden langs het jaagpad, fietsen vanuit de buitenwijk naar het dorp via een kerkwegel of organi seren op zondag lange-afstandswande- lingen over een oude spoorwegbedding. Maar, hoelang nog? Dat is de vraag waar mee sommigen worstelen. Op diverse plaatsen in Vlaanderen zijn mensen opge staan die de zogenaamde trage wegen be ter willen beschermen. Woningbouw, verkavelingen, grondinna- mes voor industrieterreinen en wegen aanleg zijn de belangrijkste oorzaak voor het verdwijnen van heel wat voormalige buurtwegen. En zijn ze niet opgegaan in de modernisering, dan zijn ze op zijn minst in hun voortbestaan bedreigd. „Dat is jammer", zegt Erik Grietens van de Bond Beter Leefmilieu die mee aan de wieg staat van de jonge vereniging Trage Wegen. „Trage wegen bieden interessante mogelijkheden als wandel-, fiets- of i'uiterpad. Een groot aantal is al ingescha keld in bewegwijzerde wandel- en fiets routes. Vaak bezitten ze een cultuurhisto rische en ecologische waarde. En ze vox'men een uitstekend alternatief voor bestaande wegen. Met name fietsers en voetgangers kunnen er een veilige verbin ding vinden van en naar het werk." De vereniging wil liever niet te veel terug denken aan de honderden kilometer trage wegen die de jongste halve eeuw letterlijk werden ondergespit door bouwmotox-en en wegenbouwers. Trage Wegen kijkt veel liever vooruit en stelt vast dat Vlaanderen ondanks alles toch nog redelijk bezaaid is met vei'bindingen voor niet-gemotori- seerd verkeer. En dan wil ze zo houden. Veel meer dan voorheen zullen eigenaars en landbouwers die wederrechtelijk pa den afsluiten of stilzwijgend omploegen op de vingers worden gekeken. De vereni ging Trage Wegen zal de stem verheffen als trage wegen niet of nauwelijks woi'den onderhouden waardoor de overheid al te vaak een argument vindt om het pad stil letjes te laten verdwijnen. Historisch Erik Grietens: „Bijna alle trage wegen zijn historische verbindingen. De ge schiedenis van sommige Vlaamse veld- of kerkwegels gaat terug tot de Romeinse tijd. Trage wegen zijn getuigen van vroe gere vei'bindingen naar en tussen dorps kernen, van vroegere doorgangen voor landbouwei's, van wegen die vroeger wer den gebruikt om boten voort te slepen langs dijk- en jaagpaden," Behoeders van trage wegen krijgen bijna vanzelfsprekens de steun van natuurbe- schermers. „Dat ligt voor de hand", zegt Grietens. „Trage wegen zijn, zeker in Vlaanderen, van belang voor natuuront wikkeling. In het dichtbebouwde Vlaan deren zijn de resterende natuurgebieden klein en sterk versnipperd. Trage wegen maken een ecologische verbinding tussen natuurgebieden waardoor planten en die ren zich kunnen verspreiden over een gro tere oppervlakte." De vereniging Trage Wegen heeft een stra tegie ontwikkeld om de bescherming van rustige paden af te dwingen. Grietens: „Eerst willen we het probleem onder de aandacht van een breed publiek brengen en alle voordelen op een rij zetten. Daarna willen we de overheid voorstellen van be leid aanreiken." Trage Wegen kreeg steun van vrij invloed rijke organisaties zoals de Bond Beter Leefmilieu, Grote Routepaden, de Vlaam se Wandelliga en diverse Regionale Land schappen. De krachtenbundeling moet het mogelijk maken om gemeentebestu ren, provincies en Vlaams Gewest warm te maken voor een betei'e bescherming en beheer van trage wegen. Een beter juri disch statuut zou al een stap in de goede richting betekenen. De bestaande wet da- teexi; uit 1841. Op basis van deze 160 jaar oude wetgeving werden in België de zoge naamde Atlassen van Buurtwegen opge maakt. Deze zijn hopeloos verouderd en achterhaald. „Een nieuw en duidelijk juridisch statuut is nodig", besluit Grietens. „Het verheugt ons dat het Vlaams parlementslid Jos Bex momenteel aan een decreet voor buurtwe gen werkt. In de tussentijd hoeven ge meentebesturen zich evenwel niet te ver bergen. Gemeenten kunnen de functies van trage wegen vastleggen in een ruimte lijk structuurplan of in een gemeentelijke stedenbouwkundige verordening. En ge meenten kunnen optreden tegen eige naars die buurtwegen wederrechtelijk af sluiten. Maar, helaas ontbreekt hiertoe de politieke moed." Veel voormalige buurtwegen in Vlaanderen, zoals de jaagpaden langs het Leopoldkanaal, worden bedreigd. foto Charles Strijd De Borselse PvdA-wet- houder Pieter Vollaard, die al twintig jaar vaster in het zadel leek te zitten dan een bronzen ruiter op een bronzen paard, is bij de vorming van een nieuw college gewipt. Dat is aan één kant opmerkelijk, aan de andere kant viel het een beetje te verwachten voor wie de collegevorming van vier jaar geleden volgde. door Mieke van der Jagt HEINNENSZAND - Tot vier jaar geleden had het CDA in de Borselse raad een sleutelpositie. Al sinds mensenheugenis. Tot halverwege de jaren tachtig maakte het CDA ook in het col lege de dienst uit. Niet zozeer vanwege krachtige visies, maar meer op grond van het getal. De ster van Vollaard, sinds '82 in het college, begon te rijzen met de komst van burgemeester Janbart Mandos, met wie hij veel voor elkaar wist te krijgen. Vollaard werd op het gebied van ruimtelijke ontwikkeling en mi lieu een slimme onderhandelaar die overal van alles wist uit te slepen. Het was Vollaard die voorop liep om de Zak van Zuid- Beveland als Waardevol Cul tuurlandschap op de kaart te krijgen, en de miljoenen die daar aan vast zaten in de knip. Ook was het Vollaard onder wiens leiding de portemonnee van de grootindustrie open ging om een Sloebos van 200 hectare te betalen. Honderd hectare daarvan kunnen binnenkort al worden gerealiseerd. Maar het was ook Vollaard die met een arrogant gebaar het CDA buitenspel zette bij de vo rige collegevorming. Toen wa ren de rollen omgedraaid. De PvdA won een zetel en werd met een restzetel de grootste parti]: zes plaatsen in de raad. Het CDA verloor en kwam op vijf zetels. Een andere winnaar, SGP Christenunie, werd het college ingesleept om de kandi daat van het CDA, Ad Lijm- bach, buitenspel te zetten. Dat gebeurde op het gevaar af dat de onzekere SGP'er, Frans Tolle naar, halverwege de rit zou struikelen. Dat gebeurde niet. Tollenaar kyeeg intensieve pro fessionele begeleiding en groei de verder in zijn rol, met steun van het college. Ook de VVD kon binnenboord blijven, ondanks het snelle vertrek van wethou der Petra van Wingex-den en haar opvolging door Albert van Opdorp die bij het begin van de raadsperiode niet eens in de x'aad zat. Het Borselse college mai'cheerde vier jaar lang als een goed geoliede trein. De ge meenteraad voncl dat kennelijk ook, want behalve af en toe van D66-raadslid Peter Verbart, viel er aan oppositie nauwelijks iets te vernemen. Maar het CDA was de gang zaken bij de vorige col legevorming kennelijk nog niet vergeten, teiwijl een beetje ge heugenverlies wel moet hebben toegeslagen als het ging om de eigen verkiezingsslogans en de toewijding aan de bestuurlijke vernieuwing. Ook het CDA bxrxlde mee in het eenstemmige koor dat een beter contact met burger, meer openheid en geen achterkamei'tjespolitiek meer wilde. De gang van zaken rond de col legevorming druist daar in ieder geval tegenin. Het CDA voerde eei'st met alle fracties om de beurt bilateraal overleg. Bij de analyse eerste plenaire vergadering bleek de pap gestort: het CpA wilde met iedereen, behalve de PvdA. Over inhoudelijke zaken werd niet meer gesproken, Vol gens de nieuwe CDA-wethou- der Max-ga Vérmue-Vermue moest de PvdA buitenspel blij ven omdat de kiezer had gespro ken. Maar die sprak evenzeer over de VVD, die wel mee mag doen. Aanblijvend wethouder Van Opdoip toonde zich, toen het verlies van eenderde van zijn kiezers zich openbaarde, uit het veld geslagen omdat het col lege niet op de eigen merites maar op landelijke tendenzen was beoordeeld. Het hield hem niet tegen om gretig een stoel achter de collegetafel te pak ken, evenmin als Tollenaar, die evenzeer het functioneren van het oude college tot inzet van de verkiezingssti'ijd maakte. „Dit is het meest rechtse college wat je maar bedenken kunt", merkte Vollaard bitter op. En zo is het ook. Het meest linkse volksdeel van Borsele, PvdA, Groen Links en ook de Lokale Partij Borsele, voortgekomen uit D66, heeft geen stem meer in het dagelijks gemeentebestuur. Dus Vollaard maakt zijn borst nat. De coalitie doet er verstan dig aan om hetzelfde te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15