PZC Brede steun voor nieuw college Ondergang van Holzmann treft tunnelbouwers Hele Herenstraat draait op voor herinrichting Ziekenhuizen zijn volgens De Kok kortzichtig bezig 13 Vijftigtal bushokjes op provinciale wegen Reuzenei Klokje wordt eerbetoon aan Jaap van Wallenburg Ministerie stemt in met appartementen op terrein Alhambra VVD en Leefbaar Middelburg voelen zich gepasseerd Occasion Spektakel 28-29-30 MAART zeeuwse almanak Crisis MIDDEN dinsdag 26 maart 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De fracties van de VVD en Leefbaar Mid delburg vinden dat er met de collegevorming geen recht is ge daan aan de verkiezingsuitslag. E. de Visser (VVD) haalde gis teravond tijdens de raadsverga dering uit naar de PvdA, de Christenunie en GroenLinks. De nieuwe wethouders werden even later, met brede steun van de raad,gekozen. Alleen P. Bruinooge (CDA) kreeg de steun van de WD. ,,Die staat voor wathij doet", zei De Visser. Hij verweet L. Luitwieler (Christenunie) een gebrek aan loyaliteit en voerde een per soonlijke aanval uit op A. de Vries (PvdA),Ik hoop dat u niet zo droog bent als uw voorlet ters", zei De Visser tegen de - toen nog- kandidaat-wethou der, wiens tweede voorletter ook een Ais. „Kennen doen weu niet, dus we geven u geen steun." De WD schoof J. van Dijk-Sturm als kandidaat naar voren. Ook Leefbaar Middelburg was niet tevreden. „Wij zijn teleur gesteld over hoe de twee grootste partijen de collegeon derhandelingen uitgevoerd hebben", zei H. Akdag. „We be treuren het dat partijbelangen zwaarder hebben gewogen dan de verkiezingsuitslag." De WD was in stemmenaantal de derde partij van Middelburg, Leef baar Middelburg was vierde. Het CDA legde nogmaals uit waarom voor de ChristenUnie en GroenLinks is gekozen. De WD had veel verloren, net als bij de vorige verkiezingen en de ChristenUnie past wat ideeën betreft beter bij het CDA. Twijfels De partij had aanvankelijk wat twijfels over GroenLinks, maar die werden in een gesprek weg genomen, legde S. Buisman uit. C. Boersma (PvdA) noemde het nieuwe college 'een goede af spiegeling van de keuze van de bevolking'. Ze sprak de hoop uit dat het 'politieke gehakketak' met het nieuwe college tot het verleden zal behoren. „Daar koopt Middelburg niets voor." De gemeenteraad formaliseerde vervolgens de uitkomst van de collegeonderhandelingen Bruinooge kreeg de stem van al le aanwezige raadsleden (28). De Vries en Luitwieler moesten het, zoals Akdag en De Visser hadden voorspeld, met zes stemmen minder doen. De kan didatuur van A. van 't Westein de (GroenLinks) werd door 21 raadsleden gesteund. Van Dijk- Sturm en Akdag waren goed voor elk zes stemmen, zeven stemmen werden blanco ingele verd. De naambordjes van R. Visser en Van Dijk-Sturm werden van de collegetafel gehaald. Van Dijk-Sturm nam haar raadsze- tel in, Visser volgde de rest van de vergadering op een bijge schoven krukje. Hij keert niet terug in de gemeenteraad. Doordat leden van het college in het duale stelsel geen deel meer uitmaken van de raad, moesten op de leeg gekomen plekken nieuwe leden worden benoemd. M. Riedijk (CDA) is nieuw in de raad, net als S. Szarafinski (PvdA). A. Rots (ChristenUnie) was tijdens de vorige periode ook al raadslid. Op 12 april om 15.00 uur wordt officieel afscheid genomen van de twee scheidende wethouders. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Op provincia le wegen in Zeeland wordt naar verwachting nog voor de zomer een begin gemaakt met het plaatsen van abri's. Binnen de grenzen van de gemeente Veere komen provinciale bushokjes langs de weg van Serooskerke naar Westkapelle en van Mid delburg via Zoutelande naar Westkapelle. Door heel Zeeland komen vijf tig tot zestig nieuwe bushokjes. Hoe.ze precies over de provincie verdeeld worden en hoeveel abri's langs de wegen in Veere komen, is nog niet bekend. Wel is onderzoek gedaan naar het gebruik van de bushalten. Per halte is door busmaatschappij Connexxion geregistreerd hoe veel mensen per dag opstappen. Aan de hand van die cijfers wordt bekeken of op bepaalde plekken een abri nodig is en hoe groot die moet zijn. De bouwvergunning is inmid dels aangevraagd. De provincie moet nog bekijken wie de bus hokjes mag leveren en hoeveel het kost om kleine perrons aan te leggen bij de nieuwe abri's. Volgens een woordvoerder van de provincie is binnen een maand bekend hoe het met de kosten zit. Voor de vakantie kan dan begonnen worden met het plaatsen van een deel van de bushokjes. door René van Stee TERNEUZEN - De ondergang van het Duitse bouwbedrijf Philip Holzmann, een van de partners in de Kombinatie Mid delplaat Westerschelde (KMW) die de Westerscheldetunnel bouwt, lijkt ook gevolgen te hebben voor onderaannemers die meewerken aan de bouw van de Westerscheldetunnel. Zo moeten achttien werkne mers van de Steelwelding Groep over drie weken van de bouw plaats zijn vertrokken. Zij hou den zich met name bezig met onderhouds- en controlewerk zaamheden. Vier personeelsle den van de aannemer in de me taalindustrie uit Vlissingen- Oost blijven tot de oplevering in maaii; 2003 in de tunnel aan het werk. Volgens commercieel di recteur G. Hemmen van de Steelwelding Groep gaat het [vertrek van de achttien perso neelsleden een jaar eerder in dan dè'bedoeling was. Hij zegt geen andërêxeden dan de onder gang van Phiirpp Holzmann te kunnen bedenken1'die het voor tijdige vertrek van zijn mede werkers heeft ingeluid. Hemmen noemt de situatie las tig en vervelend, omdat veel eer der dan voorzien werk moet worden gezocht voor de overbo dig geworden werknemers. „Bij de tunnel wordt meteen ook veel ervaring, kennis en kunde de deur uit gedaan, waarvan ik verwacht dat ze die niet zo maar terugkrijgen. Ik heb dan ook ge rede twijfels over het tijdig klaarkomen van de tunnel"legt .hij uit. Geplande uitstoot Directeur R. de Leeuw van KMW bestrijdt dat de teloor gang van Philipp Holzmann de reden is van het voortijdige ver- trek van onderaannemers. Vol gens hem maakt het vertrek van Steelwelding deel uit van een 'geplande uitstoot van perso neel, die met name vanwege het voorspoedige verloop van het boorproces sneller is verlopen dan aanvankelijk de bedoeling was. „In december zijn hon derdvijftig mensen van de be- tonfabriek - waaronder ook een groot deel van Philipp Holz mann - vertrokken. Momenteel is de uitstoot van de tweede golf aan de gang, Ook nu gaat het weer om honderden mensen en bedrijven die aan het einde van hun contract zitten", aldus De Leeuw. In tegenstelling tot Hemmen is De Leeuw er rotsvast van over tuigd dat de tunnel in maart 2003 op tijd wordt opgeleverd. Hij betreurt de precaire situatie waarin de werknemers van Phi lipp Holzmann zijn beland. Toch hoeven ze volgens hem vooralsnog niet voor hun - wel iswaar tijdelijke - baan in Ter- neuzen te vrezen. „Zolang niet bekend is wat de bewindvoerder van het bedrijf gaat doen, blij ven ze hier en krijgen ze hun sa laris doorbetaald", aldus De Leeuw. Hij sluit niet uit dat an dere participanten in KMW - waardonder het Duitse bouw bedrijf Wayss en Freytag - voor de resterende duur van het tun nelproject werknemers van Holzmann overnemen. Het ei is van wilgentakken gemaakt. door Gerrit van Loon OOSTKAPPELLE - Een reuzenei van wilgentakken siert sinds gisterochtend het voorplein van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Het ei, met een afmeting van 2,20 bij 3 meter, is nog niet helemaal af. Binnenkort wordt een dinosauruskop bo venop het ei geplaatst. Aan het kunstwerk hebben vier mensen een week gewerkt. Om de wilgentakken in de juiste vorm te krijgen zijn stalen bogen ge bruikt. Het ei is onderdeel van de objecten die Marjan van Dijke van ate- foto Ruben Oreel lier de Perpóncher uit Wolphaartsdijk maakte voor de tentoon stelling Jurassic Polderland. Deze tentoonstelling over amfibie- en en reptielen is momenteel als wisseltentoonstelling te zien in het museum. In de heemtuin aan de achterkant van het museum zijn nog drie eieren van wilgentakken te bewonderen. Het gaat hier niet om dinosauruseieren, maar om slangeneieren. Het idee om een groot dinosaurusei te maken ontstond tijdens brainstormsessies en was niet gerelateerd aan Pasen. Maar nu het ei in de week voor pasen geplaatst is, zien toeristen het wel degelijk als een paasat- tractie. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De bewo ners van de Herenstraat in Middelburg draaien toch op voor de kosten voor de herin richting van hun straat. De gemeenteraad nam gisteren een amendement van het CDA aan, waarin werd voor gesteld de straat in tweeën te splitsen. Gevolg is dat alle huiseigenaren baatbelasting moeten betalen. Het eerste deel van de Heren straat, waar de winkels zit ten, krijgt hetzelfde uiterlijk als de Lange Delft. Het ge deelte verderop wordt ook opnieuw bestraat, maar be houdt de karakteristieke sfeer. Bestemming Dat bewoners baatbelasting moeten betalen, ligt aan het feit dat op de hele Heren straat een winkelbestem ming rust. Alle eigenaren moeten meebetalen, huur ders worden niet aangesla gen. Het is juridisch niet mogelijk een deel van de huiseigenaren te ontheffen van baatbelasting, alleen als ze afstand doen van de win kelbestemming op hun pand. A. Damman (VVD) waar schuwde voor de gevolgen van het x*aadsbesluit. „Dat houdt in dat u bewoners gaat laten meebetalen en dat u af wijkt van het in het Master- plan binnenstad voorgestel de plaveisel." Hij vreest dat ondernemers in de wijzigingen een argu ment zien om niet meer mee te hoeven betalen. De WD stelde voor alleen het eerste deel van de Herenstraat bij de herinrichting te betrek ken en alleen over dat deel baatbelasting te heffen. De rest van de straat kan een an dere keer opgeknapt, vond Damman. Zijn voorstel kreeg alleen steun van Leefbaar Middelburg en de SP. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De stichting Vrienden van Middelburg onthult volgende maand de opge knapte klokkenstoel in het Van de Perrehuis. Dit gebeurt ter nagedachtenis aan de vorig jaar mei overleden Jaap van Wallenburg. De klok kenstoel is verenigd met een gebarsten klokje uit het carillon van Veere. Jaap van Wallenburg was een van de drijvende krachten van de stichting. Hij vond dat het klokje uit het gemeentearchief van Veere in de klokkenstoel moest komen die altijd in de bui tengevel van het Van de Perrehuis zat. Hij zag dat als een symbool voor de samenvoeging van het Rijksarchief Zeeland met de gemeentear chieven van Middelburg en Veere tot het Zeeuws Ax-chief. De stichting Vrienden van Middelburg en het Zeeuws Archief zien de ont hulling niet alleen als een symbool voor de fu sie, ook als een bijzondere gelegenheid om Van Wallenburg te herdenken Het klokje uit het carillon van Veere is in 1959 gebax'sten. Sindsdien lag het opgeslagen in het archief van Veere. Van Wallenburg ontdekte het en vond het een aardige combinatie met de klokkenstoel. Restaureren bleek te duur. Uit eindelijk heeft een smid in Veere de barsten in het klokje opgevuld. Een lid van de stichting Vrienden van Middel burg had thuis nog een allemansend, een touw waax'mee vroeger een scheepsklok werd geluid. Een dergelijk touw zit normaal ook aan een klokkenstoel. Hij heeft het beschikbaargesteld voor de klokkenstoel, die een plek heeft gekre gen in de gang van het.Zeeuws Archief. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De drie Zeeuwse ziekenhuizen zijn te veel bezig met zichzelf in plaats van met de zorg in Zeeland. De medici en bestuurders beperken zich tot wat op korte termijn goed is voor het eigen gebied, maar kijken niet ver genoeg vooruit. De provincie moet als onafhankelijk toezichthouder een sterkere rol krijgen om zie kenhuizen naar die toekomst te sturen. Dat zei gedeputeerde G. de Kok (zorg) gisteren in de commissie welzijn. De Kok reageerde op de weige ring van Ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen om toe te treden tot de Stichting Samenwerkende Ziekenhuizen, waai'in de zie kenhuizen Walcheren en Oos- terschelde him fusie voorberei den. Zeeuws-Vlaanderen blijft wel samenwerken met de ande re ziekenhuizen, maar wil voor alsnog niet de zeggenschap over de eigen organsiatie opgeven. Ziekenhuizen bewijzen samen werking volop lippendienst, maar doen er te weinig aan, meent De Kok. Het tekort aan medisch specialisten kan de ko mende vijf tot zes jaar nog toe nemen, waarschuwde de gede puteerde. Met gynaecologen is Zeeuws-Vlaanderen heel krap bezet, relativeerde De Kok de lof die de commissieleden het Zeeuws-Vlaamse ziekenhuis toezwaaiden over de wijze waarop de verloskunde in Oost burg wordt hex-steld. „Het gaat hier om eex-stelijns verloskun de", benadrukte hij Kindergeneeskunde Directeur- J. van den Blink van Ziekenhuis Walchex-en verde digde voor de commissie het be sluit van de ziekenhuizen in Vlissingen en Goes om de con centratievan kindergeneeskun de en tweedelijns verloskunde in Goes door te zetten, ondanks het Haagse gebod om uitdun ningsplannen van regionale zie kenhuiszorg te bevriezen. In het slechtste scenario zijn er 2003 in Noord- en Midden-Zeeland nog 2,4 kinderartsen van de oor- spronkelijke zeven inzetbaar. Geen kinderarts wil zich vesti gen in een team waarin om de dag een nachtdienst gedraaid moet worden, ook al wordt er meer geld geboden dan de CAO voorschrijft, betoogde Van den Blink. De kosten van de concentratie zijn alleen te dragen als de zie kenhuizen als één organisatie de budgetten samenvoegen. Daar om is ook uitstel van fusie onac ceptabel, stelde Van den Blink. Voor de commissie was zijn ar gumentatie moeizaam te verte ren. Op de uitdrukkelijke vraag om, wanneer er weer meer kinder artsen beschikbaar zijn, de kin- der- en kraambedden in Vlissin gen te herstellen, kreeg de commissie geen i'echtstreeks antwoord. Slechts de stelling van Van den Blink dat een basis ziekenhuis op Walcherse schaal van circa 80.000 inwoners 'fic tie' is. Dat vergt te veel artsen die te weinig te doen hebben, zei hij. De trend zal zijn dat het Noord en Midden-Zeeuwse ziekenhuis alle hoogtechnologische behan delingen als hartcatheterisatie en x-adiothex-apie en 24-uurs specialistische zorg op één loca tie bundelen, duidde de zieken- huischrecteur Alle overige zorg moet op de bestaande locaties behouden blijven. (Advertentie) VAN DE GEZAMENLIJKE 00ESE AUTODEALERS ZEELANDHALLEN TE GOES MINIMALE INRUIL 1.300,- OF MEER KEUZE UIT MEER DAN 400 GEBRUIKTE AUTO'S GRATIS ENTREE GRATIS PARKEREN door Edith Ramakers VLISSINGEN - De bouw van appartementen op het terrein van de voormalige bioscoop Alhambra in Vlissingen mag doorgaan. Het ministerie van Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) heeft gisteren toestemming ge geven voor 26 nieuwbouwap- partementen. Het akkoord was nodig omdat het project binnen de zoge noemde risicocontour valt. De Vlissingse wethouder H. de Haas: „Ik had er een zwaar hoofd in. De beslissing heeft lang op zich laten wachten." In gebieden die binnen de risi cocontour Westerschelde vallen mag vanuit veiligheidsoverwe gingen niet onbeperkt gebouwd worden. De locatie Alhambra valt binnen die contour. Deze rijksregel legt op dat het aantal inwoners in de Vlissingse bin nenstad met niet meer dan tien procent mag groeien. Alhambra werd in de winter van 2000 gesloopt. De 26 nieuwe ap partementen komen bovenop het totale huizenbestand in de binnenstad. Alhambra was geen woningcomplex, maar een cinema. „Het ministerie heeft het project nu volledig als extra, vervangende nieuwbouw be oordeeld. Dat betekent dat alle 26 woningen gebouwd mogen worden." Binnen de risicocontour wordt de kans op letsel bij een scheeps ramp gi'oot geacht. In Vlissin gen vallen circa drieduizend huizen binnen het gebied, dat begrensd wordt door de Boule- vax-d Bankert en de Coosje Bus- kensti'aat. Vanaf daar loopt de lijn over het terrein van de Ko ninklijke Schelde Groep tot aan het NS-station. Minister Pronk stemde in met de bouw omdat hij ook 'positieve effecten verwacht van de nauti sche bronmaatregelen die geno men worden'. Daarmee bedoelt hij onder andere dat er snel heidsbeperkingen komen voor de scheepvaart en dat schepen met gevaarlijke lading een veili gere vaarroute moeten volgen. De Haas vindt dat er 'in elk ge val minder schepen met gevaar lijke stoffen op de Westei-schel- de moeten woi'den toegelaten en dat het aantal ammoniaktrans- pox-ten moet dalen'. Hij staat daarin niet alleen. On langs sloten Nederland en Vlaanderen een samenwer kingsovereenkomst, waarin beide partijen beloofden de risi co's van transpoiÉyan gevaarlij - ke stoffen op de Westerschelde te zullen aanpakken De pi'ovin- cie moet voor het nieuwbouw project nog begin april een verklaring van geen bezwaar afgeven. Zodra de laatste stapis gezet, kan de eigenaar en pro jectontwikkelaar van Alham bra, Proverko, aan de slag. Een gebarsten klokje uit het carillon van Veere hangt nu in de klokkenstoel. foto Ruben Oreel Het waren spannende dagen voor het Oostburgse stel. Hij was op wintersport, zij bleef thuis om een rapport af te maken. Tijdens haar werk zaamheden ontdekte ze dat reeent via hun computer en kele zeer gore websites waren bezocht. Ze was in alle staten en eiste via de telefoon uitleg van haar partner. Hij wist echter van niets, be zwoer hij. Zij geloofde hem niet en eiste dat hij direct naar huis kwam om hem te confronteren met de onweer legbare bewijzen dat iemand die sites had aangeklikt. Hij gehoorzaamde, want zijn vriendin dreigde andere slo ten in voor- en achterdeur te zetten. Eenmaal thuis lukte het hem niet haar te overtuigen. Ten einde raad belde hij de inter netaanbieder of daar iemand een verklaring kon geven. Ja, hoorde hij. De pc, pas aange sloten op het kabelnet, was niet beveiligd tegen het ille gaal meesurfen door hackers, bekende een medewerker van de helpdesk. Een aantal uren later stond hij bij het stel om de pc alsnog te beveiligen. Vergeten," mompelde hij. Het stel zal die handelwijze van de internet aanbieder echter niet snel vergeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13